Zondag 9 Juli 1903 3 centiemen per nummer. 369,e Jaar 3736 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Een woord aan Klokke Roeland. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De uitbreiding DIE IMI.A TST met den Witten Baard. Zondagrust. IJzerenweg. Belgische Boerenbond. Ze noemen of leugenaar zijn Vlaanderen's Jubeldag. Vroedkunde. De Gouver- DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendenJJ dag. De prijs^ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81IÏI1U. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nofa- rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiëD uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 8 JULI igo5 der haven van Antwerpen is voor dijns- dag n Juli op het dagorde der Volks- kamer geschreven. Dien dag zullen zonder twijfel hoogst belangrijke besprekingen beginnen. Gave God dat aij bij de rech terzijde, die nopens de kwestie is verdeeld, met het betrachten een terrein te vinden waarop de gansche rechterzijde 't akkoord ware, wierden gevoerd. Niemand zal het betwisten, aan den huidigen toestand moet verandering ko men de haven van Antwerpen met al de dokken, is te klein geworden voor de overgroote en verwonderingbarende ont wikkeling welke de Belgische handel heeft genomen, bijzonder in de laatste jaren. Nog is men in het noorden, in den pol der tusschen de stad, en de gemeenten Austruweel en Eeckeren, nieuwe dokken aan 't graven de werken zijn nog niet voltooid en reeds kan men het overzien dat zij ontoereikend zijn. Rond de kom der stad loopt ook de vesting, de omheining. Zij is een gordel, een ijzeren band welke de uitzetting der stad volkomen belemmert. Hij moet Ant werpen doen bersten. Die omheiming is ook zonder het minste nut geworden. Zij kan Antwer pen niet bewaren voor de afgrijselijkheid eener bombardeering. De stad kan even min een toevluchtsoord worden voor het land. Ingesloten moet de honger ze wel haast uitputten, in de veronderstelling dat onze kanonnen den vijand op voldoenden afstand houdt om eene beschieting te be letten. Op verbinding, dank aan de Schelde, valt niet te hopen een enkele kruiser bij de monding van den stroom belet allen toevoer van levensmiddelen langs de zee. De omheining is gansch nutteloos en zeer nadeelig geworden. Zij moet weg het kan niet anders. De Regeering heeft nopens Antwerpen een grootsch plan opgevat. Toen het voor de eerste maal aan het publiek wierd ontworpen, dan ging in de vier hoeken van het land een kreet van verbazing op 1 Antwerpen, de eerste haven der wereld Prachtig Men bewonderde, men stond verbaasd! Doch welhaast kwam de bezinning terug en met haar de gedachte dit plan aan een nader onderzoek te onderwerpen. Dit nader onderzoek willen wij ook voor onze lezers doen. Wij willen onze vrienden op de hoogte brengen om hen toe te laten de besprekingen der Volks kamer met vrucht te volgen. De werken rond Antwerpen begrijpen twee deelen Toen de trein den volgenden dag de statie van Salton binnenstoomde, was Jaak Ford op het perron. Paul Verity stapte uit en wisselde een krachtigen handdruk met hem. Toen ik uw telegram ontving M. Ford, was ik buitendien reeds voorne mens naar Chatterly te gaan, zegde Paul ernstig. Ik verkeer in groote ongerustheid over mijnen kliênt, M. March. Hij is mijn beste vriend, zegde Jaak Ford. Ik wil zijn vertrouwen niet schen den, maar ik geloof dat de omstandighe den mij nu wel het recht geven, u zyn geheim mede te deelen. March is slechts een aangenomen naam, hij heet in werke lijkheid Cecil Monkton en is de broeder van Mevr. Chatterly. Paul Verity zag hem met groote verba zing aan. Dan is mij eensklaps alles duidelijk riep hij uitde zaken, die hij mij opdroeg voor hem te doen, zijn onweêrstaanbaar verlangen om een huis in Nortshire te huren en het feit dat hoewel ik mij zijnen naam niet kon herinneren zijn t° het graven van dokken,kanaal,groo te doorsteek. 2° de verplaatsing der omheining. Over het eerste deel van dit programma is iedereen nagenoeg 't akkoord. De afge vaardigden van St-Niklaas doen echter met rede opmerken dat Oost- Vlaanderen opnieuw wordt verstooten en niets ontvangt van het prachtige ge schenk. Alles voor Antwerpen zeggen zij. Waarin bestaan die werken Voor eerst de bedding der Schelde wordt verplaatst, van aan de bocht van Austruweel tot aan de Kruisschans, op de hoogte van Oorderen, een afstand van minstens twee uren. Daarneven komt een kanaal, een groot kanaaldaarin worden alsdan zijdokken gegraven waar de schepen gelost of gela den worden. Door die werken worden de gronden van drij gemeenten, Austruweel, Wil- marsdonck en Oorderen grootelijks inge nomen, Eeckeren zelfs voor een deel. Drij gemeenten verdwijnen. Waar thans de kerk van Wilmarsdonck oprijst zou in de toekomst de nieuwe Schelde loopen. Waarom de bedding verleggen, zegt men, als men een kanaal graaft en zij- dokken Dat gebeurt om den loop van den stroom te verbeteren, om hem overal eene voldoende diepte te bewaren. De Schelde verzandt en op vele plaat sen liggen er zandplaten. Hare passen zijn soms zeer eng en zwenken onregel matig. De zeevaarders moeten die goed kennen om altijd in den u thalweg de grootste diepte van den stroom te blijven. Daarom worden de groote schepen tusschen Vlissingen en Antwerpen door bijzondere mannen bestuurd welke diep ten en ondiepten op hun duimken ken nen. Men heet ze loodsen wie naar Ant werpen gaat moet het loodshuis eens gaan bezichtigen. Die werken zijn nuttig ook zullen zij niet of weinig beknibbeld worden, door hier of daar misschien een fanatieken geus, afgunstig voor hetgeen de Regee ring voor het land doet I O Die geuzen zien alles zoo breed Doch aan die grootsche werken komt een maar. Het is de verplaatsing der omheining. O 1 die omheining Zij bederft het spel. Wij spreken er over in een volgend schrijven. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 9 Juli 1905, M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat. gelaat en zijne stem mij zoo bekend voor kwamen. Wanneer hebt gij hem de laatste maal gezien Donderdag morgen is hij in Street- ham bij mij geweest. Hij zegde mij dat hij eene gevaarlijke onderneming op touw gezet had en wanneer hij binnen eene week mij niet geschreven had of zelf aan mijn kantoor gekomen was, dan wenschte hij dat ik naar Chatterly zou gaan, daar alles betalen wat hij nog schuldig was en den sleutel van Copslei aan M. Hurst zen den. Jaak zag den jongen notaris vragend aan en Paul kon aan zijn bleek ontsteld gelaat zien, hoe na hem het lot van zijn vriend ter harte ging. Hij vroeg Hebt ge iets van hem gehoord Ik heb geene berichten van hem, maar ik vrees dat er een afschuwelijke aanslag op zijn leven is gedaan. De avondbladen van gisteren vermelden een bericht, dat zeer nauwkeurig op mijnen kliënt past. Ik was daar reeds voornemens naar Parijs te gaan, maar ik meende toch dat het beter was, eerst hier te komen om te onderzoeken of men ook iets naders omtrent zijne persoonlijke aangelegend- heden \vist. Indien ik uw telegram niet had ontvangen xou ik met den sneltrein van tien uren hiereen gereisd zijn. Jaak Ford nam den notaris mee naar zijn rijtuig en weldra zaten zij in de vrien delijke huiskamer op Lane-House, waar Onder den titel t Zoo is 't publi ceert onze confrater «Klokke Roeland», in zijn laatste nummer, een artikel waarin hij poogt te bewijzen dat al de fauten be dreven door de Volkspartij, de schuld zijn der zoogezegde bewarende Catholieken, die de Encykliek Rerum Novarum, met afgunst zouden ontvangen en miskend hebben. Onze confrater legt hun in den mond volzinnen als De wereldbrief is voor Belgie niet. Dat kan zijn voor 't arme Italië, maar hier niet. enz. Welnu, ondanks ons verlangen van met onzen confrater in geene polemieken over het verledene te treden, aanzien wij het als eene plicht protest aan te teekenen tegen zijn bovengemeld schrijven, voor hetgene de Catholieken van Aalst aangaat. Wij zullen hier slechts een paar om standigheden herinneren die bewijzen hoe slecht Klokke Roeland is ingelicht. Toen de wereldbrief van den grooten Paus Leo XIII verscheen, was het onze catholieke Werkmanskring die hem in al de huizen onzer stad kosteloos deed uit- en sedert waren het, ieder jaar, onze catholieke Vakvereenigingen en Maatschappijen die, vaandels en over heden aan 't hoofd, eene plechtige betoo ging inrichtten op i5» Mei, om de ver schijning der Encycliek te vieren en te herinneren. Wij denken dat Klokke Roeland eer lijk genoeg zal zijn, om te bekennen dat haar aanval nopens dit punt, gansch on gegrond is, ten minste voor wat de catho lieke Werkers en Overheden onzer stad betreft. Overigens, vermits Klokke Roeland thans hare genegenheid getoond heeft voor de verdediging onzer eendrachtige catholieke Zaak, zullen wij niet verder aandringen. Wij denken dat zij met gene genheid zal vernemen, dat zij zich bedro gen heeft over de gevoelens der Catholie ken van Aalst tegenover de Encycliek Rerum Novarum, en diensvolgens zal bekennen, dat wederom een misverstand verdwijnt waarmede men te dikwijls heeft geschermd om het catholiek Leger te ver- deelen. Aan wie kunnen die verdeelingen, en die lasterlijke aantijgingen, die catholieken tegen elkaar opruien, baten, tenzij aan de liberale en sociale logiebroeders Daarom hoe eerder zij zullen vergeten zijn, hoe beter het zal wezen voor het catholiek Belgie. Dus naar het verleden minder acht geslegen dan naar de toe komst. Ziedaar onzen wensch. Wij onderwer pen hem met eene Vlaamscherondborstig heid, en in eenen geest van christene verdraagzaamheid, aan het gezond ver stand van onzen confrater Klokke Roe land, buiten alle gedacht van nuttelooze hairklieverij, maar enkel om het terrein te beperken, waar wij denken dat alle man nen van goeden wil, al degenen die zich niet verkocht hebben aan de Logie voor dertig zilverlingen, gelijk Judas, zich kunnen vereenigen, in de verdediging van een enkel vooruitstrevend Programma, en van een enkel volksgezind en catholiek Vaandel. Het was sedert eenigen tijd verboden aan de gewone reizigers de vroege werkliedentreinen te nemen die rond 4 uren en rond 5 uren van Sottegein naar Brussel rijden en stil houden te Burst, Eede, Haeltert en Welle. Eene petitie onderteekend door landbou wers, werklieden, enz. die dagelijks ver keer hebben met Brussel voor boter, vee, vleesch, enz. werd aan onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger M. de Sadeleer door de belanghebbenden overhandigd. Zij werd door hem en door onze catho lieke deputatie krachtig ondersteund bij den heer Minister Liebaert. Zij hebben na vele pogingen voldoening bekomen. Na eene eerste verbetering heeft de heer Minister den 6n Juli hem den vol genden brief gezonden a Ik heb het genoegen u te laten weten dat bevelen gegeven zijn om de gewone n reizigers van 3e klas de treinen n° 3oo2, 3ooo en 2799 te laten nemen. Een be- richt zal in de statiën aangeplakt wor- den. een gezellig houtvuur in den open haard brandde en het ontbijt gereed stond. Buiten had men een killen mist, waar door de behaaglijkheid van dit vertrek nog zooveel te sterker uitkwam. Ford en zijn gast ontbeten samen. Paul Verity verklaarde dat hij in het minste niet vermoeid was en terstond aan het werk kon gaan. Toen het ontbijt was gebruikt, haalde Paul Verity een nummer van een dag blad uit zijnen reisjas en liet Jaak Ford een bericht lezen, dat getiteld was Moordpoging op eenen Engelschmau gepleegd te Parijs, door een gewaanden geestelijke. Het bericht was kort, maar niettemin gewichtig van inhoud. Er werd een nauwkeurig signalement van Cecil Monkton in opgegeven, waarbij vermeld stond, dat hij zich op een vreem- delingenboek van het hotel had inge schreven als March, komende van Londen. Het slachtoffer was eerst drie uren na het plegen van den moordaanslag gevon den en de hotelbediende had eene nauw keurige best brij ving gegeven van den moordenaar die vloeiend Fransch sprak. Jaak Ford huiverde. Geen twijfel meer, die als geestelijke vermomde moordenaar was niemand anders geweest dan graaf Chatterly, de man met den witten baard, de valsche Jaak Ford. Hij vertelde aan Patfl Verity de geheele Sedert eenigen tijd wordt de Belgische Boerenbond door de liberalen hevig aan gevallen. Lasterlijke aantijgingen worden tegen de heeren aandeelhouders van het aan- en verkoopveneotschap in omloop gebracht. En moest men de liberale laste raars op hun woord gelooven dan zouden die heeren aandeelhouders woekerachtige winsten opstrijken. Wat in de zaak verwondert 't is dat men aan die lasteraars nog geene rekening voor de Rechtbanken heeft gevraagd. Wat is nu de onbetwistbare waarheid De Aan- en Verkoopvennootschap is niets anders dan ééne der afdeelingen van onzen machtigen Belgischen Boerenbond onder vorm van wettige Naamlooze Maatschappij opgericht. Deze afdeeling was verplicht deze soort van wettigen voornaam te nemen uit reden onzer gebrekkelijke wetgeving op de beroepsvereenigingen. De Hoofdraad van den Belgischen Boerenbond bestaat uit dertig leden, uit alle gouwen van 't Vlaamsche land, uit alle klassen der maatschappij. Iedere provincie is er in vertegenwoordigd. Al wat er in den Belgischen Boerenbond omgaat wordt dien Raad voorgelegd, wordt daar besproken en beslist. Alle rekeningen van alle Afdeelingen van den Boerenbond worden jaarlijksch den Hoofdraad aangeboden, hem tot onder zoek en keuring onderworpen. Het is overbekend dat geen enkel der aandeelhouders sedert de stichting van 't Vennootschap ooit meer dan 3 1/2 ten honderd van zijn gestorte geld heeft op gestreken. En al de aandeelhouders te samen ontvangen de jaarlijksche som van 294 franken op al de gewichtige verhandelin gen, op de miljoenen franken die jaarlijks in den Boerenbond worden omgezet. Is 't niet bespottelijk 1 Al de overige winst tot de laatste duit toe gaat naar de werken en inrichtingen van den Belgischen Boerenbond, terwijl, indien er verlies was, de inrichters of aan deelhouders persoonlijk en alleen zouden verantwoordelijk zijn. Dat is verre van 7 1/2 ten honderd. Nu wij dagen De Denderoalm en andere liberale lasterpapieren uit onze cijfers te durven betwisten. geschiedenis, waardoor zijn argwaan was opgewekt, van de belofte af, die hij aan Cecil Monkton had gedaan, tot aan de poging tot vergiftiging van den vorigen Zondag. De notaris luisterde met veel belang stelling naar hem. Gij verkeert in een pijnlijken toestand, zegde hij ernstig. Volgens mijne meening kan er geen oogenblik aan de schuld van graaf Chatterly getwijfeld worden. En ik ben aangewezen om zijne schuld aan te toonen en schande over zijne echtgenoote te brengen riep Jaak Ford droevig uit. Ik geloof dat een van ons beiden terstond naar Frankrijk moet vertrekken, hernam Paul Verity. Wij kunnen den armen Cecil Monkton, die, zooals het bericht luidt, niet dood is en misschien nog gered kan worden, gaan spreken en hem vragen of hij geen vermoeden om trent zijn aanvaller heeft. Wanneer Mej. Charles verpleegd wordt door uwe moe der, die van alles is ingelicht en ook de dokter weet wat er voorvalt, dan zijn er voor haar geene onmiddellijke gevaren meer te vreezen. Het komt mij raadzaam voor de bestraffing van Chatterly uit te stellen, totdat Mej. Charles en Cecil Monkton als getuigen tegen hem kunnen optreden. Misschien hebt gij gelijk, hernam Jaak Ford, Ik zou wel naar Parijs gaan, zoo ik mijne moeder niet in deze omstan digheden alleen en zonder bijstand moest Wij vertalen uit het officieel verslag der Volkskamer, vergadering van 3o Juni 11.: MA. Daens.Ik spreek hier in naam der zeventig duizend medeburgers die voor ons stemmen, van onze democrati sche partij en waarvan 't getal dagelijks aangroeit. (Spottend gelach rechts.) Lacht, mijnheeren der rechterzijde, op uw gemak, ik verwacht u bij de aan staande kiezingen. M. Neujeau. Maar men heeft voor stellen van verbond gedaan. (Gelach op verscheidene banken.) M. Vanderveldb. M. Woeste stelt u de verzoening voor. M. Woeste. 'tlsvalsch 1 M. Neujeau. Het zou noodzakelijk zijn dit aan 't land te veropenbaren. M. A. Daens. Ge zult wel begrijpen dat een oude parlementair zoo sluw als M. Woeste, zich niet gaat compromitteeren hij blijft achter de schermen en wacht de uitslag dar onderhandelingen af. (Ah 1 ah links en uiterste links.) M. Vandervelde. Een weekblad 't welk gewoonlijk de politiek van M. Woeste verdedigt, heeft gezegd dat er voorstellen zijn gedaan geweest aan M. Daens. M. Woeste. 't Is valsch M. P. Daens. 't Is in 't geheel niet valsch, want zekere personen hebben ons voorstellen gedaan. M. Smebts. Dus zijn er onderhan delingen geweest. Op onze beurt roepen wij Pie Daens toe 't Ia vulacli !'t Ia clrijmaal valach Wij dagen u andermaal uit de personen te noemen die u, in naam der catholieke Parlij onzes Arrondissements, voorstellen van verzoening en vrede zouden gedaan hebben. Ja, kondigt hunne namen af, in uwe gazetten, als ge durft of kunt Als ge nog een briezelke politieke eer- lijkheid bezit dan zult ge ze doen kennen. Doet ge het niet dan zullen wij zeggen: I»ie Daens ge sei jt een ver achtelijke leugenaar. Dus er valt te kiezen Ze noemen of verachtelijke leuge naar zijn. 't Woord is aan u, Pie Daens achterlaten zij heeft niemand, die haar tegen Chatterly beschermen kan. Zijne macht zal werdra vernietigd zijn, Zoodra Mej. Charles in staat is, zich met zaken in te laten, moej er een rechtsgeding begonnen worden, om haar in het rechtmatig bezit van het vermogen en den naam haars vaders te stellen en moet Chatterly vesvolgd worden wegens den moord op hare zuster Nora, voegde Jaak er treurig bij. Zij zal er niet toe over te halen zijn, hem straffeloos te laten en er zich mede tevreden stellen, dat hij onbekend, in een ander werelddeel eene schuilplaats zoekt, want zij schijnt alleen met het doel om hare zuster te wreken, naar Engeland gekomen te zijn, van hare rechten op Chatterly weet zij zelfs nog niets. Zij heeft hare grootmoeder op het sterfbed gezwo ren, dat zij piet rusten zou, alvorens de moordenaar van Nora gestraft was. Een vreeselijke eed, zegde Paul Verity plechtig. Ja, en ik geloof dat zij dien ten koste van alles zal willen houden, voegde Ford er bij. Zij vermoedden niet dat, terwijl zij zoo spraken en beslisten over het lot van graaf Chatterly, deze zijn eigen vonnis reeds gevald en voltrokken dat hij reeds voor zijne misdaden ter verantwoording was geroepen en zich voor eenen hooge- ren rechter dan den aardsche te recht vaardigen had. Dijnsdag aanstaande, nd* Juli, viert men over gansch bet Vlaamsche land de roemrijke zege onzer Vaderen op Groe- ningerkouter. 't Is onzen plicht van Vlamingen, eens gezind te werken om die feesten zooveel mogelijk luister bij te zetten, nu bijzonder met het groot Jubelfeest van Belgie's Onafhankelijkheid. 't Is op 't Groeningerveld immers dat onze Vaderen, de Vlaamsche helden van i3o2, den eersten steen legden van ons zoo dierbaar vrijheidsgebouw door de omwenteling van i83o voltrokken 1 Zon der den moed, zonder den zege der Vlaamsche scharen te Kortrijk zouden wij nooit geweest zijn, wat wij nu zijn Vrije Belgen. Aan ons, Vlamingen, dus dit feest waardig te vieren Neen het Vlaamsche volk is niet ondankbaar, het Vlaamsche volk gedenkt zijne helden, zijne marte laren I Welaan dan, de huizen bevlagd, de klokken geluid, 't Vlaamsche lied gezon gen op Vlaanderen's Jubeldag En bij zonder God gedankt voor de groote zege praal van i3o2 I Heil Breidel en de Coninck I Heil de Helden van i3o2 Heil Belgie's Onafhankelijkheid I Rodenbach's Zoon. neur van Oost-Vlaanderen brengt ter kennis der belanghebbenden dat met het eindigen van het tegenwoordig schooljaar, er in de school voor vroedvrouwen, te Gent, nieuwe leerlingen kosteloos zullen kun nen aangenomen worden. De aanzoeksters moeten ongehuwd zijn, vrij van lichamelijke gebreken en eene goede gezondheid genieten. Zij zullen hunne vraag aan het gemeentebestuur hunner woonplaats, voor den i5 Juli aan- de moeten doen toekomen. DE STRAF. Niemand had voör de uitnoodiging vin den graaf van Chatterly bedankt. Het was iets zoo nieuws, iets zoo ongehoords in de laatste jaren, dat op het kasteel Chatterly gasten gevraagd werden om er eenige dagen te vertoeven, dat ieder die eene uitnoodiging ontvangen had, daar van gebruik wilde maken. Als een loopend vuur, verspreidde zich door geheel Northshire het gerucht dat graaf Chatterly eindelijk zijn kluizenaars leven scheen te willen eindigen en zich weer in de groote wereld vertoonen. Het feest zou op vorstelijken leest ge schoeid worden en niets werd gespaard wat slechts tot vermaak van de gasten dienen kon. De aanzienlijkste» onder de genoodig- deii waren de hertog en de hertogin van Castminsters, die twee schoone dochters medebrachten om de gastvrijheid van Chatterly te genieten. Toen de hooggeboren hertogin van Castminster nog eene bekoorlijke jonk vrouw was, was er eon tijd geweest, waarin zij zelve had gehoopt eenmaal gravin van Chatterly te worden. Het was destijds een publiek geheim dat de vorige graaf Chatterly al zijn best had gedaan om een huwelijk tot stand te Brengen tusschen haar en zijnen oudsten zoon Thorn. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1