m Donderdag 27 Juli 1905 5 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 5581 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De Godsdienst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM Hoe het onderwijs vernietigd wordt Ontbinding. Kwijtschelding. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan ie tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v^n dit blad. AALST. 26 JULI igo5 Alle Godsdiensten hebben, volgens ons, zeggen de liberalen, de zelfde waarde, ze zijn allen even goed. Maar hoe dat De zelfde waarde evengoed?... De verschillige Godsdien sten zijn elkander gansch tegenstrijdig en sluiten zich onderlinge uit. Beweren dat alle Godsdiensten de zelfde waarde heb ben. even goed zijn, dat is zooveel als zeggen dat water en vuur 't zelfde zijn, dat blauw en rood eender zijn, dat waar heid en logentaal de zelfde beteekenis hebben... Nu er zijn menschen die door dalto nisme of kleurenblindheid zijn geslagen en 't blauw uit 't rood niet kunnen onder scheiden en zoo treft men er ook aan, op verstandelijk gebied, bekrompen van geest genoeg om te durven houden staan dat alle Godsdiensten de zelfde waarde hebben en evengoed zijn. Niet slechts de geloofsleer maar de zedeleer der verschillige Godsdiensten zijn met elkander tegenstrijdig. Volgens de liberalen dus staan de beest uithangen en zich deftig gedragen, stelen en niet stelen, zijn haat en wraak koelen en het ongelijk ons aangedaan ver geven op den zelfden rang. Alle Godsdiensten op de wereld ver spreid hebben hunne eigene beschaving verwekt en trachten ze t3 bewaren. Vol gens de liberalen zijn dan de christene, de mahomedaansche, de indische, de chineesche beschavingen, die der hoten- totten, der kaffers, der zoeloes, der con- goleezen allen evenveel waard. Waarom als alle Godsdiensten de zelfde waarde hebben, even goed zijn, waarom eerbiedigen dc liberalen ze dan ook niet allen Waarom houden zij dan de leerstelsels van al deze Godsdiensten als dwaze voor- oordeelen en hunne voorschriften en ge boden als bygeloovigheden Nu, als alle Godsdiensten goed zijn, wel dan is de R. C. Godsdienst het ook. En waarom vallen de liberalen hem dan gedurig aan, bevechten zij hem tot der dood Waarom willen zij hem dan uitroeien, verdelgen Waarom De R. C. Godsdienst staat hun in den weg daar hij hunne driften veroordeeltZij sluiten dezen uit omdat zij er voor bevreesd zijn, en ze zijn er voor bevreesd omdat hij de waarachtige, de ware Godsdienst is. Zij bestrijden de overige Godsdiensten niet, omdat zij ze niet ernstig achten en de moeite niet weerd er zich meè te bekommeren. De R. C. Godsdienst alleen, ziedaar de vijand voor de liberalen o 66° Vervolg. Er was derhalve nog slechts eene ver onderstelling, die aannemelijk scheen. In strijd met Johnson's herhaalde en plech tige verzekeringen, dat Sint-Alba hem onmogelijk kon hebben opgemerkt, moest Power er wel bij blijven, dat Sint-Alba zijn vervolger bespeurd en zekerheids halve om den tuin geleid had. Een ver trek over zee met eene zeilboot was daar toe de zekerste, doeltreffendste weg. Toch beviel ook deze oplossing Robert maar half het blijkbaar gehaaste en gejaagde van de vlucht werd er niet door verklaard. Wel besloot hij onmiddellijk M. Hunter te gaan opzoeken, maar hij verwachtte van dien kant weinig nieuws en zeker geene hulp. Het eenige, wat hem voor het oogenblik overbleef, was om Johson zoo snel moge lijk naar Dover te zenden met de hoop, dat de slimheid van den detective de zegepraal zou behalen over de geslepen heid van den vluchteling. De geuzenorganen ook de Armtie rige komen van eenen pas voor de pinnen met de bewering, dat de cleri- kalen het onderwijs vernietigen, of belet- ten dat dc volkskinderen het onmisbaar onderricht ontvangen, dat zij zoo noodig zullen hebben voor later door de wereld te geraken Schaamtelooze leugen. Het aantal scholen, aan het toezicht van den Slaat onderworpen, en die dus alle waarborgen van degelijkheid aanbie den, heeft onder de catholieke Regeering niet opgehouden aan te groeien. Geven wij eenige officieële cijfers. Er waren In 1881, onder 't liberaal bestuur, 4726 zulke scholen met een totaal van 340,118 leerlingen. Dit getal klom, onder catho- liek beheer, als volgt In 1890 5673 scholen met 616,041 leer. In 1899 6751 785,801 In 1900 6814 793,915 In 1901 6897 809,525 In 1902 6966 827,x65 In igo3 7032 864,172 Loochent de Armtierige de echtheid dier cijfers, of beweert hij, dat zij de vernietiging van het onderwijs bewij zen Het aantal bewaarscholen, en dal barer leerlingen, klom in dezelfde verhouding. Ziehier nogmaals officieële cijfers In 1881708 bewaarsch" 56,408 kind. In 18992198 204,780 In 190023jo 218,712 In 19012400 229,995 In 1902 25oo 237,265 a In igo3 2604 246,514 Bewijzen die cijfers dat de volkskinde ren niet in staat gesteld worden om 't on misbaar onderricht te ontvangen Het onderwijs voor 't volk, zelfs wan neer men alleen rekening houdt van de scholen onder staatstoezicht, is dus thans beter dan ooit. Misschien zullen onze tegenstrevers beweren, dat, zoo niet het onderwijs in 't algemeen, dan toch het officieel onder wijs vernietigd is. Welnu, dat ook is valsch. Het aantal gemeenteonderwijzers, met uitzondering der aangenomen en vrije onderwijzers, is thans grooter dan onder de vorige geuzenregeering grooter dan ooit. Er waren tien dagen verloopen sedert Sint-Alba's zonderlinge vlucht met het visschersscheepje. De Zeemeeuw was op haren tijd weder teruggekomen, maar de schipper had niets meer weten te vertellen, dan dat hij zijn geld eerlijk verdiend en zijn passa gier behoorlijk in Dover had gebracht. De heer was zeer vrijgevig geweest, hij had een drinkgeld gegeven, dat de stout ste verwachtingen van den schipper over trof en verder kon het hem dus in hel minst niet schelen, wat de man gedaan had, dat was zijne zaak. Het bleek echter, dat het niet alleen Sint-Alba's vervolgers waren, die zijne verdwijning niet konden verklaren. De bestuurder van het Marine-hotel, M. Mac Gregor, zag er vreemd van op en begreep er niets van. Sint-Alba was gewoon op geregelde tijden over te komen om de zaken te behandelenhet werk was dezen keer bijzonder opgeloopen en hoewel er den avond van zijne aankomst een en ander was afgedaan, was het grootste en verreweg het belangrijkste gedeelte voor den volgenden morgend bewaard geble ven, wijl er zaken onder waren, waarbij men den heer Ford, noodig bad. De ver wondering van den heer Mac Gregor was dan ook groot en ongekunsteld, toen hij 's morgends van den portier het briefje ontving, hetwelk Sint-Alba bad achter- Ziehier, nogmaals, officieële cijfers Het aantal officieële onderwijzers be droeg In i883 (onder liberaal beheer) 8,657 Ir. 1900 (onder catholiek beheer) 10,217 In 1901 na» 10,414 In 1902 aan zo,585 In 1903 nun 10,765 Er zijn dus in 1903, 2108 officieële onderwijzers en onderwijzeressen meer dan in i883. 't Moeten ernstige lieden zijn, die in zulke omstandigheden durven beweren dat het onderwijs vernietigd wordt Maar ook zoekt eens ernstige lieden tusschen de liberale politiekers Middel tegen de dronkenschap. Eenige nieuwsbladen van Zwitserland halen een probaat middel aan om zich zeiven te genezen, door eenen drinker gebruikt. Ziehier Een brave burger van Grauwbunder- land, wel inziende dat hij geheel alleen er nooit in gelukken zou het heldhaftig be sluit te volbrengen, de berbergen van zijn distuki voorbij te gaan, besloot onlangs, aan het Staatsbestuur zijn geval schrifte lijk uit te leggen, met verzoek wel te willen een ambtelijk besluit uitveerdigen, waarbij het aan alle herbergiers verboden zou wezen hem in hunne herberg toe te laten of drank te verkoopen. Het Staats bestuur voldeed aanstonds aan 't aardig verzoek, en in een onlangs verschenen nummer van het Staatsblad staat te lezen: dat het den herbergiers van Zwitserland verboden is drank te verkoopen aan X..., dat verbod uitgesproken zijnde op uit drukkelijk verzoek van den belangheb benden burger Spijtig dat deze drinker, die zich bete ren wil, vegeten heeft zijne fotografie te zenden aan al de herbergiers van Zwit serland. De liberale Etoile belge is groote par- tijgangstcr van de nieuwe forten van Antwerpen, 't Is haar recht. Maar 't is ook het recht van anderen daar tegen te zijn. De laatsten zijn, in het land, de groote meerderheid. Indien, zegt de Etoile, het militaire ontwerp van Antwerpen niet onveranderd aangenomen wordt, moet het ministerie zijn ontslag geven. En het gevolg van eene ministerieele krisis moet zijn de ontbinding der Kamers. gelaten. Het was zeer haastig geschreven en behelsde niets dan het bericht dat hij Sandbank moest verlaten, zonder de minste opheldering wanneer hij zou terugkomen of waarheen hij zich begeven had. Toen de eene dag na den anderen verliep zonder dat men iets vernam, ging de verwondering van den direkteur in ongerustheid over. Wat was er met den heer Sint-Alba gebeurd Was hem een ongeluk overkomen Een beleefd briefje aan Mevrouw Sint- Alba, die zich nog steeds in Woolchester ophield, gaf weinig liclit. Zij antwoordde even beleefd maar zeer kort, dat het haar op het oogenblik geheel onmogelijk was het adres van haar echtgenoot op te ge ven. Mijnheer Sint-Alba had haar natuur lijk van zijn vertrek kennis gegeven, maar er bij geschreven dat zijne zaken hem noodzaakten verschillende plaatsen te bezoeken zoodat hij eerst in zijn volgend schrijven een adres zou kunnen opgeven, waar de brieven hem konden worden toe gezonden. Mevrouw Sint-Alba had echter volledige volmacht van haar echtgenoot ontvangen, om in zijne plaats te handelen en wanneer de heer Mac Gregor derhalve moeilijkheden ondervond, zou het haar aangenaam wezen, daarvan door tus- schenkomst van den heer Ford, hun rechtsgeleerden raadsman, op de hoogte te worden gebsacht. De Etoile voegt erbij Wij zien a daar geen bezwaar in. Wel integendeel.# Is de Etoile rechtzinnig in haar schrij ven Zij mag het niet kwalijk nemen, maar wij twijfelen eraan. Eene ontbinding der Kamers, over de militaire kwestie, zou uitloopen op eene groote zegepraal der catholieke partij. Onze partij zou aan het kiezerskorps zeggen Waarom worden de Kamers ontbon- den Omdat zij weigeren 108 millioen te geven voor de versterkingen van Ant- i) werpen. De catholieken, in hunne groote meerderheid, willen daar niet van. Als gij de catholieken goedkeurt in hunne houding, stemt dan voor hen. Wilt gij, integendeel, de nieuwe forten wilt gij daarenboven vermeerdering van het b jaarlijksch contingent, meer forten en meer soldaten, stemt voor de liberalen, die zich ten voordeele der militaristische b eischen verklaard hebben. Wat peist ge wel dat het antwoord van het land zou wezen Indien wij niets inzagen dan het belang onzer partij, zouden wij zeggen: Ontbindt de Kamers Door de ontbinding zou men officiëel het gedacht kennen van het land. Het zou zijn afkèuring van onverdreven krijgsuitgaven. (Gazette van Brugge.) De Moniteur kondigt het koninklijk besluit af waarbij kwijtscheldingen van straf worden verleend, ter gelegenheid van het jubelfeest der nationale onafhan kelijkheid. Dat besluit luidt als volgt Art. 1Kwijtschelding is verleend van alle hoofdgevangenisstraffen, niet meer dan vijftien dagen bedragende, en van alle geldstraffen niet meer dan 5o frank bedragende, welke gezamenlijk' of afzonderlijk vóór 21 Juli 1905 uitgespro ken werden door de hoven en rechtban ken, de burgerwacht en de werkrechters- raden. Art. 2. Ook is kwijtscheiding ver leend van alle hoofdgevangenisstraffen niet meer dan drie maanden bedragende, en van alle geldstraffen niet meer dan 5oo fr. bedragende, welke uitgesproken wer den tegen beklaagden die vroeger geene lijfstraffelijke of boetstraffelijke veroor deeling, of, sedert 21 Juli 1900, geene veroordeeling in policie-zakcn opgeloopen hadden. Art. 3. Dezelfde kwijtscheldingen zijn verleend t° Voor alle straffen die krachlens vroe gere besluiten van gratie tot de in de artikelen 1 cn 2 bepaalde bijdragen wer den verminderd Na het lezen van dit briefje was de direkteur van het Marine-hotel althans gerust gesteld omtrent de persoonlijke veiligheid van zijn patroon, al vernam hij er voor het overige geen nieuws uit. Hij deelde het ontvangen bericht aan M. Ford meê, die zijnerzijds niet minder verlegen met de zaak was. De toestand van den advokaat was dan ook verre van benij- densweerdig. Het betrof niet alleen dc zaken van het Marine-hotel, maar ook den aankoop van het stuk heidegrond, waarop Sint-Alba zooals wij indertijd vermeld hebben van plan was een buitengoed te stichten. M. Ford had de overdracht zoo goed als in orde gebracht, vertrouwende op het briefje, waarin Sint-Alba hem schreef, dat hij in Sandbank zou komen, om alles in orde te maken En nu was de koo- per den avond te voren op de geheimzin nigste manier vertrokken en wat erger was, spoorloos verdwenen Welk figuur maakte de arme rechtsgeleerde nu, tegenover de eigenaars, die hij met moeite tot den verkoop had overgehaald Toch was er nog iets anders, dat den advokaat veel zwaarder op het hart woog! Na zijne schitterende pleitrede voor de Sandbanksche rechters, door het onmid dellijk ontslag en de volkomen vrijspraak van zijn cliënt gevolgd, was zijn aanzien in het kleine stadje niet weinig gerezen# 20 Voor alle geldstraffen meer dan 5o frank of 5oo frank bedragende, waarin gevangenisstraffen van niet meer dan wederzijds vijftien dagen of drie maanden geheel of gedeeltelijk verwisseld werden. Art. 4. De straffen, hetzij gevange nis- of geldstraffen, uit hoofde van meer dere inbreuken opgelegden door hetzelfde arrest of vonnis samengevoegd, zijn, voor de toepassing van het tegenwoordig be sluit, geacht eene enkele straf uit te maken. Het tegenwoordig besluit is niet van toepassing op veroordeelden die, ten dage zijner bekendmaking, voortvluchtig zijn of zich schuil houden. STAD AALST. Opening der aanbiedingen VOOR Aanbesteding van de aardewerken tot voltrekking van de Albrechtlaan Rousseau en Loosfeltd, Cureghem- Anderlecht, fr. 8,700 H. De Mesmaecker, Steenhuffel, 9,000 D. De Groeve, Erpe, 9,222 A,Van Pottelbergh, Erembodegem, 9,840 V. Roelandt, Lede, 16,720 VOOR aanbesteding van de metsel- en steen- houwerswerken tot oprichting van het kunsthekwerk rond deS' Martenskerk. H. De Saedeleer, Nieuwstraat, Aalst, fr. 6,974 J. Wauters, Vrijheidstr. Aalst, 7.299 E. Parewyck, Haeltert, 7,58o B. Hermans, Boudewijnkaai, Aalst, 7,635 A. De Jonge, Lede, 7,820 R. Meganck. Schoolstraat, Aalst. 7,934 A. Steenhout, Brabantstraat, Aalst, 8,465 VOOR aanbesteding van het leveren en plaatsen van het hekwerk. E. Van Itterbeek, Nieuwstraat, Aalst, fr. 7,85o,oo E. Viroux, Ciney, 8,2o5,oo I. Debast, Brussel, 8,279,00 A. Sillen, Blauwput, Leuven, 8,280,00 W. Marchal, Schaerbeek, 8,375,00 K. Frateur, Boom, 8,999,00 A. De Jonge, Lede, 9,749,00 V. Vromont, Bergen, 9,950,00 Ateliers de construction, Den- dermonde, io,s3i,6o L. Van Aerschot, Herenthals, n,160,00 L. Schoeffer, Antwerpen, 11,820,00 H. Campain, Elsene, 12,172,00 J. Van den Berghe, Aalst, i3,25o,oo F. Marchal&zoon, Schaerbeek, i3,45o,oo Ateliers Tantot. Etterbeek, 14,325,00 De Craene-De Vreux Cie, Sint-Gillis, Brussel, 14,640,00 H. Van den Broeck, Doornijk, 16,000,00 Geholpen door de Engelsche pers, die eenstemmig op zijne hand was, had het hem niet veel moeite gekost, Sint-Alba als een slachtoffer van gerechtelijke wille keur voor te stellen. De kiesvereeniging, waarvan hij voorzitter was, had dan ook indertijd zijn voorstel om de candidatuur van Sint-Alba krachtig te blijven hand haven, met grooten bijval begroet. Nog den avond te voren had hij met vuur in de vergadering gesproken hij had de leden er op gewezen welk een voordeel het voor de plaats hunner inwoning zoude zijn, indien de onvruchtbare heidegron den, welke de gemeente ontsierden, in handen van een rijk man kwamen, die over groote kapitalen kon beschikken en dat de belangen van het distrikt der halve aan geene betere handen konden worden toevertrouwd I... En nu was die hoop des vaderlands, die redder van het kiesdistrikt, die kooper van de woeste heidegronden, die groote financier, dat slachtoffer van rechterlijke willekeur alles in den persoon van Sint-Alba vereenigd, op geheimzinnige manier verdwenen, bij nacht en ontij gevlucht I Was het wonder dat M. Ford wanhopig was Hoe ter wereld moest hij dit alles goedpraten 8 Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1905 | | pagina 1