w Donderdag 1 Juni DRK5 5 centiemen per iiiimiiiet o(>sle .laai >716 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID KOSTELIJKE BEKENTENIS. HET GEHEIM Het roode spook. Zondagrust. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is -• tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE «UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acciord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v, u dit blad. AALST, 3i MEI igo5 Wij hebben het meermaals gezegd en wij moeten het herhalen Als de catho- lieken de meerderheid in de Kamers verliezen, zal het gedaan zijn met het invoeren van verbeteringen en her vormingen in 't voordeel der werk lieden. Er zullen geen maatschappelijke wetten meer gestemd geraken. Waarom Omdat het liberaal ministerie niets zal kunnen verrichten. De liberalen willen niet dat in de economische conflikten en betrekkingen de Staat tusschenkomt, dat zekere zaken wettelijk bepaald worden. Dat stelsel van volkomene vrijheid, van niet-inmenging heet men manchesteria- nism. De geuzen zijn taaie, onbuigzame manchesterianen De armtierige zal misschien zeggen, hij is er slim genoeg voor niet al de libe ralen zijn op dien leest geschoeid ziet naar ons wij zijn voor het pensioen I Dus 'T is mogelijk dat er hier of daar een witte kraai wordt gevonden. Het is echter niet noodig dat allen, tot den laatsten man toe, de gedachten van volkomene vrijheid deelen. Het is voldoende dat er in parlement, langs de linkerzijde geen meerderheid gevonden worde om maat schappelijke wetten te stemmen. Daartoe zou zelfs het getal zoodanig groot niet moeten zijn. En dat is onbetwistbaar, armtierige. Bijgevolg, werklieden, er zal voor u niets gedaan worden, alhoewel de geuzen en de socialisten roode en groene u thans een hemel op aarde beloven. De Fransche toestanden bewijzen zon neklaar dat wij hier ds waarheid zeggen. Achtereenvolgens sedert 1898 heeft men gehad als ministeriehoofden Waldeck- Rousseau, de rampzalige Combes en Rou- vier. Alle drij steunen op de socialisten. Het zijn razende geuzen, radicalen, bijna zoo rood als de socialisten I Onze toestand dus onder een cartelregeering. Welnu wat hebben die fameuze geuzen gedaan in Frankrijk Welke sociale wet ten zijn er gestemd Welke hervormin gen ingevoerd Welke verbeteringen Niets volstrekt niets het is droef het te moeten bestatigen. En het Fran- 6oe Vervolg. Volkomen juist, antwoordde M. Hunter. Gij ziet de zaak zeer goed in De deur werd werkelijk na twaalven met een sleutel afgesloten, maar, de sleutel was van te voren weggenomen De sleutel weggenomen En is die later gevonden Ziedaar juist het vreeselijke van het geval antwoordde de edelman met be zorgd gelaat. De sleutel is gevonden in... de kanier van Charlotte Duvivier, in de asch van den aardbak I... Robert Power's oogen schoten vuur. Hij was zichzelven nauwelijks meer meester. Welk een schurk mompelde hij tusschen de van woede opeengeklemde tanden. Gij begrijpt, vervolgde M. Hunter, na een oogenblik van somber stilzwijgen, welk gewicht dit in de schaal legt I... In de eerste plaats hebben wij de ongeluk kige sjaal, die de Hemel weet hoe, onder in haar koffer geraakt is, en die natuurlijk niet weinig zal mêêspreken. Dan komt dat rampzalige mensch, die juffrouw Gregory, die bij hoog en laag volhoudt, dat zij Charlotte herkent. Ik heb als sche werkvolk had toch reeds zoolang ge hoopt op eene pensioenwet de geuzen hadden haar zoo stellig beloofd. Het was zeker het pensioen zou bestaan, als men maar wilde toestemmen om de kloosters te verdrijven. Men zou die goederen in palmen en daarmeê was het pensioen klaar. Het klopte op de deur, het vroeg om binnen te komen 1 Geuzen beloften. De kloosters zijn weg, zij die zoovele arme kinderen ondersteunden, zoovele ouderlingen troostten en, het pensioen wordt besproken.... Neen, niet het pensioen daar wordt geen woord meer over gerept, dat is dood... maar de scheiding van Kerk en Staat is aan gang, dat is het middel om de kerken te sluiten, te verkoopen of af tc breken I Dat moet het geluk uitmaken der Fransche werklieden. Sedert 1898 is in Frankrijk de papen- vreterij aan 't dagorde. En de geuzen vinden dat zoo aangenaam dat er op niets anders mag gedacht worden Dat is geschiedenis, De socialisten kennen die geschiedenis zij kennen haar in hare oorzaken en ge volgen. Maar dat ze schaamteloos genoeg zou den zijn om dit cynipk te bekennen, dat gaat de palen te buiten. De socialisten zijn de geijkte vrienden der werklieden. Zij alleen zijn voor zijne stoffelijke belangen I En ziet zij sluiten een verbond met mannen die niets zullen doen voor die stoffelijke belangen, tegen eene verdienst- volle Regeering die alles deed wat moge lijk was I Zij verbergen dat nietneen zij kraaien dat over de daken 1 Is het niet wraakroepend d it een Bel gische roode chef straffeloos vóór de partij, wel te verstaan mag zeggen Haast u, catholieken, dat de sociale wet ten gestemd zijn. Wij, geuzen en socia listen, gaan u neêrvellen, en als gij er niet meer zijt, dan wordt er op geen ver beteringen meer gedacht I Is dat niet wraakroepend En nochtans, het is zoo. Ziehier wat bij zegde volgens 't beknopt verslag DER VOLKSKAMER I Maar men moet zich haasten, want als de Regeering zal gevallen zijn, zal b het misschien moeilijk zijn met onze vrienden liberalen overeen te komen wiens nieuw en taai manchesterianisme, ik weet niet, zich tijdens de bespreking heeft geuit b Brugman met het schepsel geredeneerd, maarzij is niet van haar stuk te brengen. Die praatjesmaker Ford heeft haar het hoofd op hol gebracht en nu kunt gij niets meer beginnen. Zoo waar als ik hier voor u sta, ging de oude man met groote drift voort, zij heeft mij half gek van woede en nijdigheid gemaakt en toch moest ik mij bedaard houden. En nu nog die vervloekte sleutel.... Ik vraag u... is het niet om uw verstand er bij te verliezen Wat hebben wij tegen al die overstelpende bewijzen Niets... letterlijk niets Het eenige de getui genis van mijne kleine Annie, die in hare armen geslapen heeft het klaarste bewijs van de wereld telt niet meê want het is maar een kind, dat geen eed kon worden afgenomen God betere het 1... Zij weet er meer van dan al die oude pruiken bij elkaar Er is toch een ding dat zij niet be wijzen kunnen, hernam Power, meer en meer met de bedoeling M. Hunter een weinig moed in te spreken, dat wel omdat hij er zelf veel aan hield. Zij weten niets van de vermoorde vrouw af, en kunnen dus geene aanleiding tot de misdaad opgeven Was dat maar noodig 1 antwoordde de edelman knorrig, Gij weet evengoed als ik, dat de drijfveer tot de misdaad geene vereischte is cm het vonnis te vellen, mits het feit zelfs maar genoeg zaam bewezen zij. De wet eischt alleen, dat de dader Is het gedrag der rooJen niet oprecht schandalig. Werklieden laat u niet bedrieger. Buiten de catholieke regccring, geen verbetering voor u I Schoolwaridelingen. La van Antwerpen, maakt de volgende op merkingen, waarvan de juistheid niet te betwijfelen valt Vele kinderen, en zelfs jongelingen, uit de stad, weten geen tarweveld van een r°gge" of haverveld te onderscheiden anderen zullen eene partij klaver voor eene partij wortels nemen, enz. enz. Even onwetend is de stadsjeugd in het onderscheiden der boomsoorten. Hoeve- len onzer jongens en meisjes kunnen eenen eik van eene linde, eenen olm van eenen canada, eenen populier van eenen beuk onderscheiden i Dat is, ongetwijfeld eene betreurenswaardige leemte in het stadsonderwijs. Om deze aan te vullen zijn de school wandelingen naar den buiten onmisbaar, en 't is nu dat de vruchten in haren was dom zijn, dat men die wandelingen moet doen en niet in Augustus en September, als er reeds vele vruchten van het veld verdwenen zijn. Dat is een praktisch denkbeeld dat wij te overwegen geven aan onze onderwij zers en aan allen die, met hen, belang stellen in het onderwijs der stadsscholen. Terwijl de Flandre libérale aan hare lezers wijsmaakt J Je liberale partij, als zij te zamen met de socialisten kan zege pralen, na de zegepraal alleen zullen meester zijn en dat de socialisten niets zullen te zeggen hebben, stelt de Chro- nique de zaak aan hare lezers geheel anders voor. Volgens haar moet het verbond tusschen liberalen en socialisten, voor de aan staande kiezingen, niemand afschrikken, niet omdat de socialisten, ingeval het verbond moest zegepralen, niets zouden te zeggen hebben, maai omdat het roode spook slechts bestaat in de verbeelding der klerikalen Het socialism is, voor de Chronique, van denzelfden aard als de geschilderde draken waarmede de Chinee ;en vroeger meenden de vijande lijke legers te verjagen. Het blad neemt echter aan dat, indien het catholiek ministerie moest vallan, er overtuigd worde de misdaad te hebben bedreven met de aanleiding behoeven zij zich net op te houden. Als die draak van een Gregory bij hare inbeelding blijft en hare verklaring met eenen eed bevestigt, heb ik geene hoop meer voor ons arm kind I Dat zeg ik u oprecht De goede man had moeite zijne tranen te bedwingen. Maar mijn God riep Power uit, die juffrouw Gregory heeft zelf verklaard, dat zij het gezicht van de bezoekster niet gezien heeft. Dat weet ik wel en dat is juist het afschuwelijke Had zij haar gezicht maar gezien, dan zou zij nooit op deze dwaze inbeelding zijn gekomen Het gezicht is natuurlijk niet dat van Charlotte geweest, maar zij zweert, dat de lengte, het figuur, de houding,in een woord alles uitkomt Lang, slanken donker,dacht Power bij zichzelf. Het is, helaas maar al te begrijpelijk Wij hebben het geheele hotel ten onderste boven gekeerd, ging M. Hunter voort, in de hoop iets te vinden, dat ons van nut kon zijn. Geen kast, geen hokje hebben wij overgeslagen, maar wij von den niets hoegenaamd I Ik zou toch geerne weten, waar hij dat reistaschje gelaten heeft merkte Power op. Wie Sinte-Alba Gij gelooft dus nog altijd, dat hij de man is Natuurlijk Ik ben er zekerder van dan ooit. wel het een en ander zou cve rhoop gewor pen worden. Die overhoopwerping zou echter niet revolutionnair zijn, zegt het, en al was zij dat, het zouden maar de catholieken zijn die tr onder zouden lijden en i< dat telt niet. b Schoone verdraagzaamheid en eerbied voor eens anders vrijheid, niet waar De Chronique zegt zelfs wat er zou veran derd worden te weten Tengevolge der verstandhouding mc-t de socialisten zou de nieuwe wetgevende meerderheid in staat zijn de Fransche republiekeinen na tc volgen, die met i) Rome afbreken, ten einde de handen b vrij te hebben in politiek. Met andere woorden men zou, gelijk in Frankrijk, de geestelijkheid vervolgen, de kloosterlingen verjagen, de catholieke scholen sluiten, de vrije uitoefening van den godsdienst belemmeren. Dat alles zou alleen de catholieken treffen, dus het telt niet mee Voor het overige verzekert de Chroni que dat alles wat liberalen en socialisten eischen grondwettelijk is, zooals veran dering der legerwet, enz. Bijgevolg roept zij zegepralend uit het liberalism, in bondgenootschap met het socialism, zal het roode spook niet te voorschijn brengen. Zijn de socialisten, die ook moeten ge raadpleegd worden, wel van hetzelfde gevoelen Laten wij hen zeiven spreken. Eerst wat de godsdienstvrijheid betreft Reeds in 1877, op een kongres te Gent gehouden, zegde gezel Anseele God is de vijand, God is de leugen. De man is sinds niet van gevoelen ver anderd, want den 7 December 1894 ver klaarde hij in de Kamer Indien men ons ondervraagt over onze godsdienstige denkbeelden zullen wij met Liebknt cht antwoorden Wij zijn godloochenaars. Den 15 Mei 1892 drukte g zel Vander- velde zich nog duidelijker uit zeggende het is om de dogmatische eerediensten uit te roeien dat de socialisten zicli tot vrijdenkerij hebben gekeerd. Er is geen middenweg tusschen deze twee inrichtin gen ofwel tot de godsdienstige denk beelden terugkeer..n, zcoals eenige libe ralen doen, ofwel de vrijdenkerij aankle ven, welke de beslissende zegepraal van het socialism moet medebrengen. Aangaande onze koningsgezinde en grondwettelijke instellingen zijn de soci alisten niet beter gesteld. Hun orgaan het Volksrecht, drukte den 16 December i8g3, klaar en duidelijk Wij betrach ten zoowel de omverwerping van het autaar als die van den troon en van M. Hunter liep eenige malen de kamer op en neer. Ik heb er den ellendigen kerel ook altijd voor aangezien, hernam hij einde lijk. Ik wild- dat ik hem hier had, ik zou wel eens willen zien of ik de waarheid niet uit hem kreeg Ik vrei s, dat u dat niet zou geluk ken. Sint-Alba is geen man om zich spoedig schrik te laten aanjagen 1 Ik heb hem altijd voor een gemeene avonturier gehouden. Kendet gij hem bijzonder vroeg Robert, steeds op den uitkijk, nieuwe inlichtingen in te winnen. Zeker niet I was het antwoord. Ik ontmoette hem nu en dan een enkelen keer in Londen. Ik kon hem van het begin af niet uitstaan, en mijne viouw ook niet I Zij beweert dat hij zijne vrouw mishandelt, zelfs in het bijzijn van vreemden I Mishandelt?.. Hoe kwam Mevr.Hun- ter op die gedachte, als ik u vragen mag Wat zal ik u zeggen Vrouwen zien scherp in zulke gevallen, weet gij Of zij tr bepaalde redenen voor heeft, weet ik niet, maar mijne vrouw heeft altijd volgehouden, dat mevrouw Sint- Alba een allerongelukkigst leven leidt. Nu, te verwonderen zou het niet zijn, met zoo'n exemplaar van een man 1 Maar kom, Duvivier \ervolgde M. Hunter, wij zullen eene kamer voor m gaan be itellen, gij blijft natuurlijk hier logeeren, niet waar het capitalism. 0 Onmogelijk duidelijker te spreken. En de liberalen Keuren zij die hou ding hunner bor.dgenooten af Onlangs werd te Antwerpen eene nieuwe liberale partij gesticht. Deze is reeds weer met de oude liberalen ver smolten, doch men verzekert dat een harer hoofdmannen candidaat zal zijn van de vereenigde liberalen, bondgenoo- ten der socialisten. In een manifest, op de muien der stad Antwerpen aangeplakt, verklaarde die nieuwe liberale partij dat het dringend noodzakelijk was den catholieken gods dienst en alle andere bestaande eeredien sten te vervolgen. Ondanks dat alles verzekert de Chro nique dat er niemand iets van het verbond der liberalen met de socialisten te vree zen heeft en dat het roode spook enkel bestaat in de verbeelding der «clerikalcn.o GelukkigÜjk zijn er, buiten de lezers der Chronique, nog andere kiezers die het roode spook zullen beletten het land te doen zuchten onderzijn schrikbewind. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Donderdag i Juni, igo5, (O. H. Hemelvaart), M. De Valc- keneer, Esplanade. l)e stoet en wedstrijd voor vlaggen, schatten en juweelen der gilden, op 20 Juli bepaald, zal zeer belangrijk zijn, te oordeelen naar de koortsige bedrijvigheid der maatschappijen. De stad Brussel ver langt zoo gauw mogelijk de inschrijving te sluiten en bericht dat na den ioen Juni e. k geen toetredingen meer zullen aan vaard worden. Wij herinneren er aan dat het hier geldt een wedstrijd waaraan het stedelijk be stuur ruim 25oo© fr. prijzen besteedt. Elke deelnemende maatschappij, verte genwoordigd door haar vaandel en twee afgevaardigden, zal een prachtigen zilve ren gedenkpenning ontvangen. Een artisten commissie houdt zich met de versiering van den stoet onledig. Eer, krachtige oproep wordt tot de oude gilden en rederijkkamers gericht, die nog schatten en oude juweelen bezitten. Be langrijke premiën kunnen door haar ver kregen worden. De toetredingen worden ontvangen door den Secretaris, 24, Lombardstraat, Brussel, en alle noodige inlichtingen ook door hem versterkt. De Franschman ondervroeg Power met een blik. Ik geloof, dat het 't beste zal zijn, antwoordde deze. Niets zou mij aange namer zijn, dan u als gast bij mij te zien, maar..., ik zou u helaas slechts een klein zoldtrkamerke kunnen aanbieden. Hier hebt gij het beter en gij blijft toch even goed in de buurt. Mijne vrouw en ik zouden ook zoo gemakkelijk geen afstand van u doen, viel de edelman in. Gij hebt al zoo lang beloofd ons eens te komen opzoeken en nu gij er eenmaal zijt, laten wij u niet gaan 'tis maar jammer, dat deaan- leiling tot uw bezoek zoo treurig is I voegde 1 .ij cr met een zucht bij. Power nam afscheid van de beide her ren,onder tie belofte zoo spoedig mogelijk van zich te laten hooren. De oude Franschman had zich gedurig de weinige dagen, dat zij te samen geweest waren, zeer sterk aan Robert gehechthij drukte hem mrt groote hartelijkheid de hand en zou, als hij zijn eigen zin had kunnen volgen, hcogst waarschijnlijk de weelde en de gemakken van het Marine-hotel in den steek gelaten hebben om den jon gen doktor naar zijn zolderkamerkc te volgen. Maar M. Hunter liet hem niet los de edelman verheugde zich te zeer in het weerzien van zijnen ouden vriend, met wien hij bovendien veel te bespreken had en M. Duvivier voegde zich, om niet onhartelijk te schijnen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1