Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MISMUS VAN POLITIE Donderdag II Mei 1H05 5 centiemen per nummer 50s"' Jaar 5740 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De dwingelandij der meerderheden. HET GEHEIM Alles voor de Pastoors Eene stem uit Frankrijk. DE DENDERBODE rit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor 4e Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel, öewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3fle bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, io MEI igo5 Dit maal heeft dc armtierige zoolang niet gewacht ons te antwoorden. Hij schijnt per force te willen gotd maken dat de meerderheden, door het volk ge kozen, alles door de wetten vermogen, dat door het feit dat de wet gestemd is daardoor rechtveerdig wordt. Dat is de dwingelandij der meerder* heden wettigen. De wil der wetgevers is daarom niet rechtveerdig, omdat zij meerderheid zijn. Als de Fransclie om wenteling de edelen naar 't schavot sleur de, als zij bij duizenden de priesters in de Loire verdronk, dan gebeurde dit in naam van de wet en was dit volkomen rechtveerdig Zoo oordeelt Dendergalm! Dat is waarlijk monsterachtig 1 De schrijver van Dendergalm heeft gevoeld dat zulke leerstelsels niet te recht- veerdigen zijn, dat er buiten dèn wil der meerderheid toch nog iets zijn moest waarnaar de meerderheid zich moest schikken, dat zij niet alles vermag wat hare driften haar inblazen. Gaat voort, man, gij zijt op de goede baan. Voorzeker, er is boven de wet of gelijk gij zegt, boven den wil der meerderheid nog iels er bestaan palen waar binnen die wil zich bewegen moet, waartegen de wet niet mag ingaan Dendergalm meent die palen te mogen zoeken in onze Grondwet. Doen wij niet lijk hij, die onbermhertig en valsch onze gedachten verdraait, citee- ren wy hem letterlijk met al het lasterlijke dat er in ligt opgesloten i) Voor Dendergalm zegt de groote rechtsgeleerde wordt onrecht, recht, als het gepleegd wordt in naam der meerder heid door de gekozenen van het volk. i De groote jurist schijnt niet eens te welen dat we in ccn grondwettelijk land wonen, dat we vrijheden genieten welke door de wetgevers zelve niet kunnen, afgeschaft worden (hetgeen de klerikalen zeer betreuren) dat de meerderheid in het vervaardigen van wetten, dus niet buiten een beperkten kring mag gaan en dat de buitensporigheden van die meerderheid, moet doen verdwijnen. Arme jongen Gij zoekt de beperking voor de gril len eener meerderheid in den wil en de beslissing van eene andere meer derheid I Onze grondwet is nu toch 57* Vervolg. Ik begrijp zeer goed, dat gij juf rouw Duvivicr's onschuld geerne bewezen zoudt zien, hernam de heer Norfolk met een fijn glimlachtje, en laat ik u verzeke ren, dat ik zelf niets liever wensch Voor dien tijd krijg ik geen rustDe heer Hun- ter doet niets anders dan brieven schrij ven, waarin hij zich voortdurend op onze oude vriendschap beroept en mij bidt en smeekt om alles tc doen, wat het arme meisje van die ongehoorde beschuldiging kan bevrijden. Ik wil zelfs niets liever en daarom zullen wij de handen in elkaar slaan I... Had ik maar niet zooveel andere zaken in het hoofd. Geloof mij, ik ging anders met u mede om u in het een en ander op streek te helpen, maar daar is geen denken aan ik heb u al meer tijd gegeven, dan strikt genomen met mijne bezigheden is overeen te brengen I... Wij hebben nu alles afgesproken, vervolgde anders niet dan de uitdrukking eener meerderheid, voorzeker meer respectabel dan bij de gewone wetten, maar toch blijft zij meerderheid. Gij verplaatst een voudig de kwestie. Moest de grondwet de moderne vrij heden niet erkennen, den zou Dender galm meenen dat het heel rechtveerdig zou zijn dat de bijzondere wetten ze onderdrukten Veronderstelt i;u dat de vrijheid van geweten niet bestond, dat men of gedwongen vrijdenker of gedwon gen geloovige zijn moest, ehwel de tyran van Dendergalm zou zeggen dat is perfi kt 't is wet wij moeten gehoor zamen 'T is wet, is het rechtveerdig en dat in het een lijk in het ander geval Welnu, armtierige, alhoewel gij voort gaat ons te beschuldigen te denken op folteringen in vroeger eeuwen gebruikt wanneer de vrijheid van geweten niet be stond (volgens uw stelsels was dal recht veerdig wij zouden het eene en het andere afkeuren. Wij willen geenzins het gedwongen geloof en verafschu wen de opgelegde vrijdenkerij Is dat klaar Zult gij nu zoo goed wil len zijn daar nota van te nemen en met uwe lasterlijke en valsche beschuldigin gen te zwijgen 1 Gij meent voor de vrijheid te zijn, voor de vrijheid van geweten Neen, jongen, niet voor de vrijheid, welke DE GE LIJKHEID IS IN HET RECHT, maar voor de onbeperkte macht van den ongeloovigen Staat, zijt gij. Daar ligt uwe vrijheid. Waart gij het niet die alle recht aan de priesters ontkennend, wenschtet de macht te hebben ze buiten het land te mogen zetten, ze te verbannen (Dendergalm September 1891.) Waart gij het niet die zoo dapper Pergameni hebt toegejuicht als hij schreef Boet, gevang, verbanning zijn wet- telijke middelen, waarom ze niet toe- 1» passen op de kloosters, op de geloovigen enz. Waart gij het niet die daarop geschre ven hebt in 1898 Lacht u geen bult, domperkes, dat staat te leelijk, Perga- meni is er zoo zeer niet neven Pergameni is er zoo zeer niet neven als hij vraagt dat de geloovigen in het gevang worden geworpen en verbannen Gij bewondert Combes, gij juicht hem toe, gij keurt hem goed en vraagt niets beter dar. hier ook den hoorn der vervol ging te kunnen blazen... en gij zegt u voor de vrijheid Neen, als gij de priesters zult verban nen, als gij de catholieke kinderen naar de goddt-looze, onzijdige school zult sleu ren, dan zal het zijn in naam eener wet gestemd door de meerderheid. Bijgevolg is die wet rechtveerdig, bij gevolg mag men niet morren, niet klagen; 't gebeurt in volle recht 11! Is dat geen combel van dwaasheid en is het niet om zich af te vragen of de schrijvers van Dendergalm een kaartje naar Gheel hebben genomen en in den expres zijn gestapt Dendergalm beschuldigt ons in de anarchie te vallen Om dat wij vragen dat de wetten rechtveerdig wezen I Wie beslist er of eene wet recht veerdig is of niet, vraagt hij verder en voegt er bij Dat zegt de jurist van Denderbode ons niet. Dwaling, heer, gij hebt ons niet gele zen. Keer eens terug tot ons artikel van 6 April Wet en rechtveerdigheid en gij zult alle voldoening vinden. Wij heb ben u daar gezegd dat de toetsteen voor de rechtveerdigheid eener wet het natuur lijk recht is. Of hebt gij wellicht niet gezien dat dit juist het antwoordt was op uwe vraag Doch gij, Dendergalm erkent het na tuurlijk ïci-ht niet. Voor u heeft, buiten de positieve wet, de mensch, omdat hij mensch is, dat is een verstandelijk wezen, geen recht. Alles wordt hem gegeven door de burgerlijke wet volgens de grillen der heerschende meerderheid die heden wit, morgen de zaken zwart kan heeten. Gij zult met de wet zeggen wat heden wit is, is rechtveerdig, en na de veran dering, met de meerdeiheid, diezelfde zaak, zwart geworden, is even rechtveer dig I Is dat niet ongerijmd. De rechtveerdigheid van Dendergalm verandert met den wil der meerderheid Wij zouden rog moeten bewijzen met welken valschen pennetwister wij te doen hebben, hoe onbeschaamd hij de gedach ten verdraait, doch heden zou ons dat te verre leidenhet zal zijn voor een volgend artikel. hij in het Fransch zich tot den oud-bur gemeester van Rouaan wendende, wij weten wat wij te doen hebben. Ik kan niets meer doen, mijnheer Duvivier, dan u nogmaals herhalen, dat het aan ons niet liegen zal De onschuld van uw nichtje zal bewezen worden, al moest de onderste steen boven Ik dank u, mijnheer Ik dank 11 uit den grond van mijn hart antwoordde de Franschman. Ik ben innig overtuigd, dat de zaak van mijne ainie Charlotte bij u in uitstekende handen berust en ik kan niet anders doen dan u nogmaals te verzoeken vooral geen geld te ontzien, mijn gansch vermogen staat ter uwer beschikking Mejuffrouw uw nichtje heeft reeds een zeer vermogenden vriend in den heer Jhon Hunter. De goede man doet al het mogelijke voor haar en is half wanhopig over het geval. Maar nu moet ik u allen waarlijk de deur wijzen. Vaarwel mijn heer Duvivier 1 Gegroet, doktor, vergeet vooral niet even bij mijnen broeder te gaan aankloppen vóór gij Londen verlaat anders krijg ik de schuld dat ik er niet genoeg op aangedrongen heb. Zoodra de zaak van Dartmoor in orde is, zend ik u door Brusel bericht gij komt nog even bij mij, niet waar Het afscheid was zoo hartelijk mogelijk. Brusel liep met een triomfantelijk gezicht achter de beide anderen den trap af. Hoe dikwijls hebben de liberale bladen ons verveeld, en de ooren afgezaagd met hunne stoute en franke bekentenis Het clerikaal gcuvernement heeft maar geld dan voor de pastoors Een brusselsch blad bewijst door eenige cijfers wat afschuwelijke leugen dit is. De waarheid ervan is, dat het catholiek gou vernement jaarlijks groote sommen aan het officieel onderwijs opoffert. Het blijkt uit deze cijfers, dat al de Bel gische athenea door 6,040 leerlingen gevolgd worden, waaraan de Staat jaar lijks, in uitgaven van personeel, en mate- Wat zegt gij er van was zijn eerste woord tot Robert Power, toen zij gezame- lijk Scotland-Yard verlieten. Heb ik geen goeden inval gehad, dadelijk den chef in den arm te nemen Hij helpt ons en ge loof mij, ik weet wat dat zegt, Sint-Alba mag oppassen hij is aan den haak, dat is zeker Ik weet precies hoe het gaan zal Ik zie het al in de gazet staan en er onder Bevorderd tot inspekteur, de de tective Thomas Brusel, van Scotland- Yard. Dat gebeurt... gij zult het zien. En dan eene schoone duit tot belooning van mijnheer Hunter en van onzen Franschen heer 1... dat mag ik er toch wel voor heb ben, is het niet Maar Power luisterde niet naar zijnen opgetoge vriend, hij dacht aan r.iets dan aan de moeilijke taak, die hem te wachten stond en spande al zijne denk kracht in om den band te gissen, die den veroordeelden Stanley aan Sint-Alba ver bond. Een vreeselijk vermoeden was bij hem opgerezen. XXIV. Was de algemeene belangstelling in den Sandbankschen moord, uit gebrek aan nieuwe verrassende tijdingen min of meer verzwakt, zij was toch volstrekt niet uit gedoofd. In het stille seizoen was het voor rieel, zonder de kosten te rekenen van nazicht, concours, wachtgeld, de som van twee millioen toekent, zij 331 franken per leerling. Buiten dit, moeten er de uitgaven ten laste der gemeenten nog bijgevoegd wor den. Zoo is het gelegen te Doornijk. Ieder leerling die het atheneum bijwoont, kost van 600 tot 700 franken aan de belas tingschuldigen. Er is berekend, dat, indien de Staat, op denzelfdeu basis aan de St-Alois- en St-Michiels gestichten van Brussel, de toelage toekende als aan de athenea, deze gestichten jaarlijks 662,000 franken zouden trekken, zij ontvangen niets Onthoudt wel, dat wij niet kritikeeren, maar bestatigen. En wij denken dat onze bestatigingen toch eenigen intrest hebben op het gedurig geschreeuw onzer tegen strevers. Het is bevestigd dat de liberale ouders welke hunne kinders aan de athenea toevertrouwen, jaarlijks en voor ieder kind, eene subsidie van den staat van 331 franken genieten. Het is ook zeker, dat de catholieke ouders welke hunne kinderen aan de col legitën toevertrouwen, welke zooveel waard zijn als de athenea, en die de groote meerderheid uitmaken, niets van den Staat ontvangen. En zulks gebeurt onder een catholiek ministerie, aan het bewind sedert meer dan twintig jaren, en dit ten voordeel eener partij die indien zij eens meerder heid wierd, zooals zij het zelf bekent, niet na zou laten openlijk de catholieke colle- gies te bevechten, en de jongelingen on waardig vinden tot het bekleeder. van openbare ambten welke deze zouden ge volgd hebben. Niet waar dat de liberalen zich te be klagen hebben. Le Journal des Débats, het gekend Parijzer blad, over de aanstaande jubel feesten onzer onafhankelijkheid cn de opening der Tentoonstelling van Luik sprekende, kondigt een artikel af, waarin het eene warme hulde brengt aan het vaderlandlievend karakter van het Bel gisch volk. De Belgen, schrijft het Jour nal des Débats, hebben de openbare vrijheden beurtelings uitgebreid, door ontwikkelingen en niet door omwentelin gen. Het algemeen stemrecht is trapsge wijze uitgebreid geworden, naarmate de noodwendigheid er zich deed van gevoe len en de massa zich bekwamer en weer- diger toonde bet te bezitten. u België is het eenigste land, waar twee grondig verschillende rassen er in gelukt zijn elkander te verstuan onder een eenig bewind, zonder zijne toevlucht te moeten nemen, noch tot het federalism, om hun toe te laten nevens elkander in vrede te leven, noch tot den dwang, om een van beiden aan het andere te onderwerpen. Dank aan dien inwendigen vrede en ook aan zijne onzijdigheid, die het van de verplichting ontslaat zich zware krijgs lasten te moeten opleggen, heeft België een merkweerdigen trap van stoffelijken voorspoed bereikt. Dank aan den onder nemingsgeest en de kraktdadigheid zijner inwoners, is het er zelfs toe gekomen, alhoewel slechts eene kleine onzijdige mo gendheid, een belangrijke rol te spelen in de verovering van den aardbodem. Overal treft men Belgen aan en het aandeel, dat zij aan de groote economische zaken nemen, is, men mag het ter hunner eer zeggen, volstrekt niet in verhouding met het politiek belang van hun land. De be langwekkendste betooging van dien uit breid ingsgcest is de Congoleeschc onder neming geweest, die tot zekere beknib belingen heeft kunnen aanleiding geven, maar die, ondanks hare scnaduwen, niet temin een zeer eervolle uitslag der Bel gische bedrijvigheid blijft. Het is dus niet alleen onder binnenlandsch opzicht, maar ook onder buitenlandsch opzicht, dat de Belgen het recht hebben, op die jubelda gen, met voldoening den staat van hun land te beschouwen. Elkeen zal er met ons bij voegen, dat wij dit vooral te danken hebben aan de mannen, die sedert 21 jaar aan het be wind zijn, en ons land aldus gebracht hebben tot dien staat van voorspoed, wel ken de vreemde landen ons benijden. de inwoners en vooral voor hen, die er in betrokken waren geweest, een waar ge schenk des hemels het bleef de gemoe deren gaande houden, en al was het ook niet meer het uitsluitend onderwerp van gesprek, het had althans deze goede zijde dat het de lasterlijke koffiepraatjes dien kanker van alle kleine plaatsen maan den lang deed verstommen. De dagelijksche, kleinsteedsche kwaad sprekerijen waren verwaarloosd de groo te zaak verdrong ze ten eenenmale. Men had slechts ooren voor de groote zaak, waarover teder zijne meening, zijne ver moedens, zijne intieme overtuiging had. Sint-Alba had zich volkomen van den hem opgelegden blaam gezuiverd, het algemeen oordeel hield hem voor onschul dig. M. Ford had niet stil gezeten om waar hij kon, de grootmoedigheid van zijn cliënt hemelhoog geprezen. Hij ver telde aan ieder, die het hooren wilde, dat Sint-Alba er geheel had van afgezien, de Sandbanksche overheid in rechte te ver volgen, boewei hij daartoe volkomen de macht bezat. De gezworenen zouden een eisch tot schadeloosstelling ongetwij feld hebben ingewilligd. Toch had Alba geen oogenblik daaraan willen denken was dat niet grootsch niet verheven De meerderheid vond dit inderdaad wel ontzettend schoon, maar met die edelmoedigheid kon men zich toch niet Kunstzijde. Men kent de schoon® uitvinding der kunstzijde, die fijne, buig zame stof, waarop de dames zoo verzot zijn. Weet men echter dat het maken van die sieraden, een doodend werk is voor de arbeiders Een Belgisch ingenieur heeft het feit aan een Hollandsch dagblad schrijver meêgtdeeld. De fabrieken waar die zijde gemaakt wordt er is er eene in België en eene in Frankrijk zijn ware folteikamers. De werklieden komen die fabrieken binnen als lammeren en verlaten ze als beesten. Zij werken in eene atmosfeer van alcool en ether, stoffen die bij deze fabricitie gebruikt worden, welke ze eiken dag dooddronken maakt en tot hysterie leidt. Denken onze schoone dames er wel welke miseries die prachtige zijde veroorzaakt, of weten zij zulks niet Hier omtrent Aalst is men aan 't opbouwen van een dergelijk fabriek in den meersch nabij den Keizer te Hofstade. geheel vereenigcr. Het gold hier geene persoonlijke zaak de vrijheid van den Britschen onderdaan was aangerand en een man als Sint-Alba een toekomsti ge volksvertegenwoordiger I had de gelegenheid moeten aangrijpen de schul digen aan de kaak te stellen en over te leveten aan de straf, die zij maar al te zeer verdiend hadden Maar zeer weinigen, verreweg de min- d< rheid waagden de opmerkingen of het soms mogelijk kon zijn, dat M. Sint- Alba bevreesd was de zaak nog meer te roeren, waardoor wel eens dingen aan het licht konden komen, die hij liever in het duister wilde houden De aanhouding van Charlotte Duvivier bracht de minderheid echter niet weinig in het nauw er was nu in elk geval een andere beschuldigde, die de plaats van Sint-Alba innam, de plaats van een man, die door onbevooroordeelde rechters van alle schuld was vrijgesproken. Wij be hoeven niet tc zeggen, dat de kleine schaar der tegenstrevers door dit feit nog meer verzwakt wer i. Het is trouwens een ver drietig en gevaarlijk werk zich tegen eene meening aan te kanten, die door eene meerderheid wordt ondersteund. E11 er waren er onder, die dat begrepen Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1