Zondag 11 Juni 1903 3 centiemen per nummer. 368,e Jaar 3719 Teruggekeerd Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DDE Zb/LALT met den Witten Baard. In 75 jaar. Hinders van zeven jaar. HONDEN. Ditjes en datjes. DE DENDER BODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden Jdag. De prysgfervan iatweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CtJIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, io JUNI igo5 Toen de verloren zoon den weg der dwaling verliet en rouwmoedig tot het vaderlijk erf terugkeerde, toen was het feest, toen zegde de vader Slachten wij het vette kalf, want hij die wij verloren waanden, is weèrgekomen. Dat er vreugd weze in het gezin Wij ook zeggen heden Dat er vreugde rij in de Catholieke Familie Een goede strijder neemt plaats onder het christelijke vaandel om, in vereeni- ging met allen, het kostbaarste dat God ons gaf, kloekmoedig en krachtdadig te verdedigen. Klokke Roeland keert terug tot het Catholieke Leger zij neemt plaats in de vooruitgeschoven linies onzer strijdmach ten, welke, het dichtst bij den vijand, dan ook de eer hebben de eerste en vinnigste f pijlen te ontvangen en de hevigste slagen af te weren. i Welkom in de rangen welkom in den vleugel welke gij vrij verkozen hebt en voortaan Borst tegen den vijand Strijd, onverpoosde strijd tegen de god- deloozen welke onze vestingen beloeren Ziehier de klare, duidelijke en onbe twijfelbare verklaring die wij met uiterst genoegen verleden Zondag, 4 Juni, aan het hoofd van het bedoeld blad zagen verschijnen Verscheidene bladen twijfelen nog aan de houding van Klokke Roeland 1 en knagen aan de détails van 011s arti- kei van 14 Mei. Wij hebben nochtans klaar en dui delijk onze meening uitgedrukt en zuilen het nog eens herhalen Wij willen kalm en bedaard voldoen aan het verlangen van den Paus. Wat wil de Paus Eendracht, niet waar, volledige een- dracht in den volsten zin van het woord. Is dit klaar genoeg Verre van stokken in de wielen te steken zullen wij er de. stokken voor goed uittrekken. Wij hopen dat allen twijfel nu zal verdwenen zijn. Klokke Roeland. blijft het plicht en is het schoon en edel er naar te streven. Het zou dan licht gebeuren dat wij in sommige vragen met Klokke Roeland 't akkoord zijn in menig andere, waar schijnlijk niet. Wij zullen dan elkander bekampen, eerlijk en deftig, met eene kalme en gegronde redeneering der za ken. Wij zullen altijd voor oog hebben dat uit den schok der gedachten licht zal spruiten en dat dit licht in 't voordeel van onze partij en van ons volk zijn moet. Wij zien er geen kwaad in nogmaals te herhalen wat wij vroeger zegden In het catholieke leger heerscht volledige vrijheid. Eenmaal het noodzakelijke be komen, dan verdedigt ieder de bijzon dere gedachten welke hem het best schij nen om het doel te bereiken Verheffing van ons volk, veredeling, verbetering in het stoffelijke als geestelijke en zedelijke leven. De eenheid is een ideaal, maarzij is Ie verheven om menschelijk te zijn. Toch 53* VERVOLG. Cecil Monkton zag in dat hij gelijk had. Chatterly ging voort Myne vrouw bemint mij niet, maar draagt geheel hare liefde over op haar kind. Ik vraag u thans of gij zoudt kun nen verwachten, liefdevol door uwe zuster verondersteld dat gij werkelijk Cecil Monkton zijt ontvangen te worden, wanneer gij Phillis van eene verwende, benijde erfgenam*, tot het arme, ontecrde kind van eenen moordenaar gemaakt hadt. Cecil huiverde. Wat zag Chatterly den toestand helder in, wat had hij sluw zijne berekening gemaakt Ik herhaal u, dat ik u van het ge recht wil redden, ik wil mijne zuster de schande besparen, dat uwe misdaad ont dekt worde. En tegelijk wilt gij mij straatarm maken. Cecil dacht een oogenblik na en ant woordde toen Neen, ik ben rijk. Geef de dochter van uwen broeder haren naam en haar vermogen die haar toekomen, geef dat oneerlijk verkregen goad terug en ik zal al het mogelijke doen om uw schandelijk In Klokke Roeland van zelfde datum komt een brief voor van den heer Jan Van Langenhaecke, waarin deze heer de hoop uitdrukt ook eens het genoegen te hebben de gebroeders Daens den weg van Damascus te zien inslaan. De hoop, zij draagt een koningskroon Hij wil hun zelfs van verre eene hel pende hand reiken. Dat is edel en wij keuren het goed, doch illusie. Met dit inzicht bevestigt hij dat het dank aan de medesleping is van de man nen van Klokke Roeland, van Fr.Sterck bij voorbeeld, dat zij, Daens, tot de de- mokratie zijn overgegaan. Zie liever hier de aanhaling zelve En nu komt de wereldbrief Rerum Novarum van Z. H. Leo XIII. Twee jaar lang komen de meest begeesterde jongens die aan Klokke Roeland hiel- pen de gebroeders Daens bespreken en overtuigen dat het de wil des Pauzen is dat er krachtiger en heviger wordt i) gewerkt. Twee jaarlang weerstaan zij. j Ik zelf heb Frans Sterk en andere be- rispt omdat zij die mannen niet genoeg hunne eigene overtuiging lieten volgen d en zich te veel bemoeiden met Pauselijke brieven uit te leggen. Door die bevestiging meent de heer V. L. de schuld der gebroeders Daens te verminderen. Zij zijn meègesleept gewor den en bijgevolg blijft de hoop van een vreugdevollen terugkeer niet uitgesloten. Wij bekennen volgaarne niet al de bij zonderheden te weten en welke toeloop van omstandigheden de Roelanders van dien tijd met de gebroeders Daens heeft te xamen gebracht: Wij willen zelfs in de vreugde van het huidige feest en in de voorspiegeling van een geheele zegepraal, hoe onwaarschij nlijk hij voor het oogenblik ook weze, een doek op het verleden werpen. De heer Daens heeft echter van die toenadering een anderen uitleg gegeven, pas over eenige weken. Het was uit eigene beweging, zegde hij, en na rijp overleg dat hij aan den uitgever van K, R., destijds wijlen Frans Sterck, een brief- ken stuurde en hem in Okegem eene bijeenkomst vroeg. Zij kwamen er te zamen in eene eenvoudige herberg en na eenige stonden was, dank aan de overeen stemming der strekkingen, de vrienden band gesloten. Daaruit was duidelijk te besluiten dat vóór die bijeenkomst m elkander niet kenden. Om het even. Wij stappen ook heer. over het vol gende, ons bij de bloote aanhaling be palende. Een ander blad (het was Denderbode in zijn nr van a8 Mei) zou willen weten welke houding uw blad zal aannemen tegenover de gebroeders Daens. Daar- op moet gij natuurlijk niet antwoorden omdat de alles rechtende tijd dit alleen kan Gaudeamus het is heden feeste. geheim te verbergen, ik zal u niet alleen beschermen tegen de menschelijke ge rechtigheid, maar ik zal u bovendien nog de helft afstaan van mijn vermogen, dat in soliede fondsen belegd, eene jaarlijk- sche rente van honderd vijftig duizend frank afwerpt. Dat is een edelmoedig aanbod, zegde Chatteily na een oogenblik bedenkenis. Cecil Monkton meende reeds dat Chat terly geneigd was toe te geven en hij drong er nog sterker op aan, om hem over te halen. - Luister verder naar mij, hernam hij. Ik zal zelfs nog meer voor u doen. Ik wil niet alleen voor iedereen uw geheim bewaren, maar ik wil ook van Chatterly vertrekken, zonder aan de wereld te heb ben medegedeeld, dat ik de broeder van Gertruda ben. Ik wil u eene plechtige belofte doen, mij nooit meer op uwen weg te plaatsen om u te herinneren aan den eenigen man, die uw vreeselijk verleden kent. Maar weet gij dan niet, dat gij van mij eischt het werk van achttien jaren met éénen slag te vernietigen Zoolang heb ik voor Chatterly gewerkt, zoolang heb ik er misdaden voor gepleegd. Ik zeg u ronduit dat, wanneer mijn zoon nog geleefd had, ik nooit zou hebben toege geven. Philis kan den roemvollen naam van Chatterly niet doen voortbestaan, hernam Cecil Monkton. Zij zal met een beschei den vermogen veel gelukkiger zijn, dan Alhoewel wij langs achter geene oogen hebben, mogen wij bij omstandigheden wel eens achteruit zien om het verleden te bekijken. Het 75st« jubeljaar van ons onafhanke lijk bestaan geeft ons hiertoe volle recht. Wat was België toen het over 75 jaar, zijn eigen huishouden begon, en wat is het nu Er is bijna geen vergelijk mogelijk. Daargelaten eenige groote heirbanen, had hetgeen steenwegen,geene vaarten.geene ïjzerenwegen, want het stoompaard dat d- 1-v-c.Ie wereld herscheppen zou, was r.og niet geboren, en het was slechts in het 5e jaar onzer onafhankelijkheid dat de eerste stoomduivel tusschen Brussel en Mechelen liep, en dat die wagens zonder paarden, door een vuurduivel voortge sleept, schrik, verbazing en bewondering in onze landelijke bevolking brai hten. België was hét tweede land waar de stoomkracht op het vervoer werd toege past. Engeland was een enkel jaar voor afgegaan, en de Franschen, de Duitschers en andere oudere grootere natiën stonden de kleine Belgen verbaasd en drupneu- zend af te zien, en zegden in hun zelve dat zijn n;_..n^kens die durven, die kleine Belgen, die nog maar eventjes in huis houden zijn Er waren eenige jaren noodig, eer de Franschen en de Duitschers, de Belgen opdien weg durfden volgen. Thans is België zoodanig met vaarten, ijzerenwe gen en buurtspoorwegen, telegrafen en telefonen doorkruist, dat er geen enkel land op heel de wereld zich er tegen meten kan. De bevolking zit er zoo dicht en warm opeengepakt dat men zulks in heel de wereld niet tegen komt, en toch lijdt men niet aan overbevolking. In welvaart, in bloei van landbouw, nijverheid, in koophandel, staan wij op de hoogste sport, en wij dwingen de bewondering af van alle landen die ons omringen. Over 75 jaar had België eene bevolking van minder dan 4 millioen zielen en nu hebben wij het getal van 7 millioen zielen bereikt. Belgie's bevolking is dus op een tijdstip van jaren bijna verdubbeld. Antwerpen was destijds de volkrijkste stad van België en zij is het nog, met dit verschil, dat zij in bevolking meer dan verdriedubbeld is. Filosofische bemerkingen zijn er overi gens over die beweging te maken. De reuzen groeien snel en haastig op, de dwergen blijven klein en willen niet vooruit. Kom zingen wij op hoogen toon O edel landje klein en schoon, Geen enkel vaart zoo schoon als gij Geen is zoo rustig, geen zoo vrij, Dan gij, mijn liefste vaderland, Mijn jubileerend Belgenland. En toch loopt er hier en daar nen jan, Die geen weelde dragen kan. Hoewel wij zoo gelukkig zijn Spuwt hij aanhoudend maar venijn, Naar 't landbestuur zoo hoog geacht, Dat 't land tot zulke welvaart bracht. Dat was, dat is, dat zal zoo zijn, Die mannen lijden aan chagrijn Ontmoet g'in 't leven zulken vent, Denk dan dat is nen malkontent. Ofwel 't is eenen die gewis Zelf gaarne aan de schotel is. zooals de Chronique* in name van het liberalism, het vraagt? 't Gaat nu dikwijls al slecht genoeg. Wat zou het dan niet zijn Als men artikels leest, zooals dat van de Chronique, van Dinsdag, komt het- gene te binnen wat Leopold I, bijge naamd de Wijze, reeds van over lang zegde van het ongodsdienstig liberalism Het wil ons tot de barbaarschheid terugbrengen. (Gaz. van Brugge). nu, als eene rijke erfgename. Chatterly, in naam van uwe vrouw en uw kind, doe al het mogelijke onrecht weer goed ma ken. Gij kunt het arme meisje niet tot het leven terugroepen, noch hare jeugd en schoonheid teruggeven, maar gij kunt berouw toonen en alles weergeven wat gij op zulk eene onrechtmatige wijze hebt verkregen. Geef mij tijd tot nadenken, verzocht Chatterly. Waarom Hetgeen gij van mij verlangt is de verwoesting van al mijne hoop. Geef mij een korten tijd tot bedenken. Ik zal u tot van avond uitstel geven, zegde Cecil Monkton. Waar logeert gij Cecil gaf hem het adres op van zijn hotel in de rue Richelieu en voegde e r bij Ik heb mij ook daar M. March genoemd. Indien gij en ik het eens wor den, Chatterly, dan zal ik den naam van Cecil Monkton nooit meer aannemen, dan blijf ik M. March. Ik kom vanavond ten 6 ure bij u, zegde de graaf kalm. Ik kan u thans nog niet zeggen welk besluit ik nemen zal, maar ik beloof u, dat gij ten 6 ure mijn antwoord hebben zult, In elk geval keer ik dezen nacht met den posttrein naar Engeland terug, maar voor dat vertrek zult ge mijn besluit vernemen. Cecil Monkton keerde terstond naar zijn hotel terug. De godsdiensthaat, waarvan de liberale bladen tegenwoordig bewijs geven, over treft waarlijk alle gedacht. De Chronique van Dinsdag 3o Mei stelt aan de liberalen voor, eenen Bond te maken, hebbende voor doel de kinders, van zeven jaar oud, te belet- Ten naar de kerk te gaan. In 't Fransch staat het alzoo gedrukt Constituer une ligue ayant pour but la désertion de l'église dès l'age de sept ans. Nietwaar dat het liberalismus tegen den godsdienst niet is Nietwaar dat de priesters ongelijk heb ben de menschen te waarschuwen tegen de strekking en streving van het libera lism De Chronique zegt nog Wij moeten de kinders van hunne jongste jaren af, aan allen godsdienst onttrekken. Gij ziet het meer dan ooit is er reden, om zooals ten tijde van den schoolstrijd, dien de liberalen zouden willen terug invoeren, te zingen Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind. 't Is dus wel de godsdienst van het kind, zoowel als van den volslagen man, die op het spel staat. Wat zou er geworden van eene samen leving waarin alle gedacht van godsdienst, van jongs af, zou uitgedoofd zijn Men ondervindt nu dat de ouders, niettegen staande hun waken en zorgen, al dikwijls groote moeite hebben om hunne kinders op den weg van't goed te houden. Im mers, de gevaren, de verleidingen, de driften zijn zoo talrijk en zco geweldig Wat zou er gebeuren indien het gedacht van God en zijn gebod van de teederste jeugd af bestreden en uitgeroeid werd, Hij begaf zich naar zijne kamer en zette zich in den zetel aan den haard, waarin een kolenvuur brandje, dat eene behagelijke warmte verspreidde. Hij was een krachtig man, maar toch had de ontroering van het onderhoud met zijnen zwager, gevoegd bij de vermoeienis der reis, hem machtig aangegrepen. Zijn geweten was zeer nauwgezet en thans kwelde hem de vrees, dat hij, door Chatterly te helpen zich aan de straf te onttrekken, zich medeplichtig aan de misdaad maakte. Ik heb moeten beloven alle nauwe verstandhouding met Gertruda vaarwel te zeggen, zegde hij treurig. Thans zal ik dus mijn leven weer van voren af aan moeten beginnen, want natuurlijk kan ik in dit geval ook mijne vriendschap met Jaak Ford niet onderhouden. Ik zal thans verplicht zijn, voor altyd tc zwijgen en ik zal zijn vragendan blik niet op mij kun nen zien rusten. Welnu, dan is het ook misschien beter, dat ik niet langer te Chatterly blijf, dan zal ik Gertruda, Phil lis en Jaak Ford niet meer ontmoeten. Ik wil haar ook niet weerzien, want ik zou mij moeten schamen, haar in de oogen te zien en tot mij zeiven te moeten zeggen, dat ik, in plaats van haar te helpen haar verraden heb. Wanneer Chatterly mijn voorstel aan neemt, dan zult gij eene rijke, aanzienlijke dame zijn, Beatrix, en vele mannen zul len dingen naar de gunst, uwe gade te mogen worden. Gij zult waarschijnlijk Algemeen reglement nopens de voorkomingsmaatregelen tegen de hondsrazernij. Het koninklijk besluit van 16 Juni 1891 is ingetrokken en ver vangen door nieuwe bepalingen die hierop neerkomen I- Alle hond, moet eene medalie dragen. II. Zoodra een geval van razernij of een verdacht geval vastgesteld wordt, moet de burgemeester onmiddelijk de inwoners ervan verwittigen, alsook de burgemeesters der omliggende gemeen ten. Deze zullen insgelijks kenbaar maken dat de razernij in deze of gene gemeente bestadigd werd. Te rekenen van dat oogenblik, moet alle hond dezer gemeente met een leizeel geleid worden of gemuilband zijn. Deze maatregels blijven van toepassing gedurende drie maanden. Degouverneur der provincie is gemach tigd desnoods te voorzien in de nalatig heid der burgemeesters en desnoods den afstand van vijf kilometers op vijftien kilometers te brengen. III. Wanneer gevallen van razernij, in verscheidene gemeenten vastgesteld worden mag de gouverneur bevelen de honden te muilbanden binnen een omtrek door hem te bepalen. De jacht- en herdershonden wanneer de eerste op jacht zijn en de laatste eene kudde bewaken, moeten geen muilband aan hebben. Alle hond die niet in regel is zal in een schuthok gesteld en afgemaakt wor den, indien hij binnen de drie dagen niet opgeëischt wordt. In alle geval zal proces verbaal opgemaakt worden ten laste des eigenaars. Honden die niet gemuilband zijn, en niet kunnen gevangen worden, mogen ter plaats afgemaakt worden door de be voegde personen. Het is verboden in 't klein andere muilbanden te verkoopen dan deze ge maakt volgens de modellen door de regee ring goedgekeurd, f De oveitreding der bepalingen van dit besluit zulten gestraft worden overeen komstig de artikels 4, 6 en 7 der wet van 3o December 1882. eene gravin of hertogin worden en nooit vermoeden dat een arme teruggekeerde zwerver, u eenmaal meer dan zijn eigen leven beminde. Zoo was het Cecil Monkton had gedurende de jaren, dat de mannen het meest aan liefde en huwelijk denken, een ruw avontuurlijk leven geleid, zoodat zijn hart nooit sneller voor eene vrouw had geklopt. Thans, op zijn vijf-en-dertigste jaar, dacht men meestal, dat hij veel ouder was en men beschouwde hem algemeen als een verstokte vrijgezel, maar de tee- derheid die jaren lang op den bodem van zijn hart had ingesluimerd, was thans ontwaakt in eene onbegrensde hartstoch telijke liefde voor Beatrix. Het was eene liefde op het eerste ge zicht geweest. Toen hij haar in dien vooravond op de heide van Northshire ontmoette en haar in zijn rijtuig naar huis bracht was zijne liefde ontstaan. Hij wist, toen hij haar voor Elm-Cottage hielp uitstappen, dat zijn lot thans beslist was, dat hij haar voor altijd zou beminnen en haar slechts alleen Ja, Cecil Monkton beminde Beatrix met al den verterenden gloed eener liefde waartoe slechts een man in staat is, die op rijperen leeftijd voor de eerste maal bemint. Hij was rijk genoeg om aanzoek te doen naar de hand eener erfgename, zonder dat hij behoefde te vreezen, dat men hem van baatzuchtigheid zou be schuldigen, en toch groef hij vrijwillig Eon andore Elins. Volgens Het Recht van Leeuwke Plancquaert genieten de priesters door hunnen Bisschop gestraft om hunne onge hoorzaamheid en die den tartuf spelen, daarvoor zelf de bijzondere gunst van den Hemel. In 't oud testament, schrijft 't Leeuw- ke, wilden ze eens probeeren wie de God was, Baal of Jehovah. Daarom moest deze die den waren God aanbad bekomen dat zijne offerande door de vlam van het llemelsch vuur aange- stoken werd. De priesters van Baal schreeuwden n acht dagen lang dat zij schuimbekten. 11 De profeet Elias loeg er mede en ging op zyn gemak gaan wandelen doch als de oogenblik gekomen was deed hij een kort g: bed en de Heer zond het B Heilig Vuur onmiddellijk, zooals hij, op een enkel gebed van priester Daens, schoon weder zond, terwijl 0 het elders regende. En dit gebeurde te Thielt, in West- Vlaanderen, waar, volgens t' Leeuwke,alle catholieken gebeden en gesmeekt hadden dal het toch slecht weder zou geweest zijn den dag der meeting van de groene volks- foppers. En 't besluit Wel dat al de gebeden van dc priesters, paters, nonnen van Thielt nog zooveel waarde niet hebben als een enkel schietgebedeke van priester Daens, de nieuwe Elias. En men durft ons, catholieken,beschul digen van in politiek misbruk te maken van den godsdienst. JUDASPENNING. De brief wisselaar van Le XX® Siècle is in redekaveling geweest met M. P. Van Schuylen berg, opsteller van Klokke Roe land. In den loop van 't gesprek zegde M. Van Schuylenberg Klokke Roeland is nooit de taktiek van 't verbond met de anticatholieken bijgetreden en nooit heeft zij een centiem opgestreken van 't loon dezer verbonden, 't gene de andere organen der groene of daensistenkliek niet mogen zeggen.... Andere organen der groene kliek zijn dus met duimkruid overladen geworden, hoort ge het, groene chefs 't Verraad is dus beloond geworden. Te Brugge waren de groene zieltjes voor liberale centen veil... Maar M. Van Schuylenberg moet er meer van weten dan wij. En zinspeelt hij ook soms niet op de tachtig franks die in de Fransche logie voor den nieu wen Elias gebedeld werden Elias streek die som op die juist de waarde heeft van de 3o zilverlingen die Judas voor zijn verraad kreeg. Judas wierp de zilverlingen terug in den tempel en den nieuwen Elias maakte er goeden sier meê te Blankenberghe. Ziedaar het verschil van de differencie eene diepe kloof tusschen hem en het meisje, dat hij zoo vurig begeerde. Wanneer hij met de bewijzen der schuld van Chatterly naar Beatrix was gegaan, hij tpt haar gezegd had Dit is de man die uwe zuster vermoord heeft, en u ge durende achttien jaar naam en vermogen ontstal, dan zou de dankbaarheid haar hart gunstig gestemd en zijne eigene liefde het overige gedaan hebben, maar zou Cecil Monkton liefde, welstand en geluk hebben kunnen genieten, indien hij daardoorGertruda met schande belaadde, haar tot weduwe van eenen misdadiger maakte en de kleine Phillis voor het geheel leven brandmerkte als de dochter van eenen moordenaar. Niet dat hij Beatrix daarom minder lief had, maar hij stelde eer boven haar. Met smartelijke duidelijkheid zag hij thans in, dat zijne zuster hare geheele toekomst aan hem ten offer had gebracht, om hem de som te verschaffen, waarmede hij op de goudvelden zijn geluk zou kun nen beproeven. Tien jaren geleden was zij gehuwd met eenen man dien zij niet beminde, zij had zich verkocht ter wille van haren broeder en was de echtgenoote van graaf Chatterly geworden. Hoe zou Cecil hare grootmoedigheid kunnen vergelden, door zijn geluk te bouwen op de schande van haren echt genoot Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1