Huldebetoog De Clippele Ditjes en datjes. ONS PROCES. Zondagrust. Z W E~M~D O K AELST. Allerhande nieuws. Onze democratie is christen, dat wil zeggen gesteund op de grondbeginselen van het Roomsch Catholi< k Geloof. Dus wanneer zij om politiek, maat- schappelijk, stoffelijk of om het even welk ander, 't zij tijdelijk of bestendig voordeel, zich met partijen aansluit die de grondbeginselen van dit Geloof niet aannemen, houdt ze door dit feit zelve op christen te zijn. Bijgevolg 't is nog enkel eene demo- cratie maar geenszins eene christene - democratie, n Dat het rommelzoo Daens en CB'#, op gehouden heeft tot de christene democra tie te behooren is sedert lang zichtbaar. De familie Daens en hare aanhangers zijn de kliek geworden die geenar.der princiep heeft dan haren haat en wrok bot te vie ren en hiertoe zelfs een verbond met den duivel sluiten zou Uit De Werkman van gister a Juni. Koekelberg. Een leelijk a wreed stuk is daar uitgerecht door de n radikalen, liberalen en socialisten. Ze hebben namelijk in de Bewaarscholen a de Christusbeelden doen wegnemen le ft gen den wil der bevolking. En zeggen dat Pilatus, Groene Pie, smid Lambrecht. Leeuwe Plane- quaert enz. de bondger.ooten zijn van de godsdiensthaters die dat leelijk wreed stuk hebben uitgerecht. Ja, dc groene judassen werken bij wootd en daad om der. geuzen, blauwe en roode doen meester te worden, die dan niet alleen de Christusbeelden uit de school zullen verbannen en op den mesthoop werpen, maar ook de kloostergoederen rooven, de kloorterlingen uit 't land ver drijven, de kerken en bidplaatsen sluiten of aftebreken, in andere worden, den schooloorlog tn de godsdienstige vervol gingen doen woeden I S' Martenskerk, Aalst. Morgen Zondag, 4 Juni, zal plech- tiglijk gevierd worden het vijftigjarig Ju belfeest van Juffrouw Celine Van den Bossche, als Meesteres der Zondagschool. Onder de Mis van 6 uren, algemeene Communie der meesteressen en leerlingen der Zondagschool. Om 9 uren, solemnele Jubelmis met Sermoen door den Zeer Eerw. Heer De ken. Na de Mis aanbieding van een geschenk en uitvoering van een Jubelcantate in de Feeitzaal der Zondagschool (woorden van den Eerw. lieer Vltrick en muziek van Mr Volckaert). hunne gelukwensehen en gevoelens van dankbaar heid uit te drukken Maar die gelukwensehen komen mij rechtstreeks niet toe ze komen toe aan diegenen die van mij den man hebben gemaakt die ik nu ben, want alhoewel doktor in rechten, was ik weinig geschikt voor bestuurlijke zaken. Goede heeren zijn mij terhulp gekomen, en heb ben mij in mijne moeielijke taak gesteund, dus aan hen, de heer Gouverneur, M. Baron de Kerchove, de Leden der bestendige Deputatie, en al degenen die met mij hebben meegewerkt moet gij bedan ken. (Levendige toejuichingen.) Ik dank u ook allen voor het schoone met kunst geschilderde portret welke gij mij aanbiedt en het zal voor mij en mijne familie altijd een bewijs uwer verkleefd heid zijn. De feestzitting eindigde om 12 uren. HET BANKET. Aan de eeretafel bemerkte men benevens den Jubilaris, M.M. de Gouverneur, Van Vreckem, Baron de Kerchove, senateurs Woeste, de Bethu- ne. De Sadeleer, Volksvertegenwoordigers; Eeraan, Lid der bestendige deputatie Ghceraerdts, Burge meester Meert, De Gheest, De Hert, Schepenen M. Van der Haegen, Moyersoen, Schelstraate, provinciale Raadsleden Berg, Luitenant-colonel M. Glenisson. E. H. Roelandts, pastoor-deken en andere voorname ingezetenen der stad en gemeen ten van 't Arrondissement. Men telde 260 dischgenooten. M. Van Vreckem stelde den eersten heildronk voor aan den Koning, en deed uitschijnen dat den heer Arrondissements-commissaris zijne benoeming aan dc hooge welwillendheid van Zijne Majesteit te denken heeft. Het jubelfeest van heden gaat ook met eene groote gebeurtenis gepaard, wij vieren dit jaar de 75= verjaring onzer onafhankelijkheid. Wij hebben onze onafhankelijkheid ten deele aan onze Koningen te danken. Leopold I kwam onze kwijnende natie ter hulp en wist se van andere mogendheden te doen eer biedigen. Leopold II zette het werk voort van zijnen vader en wist onze handelsbetrekkingen uit te breiden, de woorden van zijnen broeder den Graaf van Vlaanderen in acht nemende II suffit d'oser Hij heeft gedurfd, want weldra zullen onze koop vaardijschepen den Oceaan doorklieven en lossen in de voornaamste zeehaven. Onze koopwaren zullen op al de markten der wereld worden aange boden en Belgie's naam onsterfelijk maken. Een tijdstip van grooten voorspoed is voor België aan gebroken door het uitbreiden van handel en nijver heid zal België weldra de eerste natie worden der wereld. Ik drink dus op de gesondheid van Zijne Majesteit den Koning en druk den wensch uit dat God hem nog lang behoude tot heil van België. (Toejuichingen). M. de Burgemeester Gheeraerdts dronk op de gezondheid van den achtbaren Jubilaris en zegde Dezen morgend brachten wij door prachtige redevoeringen hulde aan den onberispelijke ambte naar die lange jaren in de verschillende vakken des Bestuurs zijn ambt eervol heeft uitgeoefend en door zijne goede hoedanigheden aller vriendschap heeft verworven. In menige omstandigheden rond men hem aan het hoofd der lijsten van inschrijvingen voor lief dadigheid en kunst en voornamelijk voor de mu ziek, want, als Voorzitter der Koninklijke Har monie, moet ik hem daarover mijnen besten dank toesturen. Het verheugt mij den schilder te hebben aange wezen die het zoo sprekend afbeeldsel van den gevierden Jubilaris met zooveel kunst op het doek heeft gebracht. Het zal voor de familie De Clippele altijd een sehoon gedenkteeken wezen van dezen dag het weze eene gedenkenis van al hetgene wij heden aan onzen vriend betoonen willen. Pilatus schrijft Zondag- II. in 1 't Land van A klst 1 De reden van bestaan en het doel- einde der Christene Volkspartij is de Rechtvaardigheid in de Maat- a schappij. Die rechtvaardigheid ligt besloten in dit goddelijk woord van Christus De a arbeider is zijn loon waardig dat wil zeggen De mensch die werkt a verdient een menschelijk, betamelijk a en zelfs aangenaam leven. a Dat goddelijk woord is de veroc-r- a deeling van 't kapitalism dat bestaat in a te leven en zich te verrijken met een a andermans werk. a Vroeger jaren was dit volkomen onbe kend op Chipka, ten tijde dat men jaar lijks 3o duizend franks en meer winst opstreek, in weelde leefde ('t was er de zoete inval) en jaarlijks geregeld gedu rende 3 maanden met gansch 't gezin aan 't zeestrand leefde lijk een volmaakte capitalist Immers de werklieden werden dan niet betaald per dag, per uur, lijk elders, maar bij accoord bij de week, veel of luttel werk, en meest altijd werden er 75 k 80 uren ter week gearbeid. Vele jaren zijn dus verloopen eer men op Chipka de rechtveerdigheid ontdekte besloten in 't goddelijk woord De arbei der is zijn loon waardig. Wij zijn geen Combisten neen, wij willen niet handelen lijk in Frankrijk waar de kloostergoederen wer den aangeslagen en de kloosterlingen uit 't Land verjaagd en nu heden een wets ontwerp bespreekt 't welk de kerken en kapellen zal doen sluiten en toelaten de- Bisschoppen en Pastoors te judassen. Nu, de liberale Indêpendance belgk» heeft ten overvloede bewezen dat de libe ralen de menschen willen bedritgen als zij dit beweren. Immers op 16 Januari igo5 schreef dit geusche orgaan a De politiek van Combes heeft veel medegewerkt tot de ontwaking van het a liberalism in België. Men meent dat a door den val van Combes deze herle- ving van het liberalism zal gestremd 1 worden Welke misslag Alhoewel Combes verdwenen is, blijft het Com- bism toch en niets zal den vooruit- gang van het anticlericalism tegen houdt n, evenmin bij ons als in Frankrijk. Den 36 Januari igo5 schreef 't zelfde maconniek orgaan «In het Doomijksche waar men dicht bij Frankrijk is, heeft men meer den invloed gevoeld van de anticlericale politiek, welke de Franschen met zulke goede uitslagen vervolgen en 1 M. Crombez (een papenvreter) gevoelde een der tersten, dat het daar de weg b was, die tot de zegepraal kon leiden... n De gansche liberale partij is tot die strijdwijze overgekomen, die de b goede is... en de grondsteen van de b liberale eendracht. Dat is klaar, denken wij. EENE BEKEERING. In 't Recht 0 van leeuwke Plancquaert treft men een schrijven aan naar aanlei ding van den overgang van Klokke Roe land naar de pers van 't Getrouwe Maldegbm. 't Leeuwke wijst ook op de klacht van de Klokke b namelijk, dat ze door de Christene(?)dcmocraten wordt gelasterd b om dien overgang en beroept zich op b de vrijheid van denkwijze of meening die bij de christene democraten altijd b in eere werd gehouden. En 't Leeuwke leidt er 't volgende van af u Klokke Roeland blijft dus getrouw b aan hare twaalfjarige strekking en blijft b de candidatuur verdedigen van den b v christen demokraat tegen de Woeste- b kliek niet waar, Petrus - En 't Getrouwe Maldeghem, heeft a een stapke verder gedaan op de de- b mocratische baan, en zal Victor De Lille voortaan de candidatuur verdedi- b gen van priester Fonteyne, den volks- b gezinde, die volgens de leus ELK ZIJN b SPEL. alleen staat en strijd voert tegen b socialerij en bewaarderij van alle kleur? We zijn nog ver van eene bekeering I... en wij hadden dus gelijk voorbehoudingen te maken. VROEGER TIJD had de familie Daens de gewoonte in 't Land van Aelst b de lasteringen en beleedigingen te herhalen die zij tegen hare tegen strevers ter Volkskamcr uitspuwt. Zoo spuwde zij de verledene week hare laster- gal uit tegen den heer Burgemeester Gheeraerdts onzer stad. Waarom worden die redevoeringen der groene familie in haar organen nu niet herhaald Wel uit vrees van eene broek van 't zelfde laken, lijk de E. P. Godts er eene den papenvreter Crombez van Doornijk bezorgde. Naar luid van 't art. 44 onzer Grond wet is ieder Volksvertegenwoordiger ter Volkskamer zegvrij en hiervan maakt de familie Daens misbruik om hare catho- lieke tegenstrevers te belasteren en te belieRen... 't Is niet moedig, weinig rid derlijk zegde men ons en wij antwoord den: 't Is eenvoudig lafheid EENE AARDIGE LIJKREDE. Pilatus Daens staat een verbond der groenen met rooden en blauwen voor en keurt natuurlijk het Elk zijn spel o af. Wijlen Alois De Backer was de vader van Elk zijn spel en bleef er aan getrouw. Ehwel nu heden vindt Pilatus dat men aartsdom en verrader moet zijn om Elk zijn spel - aan tc kleven. Wat aaidige lijkrede voor wijlen M. Alois De Backer. Maar wat zal a Klokke Roeland b nu zeggen van 't schrijven van Pilatus zij die Zondag 11. deed bemerken Men vierde verleden Donderdag (O. L. H. Hemelvaart) feest in Aalit. Het was de 35-jarig* jubelfeest van MAbri. De Clippele als Arrondis- lementa-Commissaris. Om 9 3/4 uren verliet een talrijke stoet, samen gesteld uit de stedelijke en gemeentelijke Overheden van 't Arrondissement Aalst, alsook van talrijke ingezetene onzer stad, het lokaal dar Koninklijke Harmonie, muziekkorps aan 't hoofd, om den eer- zamen Jubilaris te zijnen huize te gaan afhalcD, om hem langs de talrijk bevlagde straten naar de Sint- Martenskerk te leiden waar eene Mis van dankzeg ging den Heer* werd opgedragen gevolgd van Te Deum. Na de Mis toog de stoet naar de feestzaal van het Landbouw-comice ter Keizerlijke Plaate, en daar greep de feestzitting plaats. Op de trede hadden plaats genomen de held der feest M. A. De Clippele, M. de Kerchove, Gouver neur onzer Provincie, MM. Van Vreckem en de Kerchove, Senateurs, MM. Woeste, De Sedeleer en de Bethune, Volksvertegenwoordigers, Ghe&- raerdts, Burgemeester, R. Eeman, Lia der besten dige Deputatie, Glenisson, advocaat, enz. Ook in de zaal bemerkt men M. Verwilghen, Arrondis sements-commissaris te Sint-N icolaas. De achtbare heer Senator Van Vreckem nam het woord en stuurde den Jubilaris de vurigste en hartelijkste gelukwensehen toe. Hij doet uitschijnen dat M De Clippele, die sedert 35 jaren zijn ambt als Arrondissements-Commusaris vervult, gedu rende die lange loopbaan altijd een onberispelijk ambtenaar is geweest. M, De Clippele was een man, zoo ging bij voort, die zijne vlag in den zak niet droeg, hij is een openhartig en niet verdoken catholiek. In 't uitoefenen van zijne bediening ais Arrondis- sements-Commissaris is hij ten volle onpartijdig geweest; zijne onderhoorigen mogen zich gelukkig achten zulk een man nan hun hoofd te bezitten en mogen vurig wenschen hem nog laDg te be houden. (Het portret werd ontbloot). En op het portret wijzende zegde hij verder Wij wenschen dat dit afbeeldsel aan uwe afstam melingen en aan het nageslacht onzen gympathieken Commissaris herinnere en tevens de gevoelens van ons allen, uwe gansch toegenegen en verkleefde vrienden. Leve lang onze vriend Leve lang de Commissaris van Aalst (Langdurige toejuichingen). Daarna kwam het woord aen den heer Gouver neur welke zegde Niemand, MM beter dan ik ken M. Abel De Clippele. Ik heb hem van dichte bij aan 'twerk gezien immers bij de woorden van den heer Van Vreckem, eene getrouwe schets der loopbaan van den achtbaren Jubilaris, kan lk niets meer bij voegen. Alleenlijk dit moet ik zeggen, en dit heb ik ondervonden, toen ik Burgemeester was van eene zekere gemeente des Arrondissements; nooit ben ik bij den heer De Clippel om raad of inlichtingen geweest of heb hem verlaten met woorden van wijzen raad an aanmoediging. De hulde die wij hem vandaag toebrengen is waarlijk verdiend. Ik druk den wensch uit dat de Gemeentebesturen nog lange jaren den heer Arrondissements-commissaris De Clippele mogen bewaren. M. G.-V. Blondeel, gemeente secretaris van Impe en Wanzele en Voorzitter van den Bond der gemeente-secretarissen wenschte den achtbaren jubilaris geluk in dezer voege In den naam der 63 leden van onzen Bond heb ik het genoegeD U onze beste gelukwensehen te mogen aanbieden, want niemand beter dan wij mogen ons over uwe zoolange en schitterende loop baan verheugen want met de meeste liefde en de meeste genegenheid hebt gij ons bijgestaan in de moeielijkheden van 't bestuur niet alleen zijt gij onzen vasten steun, meer nog hebt gij voor ons gedaan gij hebt onze eischcn tot verbetering van onzen toestand ondersteund en booger aanbevolen. Wij brengen u dus onze hulde van dankbaarheid en drukken den wensch uit dat gij ons nog lange jaren mooget besturen, en dat wij binnen 15 jaar uw gulden jubelfeest vieren. Vervolgens las M. De Cocker, gemeente-ontvan ger van St-Lievens-Essche een gelegenheids gedicht. M. de Arrondissementscommissaris, zichtbaar bewogen, bedankte al de aanwezigen en de heeren sprekers die den tolk waren geweest om hem Ik noodig allen uit 0111 den beker te ledigen op de goede gezondheid en lang leven van den Jubi laris. (Handgeklap). M. Do Clippele bedankte de sprekers en zegde Achtbare Vrienden, Versteld over het betoog van eer en vriendschap van heden kan ik niet laten u mijne gevoelens. v»n dankbaarheid uit te drukken. Ik bedank u allen uit den grond des herten, want nooit zal ik dezen dag vergeten. Dank vrienden, duizendmaal dank I... (Geestdriftige toejuichingen). Daarna, uitgenoodigd door den heer Burge meester nam MWoeste het woord en sprak in dezer voege M. WOESTE. (Ovatie.) Gehoor gevende aan de gulhartige uitnoodigin- gen van den heer Burgemeester vac Aalst bekrach tigd door uw handgeklap en uw welwillend aan dringen neem ik het woord. Al uwe gelukwensehen vandaag toegestuurd aan den held der feest, zijn toegestuurd aan de familie, waarvan De Clippele het eerbiedwaardig hoofd is, aan deze familie waarin men priesters, advocaten, landbouwkundigen aantreft, aan deze familie wiens bewezen diensten niet meer te tellen zijn. SommigcD spreken met afkeer van bureaucratie, M. De Clippele heeft het anders betracht, dikwijl» trad hij op als bemiddelaar tusschen besturen en bestuurders, altijd ten dienste met zijne goede raad gevingen. .Zulke mannen vereeren, strekt u tot eer. Ik wil dez# gelegenheid waarnemen om uwe aandacht in te roepen op de noodzakelijkheid van 't behoud van ons catholiek Ministerie. Veelal wordt het gouvernement om nietigheden beknibbeld. Daar moeten wij overgaan en niet zeg gen gelijk sommigen, om dit bezwaar of gene misnoegdheid, 't Catholiek Bestuur is nu al 20 jaar aan 't roer 't wordt tijd dat het eens verandërd Neen, dat mogen wij, catholieken, niet zeggen. Slaat een onparlijdigen blik rondu en gij zult moe ten bekennen dat dit bestuur een bestuur is van vrede en voorspoed. Een bestuur dat streeft om alle zaken van algemeen belang te verbeteren en de verstandhouding tusschen Kerk en Staat te behou- En tot voltooiing van zijn werken heeft het Ministerie nog eene kroon verworven het heeft besloten van Antwerpen onze havenstad de groot ste haven der wereld te maken. Nu't gene voor ons laad de verschrikkelijkst* ramp zou wezen ware het omkeeren van 't bestuur; nu gij het bekende bezit, behoudt het en tracht naar 't onbekende niet. Moest een liberaal bestuur aan 't roer komen wij zouden een nieuwen schooloorlog, daarbij de godsdienst-vervolging en die beide oorlogen zou den ongetwijfeld met den vrijheidsoorlog gepaard gaan. Daarom moet er gewaakt worden, om den vijand te beletten ons te overrompelen, want hij werkt met onvcrmoeibaren iever. Spreek ik niet van de Socialisten en Daensisten, daarom moet men ze niet verwaarlozen. Er dient gewaakt, want de Socialisten hitsen de laagste driften des volks op. De Daensisten alhoewel tegenwoordig van geene beteekenis, zij tellen enkel 2 leden in de Kamer, het eene valsch en overmoedig, het tweede dweper, hebbende altijd 't Evangelie in den mond en zich altijd op Z. H. den Paus beroepende beweeren nochtans bij de toekomende Kiezingen 7 of 8 leden in de Kamer te zullen tellen, 't Is maar bluf Als wij den vooravond der kiezingen op de gemeente onze kiesronde maken en als wij vragen hoe het staat met de Daensisten dan antwoordt men ons hier spreekt men van geene Daensisten meer, maar bij 't openen der stembussen ziet men nog een groot getal stemmen te hunnen voordeel. De liberalen en de Daensisten hebben zich ver- eentgd om ten strijde te trekken en zij werken onverpoosd om de zegepraal te behalen. Wij moeten dus werken meer dan ooit. en bij kiezingen het werk ernstiger opnemen bij de Daensisten vindt men veelal brave verdwaalde lieden die gij moet inlichten en met goede woorden overtuigen dat ze door volksbedriegers misleid wor den. Ik richt mij nu bijzonderlijk tot de Burgemeesters en Gemeente-secretarissen zij allen moeten de cathoiieke belangen in hunne gemeenten handhaven en verdedigen zij moeten de ziel zijn van onver poosde propaganda tegen de Liberalen en Deen- Dat dit werk de bekroning weze der jubelfeest van M. De Clippele die zich gedurende 35 jaren heelt toegewijd en zich nog zal toewijden aan dc verdediging zijner heiligste overtuiging. Verschoont mij, Mijoheeren, dat ik, aangezien gij mij tot spreken hebt uitgenoodigd, U, in deze redevoering voor de vuist, eenige waarheden heb gezegd het was immers mijne plicht dit te doen. I.aat ons dus te samen werken tot den vooruit gang van de Cathoiieke Partij want ons Ministerie en de zegepraal der cathoiieke belangen staan op het spel (Donderend handgeklap en toejuichingen.) M. Alexander Van Damme, Agent der National» Bank en speelkameraad van den jubilaris te Gee- raardsbergen voegde zijne gelukwensehen bij al deze die hem waren uitgedrukt. M. De Clippele Paul, bedankte als zoon van den jubilaris, de heeren inrichters van dit feest, ook den kunstschilder, M. Ernest Van den Panhuyzen. van Aerschot, en 't feestmaal liep ten einde. De symphonie vergaste de dischgenooten op puike muziekstukken welke meesterlijk werden uitgevoerd. Een prachtig concert gegeven door onze stedelijke Harmonie en eene schitterende verlichting der Keizerlijke Plaats, stelden een einde aan dien groo ten jubeldag, welke in ieders geheugen zal blijven. Vidi. M. J. DE BLIECK tegen DE DENDERBODE. Wij gelooven het voor 't ooger.blik niet noodig het historiek meê te deelen van 't proces door M. J. De Blieck, brou wer en koopman in hop, tegen ons, inge spannen dat zal voor wat later 2ijn. Men zal zich herinneren dat d'< Recht bank van DenderinoT.de ons WEGENS LASTER, veroordeeld heeft tot duizend franks schadeloosstelling, twee afkondi gingen van 't vonnis in ons blad, afkon digingen in drij dag- of weekbladen ten beloope van 325 franks en vtrder de intresten en de proceskosten dit alles be- loopende tot fr. 1507,62. M. De Blieck deed dit voi nis uitvoeren ondanks er beroep was ingeslagen. Over een veertiental dagen werd de zaak gepletan door M. Joseph Eeman, advocaat onzer stad, en wij zullen op tijd en stond zijne gansche afdoende pleitrede mtèdeelen. Zaterdag II. sprak het Hof zijn arrest uit, 't welk verklaart dat het aangeklaagd artikel NIET LASTERLIJK IS doch SLECHTS SCHADELIJK het vonnis van Dt ndermonde wordt veranderd en wij worden verwezen tot eene enkele af kondiging van 't arrest. Wat de proces kosten betreft wordt de helft ten laste gelegd van M. De Blieck en de andere helft voor ods. Ht t Hof beveelt eindelijk dat M. De Blieck ons al de Bommen moet terug keeren die wij hem betaald hebben met de legale intresten van 5 l/t ten honderd. Dus tot later. Statiën .Vnl^t.Onze Volks vertegenwoordigers MM. Woeste, De Sa deleer en de Bethune, welke bij den heer Minister Liebaert de klachten der werk lieden van het werkhuis Aalst ondersteund hebben, komt den volgenden brief te ont vangen Gij zult met veel genoegen verne- men, dat ik eene uitbreiding van perso- nesl van een manoeuvre en een locomo- n tiefkuisscher in het werkhuis Aalst heb i toegestaan ten einde aan het personeel de 28 dagen rust bij volle dagen en met onderbreking van dienst van 36 uren en dit zooveel mogelijk op den Zondag te kunnen vergunnen. Aanvaard, waarde Collegas enz. (Get). Jules Liebaert. Brussel, den 26 Mei 1905. BEDEVAART naar het Heilig Land. Vertrek van Marseille den 17 Augustus. Terugkomst den 20 September. Hel werk der Belgische Bedevaarten naar Palestina, goedgekeurd en gezegend door HH. Doorl. Hoogw. de Bisschop pen van België, richt voor den 17 Angus tus aanstaande, eene volledige bedevaart in naar het H. Land, (Judea en Galilea), met bezoek van Athenen, Constantinopcl en Egypte Prijs der Bedevaart van Marseille tot Marseille Eerste klas 990 franken. Tweede klas 7,60 franken. Derde klas 55o franken. Voor programma en inlich tingen kan men zich wenden tot den E. Pater Daniël Lappan, Minderbroeder Algemeene Kommissaris van het Heilig Land, Oude Violettenlei, 8, te Gent. Var. 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 4 Juni jqo5, M. De Waele, Kerkstraat. Erembodegem. Onze be volking heeft met genoegen don inhoud vernomen van den volgenden brief door den heer Minister van spoorwegen gezon den aan onze Volksvertegenwoordigers de heeren Woeste, De Sadeleer en de Bethune Mijn Waarde Collegas, Ik laat UEd. met genoegen weten dat ik zooeven het nieuw voorbereidend voor stel tot de in orde brenging der statie van Erenibodtgem heb goedgekeurd. De uitvoering der werken zal op een aanstaande programma verschijnen. Aanvaard, mijn waarde Collega, de uit drukking mijn-roprechte gevoelens. (Get.) Jul. Liebaert. Brussel, den f6 Mei 1905. NEGENDE" VL A AMSCH Natuur en Geneeskundig Congres Hooggeachte Heer, Het Negende Congres zal, dit jaar, tc Aalst, den 23n en 24* September eerst komende, plaats grijpen. Onze vorige wetenschappelijke verga deringen kwamen, ongeknakt en onge krenkt, tot vollen bloei en wasdom. Hun ledental klom gestadig en, verheugend feit, evenredig er aan steeg de degelijk heid der voortgebrachte werken. Dien tweevoudigen uilslag te bekomen, blijve ons na te jagen doel. Het is een vereischte en een heilige plicht al de Vlaamsche beoefenaars der wetenschappen, al de Vlaamsche ijveraars voor den vooruitgang der geneeskunst moeten aan onze con gressen deelnemen. In dit midden hoeven zij, in eigen taal, gegronde, leerrijke er varingen hun ambtgenooten mede te dee- len, opgevatte stelsels en ontdekte wetten bekend ie maken. Billijkheidshalve werden in den begin ne, volkrijke steden als zetelplaatsen on zer Congressen aangeduid. Zoo kregen Gent, de bakermat dezer instelling, Ant werpen en Brussel hun beurt. Weldra echter kwam die eer aan steden van min deren rang toe Brugge en Kortrijk ver welkomden de Congresleden. Eerlang zullen Leuven, Mecheltn, Hasselt, hen ontvangen. Alom, in den Vlaamschen lande, dienen er degelijke rittingen ge houden, plaatselijke werkkringen gesticht brandputten van kunst en wetenschap te ontstaan. Dit jaar erlangt Aalst de voorkeur. Waarom Eenige wettige beweegrede nen lieten de oude Keizerlijke Stad den voorrang hebben. Aalst verzocht zelve om die eer haar bevolking en haar Bestuur, door tn door Vlaamsch gezind, blikken vreugdevol de Vlaamsche geleerden te gemoet. In de hartstreek van Vlaanderen gelegen, middenpunt van talrijke spoor- wegiijnen, verzekert het aan al dc Con gresleden treinen op alle uren en in alle richtingen. In haar omstreken, de om schrijvingen van Geeraardsbergen, Nino- ve, Herzele, in Dendermonde en dezer omliggende gemeenten snakken een aan tal natuurkundigen, artsfnijbereiders en geneesheeren naar deze bijeenkomst. HET BESTUUR De Schatbewaarder, De Voorzitter, Dr A. Grégoire. Dr Is. Bauwens. Db Ondervoorzitters, Dr Fr. Claus. Dr B. De Boom. De Schrijvers, Dr E. Rubbens. Dr O, Vandevelde. Fr. Callebaut, Apoth. P. S. -- Zooals het tijdens de vorige congressen gebeurde, zal er, te Aalst, ge houden worden a) 's Zaterdags, 23 Sep tember, een eerste algemeene vergadering t n ren openbate voordracht b)'s Zon dags, 24 September, afdeelir.gsvergade- ringen te 9 en te 3 uren een tweede algemeene vergadering te 2 1/2 uren een ti-ntoonstelling van Nederlandsche we tenschappelijke boeken en, 's avonds, een feestmaal. De leden ontvangen kosteloos de verslagen van het Congres de Han delingen. Inlichtingen zullen U over dit alles intijds geworden. Die een werk wenscht voor te dragen, gelieve, zoo gauw mogelijk, den titel er van te laten kennen. Derwijze zullen wij, op behoorlijk tijdstip, 't omstandig pro gramma kunnen rondsturen. De wederlandsche tentoonstelling Jer kunst in het huis met afdceling van voeding en gezondheidsleer, moe tende plaats hebben in de zalen der Koninklijke Maatschappij, de Groote Harmonie te Brussel, van 2 tot 20 Sep tember aanst., onderneming gansch inge richt ten voordecle der werken van weldadigheid en geplaatst onder voorzit terschap van M. de Graaf P. de Smet de Naeyer, kondigt zich aan niet als welge lukt maar ais eene zegepraal, en indien men voorspelt naar den ijver om er deel aan te nemen onzer voornaamste Belgi sche en vreemde firmas, zal 't zekerlijk eern der artistieke en industrieële betoo- gingen wezen die de meeste gunst onder de jubelfeesten van dees jaar zal verwer ven. Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Opziener van het materiëel der bis schoppelijke onderwijsgestichten, den E. H. Seiraris, bestuurder van het gesticht O. L. V. van Dcyntbeke, te Sottegem Pastoor te Calcken, den E. H. Bottel- dooren, pasioor te E> d (Wetteren)te Onkerzele, den E. H.Van Dooren,onder pastoor te Hamme te Kemseke, den E. H. Bické, pastoor te Okegtm te Eed (Wetteren),den E.H.Van Hauwermei ren, onderpastoor op H. Kerst te Gent te Okegcm, den E. H. Cnockaert, onder pastoor te Mariakerke Onderpastoor te Moorsel, den E. H. Buysse, leeraar in het Klein Seminarie,in vervanging van den E. H. Van Haver, ontslaggever. 8 X A. I> X 1, 8 X Er wordt kenbaar gemaakt, dat van 5n Juni de Zwemdok open is alle dagen der week van zonsop- tot zonsondergang. De toegang tot het zwemdok is koste loos des zaterdags van 7 uren 's avonds en des zondags van 6 uren 's morgens tot 's middags. Creemboter, Markt van Zaterdag 3 Juni 1905. 180 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 3gi klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3iao kilogr. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden op Zondag 4 Juni 1905, om 11 ure, op het kiosk ter Groote Markt, door de Fanfaar der Pupil lenschool van 't leger, onder de leiding van M. Vanderlinden. 1. Cordialement, marche militaire, Perignoud. 2. Ouverture du Concert, Baumann. 3. Fifi, polka pour 2 petites fiütes, Vanderlinden. 4. Les débutants, redowa, Vanderlinden. 5. Pot-pourri sur divers opéras, Vanderlinden. Aalst. Naar men rekent zal het werk van 't herkasseien der Groote Merkt, op 't einde der toekomende week voltrok ken zijn. Aan de bejaarden. Geschiede nis van eenen ouden Aalstenaar. Men heeft ongelijk zich te oud te geloo ven o;n verlichting en genezing eener ziekte te bekomen en er kan van de waar heid dezer bevestiging geen beter bewijs gegeven worden, dan de verklaring door dewelke een mensch van Aalst getuigt, dat de verlichting en genezing onzer kwa len uit eene schrandere verpleging kun nen voortkomen. M. Franfois Walleze, Ledebaan, 1, te Aalst, zegt ons sedert meer dan drij jaren was ik van vreeselijke nierpijnen aange tast die pijnen benamen mij des nachts alle rust ik kon mij niet meer voor het minste werk bukken, en was mistroostig niet meer wetende wat doen, want r.a vele middelen nutteloos gebruikt te heb ben, hoopte ik, ten gevolge mijner zeven tig jaren, geene genezing met r mogelijk zonder groote hoop nam ik de Foster Pillen voor de Nieren die mij aanbevo len werden en ik haalde ze bij MDe Valckeneer, apotheker, te Aalst. De uitslag overtrof alle verwachting, want na drij dagen bekwam ik reeds eene zeer merkbare bettrnis, na tien dagen was ik reeds teenemaal genezen en zulks tot mijne groote tevredenheid. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. Hoop voor de bejaarden. Honderde menschen op den leeftijd tusschen de 70 en 90 jaren zijn volkomen van pijn in de nieren en de blaas door het gebruik der Foster Pillen genezen. Deze medecijn vellicht en geneest op eene aanhoudende wijze de nieren der oude zoowel als dio der jonge mensche n. 't Is een bijzonder geneesmiddel voor de nieren. Verzekert u dat men u de Foster's Pillen voor de Nieren geve, van de zelfde soort als die welke M. Wallez^, gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Cou- denbergstraat, te Brussel, Algemeen De pothouder voor België. Met de laatste heete dagen zijn de u Wetleraarkens opnieuw langs de Schelde en de oude Schelde tusschen Wetteren, Calcken, Schellebelle en Uit bergen verschenen. Zondag namiddag vlogen zij zeer druk langs den Ouden End, een slechte lucht uitwasemend als een mestpoel. Verleden jaar is daar over die slijkluizen geklaagd geworden. De klachten hadden cenen weêrgalm in de Kamer. Een onderzoek is zelfs geopend geworden. De gezondheidsdienst van het departement van landbouw moet op de hoogte zijn van de kwestie. De visschers der Schelde, die slechts bij uitzondering nog een vischken vangen, klagen hevig over ;le verpesting der Schelde door het vuil water van zekere nijverheidsgestichtenstroomafwaarts Gent. De voorschriften, die de nijveraars verbieden het vuil besmettelijk water in de Schelde te laten vloeien, worden niet nageleefd of worden ontdoken. Henri H., schrijnwerkersgast, wo nende Van Dyckstraat, te Schaarbeek, kwam maandag morgend rond 2 uren te huis en vond zijne slaapkamer langs bin nen gesloten. Hij klopte meermaals op de deur en bekwam geen antwoord, hij beukte de deur in. Op hetzelfde oogenblik kreeg hij van een man, dien hij niet herkennen kon, verscheidene hamerslagen op het hoofd, terwijl zijne vrouw hem met een beitel stak. Henri H. greep een mes en bracht den aanvaller een steek toe. De politie kwam toegeloopen en toen er licht ontstoken was herkende Henri H. in zijnen aanran- d:r.... zijn broeder Alfons I Itrnvo Al de proeven in de hospi talen hebben bewezen dat de princiepen der pillen Depratere de best gekende purgeermiddels zijn die het lichaam zui veren zonder krampen en het versterken zonder regiem. Duizenden getuigschriften kunnen geraadpleegd worden. i,5ojfr. de groote doos bij den apothe ker Depratere, te Oostende, die in de provincie verzendt ,op aanvraag Ook te Aalst, bij de apothekers DeValkeneer en Callebaut. Dijnsdag namiddag, ten half zes, werd de Paardenmarkt, tc. Antwerpen, in rep en roer gezet, door eene verschrikke lijke ontploffing. Een jenevervat, dat men ging afladen aan den Eenhoorn, is plot seling met zulk geweld gesprongen, dat de stukken tot op de naburige daken wer den teruggevonden. Een jongen uit de Geuzenstraat.die daar voorbijkwam, werd door de rondvliegende stukken aan de Land gewond, doch kon, na verpleging, zijnen weg voortzetten. Zondag avond bevond zich de ge naamde Lodewijk Van Eeckhout, 41 jaar, in eene herberg te YVolverthem, toen nog twee mannen binnen kwamen en tegen Van Eeckhout ruzie zochten. Van Eeckhout verliet de herberg, ge volgd van de ruziemakers. Hij werd bij de keel gegrepen cn kreeg eenen mes steek in den rug. De aanvallers stampten den ongelukkigen in den gracht.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2