AELST. Allerhande nieuws. Rechterlijke kronijk. Een misloopen onderwijzer. De gewezen gemeente-onderwijzer van As- tene, bij Deinze, had geld ontvangen van de leerlingen om op de spaarkas te zetten. Hij heeft het geld gebezigd voor zijn eigen en ten slotte niet kunnen ver goeden. Ilij is beticht zeven sommen achterge houden te hebben, wederzijds van fr. 21 i.3i, fr. 334.18, fr. 70, fr. i.y5, fr, o.3o en twee sommen van fr. 3. Hij is zijne plaats kwijt geraakt en is nu als landlooper te Wortel gehuisvest. Hij is niet ter rechtszitting verschcn en verwezen tot 5 maanden en 40 fr. voor waardelijk. Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogw. de Bisschop heeft be noemd De eerw. h. A. Eeckhout, onderpastoor van O. L. Vrouw te Aalst, wordt onder- derpastoor benoemd in H. Kerst, te Gent; De eerw. h. K De Vliegher, onderpas toor te Lokeren, wordt onderpastoor van St-Martinus, (Akkergem) te Gent De eerw. h. J. Van Keirsblick, leeraar van rhetorika in het college te Ronse, wordt onderpastoor benoemd te Lokeren De eerw. h. A. Van Bogaert, gewezen toezichter in het pensionnaat St-Gregorius te Ledeberg, wordt onderpastoor benoemd in O. L. V. kerk te Aalst De eerw. h. G. De Man, priester der laatste wijding, wordt coadjutor benoemd van den eerw. h. pastoor van Beirlegem. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een bakkersgast, leerjongen. Een kleermaker, leerjongen. Daglooners. Breisters, Vragen werk Een smeder, halve gast. Kiezerslijsten voor den Werkrechtersraad. Al de vragen van inschrijving en de reklamen van afschrijving door de libe ralen bij 't Hof van beroep te Gent inge diend zijn verworpen geworden. Wij vernemen verder dat men zich in verbreking heeft voorzien. Creemboter. Markt van Woensdag 2 Oogst 1905. 87 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. MP* Ongevallenwet. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender- bode Aangiften van arbeidsongeval, Model A, en Geneeskundig getuigschrift, Model B. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Markt, op Donderdag 3 Augustus 1905, om 8 "re 's avonds, door de Koninklijke Harmonie onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1Marche de Cavalerie, R. Eilenberg. 2. Ouv. de l'Op. La Bohémienne M. W. Balfe. 3. Mascarade, Air de ballet. A. Cortège, B. Arlequin Colombine, C. Polichinelle. D. Les Mandolinistes. P. La Cóme. 4. Scène dramatique de l'op. Les Hugenots Meyerbeer. 5. Chinoiserie, Polka originale par P. Gevaert, Arr. par F. L. V. d. Bogaerde. AALST. Gister Dijnsdag kwam 't Parket hier ten huize van MLievens, velomaker, Nieuwstraat. Waarom weten wij niet stellig. In alle geval de heer Pro cureur des Konings stelde hem in arrest. Nu Lievens antwoordde 't is goed, maar laat mij toe mij eerst wat aan te kleeden. Men stemde toe en hij begaf zich in zijn winkel, nam een velo, sprong er op en, vlug als de wind, was hij de pijp uit. Waarheen AALST. Sint Joris'gesticht bestuurd door de Broeders der Chris telijke Scholen. Plechtige Prijsuit- deeling op Dijnsdag 8 Oogst 1905, om 8 1/2 ure stipt, in het lokaal van den Werkmanskring. (Ingang langs de Zon- nestraat.) Verscheidene metsers werkten te Dendermonde aan de herstelling van een grooten muur van de hoeve de Wiesbeek, toen eensklaps de muur omviel en de werklieden allen min of meer gekwetst werden. Twee hunner werden eerst een half uur later onder eenen hoop puin teruggevonden.Zij leefden nog, maar hun toestand is hoogst gevaarlijk. Het parket van Brussel heeft eenen winkelier doen aanhouden en in de gevan genis opsluiten, nadat er in zijne woning, te Hal, onder verdachte omstandigheden brand was uitgebersten. Het vuur was namelijk ontstaan op al de verdiepingen te gelijk en heeft veel schaê aangericht. Door het verkeerd werken van eenen wissel zijn Maandag namiddag in deZuid statie te Brussel een foergon en een reizi gerswagon omgevallen. De reizigers kwamen, als door een wonder,met eenige kneuzingen vrij. De bedienden, die zich in den foergon bevonden liepen kwetsuren op. De reizigers van de andere wagons werden door den schok zeer onzacht door elkander geschud, en menigeen ging met blauwen neus naar huis. Gister Dijnsdag vierde men teAssclie eene honderdjarige juffrouw Joanna- Maria De Smedt, geboren te Assche, den 1 Augusti i8o5. De honderdjarige jonge dochter was tot over weinige weken kloek en flink te been en hield zich nog bezig met allerlei werk. Onlangs echter is zij door ziekte getroffen, welke het vieren van haren honderdsten verjaardag zeer moeilijk zal maken. De policie van Brussel heeft, gehol pen door die van Borgerhout, bij Antwer pen. in deze gemeente een genaamden Louis B. aangehouden, verdacht van ge mengd te zijn in den beruchten brandkas diefstal bij den brouwer Van den Heuvel. Hij werd op staanden voet naar Brussel gevoerd en te St-Gilles in de gevangenis opgesloten. In de electriciteitsfabriek van Laken had een jonge boekhouder reeds vroeger moeilijkheden gehad met eenen nacht waker, die zich niet altijd naar behooren van zijnen plicht kweet. Zoo had hij zich in den nacht van Zon dag op Maandag weer aan nalatigheid schuldig gemaakt, zoo Jat het bestuur be sloot hem te ontslaan Het was Henrion, de boekhouder in kwestie, welke hem die slechte tijding motst brengen. De waker, die zulke strenge straf niet verwachtte, berstte uit in hevige woede. Hij ging in zijne kamer en met eenen revolver terugkomende, richtte hij dien op Henrion en schoot. De jongeling kreeg den kogel in de zijde en viel met luiden schreeuw ten gronde. Andere leden van het personeel snelden toe, terwijl de plichtige, als ver stomd over zijne eigene daad, er onbe weeglijk bij bleef staan. De getroffene stierf een uur later. Zekere Henri V., 20 jaar oud, wonende Hazeldonkstraat, te Vilvoorde, maakte sedert een paar maanden het hof aan een 2ojarig meisje. Zondag avond kwam zijn broeder Maurits bij hem. Een twist ontstond tusschen beiden. Henri greep eene vork en bracht er zijn broeder een steek mee toe in den schou der. Maurits werd erg gekwetst. Het meisje en haar broeder sprongen naar Henri toe en ontwapenden hem Henri gelukte er evenwel in weer de vork te grijpen en ditmaal stak bij hem met zulk geweld in zijns broeders borst, dat deze doodelijk gekwetst ter plaats bleef. De plichtige is aangehouden. Oudenaarde. Moedermoord. (Nadere bijzonderheden.) Remi De Brabander heeft aan de gendarmen, bij wie hij zich gevangen heeft gegeven, ver klaard dat hij bezig was met in zijnen tuin te werken, toen zijne moeder die op hare kamer was, hem bij haar riep en hem opmerkingen maakte omdat hij te veel zeker huis bezocht dat in de buurt is gelegen. Na eenige wederzijdsche uitleggingen ontstond tusschen Remi en zijne moeder twist. Remi die nog zijne spade in de hand had, waarmee hij in den tuin gear beid had, bracht er zijne moeder eenige slagen mee toe op het hoofd. Van zoo haast hij het bloed zag vloeien, vluchtte hij weg hij kuischte het bloed van zijne spade, liep binnen bij eenen gebuur en ging vervolgens, door wroeging gedre ven, naar de gendarmerie, waar hij zijne misJaad bekende. Dit gruwelijk drama is in de rustige stad Oudenaarde het voorwerp aller ge sprekken. In zonderlinge omstandigheden wer 1 te Gent een troepken dieven aange houden. Een van hen had met zes kame raden een persoon aangerand, die, omdat hij geen licht had, aan de hand zijn velo voerde. Onze dief nu eigende zich den velo toe, terwijl zijne makkers den portemonnaie van den bestolene kaapten, en reed weg. Maar eene straat verder deed een policie agent hem stilstaan, omdat hij geen licht had. 't Is juist uitgegaan zegde hij. En waar is de lanteern. Die was er ongelukkig niet aan. Middelerwijl kwam de bestolene toege loopen, roepend Houdt hem, 't is mijn velo Dit gebeurde. De aangehoudene verklapte zijne ge zeilen, en deze werden in den nacht door de policie geknipt. Sedert eenige weken waren in de omstreken van Rousselare talrijke branden ontstaan, welke eene misdadige hand deden vermoeden. Zoo werden opvolgen- lijkin vier nachten, vier wagenhuizen, zes schuren, zes stallen, verscheidene hoeven, vele hoornbeeten door de vlam men verslonden. Ledeghem, Rolleghem, Winkel, St-Eloy werden door brandge- gevallen geteisterd. Eindelijk heeft men de hand gelegd op den sch-lm welke door zijne onbegrij pelijke slechtheid, eene gansche streek in angst en verdriet dompelde. Het is zekere Henri Vander broeke, 34 j. te Meenen geboren. Hij schijnt een der gevaarlijkste kerels die goed op zijne plaats in de streek van Bakelandt is. Vroeger poogde hij het gevang van Brugge in brand te steken, uitte doods bedreigingen tegen den bestuurder en sloeg zijnen oppasser met zijn bedspond haast dood. Om die daad werd hij tot tien jaar opsluiting verwezen en ging die te Leuven afzitten, waar hij een heel knap berekende wegvluchting beraamde die gelukkiglijk ontdekt werd. Zijne aanhouding deed honderden steenen van 't gemoed zijner medeburgers vallen. Ilij he.ft cc!: te Wecken r- te Yyvr- sint-Eloi hofsteden in brand gcsiok-11. Hij werd destijds ook veroordeeld voor de offerblokken der kerk van Dudzeele geledigd te hebben en men verdenkt hem van andere kerkdieften der streek. Vaudenbroecke is te Thielt aangehou den geworden door een landbouwer, bij wien hij poogde brand te stichten, on- middelijk na zijne aanhouding is hij in de handen der gendarmerie geleverd ge worden die hem naar Brugge heeft over gebracht. Zondag morgend, om 11 ure, kreeg te Lokeren een wocstaard ruzie in de Brugstraat, met een meisje, de genaamde Mouton. Onverwachts trok de deugniet een scherp mes en bracht er het meisje eene diepe wonde mee toe in 't hoofd. Het slachtoffer heeft onmiddelijk de beste zor gen ontvangen, en de dader is, na hevigen weerstand in stadsgevangenis opgesloten. Vrijdag avond stond te St-Nikolaas een hofken in brand in d- Damstraat, op grooten afstand van dt stad gelegen. Het was een eigendom, over twee jaren aan gekocht door eenen werkman Colleman- Van der Veken, die er eene kleine boer derij ingericht had en bestond uit eene woning met aanpalende schuurken, met strooi gedekt. Óp eens stond huis en schuur in brand. G< buren kwamen toegesneld, maar niets kon helpen. Geheel de huisboedel en in de schuur het alem en eene geit zijn er in gebleven. Volgens men zegt zou alles verzekerd zijn. Toen de policie kwam was alles in puin. Op de spoorweglijn van Oostende- Brussel weigerde zondag avond eene gansch or.lredderde locomotief, bij Schc-l- lebelle, allen dienst. De trein bleef stil, daarna een tweede, vervolgens een derde. Men telegrafeerde raar al de statiën der lijn en dc treinen motsten stilhouden, in afwachting dat dc weg vrij was. Dit duur de langen tijd. Dc trein uit I'.rugge, om 9 ure 25 vertrokken, is eerst ten 1 uur 17 's nachts in de Noordstatie te Brussel aangekomen, met twee uren vertraging. Eene vrouw dood gebrand. Zondag voormiddag rond 9 uren en half, is er te Hooglede eene vrouw met name Elisa De jonckheere, weduwe Charles Soufflet sinds 5 weken overleden, gansch opgebrand. Binst de afwezigheid van den wagenmaker die ter mis was gegaan, en terug komende vond hij de vrouw gansch verkoold op den grond liggen. Vrouw De jonckheere oud 71 jaar kon niet wel meer alleen gaan, moet opgestaan zijn, en in den haard waar het vuur bran dt' gevallen zijn. Aanstonds kwam eene menigte volk toegesneld om de vrouw te zien, maar de policie heeft de deur doen sluiten in af wachting van het parket. Het Parket van Yper, is maandag na middag rond 4 ure ter plaats geweest om tot de lijkschouwing over te gaan, waaruit zou gebleken zijn dat de vrouw dood in het vuur zou gevallen zijn. Nieuwe onweoren hebben den 28 en 29 het arrondissement Charleroi ge teisterd. Allerwege werden de velden ver woest, mijten verbrand, schouwen ver nield, enz. Te Vergniis werd een peerd in den stal gedood. In eene school te Narsimont sloeg de bliksem langs de schouw in eene klas en wierp al de kin- kinderen dooreen. Geen enkel werd ge kwetst doch allen waren zwart als dui veltjes, van het roet. De non, die les gaf, viel in bezwijming. Te Villers-en-fagne werd eene hoeve in brand gestoken en te Presles werd eene vrouw door den blik sem getroffen en erg met brandwonden overdekt. Nog een moedermoord. Een slechte kerel, Sablon genaamd, die te Couvret met zijne 75 jarige moeder woon de heeft de vrouw zoodanig geslagen dat men voor haar leven wanhoopt. Haar been is stuk geslagen, hare heup ontwricht en talrijke andere wonden be dekken haar lichaam. De deugniet is kunnen ontvluchten na door de geburen uit zijn huis verjaagd te zijn. Een tweede slachtoffer van het auto mobieldrama te Ilermalle-bij-Hoei heeft het met den dood bekocht. Gelijk men vreesde is M. Orban, even als baron de Potesta, Vrijdag overleden, Te Bleid, in Luxemburg, hebben verscheidene personen zich in een ge vecht als woestaards aangesteld er werd met stokken, messen en revolvers gevoch ten. Verscheidene der vechters waren erg gewond en een hunner, Ern. Jungbluth, gehuwd en vader van familie, is reeds overleden. Er wordt daar terstreke alle dagen ge vochten tusschen allerlei vreemdelingen, die daar in wagens kampeeren de vrou wen geven steeds het signaal van het gevecht. Buiten August Jungbluth, die doodge schoten werd, zijn nog erg gekwetst Ernest Jungbluth, Jan Brobalt enAntoon Gaergen. Verscheidene vrouwen werden met knuppels geslagen. De dader van den moord op Jungbluth, zekere Renckes, is in het Groot-Hertog dom Luxemburg aangehouden. Holland. Noodlottige brand. Door het om vallen eener lamp in de woning n° 84 op den Nieuwen Dijk, te Amsterdam, ont stond er Maandag nacht brand op de eerste verdieping. De bewoonster, die alleen thuis was, moest zich haasten om weg te komen, daar het vuur zoo snel om zich greep. De familie Poluschka, die op de tweede verdieping woont,kon ook nog wegkomen,maar een kostganger van deze laatste, de omtrent 6ojarige kleermaker i'cnninck, kon niet meer langs de trap afdalen, daar deze reeds heelemaal in brand stond. Intusschen, zoo verhaalt de Tijd, waren de vlammen tot de derde (zolder) verdieping gekomen, waar zij nog sneller om zich heen grepen dan op de beneden verdiepingen,zoodat Penninck als't ware door vlammen achtervolgd en naar de vensters aan de straatzijde gedrongen werd, Daar zagen de buren, opmerkzaam ge maakt door het knetteren der vlammen en door het geschreeuw en gejammer der geredden, hem te midden der vlammen voor het venster staan en riepen hem toe, toch naar buiten te stappen en te trachten zich langs de kroonlijst van het aangren zende huis, 82, die op gelijke hoogte ligt met den onderkant van het venster, waar voor M. Penninck stond, te redden. De man boog zich werkelijk voorover uit het door de vlammen gesprongen venster, maar scheen, hetgeen hem werd toege roepen niet te verstaan en, beneden zich geen hulp ziende (de brandweer was nog niet aangekomen, zoó vlug was alles in zijn werk gegaan), durfde hij ook den spiong naar beneden niet wagen, zoodat hij weer terugging in de verschrikkelijke vlammenzee. Daar ston 1 de arme man, te midden van de knetterende en loeiende vlammen. Op dat oogenblik kwam de brandweer aanrijden. Onmiddellijk werd het spring- zeil ontrold, de brandweermannen en eenige buren hielden dit op en toen werd naar boven geroepen springen, springen Of M. Penninck dit hoorde Het is niet waarschijnlijk. Maar toch enkele oogenblikken later stond hij weer voor het venster, ging met den rug naar buiten op de vensterbank zitten en liet zich vallen of viel. daar zijn krachten uitge put waren, ruggelings naar beneden. De man stond geheel in brand. Als een lange vuurzuil schoot hij naar beneden, waar hij in het zeil werd opgevangen. Onmiddellijk werd hij in het zeil gerold en zoodoende wist men de vlammen te dooven. Met verschrikkelijke brandwon den over het geheele lichaam werd de ongelukkige, in bewusteloozen toestand, naar het gasthuis gebrachl, waar hij den volgenden morgend overleed. De brandweer kon nu spoedig het vuur bemeesteren. Frankrijk. Gestikt. Te Menez-Roux-en-Col- lorec, groef de 65jarige Le Meur een put voor M. Guichoux, landbouwer. Hij had eene mijn bus laten ontploffen cn daalde in den put om de uitwerkselen na te zien. Hij gaf geen teeken van leven meer en toen daalde ook de 26jarigeJeanGuichobx neer, om den man te helpen. Men hoorde daarna weer niets meer en een broeder van Guichoux daalde mer om te zien wat er voorviel half gestikt werd deze nog in tijds opgehaald. De lijken der twee ande ren zijn met moeite bovengebracht. Te Naneyzijnin eenen brand, twee personen, de 41 jarige plaasterbewerker Ciette op zijne 26 jarige vrouw omgeko men. De lijken werden heelemaal ver koold teruggevonden. Te Bonneval brandde een stal af en een herder, zijne honden en verscheidene schapen kwamen om. Te St-Etienne in eene mijn heeft eene instorting plaats gehad, waardoor twee menschen begraven werden. De bekende Antwerpsche motocyclist Jan Olieslagers, motst Zondag op den velodroom van Roubaix deel nemen 'aan een match voor motocyclisten. Daar de piste er zeer gevaarlijk is bij groote snel beid, deed Olieslagers Zaterdag eenige toeren. Spoedig reed de onversaagde motocy clist met eene snelheid van meer dan honderd kilometers per uur. Aan eene draaing is de machien van Olieslagers uitgegleden en de An,werP* sche rijder werd met geweld tegen de hou ten leuningen geslingerd. Hij bleef be wusteloos liggen. Een geneesheer kwam hem aanstonds de noodige zórgen toedienen. Olieslagers was drie ribben gebroken. Toen hij tot het bewustzijn terugkeerde, legde hij uit hoe het ongeluk voorgevallen was. Aan de kleine draaiing, was de motocycle op een klein heuveltje geloopen en dit had eenen schok veroorzaakt. Door den schok was de knie van den motocyclist tegen eert krekje gebotst, waardoor oogenblikkelijk eene grootere snelheid gegeven werd. Olieslagers kon alsdan niet spoedig genoeg zwenken en werd daardoor tegen de leuningen geslin- gerd. Daar de moto niet beschadigd werd, heeft de broeder van Jan Olieslagers be sloten de kans van zijnen broeder te ver dedigen. Uit Plounéour (Frankrijk) wordt ge meld dat er in de gansche streek van niets anders spraak is dan van eene zonder linge zaak. Eenige dagen geleden kwam een heer met eene schoone dame aldaar per auto mobiel aangereden. De automobiel stopte aan den ingang van het gehucht en de heer stapte uit, rechtover het huis van den kantonnier, waar niemand zich bevond, en legde er een pak neder, waarna hij weder in zijn rijtuig stapte en met volle snelheid weg- teufde. Wanneer de vrouw van den kantonnier eenige stonden later te huis kwam, was ze zeer verrast het pak op hare tafel te zien liggen. Ze opende het en stelde met verwonde ring vast dat het een kind bevatte van een achttal dagen oud dat er zeer gezond uit zag. Daar ze zelf reeds een groot gezin had, had ze weinig lust het kind te behouden. Ze legde het dicht bij haar huis neder denkende dat de ouders het weldra zouden komen terughalen. Niemand kwam nochtans en het kind lag sinds geruimen tijd te weenen, toen eene buurvrouw, moeder van vier kinde deren, het wichtje bij zich in huis nam om het te verzorgen. Bij het losmaken der windsels van het kind, vond zij tusschen dezelve 5o briefjes van duizend frank. De boerin zal de kleine verlatene met zorg opvoeden. De vrouw van den kantonnier is, zoo als men wel denken kan, diep bedroefd dat zij het kind niet gehouden heeft. Uit het ingestelde onderzoek blijkt dat de heer en de dame die met den automo biel waren aangekomen, Parijzenaars zijn. Men tracht hen op te sporen. Duitschland. Duitsche Katholiekendag. De Germania bevat het program van den 52en Duitschen Katholieken-dag, die te Straatburg zal gehouden worden van 20 tot 24 Augusti. Daaruit zij meegedeeld, dat op zondag 20 Augusti des morgens ten half tien de feestelijkheden beginnen met eene pontificale hoogmis in de Mun ster, terwijl de eerste besloten vergadering zal plaats hebben des Maandags morgens om half tien in het Sangerhaus en de eer ste openbare bijeenkomst,des namiddags om 5 ure in de Festhalle. Op Donderdag •24 Augusti heeft aldaar de laatste openbare vergadering plaats, die gevolgd wordt door een feestmaal ten 2 ure in het Sangerhaus. Een schrijnwerker, die onlangs op zijn werkhuis gedaan had gekregen, ver dacht hiervan, ten rechte of ten onrechte, den meestergast en besloot zich op hem te wreken. Hij ging hem dijnsdag tegen het einde van den werktijd afwachten en loste een schot op hem. De ongelukkige werd in de borst getroffen en doodelijk gewond. De moordenaar is aangehouden. Een been te koopen. In het gevang van Kiel is thans zekere Stefan Karstens opgesloten die wegens broeder moord tot de doodstraf is veroordeeld. De bestuurder van dat gevang heeft dezer dagen eene zonderlinge vraag ont vangen. Een landbouwer van Pioen, die tenge volge van een ongeluk, zijn linker been heeft verloren, heeft hem namelijk eenem brief gezonden, waarin hij zegt dat hij na de strafuitvoering het linkenbeen zou wil len koopen van den veroordeelde, aange zien, zegt hij, dat lichaamsdeel aan Kars tens van geen het minste nut meer kon zijn, eenmaal dat hij op het schavot het hoofd is afgeslagen. De landbouwer, die wellicht het slacht offer is van eenen student-grappenmaker van Kiel, is vast in de meening dat het been van den veroordeelde aan zijn eigen lichaam zou kunnen bevestigd worden. De bestuurder van het gevang heeft het niet noodig geoordeeld het zonderling verzoek aan Karstens mede te deelen. America. Een man die geen boonekampjes moet drinken om appetijt te krijgen is wel de kaailosser Pier Dalbec te Montreal in Canada. Zonder op rang te kunnen staan met denDuitscher dite Coblent* een stuk gebraad van i3 kilogr.. oppeuzelde en daarbij een vatje spatenbrau leegdronk, mag Dalbec zeggen dat hij nog al een en ander in zijne struisvogelmaag kan ber gen. Zekeren dag at hij op twintig mi nuten vier dozijn harde eieren op, 't zij een dozijn per vijf minuten. Wanneer hij goed bij zak is en zijne ronde in de stad maakt, drinkt hij per dag tot 175 glazen bier. Zekeren avond, nadat hij nog al wel ge-geten had, viel men hem lastig om eene weddenschap over eten aan te gaan. Dalbec nam aan, en hij verslond in den loop van den nacht zeven liters boonen, acht eierkoeken met hesp, z s beefsteaks, twee kilogr. brood en roeg daarna nog 'nen kilo of twee appelen en peren als nagerecht. Voor kleine huisvaders moet het eene ramp zijn als die menhetr onverwachts komt middagmalen bij de vrienden. Het gejaagde leven. Niet lang geleden werd in sommige Amerikaansche bladen gewezen op het groote aantal krankzinnigen daar te lande, vooral in de groote steden. Volgens een bekend statistieker is in Boston 1 op de 3zo, in New-York 1 op 340 en in Chicago 1 op de 400 menschen krankzinnig. Over de oorzaken hiervan is weinig verschil van opinie. De haast, de opwinding en de rusteloosheid van de onverpoosde jacht op den dollar wordt als de voornaamste reden beschouwd. En ibans komen dokters te New-York voor den dag met een onrustbarend getal sterfgevallen aan hartkwaal, ook al een gevolg van die haastige jacht, die den menschen geen tijd laat om fatsoenlijk te eten, zoodat duizenden op zeer jeugdigen leeftijd reeds lijden aan maag-en hart kwalen, die hen vroegtijdig ten grave slepen. «Wij leven te snel en werken te hard,» zegt Dr Darlington, en het slechtste daar van is, dat bij al die zorgen en zenuw achtigheid geen tijd voor goede ontspan ning overschiet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2