Donderdag 22 Juni 1905 5 centiemen per nummer. 50s,e Jaar 5752 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrienden, er over nadenken HET GEHEIM Japan en Rusland. Onze ministeries. DE DENDERBODE. Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden Jdag. De prijsgervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonniasen ep 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, ai JUNI igo5 Socialisten en Daensisten herhalen ge durig Z. A. S. is de deur en de ingang van ware volkswetten. Zij zouden beter zeggen Z. A. S., één man, een stem is onze hoop, onze ster, onze grootheid en macht De welvaart van een volk is er voor geen zier tusschen. Als die zoogezegde volksmannen naarZ. A. S. trachten, dan is dat alleen in hun voordeel, voor hun be lang. Zij ineenen dat zij daarmeê meester zullen zijn en baas spelen. Om het overige bekommeren zij zich niet. Wij kunnen op de machteloosheid van Z. A. S. in zake van goede wetge ving niet genoeg steunen. De menschen luisteren gaarne naar praatjes over hun zoogezegd belang, naar sprookjes over hun zoogezegde gelijkheid Zij laten zich gewoonlijk in den doekskens doen door mannen welke slechts eigenbaat en eigen grootheid voor oogen hebben. Levert de firma Daens daarna niet een sprekend bewijs van Doorloopt hunne geschiedenis. De eer ste reden waarachter zij hunne scheurma- kende heerschzucht hebben getracht te verbergen was de kwestie van den poll. In de catholieke partij waren de kiezers maar kiesvee zij mochten maar plak ken en knikken. Zij, zij moesten den poll hebben nen breeden poll een ope ning wijd genoeg om zij er door te geraken Ehwel, hebben zij in 1894 een poll in gericht Laat ons lachen. Vier helden hebben zich candidaat gebombardeerd, en hunne sukkelaars mochten buigen. Zij waren voor het volk, voor breede hervormingen van het volk. Doch als Z. H. de Bisschop hare werking afkeurde ze lag stil Zoo spraken en beloofden zij. Alles ligt stil, Mgr. 't Zijn hunne woorden 1 De afkeuringen volgden elkander op doch het belang der firma kon er niet meè voort. De onderwerping zou den onder gang van het huis (politieken zin, niet waar) meêgebracht hebben. De heersch- zuchtige plannen vielen in duigen. DAT NOOIT 1 I Men beloofde wel te gehoorzamen, doch men gehoorzaamde niet men trad zijne 63* Vervolg. Voor dit laatste was het echter van het grootste belang, dat Sint-Alba in zijn gevoel van zekerheid bleef volharden, en door geen enkele onvoorzichtige uitdruk king in zijne rust werd gestoord. Een onberaden woord kon hem achterdocht doen opvatten de toestand, waarin hij zich bevond, was moeilijk genoeg, dat hij het Power geducht lastig kan maken, terwijl hij bovendien en dat was nog het meest te vreezen om alle moeilijk heden te vermijden, het land kon verlaten en zich in Frankrijk of Italië kon schuil houden. Eenmaal daar aangekomen, was hij betrekkelijk veilig en kon hij zijne vijanden trotsen. Power beefde bij de gedachte aan zulke teleurstelling Zou het ongeluk reeds ge schied zijn Kwam hij reeds te laat Sint-Alba kon onmogelijk met denzelf den trein zijn aangekomen, die hem en M.Duvivier naar Sandbank had gebracht. Hij zou hem dan natuurlijk gezien heb ben. Maar er waren gelijk wij onzen beloften met dc voeten. Men beriep zich op Roomen Rome moest spreken Eindelijk toch was de maat der onge rechtigheden vol. De eerste tenor wierd naar de eeuwige stad geroepen. Hij zelf kondigde dit nieuws te Borgerhout, op eene meeting, aan hij droeg zorg niet te laten vermoeden wat hij er doen moest Hij legde zijn bezoek naar het Vatikaan in den voor hen gunstigsten zin uit. Zijn associé ging een stap verder en stelde eene dagvaardiging voor als een blijk van groote gunst en vertrouwen Priester Daens wierd naar Rome geroepen om den Paus in te lichten over den toestand in Vlaanderen I Niet min dan dat 1 1 Zijne reis naar Rome was geen zege tocht, Integendeel, men deed er hem ken nen welke plichten een goede priester te vervullen had. De uitspraak was klaar. Alhoewel hij in volle Kamer had be loofd zich ootmoedig te onderwerpen, bleef hij in zijnen gekrenkten hoogmoed volharden Wat, de heele wereld boog niet voor hem Wat, allen waren van zijn gedacht nietWat, men dorst zijne meening niet deelen Hij had weldra een schijnrede gevon den, een masker zeggen wij. De cardina- len waren het die hem het bitter gerecht hadden opgediend. Zij zijn de Paus niet De Paus had niet gesproken Zij waren christene democraten met den Paus Zij bleven christene democra ten met dm Paus En zoodra deze er gens een volksman een aanmoedigend woord toestuurde, had hij het Daensism goedgekeurd en gezegend I Blinde heerschzucht is altijd kiesch en eerlijk in zijne middelen 1 Doch ook eens werd de maat der trouw loosheid vol. En de Paus gelastte zijnen secretaris, cardinaal Merry del Val de ge- loovigen eens voor goed in te lichten. Heeft hij zich onderworpen Oh gij kent hem niet. Hij beweert gelijk te hebben tegen den Paus Wat de leider der Daensisten zijne lief de en genegenheid voor het volk inboe zemt, boezemt ook aan de hoofden der socialisten hunne opoffering voor de werk lieden in. De bron is altijd dezelfde Zij heet, wij gaan ze aanstonds noemen opdat men onze spottende taal niet als eene juiste uitdrukking neme zij heet eigenbelang, hoogmoed en heerschzucht. D01 h die weinig edele bedoelingen moeten zorgvuldig verborgen worden. Zij lezers reeds gezegd hebben twee spoor- weglijnen, die elk een station in Sand bank hadden. De tweede sloot zich aan den grooten Londen-Doveispoorweg aan. Als Sint-Alba van die lijn had gebruik gemaakt, kon hij zich reeds sedert een paar uren in het Marine-hotel bevin den I... Wie weet of hij op hetzelfde oogenblik niet met M. Hunter aan den gang was 1 De gevolgen van zulk een woordenstrijd waren niet te overzien In veel korter tijd dan wij noodig ge had hebben dit te beschrijven, ging Power dit alles door het hoofd. Zijne vriendelijke huisjuffrouw, die niet weinig verblijd was geweest haren kostganger terug te zien, kwam juist op dit oogenblik met eene dampende schotel binnen, die een verrukkelijken geur verspreidde. Zij had Robert's lievelingskost gereed ge maakt en dacht hem eens goed te trak- teeren. Maar Robert versmaadde het heerlijke maal, hoezeer hij er ook behoefte aan had, want hij had den ganschen dag niets ge nuttigd het ongeduld liet hem geene rust. Met een paar woorden van dank en verontschuldiging, waarvan zijne juffrouw niets begreep, stormde hij de deur uit en vloog zoo snel zijne voelen hem dragen konden naar het Marine-hotel. Het was een heele afstand van zijne kamers naar het strand, maar Power had vlugge, jonge beenen en hij haastte zich wat hij kon. Bij den voet van het hooge duin gekomen, waarop het trotsche ge- gebruiken, het volk als uitmuntende scherm, en gebaren alsof al wat zij willen voor het volk, voor de werklieden was En daarom zingen zij op alle tonen dat Z. A. S., alles is, de hefboom waarmede Archimêdes de wereld wilde oplichten En zij verschalken de goede trouw van brave, eerlijke en rechtzinnige menschen. Wij zullen dat duidelijk maken in een volgend schrijven. Wij deelden geene nieuwstijding meê over den oorlog omdat een weekblad slechts onvolledig kan inlichten en nood zakelijk met oud nieuws moet voor den dag komen. Dank aan een vriend kunnen wij eeni- ge inlichtingen meêdeelen over 'l gebruik van onderzeesche booten door de Japonee- zen, 't gene door hen geloochend wordt. Men leest in een nieuwsblad uit de Staten van America Amerikaander bij de Japaneesche vloot. Men denkt dat de hoofd-electricien dar afdeeling van New-York de onderzee sche a..Lv-iltn tegen de Russen heeft bestierd Afzonderlijk bericht van The News Nieuw-Orleans (Louisiana) a Juni Het ervaren hand van een Americaan bestierde Zaterdag het onderzeesch ge vecht der Japaneezen tegen de Russen. Bijna buiten allen twijfel schijnt het be wijs daarvan in deze stad geleverd te zijn. Omtrent een jaar geleden verdween E. Morel, hoofd-electricien der Ameri- caansche compagnie van torpedo- en onderzeesche booten, uit zijne bediening bij de afdeeling New-York. Hij is een New-Yorkcnaar die gediend had bij handelsbuizen in het Oosten. Gedurende zijne dienstjaren bij de Ma rine knoopte hij vriendschapsbetrekkin gen aan met een electricien uit New- Orleans. Zij werkten te samen en zijn vriend is nu hier geplaatst bij een der grootste firmas van electriteit. Onlangs ontving hij brieven van Morel en hij ge looft dat hij het was die het bevel voerde in het gevecht dat verleden zaterdag de Russische oorlogsvloot verdelgde. Te dezer gelegenheid werd zijn vriend ondervraagd over al wat hij aangaande Morel wist. Hij denkt niet alleenlijk maar hij bezit zelfs bijzondere bewijzen dat Morel de hoofddirectie had van de onder zeesche werkingen der duikbooten (sous- marins) en herinnert ook wat vroeger plaatsgreep. I ouw zich verhief, zag hij iemand voor het hotel staan, schijnbaar geheel ver diept in de aanschouwing van het groot- sche tooneel, hetwelk de. rustelooze, schuimende Oceaan op dat oogenblik aanbood. Er was iets in de houding van den man, dat Power's aandacht trok hij liep snel op hem toe en herkende, toen de beide mannen, die Brusel indertijd mee naar Sandbank had genomen om onder zoek te doen. Het was de detective-agent Johnson, wiens schranderheid bij die gelegenheid door Brusel zoo bijzonder was geroemd. Power begreep dadelijk, dat hij den bewusten iemand voor zich had, die Sint-Alba achterna was ge zonden om hem in het oog te houden. De herkenning was wederkeerig, John son slenterde op Robert toe, alsof hij hem vuur voor zijne cigaar wilde vragen. Hij is binnen alles is in orde, in- spekteur fluisterde hij zachtjes, zijne cigaar aantrekkende. Wij zijn met den sneltrein van Dover-lijn gekomen. Hoe lang geleden vroeg Robert Precies een uur geleden antwoord de de andere. - Hij heeft geen vermoeden dat gij hem volgt, hoop ik Hij Nu nog schooner I Ik heb hem zelfs het puntje van mijnen neus niet laten zien I Neen. inspekteur, dan kent gij mij niet, hoor Ik geloof, dat ik mijn vak versta I... Nu, nu 1 Neem mij maar niet kwa- Het is stellig geloochend geweest dat er een onderzeesch oorlogschip ons land (America) zou verlaten hebben voor Japan en nu wordt er verzekerd dat niet een maar talrijke booten naar 't Oosten zijn verzonden geworden in kleine gedeelten geladen als balast in Oostersche schepen. Op dit oogenblik verdween Morel en nie mand wist over hem te spreken tot dat eindelijk zijn vriend in New-Orleans brieven van hem ontving uit het verre Oosten. Wanneer het Russische oorlogschip Nakhunoff in de lucht vloog ter haven van Port-Arthur zegde men dat het niet kon gedaan zijn door een onderzeesche oorlogsbool daar de Japanezen er geen bezaten. De vriend van Morel gelooft thans dat het wel een zijner booten was die het werk verrichte en bij er bij aan wezig kon zijn. Omtrent den tijd der verdwijning van Morel uit zijne bediening te New-York, verdwenen heimelijk ook een twintigtal ervaren matrozen en nimmer heeft men er van gehoord het is te denken dat zij bij Morel tijdens al de gevechten ver bleven hebben. Ons besluit 'tZijn de Americauen en niet de Japanezen die de twee Russische vloten verdelgd hebben. Vrijdag 16 Juni was hit 21 jaar dat in den Moniteur het koninklijk besluit ver scheen, waardoor de ministers benoemd werden, welke het gevallen cabinet Frère Orban zouden vervangen. Sinds dien hadden wij als cabinets- hoofden MM. Malou, Beernaert, graaf de Smet de Naeyer, Jules de Burlet, Vandenpeereboom en graaf de Smet de Naeyer. Als minister van buitenlandsche zaken MM. baron de Moreau d'Andoye, prins de Chimay, graaf de Merode-Westerloo, Jules de Burlet en baron de Favereau. Van landbouw en openbare werken MM. Beernaert, baron de Moreau d'An- doy, Mélot, De Bruyn, baron van der Bruggen. Van spoorwegen, posten en telegrafen; MM. Vandenpeereboom en Liebaert. Van financiën MM. Malou, Beer naert, graaf de Smet de Naeyer, Liebaert, graaf de Smet de Naeyer. Van oorlog MM. Pontusen Brassine, generaals Vandenpeereboom en gene raal Cousebant d'Alkemade. lijk, maakt u niet boos Ik vroeg het maarzoo Ik ga nu naar binnen en zal zelf een oogje op hem houden. Als het u belieft, inspekteur, hernam de man, beleefd aan zijnen hoed tikkende, alsof hij voor liet vuur van zijne cigaar bedankte, want het gehouden gesprek was zeer snel gevoerd geworden. Dan hebt gij er zeker niets tegen, dat ik eens wat ga eten en een beetje rondloopen. Ik heb zoolang hier in de kou geschilderd M. Norfolk heeft gezegd, dat ik hier onder uwe bevelen stond, weet gij, en daarom als gij er niets tegen hebt... Voor morgen gaat onze man toch niet weg hij is voor zaken van het hotel overgekomen, dat heb ik uitgevischt. Robert dacht een oogenblik na. Hij vond het zeer hard den detective den gan schen dag en nacht voor het hotel te laten wachten. Zelfs indien Sint-Alba M. Hunter ontmoet had, zou hij zeker toch niet dadelijk wegloopen, maar minstens eenen nacht overblijven. Gij kunt gaan, Johnson, sprak hij eindelijk. Maar onthoudt wel, gij zorgt voor de beide staties en de stoombooten en bij het lichten van den dag, zijt gij weer hier. En nu, maakt dat gij weg komt, zij mogen ons niet te samen zien spreken. De detective tikte nogmaals aan zijnen hoed en haastte zich weg te komen, niet weinig in zijn schik met het bekomen verlof. Robert Power trad intusschen het Van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs MM. Jacobs, Thonissen, De- volder, de Burlet, Schollaert en de Trooz. Van justicie MM. Woeste, Devolder, Le Jeune, Begerem, Van den Heuvel. En van werken MM. Nyssens, Coo- reman, Liebaert, baron Surmont de Vols- berghe. Van deze ministers zijn dood MM. Malou, Thonissen, Jacobs, prins de Chi may, de Burlet, Brassine en Nyssens. MM. Beernaert, Vandenpeereboom, graaf de Smet de Naeyer, Devolder, Woeste, Le Jeune, De Lantsheere, Tack en Graux zijn Staatsministers (deze laatste de eenig overblijvende van het in 1884 gevallen liberaal ministerie). Het ministerie van onderwijs werd af geschaft en bij dat van binnenlandsche zaken gevoegd. Twee nieuwe ministeries werden inge steld dat van landbouw en dat van ar beid. O© kunst om sterkmoedig t© leven. Al dat klagen tegen woordig komt voort Hit kleinmoedigheid en lafhertige ikzucht. Ras ware het ge stild, hadden de menschen wat meer be scheidenheid, zelfverloochening, offerzin. Al dat toornen, al dat klagen, En dat morren en dat zagen. Heeft een einde, wilt gij 't wagen Met den Heer uw kruis te dragen En een mea culpa slagen. Lijden en droefheid zijn onvermijde lijk. Maar, zegt de H. Theresia, men heeft slechts het besluit te nemen, in vol len ernst, te willen lijden, men heeft maar het lijden welkom te heeten als bijdragen der boete, om -er al de bitterheid van weg te nemen Sterkmoedigheid vraagt dat wij het kwade niet met smaad loonen, maar juist het tegenovergestelde. De verduldige is sterkmoediger dan de dappere die steden verovert. Geduld in lijden, zachtmoedigheid in beleedigingen, zelfbeheersching in toorn, sterkmoedige gelatenheid in het onver mijdelijke, dat is de deugd die eiken christen tn niet alleen de vrouw, gelijk de wereld het wil, beoefenen moet. Wacht u echter van overmoed. Over moed maakt den mensch als een dron- kene, die zich keert tegen alles wat hij kan bereiken God en zijne wet, geloof en geweten, zeden en recht, Staat en maatschappij. hotel binnen, na zich vooraf overtuigd te hebben dat niemand zijne ontmoeting met Johnson had opgemerkt. Sint-Alba was nergens te zien. Van een der knechts vernam hij, dat M. Duvi- vier met M. Hunter in diens afzouderlijke vertrekken het middagmaal had gebruikt en dat beide heeren zich thans beneden in de rookzaal bevonden. Robert richtte zijne schreden naar dit vertrek hetzelfde, waarin Sint-Alba zich kort vooi zijne aanhouding had opge houden en sjoeg het aar.bod van den knecht af. die hem den weg wilde wijzen. Hij vond den edelman en den oud-bur gemeester van Rouaan in een dikken damp van rook gehuld en zwijgend tegen over elkander zitten. Zij verkeerden blijk baar in een zeer gedrukte stemming en schenen beiden troost in hunne sigaar te zoeken. Is er iets gebeurd was Robert's eerste vraag, toen hij de zaal binnentrad. Gebeurd?Neen, wat zou er gebeurd zijn vroeg M. Hunter op zijne beurt, niet weinig verschrikt door den toon, waarop Power gesproken had. De jonge man slaakte een diepen zucht van verademing. Zijns bange voorgevoe lens waren dus niet verwezenlijkt. Ik was doodelijk bevreesd te laat te komen, dat is alles riep hij uit. Doodelijk bevreesd herhaalde M. Hunter. Mijn God, zeg dan toch wat er gebeurd is Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1