Geitenkweekmaatschappijen- Zondagrust. Van tak op tak. Stoomtram. Volkskamer. ^beroemd Proces SsfT Naar Afïligem. Stoomtram. Priesterlijke benoemingen Stad Aalst.-Werkbeurs Rechterlijke kronijk Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. Engeland. AÈLST. AVIS IMPORTANT. Men vraagt De leugen is slechts kwaad als zij kwaad sticht. Het is eene groote deugd als zij goed teweeg brengt. Wees dus deugdzamer dan ooit. Gij moet kunnen liegen als een duivel, niet aarzelend, niet voor eenen tijd maar onverschrokken en altijd Als men de liberale bladen leest is het niet moeilijk om zien dat de opstellers bij Voltaire naar school geweest zijn 1 Vischwijventaal. Groene Pie valt ons in zijne gewone vischwijventaal aan. De Denderbodb, is eene krimi- neele prij van liegen tegen 't werk- i volk, ge moet toch lap en vel zijn van te durven schrijven dat die ver- andering van statie sedert lang aan- gekondigd was. Ge moet valsche b krokkedilje zijn om zoo krapuleus te b durven liegen, b Wij antwoorden Men moet alle eer gevoel hebben verloren, men moet verre beneden het peil der menschelijke weer- digheid gezonken zijn, men mort alle schaamteloosheid hebben verbeurd, om aldus de welbekende waarheid te bestrij den. Wij hebben gelogen zegt Groene Pie... Maar men raadplege het beknopt verslag der Volkskamer, zitting van 9 Mei igo5, blad. 63g, i' kolom, 6® regel. Redevoe ring des heeren Ministers u Zoo werden de geabonneerde werk- b lieden verzocht ter havenstatie (Turn b en Taxis) in en uit te stappep. Die b maatregel werd sedert maanden b aangekondigd en niemand verzette b er zich tegen. Wie moet men gelooven de heer Minis ter of Groene Pie Men weet hoeverre Groene Pie in de politiek te vertrouwen is liegen is zijn wapen.... HOE LIEF In het Parijzer blad l'Action, dat zoo gretig door de Belgische geuzen gelezen wordt, en waar zij zoo gaarne uit putten om tegen Kerk en Godsdienst te lasteren, lezen wij het volgende Het menschdom heeft drij vijanden Den priester, Den rechter, Den soldaat. b De eerste steunt op eene valsche op vatting der zedelijkheid. De tweede op eene valsche opvatting der rechtvaardigheid De derde op eene valsche opvatting van het vaderland. Zouden wij, bijgevolg, niet in rechte zijn ons te verheugen, zoo wij morgen vernamen dat soldaat, rechter en priester elkander hebben uitgeroeid O. wat streelende, wat onuitsprekelijk zoete droom 1 Wij twijfelen er niet aan dat zulke droom voor eene menigte van socialisten uitermate zoet en streelend is doch wij, van onzen kant, vragen ons huiverend af wat er van het menschdom geworden zou moest de samenleving ooit naar het droombeeld van zoo'n lieve jongens her vormd worden. ALTIJD de zelfde laffe beschul digingen. Woensdag 11. kraamde Groene Pie, alias de kleine Donsj, ge lijk hij zich zelf heet, ter Volkskamer uit: Het pensioen wordt niet zelden ge- b geven aan welstellende menschen van b wie de politiekers zeker zijn, terwijl b daarnevens arme sukkelaars niemendal krijgen, b De commissiën gelast met het toeken nen der pensioenen worden dus uitdruk kelijk van partijdigheid beschuldigd. Als die beschuldigingen gegrond zijn, waarom wijst de beschuldiger geene ge vallen aan ja, waarom klaagt hij de leden van 't Bes;hermcomiteit niet aan die zich aan partijdigheid vergrijpen Ja, waarom doet hij dat niet Omdat hij het antwoord vreest dat volgen zou en bewijzen dat hij eene laffe logeeaar is I... de leering, die zij verkondigt, uitroeien. Wel voegde de liberale redenaar, met de huichelachtige schijnheiligheid, die de geuzentaktick kenmerkt, er bij Wij willen den godsdienst den oorlog niet aandoen de vrijdenkerij is de vrije mededinging op godsdienstig en wijs- geerig terrein. Maar wij willen de open- b bare machten vrijmaken van de over- b heersching der Kerk wij willen de b Kerk dwingen in hare tempels te blij- b ven. Wat die taal beteekent. zal men best begrijpen, wanneer men nagaat hoe de partijgenooten van M. Hymans in Frank rijk te werk gaan. Daar voerden Combes en zijne trawanten, wanneer zij den ver delgingsoorlog tegen de Kerk begonnen, juist dezelfde taal. Wij willen de Kerk in hare tempel» terugdrijven, riepen zij. Groene socialist. (i Wij hebben voor de stoffelijke wel vaart,nagenoeg het zelfde programma als de socialisten, maar wij voegen er dat van den godsdienst bij. Wie sprak er aldus Groene Pie, in Kamerzitting van 17 Mei 11. De groene socialisten willen dus even als hunne roode confraters, de verdelging van de hedendaagsche samenleving, de vernieling van alle familiebanden, de af schaffing van 't familieleven en den roof van alle werkkrachten en eigendommen ten voordeele van den godstaat enz. enz. Het eenig verschil tusschen de roode en groene socialisten,'t is dat deze laat- sten den godsdienst willen behouden, in andere woorden de Kerk niet bestrijden maar zie, toch ze zijn met de rooden 't accoord aangaande de kloosters.... Als de kloosters te rijk worden b moeten ze weg. i En dat is eene waarheid voegt Groene Pie er bij... Du» hij wil den godsdienst behouden, maar is toch 't accoord met de roode socialisten om de goederen der kloosters te stelen of liever te rooven. En niet alleen zijn de groenen met de rooden 't accoord om de kloostergoederen te rooven maar ze zijn h#t ook om de kloosterlingen uit 't Land te verdrijven of in ballingschap te zenden. Maar niet voor altijd, maar wel tot dat er geene aanspraak meer kan gemaakt worden op de geroofde goederen, want, zegt Groene Pie: Na jaren van ballingschap, zullen ze weerkeeren gelouterd er met nieuwe zending van goeddoen. De groene socialisten of daensisten willen dus de afschaffing der familie banden of familieleven, de menschen levende lijk de dieren, het aanslagen van alle werkkrachten en eigendommen door den Staat, de verbanning uit 't land der kloosterlingen en den roof hunner goe deren Hoe diep toch ligt men op Chipka verzonden Witte konijnen. Een jonge heer onzer Stad Aalst, welke op 't oogenblik eene omreis doet in Noord- America, schrijft aan zijne ouders Wie zou het ooit hebben geraden dat b de witte konijnen met voordeel in Ame- rica zouden kunnen ingevoerd worden De Americanen hebben de gewoonte b zich te Paschen een wit konijn aan te b schaffen. Een wit konijntje van 5 4 6 b weken, onverschillig welke kleur der b oogen, is 35 A 40 cents, 't zij 2 frank, b weerd. 't Is bij duizenden dat ze op dit b tijdstip des jaars gevraagd worden, en b de landverhuizers zouden gemakkelijk hunne reiskosten winnen met er meê te b nemen. De verkooper Kaempfer's, vo b gelmarchand, S.S. State Street, te Chi- o cago, verlangt in betrekking te komen met kooplieden of kweekers van witte Belgische konijnen, n Heeft er niemand lust, 't kansje te wagen In het Arrondissement Aalst, is er op 5 September 1903, een bond van geiten kweekmaatschappijen gesticht. Deze bond, tellende nu ter dage 41 aatschappijen met 4900 leden, komt zijn tweede Jaarboek met Herdboek uit te geven. Deze die zich met de schoone volkszaak der verbetering van het geitenras bezig houden, zullen vele nuttige wenken vin den in dat Jaarboek, zoo belangwekkend en zorgvuldig opgesteld door den Alge- meenen Schrijver des Bonds. Het Bestuur brengt ter kennis van alle liefhebbers, dat zij het Jaarboek kunnen verkrijgen tegen inzending van o,5o fr. (postbon of postzegels) bij A. Cobbaut, Esplanade, Aalst. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 21 Mn igo5, Meirsschaut, Korte Zoutstraat. De Gemeenteraad der Stad Ninove heeft met eenparige stemmen den tram Aalst-Denderbautem—Ninove gestemd. Van al de belanghebbende Steden en Gemeenten is Erembodegem, alleen nog achteruit. STAD AALST. p'~.v Cath Werkmanskring //^rTooneelkundig en Muzikaal FEEST, 1 Maandag22 Mei,om 4 u. EEN wereldberoemd drama in 6 bed. Xe onthouden. Op de algemeene vergadering der catholieke Kringen, te Gent gehouden, brandmerkte onze achtbare heer Woeste in krachtda dige bewoordingen, de immer .tijgende woede, waarmede onze tegenstrevers hun ne blinde goddeloosheid dagelijks meer en meer lucht geven, na erop gewezen te hebben, dat al hunne pogingen strekken om het catholiek Geloof te vernietigen, ging hij aldus voort Hebben zij misschien een nieuw ge- b loof en nieuwe waarheden gevonden b Zij denken er niet aan Zij kunnen b niets uitleggen, bezitten zelfs geen uit- leg doch in hunnen hoogmoed rijzen n zij op tegenover God en de Kerk cn b zeggen hun Gij zult over ons niet b hecrschen Zij jagen eene maatschap- b pelijke en godsdienstige omwenteling b na, en zoo zij de overhand moesten be- halen, zouden zij voor 't land een tijd b perk openen van beroerten, rijk aan b onberekenbare kwalen, d M. Hymans, de leider der liberale lin kerzij in de Kamer, heeft op Zondag 7 Mei, ter meeting, die hij te Antwerpen bijwoonde, die zinsnede op zijne manier toegelicht. b Tegen de Kerk opkomen, riep hij b uit, welnu, ja I die hoogmoed is de onze 1 - De bekentenis is duidelijk en beteeke- nisvol Het liberalism voert strijd tegen de Kerk bet wil baar gezag vernietigen Op Donderdag 1 Juni. Ons Heer He meivaart, zal eene jaarlijksche Bedevaart uit Aalst het heiligdom van O. L. V. van Affligem bezoeken. Verleden jaar brachten de bedevaarder» een schoon zilveren Kruisbeeld voor den autaar van O. L. V. ten geschenke van 't jaar zullen zij vier prachtige zilveren kandelaars offeren. Daar de offergiften nog ver van toerei kend zijn, zal elke gifte, hoe klein ook met liefde en dank aanveerd worden door de inrichters der bedevaart. Men gelieve ze te bestellen aan Madame Van Breugel, Werfkapel, Aalst. De kandelaars zullen van toekomende Zaterdag ten toon staan bij Juffrouw Marie Van Clecmput en op 1 Juni in processie naar Affiigem gebracht worden. Al wie wilt deelnemen aan de bede vaart is verzocht kwart voor een uur aan de Grot te Mijlbeke te zijn dAAr zal nog eene geldinzameling geschieden en men zal stipt om één uur naar Affligem ver trekken. f> rtiiOTiviïa Vrienden en ken- nOUTTUllSi nissen worden ver zocht de Rouwmis bij te wonen welke zal gecelebreerd worden tot rust der ziel van Gerard ROELANDT, ter St.-Martinuskerk, Maandag 22 Mei 1905, om 8 uren. Zitting van 16 Mei igo5 STATIE-BAERDEGEM. Ant woord van den heer Minister aan den heer Woeste, over het inrichten van eene halte te Baerdegem. Antwoord.De bevoegde dienst houdt zich onledig met het ontwerp der te ma ken inrichtingen welk de bepaling der grens van de in te nemen gronden bevat. Zoodra het werk voltooid is, ben ik beslist van zins den aankoop der noodige gronden te doen om daarna de halte i richten, wanneer hare beurt zal gekomen zijn. Dat is de zin van mijn antwoord van 21 Maart anders kan er niet worden te werk gegaan. Het pensioen der ouderlingen. Een lid van d--n gemeenteraad in eene Brusselsche voorstad bad onlangs ge vraagd dat de regeering het ouderdoms pensioen niet zou onttrekken aan de ou derlingen, die in liefdadige gestichten verpleegd worden, wanneer zij het reeds trokken, eer zij daar in kwamen. De minister van arbeid heeft nu eenen brief, gericht aan zijnen collega van justicie, van wiens departement de open bare liefdadigheid afhangt, de zaak opge lost. Het pensioen wordt nog uitbetaald, in dien de ouderling, in het gesticht ko mende, zijn pensioen, dat hij reeds genoot afstaat aan het bestuur van het gesticht. Maar in tegenovergesteld geval, of wanneer hij nog geen pensioen trok, wordt dit niet uitbetaald. Dat is nu voor de gestichten van open bare besturen afhangende. Maar wat zal het wezen met de private gestichten, als de Zusterkens der Armen en anderen ren de Bethune en Woeste aan de hee ren ministers van spoorwegen en van financiën. Ontving de Regeering van wegft de Nationale Maatschappij voor Buurtspoor wegen eene aanvraag tot het in aanmer king nemen van eene buurtlijn van Ninove op Sottegem Zoo ja, kan de Regeering hare beslissing nog niet doen kennen Antwoord. Dijnsdag aanst Zijne Hoogweerdigheid heeft onder pastoor benoemd te Lade (Aalst), den E. H. Van Cromphaut, onderpastoor op Ter- eecken (St. Nicolaas). Worden gevraagd 2 smeders (halve gasten)1 kleermaker; boekbinder, (halve gast of leerjongen), kleei maker, (halve gast). Vragen werk 2 bedienden-magazijniers 1 hoveniers- gast 1 kuiper 1 koetsier van zeer goed gedrag1 kleermaker, volle gast, voor binnen of buiten de stad. - Op den trein. Zekere H. zat in eenen wagon 3e klas, welke geen water closet bevatte onderweg overvallen Hoor eene natuurlijke en onweerstaanbare be hoefte. trok H. aan de alarmbel. De trein stopte en H. wipte een t" klasrijtuig bin nen, waar hij een water-closet vond. Intusschen zette men de reis voort, maar proces-verbaal werd tegen H. opge maakt en hij verscheen voor de correc- tionneele rechtbank, welke hem vrijsprak. In haar vonnis zegt de rechtbank dat, aangezien de reiziger door eene dringende behoefte overvallen werd, waaraan hij niet kon voldoen door het gebrekkig maaksel van den wagon, dat geen gemak bevat, hij gelijk had te handelen zooals hij gedaan heeft, te meer daar de be diende die het proces-verbaal opstelde, niet heeft vas1g< s:dd dat de opgegeven reden de echte niet was. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gageven worden op Zondag 21 Mei 1905, om 11 ure, op het kiosk ter Groote Markt, door de Fanfaar der Pupil lenschool van 't leger, onder de leiding van M. Vanderlinden. i° Liège Exposition, marche militaire, Stramoen. 2° La joyeuse Cigale, ouverture, Lardeur. 3° L'oiseau-mouche, pour petite flüte, Vanderlinden. 40 Les dragons de Villars, fantaisie, Vanderlinden. 5° Valse sur une théme allemand, IVANOVICI. AALST. Catholieke Werkmans kring. Ter herinnering Morgen zon dag 21 Mei Beschermfeest van den H. Joseph. Om 10 uren Mis ter St-Martinuskerk ergadering om 9 1/2 uren. Na de Mis, ergadering ten lokale en aanspraak door M. Baron Leo de Bethune. 's Namiddags om 5 1/2 uren. Muzikaal Avondfeest door De Jonge Aalstenaars. b Wij laten u zelf oorcleelen. Gelooft ons niet op ons woord. Hecht geen geloof aan het zeggen van eenen vreemdeling maar leest het onderstaande verslag van eenen inwoner van Aalst en ormt uw eigen oordeel. Mr Gustave Scheerlinck, 62, Leopold- slraat, te Aalst, zegt ons Ik leed sedert vijl jaren van zoo scherpe nierpijnen, dat het mij dikwijls onmogelijk was te buk ken noch te zitten dag en nacht was ik zonder rustmijn water was rood en troe bel, de middelen bleven zonder uitslag en ik voelde mij verkwijnen ik was zonder moed en hoopeloos, toen mij een vriend van de 0 Foster Pillen voor de Nieren sprak en ik haalde er bij Mr De Valkeneer apotheker te Aalst. Eindelijk had ik het zoo lang getrachte middel gevonden, want na zes dagen be gon ik reeds eene beternis in gansch mijn lichaam te gevoelen en na veertien dagen was ik teenemoal hersteld. Ik ben zeer te vreden over zulk eenen onverhoopten uit slag en wil die pillen rechtzinnig aanbe velen. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. Wat veroorzaakt rheumatiek Rheuma- tiek wordt veroorzaakt door urinezuur, welk zich in de spieren en de gewrichten gekristalliseerd heeft. De c< Foster Pillen voor de Nieren lossen dit urinezuur op en helpen de nieren het uit het lichaam te voeren (in de urine). Door alzoo de oor zaak der ziekte weg te nemen genezen de Foster Pillen volkomen. Verzekert u dat men u de« Foster's Pillen voor de Nieren geve, van de zelfde soort als die welke M. Scheerlinck gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre. 5o-52 Cou- denbergstraat, te Brussel, Algemeen De pothouder voor België. Twee soldaten van het 6* linie en een kanonnier, die eenen tijd in het hos pitaal te Der.dermonde hadden gelegen, trokken, in plaats van naar hunne regi menten terug te keeren, naar Brussel, waar de ouders van twee hunner verblijf houden. Zij dronken veel en maakten 's nachts op straat een spektakel van alle duivels. Te Laeken stompten zij met hunne geweerkolven op de deuren der rustende burgers en vielen ten slotte met de bajonnet de agenten aan, die hen tot rede wilden brengen. De policie moest zich met sabel en revolver verweeren. Toen men hen eindelijk aanhield riepen zij, anarchisten te zijn, en uitten zij doodsbedreigingen tegen de agenten, die hen in hun nachtelijk plezier hadden ge stoord. Eene goede belooning aan al die zou kunnen bewijzen dat tegen gal, zuur, slijmen en verstoptheid of opdrang van bloed naar het hoofd er eene betere remedie bestaat dan de pillen Depratere, sinds lange jaren wereldberoemd zij alléén werken zonder krampen. i,5o fr. de groote doos bij den apothe ker Depratere, te Oostende, die in de provincie verzendt op aanvraag Ook te Aalst, bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Eene bende jonge kerels bewerkte de omgeving van Brussel, waar zij op de volgende wijze eene menigte slachtoffers maakte Zij boden zich aan bij handelaars, die loopjonoens vroegen. En zoo waren zij in de gelegenheid, aanzienlijke hoeveel heden koopwaren te stelen en dan naar hunnen post niet meer om te zien. Zoo wisten zij in hunne woningen eenen stock van de meest verschillende koopwaren op te stapelen, die zij dan aan v«rhelers verkochten om voor het overige een lui leven te leiden. Zij hielden regelmatig boek van al wat zij in magazijn hadden En zoo vond de policie, bij de gedane huiszoekingen, allerlei koopwaren, kerkornamenten, enz. aangeteekend, met de adressen van de bestolenen en tevens den wegwijzer van eene omreis, die zij van zin waren te doen, denkelijk om een nieuwen oogst op te doen en andere waren aan den man te brengen. Een hunner viel verleden week in han den der policie van Sint-Gill*s. Deze deed de namen van zijne zes gezellen kennen en daarvan werden er Dinsdag middag drie en des avonds nog drie aan gehouden. Tot nu toe heeft men reeds vijf en veer tig van hunne slachtoffers ontdekt. De meesten der aangehoudenen zijn zonen van fatsoenlijke werkmansfamiliën, allen jongens die over het algemeen eene zekere geleerdheid hebben. De policie te Brussel, vatte in de Zuiderstatie eenen jongeling van deftige familie bij den kraag, op het oogenblik dat hij naar Parijs meende te vertrekken. Hij had in eene bank van Brussel een valsche wissel ten ujtbetaling aangeboden. Een onderzoek deed ontdekken dat hij niet aan zijn proefstuk was en op die ma nier reeds bijna 35ooo frank had afge truggeld. MM. A. Minnaert-Vervalcke, voer mansbaas, wonende te Ledeberg en Jan Van Hecke, te St-Amandsberg, kwamen Maandag met een licht rijtuig uit Merel- beke terug huiswaarts, wanneer hun ge span tegen een langs den weg staande kar botste. Beiden werden ten gronde geslingerd. Van Hecke was een der armen gebroken en van Minnaert werd de schedel gekloven. Dijnsdag was hij nog niet tot het bewustzijn gekomen. Reeds zijn verscheidene geneesheeren bij hem ontboden, doch allen verklaren dat zijn toestand hopeloos is. Een priester van Ledeberg heeft Minnaert de H. Olie toegediend. De ongelukkige is 5o jaar oud. Dijnsdag namiddag, rond 3 3/4 uren, is zekere I)e Plat, die sinds een i4 dagen in dienst was in de Zuidstatie te Gent, het slachtoffer geworden van een erg ongeluk. De man was bezig met waggons te doen versporen, wanneer een zijner schoenen tusschen een wisselspoor geklemd bleef. Alvorens hij dsn tijd had zijnen voet los te wringen, werd hij door eenen waggon omvergeworpen en zijnen voet letterlijk afgesneden door de wielen. Na in de statie de eerste zorgen ontvan gen te hebben, is hij naar het gasthuis gebracht, Schrikkelijk ongeluk met eene automobiel te Wilryck. Donderdag avond werd de 8jarige knaap Lod. Pee tere, wonende Boomschesteenweg, 32, niet verre van zijne woning door eene automobiel, die in snelle vaart naar de stad kwam gereden, verrast en met geweld ten gronde geslingerd. De knaap werd met eene schedelbreuk opgenomen en is naar het Ste-Elisabethgasthuis overge bracht om er de operatie der schedelbo ring te ondergaan. Zijn toestand is zeer erg. De automobielrijder is gekend het is een inwoner van Antwerpen. Zondag avond was de meid van landbouwer L. Van de Perck, wonende nabij 't Schoonselhof te Hoboken, alleen thuis. Omtrent half 12 uren traden bij middel van eenen valschen sleutel, drie zwartgemaakte kerels binnen. De meid erkende nochtans in eenen der indringers eenen werkman der hoeve, zekeren W., van Aertselaer. Toen de meid hem bij zijnen naam noemde verwijderden de bandieten zich en op 't oogenblik dat de meid op hunne hielen de deur toesloeg loste een der schelmen een revolverschot. De meid, alhoewel eene vrouw van rond de 50 jaar, haalde ook eenen revolver, opende opnieuw de deur en loste drie schoten. De kerels waren echter ver dwenen. De landbouwer had juist een paard en eenen stier verkocht. Zeker zijn de schel men gekomen om de opbrengst te stelen. Zonder de koelbloedigheid en den moed der meid ware die diefstal zeker gelukt. De hoeveknecht is aangehouden doch loochent alle plichtigheid. Donderdag voormiddag, rond 11 ure, heeft te Antwerpen een verschrikke lijk ongeluk plaats gehad met den elec- trieken tram. In de Rolwagenstraat speel den eenige kinderen, waaronder ook het öjarig knaapje P.Delasse wonende Brou werijstraat. Óp het oogenblik dat er een tram kwam aangereden, wilde de kleine nog overloopen en, vooraleer de wattman had kunnen stoppen, zat het kind er onder. Met vermorzeld hoofd en gebroken beenen werd het arme kind levenloos op genomen en naar het Stuivenberg gast huis gevoerd, waar het parket een onder zoek kwam doen. Het is de eerste maal niet, dat dit huisgezin zoo smartelijk wordt getroffen. Verleden jaar werd de vader van het slachtoffer doodgereden. Zondagavond was Frans Willems te Lembeke met zijnen stiefzoon, Pieter Van Hamme, aan het twisten. Van woor den ging men over tot daden en de vader raakte met zijnen stiefzoon aan 't vechten. Opeens zakte de vader dood ten gronde. Dinsdag middag is het parket met de wetsgeneesheeren naar hier gekomen en deze hebben vastgesteld dat Willems ge storven is tengevolge van eene aandoening aan het hart. Een schrikkelijke moord werd Don derdag avond gepleegd te Jambes, nabij Namen. Daar woonde in de rue de Daves de weduwe Burton met een aangenomen dochterke van i3 jaren oud. De weduwe, wiens echtgenoot tijdens zijn leven, ontvanger der gemeente was, telt 64 jaar. Donderdag avond zond zij het kind met eene boodschap in de buurt en bleef gedurende deszelfs afwezigheid alleen met zekeren Fichefet, een gewszen onder officier van het i3* linie, wonende te Salzinnes. Eenige minuten later hoorde eene buurvrouw, die aan het venster harer kamer was, noodgeroep in het huis der weduwe Burton. Zij snelde naar beneden en met eenen landbouwer en eenen werk man, welke zij mee ter hulp riep, opende zij de deur, toen juist terzelfder tijd ook het kleine meisje thuis kwam. Fichefet snelde op hetzelfde oogenblik langs de achterdeur den bof in, sprong over eene haag en liep door het veld, achtervolgd door eene menigte menschen, die hem weldra omsingeld en aangehou den hadden. In huis vond men de weduwe Burton met doorgesneden keel in eenen bloedplas liggen. De dood was oogenblikkelijk ge weest. De moord was gepleegd bij middel van n scheermes. Tot opheldering dient gemeld te wor den dat Fichefet veel bij de oude weduwe in huis kwam, daar hij haar volle vertrou wen genoot, haar boek hield en dus haren geldelijken toestand kende. Het parket begaf zich rond midder nacht naar de gevangenis om den moor denaar te ondervragen, doch de boeren hadden hem met stokken en vuisten zoo zeer toegetakeld, dat hij er deerlijk uitzag. Fichefet weigert, zijne misdaad te bekennen, ofschoon hij het scheermes nog de hand had en zijne armen rood waren van het bloed. Toen hij 's nachts ten 2 uren naar de ge vangenis van Namen werd overgebracht, moest hij door de gendarmen tegen de woedende menigte beschermd worden. Hij behoort tot eene welhebbende en def tige familie. Paarden door bieën gedood. Wij lezen in de Dordr. Ct. b De landbouwer Van Pelt, aan den Zui- dendijk nabij Smitshoek, heeft op treurige wijze eene merrie met veulen verloren, 's Namiddags omstreeks 4 ure viel het hem op dat die dieren, welke kort te voren nog vreedzaam in de weide graasden, als bezeten ronddraafden. Terstond begaf hij zich daarheen om de oorzaak daarvan na te gaan, maar het was reeds te laat. Bij zijne komst lagen de beide paarden op den grond geheel overdekt met bieën, die uit de hem toebehoorende korven op de dieren waren neergestreken en hem zoo danig hadden gestoken, dat hunne licha men geheel waren opgezwollen. Dadelijk werden de bieën verjaagd en de paarden naar den stal gebracht, maar geen hulp mocht baten het gif der bieën had reeds een einde aan hun leven gemaakt. Maandag voormiddag vierden de echtelingen Joannes De Wolf, te Waas munster, in de wijk den Hert, het 5ojarig jubelfeest hunner echtverbintenis. De jubilaris is een gering boerken met eene koe en rund. Toch hadden de ouderlin gen gezorgd voor een goed maal voor hun en de familie. Terwijl zij met hun gevolg in de kerk dejubelmis bijwoonden, waren andere personen in huis gekomen, hidden zich meester gemaakt van de gezoden hesp, die in den kelder stond met den rijstpap en de vlaaien en hadden alles op- geschoeffeld daarbij eene halve ton bier afgedronken die voor de dischgenooten bestemd was. Toen de jubilarissen met hun gevolg terug kwamen van de kerk, was alles op en konden zij zelf op de kom bijten. Te Biévène, bij Lessen, was het meisje Borreman, 22 jaar oud, naar het kermisbal gegaan, ondanks het uitdruk kelijk verbod van haren vader. Toen zij terug thuis kwam, stelde de vader zich zoodanig in gramschap, dat bij zijn geweer nam en op zijne dochter schoot, die doodelijk gekwetst ten gronde viel een uur nadien was zij een lijk. De vader heeft de vlucht genomen men kan niet vermoeden waarheen. Later. De inwoner van Biévène, Borremans, die zijne dochter met een geweerschot den arm stuk schoot, omdat zij, tegen zijn verbod in, naar het bal was gegaan, heeft zich verhangen. Er hebben te Thollenbeek alweer vechtpartijen plaats gehad, gepaard met vernieling van eigendom, messteken, revolverschoten en andere lieve dingen. De gendarmerie van Vollezele heeft met veel moeite een paar aanhoudingen ge daan. Een meestergast in de tramwerk huizen te Bergen, nam een slok koffie uit eene flesch, die hij had medegebracht. Korts nadien werd hij hevige ingewands- pijnen gewaarhet was alsof zijne maag verbrandde. De dokter stelde vergiftiging vast. Het lijdt dus geen twijfel of hij was het voorwerp geweest van eerte misda dige poging. In het bosch Calinge te Namen, heeft een vandaal in een ouden eik, me tend vier meters omtrek, eene opening van 3o centimeters geboord en er eene dinamietkardoos ingestoken. Door de ontploffing werd de eik gekloven tot op 8 meters hoogte en brokken hout op grooten afstand geslingerd. Waar gaat dat heen De leerlin gen der school van Lunéville hebben donderdag gemanifesteerd tegen sommige leden van het onderwijzend personeel. Ten r ure stonden zij voor de deur der school met eene roode vlag en verklaarden te zullen staken, indien geen recht werd gedaan aan eischen, namelijk afschaffing van huiswerk, afschaffing van de straffen en verlenging van den verloftijd. Slechts de helft der leerlingen bleef hardnekkig en de rest ging heen, zingende de Inter nationale en zwaaiende met de roode vlag. 't Is tijd dat men de roede terug invoere. Eene misdaad. Maandag avond werd bij het Engelsche dorp Hatherleigh, in Devon, aan de rivier het lijk gevonden van Miss Ida Mary Breton, eene schilde res. Zij was aan het hoofd vreeselijk ge wond. Men onderstelde eerst, dat, terwijl zij aan het schilderen was, een stier haar had aangevallen en zoo verminkt. Later begon men echter andere vermoedens te krijgen en een arbeider uit het dorp werd donderdag morgend in hechtenis genomen en opgesloten. Een paar uren later vond men den man dood in zijn cel. Hij had zich het hoofd op den vloer te pletter geslagen. Creemboter. Markt van Zaterdag 20 Mei 1905. 161 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 38o klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3040 kilogr. A reprendre A Gand ancienne maison négoce et fabrication, trois chevaux, ca mions, voiture. Prix moderé. On ofire rester un an A la disposition pour garantir chiffre affaires ou entrer en association, laissant capital engagé et crédit ouvert, ce afin de répartir les attri butions, étant surchargé Répondre lettres signées aux initiales B. R. Gand-Bourse. den alle dagen Sargiënfabriek De CLERCQ en C°, St.-Jozefstraat, Aalst. Goed loon en verzekerd werk.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2