Zondag 23 Juli 1903 3 centiemen per nummer. 36s,e Jaar 3380 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. ID 33 IMI-ALT met den Witten Baard. Rond Antwerpen. Zondagrust. LANDBOUW. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE l it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE BUIJM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acct ord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerci: Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vjru dit blad. AALST, 22 JULI igo5 Wij roepen de aandacht der nij veraars op de verplichting hen door artikel 24 opgelegd. Zij moeten het ongeluk aan melden en op de greffie van het Vredege recht der plaats waar het voorviel en bij den arbeidsopziener. Van zoodra de werkman een dag in de onmogelijkheid is te arbeiden moet het ongeval binnen de drij dagen zijn aangekondigd. Men vergete dat niet, want daar staat eene boet op welke kan gaan van 5 tot 25 frank. Inderdaad. Ziehier artikel 25. De hoofden van ondernemingen of hunne gelastigden, die de bepalingen van het vorige artikel overtreden, worden ge straft met eene boete van 5 tot 25 frank. Wat betreft het opsporen en vaststellen der overtredingen,alsmede het onderzoek in zake van ongevallen, zijn de arbeids- opzieners bekleed met de bevoegdheden hun toegekend door de wetten van 5 Mei 1888 en 11 April 1896, en kunnen de straffen, door deze wetten bepaald tegen de hoofden van ondernemingen of hunne gelastigden, die zich tegen de uitoefening van die bevoegdheden mochten verzetten, toegepast worden. In geval van overtreding, wordt door de opzieners een proces-verbaal opge maakt, dat als bewijs geldt behoudens tegenbewijs. Een afschrift van het proces verbaal wordt, binnen acht en veertig uren, aan den overtreder afgegeven,op straf van nietigheid. Als men denkt dat de ongevallenwet niet toepasselijk is, dan zegt men dit in de aanmelding en men geeft de reden op. Bij voorbeeld, het is gebeurd binst den schoftijd en het gevolg van een twist, het is gebeurd door een werk dat het slachtoffer niet opgelegd was, zelfs ver boden enz. Dan doet de arbeidsopziener een onder zoek, klaart de zaak op en neemt een besluit. Al die stukken worden naar de griffie van het Vredegerecht gezonden waar de patroon en het slachtoffer er kennis kun nen van nemen. Men schrijft ons om eene kleine uitleg te vragen «Jan, een kleine baas, is ver zekerd. Hij betaalt gedurende drij, vier jaren en meer regelmatig de premie. Doch eindelijk doet hij het niet meer, om de eene of andere reden hij kan niet, hij wil niet of er is eea geschil opgerezen tusschen hem en de maatschappij. Wat dan Meent Jan gelijk te hebben, hij moet de zaak aanstonds doen beslissen door O 5ge VERVOLG. Het was het stijve, doch hem zoo goed gekende handschrift van dokter Bardon, hoewel deze zijnen brief niet had onder teekend. In de eerste verontwaardiging, die hij ondervond, toen hij de druiven, die Jaak Ford hem bracht onderzocht en vergiftigd had bevonden, was hij naar het kasteel gemeld, om Chatterly zijn verraderlijk geschenk voor de voeten te werpen en hem met ronde woorden te zeggen, dat hij een moordenaar was. De weigering van den graaf om M. Bardon te ont vangen, had de woede van den dokter nog doen toenemen. Hij had aan Jordan verzocht, hem papier en schrijfgerief te brengen en daarop deze regels geschreven. Indien hij had kunnen voorzien, welk een uitwerksel zijn brief zou teweegge bracht hebben, dan had hij zich mis schien tweemaal bedacht, vooraleer hij hem schreef. Graaf Chatterly sloot de deur van zijne studeerkamer en viel als vernietigd op den armstoel voor zijne lessenaar neêr. het Gerecht. Hij moet zijne maatschappij voor het Gerecht brengen.Haalt hij gelijk dan is en was zijne polis altijd goed. De maatschappij moet altijd de ongevallen betalen lijk het in de polis voorzien is. Na de beslissing van het gerecht is de zaak klaar. Voor het begin van het geschil eveneens. Doch ziet terwijl de zaak tusschen Jan en de maatschappij hangend is komt er bij Jan een ongeval voor. Wat dan De maatschappij moet beginnen met het ongeval te vergoeden in de veronder stelling dat zij niet heeft gedaan wat hier onder volgt. Doch nadat het proces is afgeloopen komt een ander tooneel. Jan wint het tegen de maatschappij, dan is alles in regel de maatschappij heeft betaald en het blijft betaald. Doch Jan verliest het. Wat zal de maat schappij doen Zij zal aan Jan een proces inspannen om hen te dwingen de sommen terug te betalen, weer te geven, welke zij ten onrechte heeft betaald. Jan wordt natuurlijk er voor veroor deeld. Doch opgefast I Wat volgt zal gebeu ren, om zoo te zeggen altijd: De maatschappijen zullen heel voor zichtig te werk gaan. Van zoodra het geschil oprijst zullen zij aan Jan en aan de bevoegde overheid laten weten dat Jan's polis van dit oogenblik, van die uur en dag niet meer bestaat, is verbroken, ter wille van niet uitvoering van die of die voorwaarden in de polis vermeld. De bevoegde overheid neemt er nota van en van dat oogenblik is Jan ook voor de ongevallenwet niet meer verzekerd. Hij wordt ingeschreven op de lijst derge nen die aan het Waarborgsfonds moeten bijdragen. Jan staat dus verantwoordelijk voor de ongevallen. Wat kan hij doen Of te wel zich onderwerpen of eene verzekering sluiten met eene andere maat schappij Of te wel zijne maatschappij een proces aandoen.Krijgt hij gelijk voor het Gerecht dan is zijn polis niet onderbroken ge weest Zij was immer goed en in voorkomend geval zal de maatschappij tot de vergoe ding der ongevallen gedwongen zijn. Krijgt hij ongelijk, Jan is niet meer verzekerd van af het oogenblik dat het vonnis vermelden zal. Men moet wel opmerken dat er in de polis eene voorwaarde zal staan waarbij er gestipuleerd wordt dat de niel-betaling der premie, de vernietiging meêbrengt der polis. Daartegen valt niet te proce- deeren. De zegevierende uitdrukking was ge heel van zijn gelaat verdwenen, want hij wist nu dat al zijne plannen verijdeld waren. Ontdekking, smaad en schande wacht ten hem. Ik zal die bezitting, waarvoor ik zooveel misdaden heb gepleegd, nooit teruggeven mompelde de rampzalige. Ik wil niet beleven, dat Gertruda zich vol afschuw van mij wendt, wanneer zij hooren zal dat ik eenen aanslag op het leven van haren broeder heb gedaan. Ge lukkig heb ik mijn laatste redmiddel steeds bij de hand. Uit een afgesloten laadje van zijnen lessenaar nam hij een klein fleschje dat met eene donkere, dikke vloeistof was gevuld. Uit dit klein fleschje, had hij zich jarenlang een onschadelijk slaapmiddel toebereid en op het etiket stond nog altijd de oude gebruiksaanwijzing Eea theelepel gemend met een glas water te gebruiken voor het naar bed gaan. Het was echter zuivere opium en er was in dit fleschje ruim genoeg om een sterker man dan Chatterly te dooden. Hij zette het fleschje aan den mond en dronk het gansch ledig. Nog had hij de kracht om het fleschje op de schrijftafel neêr te zetten, maar viel toen bedwelmd achterover. Daaruit volgt dat de nijveraars hunne polissen goed moeten bestudeeren en stipt en trouw de voorwaarden ervan ver vullen. Als er geschillen oprijzen zal de polis de bron zijn volgens welke zij beslist zullen worden. Als onze vriend niet voldaan is, dan staan wij hem nog gaarne ten dienste. Wij hebben in een vorig artikel bewezen dat de vestingen van Antwerpen geen rol kunnen spelen in een oorlog van België tegen eene andere mogendheid. Van al degenen die ons aanvallen kunnen of zullen, moeten wij de een niet vreezen en vermogen wij tegen de andere niets. Onze sterkte is de begeerte der Euro- peesche Staten het evenwicht der be staande macht en verhouding te hand haven en te bewaren. Zekere landen kunnen onmogelijk dulden dat de een of andere gebuur ons zoude opslorpen. Feitelijk denkt Duitschland er niet aan wij zijn evenmin van de Fransche Republiek bedreigd. Met den val van Nsp'l'on III is alle gevaar langs dien kant verdwenen. Maar, zegt men, zal België in de nood zakelijkheid niet komen zijn grondgebied tegen een overweldiger te verdedigen, het is niet uitgesloten dat wij geroepen kunnen zijn onze onzijdigheid te doen eerbiedigen Er kan een oorlog komen tusschen Frankrijk en Duitschland en een der beide landen kan het voordeelig vinden langs ons land zijnen tegenstrever aan te vallen. Onmogelijk is het niet, doch teenemaal onwaarschijnelijk. Daarvoor pleiten ge schiedkur.dl-' gebeurtenissen en ook strategische redenen. Welken weg heeft Duitschland in 1870 genomen Het heeft rechtstreeks zijnen vijand aangevallen. De Fransche forten en vestingen op den Rhijn en in de Vogeezen hebben het niet afgeschrikt. Thans is Frankrijk langs dien kant zwakker dan vroeger. De afstand tusschen de Duitsche grens en Parijs is korter geworden. Waarom zou Duitschland nu een om weg maken, ons leger in de armen van Frankrijk werpen en alzoo de macht van den vijand vergrooten Het zou roeke loos zijn de kans van zijn tegenstrever te vermeerderen. En Frankrijk Zou dit land er op mogen denken langs onze streken in Duitschland te vallen Wij meenen het niet. Inderdaad alles wel ingezien bevindt heden reeds Frank rijk zich in een ongustige toestand. Het is zwakker dan het vereenigde Duitsch land. En alsdan zouden de Franschen stra- Toen Jaak Ford en Paul Verity den volgenden morgen op Lane-House aan kwamen, waren de bedienden op het kasteel al druk bezig met hun dagelijksch werk. De kamerdienaar begaf zich eerst naar de slaapkamer van den graaf, en toen hij het bed onbeslapen vond, naar de studie kamer, waar zooals men weet graaf Chat terly ook wel eens eenen enkelen keer overnachtte. De deur was gesloten. Herhaalde malen klopte en riep de kamerdienaar, maar geen antwoord volg de, zoodat hij ten slotte den opzichter ging waarschuwen. De heer graaf zal vroeg opgestaan zijn om een paar brieven te schrijven, zegde Jordan. Maar ik heb verscheidene malen geklopt. Waarschijnlijk wilde mijnheer de graaf niet gestoord worden en heeft hij daarom niet geantwoord. Een oogenblik later werd de oude opzichter weer aangesproken, ditmaal door de gravin. Mevr. Chatterly was gewoon vroeg op te staan en ook nu had zij reeds met Phi Hls een kopje thee gedronken. Het was half tien en tegen tien uren was het ontbijt besteld. Jordan, zegde zij, weet gij niet waar de heer graaf is Ik geloof in de studeerkamer, me- tegie hunne ondergeschiktheid nog ver meerderen met de Belgische legertroepen onder den Germaanschen adelaar te doen plaats nemen. Dat zou te roekeloos zijn en het is over dreven nu toch vooruit te zetten om ci s schrik aan te jagen dat de Franschen niet nadenken en teenemaal roekeloos en ver metel zijn geworden. Men moet altijd redelijk blijven. Zulke overdrijvingen bederven de beste zaken. En laat ons nu het onwaarschijnelijke een oogenblik veronderstellen. Laat ons aannemen dat de onzijdigheid van ons grondgebied niet wierd geëerbiedigd. Zal in dat geval Antwerpen's vesting iets vermogen om den invaller van zijn ont werp te doen afzien Zal Antwerpen iets kunnen om hem den weg te versperren Neen, niet waar De invaller zal Antwerpen gerust laten liggen en zijn tocht voortzetten naar zijn wezenlijk doel. Een voldoende leger macht zal de verbindingslijn beschermen die volstrekt niet langs Antwerpen loopt. Onze soldaten zullen, willen zij den vijand bestoken, in het vlakke veld moe ten komen zij zullen den vijand moeten aanvallen. Langs waar loopt den weg welke de invaller, wie het ook zij, volgen zal. Het is natuurlijk of Luxemburg of de Maas vallei. Antwerpen is dus geen toevluchtsoord waar ons verslagen leger eene schuilplaats zou kunnen zoeken. Overwonnen op de boorden >ler Maas, trekt het achteruit naar het Noorden, waar het niet vervolgd zal worden en waar het dus zijne gelede ren herstellen zal kunnen. De afstand van de verbindingslijn is dus het toevluchtsoord en niet eene vesting, mijlen en mijlen verwijderd van het treffenspunt. Een leger kan niet han delen lijk een kwajongen die na gegeven stamp of stoot zijne schelp onmiddellijk weer binnen kruipt. Onze strategie zal, in het geval van eene inrukkende legermacht, moeten be staan in het afdijken van de stroom, en het ravitailleeren in ons land zelf beletten, zoo wijd men het kan. De invaller mag daarin bij ons geen steun vinden. Uit dit alles volgt dat de Antwerpsche vesting geen rol kan spelen in het doen eerbiedigen var. ons onzijdig grondge bied. De omheiming is grootelijks nutte loos de opofferingen welke zij vereischt zijn niet in verhouding van den dienst welke zij bewijzen kan. Het is te veel. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 23 Juli igo5, De Waele, Kerkstraat. vrouw de gravin, antwoordde hij. Mijn heer de graaf schijnt vroeg opgestaan te zijn. Hij is in 't geheel niet op bed ge weest. Dat heeft de kamerdienaar mij ook gezegd, maar misschien had hij iets te schrijven en heeft hij daarom in de studie- kamer geslapen. Mevr. Chatterly werd hierdoor even wel nog niet gerust gesteld, integendeel zij wrong zich de handen en zegde op eenen toon, die den ouden man door het hart sneed. O Jordan, wat moeten wij begin nen, wanneer hij weer ziek wordt zooals onlangs en juist nu het geheele kasteel vol gasten is. Jordan huiverde. De deur van de studeerkamer is af gesloten, zegde hij ik kan niet binnen binnen of ik moet haar openbreken. Geeft mevrouw mij daar toestemming voor Ja, zegde Gertruda, wij moeten weten wat er met hem voorvalt, tot wel ken prijs. Ieder oogenblik kunnen de gasten beneden komen. Zoudt gij dan zoo goed willan zijn, naar de kamer van juffrouw Phillis te gaan, mevrouw vroeg de oude man op eerbiedigen toon. -Ja. Ik zal u terstond komen zeggen, wat ik heb ontdekt. LOOF on RAPEN. (Vervolg) Waaraan zullen wijden voorkeur geven Onlangs hebben wij de prachtige uit slagen doen kennen, bekomen door het gebruik van zwavelzuren ammoniak. Wij hebben toen vastgesteld dat de netto winsten per hectare afwisselden^ tusschen fr. 21,50 en fr. 314,85, met een midden tal van fr. 150,92 Men zou ons kunnen opwerpen dat deze proeven niet vergelijkender wijze zijn aangelegd,'t is te zeggen, dat de wer king van ammoniaksulfaat niet verge leken is met die van sodanitraat. Zulks geven wij geern toe. Doch reeds lang is door bekende landbouwkundigen duide lijk bewezen, dat deze twee meststoffen, doelmatig gebruikt, op denzelfden voet mogen gesteld worden, en dat het allebei uitmuntende vetten zijn voor rapen. In die omstandigheden dient de land bouwer den inkoopprijs na te zien. Zou de sodanitraat beterkoop ware dan zwa velzuren ammoniak, dan zouden wij niet aarzelen de eerste meststof te verkiezen. Maar, in tegenovergesteld geval, zouden wij zwavelzuren ammoniak gebruiken. Welnu, er zijn nog altijd veel landbou wers die, 't zij uit onkunde, 't zij uit nala tigheid, zich de moeite niet geven eens die vergelijking te maken. Wij hebben daar®m voorgenomen die eens in hunne plaats te doen, want de zaak is belangrijk genoeg. Om deze eenvoudige berekening te doen en den aankoopprijs te leeren ken nen van de eenheid stikstof in beide meststoffen, men moet weten a/den inhoud, b/ den handelsprijs. Tegenwoordig staat nitraat op de beurs aan fr. 26,60 de 100 kilos, en aangezien zij i5,5 kil. stikstof bevat, zoo kost 1 kilo stikstof26,60 i5,5—fr. 1,72. Het ammoniaksulfaat wordt verkocht aan fr. 3o,5o met eenen inhoud van 20 tot 21 stikstof. Nemen wij het ge middelde 20,5. De eenheid stikstof zal hier dus kosten 3o 5o ao,5o=fr. i,5o. Het verschil is dus 2a c. per kilo stik stof ten voordeele der zwavelzuren am moniak. Dit maakt per zak van 100 k. o,22X20,5=fr. 4,5i. Aan den prijs van den dag doet de landbouwer eene zuivere winst van fr.4,50 per 100 kilos, door het gebruik van zwa velzure ammoniak. Aangezien de oogst nakend is en dat de landbouwer dusvolgens moet gaan zijnen keus doen tusschen de handels- mcststoSen die als loofvetten goed geno teerd staan, was het goed die berekening eens te maken. Wij denken het noodig hier bij te voe gen dat zwavelzure ammoniak slechts zijn maximum van werking geeft, wanneer hij goed is ondergewerkt. Men gebruikt hem dus best op de stoppels en ploegt hem meê onder. Goed, maar ga alleen naar binnen, Jordan, zorg er voor dat niemand van de bedienden hem ziet. Inderdaad dat zal het beste zijn, mevrouw. Ik zal er voor zorgen en ter stond bij u komen, als ik den heer graaf gezien heb. Gertruda begaf zich met een angstig hart naar de kinderkamer, waar Phillis haar met gejuich begroette. Ditmaal had zij echter geen oor voor hét vroolijk gezelschap voor hare doch ter, zij was te zeer gejaagd, de minuten schenen haar uren toe. Waarom kwam Jordan nog niet? Zou Reginald inderdaad weer tot zijne oude kwaal vervallen zijn Ten slotte zond zij Phillis met de kin dermeid de kamer uit, want zij vreesde, dat het schrandere kind de onrust op haar gelaat zou lezen. Eindelijk hoorde zij voetstappen in den gang- Dat moest Jordan zijn. Neen. De hertogin van Castminster trad bin nen in een sierlijk morgenkleed en ree is geheel gecoiffeerd. Zij trad op Gertruda toe, sloeg den arm zoo vertrouwelijk om haar heen alsof zij haar van hare jeugd af gekend had en zegde zacht Mijne lieve Gertruda, men heeft mij verzocht u eene treurige tijding te bren gen, maar ik weet niet hoe ik mij van die OUDERDOMSPENSIOENEN.— De personen in 1843, 44 en 45 geboren welke in nood verkeeren, en het ouder domspensioen wenschen te genieten, zijn verplicht 18 fr. te storten, in een tijdver loop van drij jaren. Zij die in 1843 gebo ren zijn moeten zelfs in den loop van dees jaar igo5 die 18 fr. nog storten, zoo niet, kunnen ze het pensioen niet meer bekomen. Wat ons te wachten staat. De vrijmetselaarslogie heeft onlangs den volgenden brief gezonden aan de liberale vereenigingen. Dit stuk waarschuwt ons.Catholieken, daar het ons leert wat ons wordt voorbereid zoo de liberalen moesten meester worden Geheim en dringend. Mr Ik heb de eer u afdrukken te zenden van een vragenlijst aangaande de kloosters in uwe gemeente en omstreken bestaande. Wees zoo goed daarop te antwoorden, en mij alles weer te sturen vóór den i* Maart aanst. Ontvang, Mr, enz. den Februari 1902. straat. Geheim stuk N* Gemeente Arrondissement Provincie Naam van het klooster of geestelijk gesticht. Ai. Aan welk orde behoort het toe 2. Welk is het moederhuis en waar 3. Hoelang bestaat het in de gemeente 4. Welk is het getal der kloosterlingen 5. Zijn er kloosterlingen uit het buiten land Hoeveel Gebonden aan Weer te jenden aan B6. Bestaat er a) eene bewaar-, lagere-, middelbare-, normaalschool, b) Eene beroepschool. c) Eene werkschool. d) Eene kostschool, b) Eene weezen- school. f) Een oud-mannenhuis, c) Een zothuis, w) Eene stom-dooven- school. 1) Een blindengesticht. j) Een hospitaal, k) of eenige andere dergelijke inrichting? 7. Wordt er eenige nijverheid of koop handel gedreven en welke C8. Waar is het gelegen (Straat n*) 9. Bezigt de gemeente andere vaste goe deren, buiten het klooster Waar zijn zij gelegen (Straat, n°) 10. Welke is de kadastrale ligging van het klooster, en indien er zijn, van de andere vaste goederen der ge meente (Geef het artikel van het kadastrale register, op de nummers van de kadastrale perceelen.) Opmerkingen. Daarbij was nog een geheim bijvoegsel, uitleggende hoe men op die vragen moest antwoorden, hoe men met voorzichtig heid op de beste manier achter de waar heid kan geraken, enz. Dus, de Belgisch vrijmetselaars en liberale associaties opdracht kwijten zal. Een groot onheil heeft u getroffen, maar gij moet sterk zijn, en aan uwe dochter, aan Phillis denken. Reginald is ziek riep gravin Chat terly uit, ik wil hem zien, ik wil terstond tot hem gaan. Zij wilde de kamer verlaten, maar de hertogin hield haar met zacht geweld terug en zegde Mijne arme vriendin, hij heeft uwe hulp niet meer noodig. De opzichter heeft reeds iemand naar dokter Bardon gezonden, maar deze zal ook niet in staat zijn iets voor den graaf van Chat terly te doen. Hij scheen gewoon te zijn een slaapmiddel te gebruiken. Gisteren avond heeft hij de dosis echter wat te sterk genomen en hij is aan de gevolgen overleden xxiv. Het groote werk volbracht. Beatrix Charles lag op de sofa in het klein salon van Elm-Cottage zij zegde dat zij zich weer volkomen gezond ge voelde, maar .dokterBardon verbood haar nog altijd uit te gaan,of iemand zonder zijne bijzondere toestemming, te ontvan- gen. Maar morgen is het Zondag, zegde Beatrix, en ik moet het orgel bespelen, anders zal M. Cart denken dat het mij aan ijver voor mijn werk ontbreekt, dokter, (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1