iiftp? Zondag 20 Augusti 1005 50ste Jaar 5588 5 centiemen per nummer Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. D E Zwarte Bedelaar. De Lijfrentkas. GROENTENTEELT Ditjes en datjes. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- k ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank '8 jaars, fr. 3-25 vcor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschiyving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenas r. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. COQUE 8EIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertontiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v^n dit blad. AALST, 19 AUGUSTI igo5 Men'tis te zeggen liberale schrij vers met het doel de wet aan het werkvolk hatelijk te maken Men heeft in zwarte kleuren den nood en de ellende afgeschil derd welke het huisgezin van een slacht offer zou kunnen teisteren gedurende den tijd welke verloopt van het ongeval af tot aan 't genieten van de schadevergoeding. Er was nochtans geen reden daartoe. Onze catholieke Mannen hadden die mo gelijkheid voorzien en er ook, wij wen- schen er hun geluk om, middel in ge schaft. De vrederechter heeft het recht aan het slachtoffer of zijne rechtverkrijgenden voorschotten te doen betalen. Ziehier het artikel daar het geen uitleg behoeft Art. 29. Is de zaak nog niet in staat van wijzen, dan heeft de rechter altijd het r :cht, zelfs ambtshalve, aan het slacht offer of aan zijne rechtverkrijgende voor- loopig eene som toe te kennen in den vorm van eene dagelijksche tegemoetko ming. De vonnissen waarbij tijdelijke vergoe dingen of vergoedingen voor hot leven worden toegekend, zijn uitvoerbaar bij voorraad, ondanks hooger beroep en zon der dat het noodig is zekerheid te stellen. Is er echter grond voor de toekenning eener rente waarvan het capitaal kan gevorderd worden, dan beperkt de rech ter de voorloopige tenuitvoerlegging tot de betaling van de vervallen rente in dit laatste geval staat het den rechter vrij te eischen, dat zekerheid worde gesteld door het hoofd der onderneming, zoo deze niet ten aanzien van zijne verplichtingen een verzekeraar heeft gesteld. Bestaat er, in geval van gerechtelijke tenuitvoerlegging, aanleiding tot het vesti gen van het capitaal der rente, dan kan de rechter, op aanzoek van eiken belang hebbende en zelfs ambtshalve, eenen curator ad hoc aanstellen, die belast zal zijn met het vestigen van dat capitaal doormiddel van de geïnde sommen. De verjaring. Het recht herstelling te eischen voor de ongevallen wordt ver- boomd door een tijdverloop van drij jaren. Als het slachtoffer na drij jaren van af den dag van het ongeval geen proces tot schadevergoeding heeft ingespannen is hij zijn recht kwijt. Hetzelfde moet gezegd worden voor de erfenaars drij jaar na de dood van het slachtoffer is hun recht eveneens verloren. Voor eene onderbrokene betaling van vergoedingen wordt het begin voor de verjaring geteld van af het oogenblik dat de betaling geschorst wordt. De herziening. Een eerste accoord tusschen de partijen of een eerste vonnis kan herzien worden, als er reden bestaan, gedurende drij jaren na het oogenblik dat dit accoord is gesloten of het vonnis uit gesproken. Dus, merke wel op, niet drij jaren na het ongeval, maar na het vonnis. Na dit tijdstip kan er niets meer veranderd wor den. Gevolg. Eene onbekwaamheid tot werken was bestendig geoordeeld. De rente was vereffend. Doch eenige maan den na het tijdstip dat de herziening ten einde is, komt er verbetering, verandering. Zooveel te beter voor het slachtoffer, in die veronderstelling. Hij heeft zijne rente en hij blijft ze behouden. Er is niets meer aan té veranderen. Er is verjaring. Art. 3o luidt als volgt De rechtsvordering tot betaling van de schadevergoedingen, bij deze wet voorzien, verjaart door verloop van drie jaren. I)e eisch tot herziening van de ver goedingen, gegrond op eene verergcri g of op eene vermindering van de gebrek- kelijkheid van het slachtoffer, of op zijn sterven aan de gevolgen van het ongeval, lean ingesteld worden gedurende drie jaren, te rekenen van het akkoord dat tusschen partijen is getroffen of van het eindvonnis. Art. 3i bepaalt dat zoo het ongeval met opzet is veroorzaakt het gemeene recht moet ingeroepen worden. De ongevallen wet is alsdan niet toepasselijk. De fout, zelfs de grove fout van wege den patroon mag niet aanzien worden als opzet, als moedwil. De wet dekt de grove fout zoowel van den patroon als van den werkman. Dat artikel zegt De eisch tot betaling of tot herzie ning van de bij deze wet voorziene ver goedingen kan in geen geval worden gebracht voor den strafrechter de uitoe fening daarvan is onafhankelijk van de uitoefening der openbare rechtsvervolging waartoe het ongeval aanleiding mocht geven. Daarmee zijn wij aan hoofdstuk V, de fiskale bepalingen vaststellend. De twee artikels 32 en 33 zijn klaar bij zich zeivenen behoeven geen uitleg. Art. 32. Worden vrijgesteld van zegel en van griffierecht en kosteloos ge registreerd, zoo zij aan de formaliteit der registratie zijn onderworpen alle vrij willige akten alsook de akten van vrijwil lige rechtspraak, die de uitvoering van deze wet betreffen. Art. 33. Worden kosteloos afgege ven alle getuigschriften, akten van be- I. NA DE VESPERS. Op een Zondag namiddag der maand October van het jaar 1817 stonden nvee jongelingen, een sigaar rookende en met elkander pratende, op de balkon der eer ste verdieping van een huis, gelegen op het plein van Saint-Germain-des-Prés tusschen de kerk van dien naam en de rue de l'Abbaye. De prachtige kerk was nog als het ware beklemd tusschen ver schillende gebouwen, die er tegen aan leunden en er zouden nog vele jaren voorbijgaan, eer zelfs het plan gemaakt werd ze weg te breken en de kerk geheel vrij te maken. De wijzers van het toren uurwerk wezen op half vijf. Onze beide jongelingen wachtten onge twijfeld op het uitgaan d r vespers om de geloovigen in oogenschouw te nemen, die de kerk zouden verlaten, want de welsprekende en beroemde pater Rozan van de Fransche Missiën predikte. Het kerkgebouw was dan ook eivol. Beiden waren lang en welgemaakt, maar hun voorkomen vormde een scherpe tegenstelling. De oudste, wiens bruin ge laat eene uitdrukking van gemaakte onverschilligheid, met besluiteloosheid en verwaanden trots vermengd, vertoonde, scheen zeer dicht dat onzekere tijdperk genaderd, hetwelk de uiterste grens vormt tusschen de jeugd en den rijpen leeftijd. Hij was boven de dertig jaren. Sinds wanneer dat was onmogelijk te zeggen, want zijn voorhoofd was zonder rimpels zijne zwarte haren, te gekroesd om fraai te kunnen heeten, hadden echter den goeden vorm van de nieuwste mode aan genomen, dank zij de kundige hand van een der bekwaamste kappers der hoofd stad. Hij had schitterende vurige oogen, doch sloeg ze bijwijlen onwillekeurig neder, wanneer men hem doordringend aanzag. Zijn dunne knevel was gitzwart en vertoonde geen enkel grijs haartje, maar onder de spitse punten drukte een scherp geteekende plooi de hoeken van den mond neder hij had wel zeer dik wijls en zeer bitter moeten glimlachen om die kenmerkende voer te ploegen. Dit teeken logenstrafte onbetwistbaar het jeugdige voorkomen van het geheele ge laat. Het strookte alleen met den blauw- achtigen kring, die zich om de oogen van den bruinen jongman vertoonde en in de slapen uitliep, welke met fijne rimpeltjes bezaaid waren. Dat personage liet zich ridder Juan de Carral noemen hij was, naar hij voorgaf, een Spaansch edelman. kendheid en andere akten waarvan de overlegging, voor de uitvoering van deze wet, door de Algemeene Spaar- en Lijf- rentekas en door de toegelaten gemeen schappelijke kassen van verzekering kan worden geëischt. Gedurende het jaar 1904 hebben 78,861 nieuwe aansluitingen bij de lijfrentkas plaats gehad, hetgeen gemiddeld komt op meer dan 200 nieuwe inschrijvingen per dag. In dat cijfer zijn begrepen de aan sluitingen van i2,o36 soldaten. De gewone aansluitingen ten getalle van 66,825 zijn meestendeels verkregen door de aanwerving van den vrijen onder- lingen bijstand en bevestigen de aanhou dendheid van de beweging tot uitbreiding van den geest van vooruitzicht. Het getal der bestaande rekeningen is thans ongeveer 709,000 Vijfjaar geleden, dus in 1899, beston den er nog slechts 168,800 inschrijvingen en in 1894, 't is te zeggen tien jaren gele den, waren de aangeslotenen slechts 24,7000 in getal. Het fonds der renten bedraagt thans ongeveer 72 miljoen. De voorspoed van het werk der lijfren ten is grootendeels te danken aan de tusschenkomst der lijfrentmaatschappijen, aan haren voortdurenden aangroei en hare volhardende bedrijvigheid. In 1903 telde men 4,924 onderlinge lijfrentmaatschappijen die stortingen in de Lijfrentkas gedaan hadden op naam harer leden. In 1904 hebben 5,053 maatschappijen stollingen gedaan. Het getal der lijfrenl- maa.schappijen is dus met 129 vermeer derd sedert verleden jaar. In wezenlijkheid werden er in 1904 meer dan 129 lijfrentmaatschappijen ge sticht doch verscheidene bestaande maatschappijen hebben, gedurende dit jaar gecne stortingen gedaan. Van 1898 tot 1904 werden er 4,979 lijf rentmaatschappijen gesticht. Op dit getal zijn er 287 die in igo3 niet gestort hebben. De werkende klas is voor 87 ten hon derd vertegenwoordigd onder de storters in de lijfrentkas. Inderdaad, op een ge zamenlijk getal van 6g8,5o6 aangeslotenen behooren 600,789 bezitters van boekjes tot den werkersstand. Op het getal van 78,861 ingeschreve nen in 1903, zijn er 35,464 minderjarige kinderen. De scholieren van beide geslachten komen onder de ingeschrevenen voor met 26,434 de kinderen die een of ander bedrijf uito:fenen zijn g.o3o in getal. Deze getallen zijn zeer belangwekkend om aan te halen daar zij ons inlichten over de belangrijkheid der propaganda die gemaakt wordt inde scholen,patroon schappen en werkhuizen. Hij sprak dikwijls van zijne familie, die tot een der voornaamste van Anda- lusië behoorde en toonde zich bij alle ge legenheden zeer trotsch op zijn adellijke geboorte. Daarin handelde mijnheer de Carral, wij zullen het maar aanstonds ziggen, als die opgepronkte dames, die zich com plimenten laten maken over haar gekocht hoofdhaar. Daarbij had hij zich nog niet eens de moeite gegeven van iets te koo- pen. Adellijke titels gelijk de zijne heeft men slechts voor het oprapen. Juan de Carral was de zoon van een neger, een geboren slaaf, en heette Nar cissus van zijn waren naam. Zijn makker, die kortaf Xavier heette, was veel jonger en fraaier gevormd. Zijn breed en open voorhoofd was omlijst door blond haar. Zijn effrn, lichte, roos kleurige tint scheen van albast naast de bruine wang van den mulat maar deze teederheid sloot volstrekt de spierkracht niet uit. Zijn blik was vrijmoedig, zijn voor komen peinzend. Een onbestemde treurig heid scheen de gewone uitdrukking van zijn aangezicht. Hij was twee-en-twintig jaar oud. Beneden hen was het plein, destijds even bekrompen als het nu uitgestrekt is, geheel verlaten; alleen stond op de eenige steenen trede, welke den stoep voor de kerk vormde, een bedelaar geleund op een langen stok, die insgelijks op het Bond der Geitenkweekmaatschap- pijen van het Arrondissement Aalst. Plaatselijke keuringen. 1 Bambrugge, op 22 August, om 2 ure. 2 Oullre 24 3 Denderleeuw 29 4 Voorde 3 Septemb. 5 Borsbeke 3 6 Meldert 4 9 "re- 7 Ottergem 8 9 ure. 8 Geeraerdsbergen 8 2 ure. 2° Algemeene Tentoonstelling en Prijs kamp te Geeraerdsbergen op 8® Septem ber, om 2 1/a ure. Groote prijskampen voor groepen, uit sluitend voor de aangeslotene maatschap pijen. De andere prijskampen zijn toe gankelijk voor al de geitenhouders der streek, leden of niet leden van den Bond. Voor verdere inlichtingen mag men zich richten tot den E. H. Verdickt, se cretaris van den plaatselijken Bond te Geeraerdsbergen. (Penitentenstraat). Namens hel Hoofdbestuur, A. Cobbaut, Secretaris. De Brokoli. De brokoli heeft onder alle opzichten veel gelijkenis met de bloemkool zoo dat enkel ds oningewijden ze moeilijk zouden onderscheiden. Deze kool geeft hare bloem of krop in April, Mei en begin Juni, volgens men vroeger of later gezaaid heeft en alnaar de zorgen welke men er aan besteed heeft. Zij komt dus op een tijdstip dat de groenten schaars zijn en daarom juist diende zij in alle tuinen gekweekt te worden. Deze plant wordt einde Augusti en begin September uitge- plant, daar ze ter plaats overwintert, zal men de zonnigste en meest beschermde plaats van den hof kiezen. Meer nog dan voor andere koolsoorten moet men voor eenen vruchtbaren grond zorgen. Daarom ook moet hij degelijk bemest zijn. Stikstof en vloeim-st mogen niet ontbreken. Doch men verwaarlooze ook de potaschincsten niet. Immers zooals Ritzema Bos, een Hollanrlsche geleerde, bestatigt in het Tijdschrift over plant, n- ziekten kan het hertloos worden of het gebrekkig vormen van den krop door gebrek aan potasch veroorzaakt worden. Overigens naar eene nauwkeurige proef verleden jaar te Aarschot genomen, be kwam men Zonder potasch 458 kgr. per are. Met bijvoeging van potasch 583 kgr. 't Zij een verschil van 125 kgr. per are ten voordeele van de aanwending der potasch mesten. Eene bijvoeging van 2 tot 2.5 kgr. chloorpotasch per are is dus aan te be velen. Daar die plant bij strenge winters door den vorst zou kunnen lijden, is het raad zaam zekere voorzorgen te nemen. uitgaan der vespers wachtte, maar niet uit loutere nieuwsgierigheid. Die bedelaar was een neger, een wer kelijk schoone neger, die twintig jaar vroeger voortreffelijk de Othello van Sha- kespaere had kunnen voorstellen. Hij had meer dan een schilder voor model ge diend. Zijn breed gelaat, zwart als ebbenhout, kwam scherp uit op de sneeuwwitte massa van zijn baard en zijne haren. Zijne hooge gestalte had zich niet ge bogen onder den last der jaren hij was kaarsrecht en droeg met een zekere fier heid de gelapte maar reine, wijde klee ding, die zijne schouders dekte. In 1817 hadden wij u die beschrijving niet van hem behoeven te geven, want gij zoudt evenals ieder ander den zwarten bede laar gekend hebben, die aan dc deur van Saint-Germain-des-Prés om een aal moes vroeg. Het was bijkans een vermaard per soon. Hij sprak weinig. Men gaf hem veel. Hij bedelde nooit met luider stem. Zijn uitgestrekte hand alleen noodigle tot geven uit. Als hij een gift bekomen had, boog hij statig ten teeken van dankbetuk ing. De groet van den zwarten bedelaar was ver maard in Parijs, en de Engelschen gaven hem enkel en alleen om zich door hem te doen groeten. De kleine kinderen uit de wijk waren Jarenlange ondervinding, zegt M. Bur- vcnich, vader, heeft bewezen dat de brokoli me sttijds langs den stam vergaat, ofschoon bij bijtende koude ook het hert kan bevrieven. Daarom zal de eerste zorg bestaan in de plant vóór den winter goed aan te aarden, zoodat de stam om zoo te zeggen gansch begraven is. Het is ook aan te raden de bladeren samen te binden zooals men doet met andijvie. Blijft de vorst aanhouden en zijn de planten niet door sneeuw beschut, dan bedekt men ze bij middel van stroo, bla deren, enz. Zooals men ziet is de teelt van brokoli niet moeilijker dar, die van andere groen ten. En hoe welkom is zij niet in April en Mei Doch het is tijd dat men er van nu aan denke, dat men den grond wel be meste en voor kloeke planten zorge. Vooruitzien is nooit gebrek hebben zegt de wijze man. Toegepast op den groenselhof bevat die spreuk eene groote waarheid. Goed geschikt en verzorgd kan de tuin veel opbrengen cn ons het heele jaar door smakelijke groenten leveren. Doch men moet vooruitzien, in tijds de handen aan 't werk slaan, en zich eenige kleine moeite willen geven. Lowis. Verdraagzaamheid.Ziehier den raad, door het Laatste Nieuws gegeven aan de liberalen Vrijzinnigen ontwijkt de koffie- huizen, waar de clerikalcn zijn binnen- gedrongen en vereenigt u daar, waar 11 gij overtuigd zijt dat een 1 lerikale nota- ris, dokter, enz., nog den voet niet zetteden, en, indien een clerikaal daar binnendringt, wijst hem het gat van B den timmerman. Uwe plaats, anti-cle- n rikalen, is niet bij de clerikalcn, noch in clerikalc gezelschappen of maat- schappijen. Vergeet de spreuk der geu- zen niet wanneer de inkwisitie hier in volle macht woedde Liever Turksch dan Paapsch I Dus als cathoiieken een pintje willen gaan drinken in een liberale herberg moet de baas hun 't gat van den timmer man wijzen, in andere woorden, hij moet ze buiten smijten. Best dus dat cathoiieken bij cathoiieken ter herberg gaan, onze catholieke bazen zullen er niets bij verliezen, ter contrarie. 't Is verstaan, cathoiieken, geen pintje meer gedronken in eene liberale herberg uit vrees van ongemakken, van buiten gesmeten ie worden uit liberale verdraag zaamheid... ZONDAGRUST.Het Zondag bandje van de postzegels zal niet afge schaft worden, ondanks al de pogingen van de vrijmetselarij en hare drukpers. c Ik zal het behouden heeft de heer Liebaert in den Senaat gezegd al diende het tot niets anders dan tot eene gedurige en overal verspreide aanbeveling der Zondagrust. zeer bevreesd van hem en de herbergier van den hoek beweerde, dat liij Koning der Wilden was, die eertijds door den keizer gevangen werd genomen. Het was half vijf, gelijk wij reeds ge zegd hebben. Terwijl de bedelaar onbe weeglijk stond te wachten, zetten de jon gelingen hun onderhoud voort, dat van tijd tot tijd door lange pauzen werd onderbroken. Xavier riep Juan de Carral plotse ling uit, terwijl hij zijne sigarette weg wierp gij verbergt mij iets, mijn vriend Xavier poogde te glimlachen. Verbergt gij iets voor mij mom pelde hij. Ik lieve hemel, neen... dat is te zeggen... eigenlijk heeft iedereen gehei men, dat is zeker, maar gij begrijpt mij wel... Gij verb;rgt voor mij een geheim des harten,mijn waarde, en naar ik vrees, een gevaarlijk geheim Hoe komt hij op dat vermoeden Aha gij loochent ten minste niet Hoe ik op dat vermoeden kom He, he door eene menigte kleinigheden. Ziet gij, wij, Spanjaarden, zijn geslepen opmer- kers, echte Argussen. Ik heb onder an deren... Ga voort riep Xavier met leven digheid. Carral barstte in lachen uit. Komaan sprak hij. Gij verraadt u. Het zoo wreed van mij zijn van mijne i Dat bandje benadecligt ook niemand het spaart, daarentegen, aan de brieven- dragers dikwijls den last des Zondags nutteloozen weg af te leggen.De liberalen handelen slechts uit godsdiensthaat. Bekentenis. Uit de zitting des Senaats van Donderdag 10 Augustus M. Liebaert. Wat het postwezen betreft, ik denk dat in geen land de dienst zoo goed is ingericht als in België; Enge land zelve bekent het. M. Wiener. Het is waar. M. Houzeau de Lehaie. Volkomen waar. Zoo, zoo I dat zijn twee liberalen die twee heeren... Toe, Dendbrgalm, schrijft maar eens rap dat de Postdienst in België de slecht ste is die er in de wereld bestaat I Immers 't is ongehoord dat liberalen in 't openbaar durven bekennen dat er onder een catholiek ministerie iets goeds in Bel gië bestaat. 't Is er om van te creveren niet waar Dendergalmers AFFLIGEM. Morgen Zondag 20 Oogst, plechtige Processie om 2 1/2 uren 's namiddags. In zijn verslag, zingt de liberale voorzitter, heer Notaris De Windt, den lof van den liberalen Volksvertegenwoor diger M. Rens. in den welken de cleri- kalen, zegt hij, eenen duchtigen tegen strever hebben gevonden. De belangen van klein en groot, zegt de liberale notaris De Windt verder, liggen hem nauw aan 't hart en we wo- ten dat hij immer met overtuiging de intresten zijner kiezers krachtig verde- digt. Men oordeele over dit ter harte nemen Onlangs hebben zekere liberale Volks vertegenwoordigers, waarbij M.Rens, uit kiesbelang, in de Kamer voorgesteld een buitengewoon crediet van 5 millioen te stemmen ten einde de landbouwers ge teisterd door de laatste onweders ter hulp te komen. Dit voorstel is door de sectiën der Ka mer onderzocht geworden en MM. llens en zijne collegashebben zich zelfs niet gewaardigd de zittingen bij te wonen om hun voorstel te verdedigen en er voor te stemmen. Hun voorstel werd dan ook in de sectiën verworpen met eene kleine meerderheid van stemmen. Verscheidene catholieke Volksvertegen woordigers, namelijk, MM. Maenhout, de Gellinck, Lepaige enz. stemden er voor. Anderen hebben zich onthouden om rede dat het voorstel onvolledig is daar het de wijze van verdeeling niet be paalt. Ziedaar, hoe M. Reus dc belangen van klein cn groot ter harte neemt en krachtig verdedigt. De cathoiieken zouden zich moe ten catholiek toonen. De vreesachtigen, deze die iedereen willen voldoen, die ieders gedacht willen zwichten, zijn de voordeelen tegenover zulk een onervaren diplomaat gebruik te maken. Bij het gerucht van Carrel's schater lach had de bedelaar zich omgekeerd. Hij lichtte even zijn strooien hoed op en strekte de geopende hand naar het balkon uit. Xavier greep terstond naar zijne beurs, Die neger mishaagt mij gromde Carrel, eveneens zijne beurs uithalende. Xavier wierp den bedelaar zijne gift toe zonder iets te '.eggen. Alvorens zich te bukken om die op te rapen, ontblootte dc bedelaar opnieuw het hoofd en legde de hand op zijne borst. Neger, ziedaar vijf franks, riep Carral ik geef ze u onder voorwaarde, dat gij naar den duivel zult lcopen en men u niet meer zien zal. Het vijffiankstuk viel in den hoed van den bedelaar. In plaats van het in den zak te steken, wierp deze het met verachting verre van zich af, en hernam zijne vroegere onbe weeglijke houding. Gij hebt hem beledigd,zeide Xavier. Een neger beleedigen antwoordde de Mulat geërgerd, dat is ook een inval I Maar de meeningen zijn vrij en ik heb er mijne vijf franks bij ingeschoten... Maar zeg eens, mijn waarde, nu zijt gij weder in uwe droefgeestige mijmering, her vallen. Gij hebt bepaald het spleen. (Wordt voort gezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1