Donderdag 2D Juni ID0.1 5 centiemen per nummer 3ti8te Jaar 3754 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberalism en Vrijmetselarij. HET GEHEIM De kiezing van 1906. Nationaal Feest Onderlingen Bijstand. Recht van antwoord. - DE DENDERBODE Fit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijst [ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE HIJUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele Viii dit blad. AALST, 28 JUNI igo5 Altijd blijkt het meer en meer dat libe ralism en vrijmetselarij een en 't zelfde zijn, in andere woorden, koeken van den zelfden deesem. Wie met de liberalen heult, is een hand langer der vrijmetselarij. Het programma der liberalen is in de krochten der vrijmetselarij gesmeed ge worden en 't is deze laatste die zijne ver spreiding door woord en daad, door gel delijke opofferingen ondersteunt. En men betwiste het niet, want de officieele organen der vrijmetselarij beken nen het. Het geld der vrijmetselaars dient niet alleen om propaganda te maken voor 't liberalism maar voor 't socialism. Liberalen en socialisten staan bij de vrijmetselaars op den zelfden rang im mers ze zijn beiden met den zelfden hel- schen haat tegen God, tegen Z. H. Kerk en harer dienaren behept. Wie dus in 't gareel der vrijmetselarij loopt, verlaagt zich tot den rang van slaaf.... Een slaaf der logie kent zijne overheid niet, hij weet niet aan wiens bevelen bij gehoorziamt, wiens plannen hij helpt doordrijven. De logieslaven gehoorzamen dus blin delings aan bevelen gegeven door lieden die ze noch van hair, noch van pluim kennen, wier streven en verledene voor hen een raadsel is. In de logie immers gebeurt alles in de volkomenste duister nis. Een vrij man, zijne persoonlijke weer- digheid bewust en zyne verantwoorde lijkheid beseffende, Iaat zich niet meêsle- pen noch overmeesteren door de liberalen die eenvoudig de slaven zijn van majon- nieke bevelhebbers die zich achter de pilaren van hunnen tempel verduiken. Een vrij man wil weten met wien hij te handelen heeft, welke de gevolgen zullen wezen van zijne handelwijze, welke ver antwoordelijkheid hij op zich laadt. Wie de liberale propaganda steunt weet dit nooit, omdat het doel dat men berei ken wil, de plannen die men heeft ge smeed in de geheime krochten der vrij metselarij verdoken blijken, tot den dag dat de opperbazen zich machtig genoeg zullen zien om ze te verwezenlijken. Dus wie met de liberalen heult is eene slaaf der vrijmetselarij, de slaaf der vijan den van God, Kerk en Vaderland 64* Vervolg. Robert begreep, dat hij te veel had losgelaten om verder te zwijgen hij moest een volledige verklaring afleggen. Dit was bovendien ook noodig, omdat het gevaar nog niet geheel bezworen was. M. Hunter was in staat Sint-Alba te gaan opzoeken de driftige, oude heer moest dus vooral tot kalmte en voorzichtigheid worden aangespoord. Ik bespeur, dat gij het groot nieuws nog niet vernomen hebt begon Power. Ik zal het u vertellen Sint-Alba is uit Londen overgekomen en bevindt zich op dit oogenblik hier in dit hotel. Die schurk hier riep M. Hunter uit, met de grootste drift uit zijn stoel overeind springende. Wacht, ik zal hem krijgen Robert kon een glimlach niet bedwin gen. Het is juist, zooals ik verwacht had I hernam hij, M. Hunter zachtjes tegen houdende. Ik was er zoo goed als zeker Alhoewel de meeste liberale en socia listische bladen, reeds om het hardste victorie kraaiën en het ministerie zien vallen, toch komt er nu en dan een klare en onbewimpelde zienswijze uit de pen van een onzer tegenstrevers. Ziehier wat de socialistische volksver tegenwoordiger Berloz, aan l'Eclaireur Socialiste over de kiezing ven 1906 schrijft Brief van cl toy en Berloz. Bij de laatste wetgevende kiezingen zijn de liberalen er in gelukt eenige zetels bij te winnen ten nadeele der socialisten en der catholieken. Men heeft victorie ge zongen op alle tonen. Men heeft er vlug schriften, gazetten, statistieken over ge schreven kartels op touw gezet. En in zeker midden twijfelt men niet meer of 1906 zal voor de catholieke regeering de noodlottige vervaldag zijn. De kalottc gaat eindelijk bezwijken in den afgrond. Ik wensch natuurlijk de vervulling dezer schoone voorzegging. Maar ik vrees dat het slechts een schoone droom zal zijn, waarvan het ontwaken ons eene wreede en bittere ontgoocheling voorbe houdt. In die vooruitzichten welke men zich smeedt, ziet men de toekomst door den bril zijner eigene wenschen men houdt geen rekening van de moeilijkheden die zullen opreizen; van de hinderpalen welke men kan ontmoeten de strijden welke men hoeft te leveren en daarbij nog te winnen. f 0 De catholieke meerderheid in de Ka mer is twintig stemmen. Om ze omver te werpen moeten wij haar dus elf zetels af winnen. Dokter Capelle in zijn vlugschrift en gezel Colleaux in een artikel van ons blad (l'Eclaireur Socialiste) vinden dat het mogelijk is Gezel Colleaux zegt zelfs dat wij t3 zetels kunnen winnen 2 in Namen, 4 in West-Vlaanderen, 3 in Brabant, 4 in Antwerpen. De meening van ciLoven Berloz. Opdat deze uitslag bereikt worde, zien wij eens na welke de voorwaarden zijn en onderzoeken wij of er kans is die voorwaarden te verwezentlijken. Vooreerst moet het anticlerikaal kar tel gesloten worden, in bijna al de arron dissementen niet alleen tusschen libe ralen en socialisten, maar vele christene democraten zouden het moeten bijtreden. Verondersteld dat zulk verbond overal aangenomen worde dan moeten wij nog van, dat gij op hem zoudt aanvliegen, zoodra gij hoordet dat hij hier was Maar laat ik u een ding mogen zeggen, mijn heer Als het uw wensch is juffrouw Du- vivier te redden, doe dan niets van dien aard. Ik dank den hemel, dat ik nog tij dig genoeg ben gekomen om u te waar schuwen. Wat Mag ik dien kerel niet in een hoek duwen om de waarheid uit zijne valsche keel te nijpen riep M. Hun- ter met de onstuimigste gebaren. Ik heb u al van den morgend ge zegd, mijnheer 1 hernam Power bedaard, dat Sint-Alba geenen man is, die zich op zulk eene wijze laat vangen. Alles aan hem is leugen en bedrog wij moeten hem met zijn eigen wapens bestrijden. Met openhartigheid of geweld krijger, wij niets van hem gedaan, geloof mij I.... Help mij toch, M. Duvivier, ging Robert voort, zich tot den Franschman wenden de, help mij in het belang van uw nichtje, M. Hunter overreden van zijn plan af te zien, dat alles kan bederven, en liever het mijne te volgen... En met ongekunstelde welsprekendheid zette hij de nadeelige gevolgen uiteen, welke van een ontmoeting tusschen M. Hunter en Sint-Alba te wachten waren. Kort en zakelijk legde hij het plan bloot, hetwelk hij in overleg met M. Norfolk had opgemaakt. Hij vertelde van het nieuwe spoor, dat M. Kingsford hem had in tal arrondissementen, ten nadeele on zer tegesstrevers, een aanzienlijk getal stemmen verplaatsen. Eene hersenschim. Het kartel met de christene democra ten is eene hersenschim. Hoogstens is het mogelijk de bijtreding van eenige daensisten te bekomen. De andere chris tene democraten komen hun vertrouwen en hunnen wensch uit te drukken in het gezamenlijk optreden met de andere catho lieken. Hel rood blauw cartel. 1 Blijft het liberaal-socialistisch cartel Dit zal waarschijnlijk in al de kleine arrondissementen verwezenlijkt woiden. Maar. vergeten wij niet dat er in de twee groepen, welke zich aldus gaan vereenigen om strijd te voeren, tegenstrevers zijn van alle samenheuling Er zijn liberalen welke nooit voor eene lijst zullen stemmen waar socialisten op voorkomen. Zoo ook zijn er kiezers welke voor de socialisten stemmen, maar nooit hunne stem zullen gunnen aan eene lijst waarop liberalen voorkomen. Met de stemmen der verbonden partijen bij een te tclkn geraken wij dus aan het kiescijfer niet dat de tegenpartij be komt b Om juist de balans te maken moet men rekening houden van den onvermij- delijken afval dat de misnoegdheid der tegenstrevers van alle samenspanning medebrengt. In deze voorwaarden hou den de cijfers van M. Capelle en gezel Colleaux geen stand. De eendracht. a Maar er is nog meer. Terwijl de ca- tbolieken nauw vcreenigd ten strijde trek ken en hunne rangen zien versterken, door de onderwerping van talrijke chris tene democraten en nun verbond met de onafhankelijken, bestatigen wij bij onze vrienden, zelfs in de arrondissemen ten waar de meeste kans is om te overwinnen, jammerlijke scheuringen welke niets goeds voorspellen. Bet catholiek gouvernement. Daarenboven, waarom het niet be kennen indien het catholiek gouverne ment fouten begaan heeft indien het ons den weg verspert het heeft, met het initiatief te nemen van een groot getal werkerswetten, eenige voldoe ning kunnen schenken aan de billijke eischen van het proletariaat en de openbare meening te zijnen voordeele kunnen behouden. Ik heb schoon den gezichteinder te onderzoeken, ik vind geen enkel aangewezen en hoe hij hoopte, dat M. Hunter hem in die kringen zou binnenlei den, waar hij meer omtrent den italiaan- schen Sint-Alba zou kunnen vernemen, inlichtingen, die hem ongetwijfeld op de hoogte van het verleden van hun geheim- zinnigen tegenstander zouden brengen. Robert sprak met vuur en overtuiging en de beide oude vrienden luisterden met gespannen aandacht. Hoe opbruisend van aard Hunter ook mocht zijn, zijn helder verstand moest zich gewonnen geven voor den invloed van redenen, die Power aanvoerde. Gij hebt gelijk sprak hij, Robert met edele openhartigheid de hand druk kende. Ik stond op het punt een dollen streek te begaan ik ben er nu van over tuigd. Nog eens, gij hebt gelijk, wij moe ten den kerel de ruimte laten hij moet niet merken, dat wij hem geen oogenblik uit het gezicht laten. Ik beloof u, dokter, ik zal mijn best doen om mij in te hou den, als ik hem ontmoet, hoewel... ein digde hij op zijn ouden driftigen toon, de duivel mag weten, hoe ik het zal aanleg gen om beleefd tegen hem te sijn 1 Het is immers volstrekt niet noodig, dat gij elkander ontmoet 1 merkte Power aan. Ér schuilt niet het minste gevaar in, dat gij hem op alle mogelijke wijze tracht te ontwijken. Ik vraag alleen, dat gij niets tegen hem zeggen zult, wat onze plannen kan dwarsboomen, wanneer gij toch bij teeken dat kan gelden als voorbode van den aangekondigden val voor 1906. Moeten wij ons daarom ontmoedigen Neen, in 't tegendeel werken wij meer dan ooit, vereenigen wij onze krachten in plaats van ze uiteen te spreiden dewijl onze zaak billijk is, zal er een oogenblik komen, dat wij er in gelukken de reus achtige macht neêr te vellen welke ons overheerscht. Maar, zooals Lafontaine zegt Men moet nooit het vel van den beer verkoopen alvorens men het beest gescho ten heeft. Eugeen Berloz. Wij hoeven hier natuurlijk niets bij te voegen, dergelijke waarheden, komende uit den koker van een socialistisch volks vertegenwoordiger, die uit de kapel klapt, is een koud stortbad op den verhitten knikker onzer kartelschreeuwers. van den Ter gelegenheid van den 7Se verjaring der Nationale Onafhankelijkheid, zal er te Brussel, op 16 Juli aanstaande, dag der uitreiking van de bijzondere eere- teekens van onderlingen bijstand, van voorzienigheid en van samenwerking, een groot feest van den onderlingen bijstand plaats hebben. Het officieel Comiteit, beroepen om dat feest in te richten,heeft er het programma van vastgesteld als volgt I. Rond 11 uren, onmiddelijk do de uitreiking der bijzondere eereteekens zal er een stoet gevormd worden. Deze stoet, welke voor Z. M. den Ko ning en het gemeentebestuur van Brussel zal optrekken, zal de vereenigingen van onderlingen bijstand bevatten met hunne vlaggen en allegorische kartels, alsook talrijke muziekmaatschappijen en zal met eenen praalwagen gesloten worden die de verheerlijking van den onderlingen bij stand zal afbeelden. Premiën door het lot aan te wijzen, zullen ouder de maatschappijen uitgedeeld worden die aan den stoet zullen deelnemen met eene afvaardiging van ten minste 20 leden voor en maatschappijen van Brussel en aangrenzende gemeenten, van 5 voor het overige van Brabant en 3 voor de andere provincicifln. Overigens zullen de belangrijke pre miën verdeeld worden onder de maat schappijen die hunne vlag zullen zenden. toeval in zijn gezelschap mocht komen Ik beloof het u, doktor, ik beloof het u op mijn woord 1 verklaarde de an dere en ook M. Duvivier beloofde hetzelfde en verzekerde er bij, dat hij M. Hunter niet zou verlaten, ten einde hem bij eene mogelijke ontmoeting ter zijde te staan en aan zijne belofte te herinneren. Na nog eens alles te hebben afgespro ken en nogmaals de verzekering der beide vrienden te hebben ontvangen, dat zij alles zouden doen om Sint-Alba uit den weg te blijven, verliet Robert Power het Marine-hotel om de zoo welverdiende rust op te zoeken, honderd pond lichter dan hij er gekomen was. Toen MJohn H unter dienzelfden avond zijn vriend Duvivier naar zijne slaapka mer geleidde, om nog eens na te zien of zijn gast wel alles had, waaraan hij in den nacht behoefte kon hebben, meende hij bij het weggaan het sombere, donkere gelaat van Sint-Alba aan het eind van den gang te herkennen. De verschijning duurde slechts een en kel oogenblik en kon dus zeer goed slechts eene inbeelding geweest zijn. De heer Hunter stond met zijn vriend voor de deur van diens slaapvertrek en drukte hem de hand om hem goeden nacht te wenschen, toen hy het onheil spellend gelaat meende te bespeuren. Zij bevonden zich juist onder de hanglamp, die van de zoldering afhing. Het flikke- Eene bijzondere vergoeding zal ver gund worden aan alle muziekkorps in verhouding met het aantal uitvoerders die aan den stoet zullen deelnemen. II. Een gastmaal zal aangeboden wor den aan de afgevaardigden der maat schappijen, die in den stoet zullen aan wezig geweest zijn, in verhouding van eene afgevaardigde per vereeniging en tot beloop van duizend deelnemers. Een bijzonder aansluitingsbewijs zal desaan- gaande aan het Comiteit moeten overge maakt worden. Dit gastmaal zal plaats hebben in de t Marché de la Madeleine,», ten 14 uren. III. Een gelegenheidsgezang, woorden van H. Teirlinck,, muziek van B. Van Perok, zoon, zal op de Groote Markt, ten 18 uren uitgevoerd worden, Al de maatschappijen (de maatschap pijen van onderlingen bijstand, van lijf- rent en schoolmaatschappijen), de ver bonden, de herverzekeringskasser, en al de instellingen van onderlingen bijstand en van vooruitzicht in 't algemeen, erkend of niet erkend, worden op dit feest uitge- noodigd. Een herinneringsdiploma zal aan de maatschappijen besteld worden. De bijtredingen mogen vrachtvrij over gemaakt worden aan den heer JDubois, Algemeene Bestuurder van het Arbeids- ambt, Voorzitter van het Inrichtingscomi- teit, 2, Lambertmontstraat, te Brussel, welke zich ter beschikking stelt der maat schappijen om hun de inlichtingen tc verschaffen welke zij begeeren. Zekere heer G. Gabriels, secretaris van het nationaal verbond der christene Bouwwerkers te Gent, komt ons, betrek kelijk de geëindigdigde werkstaking der metsers alhier, per aanbevolen brief, eene antwoord te zenden op ons schrijven van 22 Juni II. Uit kracht van het recht dat de wet hem toekent, zegt hij, verzoekt hij ons zijne bemerkingen in ons eerst volgend num mer af te kondigen. Wanneer men zich op de wet beroept dan mag men veronderstellen dat hij die hel doet de wet en ook de rechtsleer moet kennen. Ehwel, dat is 't geval nietde heer Gabriels weet er niets van. Op onze beurt beroepen wij ons op het dekreet der druk pers van i83i en de rechtsleer en wei geren aan 't verzoek van den heer Ga briels te voldoen. Dat hij zich in regel stelle en dan zal er kunnen gevolg ge geven worden aan zijn verzoek. rende, schelle gaslicht maakte het voor het oog zeer moeilyk in het donker van den overigens geheel onverlichten gang door te dringen, en daar, zooals wij ge zegd hebben, de verschijning slechts een paar seconden duurde, was het den heer Hunter onmogelijk uit te maken of Sint- Alba zich inderdaad daar had bevonden, dan wel of zijne verbeelding, voortdurend van dien man vervuld, hem parten had gespeeld. Hij achtte het derhalve beter den heer Duvivier er niets van te zeggen en ver trok, in diepe gedachten verzonken, naar zijn eigen kamer, bij zich zelveu overleg gende of hij wel goed had gedaan geene melding te maken van hetgeen hij meende gezien te hebben en of het niet betex ware geweest zich van de Waarheid te overtuigen. Reeds den volgenden morgen zou hem zijn stilzwijgen berouwen Sint-Alba's vervolgers wachtte eene verpletterende tijding. Robert Power zou de eerste zijn om ze te vernemen. Na eenige uren een versterken slaap te hebben genoten, was hij reeds vroegtijdig opgestaan, toen hij, nauwelijks aange kleed, verschrikt werd door de verschij- ning van den detective Johnson, die met doodelijk bleek gelaat, zonder aan te kloppen, zijne kamer binnenkwam, (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1