mimm van politie Donderdag 43 Juli 11)03 3 centiemen per nummer. 368te Jaar 3737 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Vrijmetselarij. HET GEHEIM De Zondagrust voor den Senaat. Scheiding van Kerk en Staat. Diepte der Zee. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, NT 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag eu vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 12 JULI igo5 Le Courrier de Bruxelles verzamelt eenige kostbare documenten voor de ge schiedenis der vrijmetselarij in ons land. Zij bewijzen ten klaartste, dat de aan hangers der geheime sekte gedurig en met groote stappen vooruit schreiden in hunne onverbiddelijke onverdraagzaam heid, ten opzichte der geloovigen, en in hunnen onverzoenbaren haat tegen de Catholieke Kerk. Over jaren verklaarden zeer gaarne het meerendeel der logebroeders, dat er geene tegenstrijdigheid hcerscht tusschen de vrijmetselarij en de Roomsche Kerk. Maar in i865 alreeds riep B.\ Piet Van Humbeek in de Antwerpsche loge uit Er ligt een lijk op de baan der wereld, het snijdt den weg van den vooruitgang af, dat lijk is het catholicismus. Den 23 April 1875, zijnen beker hef fende ter eere vanden grootmajoor B.\ Bergé, dronk B.'. Scailquin aan de onverpoosde en verwoede verdelging dier nesten van onwetendheid en stompzin nigheid, die zich over het land versprei den als eene verpesting, aan de uitroeiing der kloosters. Hij voegde er bij Men werpe mij niet op dat de papen- vereenigingen gebruik maken der grond wettelijke vrijheid. Zijn wij nog die sulachtige wetgevers van i83o Zien wij niet dat wij zullen vallen in dien de kloosters blijven staan. In 1882 werd B.\ Timmer,, een der groote bazen, fel bekeven en zelfs ge dwongen zijn onts'.ng als venerable in te dienen, omdat hij toegelaten had, dat zijne kinderen hunne Eerste Com munie deden. Het was niet genoeg god deloos zelf te zijn, men mocht zijne fami lieleden niet meer godsdienstig meer laten opvoeden. Den 14 Mei 1887, op het voorstel van B.\ Frick, thans burgemeester van St- Joost-ten-Noode, zullen de broeders.-, die voor de wet alleen trouwen, en niet voor de Kerk, in de loge feestelijk ont haald worden met hunne vrouw, bloed verwanten en vrienden. Wie zal het loochenen hoe langer hoe hooger stijgthet peil der vervolgingswoede in de vrijmetselarij. En gebeurt het heden dat de mortelbroeders de uiterste pogin gen aanwenden om den laatsten onver schilligen uit den hoek te halen, en alle- VAN DEN o 65® Vervolg. Wij zijn... er ingeloopen, inspek- teur riep de man, zoodra hij genoeg op adem was gekomen om zich verstaanbaar te maken. De kerel heeft ons bedrogen... Hij deed blijkbaar zijn best zich tegen over zijn chef zoo fatsoenlijk mogelijk uit te drukken, hoewel hem sterkere uitdruk kingen op de tong lagen. Hij is weg Weg Wie is weg vroeg Power op Johnson toeschietende, Sint-Alba toch niet Helaas, ja mijnheer, antwoordde de detective met een diep mistroostig, schier wanhopig gezicht. Hij is ons dezen nacht ontsnapt, ik hoorde het van de knechts, toen ik dezen morgen aan het hotel kwam. Ik was er reeds vóór het licht werd. Verstomd keek Power hem aan. Sint-Alba weg, zegde hij, als kon hij zich nog geen rekenschap van het feit geven. Wanneer is hij vertrokken Ja, mijnheer dat is juist het ge heimzinnige van de zaak. Óm elf uren gisteren avond was hij nog in het hotel, daarvan heb ik de zekerheid. Toen gij mij man in een groot strijdleger tegenover ons te rangschikken, hel is om hun gelief koosd doel te bereiken, hun eenig doel, hun begin en hun einde de ondergang van Rome. De heer Vandenpeereboom, Oud-minis ter van Spoorwegen, enz. sprak ir. den Senaat, eene wel doordachte redevoering uit ten voordeele der Zondagrust. Wij deelen eenige deelen meê uit zijne merkweerdige bewijsvoering getrokken Wie verzet zich tegen het wetsont werp vraagt M. Vandenpeerenboom. Het zijn liberalen en eenige progressis ten. Welnu, ten tijde der grootste macht van de liberale partij, was men van een gansch tegenovergesteld gevoelen. In Kamer en Senaat waren nog een groot aantal liberalen, die deel genomen hadden aan de werken van het Nationaal Congres; er waren daar als hoofden Frère-Orban, Ch. Rogier, Victor Tesch. Welnu, gedu rende dit tijdstip van gezag voor de libe rale partij, werd op het bureel der Kamer een voorontwerp neergelegd door den heer Ch. Rogier, in verstandhouding met zijne collega's geteekend, behelzende, wat de grondbeginselen betreft, dezelfde schikkingen als die, welke men thans on grondwettelijk heet, en onvereenigbaar met onze vrijheden. En dat heeft Ch. Rogier onderteekend. En Frère Orban heeft dat goedgekeurd Hoe uitgelegd, dat 45 jaar later, M. Verbeke rechtstaat om te verklaren Frère-Orban, Ch. Rogier en Tesch hebben de grondwet niet begrepen a In de Kamer hebben mannen der minderheid staande gehouden, dat het wetsvoorstel ongrondwettelijk is, aldus de oude overleveringen der liberale partij vertredende. Ik wil geene vergelijking maken tusschen de hedendaagsche strij ders, en de Staatsmannen die ik kom te noemen ik stel enkel vast, welke tegen strijdigheid er bestaat tusschen denkbeel den van i85g en die van heden. De groep, die het ontwerp bestrijdt, telt ongetwijfeld mannen van weerde redenaars van talent burgers die het goed meenen maar 't zijn nog slechts troepen van de achterwacht, die, uiterst vermoeid en verouderd, nog enkel in be weging komen, wanneer men ze vooruit- stoot. Welke is hunne houding geweest tijdens de bespreking en bij de stemming. De bespreking begint zij brengen ze op 't grondwettelijk terrein. Door de druk- verlof gaaft, ben ik eerst wat gaan eten, en toen naar de statie geweest. De leste trein vertrok om elf uren gisteren avond en de eerste van den morgen om 5 u. 3o. Gij had toch aan de staties navraag moeten doen of zij hem daar gezien had den Dat heb ik ook gedaan, mijnheer, voor ik hier kwam antwoordde de detec tive. Maar hij is na gisteren avond elf uren door niemand gezien, iedereen kent hem hier en ik verzeker udat ik mijn best gedaan heb... Maar dan is hij nog hier l viel Ro bert hem in de rede. Vlei u daar maar niet meê, mijn heer antwoordde Johnson. Waar zou hij zich schuil houden De portier van het hotel vertelde mij, dat hij bij het weg gaan nog eene boodschap voor den di recteur van ham gekregen had. Hoe laat was het toen Ongeveer twaalf uren, mijnheer I Robert Power riep al zijne denk vermogens bijeen om te overleggen, wat hem te doen stond Er is in dezen tijd geen enkele nachtboot, die Sandbank aandoet, sprak hij na eenige oogenblikken dat wist althans mijne huisjuffrouw mij te ver tellen. En toch moest hij,als hij werkelijk niet meer hier is, over zee ontsnapt zijn I Laat ons dadelijk naar de haven gaan en de zaak onderzoeken. pers maanden lang aangehitst, staken zij vol iever en vuur. Doch, daar komen onverwachts talrijke verzoekschriften voor den dag, en zij dragen duizenden hand- teekens. Een groot aantal liberalen zijn tusschen hen, die verzet aanteekenen. Seffens verflauwt de iever. Men neemt schikkingen om achteruit te wijken. En welke achteruitwijking Op grondwettelijk gebied moet men of winnen of sterven I In 't geheel niet I Bij de stemming, zien wij dat zij zich eenparig onthouden 1 Ik heb aandachtig gevolgd, al wat er gebeurde,en bij 't hoo- ren uitroepen van den uitslag der stem ming heb ik bij mij zei ven gezegd: «Daar liggen ze nu, en 't is maar na eene lange rust, dat zij weer recht zullen geraken De tegenstanders van het wetsont werp zijn niet ontmoedigd zij rekenen op den Senaat Er zijn daar versche troe pen, die beter geoefend en dapperder zijn zij zullen den strijd hernemen. Ik geloof er niets van. Waarom Tegenover de openbare denkwijze zou het ongehoord zijn, dat eene wet, die in de Kamer met eene meerderheid van 108 stemmen ge stemd werd, in den Senaat verworpen wierd I Wie zou daarvan de verantwoor delijkheid durven op zich nemen Maandag werd in de Fransche Kamer de scheiding van Kerk en Staat bespro- en daarna in haar geheel gestemd met 341 stemmen tegen 233. De uiterste linkerzij juichte met een helsche geestdrift dien uitslag toe. Priester Gayraud riep spottend Leve de Vrijheid maar links werd geroe pen Leve de ?ec:n1e Hier komt de aap uit de mouw. Die uitroep alleen bewijst, wie de ontwerpers zijn der scheidingswet de socialisten hebben die schandelijke wet verzonnen met de logemannen en de liberale en ge matigde republiekeinen, verblind door hunnen haat tegen God en Kerk, hebben zich op sleeptouw laten nemen en hebben gestemd gelijk de Fransche rooden het wilden. Ziedaar, die fiere doctrinairen, die fiere Sicambers, die walgen en huiveren van de roode vlag, maar die ze volgen en haar op eene plaats brengen waar zij zonder hen nooit zou gekomen zijn. Ziedaar het werk der Fransche vrij metselaars. Die uitroep Leve de sociale I zal de oogen openen aan de doctrinaire be- Met de grootste haast spoedden beiden zich naar de houten aanlegplaats aan het strand, waarde zee een inham, een soort van kam, had gevormd, welke als de Sandbanksche bekend stond, wijl de stoombooten en eene macht van grootere en kleinere zeilvaartuigen gewoon waren er aan te leggen. Gelijk van zelf spreekt was deze plaats het geliefkoosde verza- melingspunt van alles wat Sandbank aan zeelieden opleverde en bood zij dus voor Power de beste gelegenheid aan, om de zoo zeer gewenschte inlichtingen omtrent Sint-Alba te verkrijgen. Volgens gewoonte waren er ook thans weder verscheidene echte zeerobben aan wezig, bij wie Robert navraag kon doen. De eerste de beste, dien hij aansprak, bleek reeds in staat te zijn hem omtrent den vluchteling in te lichten. Sint-Alba's uiterlijk was gemakkelijk herkenbaar en er kon dus geene vergis sing in den persoon bestaan. Power was dan ook te nauwemood met zijne beschrijving begonnen, to^n de man hem reeds in de rede viel, met de opmerking, dat hij dien sinjeur inder daad den vorigen avond hier bij de aan legplaats gezien en wat meer zegt, ge sproken had 1... De sinjeur scheen erge haast te hebben hij was vreeselijk gejaagd en had eene tijding ontvangen, die hem noodzaakte onmiddellijk naar Dover te houdsgezinde mortelbroers, maar 't zal te laat zijn. Wat in Frankrijk gebeurt, kan gemak kelijk ook in Holland gebeuren, waar de liberalen, willen zij de catholieken en de orthodoxe calvinisten in minderheid brengen, op den steun der gekozene so cialisten moeten rekenen. En hetzelfde zou ook in Belgié geschie den moesten er ooit de vijanden van Kerk en Priester aan 't bewind komen. Zonder de roode communards kunnen de liberalen niet voort, en, moesten zij ooit hunnen dienst inroepen, men mag er van verzekerd zijn, de roode jacobijnen zouden hunne voorwaarden stellen en 't zouden er zijn welke zouden doortrek ken. God beware ons geliefd Vaderland van een dergelijk onheil Zoo men er toe gekomen is de diepte der zee op verschillige punten waar te nemen, toch kan men niet met zekerheid bevestigen, dat de grootste diepte alreeds ontdekt is. In het begin der verledene eeuw waren de geleerden nog van ge dacht, dat de grootste diepte der zee niet grooter zijn kon dan het hoogste punt van het vasteland hoog was. De bemanning van het schip Chal lenger - mocht eens 7100 meters lijn laten afloopen, vooraleer het lood den bodem raakte het Amerikaansch schip Tuskarora peilde tot nagenoeg 8500 meters en in het zuiderlijk bekken van den Atlantischen Oceaan, tusschen het eiland Tristan d'Acunha en de monding van de La Plata rivier, mocht men eene diepte bestatigen van 12270 meters, deze diepte overtreft met 3470 meters de hoogte van den Mont Everest, den hoogsten top van het Himalaya-gebergte, den hoogsten berg der aarde. In het noordelijk bekken van den Atlantischen Oceaan, zuidelijk Newfoundland bereikte het peillood 8381 meiers, terwijl diepten van 10370 meters ten Zuiden van de Bermuda-eilanden werden aangetroffen. Steunende op de reeds uitgevoerde peilingen,heeft men het gewaagd de gemiddelde diepte van den Oceaan te berekenen en is men tot het besluit gekomen, dat men deze tusschen de 4000 en 4400 meters kan vaststellen. Niet ongewenscht zal het waarschijnlijk zijn te weten, hoe diep door de oneindige watermassa de stralen der zon doordrin gen eene onlangs in de Middellandsche zee gemaakte proef verschaft ons de ge legenheid den lezer daarover ir. te lichten. Op eenen afstand van ongeveer dertig meters van de Coisicaansche kust besta- vertrekken er ging geen trein voor den volgenden morgend half zes en daar kon hij onmogelijk op wachten. Wind en getij waren op dat oogenblik gunstig en daarom had hij er aan gedacht over zee te gaan, hij was een groot liefhebber van zeilen, dat was dus geen bezwaar, hij had gezegd een flink schipper met eene goede zeilboot kon hem gemakkelijk in een paar uren overbrengen. Geld was ook geen bezwaar wat het kostte, hij had er gaarne voor over en nog een goeden drink penning bovendien I Met de grootste aandacht had Power naar het verhaal van den schipper ge luisterd en verzocht hem voort te gaan. De schipper had niet veel meer te ver tellen. De vlugste van al de visschersbooten, de Zeemeeuw, bevond zich toevallig in de haven. De haastige mijnheer had in een oogwenk met den schipper akkoord gemaakt, waarmeê de leste nogal in zijn schik scheen geweest te zijn, en was met zijn handkofferke aan boord en onmiddel lijk onder zeil gegaan. De wiod was gunstig gebleven en er was dus geen twijfel aan of de Zeemeeuw bevond zich reeds lang op de terugreis. Zij kon ieder oogenblik aankomen en de heeren kon den, als zij een paar minuten wilden wachten,van den schippermeer vernemen. Robert Power verviel in ernstig ge peins de mededeelingen van den zee- tigde men dat, wanneer het water stil, ongeroerd en klaar is, het licht tot eene diepte van 485 meters kon doordringen. Over het algemeen nochtans is op eene diepte van 50 meters het licht der zon slechts nog gelijk aan dat der maan, op honderd meters lijkt het meer op eene schemering, die zwakker en zwakker wordt, tot zij in de volstrekte duisternis vergaat. Eer.e merkweerdige en zeer nieuwe uit vinding is die van den Italiaanschen inge nieur Pino bij middel van een toestel, HYDROScoop genaamd, kan men van af de oppervlakte der zee de voorwerpen onder scheiden, die zich op eene groote diepte bevinden. Groot zijn de schatten die jaariijks in de zee verzinken en die men, bij gebrek aan middelen, tot het vaststellen der juiste plaats waar zij zich bevinden, genood zaakt is achter te laten. Onschatbare rijk dommen liggen in de zee bedolven de schipbreuk van de Bourgogne voerde een verlies mede van 84 millioen tijdens den Noord-Amerikaanschen oorlog zonk eene boot. met eene vracht goud geladen ter weerde van 25 millioen een schip, dat in de straat van Magellan verging, droeg tenen schat van 600 millioen mede naar den afgrond het pantserschip Ne ro, dat zijne verdelging tijdens den oorlog in Crimea vond, had eene weerde van 40 millioen, enz. De nieuwe uitvinding, gepaard met die der onderzeesche booten, zal misschien tot de redding van menigen schat bij dragen en in ieder geval bij zeeonge vallen schipbreuken, enz., overgrootc diensten bewijzen, benevens andere en menigvuldige nuttige en wetenschappe lijke aanwendingen. Iets over peerdensteerten. Wij hebben tot hiertoe vruchteloos in 't tijd schrift der dierenbeschermers gezocht naar een woord van afkeuring van de gek ke mode, die tegenwoordig de peerden van hun schoonste sieraad, den steert, be rooft. Die arme dieren, door de natuur begif tigd met den langen kwispel, met welke zij de vliegen van de huid jagen, loopen daar nu met een belachelijk stompken, een vuist groot, waarmeé ze nog geen i5 centimeters in den ronde hunne arme huid kunnen beschermen. De natuur, die haar werk voltooit, zou de dieren zulken schoonen langen staart niet geven, als zij die niet noodig hadden. Waarom moeten modegekken dan het werk der natuur bederven en alzoo de paarden tot martelaars maken man waren duidelijk genoeg, maar zeker verre van bemoedigend. Er was eene vraag, die hij onmogelijk kon oplossen. Wat toch kon de reden zijn van deze plotselinge vlucht Wat kon er gebeurd zijn, welk bericht kon Sint-Alba ont vangen, welk nieuws kon hij ontdekt heb ben In een woord wat had hij ver nomen, dat hem zoodanig had opgeschikt om langs dien weg Sandbank te ver laten De inlichtingen maakten het begrij pelijk genoeg men had hier niet met een gewoon vertrek, maar wel degelijk met eene vlucht, eene haastige, gejaagde vlucht te doen Was het de tegenwoordigheid van den heer Hunter, die Sint-Alba schrik had aangejaagd?... Power was zelf bevreesd geweest voor eene ontmoeting van die beiden, en zijne gedachten bleven ook thans weder bij deze onderstelling stil staan. Maar eene eenvoudige redeneering deed hem het onhoudbare van deze stelling inzien. Sint-Alba bad het door den directeur Mac Gregor moeten weten, dat M. Hunter, sedert de aanhouding van Charlotte Duvivier, zijn intrek weêr in het Marine-hotel had genomen. ITad hij het niet van te voren geweten, dan had hij het toch dadelijk bij zijne aankomst vernomen en nog dienzelfden namiddag met den trein naar Londen kunnen terug- keeren. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1