Donderdag 3 Augusti 1905 3 centiemen per nummer. 36"e Jaar 3583 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Deles van Frankrijk mm VAN POLITIE GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM LANDBOUW. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE J'it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prjjs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. chique auuM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijd,.p in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 2 AUGUSTI igo5 Indien de liberale minderheid der Kamer ooit in meerderheid moest veran deren, zouden wij dadelijk onder de dwin gelandij der vrijmetselarij vallen en de droevige dagen beleven, die de Catholie- ken in Frankrijk sedert eenige jaren ken nen. Ziehier een artikel van onzen grooten confrater, Le Bien public dat de aandacht der kiezers op dit punt trekt In Frankrijk heeft men de wet op de scheiding van Kerk en Staat met meer dan ioo stemmen meerderheid aange nomen. Tegelijkertijd heeft de Kamer beslist dat de redevoering van den verslaggever, M. Briand, zou gedrukt en aangeplakt werden, omdat deze redevoering de kiezers bedriegt aangaande het karak ter, de strekking en de gevolgen der wet. Het voorstel van ook de redevoering van M. Bepmale te doen aanplakken werd verworpen, omdat zij al te klaar de ver langens der vrijmetselarij openbaar maakt de wet moet de vernietiging van den catholieken Godsdienst in Frankrijk voor gevolg hebben. Het doel, dat de voorstellers der wet op de scheiding van Kerk en Staat beoogd hebben, is die vernietiging naderbij te kennen en dat doel zal bereikt worden, indien God het niet belet. Pit is zonneklaar voor al degenen die weten op welke wijze de wetten door de vrijmetselarij aan het arm Frankrijk, sedert dertig jaren, opgedrongen en toe past werden. Ook in België is de vrijmetselarij mach tig. Daarom is het nuttig dat wij ingelicht zijn over de manier, waarop zij stap voor stap en op sluiksche wijze tot haar doel geraakt. De wet van 1901 op de Associaties gaf hetteeken van den aanval tegen den Godsdienst. Die wet scheen oorspronke lijk slechts bestemd om in 't algemeen de vrijheid van vereeniging aan zeker bepa lingen te onderwerpen, doch langzamer hand gaf men haar het karakter van eene wet gesticht tegen de kloosters. Hoe is men daartoe geraakt Niet ineens maar stap voor stap. Eerste stap de wet van 1 Juli stelt voor den toestand der kloostervereenigingen te regelen en belooft het bestaan te verzekeren aan al degene die noodzakelijk of nuttig zullen geoordeeld worden. Tweede stap niettegenstaande de be loften, ondanks de plechtigste verklarin gen, verklaart men dat iedere klooster gemeente en zelfs iedere kloosterling eene vcreeiiiging vormt, die 6ene wettelijke goedkeuring of machtiging noodig heeft. Drie duizend scholen afhangend van kloostergemeenten worden aldus ineens en op brutale wijze gesloten. Derde stap Zes duizend andere scho len, die zich in regel willen stellen met de wet, worden niet beter behandeld en worden de eene na de andere afgeschaft. Vierde stap De vereenigingen voor mannen worden in eenen pennentrek ver oordeeld, allen te samen, zonder dat men hare verdediging wil hooren... De kloos terlingen worden van alles beroofd en in ballingschap geworpen. Vijfde stap Eene nieuwe wet komt, in 1904, een einde stellen aim aide tot dan toe noodige rechtsplegingen en verklaart eenvoudig dat al de kloosterlingen, man nen of vrouwen, geen onderwijs mogen geven. Aldus is men er toe gekomen in Frank rijk het christelijk vrij onderwijs geheel en al af te schaffen en te vervangen door het onderwijs zonder God of godsdienst, dat regelrecht tot het laagste materialis- mus leidt. De wet op de scheiding van Kerk en Slaat zal op dezelfde wijze toegepast worden. Eerst zal men de begrooting van eerediensten afschaffen, daarna zal men de kerken, pastorijen en seminariën in palmen, eindelijk zal men de priesters vervolgen om hun te beletten in de huizen of in de schuren de H. Mis op te dragen en de Sacramenten toe te dienen. Zoo zal het gaan voor de nieuwe wet en men moet verblind zijn om dit niet te voorzien. De Belgische kiezers doen goed som tijds eenen blik te werpen op hetgeen in Frankrijk gebeurt zij zullen daar zaken zien, die hun tot heilzame les zullen die nen. O 67" Vervolg. De onrust van Charlotte Duvivier's vrienden was niet minder groot, hoewel van een geheel anderen aard. Hield ook hen de zonderlinge verdwijning van Sint- Alba een tijdlang bezig, zij kregen weldra ernstiger reden tot bezorgdheid. De loop van het rechtsgeding nam voor het arme meisje een zeer slechten keer. Wel had M. Tremayne met zijn gewone welspre kendheid al het mogelijke gedaan om de rechters van hare onschuld te overtuigen en hij had zooveel hij kon, de getuigen, die tegen haar waren, in de war trachten te brengen of hunne verklaringen pogen te verzwakken, wel had ook de ongeluk kige Charlotte door hare jeugd, haar lief tallig, zachtaardig voorkomen de alge- meene deelneming en het medelijden der rechters weten te winnen,maar...de feiten spraken te sterk. Juffrouw Gregory, de voornaamste ge tuige, had, zooals te verwachten was, geen oogenblik in hare verklaring geaar zeld. Zij kon niets getuigen van Char- Aanmoediging der Tooneelkunde en der Tooneelletterkunde. De tooneel- troep of maatschappij, die de noodige voorwaarden vervult tot het bekomen van de aanmoedigingspremie, moet daartoe de vraag doen aan het gemeentebestuur en aan de provinciale tooneelcommissie. Deze vraag opgemaakt in dubbel afschrift moet voor i5 Augusti gezonden worden, samen met de lijst der leden van den troep of van de maatschappij. lotte's gelaat, noch van hare stem, daar de vermomde bezoekster geen enkel woord gesproken had, maar desniettemin bleef zij er bij, dat zij in Charlotte de persoon herkende,die Madeleine Faure den avond van hare dood in haar huis had gebracht. Geen ernstige, vertoogen, geen strikvra gen, hoe slim ook aangelegd, waren in staat het ongelukkige schepsel in hare uitspraak aan het wankelen te brengen. M. Tremayne gaf het als wanhopend op, hij wist te goed wat het gevolg er van zou zijn. Er bleef hem voor de verdediging mets anders over, dan de gedragslijn te volgen, die hij zich van het begin af aan had voorgesteld. Na op de jeugd, het zacht aardig karakter, het onbevlekte verleden van de beschuldigde in goed gekozen be woordingen gewezen te hebben, viel hij met kracht de beschuldiging aan, met voordacht de zwakste punten daarvan in het licht stellende. Hoe kon men iemand in staat van be schuldiging stellen, nog wel voor moord, was zijne eerste vraag, wanneer men niet eens kon bewijzen, dat dc moordenares en de vermoorde elkander gekend had den Wie was die Madeleine Faure Zij was hier plotseling in Sandbank versche nen, had hier eenige weinige dagen ver toefd en was daarop wreedaardig ver moord. Haar lijk lag thans op het Sand- banksche kerkhof, maar wist de beschul- iets meer van haar Was er gedurende den geheelen loop van het gading ook Is geiten liouden een winstgevend bedrijf- Reeds sedert overoude tijden leeft de geit vriendschappelijk metdtn mensch. In de geschiedenis van Herodotus en in het Oude Testament vinden we reeds herhaaldelijk melding gemaakt van de geit. Over de afstamming van de geit is men het alweder oneens en dit is zoo ongeveer met afstammingstheorieën het geval. De een beweert dat onze huisgeit van den steenbok afstamt, de ander dat zijn bakermat moet gezocht worden in den Kaukasus, in Perzië of in het Noorden van Afrika en nog anderen beweren, dat de geit zijn oorsprong in Thibet moet zoeken. Wie van die allen gelijk heeft, is misschien voor wetenschappelijke navor- schers zeer interessant, ons, practische menschen laat het min of meer koud. De rassenkwestie is bovendien een zóogroote rol, dal men boeken kan volschrijven en daarna op de laatste pagina nog even ver is als op de eerste. Near Europa moet de geit reeds in overoude tijden en met de eerste bewo ners zijn meegekomen. De bewoners der paalwoningen moesten haar als huisdier gehouden hebben, zooals blijkt uit opgra vingen, waar men bij overblijselen van paalwoningen ook beenderen van geiten vond. Of de Oude Germanen, naast runder en paardenteelt ook geitenteelt beoefen den is niet met zekerheid te zeggen. Bij de na hen komende Franken echter, was de geit een geliefd huisdier, dat zeer hoog in aanzien stond. Karei de Groote, een groot veldheer zoowel als een groot econoom en bevor deraar van den landbouw, liet op zijne goederen de geitenteelt beoefenen zooals duidelijk blijkt e.t bevelschriften door hem gegeven, die de bedoeling hadden de geiten te beschermen en de teelt als huis dier ervan te bevorderen. In een van die bevelschriften heet het Op elk goed zullen de bewoners zor gen voor loenams van runderen, varkens, schapen en geiten, en zij zullen op geen goed ooit zonder deze zijn, en verder Over geiten, Dokken, hunne huiden en hoornen, zullen de landlieden ons ver antwoording doen en ons af en toe het gezouten vleesch van deze dieren leve- Bewaring der wol. Een groot aantal personen denken goed te handelen met in hunne kassen bollen naphtaline te plaatsen, dienende om er de insekten, zooals dj mot, er uit verwijderd te hou den. Dat is eene dwaling. De eenige uitslag, dien men zoodoende bekomt, is de meubelen le verpesten, alsmede de kleederen. ja zelfs dikwijls de vertrekken, wanj de reuk der naphtaline is bijzon derlijk onaangenaam... voor personen aar niet voor de insekten. Om de kleeren in wol voor de mot te behoeden, koopt dan voor eenige centen snippers van Russisch leder, die gij bij alle goede schoenmakers zult vinden, en plaatst deze snippers in uwe kassen hun sterken geur zal uwe kleederen welriekend maken en zal er zekerlijk de vernielende vlinders uit verwijderd houden. P. d'ARLATAN. Groeten en liefkoozingen. Het onderscheid tusschcn den aard van ver schillende volken komt het best uit in het verschil in de wijze van den groet. Als twee Arabieren elkander ontmoe ten, schudden ze eerst meer dan tienmaal eikaars hand. en dan kust elk zijne eigene hand telkens weer herhalend Hoe gaat het u Een eenvoudige groet van een welopgevoed Arabier duurt minstens tien minuten. Op de vraag Hoe gaat het u luidt dit antwoord Allah zij geprezen cn alleen aan den toon is het te hooren of het den spreker nu goed of slecht gaat. Wordt er gevraagd Gaat het u goed dan is het antwoord vast en zeker. Allah behoede u. Mongolen likken eikaars wang bij wijze van liefkozing. Een moeder zou er dus niet tot haar kind zeggen a Geef mij een kus doch Lik mij Een -reiziger in die streken zag een vader van tijd tot tijd het hoofd van zijn jongste zoontje een manneke van vijf maanden, likken, ook al om het kind te liefkozen. In sommige gedeelten van de Zuidzee- eilanden spuwen de inboorlingen op hun hand en wrijven dan daarmeê het gezicht in van den persoon, dien zij begroeten willen. De sultan van Turkije en de shah van Perzië worden door eerbiedige onder danen op den voet gekust. De bewoners van Balagasy knielen, om iemand te groeten neêr, en likken zijn knieën Nu houden we maar op. maar een enkel punt aan het licht geko men, waaruit het bleek, dat de beschul digde iets meer wist van de vermoorde Madeleine Faure dan de rechters zelf En was het dan niet op zijn minst geno men de plicht geweest van hen, die zulk eene zware aanklacht durfden uitspreken, ook de reden te verklaren, waardoor een jong, bevallig, zachtaardig meisje, plot seling tot zulk eene daad van geweld kon worden gebracht Niets van dit alles was geschied. De laatste vraag alleen leverde een zielkundig raadsel op, dat dan toch zeker in d eerste plaats diende opgehel derd te worden. Hij aarzelde niet te be weren, dat de rechters evenmin als hij in staat zoude zijn eer.e eenigzins geldige oplossing te vinden. Zoolang dit niet was geschied, eindigde de advokaat, mocht het meisje niet veroordeeld worden, te meer, omdat op veel menschenkundiger gronden, die hij helaas betuigen moest op dit oogenblik niet te kunnen geven, was aan te nemen, dat door den waren moordenaar een helsch schelmstuk was gepleegd om den schijn op eene onschul dige te werpen Maar had de aanklacht hare zwakke punten zooals M, Tremayne krachtig en duidelijk had aangetoond, zij had ook hare sterke zijde. Het bezit van het met bloed bevlekte sjaaltje was een feit, dat boven alle verdenking vast stond. Juf frouw Gregory had het niet alleen onmid dellijk herkend, maar het zelfs nog voor zij het gezien had nauwkeurig beschre ven. Mevrouw Hunter had moeten toege ven, hoeveel motite het haar ook kostte, dat het sinds lange jaren het eigendom van Charlotte Duvivier was geweest. Ook de andere veel gewichtigere verklaring van jufrouw Gregory was niet in twijfel te trekken. Hoewel herhaaldelijk door den verdediger aan haren eed herinnerd, hoezeer hij haar telkens op de mogelijk heid van eene vergissing gewezen cn haar van het gewicht harer uitspraak door drongen had, was haar antwoord steeds met de grootste zekerheid en overtuiging hetzelfde geweest Zoo waarachtig als ik hier voor u sta, mijnheer 1 dat is het mensch dat dien avond met de Fransche dame is binnengekomen En zoo bepaalde getuigenis te looche nen of te ontzenuwen, was eene onmoge lijkheid. Even onmogelijk was het eene aan neembare verklaring te geven van de aan wezigheid van den sleutel in den haard van hare slaapkamer, indien zij werkelijk onschuldig was. Het was de sleutel van de achterdeur van het hotel, welke tot twaalf uren 's nachts werd open gehouden. Hoe kon deze ongemerkt in hare kamer zijn gebracht, wanneer zij den geheelen nacht daarin vertoefd had De heer Tramayne begreep zeer goed, dat dit leste feit de zaak moest beslissen. De rechters namen dan ook niet eens de moeite zich, zooals steeds de gewoonte was, ter beraadslaging af te zonderen, maar spraken onmiddellijk het vonnis uit. De jezuitenlasteraars. Le Petit Bleu het Brusselsch liberaal blad, had onlangs met groot belang verteld dat er gens in Hongarië, een onplichtige veroor deeld geweest was voor een diefstal, door een jezuiet gepleegd, doch zijne onschuld was erkend en hij was terug in vrijheid gesteld. Le Petit Bleu heeft over eenige dagen gezegeld papier ontvangen, en nu verklaart het blad dat de zoogezegd on schuldig veroordeelde enkel in vrijheid gesteld is omdat hij zich goed gedroeg in het gevang, en dat de jezuicten met den diefstal niets anders gemeens hebben, dan dat hij gepleegd werd in hun collegie te Portore en dat een hunner novicen in het proces is komen getuigen. En zoo valt geheel die jezuitenlaster weer in duigen Weervoorspelling. Door het be stuur der Société Belgb d'Astronomie, de Météorologie et de Physique du Globe, is een wedstrijd uitgeschreven in weervoorspelling. De voorspellingen moeten worden ge geven voor de eerstvolgende 34 uren en gelden voor geheel Europa, waarbij moet worden aangegeven, welken weg de de pressies zullen inslaan en voor het optre den of verdwijnen van depressies en ge bieden van hooge luchtdrukking verwach tingen moeten worden uitgesproken. De wedstrijd zal 1 September aanvan gen en i5 tot 3o dagen duren. Voor den deelnemer, die de best geslaagde voor spellingen heeft ingezonden en voldaan aan de in het program nader omschreven voorwaarden, staat een prijs van 5ooo ir. ter bechikking. Wij zijn zeer nieuwsgierig naar den uitslag van dezen belangwekkenden wed strijd, welke zeer zeker de belangstelling verdient van de weerkundigen van alle landen. De diepte der golven. Tijdens het congres van Bouwkundigen te St-Louis zijn belangrijke cijfers genoemd bij de bespreking over de diepten, waarop de golven op den zeebodem hun invloed doen gevoelen. Onder ander vertelden M. Mausews, dat bij de golfbrekers van Peterstad blok ken van 41 ton verplaatst zijn, welke zich 11.14m. beneden laagwater bevonden: waaruit men kan nagaan welk et-n klacht de golf op dergelijke diepte nog ontwik keld. Zij waren zeiven verheugd van de zaak af te komen en aan eene vrijspraak viel onder de gegeven omstandigheden niet te denken was Charlotte Duvivier inder daad onschuldig, zooals velen onder hen werkelijk geloofden,dan zou hare onschuld voor het Hof en de gezworenen veel eer der aan het licht komen men had dan ook tijd om voor haar te werken. Zoo verschoonend mogelijk sprak de voorzitter der Sandbanksche rechtbank de ongelukkige Charlotte toehij erkende volkomen, dat er veel in haar voordeel sprak,maar de rechters hadden hier alleen te maken met de feiten, die hen waren voorgelegd en deze noodzaakten hen, haar naar het Hof te verwijzen, ten einde zich te hooren terechtstellen wegens moord met voorbedachten rade gepleegd op den persoon van Madeleine Faure, in den nacht van 24 October laatstleden. De vreeselijke woorden maakten op het arme, in tranen badende meisje, een ver nietigenden indruk. De president merkte het op, en voegde er daarom den wensch bij, dat het haar en hare vrienden gelukken mocht, de aanklacht te niet te doen en hare onschuld klaaren duidelijk aan het licht te brengen. Met het bevel de beschuldigde naar de cellulaire gevangenis van het graafschap terug te voeren, werd de terechtzitting gesloten. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1