Donderdag i5 Juni IMQ3 5 centiemen per nummer. 3f>8te Jaar 3750 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Pensioenkwestie. HET GEHEIM De Koning en zijne Ministers. Onderlinge bij stand in België. Land- em Tuinbouw. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden £dag. De prys^ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. i-00 Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereii Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v6n dit blad. AALST, 14 JUNI 1905 Wij hebben, ter gelegenheid van eene bewering van den armtierige, onderzocht wat het pensioen van één frank per dag kosten zou wij hebben ons in onze cij fers bepaald bij de werklieden die in nood zijn en hebben verders verondersteld, dat het gegeven wordt op 65jarigen ouder dom. Wij waren tot den uitslag gekoman dat er meer dan 06 millioen noodig waren. Bij toeval valt ons het Vrije Volk van 4 Juni 1.1. in de handen en daar vinden wij dat M. Plancquaert het doen kan met 55 millioen. Hij verzendt naar een vorig nummer dat wij ongelukkig niet hebben wij kunnen dus de bijzonderheden niet nagaan van zijne berekeningen. Wij be twisten het globaal cijfer dat hij geeft. Het catholiek goevernement welke slechts 65 fr. per jaar geeft als overgans- middel, besteedt daaraan tegenwoordig meer dan 12 millioen. Nu in 365 fr. is 65 meer dan 5 maal en half begrepen. Bijgevolg, als men aan de rentegenieters van heden ook het pen sioen van een frank geeft, zal dat voorze ker vijfmaal en half 12 millioen kosten. Dat is het kleinste getal mogelijk, want dan moet men zich bepalen bij diegene welke heden die gunst genieten. Dat getal verminderen zal niet gaan. Wel integendeel, want een pensioen van I fr. per dag zal veel eetlust verwekken. Thans reeds zijn zooveel aanvragen, wat zal het alsdan zijn Weigeren is niet aangenaam van den eenen kant, en ook van den anderen zal het veel oneindig veel misnoegen verwek ken bij degenen welke er op gehoopt hadden en zich die schoone gunst zien ontzeggen. Dat men dus niet antwoordde Men kan iedereen en zijn vader niet tevreden stellen. Er zal altijd ontevredenheid zijn. Dat is nu juist de kwestie niet. Uit die toestand zal voortvloeien, en dat is het wat wij willen doen opmerken, dat er eene strekking bestaan zal om het ge tal rentegenieters te vermeerderen en alzoo de klachten te verminderen. Het is dus voorzeker onbetwistbaar dat 66 milloen een minimum is en dat het veel natuurlijker zijn zou te veronderstel len dat er aan die schoone som welhaast een verschrikkelijk staartje komen zou. De geschiedenis leert ons klaar welke 62e Vervolg. Gij blijft dus den grooten financier en menschenvriend nog steeds verden- ken Ik ben heilig overtuigd, dat hij en niemand anders die ongelukkige vrouw vermoord heeft, antwoordde Power ern stig. Mijn eerste vermoeden viel op hem, toen ik dat stukje van dien verscheurden brief vond en zijn handschrift herkende. Sedert ik daarop zijn gezicht zag, bij het vernemen der aanklacht, heb ik nooit een oogenblik meer aan zijne schuld getwij feld. En het meisje dan, dat nu gevangen is Is zoo onschuldig als gij of ik, mijnheer Alles wat tegen haar wordt ingebracht, is het werk van dien ellen- digen schurk. Robert's ernst maakte zichtbaar diepen indruk op M. Kingsford, Ik hoop van harte, dat gij gelijk de gang is van zulke regeeringen die er alleen op uit zijn ongezonde populariteit te verwerven. Men ga de oudheid eens te rade men doorloope eenige bladzijden uit de historie van de Republiek Athenen en het bestuur van Perikles. De hervor mingen welke die staatsman invoerde, schenen redelijk, waren niet overdreven. Doch onmiddelijk daagden buitensporige mededingers op en men verviel van eene zoogezegde demokratie in het regiem der baldadigheden, in de wsnorde der dema gogie. De weg is zoo glibberig, en eenmaal op den boord, rolt men zoo gemakkelijk en snel tot op den bodem van den af grond. Athenen verviel. Zulke toekomst is weinig benijdens- weerdig. En als men ze in twijf»l zou trskken, dan vragen wij waarom zou den dezelfde oorzaken dezelfde gevol gen niet hebben De invoering van het ouderdomspen sioen zou, zegt men, eene ontlasting meê- brengen van de openbare weldadigheid. M. Plancquaert schat ze op i5 millioen. Op eene vermindering valt niet veel te rekenen, te minste, als wij oordeelen mo gen naar de uitslagen der pensioenwetten in Duitschland. Ongelukkiglijk, wij hebben de laatste gegevens niet. Wij hebben slechts het verslag van M. Brooks, een afgevaarde der Vereenigde Stalen, die nopens dat punt met eene zending in Duischland is gelast geworden. Zijn verslag is den 14 Februari 1893 aan den voorzitter der Re publiek aangeboden. Dus ruim vier jaren dat de Duitsche wet op de verzekering tegen onbekwaam heid tot werken en ouderdom in voege was. Welnu, wat heeft de heer Brooks vast gesteld Hij heeft bestatigd dat de lasten der openbare weldadigheid bijna overal de zelfde waren gebleven, dat zij slechts op eenige plaatsen een weinig waren ver minderd. Dat feit heeft zijne oorzaken, wij weten het wel. Maar de reden zijn niet spe ciaal aan Duitschland zij zijn alge meen. Bijgevolg zullen zij hier ook hunne werking vinden en hunnen invloed doen gevoelen. Alzoo komen wij tot het be sluit dat er op eene vermindering weinig te rekenen valt voor hetgeen de uitgaven betreft van de openbare liefdadigheid. Wij hadden heel graag de bijzondere punten nagegaan van de bewijsvoering van M. Flancquaert. Doch wij konden het niet, vermits wij het nr niet bezitten. De kwestie der ouderdomspensioenen ligt ons nauw aan 't herte. Alle verbete ringen in dat opzicht zullen wij krachtda dig en ieverig verdedigen. hebt hernam hij. Ik voor mij vond het geval zoo verschrikkelijk, dat ik maatre gelen heb genomen, om door een ander in de rechtbank vervangen te worden. Ik wil met geheel de zaak niets te maken hebben ik voelde dat ik niet onpartijdig genoeg was om zonder vooroordeel uit spraak te doen. Na hetgeen gij mij ver teld hebt, ben ik er dubbel blij om en behoef ik u niet te zeggen, dat ik u op recht een goeden uitslag in uwe onderne ming toewensch. Ik zal er voor zorgen, dat gij niet meer wordt lastig gevallen dan hoogst noodig is, zoodat gij zoo spoe dig mogelijk uw werk kunt beginnen. Kan ik u van dienst zijn, of in iets helpen? 't zal mij genoegen doen, als gij vrij over mij beschikken wilt 1 ik heb nog nooit vergeten, wat ik u schuldig ben, eindigde de weerdige magistraat. In ieder geval ga ik nu dadelijk terug om er voor te zorgen, dat zij u vrij laten en gij dadelijk naar Dartmoor kunt gaan. En met een harte- lijken handdruk nam hij afscheid van Power, die zich haastte zijne oude kamers op te zoeken om na al de beslommeringen van dien veel bewogen dag een oogenblik rust te vinden en over de pas ontvangen inlichtingen na te denken. Eene nieuwe verrassing wachtte hem echter. Er was een telegram voor hem aange komen. Hij verbrak haastig den omslag en las. Ziehier ten titel van inlichting een ge zegde meêgedeeld door iemand, die goed is ingewijd in de geheimen der diploma tieke wereld De Koning der Belgen reist veel wan neer men denkt dat hij zich amuseert, gebeurt het dat hij zich als bij toeval een verstandig toeval op den weg be vindt van een of anderen vorst bij ont moet tijdens zijne uitstapjes vreemde staatslieden en heeft lange gesprekken met hen. Welnu, in deze gesprekken laat hij nooit eene gelegenheid voorbijgaan om den grootsten lof te maken van zijne mi nisters ui van de staatslieden die met hem de regeering van België deelen. De Koning deelt dus de denkbeelden van zijnë raadslieden en, bijgevolg, van de parlementaire meerderheid, waaruit zij voortspruiten. Men mag daaruit besluiten dat bij de kiezingen van 1906 de invloed des Ko- nings geheel in '1 voordeel der rechter zijde zal wezen. Het is overigens duidelijk dat de libe ralen, om te regeeren, verplicht zijn op de socialisten te steunen en dus den vorst niets anders dan een maar al te gegrond mistrouwen kunnen inboezemen. (Handblsblad). Op 3t December 1899 bedroeg het ge tal erkende maatschappijen van onder linge bijstand, 2915, In 1900, dank aan de wet op de ouder domspensioenen, klom dat getal in eens tot 4996. De aangroei is sedert dien vertraagd, doch werd niet onderbroken. Op 3i December 1901 telden wij 5807 maatschappijen, het volgende jaar 6166, daarna 6447 eindelijk, op 3i December 1904, waren er 6765, te weten 4411 lijf- rent maatschappijen2256 ziekenbeurzen Vogel in uwe richting gevlogen. Heb hem iemand nagestuurd. Kijk goed uit BRUSEL. De bewuste vogel kon natuurlijk nie mand anders dan Sint-Alba zijn en Po wer besloot de waarschuwing van zijnen vriend ter harte te nemen. XXV. In plaats van de zoo noodige rust te nemen, maakte Robert Power zich on middelijk gereed het laatst ontvangen nieuws van alle kanten te bezien en te bepeinzen. Sint-Alba was dus weder in Sandbank! Wat kwam hij er doen Hoewel de Rob-Roy-Villa-moord hem schier geen oogenblik uit de gedachten ging, begreep Power volkomen, dat deze vraag op zeer natuurlijke en eenvoudige wijze kon beantwoord worden. Sint-Alba was wel niet uitsluitend eigenaar van het Marine-hotel, maar hij behoorde toch on tegenzeggelijk tot de voornaamste aan deelhouders en tot de inrichters dezer reusachtige onderneming. Niets was dus natuurlijker dan zijne geregelde bezoe ken, die hem op de hoogte van den gang der zaken hielden. Ook kon de direkteur, Mac Gregor, hem verzocht hebben om over te komen, ten einde eenige verbete ringen te bespreken, die voer bet aanbrei en 98 bijstandmaatschappijen van bijzon deren a3rd. Zooals men ziet, zijn wij nog niet op het hoogste punt gekomen, want, sedert vier jaren, klimt het getal der maatschap pijen van onderlingen bijstand gemiddeld met 300 per jaar. Deze uitslag heeft de verwachtingen overtroffen der mannen, die zich in ons land, de apostels der werkers-inrichting hebben gemaakt. Opmerkenswaardig is het, dat in 1884, bij de aankomst van het catholiek minis terie, de erkende onderlinge bijstand, om zoo te zeggen, niet bestond, gedeeltelijk bij gebrek aan aanmoediging van Staats wege. In i8g5 waren er rog slechts 756 maatschappijen van onderlinge bijstand, en dat getal werd toen reeds aangehaald als eene wonderlijke verovering van den geest van solidariteit. In tien jaren tijd is het bijna vertienvoudigd. De meeste dezer maatschapijen zyn ge steund op de christenliefde. Onze tegen strevers bepalen, over het algemeen hun ne werkzaamheid bij het ontchristenen der massa. Wel is waar, stichten en vermenigvul digen de socialisten ook werkmansveree- nigingen; doch die groepeeringen werken buiten de wettelijke voorwaarden en doen zich slechts erkennen onder den drang der noodzakelijkheid. De druiven en hunnen kweek. Steeds hebben wij het kweeken dezer goede fruitsoort voorgestaan en ook breidt deze teelt zich onder koepels volle lucht uit. Veel fruitsoorten hebben in Mei duch tig af te rekenen met de guurheden des weders en mislukken nogal eens gemak kelijk de druif daarentegen mislukt zeei zelden. Door ondervinding weten wij dat de druif, alvorenB op tafel te komen, veel zorgen vraagt. Nu is 't vooral het tijd stip de gepaste innijping der scheuten. In het algemeen laat men te veel scheuten en ook te veel trossen op de ranken een tros per rank voldoet. Opdat de druiven goed rijpen dienen de ranken en trossen veel lucht en licht te genieten, opdat de rijping volledig kunne geschieden. Het lastigste werk is wel het uitdunnen der vruchten op den tros inderdaad dat is lastig en vervelend, maar om groote, sappige smakelijke vruchten te hebben, moet er ferm per vruchtsoort en bij de eene meer dan bij de andere uitgedund worden. ken van het drukke seizoen, in orde be hoorden tc worden gebracht. Behalve deze bestond er nog eene an dere reden, waaruit Sint-Alba's overkomst verklaard kon worden. Wij hebben onzen lezers reeds meêgedeeld, dat zijne candi- datuur voor de Kamer na zijne vrijspraak was aanbevolen. Zijn advocaat, M. Ford, president der Sandbanksche kiesvereeni- ging, gaf zich ongelooflijk veel moeite voor hem en kon dus allicht eene samen komst met zijnen vriend hebben afge sproken. Dit alles was begrijpelijk en natuurlijk, maar toch kon Power niet nalaten achter dit onverwachte bezoek iets meer te zoe ken. De woorden van zijn vriend Zie goed uithadden hem wakker gemaakt en hij kon nu eenmaal de gedachte niet van zich afzetten, dat Sint-Alba, gedre ven door dat onverdraagbaar gevoel, het welk ieder misdadiger onweêrstaanbaar naar het tooneel zijner schuld terugdryft, wéér naar Sandbank was gekomen om op de hoogte der zaken te blijven en den afloop van het rechtsgeding gade te slaan. Power besloot in elk geval op zijne hoede te wezen. Wel werd Sint Alba volgens Brusel's meêdeeling door een hem achterna gezonden detective in het oog gehouden, maar Power verweet zich toch, dat hij niet eerder naar zijne kamer was gegaan. Hat telegram had er een ge- En dan de bemesting hoe gaarne hooren wij van onze vrienden, wanneer zij ons zeggen daar zit wat onder, op de bemesting wijzende. De wijngaards kunnen niat te veel be mest worden. Des winters geve men ze veel beir waarin dan ook phosphoorzuur en vooral potaschmester. gemengd worden, ook mag men ze per stam 1 a 2 emmers in water opgelost duivenmest geven. Het opgelost duivenmest heeft bijzon- deren invloed op den goeden uitslag des druivenkweeks. Verleden jaar hebben wij onze wijngaards binnen en buiten, per veertien dagen met duivenmest begoten te beginnen van einde April tot einde Juli, wij verwachtten uitslag, maar wat groeikracht wij overal hebben, die hadden wij zoo niet durven verwachten. Straffe en veeltallige ranken, eene ware wilder nis zoo als men zegt, en trossen veel en groot met vertakkingen. Verschillende soorten geven 3 a 4 trossen per rank en deze trossen zijn allen volmaakt. Sedert wij ons met deze teelt onledig houden hebben wij nooit, noch binnen noch buiten en ook gelijk op welke soort zulk voldoenden uitslag gehad daarom zullen wij ders jaar met deze bemesting zoo nog voortgaan. Men zet per week op een petroolvat een mand duivenmest dat men laat aftrek ken en giet daarna het vocht aan de wijn gaards bovenop "de wortels. Bij het gebruik neme men nog half op gelost mest en half regen of pompwater en begiete als boven is gezegd en de uit slag is verzekerd. Fr. L. (Handelsblad.) Tentoonstelling van Luik. Het gerucht loopt voortdurend in verschillige plaatsen des lands dat het bezoek der ten toonstelling handen vol geld kost en het voor onbemiddelden onmogelijk is, er zich te wagen, mits men bij eiken stap betalen moet. Het is dus goed, te melden, dat de in- komprijs slechts een frank is en dat men daarvoor al de hallen en de talrijke pavil joenen in den hof bezoeken kan. Er zijn geene uitzonderingen dan voor het Paleis der Schoone Kunsten en dat der Oude Kunst. Natuurlijk moet men voor de verschil lige attracties, door particulieren inge richt, ook betalen, gelijk dit overal het geval is. Maar herhalen wij dat men voor het inkomgeld van een fr. genoeg vindt om er uren, en zelfs dagen zich bezig te hou den. ruimen tijd op zijne komst liggen wach ten. Sint-Alba kon zich reeds in het Ma rine-hotel bevinden en wat kon er niet gebeuren, wanneer hij daar den driftigen geheel onvoorbereiden M. Hunter ont moette Deze gedachte schoot hem als een bliksemstraal door het hoofd. M. Hunter bezat een opbruisend ka rakter. Hij had immers reeds zijnen wensch te kennen gegeven, Sint-Alba van aangezicht tot aangezicht, om de waar heid er uit te krijgen, en zijn rondborstige natuur zou hem lichtelijk tot uitdrukkin gen verleiden, die Power's plannen geheel in de war konden sturen. Het was voor Power van het grootste belang, dat Sint- Alba in den waan bleef verkeeren volko men veilig te zijn slechts dan bestond er mogelijkheid, dat hij zich dooreen on beraden stap zou verraden. Door den edelman en M. Kingsford geholpen, hoopte Robert achter het verleden van den gehtimzinnigen man tc komen en zoo mogelijk uit te vorschen of die ita- liaansche uitgewekene Sint-Alba met hem verwant was. Hij had een voorgevoel dat hij daardoor op een spoor kon geraken dat hem nieuw licht kon verschaffen' vooral wanneer de meêdeelingen, die hij van Stanley en zijne vrouw hoopte te ontvangen, naar wensch uitvielen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1