Ditjes en datjes. Jaarlijksche Bedevaart Zondagrust. Stad Aalst.-IVerkbeurs Van tak op tak. AELST. Allerhande nieuws. HOE DIKWERF hebben wij in den rooden Gentschen Vooruit en andere roode organen en orgaantjes niet gelezen: Wij eerbiedigen den Godsdienst En verder ook Wij bekommeren ons geens zins met het Geloof, wij laten iedereen vrij en nooit randen wij het aan Wat schaamtelooze roode leugenaars toch I Meer dan honderd voorbeelden zouden wij onder de oogen onzer geërde lezers kunnen brengen en tot meerder bewijs nog willen wij laten volgen wat Le Peuple b, het officieel orgaan der socia listen, op 17 Juli igo5, dus de verledene week schreef De God der catholieken is hatelijk, haatdragend, slecht, onverdragelijk, wreed hij is noch goed, noch schoon en hij wordt ons afgeschilderd als t iemand die geene genegenheid ver- dient. De H. Geest wordt geheel lief. Het is waar dat hij al oud is. b Geachte lezers, wij vragen u verschoo ning die ijselijke godslasteringen onder uwe oogen te brengen, maar het moet, opdat ge zoudt weten wat helsche god haters de socialisten zijn. En de socialisten zijn de bondgenooten onzer liberalen. Men overwege dit wel zonder de socia listen zijn de liberalen niets meer zij moeten de roode vlag volgen, gelijk auto craat Anseele het hun toeriep, in andere woorden, moesten de liberalen meester worden ze zouden moeten dansen gelijk de socialisten schuifelen... Overweegt het dus De liberalen en de Boeren. Als de Catholieken in 1884,na het schan delijk wegjagen der onhebbelijke geuze- rij, aan het bewind kwamen, vonden zij den landbouw geheel aan zich zelf over gelaten. Er bestonden geene syndikaten van veekweek, noch van aankoop, geene veeverzekeringen, noch geene van al de verschillige vereenigingen welke thans door den Staat aangemoedigd en geldelijk ondersteund worden. Er bestond geen ministerie van land bouw het landbouwonderwijs was ver te zoeken. De buurtwegen op den buiten en ge heel de landelijke wegenis bevonden zich in den ellendigsten toestand, en als men aan du liberalen vroeg toch ook eens aan den landbouw te denken, antwoordde minister Rolin De boeren moeten maar zien dat zij er zelf en alleen doorspar telen. De boeren werden trouwens aanzien als slechte kiezers al het mogelijke werd gedaan om hen van hun kiesrecht te be- rooven de groote steden alleen waren van tel. De boeren waren lompe ploegen, mastetoppen, kiesvee, stembeesten, bar baren, enz. Dat zijn de gevoelens der liberalerij voor de boeren. V Ken© getuigenis. In de Senaatzitting van 28 Juni, tijdens de bespreking der wet op de Zondagrust, hield socialist Picard eene zeer merkweer dige redevoering, waarin hij onder andere zeer klaar deed uitschijnen, hoe onge rijmd de bewering der liberalen is, dat die wet strijdig zou zijn met de grondwet. Wij zullen echter dit gedeelte zijner redevoering niet mededeelen dat verwijt van ongrondwettelijkheid wordt door niemand ernstig opgenomen, door de liberalen zelf niet, anders zouden zij tegen de wet hebben gestemd. Deze enkele zinsnede willen wij van M. Picard's aanspraak aanhalen a Het zal, inderdaad, de zes-en-twintig- ste werkmanswet zijn, welke Senaat en Kamer in een tijdverloop van i5 A 20 jaar zullen gestemd hebben, zooals he! blijkt uit het wetboek van den handarbeider, door onzen achtbaren collega Destrée en door Mac Hallet bijeengebracht. b Gij hebt goed gelezen, niet waar vriend lezer De wet op de Zondagrust is de 26* werkmanswet, die onder het catholiek Gouvernement in i5 20 jaar tijds wordt ingevoerd 't Is socialist Picard die het getuigt. En dan zijn er liberalen, die durven beweren, dat het catholiek Staatsbestuur zich al heel weinig bekommert om 't lot van den werkman dat de liberalen diens beste vrienden zijn, en dat zij zijne be langen op uitstekende wijze zouden be hartigen. 't Is waarlijk wat schoons, vooral als men daarbij bedenkt, dat de geuzen, toen zij aan 't bewind waren, nooit iets deden voorden geringen man, en dat zij al de wetten, door het catholiek Gouver nement voorgesteld, ten gunste des arbei ders, onder het een of ander voorwendsel hebben tegengewerkt en bestreden. De werklieden weten echter wel wie hunne ware vrienden zijn zij die daden en niet enkel woorden ten beste geven de Catholieken. De getuigenis van socialist Picard kan enkel hunne denkwijze te dien opzichte versterken. PILATÜS droomt het catholiek mi nisterie in deu dieperik. Die droomer toch I Over eenige dagen kwam hier ne rondreizende zanger m£t zijne armonika en hij zong onder 't venster' der Gebro- kene ruit Droomen is de vreugd van 't leven, Zonder kommer of verdriet, Kunt ge dan de lucht doorzweven, En dat kunt ge wakker niet. Waar ge daags ligt naar te snakken, 't Zij naar eten of naar geld, Dat kunt ge in uw droom gaan pakken Zonder streken of geweld. Refrein. Maar 't is jammer toch Droomen is bedrog En bij 't ontwaken Moet ge uwe vreugde staken. uit VLAANDEREN en BRABANT naar 0. L. Vrouw van het H, Hert te Sittard 1 DOK. De Bedevaart, uit hoofde der krijgs oefeningen welke van 4 tot 14 September rond Sittard zullen plaats hebben, is eene week vroeger gesteld. De Bedevaart is vastgesteld op Dijnsdag 29 en Woensdag 3o Augusti. DIJNSDAG 29 AUGUSTI. Om 5 en half ure, Solemneel: Mis in de kerk van Erembodegem ter intentie der bedevaerders. Er zal een expresstrein, vertrekkende omtrent 8 ure uit Gent, met stilstand tot Erembodegem, Dender leeuw, Ternath en Brussel, ingericht worden. Aan de bedevaarders komende van boven Gent, Audenaarde, Geeraardsber- gen, Dendermonde, zal alle gemak be zorgd worden voor goede corresponden tie in het gaan en keeren. N. B. De treinregeling voor gaan en keeren met de correspondentiën er bijge voegd, zal later aan iedereen bijtijds op gestuurd worden. Den Dijnsdag gaan wij rechtstreeks langs Leuven, Hasselt, enz. naar Sittard, om daar korts na den middag aan te ko men. Aan de statie zullen wij plechtig af gehaald worden door het gunstig gekend muziek van Sittard u Philharmonie door een groep maagdekens enz., om ons processiegewijs en al biddend te begeven naar de Baziliek van O. L. Vrouw van het H. Hert. Daarna noenmaal en vrije tijd tot 6 ure. Men zal de gelegenheid hebben een aangenaam uitstapje in Duitschland te kunnen doen. Om 6 uren stipt wordt iedereen verzocht tegenwoordig te zijn aan het Lof, Sermoen en Opdracht aan O. L. Vrouw van het H. Hert. Na het Lof zal er gelegenheid gegeven worden om te biechten. Om 7 en half ure, Avondmaal. Daarna zal volgens het gebruik eene algemeene vergadering plaats hebben in het Hotel De Zwaan. b WOENSDAG 3o AUGUSTI. Om 5 en half ure, Solemneele Mis ter intentie der bedevaarders. Onder de Mis, Algemeene Communie daarna ontbijt en vrije tijd voor de devotie der bede vaarders. Om 7 en half ure, vergadering in de Baziliek en zegen met het Allerheiligste Sacrament. Daarna gaan wij naar de sta tie, waar wij omtrent 8 ure zullen ver trekken rechtstreeks naar Luik. Te Luik is iedereen vrij tot aan het uur van vertrek (later te bepalen). Men zal alle gelegenheid hebben de Wereld tentoonstelling te zien, ofwel de merk- waarpigheden dezer groote stad, en hare onvergelijkbare prachtige zichten te be wonderen. Het is eene gansch buitengewone ge legenheid, welke aan de bedevaarders aangeboden wordt. Na het schoone hei ligdom van O. L. Vrouw tot Sitlard te hebben bezocht, zullen zij in de terugreis de schoone stad Luik en hare wereldten toonstelling, met dezelfde reiskosten, kun nen bezichtigen. Wij laten elk vrij tot Luik, omdat het moeilijk is, in zoo groot getal, in het midden van al dat volk, samen te blij ven. De kosten der Bedevaart beloopen tot iS franken. Hierin is alles begrepen, uit genomen het verblijf tot Luik, en voor wat de reiskosten betreft van den trein, deze beginnen maar te rekenen van Erem bodegem. (Erembodegem-Sittard). Er is wel gezorgd voor goed en zinde lijk logement te Sittard. Verleden jaar waren wij met 25o bedevaarders en sedert zijn er veischeidene nieuwe hotels bijge- komen. Het Bestuur der Bedevaart is niet ver antwoordelijk voor het verlies van de plaatsbewijzen (coupons) of andere weder waardigheden, welke zouden kunnen voortkomen uit onderbreking der reis of van andere ongevallen. De prijs der Bedevaart moet in eens betaald worden tegen ontvangstbewijs. Op den trein zal men gelijk vroegere jaren den Rozenkrans bidden. De inschrijving moet zoohaast mogelijk geschieden (ten lnatsie den 1G August!), ten einde het schikken der treinregeling. het verdeelen der hotels naar behooren te kunnen doen. Van den 16 tot den 18 kan men nog eene inschrijving nemen, mits eene ver meerdering van 2 franken. Van ou af kan de inschrijving geschie den bij de volgende personen Mejuffer Melanie De Backer, Dorp, Erembodegem. Mijnheer G. Verhegge, koster, Erembcdegem. Eerw. Heer Andries, onderpastoor, Santbergen. Eerw. Heer D Hondt, pastoor, Smeer- hebbe-Vloersegem. Eerw. Heer Van der Biest, pastoor, Wiezo. Eerw. Heer Van Landuyt, pastoor, Erembodegem, Voorzitter. Eerw. Heer Temmerman, Onderpastoor, Sinte Coleta, Gent, Be stuurder. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, Zondag 3o Juli 1905, M. Meganck, Leopoldstraat. Worden gevraagd i Een bakkersgast, leerjongen. Een kleermaker, leerjongen. Daglooners. Breisters, Vragen werk Een smeder, halve gast. K^ercfaf I Vrijdag 21 Juli, om 9 uren 's avonds, zaten in het Café central te P.russel Pilatus Daens, baas Fonteyne, Groene Pie en nog an dere groene heerschappen waarvan de eene met hoogen hoed. Lijk het bij een groene rommelzoo gewoonlijk gaat, was men aan 't schelden en lasteren tegen de Koninklijke Familie. De man met den hoogen hoed was de ergste, de geweldig ste. Nu een burgerwacht die daarom trent zat, te recht verontweerdigd, stond op en onder den kreet van Respec- tez la Familie Royale Eerbiedigt de Koninklijke Familie, gaf hij een bonk op den hoogen hoed dat hij einde verre v loog. Al de aanwezigen schoten in eenen uit- bundigen schaterlach behalve de grorne helden die beteuterd zaten te kijken ge lijk uilen op 'nen kluit... Havenwerken en vestingen van Antwerpen. De beraadslagingen ter Volkskamer zijn verdaagd tot den derden Woensdag der maand October aanst. Logenaar, drij dubbelen logenaar zult ge blijven sicur Pie Daens, tot dat ge openbaarlijk de persoon of personen zult aangewezen hebben die u, in naam der calholieke Vereeniging onzes Arron- dissements, voorstellen heeft of hebben gedaan van verzoening en vrede en u de tweede plaats op de lijst der catholieke candidaten heeft of hebben toegezegd. Wij zeggen het 11, logenaar, alles wat gij hier omtrent hebt geschreven en ter Volkskamer verklaard hebt ge uit uwen duim gezogen gelijk het bij verdachtelijke volksfoppers de gewoonte is... Dus logenaar, drij dubbele logenaar blijft ge Voor 't overige wat min spottende ver waandheid in deze zaak zou wat beter staan... Wie 't schoentje past, trekke hel maar aan 1 •k I>e verklaringen van Z. M. den Koning den 21 Juli ter Poelaertplaats te Brussel gedaan, namelijk, dat de nieuwe vestingen van Antwerpen, geen vermeerdering van belastingen en ook geene verhooging van 't jaarlijks conti- gent zullen vereischen, zijn niet van aard om ons van zienswijze te doen veran deren. Wij houden die nieuwe forten als nut teloos, volgens ons, gelijk wij het in onze twee laatste zondagnummers hebben voor gesteld. Wij hadden besloten de beweegreden meë te deelen welke M.Woeste bijbrengt, om de noodzakelijkheid dezer forten te bewijzen, doch wij zijn er niet in gelukt ze ons getrouw te verschaffen. Ons inzicht was, HET VOOR en HET TEGEN onder de oogen onzer geachte lezers te stellen, opdat ze zouden hebben kunnen oordeelen over de waarde der beweegreden ingeroepen ten voor- deele der nieuwe Antwerpsche forten. •k Boerenbond. Als gevolg op den omzendbrief door de leder, van den hoofd- raad van den Boerenbond voor Limburg aan de Gilden hunner provincie gestuurd, brief, overgedrukt in den Boer van 3 Juli, laten de leden van de 1 hoofdraad voor West-Vlaanderen weten dat zij ge heel en gansch eens zijn met de leden uit Limburg, om verzet aan te teekenen tegen de aanvallen gericht tegen du aan deelhouders van de Aan- en Verkoop- vennootschop van den Boerenbond, en dat zij den omzendbrief der Limburgsche leden van den hoofdraad bijtreden. (Get.) Van den Bussche, J. Van Seyn- have, J, Iserbyt, J. Van deu Bulcke, A. Lefebvre. "k Een overlevende van het beleg van Antwerpen. Z. M. Leopold II heeft het kruis van militaire verdienste van 2* klas verleend aan eenen ouderling met name Paris, die deelnam aan het beleg van Antwerpen, als ruiter bij liet vijfde regiment huzaren. Spaarboekjes in Oost-Vlaanderen. Op3i December 1904 bedroegen du gespaarde gelden op Staatsspaarkas in onze provincie, 92,477,531 fr. 71 c., te verdeelen als volgt in de agentschap pen der nationale Bank 7,584,5i5 fr. 55 c. in de postbureelen 82,132,637 fr- 89 c. in de bijzondere succursaal te Loke ren 2,760,378 fr. 27 c. De aangeworven intresten van 1904 de som van 2,588,395 fr. 3o bedragend, sluit dc rekening op 1 Januari 190I met de som van 95,065,927 fr. 01 c. spaar gelden in de provincie Oost-Vlaanderen alleen. Den 3o November bedroegen de ge storte gelden 92,606,603 fr. 60 c.,'t zij 129,071 fr. 99 c., meer dan eene maand later. Den 3o November waren er 28.511 spaarboekjes op de nationale Bank, 221,722 op de postbureelen en 6,806 op Lokeren, samen 257,039 boekjes. In de maand December werden er nieuw ingeschreven op de nationale Bank, 404, op de postbureelen 6,543, te Lokeren 91. Daarentegen werden er af geschreven 3gi op de Bank, 4,415 op den post en 105 te Lokeren. Het getal boekjes vermeerderde dus met 2,217 en klom bijgevolg tot 259,166 op 3i De cember. Op 3o November bedroegen dus de spaargelden 36o fr. 28 per boekje, en op 1 Januari igo5 (met de intresten bijge voegd) 366 fr. 82. WETTELIJKE BESLUITEN. De wettelijke erkenning is verleend aan de volgende maatschappijen van ondorlingen bijstand Vooruitzien is welvaren, te Sint- Gooriks-Oudenhove Franschmansgilde - a de Voorzorg, b te Bavegem Fransch: mansgilde «Voor God en Evenmensch,» te Denderhautem Steenbakkersver- broedering, >3 te Denderleeuw Fransch- mansgilde Moedig vooruit, b b te St.- Lievcns Essche; Sint-Pieterswijk, te Geeraardsbergen Franschmansgilde Sint-Michaël, te Sint Lievens-Hou- tem en Franschmansgilde a St. Bartho lomew, te Hillegem. Creemboter. Markt van Zaterdag 29 Juli igo5. 187 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 260 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2080 kilogr. Ongevallenwet. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender- bode Aangiften van arbeidsongeval, Model Aen Geneeskundig getuigschrift, Model B. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden op Zondag 3o Juli igo5, om 11 4/ï ure, op het kiosk ter Groote Markt, door de Fanfaar der Pupil lenschool van 't leger, onder de leiding van M. Vanderlinden. 1. Marche militaire, Vanderlinden. 2. Dame de cceur, ouvert. Duval. 3. Réve de bönheur, maz. Boon. 4. Les Dragons de Villars, fantaisie Vanderlinden. 5. Le réveil du coucou, Buziau. Prijsdeelingen Collegie der E.E. Paters Jesulten, AalstDijnsdag 1 Oogst, om 8 uren Sl Martinusgesticht, Woensdag 2 Oogst, om 9 iluren. Staats Middelbare Meisjesschool, Woens dag 2 Oogst, om 9 uren. Staats Middelbare Jongensschool, Don derdag 3 Oogst, om 9 uren, PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Markt, op Donderdag 3 Augustus 1905, om 8 l/3 ure 's avonds, door de Koninklijke Harmonie onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1Marche de Cavalerie, R. Eilenberg. 2. Ouv. de l'Op. La Bohémienne >3 M. W. Balfe. 3. Mascarade, Air de ballet. A. Cortège, B. Arlequin Colombine, C. Polichinelle. D. Les Mandolinistes. P. La Cóme. 4. Scène dramatique de l'op. Les Hugenots Meyerbeer. 5. Chinoiserie, Polka originale par P. Gevaert, Arr. par F. L. V. d. Bogaerde. AALST. Woensdag voormiddag had vrouw Frans Temmerman, wonende Langestraat, Mijlbcek, een ketel kokende water op den vloer gezet gedurende eene korte afwezigheid sukkelde haar zoontje oud 3 1/2 jaren er in en bekwam zulke vreeselijke brandwonden dat het Donderdag 's namiddags overleed. De ouders zijn ontroostbaar. Erembodegem. Ons Gemeentebe stuur heeft deze week, een brief ontvan gen door den heer Baron van der Brug gen, Minister van Landbouw, tot onzen achtbare Volksvertegenwoordiger, den heer De Sadeleer gericht. De heer Mi nister laat weten dat hij kosteloos vervoer toegestaan heeft voor de materialen noo- dig tot het verbeteren voor de buurtwegen der Gemeente Erembodegem. Denderhautem. Men schrijft ons u Sedert verscheidene maanden hebben onze catholieke Volksvertegenwoordi- gers de vraag ondersteund tot het ma il ken van den Tram Ninove-Denderhau- tem-Statie Haeltert en te zelfdertijd de b vraag voor den Tram, Aalst-Haeltert- Kerkxken, enz. Naar wij vernemen houdt het Hooger Bestuur zich druk onledig met 't bestuderen der beide vragen. 33 Dijnsdag avond rond 6 ure is Beveren in rep en roer gebracht door het binnenbrengen van V. G., die eene her bergierster in Melsele Polder den hals had afgesneden. V. G. woonde voorheen te Zwijndrecht, was werkman aan de natie te Antwerpen, had sedert drie dagen zijn werk verlaten en was op zwier ge gaan. Van in den morgend vertelde hij, dat de vrouw van L. er aan moest. Rond den middag was hij in de herberg van L. ge komen, viel de vrouw aan met een mes, bracht haar verscheidene steken toe maar zij ontsnapte als bij wonder uit de handen van de moordenaar. Op haar noodgeschrei kwam een her der ter hulp, deze zag hem vluchten en in het water springen hij liep er henen en vond hem met den kop in het slijk steken. Dc waker uit Krankenloonpolder was intusschen ter plaatse gekomen, verwit tigde de overheid van Melsele en de gen darmerie van Beveren. Gekoord en gebonden brachten zij hem naar de gevangenis van Beveren, waar hij den nacht doorbracht en Woensdag morgend heeft het parket hem onder vraagd en hem naar Dendermonde over gebracht. Donderdag voormiddag heeft zekere De Brabander, wonende Broekstraat, te Oudenaarde, gepoogd zijne moeder om het leven te brengen. Rond 9 1/2 ure kwam hij in huis en bracht zijne moeder eenen slag op het hoofd. De wonde was ijselijk om zien. De hersenen lagen bloot. Men heeft het slachtoffer de H. Olie gegeven. De ontaarde zoon is 23 jaar oud. Ge woonlijk werkte hij niet en stond meest altijd aan de statie. Na zijne gruwelijke daad volbracht te hebben, begaf bij zich naar de gendarmerie en vertelde wat hij gedaan had. Door den onderzoeksrechter onder vraagd verklaarde hij, niet geweten te hebben wat hij deed. Een later bericht meldt dat de moeder in den namiddag overleden is. Woensdag avond zaten te Smetlede de gebroeders Buyle rustig hunne pijp te rooken toen geburen kwamen zeggen dat hun huis in brand stond. Zij zagen de vlimmen door het strooi en dak slaan. Aan blusschen viel niet te denken. Met veel moeite heeft men het vee en een weinig huisraad kunnen red den. Er is verzekering. Woensdag avond, rond 8 ure, is ter wijk Bruisbeke te St-Lievens-Houtem het huisje afgebrand der weduwe Mer- chiers. Een klein rund en twee geiten zijn in den brand gebleven. Verders het gerief. Verscheidene metsers waren te Bug- genhout bezig aan het herstellen der hoe ve De Wiesbeek b toen eensklaps een muur instortte. Twee werklieden werden onder de puinen begraven. Na lange po gingen, gelukte men er in d^ slachtofTirs uit hunnen benarden toestand te redden. Het zijn de genaamden Jan Wils en Arys. Beiden zijn zoo erg over heel het lijf ge wond, dat men ze in een naburig huis ter verpleging heeft moeten houden. Drie dronken steenbakkers hebben Dinsdag avond de herberg De drie Hui zen te Brussel, bijna geheel vernielJ, omdat men hun geenen drank meer wilde inschenken. Van daar gingen zij naar de herberg van M. Stamp, doch deze had zijne deur gesloten. De woestaards staken met hunne dolken door de deuren en dreigden het huis in brand te steken. Eindelijk trokken zij naar het werkhuis van M. Verstrepen, mai merbewerker en braken er verschei dene grafzerken. Toen de policie ter plaats kwam, namen de kere's de vlucht. Twee hunner werden spoedig aangehouden. De derde werd door het volk opgezocht en zou ongetwij feld gelyncheerd geweest zijn, indien de policie hem niet beschermd had. Moord Hulp Dit geroep bracht Dinsdag avond de Onderwijsstraat, te Brussel, in opschudding. Het werd geuit door eene jonge vrouw die met bebloed gezicht en losse haren in eene balcon gevlucht was. Niet lang duurde liet, of eene menigte menschen, en daartusschen vier policie- agenten schoolden voor het huis samen. De jonge vrouw legde hen uit, dat zij de dienstmeid van den huize was;dat hare meesteres en dezes vriend haar hadden ingesloten en geslagen. Twee agenten wilden nu het huis bin nen gaan, maar op hun kloppen en bel len, kwam niemand openen. Eene stem riep echter langs binnen, dat de sleutel verloren was geraakt, en dat men, als men binnen wilde zijn, eenen smid moest roepen. Dit gebeurde. En toen de policieofficier nu met een paar agenten binnen ging, werd hij ontvangen door eene dame, die eene cigaret rookte, en eenen heer, X. genaamd, beheerder in een groot han delshuis van Brussel. Beiden erkenden de waarheid van wat de meid gezegd had en de officier ging nu naar boven om het meisje te verlossen. De meid, ondervraagd, zegde nu dat zij denzelfden morgend door hare meeste res was afgedankt, dat zij des avonds om hare koffers was gekomen en toen door den heer en de dame was aangegrepen, geslagen, gestampt, bij de haren gesleurd, door de ruiten van eene glazen deur ge- stooten, tot zij eindelijk in de balcon had kunnen vluchten, waar zij werd opge sloten. Een streng onderzoek is ingesteld en de meid werd in het gasthuis verzorgd. Het volk bleef nog uren voor het huis staan, waar, naar men beweerde, een moord was gepleegd. Het luchtvaardersfeest te Brussel is Zondag door het slecht weder, regen er. wind, ten volle mislukt. Er was echter zeer veel volk naar het Half Eeuw-park gekomen en enkele luchtreizigers wilden ondanks alles opstijgen. Het inrichtings- komiteit verzette er zich tegen en deed rond 3 uur de luchtballen weer ledig maken. Bij het losmaken van eenen draad, staande op de Fortaladdcr,is een pompier mei ladder en al gevallen, doordien een der wielen van den wagen in eenen put schoot. De ongelukkige werd den rechter schouder en den pols gebroken. Hij is bij dringendheid naar het gasthuis gebracht De Aeroclub heeft hem dadelijk eene som van 100 fr. doen overhandigen. Een policieagent werd bij het ongeluk licht gekwetst. Later. De pompier, Beber genaamd is aan zijne wonden bezweken. Telegrafen en Telephonen. Zijn veroordeeld tijdens het eerste halfjaar 1905, door de verschillende rechtbanken des Rijks i° Twee personen, tot gevangenzitting van 3 maanden tot 8 maanden en tot eene boete van fr. 26 Diefstal van telephoon- draad. (Toepassing van art. 463 van het strafwetboek.) 2° Een persoon, tot gevangenzitting van 9 maanden en tot eene boete van fr. 52 Verhelen van telephoondraad. (Toe passing van art. 5o5 van het strafwet boek.) 3° Zeven personen, tot boeten van fr. 1 tot fr. 25 zonder voorafgaande kennis geving aan het Beheer, werken uitvoeren langs eene tele'phoon- of telegraaflijn. (Overtreding van het Koninklijk besluit van 15 October 1876). 4° Vier personen, tot boeten van fr. 1 tot fr. 25 zonder opzet, beschadigen van eene telephoon- of telegraaflijn. (Toepas sing van artikel 563 van het strafwetboek.) 5° Vijf personen, tot boeten van fr. 1 tot fr. 25 voor de hiervoren bij 3° en 40 opgegeven redenen. (Overtreding van het Koninklijk besluit van i5 October 1876 en toepassing van art. 563 van het straf wetboek). Drie Duitsche matrozen, die van Duinkerke naar Antwerpen reisden, kre gen in de Noordstatie, te Brussel, ruzie met soldaten, welke in hetzelfde compar timent zaten Een gevecht ontstond weldra en de Ireinoverste, door het alarmsignaal geroepen, poogde den vrede le herstellen. Toen de trein Schaarbeek bereikt had, werden de matrozen aangehouden en met gescheurde kleeren en bebloede koppen in den amigo gestoken. Dinsdag namiddag kwam eene leur- ster binnen bij de weduwe D., Radijs straat, te Brussel, die daar alleen was met haar klein kind. De leurster nam eenen stoel en sloeg daarmêe herhaalde malen de weduwe en haar kind, zoodat beiden bloedend en zwaar gewond ten gronde zakten. Op het gerucht snelden nu de geburen toe en deze grepen de indringster vast. Zij troefden en krabden haar zoo lang tot de policie kwam om haar, evenals de twee andere slachtoffers naar het gast huis te brengen. Het volgend wordt te St-Gillis, bij Brussel, verhaald Een jonge Franchman, die eene dikke, met bankbiljetten gevulde portefeuille bij zich droeg, zou in eene herberg gelokt zijn door een jong meisje en eenen mede plichtigen, een oud-veroordeelde van de ergste soort. Na samen champagne gedronken te hebben zouden zij hem in de kelderkeuken hebben gelokt, onder voorwendsel hem daar koffie aan te bieden en daar zou de kerel, die van het gezelschap deelmaakte, het meisje onder bedreigingen gedwongen hebben, den Franschman te vermoorden. Daarop zou het slachtoffer van zijne bankbiletten beroofd zijn. Het meisje zou er slechts 5o fr. van hebben gekregen. Om het lijk te doen verdwijnen zou men het gedeeltelijk verbrand en het ove rige begraven hebben. De policie heeft een onderzoek inge steld en vervolgens de ?aak aan het par ket bekend gemaakt,maar beiden schijnen zeer weinig vertrouwen te hebben in de geschiedenis en heel het verhaal voor een praatje te aanzien. In alle geval duurt het onderzoek voort. In de Wondelgemstraat, Rabot, te Gent, woont de familie De Kesel. Heel het gezin is Woensdag naar Luik ver trokken, om het nijverheidseereteeken te gaan ontvangen. Het waren Jan De Kesel, vader zijne zonen Serafien, Isi- door en Prosper zijne dochter Elodie, en zijn schoonzoon, Victor Michiels, echtgenoot van zijne dochter Elodie. De trein, n° 3164, komende uit Antwerpen om 9,05 uren, is Donderdag voormiddag, in de statie van Lokeren, ontriggeld. De excentriek werkte niet, waardoor de rechterwieleen van de lokomotief een verkeerd spoor namen, terwijl de linker- wielen op het eerste spoor bleven, met het natuurlijk gevolg dat de wielen van elkander verwijderden en het machien ineen stuikte. De bagagewagen en een rijtuig van derde klas kantelden om. De stoker en een treinwachter werden ten gronde geslingerd en klagen over inwendige kneuzingen. DokterVan Neste, juist tei plaats, heeft hun de eerste zorgen toegediend. Verdere ongelukken zijn ér niet te be treuren. De reizigers kwamen er met schrik van af. Om 1 uur was de baan wederom vrij. In de io* wijk te Antwerpen is er Donderdag een drama afgespeeld gewor den, dat voor beide betrokkenen eenen doodelijken afloop zou ten gevolge kun nen hebben. Zekere Lod. C., een ketellapper, wonende Korte Zavelstraat, had vroeger betrekkingen gehad met zekere Carolina Rombauts, wonende Oranjestraat, 1, op het tweede verdiep. Beiden hadden vroe ger gewoond Van Kerckhovestraat, 69. Er moet iets plaats gehad hebben, dat Lod. C. verbitterd heeft, want Donderdag rnorgend rond 7 ure, drong hij <!c woning van Carolina Rombauts binnen, duwde du deur harer kamer open en vond haar aan de waschtob. Hij greep haar vast, sleurde haar ten gronde en bij middel van een scheermes bracht hij haar een bijna ontelbaar getal sneden toe in het aangezicht, voorhoofd, armen en hals. Zij gelukte er nog in de vlucht te nuinen, om uitgeput in de straat bloedend neer te zijgen. Toen heeft de waanzinnige dader ge poogd zich den hals over te snijden. Btiden worden verzorgd door dokters Laureys en Wildiers, waarna ze in eenen wanhopigen staat naar het Sluyvenberg- gasthuis werden gevoerd. Donderdag nacht hebben die ven het slot gezaagd uit een vensterblinde bij Joseph Lenie, te Schelle, en zijn langs daar in huis gekomen. Zij hebben bijna gansch het huis doorgeloopen, te zien aan druppels van bougies op den grond. Zij namen, onder andere meê een velo, de billardbillen, 't geld der veloclub, een grooten rookbil, spaargeld der dochter, sigaren, enz. Aan andere huizen zijn denzelfden nacht ook pogingen aangewend om bin nen te geraken, doch zonder te gelukken. Dit was het getal bij Louis Rosiers, aan nemer en herbergier, waar langs achter eene ruit uitgenomen werd. De vrouw heeft hier de inbrekers op de vlucht gedreven. Eenen man, die op de s.iaat op loer stond, heeft zij gezien, maar niet herkend. Naar aanleiding van de talrijke verdachte brandrampen rond Thielt, werd een nauwkeurig onderzoek gedaan,

De Denderbode | 1905 | | pagina 2