Donderdag 18 Mei 190.3 5 eeutieinen per nummer 5(>s 5742 Een antwoord. ■IMS m POLITIE laai Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM M VADERLAND, TAAL. VRIJHEID HET GEHEIM Doctrinaire oprechtheid. Rechterlijke kronijk. DE DENDER Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan Is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE BVJUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijde.? in den voormiddag. Voor de advertentiëD nit vreemde landen zich te wenden ten bureele v<in dit blad. AALST, 17 MEI igo5 Onze armtierige geeft op ons artikel De dwingelandij der meerderheden een kilometer lange boterham als ant woord. Woorden zijn er genoeg, doch bewijsvoeringen ontbreken teenemaal. Al wat wij or in vinden met den besten wil van de wereld dat te minste den schijn heeft op eenc beweegrede te gelijken, is het volgende Eene wet is niet rechtvaardig omdat n ze gestemd is door eene meerderheid, maar zij i3 ook niet rechtvaardig omdat ze gestemd is door de minderheid gelijk j> in Belgie waar de clerikale meerderheid der kamer, de minder Leid der Belgen vertegenwoordigt. Als dat een antwoord is... Arme geus Arme lezers we beklagen u. Wij vragen het portret van dengenen welke door die reden overtuigd zal zijn dat de wet rechtveerdig is omdat zij wet is Het is nochtans te klaar. Niemand zal betwisten, hopen wij, dat er ook wette lijke onrechtveerdigheden bestaan. Wie zulks ontkent loochent de zon in vollen middag. Het is wezenlijk met de lezers den spot drijven te houden staan dat eene in zich zelve onrechtveerdige zaak recht veerdig wordt, omdat zij door de meerder heid der wetgeving is aangenomen Dat punt was het waarover onze pen- netwist met Dendergalm rolde. Onze strijd heeft vervolgens dees voor deel van bewezen te hebben hoe valsch zij in den armtierige te werk gaan. Hij verdraait onze gedachten en verandert de kwestiên. En die kerel is het die ons van valschheid beschuldigt Hoort hem Denderbode getrouw daarin aan de voorbeelden hem gegeven door de clerikale bladen rechtstreeks van het bisdom afhangende, zooals Le n Bien Public, kan geen polemiek door n voeren zonder gebruik te maken van geknotte teksten, halve aanhalingen waarbij de hoofdgedachte wordt terzijde gelaten enz. Zoudt ge niet omvallen van die verre gaande schaamteloosheid Hij haalt ons nooit aan hij durft niet. Wij, wij citee- ren lelterlijk en laten aan de beweegrede hare volle kracht. Hoe zouden wij ze kunnen verbergen daar wij woordelijk aanhalen wat hij schrijft, niet ten halve maar in 't geheel. 58e Vervolg. Toch bleven enkelen Charlotte ge trouw Zij had zich tijdens haar verblijf in het Marine-hotel verscheidene vrienden in Sandbank verworven niet alleen wa ren al de bedienden, zoowel mannelijke als vrouwelijke, eenparig in hunnen lof over het zachte en vriendelijke meisje, dat de geringste dienstbetooging steeds met een oprecht hartelijk woord vergoed de, maar ook in de kleine stad zelf waren er behoeftige gezinnen genoeg, die van hare goedheid en milddadigheid wisten te vertellen. M. Hunter en zijne goedhar tige vrouw waren er niet minder bemind en geacht en de wijze, waarop zij voor het arme meisje partij trokken, legde nogal veel gewicht in de schaal. Maar met dat alles was het feil niet te. loochenen, dat de schijn legen haar was. Het met bloed gevlekte sjaaltje, in een hoek van haar koffer weggestopt en te Dieppe gevonden, leverde op zichzelf Heeft hij de geschiedenis vergeten van de Revue de Belgique welke hij uitleg gen kon, zonder de Revue te hebben gezien Wat meer bescheidenheid zou beter staan hij heeft het recht niet meer te spreken van eerlijke pennetwist. Hij draagt het merk der schande op 't voor hoofd. Het is ongelooflijk wat er al voortkomt in het antwoord van den armtierige. Tot ons groot spijt moeten wij ons be palen tot eenige staalkens. a We bestatigen nogmaals, dat onze d grondwet die de vrijheden van denken en schrijven waarborgt, onze grondwet die de rechten van den mensch als basis der staatsinstellingen heeft gehuldigd, gesteund is op het natuurlijk recht welke Denderbode zegt tot toetsteen te nemen i) van de rechtveerdigheid der wetten. Dendergalm 14-5-igo5, (2de bladz.) Bestatigen is eene zonderlinge uitdruk king. Waarop steunt hij Hij beweert ook dat de vrijheden van onze grondwet gesteund zijn op na tuurlijk recht. Dat was nu juist de kwestie niet. Doch, brave man, die woorden zult gji u deer lijk beklagen. Gij weet niet wat ge daarin hebt gezegd. Gij juicht Combes toe gij begeert ook in ons land zijn rampzalig werk te kunnen aanvangen. Gij zult dus natuurlijke vrijheden schenden. Gij zijt gelukkig dat in Frankrijk natuurlijke vrij heden met de voeten worden getrapt Zijn vrijheid is dus comedie. Hij spreekt van Karei de Groote en Alva. Wij moeten die doenwijze niet ver dedigen. Wie eerlijk de geschiedenis stu deert za! zc oordeelen met de gedachten van den tijd. Zonderling, daarin zijn we 't akkoord met Dendergalm's lieveling, Pergameni, in het berucht artikel waarin hij voorstelde met Dendergalm's goed keuring DE CATHOLIEKEN IN 't GEVANG TE WERPEN, IN DE BOETE TE SLAAN OF TE VER- 1 van den Hij spreekt van Pius IX Syllabus. Hoort hem De onfeilbare paus Pius IX heeft onze vrijheden als verderfelijk cn slecht afgekeurd, hij heeft onze grondwet als schadelijk en ongoddelijk gedoemd en bezonderlijk de vrijheid van denken als eenc afschuwelijkheid gelaakt. Wij dagen hem uit het pauselijk docu ment te noemen waarin onze grondwet met name genoemd wordt veroordeeld. reeds een overtuigen 1 bewijs voor hare schuld, te meer daar mevr. Hunter het onmiddelijk als haar eigendom had her kend. Ook juffrouw Gregory had het herkend, en aarzelde geen oogenblik in hare ver klaring. dat dit hetzelfde sjaaltje was, dat de geheimzinnige bezoekster op den be- wusten avond voor den moord had ge dragen om haar gelaat te verbergen. In dien Charlotte Duvivier van den moord niets afwist, hoe kon zij dan in het bezit van dit voorwerp zijn gevonden Voor de vijandige meerderheid was dit bewijs genoeg haar voorgewend bezoek aan hare famile in Frankrijk was dus niets dan eene vlucht geweest. Het was min stens genomen zeer toevallig, dat zij er juist op dat oogenblik naar verlangde, hare familie op te zoeken redeneerde men. Ongelukkig genoeg ook had juffrouw Gregory, tot hoofdpersoon in het drama veiheven, en door ieder geroemd om hare flinke houding voor het gerecht de lof, dien M. Ford haar bij die gelegenheid had toegezwaaid, was niet zonder invloed gebleven zich bij de meerderheid aan gesloten. De advocaat had haar flink en scherp zinnig doorzicht, ten aanhoore van het gansche Sandbanksche publiek geroemd, ook de commissaris Grand had haar doen voelen, dat van hare verklaring hoogst waarschijnlijk de beslissing der rechters De Paus veroordeelt de moderne vrij heden als natuurlijke rechten, maar neemt ze aan als politieke daadzaken. Wij ook. In philosophic is de vrijheid van den ken valsch in politiek is zij aan te ne men en te verdedigen. Als Dendergalm den dwaze niet wil speler, zal hij daarover met ons instem men. Hij zal immers moeten bekennen DAT DE LEUGEN GEEN RECHT HEEFT als leugen, dat er verschil bestaat tusschen waarheid en leugen, en bijgevolg dat de mensch de waarheid moet betrachten. Als de mensch het recht heeft te den ken wat hij wil, bestaat er geen leugen meer. Hoe vindt gij dat, Dendergalm Hij spreekt oók van de clerikalen in Rusland In Rusland 1 Zijn trein derailleerde als hij zijn ant woord schreef. Waar hij het toch haalt Ten slotte vaart hij als Don Quichotte uit tt g' n windmolens. Wij zouden tegen de beslissing zijn der meerderheden. Hij is braaf dat hij er niet heeft bijgevoegd dat wij van gedacht zijn dat tie minder heid regeerer, moet Besten dank daar voor. Het gaat over zijn hout te moeten zeg gen dat wij natuurlijk vinden dat de meer derheid beslist, vermits de eenparigheid zoo weinig wordt gevonden. Maar hare wil maakt de rechtveer digheid niet. De rechtveerdigheid staat er boven zij ia het ideaal waar de meerderheid moet naar streven, naar trachten, en die in elke wet gedeeltelijk moet verwezenlijkt worden. Ongelukkig lijk wet en rechtveerdigheid zijn te dik wijls twee verschillige dingen. Zoo oor deelen wij. Dendergalm denkt dat niet hij meent dat de wet rechtveerdig is omdat zij wet is. En dat vinden wij buitensporig dwaas. De oude en nieuwe mode. Eene oude pottenbakker was op eene trouw feest, in gezelschap van voorname jonge lieden. Als het eten opgebracht werd, ging men onder luidruchtig gepraat en met veel complimenten aan tafel. De pottenbakker nam ook plaa's en begon aanstond een stil gebed. Kort daarop kwam een der gasten bij hem en sprak spottend Niet waar, meester, in uw huis gaat alles nog volgens de oude mode? Al dat in uw huis leeft bidt nog zoude afhangen en dit alles was meer dan genoeg om de ijdelc weduwe in den ongelukkigen waan te brengen, dat zij in de moorddadige bezoekster Charlotte Du vivier herkende. De ijdelheid speelt den mensch soms lcelijke perten Zeker is het, dat de gedachte de voornaamste ge tuige te zijn, wier verklaring de geheele zaak tot een eind zou brengen, mej. Gre gory zoodanig in haar zwak had getast, dat zij zich tot ernstig nadenken geen tijd gunde en zicli niet eenmaal de gevolgen harer uitspraak voor den geest riep. Zij maakte er reeds vóór de zitting geen ge heim van en deelde hare vaste overtuiging mede aan ieder, die er haar naar vroeg. Geen wonder dus, dat de meerderheid triomfeerde en het klein der twijfelaars werd uitgelachen. Ook omtrent de aanleiding van den moord liepen weldra tal van verhalen rond. De vermoorde jonge vrouw was eene medeminnares geweest var: Charlotte Du vivier. Zij had haar al lang in den weg gestaan. Men wist immers hoe opgewon den, hoe haatdragend de Franschc vrou wen zijn, als de liefde in het spel komt Tegen een moord zien zij bij zulke gele genheid niet op, dat was bekend genoeg Anderen daarentegen hadden weer eene geheel verschillende meening. Er was geene kwestie van liefde geweest, maar van geld Madeleine Faure was een verre bloedverwant van de Duviviers. Zij. was Al dat in mijn huis leeft percies, mijnheer, hernam de pottenbakker, dat meen ik toch niet. e Hoe, vervolgde de spotter, gij zijt toch baas, en allen zijn op uwen leest geschoeid Neen antwoordde de pottenbakker; 11 ik heb thuis ook twee honden, en die lezen niet voor eten zij volgen waar- schijnelijk de nieuwe mode. Het nationale jubelfeest dat wij dit jaar vieren, moest een wapenstilstand tusschen de partijen meêbrengen. Dat was overeengekomen en de libe ralen hadden in eene zitting van de Kamer redevoeringen uitgesproken in dien zin en de socialisten afgekeurd, die van hun nen kant weigerden zelfde houding aan te nemen En wat zien wij nu Hunne verbinte nissen ten spot gaan de liberalen, meer of minder weerhouden in de Kamer, yonrdep van nnrlng pn uitdaging bren gen tot in onze vreedzaamste dorpen. Hunne leiders, in plaats van hun oppositie-program te ontwikkelen op par lementair terrein, waar men hun van antwoord zou kunnen dienen, gaan naar Antwerpen en in andere steden zooge zegde voordrachten geven, die enkel hatelijke en partijdige akten van beschul diging zijn, tegen ministerie en rechter zijde. Indien het zoo is dat men den wapen stilstand der partijen in acht neemt Wat zouden zij meer kunnen doen, die rechtzinnige doctrinairen, indien zij den wapenstilstand niet bezworen hadden en evenals de socialisten hunne vrijheid van handelen hadden behouden Waarlijk, de houding der socialisten is mij veel liever hun geweld boezemt mij minder afkeer in dan de huichelarij cn de onoprechtheid der doctrinairen. Dit gezegd merk ik aan dat die veld tocht niets ernstig veionlrustend voor de catholitkcn oplevert. Ik weet zeer goed dat de liberale pro pagandisten, zendelingen der Loge, in onze dorpen een volledig fiasco hebben opgeloopen zij htbb'n er enkel de ver achting en onverschilligheid ontmoet, die zij verdienen. In de steden hebben zij geen andere toehoorders gehad, dan deleden hunner partij en onder het getal waren er die de erfgename van een ontzettend vermo gen. dat na hare dood aan Charlotte zou vervallen. Hel geld zat in Engeland, van daar Madeleine's overkomst en de be trekking tot de Hunter's, die er natuur lijk ook meè te maken hadden. Chailotte was er zoo doende achtergekomen, dat de erfgename in Sandbank vertoefde en had van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar uit den weg te ruimen. Wij moe ten om de waarheid getrouw te blijven, hierbij echter meêdeelen, dat deze verha len niet aan werkelijke feiten, maar eerder aan de Sandbanksche leesbibliotheek ont leend waren, die er eene groote verzame ling van moorddadige romans op nahield, welke gretig gelezen werden en zooals men zien kan, niet zonder vrucht op de verbeelding van het publiek waren geble ven. De werkelijkheid zelve leverde maar weinige feiten op, die de moeite der be spreking weerd waren. C-hariotte Duvivier was voor de rechters verschenen i n eene zaal, die schier tot aan het dak met nieuwsgierigen was gevuld. Op aanraden van haar advocaat (M. Hunter had voor uitstekende rechtsgeleerde hulp gezorgd had zij geen enkele verklaring afgelegd. De rechtbank had de zaak ter nadere instructie, voor den tijd van eene week verdaagd, en het talrijke publick was ver trokken zonder iets wijzer te zijn gewor den, terwijl de gevangene weêr naar hare eenzame cel was teruggevoerd. dezen veldtocht nutteloos en zelfs scha- dêlijk vonden. Zijn poeier verschieten een jaar vóór den strijd is het werk van eene partij die kindsch wordt. (Corr. Handelsblad.) De liberalen willen 't volk doen geloo- ven dat ze nog leven ze beginnen nu hemel en aarde te verroeren om met d'aan- staandc kiezing de bovenhand te verkrij gen. Zondag over 8 dagen, was 't algemce- 11e mi eting in h< t land. Natuurlijk hebben ze uitgevallen op pastoors en nonnen, mi nisterie en catholic ke partij, en gouden bergen beloofd tegen dut zij aan 't roer komen. Maar de Belgen hebben hun dwangbestuur van 1879 en hunne dwaze geldverkwistingen niet vergeten, daar om hebben zij de liberalen met klank weggesmeten. Er zal nog veel water on der de Zeebergsche brug loopen vooraleer de liberalen nog eens aan 't bestuur gera ken. Een geuzenblad de Courriir Europe en, schreef onlangs 11 Indien de liberalen ia 1884 afgedankt werden in België, 't was omdat het liberaal gouvernement, geld noodig hebbende omscholen te bouwen, overgroote lasten gelegd had op het volk. En niettegenstaande die r.ieuwe lasten was er in 1882 in de kas van 't land een te kort van i5 millioen franks, in i883 een tekort van 18 miilioenen, in 1884 een tekort van 16 miilioenen, en dan was de maat vol men zond ze naar de maan. De catholieken integendeel hebben se dert 1884 de putten gevuld die de libera len gegraven hadden en nooit hebben zij hunne rekening met tekort moeten slui ten. Sedert 1884 hebben zij een gezame- iijke overschot gehad van i63 millioen franks. Dat heet men besturen. Stoornis in de kerk te Gheel.Toen een priester, le Gheel, de goddelijke dien sten verrichtte en ook een sermoen deed, werd hij gestoord door zeker heerschap, Jan V. genaamd, die volstrekt wilde heb- ben dat de priester zou ophouden met preeken. a Ik heb van uwe sennonen al meer dan ger.oeg, riep hij luid op. Dit verwekte natuurlijk stoornis wat voor ge volg had dat V. buiten de kerk werd gewalst. Doch dat muisje had ook nog een steertje, want Vrijdag moest V. nu voor d rechtbank verschijnen onder de betichting van stoornis van eeredienst. Hij werd veroordeeld tot tweemaal 8 da gen gevangenis en tweemaal 26 fr. boete. Na een ernstig en vrij langdurig on derhoud met M. Norfolk, was Robert Power naar Sandbank vertrokken. Eigen lijk was het zijn plan niet geweest zoo spoedig terug te keeren, maar M. Duvi vier liet hem geene rust. De goede man was natuurlijk zeer verlangend zijn nich tje te zien, en daar hij nog nimmer in Engeland was geweest en zelfs geen woord van de taal verstond, zag hij geene kans alleen de reis te ondernemen en had hij zoo lang bij Power aangehouden om hem naar Sandbank te vergezellen, dat deze de aandrang niet langer weêrstaud had kunnen bieden. Hun eerste werk was geweest het Ma rine-hotel en M. Hunter op te zoeken. De edelman had >'er zijne kamers weêr betrokken en was gelukkig te huis. Hij was niet weinig verheugd hen te zien en spoedig kwam het gesprek op het voorgevallene. Geloof toch, weerde vriend, sprak hij tot den oud-burgemeester van Rouaan, geloof toch, dat ik alles gedaan heb wat ik kon voor onze arme Charlotte. Ik ben persoonlijk naar M. Tremayne gigaan den eersten advocaat van ons land en heb hem overgehaald de verdediging op zich te nemen. Alles heb ik onder zocht, maar het is of de drommel er meê speelt, nergens is licht te krijgen cn wat (nog aan het licht komt, is tegen ons. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1