Donderdag 8 PJuni ÜJ05 S centiemen per nummer. o6s,e Jaar 5718 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Ze krijgen zoo wat schrik GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM Het Liberalismus en de Godsdienstvrijheid- EEN EN ANDER. Onweêr. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden £dag. De prijs,:|ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB 8UUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v^n dit blad. AALST, 7 JUNI igo5 Waarlijk men zou zeggen dat onze liberalen zoo wat schrik krijgen van hunne roode bondgenooten. Immers de samenwerking, de verbroe dering die zij, reeds vele jaren, hebben voorgestaan en onophoudend hebben aangepredikt, schijnt niet in de richting te loopen die men verhoopte. Hier en daar verandert de verbroede ring, de verstandhouding in versmelting. Bijna overal zijn de blauwen nog moei lijk van de rooden te onderscheiden. ia, 't roode overheerscht zoo zeer dat het lauwe nog nauwelijks ontwaard wordt. Klaaraienden bemerken het duidelijk en een alarmkreet is opgegaan. En 't is dan nog La Flandre libérale die hem slaakte. Voorzichtigheid I.... waarschuwt het Gentsche maconniek orgaan... Voorzichtigheid Waarin In het sluiten der kartels, in het vast stellen der princiepen die door de kartel- leerende partijen zullen vooruitgezet worden Het is van het giootste belang, be- merkt La Flandre dat onze tegen- j> strevers en ook onze partijgenooten weten dat de taal die wij voeren en de leerstelsels die wij verdedigen, niet veranderen van arrondissement tot arrondissement, volgers het kartel gc- sloten werd of niet. n Maar ongelukkiglijk voor de kartel- broeders is dit wel zoo niet. In verschei dene deelen des lands vertoonen de so cialisten zich als vijanden van Samen leving en Koningdom en worden er als dusdanig bestreden zelfs door liberalen, bij voorbeeld vooral te Brussel. In ander deelen worden ze welkom ge- heeten, men neemt ze in den arm, be- wierrookt ze cn spet hun, lijk te Sint- Nicolaas, de zelfde blauw- roode kokarde op de borst waarmeé de liberale haan tjesvooruit te pronkstaan. Wat verschil is er nog te bestatigen tusschen de taal en handelwijze der libe rale jonge wachten en deze der voorvech ters van de roode kliek 't Is onbe duidend geworden. En als men de leerstelsels der progressisten, de eeuwige bondgenooten der socialisten, met dezer laatsten vergelijkt is de tint onmerkbaar. 6ie Vervolg. Na het verlaten van het hotel, begaf Power zich onmiddelijk weêr naar zijne oude kamers, welke hij sedert den dood van zijn oom bewoond had. Hij had deze woning indertijd uitgezocht, omdat zij niet ver van het politiebureel was gelegen. Zijn weg voerde hem ook thans daar langs. De commissaris Grand stond aan den ingang. Met een verachtelijken blik mat hij zijn gewezen ondergeschikte van het hoofd tot de voeten. Zoo 1 begon hij met een spotteden lach, komt gij toch nog eens opslagen Wij dachten niet dat wij het genoegen zouden hebben M. Power weder te zien Ik geloof vrij te zijn te doen, wat mij goeddunkt antwoordde Robert hoog hartig. Gij hebt mij zelf van dienst ge schorst en ik heb onmiddelijk mijn ont slag ingezonden mij dunkt, dat ik dus vrij man ben Zoo haastig niet, jonge heer 1 viel de commissaris in. Vooreerst moet gij nog getuigen in de zaak en wel als poli- Totgevingen, liggen in den aard van kartellteren, maar de liberalen hebben reeds zooveel moeten toegeven dat hunne leerstelsels er eene andere tint hebben door verkregen. Bij voorbeeld 't is onbetwistbaar dat de iberalen in zake van kieswethervorming len grooteren deele aan hunne zienswijze hebben moeten verzaken, en het roode stelsel bijna gansch bijtreden. Ware het anders, 't is te zeggen moesten de liberalen NIET in alle arron dissementen de zelfde leerstelsels voor staan, het zou eene onafmetelijke fopperij zijn, 't zou voor het aanstaande libe raal ministerie een dreigend gevaar zijn voor de eenheid van den Bloc. Zoo schrijft La Flandre verder. Maar dat is onbetwistbaar, dat is onver mijdelijk. Overigens La Flandre bekent het openlijk Onder 't meervoudig stelsel, schrijft het orgaan, werden in den beginne kartels gesloten tusschen progressisten n en socialisten met de wederzijdsche eerbiediging van beider program tot grondslag het was een valstrik... De les was hard, dat ze ons tot ondervinding strekke. Het valt niet te betwijfelen, de kartels die heden tusschen liberalen en socia listen gesloten worden, zullen den zelfden uitslag hebben het liberaal program zal in !t rood gedoopt worden, in andere woorden, 't zal door den rooden invloed beheerscht worden, lijk La Flandre het voorzegt. Ja, een toekomstig liberaal ministerie zal met de socialisten af te rekenen hebben, terwijl de eenheid der liberale kliek, reeds erg geschokt, einde lijk voor goed zal schipbreuk lijden en I met man en muis in de roode wateren verzwolgen worden Wat ons betreft wij wenschen niets beter tenzij hij er toe uitgenoodigd worde door den koning. Op uitnoodiging van koningin Wilhel- mina zal hij ook den Haag bi-zoeken als ook Parijs op verzoek van president Loubet. Op de terugreis naar zijn land brengt hij een bezoek aan het Russische hof. Dat de koning den Perzischen vorst te Brussel zal noodigen is zoo goed als zeker, te meer daar het Perzische landbestuur vers. hillige Belgen tusschen zijne hooge ambtenaren telt. Die ambten werden goed betaald. De geringste post levert eene jaarwedde op van i5,ooo fr. M. Naus, minister van staat en van douanen, heeft eene jaar wedde van 200,000 fr. en het vrij gebruik van een prachtig paleis. Reis van den shah. Te Brussel zijn de officieele meedeelingen aangeko- komen over de reis van den Perzischen vorst. Hij zal, op uitnoodiging van den keizer van Oostenrijk, den i5 Juni te Weenen zijn. Van daar reist hij rechtstreeks naar Contréxeviile en eerst dan zal het reis plan door Europa bepaaldelijk worden opgemaakt. In alle geval is het bezoek te Luik en het verblijf te Oostende zeker. De shall zal niet te Brussel komen. tie-inspecteur als zoodanig zijt gij opge roepen, probeer maar geene kunstjes om weg te blijven hoor dal zou u slecht be komen I Ik heb gelukkig geene kunstjes noodig. antwoordde Power bedaard het is geen oogenblik mijn plan geweest om weg te blijven. Bekommer u daarover niet, M. Grand, en laat mij toe u te zeg gen, dat mijn verzoek om ontslag behoor lijk verzonden is en dat ik u derhalve verzoek een anderen toon tegen mij te gebruiken, dan gij tot nu toe tegen mij aangeslagen hebt. Ik ben niet van zin uwe onbeschaamdheid langer te verdra gen. De leste woorden gingen vergezeld van een blik, dien den commissaris deed verstommen. Toch scheen hij zich te wil len vermannen, toen hij een haastigen stap achter zich hoorde. Het was M. Kir.gsford, die eene zitting van het gerecht had bijgewoond en, den breeden gang doorkomende, Power aan den ingang had ontdekt. M. Grand trad eerbiedig op zijde en groette onderdanig. Ha inspekteur Power, zijt gij het riep de weerdige magistraat reeds uit de verte. Juist de man, dien ik hebben moestIk stond op het punt te gaan vra gen, waar gij uithingt. Kom met mij meêIk moet u spreken Met open mond had de commissaris Grand den vriendschappelijken welkoms- groet van den magistraaat aangehoord het was gal en alsem voor hem om te zien Op godsdienstig gebied heeft het Libe ralismus cenen nieuwen staat van zaken in 't leven geroepen door de banden te breken, die zoo nauw de geestelijke en wereldlijke Overheden hadden verbonden. Het oppergezag dat men in vroeger tijd op burgerlijk gebied aan de Pauzen had toegekend; en dat zoo machtig bijgedra gen had tot de gelukkige omwikkeling der volkeren, kon de baanbrekers van 't Liberalismus niet bevredigen. Ze kon den de Kerk wel niet gansch wegcijferen, maar ze dachten dat de Kerk te veel vrij heid genootdat de Staat, hun Staat, daarentegen ontvoogding behoefde. Het wereldlijk recht, het gezag van den Staat, moest steeds stijgen dit gezag moest ééne en dezelfde plaats innemen met het kerkelijk gezag, elk in zijnen werkkring. Maar hoedanig behield de liberale Staat de rol die men hem gesteld had Zijn het weeral geen puinen welke het Liberalis mus op dit gebied ons bezorgd heeft De Staat moest vrij zijn, de Kerk ook, maar de Staat zou het zijn voor de Kerk en deze laatste zou slechts zooveel vrijheid genieten als de Staat goed vond haar toe te kennen. De Culturkampf in Duitschland, de schoolstrijd bij ons, de huidige toestand in Frankrijk, zijn ons zoovele bewijzen hoe de liberalen de godsdienstvrijheid maar al te dikwijls verstaan. Hoe ze een recht, dat ze nochtans bij hoog en bij laag zegden te eerbiedigen, onmeêdoo- gend den nek omwringen, alleen omdat het hen in den weg staat bij het doorzet ten hunner zelfzuchtige plannen. De nationale feesten beginnen offi cieel den 11 Juni met den grooten nationa- en international! n schietwedstrijd. Van Zondag af zullen al de Staatsgebouwen en openbare monumenten gevlagd zijn. Liberaal programma. In een lofartikel over de republiek van Guatemala stipt de Etoile belge, als zooveel eeretitels voor de regeering van die republiek, de \olgende punten aan De Staat geeft er geene toelagen, aan gelijk welken eeredienst De kloosters zijn er verboden De Jezuïten werden er, in 1873, uit het land gejaagd. Eindelijk, de priesters mogen er n geene soutaan dragen tenzij in hun- ne kerken. Prachtig, niet waar Ziedaar het programma dat onze libe ralen en socialisten eerst en vooral zouden uitvoeren, indien zij te samen meester moesten worden. Wat de hervormingen en volkswetten betreft, die zouden voor goed in 't dak zitten, want daarop zeF.de gezel Destrée in de Kamer zou den liberalen en socialisten niet overeen komen. Ziedaar werklieden, landbouwers en kleine burgers, wat gij van den rood- blauwen blok te verwachten hebt hoe M. Kingsford, die zijn onderdanige buiging te nauwernood met een biik had beantwoord, thans zijn arm vriendschap pelijk in dien van den gehaten Power stak en onder vertrouwelijk gesprek met hem voortwandelde. Wij hebben daar juist eens een ern stige vergadering gehad, begon de heer Kingsford het gesprek, en ook over uw geval met den commissaris gesproken. Hij beeft u aangeklaagd wegens overtre ding van de verordeningen. Nu, gij be grijpt wel, dat ik dadelijk uwe partij heb gekozen.... Ik weet het, mijnheer Gij hebt mij meer goedheid bewezen dan ik ooit ver gelden kan maar, gij weet zeker, dat ik een eind aan de zaak gemaakt heb, door mijn ontslag te nemen. Zeker, weet ik dat ik heb uwen brief in banden gehad. Maar dat is het juist, wij willen uniet missen, de heeren zijn het allen met mij eens gij moet uw verzoek intrekken Het spijt mij... begon Robert. Ik begrijp het best viel de heer Kingsford hem in de rede. Het is moei lijk voor it, maar luister eens. Wij heb ben alles afgesproken. Grand krijgt eene waarschuwing en die zal op poolen staan, dat verzeker ik u om de minderen met rust te laten. Kom gerust terug, zij zullen u met rust laten, en mocht er iets gebeu ren, kom dan dadelijk bij mij, wacht geen minuut, ik zal ze op hunne plaats zetten, geloof mij I... De rijwieltaks zal in de provincie Bra bant van 10 fr. op 6 verminderd worden, voor vrios met één zetel en van 20 fr. op 10, voor velos met meer dan één zetel. De opbrengst der taks, die in de be grooting van igo5 was ingeschreven voor 275,000 fr., is voor 1906 nog slechts inge schreven voor 168,000 fr. Dit bewijst on weerlegbaar, dat de taks verminderd is. Chineesche spreekwoorden. Geld is een goede dienaar, maar een gevaarlijke meester. Wie leent om te bouwen, bouwt om te verkoopen. Wie zijn behoeften vermindert, verrijkt zichzelf. Beter goede buren dan verre familie leden. Er bestaan twee soort goede menschen: de eene is dood, de andere is nog niet geboren. Mannen van de wereld luisteren naar elkaar, vrouwen van de wereld kijken naar elkaar. Mooie vrouwen zijn meestal zeer onge lukkig. Ltelijke echtgenooten zijn kostbare schatten. Verstandige mannen zijn zelden mooi mooie vrouwen zelden verstandig. Koop nooit iets wat gij niet noodig hebt, en alleen omdat het goedkoop is. Berouw is de echo van een verloren jeugd. Niets is bestendig van duur. Zoo was 't over jaren een gejammer van onze boeren omtrent den invoer van Améri- kaansche tarwe dat was de goede tijd voor de stoomschepen. Nu klagen de scheepreeders putten uit den grond sedert Amerika meer en meer bevolkt geraakt en de Japanners ook al wit brood beginnen te eten, neemt de uitvoer van granen uit de nieuwe wereld zoo geweldig af, dat menige groote stoomvaartmaat schappij zich begint af te vragen waar mede zij welhaast nog een centje zal kunnen verdienen. Alle booten zijn voor geen passagiers- dienst ingericht, en ook voor dezen is de concurrentie groot. Robert was innig getroffen door zoo veel goedheid, maar hij schudde het hoofd. Houd mij niet voor koppig, mijn heer sprak hij en vooral denk toch niet dat ik uwe goedheid ooit zal vergeten, maar inderdaad, het is beter voor mij, en wat meer zegt, het is beter voor de zaak van juffrouw Duvivier, dat ik vrij man blijf. De heer Kingsford keek hem verwon derd aan. Hebt gij dan nieuws i vroeg hij. Is er mogelijkheid, dat het vreeselijke ge heim eindelijk eens zal worden opgehel derd De goede man had Robert zooveel vriendschap betoond, dat deze het onge past vond zijn vertrouwen niet met ge lijke openhartigheid te beantwoorden. Hij deelde den heer Kingsford daarom in 't kort mede, wat er aan het licht was gekomen, welk gesprek hij met den hoofd inspecteur te Londen gevoerd had en ein delijk welke taak hij op zich had geno men. De heer Kingsford hoorde hem met de grootste aandacht aan. Het is inderdaad eene zonderlinge geschiedenis sprak hij, toen Robert zweeg. De verhouding tusschen dien Sint-Alba vroeger gekend weet gij niet, waar bij vandaan kwam Ik weet waarlijk niets meer van hem, dan ik indertijd vooi- het gerecht ver klaard heb, antwoordde Power. Overal in 't noorden heeft het Maandag zoo wat geonweerd, Te Heyst-op-den-Berg. Rond 4 uren woedde er een hevig onweêr over en rond Heyst-op-den-Berg. Bij Coeckel- bergs op de Achterheide viel de bliksem binnen, sloeg de huisklok aan stukken en stak laDgs den binnenkant het strooien dak aan. De- zoon, Jan, was bovenge- loopen en kon nog bijtijds het brandende strooi uitdooven. Te Boisschot werd eene wiek van den windmolen stuk geslagen. Van persoon lijke ongevallen heeft men niet gehoord. Te Turnhout. Het onweêr van Maandag heeft zoo wat overal in de Kem pen gewoed. Te Arendonck viel het hemellicht op het fabriek van M. Vosters, op 't Beggijnenliof. Verscheidene dak pannen werden afgerukt en er ontstond een begin van brand, dat echter spoedig kon gebluscht worden. Te Sint-Nicolaas. Maandag na middag, ro»d 3 uren, is er een hevig oaweêr over St-Nicolaas losgebarsten. Geweldige bliksem, gevolgd met klette rende donderslagen, regen en hagelbuien wisselden elkaar af. De onderaardsche leidingen konden niet genoeg zwelgen door den overvloed van 't water,waardoor Dan weet gij dus niets van zijnen oorsprong. Ik zal u zeggen, dc man dien ik bedoel, schreef zijn naam eenigszins anders. Het was een Italiaansch uitge wekene, die zich Sant-Alba noemde. Sant is natuurlijk de italiaansche vertaling van Saint. En wat was die Saint of Sant-Alba, dien gij gekend hebt, verder Het is jaren geleden, dat ik hem ontmoette. Het was een oud man, van wien verteld werd, dat hij zijn vaderland had moeten ontvluchten, omdat hij deel van eene republikeinsche samenzweering had gemaakt. Hij was iemand met zon derlinge manieren en gewoonten, die allerlei liefhebberijen, voornamelijk de schilderkunst, uitoefende, als ik mij goed herinner. Dan zou dus deze Sint-Alba zijn zoon niet kunnen zijn vroeg Power verder. Neen, natuurlijk niet. Misschien is het in 't geheel geen bloedverwant van hem geweest. Wat er verder van den ouden heer geworden is, weet ik niet ze ker. Sommigen vertelden dat hij weêr naar het vasteland was teruggekeerd in elk geval is hij nu al lang overleden. Robert Power was in diep nadenken verzonken. Het doet mij toch genoegen, dat gij mij van hem verteld hebt, sprak hij ein delijk langzaam wij kunnen niet weten., misschien voert het tot iets anders... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1