Zondag 23 Juni 4903 3 centiemen per nummer. 56,te Jaar' 3733 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. IDE IMLA-tT met den Witten Baard. Versleten geld. Zondagrust. Verzekering tegen werkongevallen. Ditjes en datjes. DE DENDER BODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pr(js ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CL'IQUE HLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenRekiamen fr. 1-00Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 24 JUNI igo5 Het waarborgfonds. Het waarborgfonds is eene inrichting die door onze ongevallenwet is in 't leven geroepen. De partijgangers van de ver plichte verzekering beweerden, bij hoog en bij laag, dat, in vele gevallen, de werk lieden, slachtoffers van ongevallen van hunne rechtmatige vergoedingen zouden beroofd zijn,vermits vele nijveraars geene voldoende waarborgen opleveren. Die bewering welke fel wierd over dreven maar toch eenige reden had, noopte de Regeering tot het inrichten van een fonds welke de lasten der vergoeding op zich zou nemen zoodra het bewezen was dat de nijveraar in fout bleef en niet betalen kon. Bijgevolg zijn onze werklieden altijd zeker van hetgeen hun toekomt. Gaat hun patroon bankroet, zij hebben als steun het waarborgfonds welk zijne ver plichtingen op zich moet nemen. Van den kant van de werklieden be schouwd, bestaat dus in zekeren zin de verplichte verzekering. Dit fonds moet natuurlijk bestaanmid delen hebben. De Staat geeft er niets aan. Waarom zou hij het ten anderen Wie moet aan dit fonds bijdragen Al de nijveraars welke onder de toe passing der nieuwe ongevallenwet vallen uitgezonderd als zij verzekerd zijn bij eene erkende maatschappij van verzeke ring mits vaste premies of aangesloten bij eene erkende mutualiteit van werkbazen, gezegd gemeenschappelijke verzekerings kas. Sommige werkbazen kunnen van die bijdragen ontheven worden als zij waar borgen bezitten welke de Regeering als voldoende beschouwt om in voorkomend geval de vergoedingen te verzekeren. Als men nu verzekerd is maar niet bij eene erkende maatschappij, moet men dan eene bijdrage betalen Voorzeker moet men betalen en bijge volg wordt de premie daardoor hooger in wezenlijkheid. De Staat kent uwe ver zekering niet, vermits gij hulp zijt gaan zoeken bij iemand die niet sterk genoeg schijnt. De Staat wil eene borg hebben en eene goede borg. Hij vindt ze alleen bij erkende maatschappijen. Aan zich verzekeren bij eene niet erkerde maatschappij zijn nog andere nadeelen vast. Gij staat borg, nijveraar, in geval uwe maatschappij door opeenhooping van ongevallen bankroet ging en hare beta lingen moest schorsen. Gij zoudt het kapitaal der verschuldigde renten moeten 55* VERVOLG. XII. NIEUWE BEWIJZEN. Jaak Ford was in een ernstig gesprek met dokter Bardon over de verpleging van Mej. Charles. Er is maar ééne vrouw hier, aan >vien wij de verpleging van Mej. Charles gerust kunnen toevertrouwen, en dat is mijne moeder. De oude geneesheer zag Ford verschrikt aan. Wij kunnen niet verlangen, dat Mevr. Ford eene zoo zware taak op zich nemen zal. zegde hij. Op haren leeftijd is het verplegen van eene zieke een ver moeiend werk, en waarom zou zij zich voor eene vreemdelinge zooveel inspan ning getroosten. Ik kan voor mijne moeder evengoed spreken als voor mijzelven, hernam Jaak Ford op vastberaden toon, zij heeft eene diepe genegenheid voor die arme Mej. Charles opgevat, zij zegt dat zij zoo spre kend gelijkt op mijne overledene zuster. Inderdaad, zegde de oude dokter, die de jonge Mej. Ford zeer goed gekend storten indien zij bet niet deed. Wij zullen dat gevaar niet overdrijven, maar toch is er gevaar hoe klein het ook weze. Gij zijt ook niet beschermd tegen de dwingelandij der polissen. De niet-er- kende maatschappijen lasschen in hunne polissen de voorwaarden in welke zij willen. De erkende maatschappijen mogen dat niet- Zij moeten zich onderwerpen aan het Algemeen Reglement van Verzeke ring welke een Koninklijk Besluit heeft afgekondigd en dat eene voorwaarde is der erkenning. Het bedrag der bijdragen aan het Waarborgfonds is, bij onze wete, nog niet bepaald. Het is veranderlijk ieder jaar het vermindert of vermeerdert naarmate er weinig of meer ongevallen ten laste van het nieuwe fonds vallen. De bijdragen zullen natuurlijk ten minste de billijkheid eischt het zoo niet per kop vastgesteld worden. Alle nijveraars gebruiken niet evenveel werklieden en niet even lang. Alle wer ken zijn ook niet even gevaarlijk. De bijdragen moeten dus verschillen volgens den duur van den arbeid, volgens het getal werklieden en volgens het ge vaar waaraan de arbeider is bloolgesteld. Het is verder buiten kijf dat er ook moet rekening gehouden worden van de Toorzorgsmiddelen door den nijveraar aangewend om de ongelukken af te kee- ren en te verminderen. Die toestellen kosten veel en het is billijk dat zy hunnen intrest opbrengen. Men houdt er rekening van in Oostenrijk. De bijdragen moeten betaald worden aan den ontvanger der directe belas tingen. Men zal er even als Toor de zettin gen (ons volk noemt zoo de grondlasten en het personeel) een briefje voor ont vangen en verders zal alles gebeuren gelijk voor de grondlasten. Wie niet be taalt, wordt vermaand en daarna ver volgd. Van zoodra de verzekering ophoudt, wordt de bijdrage aan het Waarborgfonds verplichtend. De nijveraars mogen zich niet inbeel den dat zij daardoor ook beschut zijn tegen de gevolgen van een arbeidsonge val. In geenen deele. Zij moeten de vergoedingen voor onge vallen betalen en het kapitaal der renten storten. Zij blijven aan al de gevolgen der onge vallenwet blootgesteld. De Staat heeft slechts de voorzorg genomen opdat ande ren niet door hunne onvoorzichtigheid lijden. Alleen de werklieden zijn zeker v.m hunne schadevergoedingen als de nijveraar niet betaalt, dan geeft het Waar borgfonds. Dat zegt alles in twee woorden. had, in gepeins verdiept, ik heb mij al dikwijls afgevraagd, aan welk gezicht dat van Mej. Charles mij toch zoo lovendig herinnerde, ja, ja, zij heeft veel van wij len uwe zuster. Nu, M. Ford, wanneer Mevr. Ford ons helpen wil, dan kan het leven van dat arme kind nog gered wor den. Jaak scheen plotseling op een nieuw gedacht te komen. Zouden wij haar van Elm-Cottage kunnen vervoeren, vroeg hij. Waarom H«t huisje ligt rustig ge noeg en het zou maar noodeloos opzien baren en haar zelf angstig maken, indien ik haar naar elders liet overbrengen. Zijt gij voornemens haar te zeggen wat gij hebt ontdekt Later nu nog niet. Neen, dan gaat het moeilijk, maar toch geloof ik dat zij op Lane-House veiliger zou zijn. De dokter dacht na. Wij moeten het maar liever niet wagen, zegde hij ten slotte, de menschen zouden er te veel over spreken. Zoo Mevr. Ford ons helpen wil, dan is zij op Elm- Cottage even veilig. Onder dit gesprek hadden zij het huis van den dokter te Salton bereikt M. Bardon maakte terstond zijne medecijn gereed er. stelde die aan Jaak Ford ter hand. Deze besteeg daarop zijn paard en reed De moeilijkheden, die burgers en han delaars worden aangedaan, in post- en ijzerenwegbureelen, bij de verschillige rijksontvangers en op de nationale bank, gaan waarlijk te verre. Er is reeds zoo dikwijls geschreven, en nog niet eens hoorden wij die terging aan klagen in onze Belgische Kamers. Wij bedoelen de strengheid welke men toont in het aanvaarden der zilveren inunt. Is deze wat erg versleten, wat ge plet of ingedrukt, heeft een die niet beter weet daar een kruisje ingekrabt, of is het bij het vallen gekwetst, of heeft het voor een centiem of wat zilver verloren door de eene of andere onhandigheid of onoplet tendheid geen enkel bureel van den Staat dat het nog aanneemt. Ook is het eene ware plagerij voor den kleinhandel. Negens begeert men dat geld omdat de Staat het niet begeert. En de Staat heeft het nochtans uitgegeven, en nog wel meer dan 5o t. h. boven de eigenlijke waarde van dat geld in zilver. En wat kunnen de menschen er aan doen, wij vragen het, indien het geldstuk, na eenige jaren zoo erg is afgesleten, dal het vezen van den Koning, of dat der Marjan, die op de Fransche munt staat geprent, niet te herkennen is. Waarom worden die muntstukken niet beter gemaakt, de figuren niet dieper ge groefd De Staat heeft belang in de weigering dier geldstukken, daarom juist mag hij ze niet weigeren. Lieve Heere nog toe, als alle men schen, die een beetje versleten zijn, of wat kaal, of hier en daar nog de merken dragen van eenen slag, of stoot, of val, het lot moesten ondergaan onzer zilveren munt, wat zouden er vele menschelijke wezens zij die op de markt niet meer zouden gangbaar wezen (Algemeen belang.) Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 25 Juni 1905, M. Bonner, Bisschopitraat. Het Staatsblad van Zondag 18*® Juni 1.1. kondigt het Koninklijk Besluit van toelating of aanvaarding alsook de stand regelen af der Onderlinge Belgische Boerenverzekering tegen werkongeval len li te Leuven gevestigd. Mer. herinnert zich dat deze onderlinge verzekering ge sticht werd door den Boerenbond in gemeen overleg met de andere vrije land bouwerbonden van het land. in gestrekten draf eerst naar Elm-Cottage, waar hij het geneesmiddel aan de deur afgaf en daarop terstond naar Lane- House. Onderweg dacht hij er over na, wat hij aan zijne moeder zeggen zou. Hij wist dat zij, ondanks hare weekhar tigheid en haar zacht karakter, eene moe dige vrouw was met een vasten wil en daarom vond hij het maar beter, haar in eens de volle waarheid te zeggen. Op Lane-House gekomen, begaf hij zich terstond naar hare kamer, verzocht haar onder eenvoudige bewoordingen de verpleging van Mej. Charles op zich te willen nemen en deelde haar de ontdek king van dokter Bardon, omtrent de po ging tot vergiftiging, openhertig mede. Het is hetzelfde vergif, zegde hij, waarmede men in September laatstleden dat arme meisje in den trein naar Salton heeft vermoord. Mevr. Edith huiverde. Dan moet de man, die haar gedood heeft, ook in ons midden zijn, Jaak, zeg de zij. Moeder, hernam Jaak Ford op bijna plechtigen toon, voordat Cecil Monkton vertrok, heeft hij mij verzocht Mej. Char les onder mijne bescherming te nemen. Hij verklaarde dat haar ernstige gevaren bedreigden omdat zij de zuster van het vermoorde meisje is. Mevr. Edith riep hart kamenier en Zekere heer Smeets, verkondigde in den provincialen Raad van Luik, het schoone socialistisch princiep De eerste eigenaar was de eerste dief I En een ander socialist vatte de leering zijner partij, in zake van eigendom, samen als volgt Boekjes van de spaarkas, kerken, kapellen, kloosters, kasteelen, hui- zen, hofsteden, beurswaarden, lan- den en meerschen, fabrieken en werkhuizen alles zal ten bate van den Staat aan hunne eigenaars ont- roofd worden. Wat zeggen de liberalen daarvan, zij die verbonden sluiten met mannen die zulke gevaarlijke leerstelstels aankleven Verderfelijke propaganda. Een onzer vrienden, zegt het Fondzen- blad, deelt ons het bewijs mede van eenen list die gebruikt wordt om onzedelijke liederen te verspreiden. Een persoon gaat, in zekere gemeenten, van huis tot huis en biedt er eenen om slag aan waarop gedrukt staat dar hij doofstom is en 10 centiemen wordt ge vraagd voor den inhoud. Die inhoud bestaat uit een horoscoop of lotvoorspelling, en een paar liedjes van onzedelijken of ten minste van zeer twijfelachtigen aard. Liedjes en horoscoop dragen het merk van een gekenden druk ker. Wij waarschuwen onze lezers dat zij wel zullen doen die vuiligheid te weige ren en den echten of gewaanden doof stomme wandelen te zenden. Opgepast, want die vuiligheid kan ook tot hier afgezakt komen. Het kruisbeeld op den mest hoop. De Fransche minister Beteaux komt te bevelen dat het kruisbeeld uit de zalen der krijgsraden nzoet verbannen worden. Moesten de liberalen en socialisten hier meester worden, weldra zou men de beel tenis van den Zaligmaker zien vliegen (naar den mesthoop). Nu. catholieken, wij zijn verwittigd en mcejen het onthouden. Het is eene onbetwistbare zaak Europa's gansche verstandelijke en zede lijke ontwikkeling berust op den gods dienst. De protestant Guisot. De christen godsdienst is voorze ker het gewichtige feit der wereldgeschie- nis. Schiller. Om eieren te bewaren, doet men 5o stuks in een haringvaatje, bijna geheel gevuld met water, waarin een halve kilo kalk geroerd, zoodat het water er uitziet als melk. Bij het gebruik neemt men de eieren -x uit, legt ze een uur, niet langer, in azijn, wascht ze met koud water af en 3 minuten koken is genoeg voor een zacht ei. De fijnste proever gelooft dat hij een melkversch ei heeft. Hola kadééééé I zoo ist niet I GROENE PIE schrijft in 't Land van Aelst juist als of aan de christeue Volksfopperij door de Aalstersche catho- zegde haar, dat zij naar Elm-Cottage ging, om de jonge organiste te verplegen. De kamenier antwoordde, dat hare mees teres zou ziek worden en bood zich met de vrijmoedigheid van eene oude getrou we dienstbode aan om haar te vergezellen. Ik ben met ziekenverpleging goed vertrouwd, mevrouw, zegde zij, en ik zal u daarbij dus veel hulp kunnen verlee- nen. De ziekte zal toch wel niet besmettelijk zijn en daarom kan ik af en toe wel naar Lane-House gaan om hier toezicht op de huishouding te houden. Mej, Charles is eene lieve, vriendelijke, jonge dame cn ik zal al mijn best doen om haar te doen herstellen. Mevr. Edith nam de hulp van hare be jaarde kamenier gaarne aan en reed ter stond met haar en Jaak naar Elm-Cot- tage. Toen dokter Bardon zijn iniddagbe- zoek aflegde, was Beatrix tot 't bewustzijn teruggekeerd en Mevr. Ford had de lei ding der verpleging op zich genomen. Ben ik in gevaar vroeg het meisje angstig. O 1 dokter, ik wil niet sterven, ik heb de belofte, die ik gedaan heb, nog niet vervuld. Neen, mijn goede jonge dame, gij zult niet sterven, maar toch heeft het mij moeite genoeg gekost u aan den dood te ontrukken. Wanneer gij wat sterker zult zijn, dan zal ik u wel meer van uwe lieke Partij een voorstel van vrede en verstandhouding ware gedaan. Gij schrijft in D* Werkman Voorstellen zijn reeds zijlings gedaan rond Paschen door mannen van ge zag. Wie zijn de mannen van gezag, ja wie? En die wreede bedriegers-partij durft 1 vragen dat wij ons met haar zouden a vereenigen 1 zegt Pie. Wanneer werd die vraag u gedaan en door wie Geen vraag bestaat er of ten ware gij als vragen aanschouwt de wenschen uit gedrukt door M. Van Langenhaecke en 't orgaan van zekere Aalstersche catho- lieke heeren... Zoo dwaas zal men toch zeker niet zijn van uw gevallen kraam op te tillen in gevaar af van de catholieke Partij te ver scheuren Groene Pie schrijft verder in De Werkman dat moest men een millioen op tafel leggen om de groenen bij de bewaarders te vermengelen en daar- nevens een zweerd met den beul erbij, d om ons den kop af te kappen als wij zouden weigeren, we zouden dit mil- lioen verwerpen en onzen kop aanbie- n den om afgekapt te worden. Brrrrrhoe wreed I.. 'nen Uil zonder kop De groene zieltjes werden zoo duur niet betaald door de liberalen van Brug ge, door Marquet, Pillen Vergauwen en de Fransche francmagons... Nu, 't besluit is en blijft De bewaar ders mogen dus alle hoop laten varen, zegt Groene Pie... 't Is gemakkelijk om zeggen als men weet dat men van u niet wil... In alie geval, indien zulke hoop in iemands brein is ontloken dit getuigt van weinig politiek doorzicht... Nu, wij gelooven er niets van, 't is slechts groene bluf ***De openbaarheid door de drukpers aan de schelmstukken gegeven, moet streng afgekeurd worden. Het is meer dan tijd dat zij haren plicht begrijpe en ophoude hare kolommen te vullen met de daden en werken van oprechte monsters. Zij mag niet vergeten, dat het met ile opvoeding van 't volk gelegen is gelijk met de op voeding der kinderen de liefde voor het schoone en goede wordt niet ingeplant door het voorhouden van monsterachtig heden, of door het voorbeeld te toonen van kwaadaardigheden of wreedheid. Dr Bonlangb. Dendergalm. Indien er eene kliek is die mag zeggen mijn liedje is af gezongen, dan is het wel deze der liberale oude pruiken ofte doctrinairs.... Wat zijn de doctrinairs nog zonder de hulp der blauw-rooden, rooden en groe nen Nauwelijks hoort men ze nog in 't politiek concert, immers hunne klakkan zijn geborsten I... Door de eksters gewaarschuwd. Wanneer er een zomer op handen is ziekte vertellen, maar nu komt het er slechts op aan u rustig te houden en uwe goede vrienden, die hier zijn, te gehoor zamen. Maar mijn kerkorgel en de lessen der kleine Phillis Die kunnen wel wachten, binnen een dag of drie, vier zult gc waarschijnlijk wel weêr volkomen gezond zijn, maar tot zoolang moet gij rust houden. Toen de dokter uit de ziekenkamer kwam, ging hij naar vrouw Kemp en onderwierp haar aan een streng verhoor over alles, wat Mej. Charles den vorigen dag gebruikt had. De brave vrouw, die geen hoegenaamd vermoeden had van der. aanslag op het leven der jonge organiste, beschouwde deze vragen als beleedigend voor hare kookkunst en antwoordde gekrenkt Ik doe altijd mijn best, dokter, en Mej. Charles was dan ook voor het eten altijd zeer tevreden, ten minste zij heeft er tot heden nog nooit over geklaagd. Gisteren heb ik overigens niets voor haar behoeven te koken, want zij heeft ontbeten op het kasteel en geëten in de pastorij. Toen zij na de avondkerk 't huis kwam, heeft zij geen avondmaal willen gebruiken zij had zoo'n slaap, zegde zij, dat zij de oogen niet kon open houden. Dus, na het ontbijt heeft zij niets geëten Niets noemenswaard. zonder veel onweér, bouwen de ekster» hare nesten op de toppen der populieren. Verwachten zij veel onweêr, dan bou wen zij die onder beschuttende takken, op halve hoogte en zoo dicht mogelijk tegen den stam. En dat hebben zij dit jaar gedaan. Wij hebben dus Capré of den Ouden Majoor niet noodig, om te weten, dat wij met de donderbuien nog niet gedaan heb ben. Gaat naar den pastoor. De liberale gazetten staan nog altijd vol scheldwoorden, omdat de pastoors zich bezig houden met pensioenen voor den ouden dag, met vakvereenigingen, boe renbonden, landbouwgilden, enz. Voor eender welk werk, zoo jammeren zij, is 't altijd hetzelfde liedje gaat naar den pastoor. Eiwel ja, de menschen gaan naar den pastoor, en zij hebben honderdmaal ge lijk. Waar zouden zij elders gaan Bij mortelbroeders en logeslaven zeker, die ben niet helpen zouden of ten allerminste hunne ziel en eer afeischen en hen nog pluimen op den hoop toe voor hunne moeite De pastoor integendeel is gereed om ongelukkigen te helpen, noodlijdenden bij te staan, in noodwendigheden van allen aard te voorzien, gratis en onvergeld en bereidwillig, en volgens demaat zijner krachten en middelen, niet alleen met woord en daad, maar met zijne beurs. Hij is iedereens vriend en iedereens helper en steun. Daarom, ja, gaat n>ar den pastoor I Om eksteroogen te doen verdwij nen. Laat bladeren van veil of klim op een vollen dag trekken in een half glas sterken azijn, 's Avonds, als men slapen gaat, legge men dan een van die veilbladeren op de eksteroog, en men binde het daarop met een linnen doekje vast. 's Morgens is dan het bobbeltje zoo week geworden, dat het van zelf wegvalt. Tegen razernij. Een leeraar van de hoogschool van Bologna, M. Tizzoni en een student, M. Pongiovanni, hebben eene memorie uitgegeven over proefne mingen met een nieuw middel tegen de razernij. Zij hebben konijnen, die met de hevigste smetstof waren ingeënt, behan deld met radium. Al de konijnen zijn genezen. De behandeling zou zelfs doel matig zijn bij gevallen van vergevorderde ziekte. M. Tizzoni zou voornemens zijn van nu af zijne ontdekking op de men schen toe te passen. Hij is naar Rome vertrokken om zijne ontdekking aan den koning mee te deelen en met verschillende geleerden te beraadslagen. M. Tizzoni zou ook een serum tegen doodskramp hebben gevonden. Spreek duidelijk, vrouw Kemp, her nam de dokter op eenigszins barschen toon, heeft Mej. Charles gisteren na het ontbijt hier in huis nog iets geëten, ja of neen Zij heeft ten minste niets geëten wat ik klaar gemaakt had. Toen het rijtuig van het kasteel haar na de middagkerk 't huis bracht, had zij een mandje met druiven bij zich en daar heeft zij van geë ten, toen zij des avonds 't huis kwam. Ik geloof dat de menschen uit Frankrijk veel meer van fruit houden dan wij hier, ten minste Mej. Charles is cr op verzot. Er was zoo oogenschijnlijk een pond druiven in het mandje en zij schenen haar zeer goed te smaken. Die kunner. haar geen kwaad ge daan hebben, zegde dokter Bardon pein zend. Nu, wij zullen ons best doen om haar weêr gezond te maken. Kort r.adat dokter Bardon het huis ver laten had, kwam vrouw Kemp de zieken kamer binnen en zegde tegen Mevr. Ford, dat niemand minder dan graaf Chatterly naar de zieke kwam vernemen. Het was maandag en nauwelijks acht- en-veertig uren geleden, dat hij Cecil Monkton zwaar gewond, als levenloos in eene vreemde stad op de kamer in een hotel had achtergelaten, maar toch ver ried graaf Chatterly geen spoor van ge wetenswroeging. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1