Zondagrust. AELST. Stad Aalst.-Werkbeurs Van tak op tak. Turnclub.,7 z„°ann^ R Liberaal factum. Priesterlijke benoemingen Allerhande nieuws. Merklprijzen. Hopmarkt. BOOMEU Weet gij wat hij denkt van de vrijheid van onderwijs Hij schreef een boekwerk over de her ziening van het burgerlijk wetboek en daarin staan de volgende woorden Men kan houden staan en het is mijne meening, dat indien het ver plichtend onderwijs ingevoerd wordt, dit onderwijs in de vrije scholen niet kan gegeven worden... Men kan opwerpen dat de vader het recht heeft zijne kinderen op te voeden, zoools hij wil. Ik betwist hem dit recht. Ziedaar hoe de liberalen de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van geweten verstaan. Ziedaar op welke wijze zij aan de ouders den vrijen keus der school zou den laten. Allen naar de goddelooze school Allen naar het kweeknest van het socia lism Dat is de leus van den grootsten libe raal, van den aartsvijand van de vrijheid, aan denwelken de liberalen een stand beeld oprechten. En die mannen droomen meester te worden in een land van vrijheid 1... De toestand van België. De Chronique schrijft Wij moeten er ons op toeleggen de ellende te verminderen, werk te geven aan de werkzamen en de werkloonen te verhoogen. Zal men durven beweren dat België ten achtergebleven is in het vervullen a van dien plicht Het is waar dat men, telkens dat wij aantoonen wat reeds op den weg van vooruitgang gedaan is, altijd poogt te loochenen en aan het volk te verbergen wat gedaan is, door aan te stippen wat nog te doen valt. a Wij zouden ook misdoen indien wij b wilden beweren dat er niets meer te doen is en dat wij reeds in het land van belofte aangekomen zijn. a Het is echter toch onrechtvaardig te loochenen dat er reeds merkelijke lots- verbetering bekomen is. De nationale feesten, welke thans ge- houden worden, zijn de bekroning niet a van een maatschappelijk werk dat ein- delijk geëndigd is zij doen ons enkel a achteruit blikken, om den belangrijken afgelegden weg te aanschouwen en te overwegen. Men mag dus gerust zeggen, zonder «overdrijven, dat België nog steeds aan de spits der mogendheden staat en dat ons land het rekord heeft onder de a vooruitgaande volkeren. Men kan dus, zonder zich belachelijk a te maken, zich fier verklaren Belg tc zijn. Fier en gelukkig a Wat gaan de andere liberale gazetten zeggen, die dagelijks herhalen dat België in alles aan 't staartje staat Werkerspensioenen in Frank rijk. De volgende bedenkingen zijn getrokken uit een Brusselsch liberaal blad, dat gewoon is de Fransche Combisten en hunne socialistische bondgenooten in alles goed te keuren en te verdedigen Het ontwerp van begrooting voor 1906 voorziet 3 miljard 700 millioen uitgaven, ccne vermeerdering dus van 67 millioen op de begrooting van 1905. M. Rouvier voorziet een overschot van i54,i35 frank. Sedert i8g3 vermeerderden de uitgaven met 3a millioen 's jaars. Met de bijgevoegde kredieten komt men aan 95 millioen 's jaars, zoodat wij met wijde stappen naar de 4 miljard treden. De begrooting van oorlog, die in igo5 slechts 684 millioen bedroeg, klimt voor 1906 tot 716 miljoen, zonder de geheime uitgaven, die gedaan zijn geweest toer. een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk op het punt was uit te berssten, Waar zal men de millioenen vinden voor de arbeiderspensioenen Onder de werklieden groeit de mis noegdheid aan en een dag zou wel kun nen aanbreken, waarop zij M. Rouvier zijn aandeel zullen vragen en de Kamer verplichten zich eindelijk met sociale hervorming bezig te houden. Wij zouden wel eens het gedacht der rooden willen kennen over die liberale beoordeeling van eene regeering waarvan de socialisten de steunpilaren zijn. Schoone vrouwen. Toen de koning van Frankrijk, Philip-de-Schoone Brugge bezocht met zijne gemalin, Joan na van Navarre, zeide deze, nijdig, toen zij de pracht der vrouwen te zien kreeg u Ik dacht hier alleen koningin te zijn maar ik zie er bij honderden rond mij. Die omstandigheid heeft misschien ge legenheid gegeven tot de volgende latijn- schff spreuken, waarin Brugge voorkomt als vermaard voor hare schoone dochters Nobilis Bruxella viris. Antverpia nummis, Gandavium laqueis, formo- sis Bruga puellis, Lovanium doctis. gaudet Mechlinia stulti6. Dat is Brussel staat bekend voor zij ne groote mannen, Antwerpen voor zijn geld, Gent voor zijne stroppen, Brugge voor zijne schoone dochters, Leuven voor zijne wijze mannen en Mechelen voor zijne zotten. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 6 AUGUSTi igo5, M. Renneboog, Nieuw- st«at. Creemboter. Markt van Zaterdag 5 Oogst igo5. 87 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Veel boter te kort voor de vraag. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 3i7 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen a53o kilogr. Worden gevraagd Een bakkersgast, leerjongen. Een kleermaker, leerjongen. Daglooners. Breisters, Vragen werk Een smeder, halve gast. Een kruideniersgast Schrijnwerkers, (halve en volle gasten). Openbare Zitting van den Gemeenteraad in de gewone zaal der vergaderingen op Maandag 7 Augusti aanstaande, om 6 uren na- ïiddag. dagorde;: 1° Gemeenterekening over 1904. a° Gemeenterekenschap Proces-verbaat van nazicht der Gemeentekas na het 2® kwartaaf. 3. Staatsmiddelbare scholen. Reke ningen 1904. Begrooting igo5. 4. Kerkfabriek van O. L. V. Bijstand. Begrooting 1906. Plaatsen van ge schilderde vensterramen. onze moedige Aalstersche tur- ners van den Catholieken Werk- manskring, onder kenspreuk Steun geeft Moed, deel aan den grooten Turnwedstrijd jf V welke te Zele plaats had, ta ge- legenheid van het VI Gouwfeest, en behaalden er weeral, een schitterende uitslag. In elk der vier prijskampen waaraan zij deelnamen bekwamen zij een eerste prijs. In de vrije oefeningen naar keus, alsook in de wapenoefeningen (boxe), werden zij tweede geklasseerd, na de machtige Ganda van Gent, met enkele punten verschil. In de pyramiden, werden zij derde ge klasseerd, met een enkel punt min, dan de eerste geklasseerde. Ook in de vrije oefeningen voor leer lingen (pupilles) werden zij derde gerang schikt, in de eerste prijzen. Deze prachtige overwinning strekt ter eere van onze dappere turners, en vooral van hun onvermoeibare leermeester, Mr Louis Teirlinck, welke hun reeds zoo menigmaal tct de zegepraal leidde. Aan allen onze beste gelukwenschen. In den voormiddag gaf de muziekaf deling van Steun geeft Moed onder de kundige leiding van M. K. De Mette, een prachtig Concert, op de Groote Markt, te Zele en bekwam een grooten en wel verdienden bijval. Vooral de twee solo's voor kleine fluit en tuba, op onberispe lijke wijze uitgevoerd door de hecren K. De Naeyer en F. Cornand, alsook de nieuwe zegemarsch Vers l'Avenir n wer den luidruchtig toegejuicht. VOLKSKAMER. Zitting van 1 Oogst igo5. Antwoord van den heer Minister deSmet de Naeyer op de vraag van den heer Leo de Bethune over het herstellen van den Steenweg van Brussel op Oostende, van aan den Via- ducht te Aalst tot aan de Brabantsche grens. Antwoord. Een ontwerp tot alge- hcele herstelling der baan van Brussel op Gent ligt ter studie. KiezerglijHfen voor den Werkrechter»raad. Al de vragen van inschrijving en de reklamen van afschrijving door de libe ralen bij 't Hof van beroep te Gent inge diend zijn verworpen geworden. Wij vernemen verder dat zij zich in verbreking hebben voorzien. Wij hebben het verslag onder oogen voorgedragen ter algemeene vergadering der liberale Associatie var. Aalst, door den Voorzitter, heer Notaris De Windt. Bedoeld verslag is eenvoudig eene aaneenschakeling van al de logens, laste ringen en bluf die, sedert een jaar, de liberale nieuwspapieren en vooraal 't Vuil laatste nieuws vullen. En dit alles is weergegeven in eenen schrijftrant die den medewerker aan den armtierigen Dendergalm verraadt. Bemerken wij terloops dat onze libe ralen ook voorstaanders zijn van het onzijdig, door zijnen natuur zelve wetenschappelijk verplichtend en kosteloos onderwijs, dus van de school zonder God, zonder christelijke leering, waar goddeloozen, godlooche naars worden gekweekt... Over de militaire kwestie blijft de ver slaggever zoo stom bijna als de karper. Onze liberalen willen De gelijkheid li en zooveel mogelijk de verminde rt ring der krijgslasten en verplichtin gen.» Zooveel mogelijk 't Is subliem als men weet dat de liberalen militarist zijn tot in 't merg der beenderen.. Waar om niet ronduit zeggen welk stelsel men aankleeft Het verzwijgen, zijn vaandel in zijn zak stoppen is volksfopperij. Wij dachten ons hierbij te bepalen doch wij moeten nogthans doen bemer ken dat de verslaggever aantoont dat Frankrijk hun tot voorbeeld dienen moet. a Frankrijk, zegt hij, dat immer aan de spits van allen vooruitgang stond is thans heel en al antiklerikaal. Dus, ware de heer Notaris De Windt en zijne parlijgenooten meester in België ze zouden de kloosterlingen uit 't land verbannen, de kerk- en kloostergoederen rooven en openbaarlijk verkoopen gelijk in Frankrijk... Begrepen 1 Begrepen heer Notaris Nu, leg er uwe boontjes toch niet op te week, 't zal baut zijn I FRANSCHMANS. De Belgische pikkers die naar Frankrijk gaan om den oogst te doen, heeten in Vlaanderen de Franschmans. Hun getal is nog al groot, maar 't zal van lieverlede verminderen. In de twee departementen Seine-et-Marne en Seine-et-Oise, hebben zij nu zulke groote eischen gesteld, dat de boeren dize niet kunnen inwilligen en dadelijk ma- chienen gaan koopen om het handwerk te kunnen missen. Voor eene hectaar haver vroegen de Franschmans vroeger 25 fr. en voor eene hectaar tarwe 40 fr. met de soep's middags. Nu vragen zij 5o fr. voor de haver, 60 tot 75 fr. voor de tarwe, vol- ledigen kost en drij liters wijn per dag en per man. En de Minister van Oorlog, de socialist Berteaux, heeft nu bevelen gegeven, op dat de soldaten aan den oogst zouden meé werken, ten einde de Franschmans te kunnen missen. Dat gebeurt nu onder de Republiek en met medewerking van eenen socialist Daaruit kunnen de werklieden nog maals leeren, dat de socialisten slechts kluchtspelers zijn en valsche belovers. Eens aan 't roer, doen zij juist wat zij bij anderen afkeurden. Belangrijke ontdekking. De Duit- sche bladen spreken met veel lof over de ontdekking van een geneesmiddel tegen de veepest. Deze ontdekking zou gedaan zijn door professor Loeffer, der hooge- school van Greifswald. Zoon van een krijgsgeneesheer en ge boren in 1852, werd M. Lceffer opvolgen- lijk geneesheer in het Liefdadigheidsge sticht van Berlijn, assistent van professor Koch, geneesheer in het gesticht Fiedrich Willem, en eindelijk leeraar aan de hoo geschool van Greifswald in 1888. Hij ontdekte reeds geneesmiddelen tegen het snot, tegen de kroep, tegen het roodvonk (St-Antoniusvuur) der zwijnen en tegen de pootplaag derzelfde dieren. -fc EXAMEN. De heer Paul De Sadeleer, zoon van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger, komt met on derscheiding zijn eerste exaam van can- didaat in wijsbegeerte en letteren af te leggen voor den jury, samengesteld uit leeraars van St-Lodewijks - Gesticht te Brussel en der Universiteiten van Gent en Luik. Onze beste gelukwenschen. - De heer Etniel Goetlials, zoon van den heer Julius Goethals, onze stads- bouwkundige, en leerling aan de Hooge- school van Leuven, komt met onder scheiding het exaam te ondergaan van leerling-bouwkundige, eerste proef. De heer Arnorld Calewaert zoon van onzen heer Vrederechter komt het 2C exaam in de rechten te ondergaan. Proficiat Archi logenoar! Logenaar, archi-logenaar z(jt ge en zult ge blijven, sieur Pie Daens, zoolang gij den persoon of de personen niet zult noemen welke u, in naam der Catholieke Partij des Arron- dissements van Aalst voorstellen van ver zoening en vrede hebben gedaan. Ge zwijgt, Pie Daens en omdat gij nie mand aanwijzen durft of kunt... In 1894 werden voorstellen van vrede gedaan niet door de Catholieken maar door de groene volksfoppers. En het groe ne voorstel werd met klank verstooten. Nu heden,moesten de groene volksfoppers hun voorstel herhalen, zou het antwoord nog krachtdadiger, neen zijn.... Im mers 't is eene schand» voor ons Arron dissement van door nen gepatenteerden zeeveraar gelijk gij, Pie Daens, vertegen woordigd te zijn ter Volkskamer. Bevende huizen. Sedert cenigen tijd bemerken de bewoners va 1 zekere gedeelten van Scheveningen, dat hunne huizen in voortdurende trilling zijn en alles wat er in hangt of eenigzins los staat, altijd in beweging is. Zoo schrijft een inzender onder andere in het blad Architectura a Reeds sinds een paar maanden viel het mij op. dat wanneer ik 's avonds kalm zat te schrijven, mijn bureau op eigenaardige wijze heen en weer bewoog. Natuurlijk dacht ik dat zulks maar verbeelding was en het aan mijzelven lag, maar eiken avond bemerkte ik steeds weer die ver dachte beweging en na het een week te hebben aangezien, begon ik er meer aan dacht aan te wijden. Na aldus tot heden toe er eenige weken aan te hebben besteed, kwam ik steeds meer tot de vaste overtui ging, dat het geheele huis bewoog en in het bijzonder de bovenste verdieping, welke ik bewoon. Het geval doet zich zeer zuiver als volgt voor Wanneer men in de kamer rondziet, bemerkt men dat alle hangende of licht staande voorwerpen in beweging zijn ik vermijd alle tocht, eenige palmen staan onafgebroken te wuiven zit ik op een stoel, dan wieg ik zachtzwevend heen en weer, het water in mijn karaf is in schom melende beweging, een paar beeldjes op de schouwplaat zijn onafgebroken in be weging, begeef ik mij te bed, dan wieg ik zeer merkbaar hern en weer, zóo zelfs, dat ik duidelijk het ledikant zich zie ver plaatsen en zoo beweegt zich alles en waar men ook zit, voelt men zepr duidelijk den grond onder zich in beweging. M. Herm, Heyermans schrijft in zelf den zin aan het Algem-Hbd. 1 De over heden, zegt hij, beweren dat die trillingen voortkomen van de elektrische fabriek. Maar dat is eene tastbare onjuistheid, daar die fabriek reeds verleden jaar aan 't werk was en men toen niets heeft be merkt. In het belang van ons allen, zoo besluit schrijver, dring ik op een dadelijk onder zoek aan, een onderzoek dat geen dag meer mag wachten. Wij willen volledig gerustgesteld worden, of dadelijk aange spoord onze buizen te verlaten. Als ik valsch alarm maak, is dat in het algemeen belang. Maar ik maak beslist géén valsch alarm. Wie is verantwoordelijk Zijne Hoogw. de Bisschop heeft be noemd Onderpastoor op H. Kerst, te Gent, den eerw. h. Eeckhout, onderpastoor op O. L. Vrouw te Aalst (Mijlbeke), al daar vervangen door den eerw. h. A. Van Bogaert, oud-surveillant te Ledeberg op Akkergem te Gent, den eerw. h. K. De Vliegher, onderpastoor te Lokeren, aldaar vervangen door den eerw. h. Van Keirs- bilck, leeraar van rhetorika te Ronse. Coadjutor te Beirlegem, den eerw. h. De Man, priester der laatste wijding, Ongevallenwet. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender- bode 1. Aangiften van arbeidsongeval, Model A, en Geneeskundig getuigschrift, Model B. Het Bestuur van het Stedelijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebben den, dat het bedrag van den bijleg voor de maand Augusti igo5, vastgesteld is op vijf en dertig per honderd (35 p. Deze bijleg zal slechts vijf en twintig per honderd (25 °/0) bedragen voor vrouwen en leerjongen;.. Daar het Bestuur beschikbare mid delen bezit, zullen de vergoedingen voor langdurige werkeloosheid insgelijks uit betaald worden. (Reglement van inwen dige- en dienstorde, art. 43 tot 53). PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden op Zondag 6 Oogst igo5, om u i/t ure, op het kiosk ter Groote Markt, door de Fanfaar der Pupil lenschool van 't leger, onder de leiding van den adjudant M. Vanderlinden. i° Marche des Régimentaires, Vanderlinden. 20 La joyeuse cigale, ouverture, Lardeur. 3° L'oiseau mouche, polka pour petite flüte, Vanderlinden. 3° Valse sur un thème allemand, Ivanovici, 5° Pot-pourri sur divers opéras, Vanderlinden. AALST. Dezer dagen werd al hier eene zeer vette koei of veers geslacht. Toen men de maag opensneed vond men er een kruisbeeldje in van zwart hout be slagen met koper. In den nacht van zaterdag op zon dag is een boosdoener gedrongen in den hof van Frans Caudron, Moorselschen- steenweg, en sneed ongeveer 125 A i3o hopplanten tegen den grond af, 't gene eene schade veroorzaakt van i5o A 160 franks. Dijnsdag morgend, rond 7 uren, werd ter linnenweverij des lieeren Van Ghyseghem, het linkerhand verpletterd van den genaamden Ph. Verhoeven, wo nende Gentschen Steenweg, zoo gevaar lijk dat er vrees bestaat het te moeten af zetten. Op den vagen grond achter de we verij der firma Roos-Geerinckx De Naeyer, Boudewijnkaai, treft men aller hande sootten afval en ook vuil katoen aan die poeder droog zijn. Eenige kinde ren waren daar aan 't spelen en een der knapen die een fosfoorstekskenbeznt wilde vuurken maken. Nu, op eens stond het gansche plein in brand. De kleederen van twee knapen geraakten in vuur en zij be kwamen vreeslijke brandwonden.Een der slachtoffers moest naar 't hospitaal over gevoerd worden. Er dienen maatregelen genomen te worden. Ninove. Zondag 11. had de in huldiging plaats van het vaandel door Z. M. den Koning geschonken aan de vereeniging der oudsoldaten Eendracht en Vaderland. Eene vaderlandsche be tooging zou plaats grijpen aan de welke het fanfaarkorps van het 4® lanciers en een tiental muziekkorpsen en ver«chei- dene vereenigingen zouden deel nemen. Er was uitdrukkelijk besproken dat alle politiek zou verbannen zijn en 't was op die voorwaarde dat meest al de deelne mers hunne bijtreding hadden toegezegd. Doch de liberalen van Ninove versche nen ondanks dit besprek met hunne blauwe vlag. Nu de catholieken dit be merkende eischten de verwijdering der blauwe vlag en daar er op onbeschofte wijze geweigerd werd vormden zij een afzonderlijken stoet. Natuurlijk was bet eene mislukte feest. Die kleingeestige en dweepzuchtige houding der liberalen werd algemeen afgekeurd. Dijnsdag na middernacht is de stal ling met al wat zij borg, toebehoorende aan Karei Broeckaert, herbergier en 1 ind- bouwer, van Het Koningshof, te Strij- pen, Beisloven door brand vernield. Men vermoedt kwaadwilligheid. Over twee jaren, op dees tijdstip des jaars, werd zijn koorn op 't veld in brand gestoken en toen knipte men den dader, die veroordeeld werd. Een betreurensweerdig feit gebeurde nabij de Beurs te Brussel. Een officier die aan de deur van een koffiehuis zat, zag twee half dronken soldaten, in verlof tenue, zingend voorbij gaan. Hij eischte twee agenten op en gelastte hen, de sol daten naar den amigo te brengen. Toen de policiemannen het opgelegde bevel wilden uitvoerden, verzetten eenige bur gers zich daar tegen en er ontstond eenen oploop, die den officier verplichtte, het koffiehuis binnen te vluchten. De menigte werd grooter en woeliger, zoodat men verplicht was, om versterking van policie te telefoneeren. En onder de bescherming van tien agenten moest de officier naar het stadhuis gaan om verslag over het ge beurde te geven. Op een gegeven oogen- blik was de houding der menigte zoo dreigend dat de agenten den sabel moesten trekken. Jan Van Goethem, aangehouden voor aanslag en moordpoging op een jong meisje te Beveren-Waas, heeft zich in de gevangenis van Dendermonde verhangen, bij middel van reepels, die hij van zijne kleeren had gescheurd. - Zondag avond zat te St. Nicolaas P. Cappaert, wever, in de Papenakker- straat te slapen aan zijne deur, Toen hij wakker werd, zag hij dat zijne horlogie en geldbeugel uit zijne zakken verdwe nen waren. Eene gebuurvrouw die aan hare deur gezeten was, had zekeren S. D. J., een leurder, die pas van Deurne in de buurt was komen wonen, zich over Pol zien bukken terwijl hij sliep zij vertelde het aan den bestolene die er naartoe trok. De horlogie heeft hij er gevonden en terug gekregen de geldbeugel, waar eene waarde van 18 fr. in geld zou moeten ingezeten hebben, heeft hij niet terug ge kregen. Cappaert heeft klacht neergelegd op het policiehureel, waar de dief naar toe gebracht en proces-verbaal tegen hem opgemaakt is. Alfred De Meyer, vanLangerbrugge, stond Zondag bij de wipschieting te zien. Toen een pijl naar beneden kwam, riep eer. schutter Alfred, pas op De Meyer zag omhoog, doch kreeg den pijl in het linkeroog. Men weet niet of het zintuig zal verloren zijn. Twee werklieden raakten te Verviers op eene stelling aan 't vechten. Een hun ner vond niets beters dan zijnen tegen strever op te pakken en hem naar bene den te werpen, op gevaar af van hem morsdood le doen vallen. Het slachtoffer is zeer erg, doch niet doodelijk gekwetst. Dames en Juffers die van tijd tot tijd een pilleken Depratere nemen zul len altijd een zuivere gelaatskleur hebben en moeten noch de maandstonden noch het keeren der jaren vreezen. i,5o fr. de groote doos bij den apothe ker Depratere, te Oostende, die in de provincie verzendt op aanvraag Ook te Aalst, bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Zondag namiddag, rond 5 ure, stapte de genaamde Loose, landbouwwerkman, 33 jaar, wonende te Veldegem uit den trein, die uit Kortrijk kwam, te Lichter- velde af en werd door den trein uit Brugge verrast en het hoofd afgereden. Het slachtoffer dat uit Frankrijk terugkeerde, waar hij vruchteloos werk gezocht had, laat eene weduwe met zeven kleine kinde ren achter. Hij had nog slechts 85 centie men op zak. Twee werklieden die te Charleroi in een compartiment van derde klas zaten, hebben eenen treinwachter, die onder het rijden, het-portel wilde openen om binnen te komen, twee messteken toegebracht en hem dan achterover gestooten. De onge lukkige werd met eene wond in den nek en met drie gebroken ribben naast den weg gevonden. De treinoverste zegt dat zij herkenbaar zijn aan hunne abonne mentskaarten. Een afstammeling van Abd-el-Katler verblijft op Belgisch grondgebied, of lie ver onder Belgisch grondgebied, want hij is van beroep mijnwerker in de koolmijn Sacré-Madame, te Dampremy. De beroemde Emir was zijn overgroot vader. De zucht naar avonturen verdreef hem van den Afrikaanschen bodem. Hij reisde met den cirk-Rens door Europa en Ame rika, was een vlug acrobaat, maar een val deed hem zeven tanden en drie ribben breken, zoodat hij van het beroep moest afzien. Op zijne reizen leerde hij Engelsch, Duitsch, Spaansch, Italiaansch, Fransch, en Russisch, en zijn droom is, zegt hij, concierge te worden in een groot hotel. Tijdens zijne reizen vernomen hebbend dat men in België met werken goed zijn brood kan verdienen, koos hij verblijf te Charleroi en begon te werken in de mijn Festiaux te Couillet om vervolgens naar die van Sacré-Madame over te gaan, voor 3 fr. per dag. Eens had hij het geluk, een legaat te' krijgen van 70,000 fr., van eene oude dame van Weenen, die hem als acrobaat had gezien. De wettelijkheid werd echter betwist door de familie, die gelijk kreeg. Hij wil nu door sparen, genoeg bijeen krijgen,om reizend koopman te worden. Mahomed is 40 jaar, groot en sterk van gestalte. Een handelaar van Klein-Spauwen, M. Godefroid Doyen, had Zaterdag na middag een uitstapken gedaan naar Hoè- beek. De koopman had zijn rijwiel mee genomen en rond middernacht v..rliet hij zijne familie te Hoebeek, om huiswaarts te keeren. Zondag morgend vond men zijn lijk op de baan liggen. Hij had een geweerkogel in het hoofd gekregen. Het parket is ter plaatse geweest. De hamsterplaag in Limburg. Men kondigt een nieuwen inval van ham sters a m op beide hoogten der Jekerval- lei. Te Wonck, te Bitsingen, te Eben- Emael, overal troffen de maaiers nesten aan in zeer groot getal, bijzonder in de tarwevelden. Dit jaar, gelijk in de twee vorige jaren, zal men aan deszelfs verdelging werken bij middel van de Briets-tabletten, ge weekt in carbone-sulfaat, dat een gas voortbrengt die de schadelijke knaagdie ren in de holen doodt. UitSichen-Sussen-Bolré wordt gemeld: De hamsters, die men de twee laatst opvolgende jaren in hunne holen verstikte bij middel van de Biets-tabletten en die men voor goed uitgeroeid meende, schij nen eenen nieuwen inval gedaan te heb ben in het Canton. Een landbouwer van Sichen ontdekt acht A tien nesten op eene uitgestrektheid van nauwelijks 20 aren. Het ii hoog tijd dat er krachtdadige middelen worden aangewend om den vijand te bestrijden het is bijzonder noodig dat de landbou wers hunne ontdekkingen aangeven bij den veldwachter. Moord en moordpoging.Woens dag avond heeft te Baeygem een vreese- lijk tooneel plaats gehad. De 23jarige Gustaaf De Haeze heeft, in eenen hevigen twist, den i8jarigen Jeroom De Raeve doodgestoken en diens vader doodelijk gewond. De moordenaar is aangehouden "*BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 17 g Vrouwelijk idem 9 overlijdens. C. Linthaut. scholier, 10 j., Sl Ca- mielstr. C. Van Vaercnbergh, vr. Car- kers, z. b. 76 j., Langestr. M. De Veylder, w* Verwayen, z. b. 45 j., Den- derm.st.w, C. Hoebeeck, m. Ver- cecken, kerkbed 62 j., Brabandstr. 5 kinderen onder de 7 jaren. Zaterdag 5 Oogst igo5. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver per 100 kil. 16,00 a 00,00 Aardappelen de 100 kil. 0,00 a 00,00 Boter per 3 kil. 8,10 a 9,18 Eiers de 25 2,25 a 0,00 Viggenen,per koppel 60,00 a 70,00 Vlas. de 3 kil. 0,00 a o,eo Ajuin de 100 kil,volgk.w, 00,00 a 00,00 Aalsterhop 1904 beschikbaar S. A. fr. 97.5o de 5o kil. Aalsterhop 1904 Poekets id. 92.50 de 5o kil. POPERINGHER Stadhop 1904, be schikbaar, fr. 70,00 de 5o lal. Aalsterhop igo5, op levering October- November van fr. 55.00 tot fr. 62,5o de 50 kil. volgens kwaliteit. Markt kalm. GENT 3 Oogst, Tarwe, per 100 kilos, fr. 17,00 a 00,00 Rogge i5,oo a 00,00 Haver 17.00 a 17,5o Garst 18,00 a 00,00 Boter per kilo, 2,79 a 2,97 Eiers per 26, 2,16 a 2,34 ANTWERPEN, 4 Oogst Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100kil.fr. 19,00 a 19,25 Rogge i3,75 a 14,00 Wintergerst i5,oo a 00,00 Zomergarst 00,00 a 00,00 Haver 18,00 a i8,25 Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeën ig,5o a 19,75 De kuipboter werd heden morgend ter markt per kilogr. verkocht, aan de prijs zen van fr. 0,00 a 0,00. De ponden of halve kilogr. betaalde men volgens kwaliteit fr. 1,40 a i,5o. De aardappels per zak 7,00 a 8,00 fr. De eieren betaalde men per 25 stuk, fr. 2.5o a 0,00. VEEMARKTEN, GENT, 3 Oogst Getal te koopgestelde hoorenbeesten 548 Melkkoeien 19 Vette koeien 78 Groote ossen o Stieren 21 Jonge ossen 5i Magere beesten 175 Vaarzen 58 Schapen 3 j Varkens 110 Lammeren 1 Loopers 9 Kalveren n 1 j Viggens 546 Stieren i® kw. 0,85 2®kw. 0,78 3®kw. o,65 Koeien 0,84 0,74 o,65 Vaarzen 0,90 0,80 0,70 Ossen 0,92 0,80 0,70 Varkens 0,92 0,80 0,00 Kalveren 1,20 0,90 0,00 CUREGHEM-ANDERL. 3 Oogst Ter veemarkt werden te koop gesteld: 488 Ossen, 338 Stieren, Koeien en Veerz. 1819 Men betaalde per kilogram op voet Ossen 0,76 a 0,96, Stieren 0,64 a o,83, Koeien en Veerzen 0,64 a 0,81. Kalverenmerkt Ter merkt gebracht en te koop gesteld g58. Prijs per kilogr. fr. 0,75 0,92 a 1,10. BRUSSEL 4 Oogst Kalverenm. Getal te koop gesteld 280, per kilogr. op voet fr. o,85 a 1,12. Huidenmarkt Ossen 0,82 a 0,87 stieren 0,82 a 0,87, Koeien en Veerzen 0,92 a 1,02, Kalveren i,5o a 1,55. X© huren of t© koop. Een schoon ^jenteniershuis, gelegen te Aalst, op de Keizerlijke Plaats, Nr 40, met grooten hof, hebbende verscheidene boven- en benedenplaatsen, voorzien van pomp- en regenwater, verhuurd toj einde April aan den heer De Becker, photo- graphe. Vsor nadere inlichtiegen zich te wen den bij den eigenaar Mr Heyvaert. KANTOOR SOTTEGEM. De ontvanger der Domeinen te Sotte- gem, zal bij opbod en gesloten biedingen op zegel, verkoopen. Op Maandag 7 Augustus igo5, om 10 ure voormiddag aan den voet der Boomen. a) 9 Olmen langs de baan van Gent naar Maubeuge op het grondgebied van S'-Jans Hemelveerdegem tusschen de palen 33 en 34- b) 20 Olmen en 8 canadas langs de baan van Brussel naar Audenaarde op het grondgebied van Ophasselt, S'-Maria- Lierde, S'-Martens Lierde, en S'-Maria- Audenhove, tusschen de palen 34 en 42. Kosten 10 °/q en i,5o fr. per boom put- geld, komptant betaalbaar. Voor verdere inlichtingen ziet de plak brieven.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2