TOMBOLA ™°h ooI'lTn Kerkerlijk nieuws. t Dood van P. Nackers. Belgie's Onafhankelijkheid VacaDtieleergangen Stad Aalst.-Werkbeurs Zondagrust. Rechterlijke kronijk. ÉAELST. Allerhande nieuws. ondeigang van hunne partij. Wat men eerst en vooral moet inzien en altijd moet voor oogen hebben, het zijn de catholieke grondbeginsels in al hunne uitgestrekt heid. Zich niet durven catholiek verkla ren, 't is eene zwakheid die weinig eer- biedweerdig is voor onze zaak. (de Gerlache). NOG ALTIJD heeft P. Daens- Mayart de persoon of personen niet aan gewezen die hem voorstellen van vrede en verzoening deden in naam der catho- lieken van 't Arrondissement van Aalst. Pie Daens blijft dus aartslogenaar. Maar geen wonder, hij is een van de chefs der groene kliek die alleen van logentaal en volksfopperij leeft. Deze die iets wil, geraakt waar hij zijn wil, maar het moeilijkste van de we reld, 't is van te willen. Veillot. ALS MEN 't verslag leest van den Voorzitter der Aalsterschc liberalen, heer notaris De Windt, zou men zeggen dat het liberaal ministerie reeds gevormd is en ze voor goed de catholieken aan 't judasen zijn. Vooruit komt dezer dagen de libe- relen een beetje tot de werkelijkheid terugroepen en schrijft De groote kwestie is niet of een libe raal ministerie in staat zou zijn te be sturen met de hulp der socialisten. Ons dunkens is het vraagpunt Hoe de liberalen meerderheid zullen worden Wij beweren dat daarvoor in veel arrondissementen ook de hulp der socia listen noodigzal zijn.» En het socialistisch blad vraagt zich af, of de houding der liberalen, onder andere te Gent, de socialisten zal aanzetten om voor de doctrinairs de kastanjes uit het vuur te halen. Als de socialisten nagaan,zegt Vooruit, hoe de liberalen te Gent tegen hunne partijgenooten te werk gaan, zullen zij wel zeggen u Is het wel de moeite waard, iets te offeren, één stap te doen, om zulke partij er boven te laten komen Vooruit schijnt het zelf erg in twijfel te trekken, want het roode blad besluit als volgt De clerikale regeering is maar omver te werpen door eene algemeene, machtige strooming van democratisch liberalism en socialism. De houding der Gentsche liberalen stikt die beweging iu de kiem. Zij heeft aan de werklieden in 't alge meen over Vlaamsch en Waalsch België, alle vertrouwen ontnomen in de demo cratie... in woorden, die genoeg zijn ge weest om de liberale partij te doen op flikkeren, na haren twintigjaren dood slaap. Maar alles wel ingezien, wij zijn niet geroepen om de liberalen te zeggen wat hun belang is. 't Is voldoende dat wij hen herinnerd hebben aan de fabel van Lafon- taine dat het gevaarlijk is het vel van den beer te verkoopen, alvorens hij ge schoten is. Arme liberalen Ze hebben reeds allerlei zoete droomen gehad en daar komt men hen opeens wakker schudden 't is nog toekomend jaar niet dat ze den vergulden frak zullen aantrekken en para deeren met degen en chapbau claque. MAG MEN WEL als een ernstig man aanschouwen, hij, die zich, lijk heer Gustaaf Leveau, door den eene of andere zwanzer liet wijs maken dat het model voor het kunsthek rond onze St-Martinus- kerk geverfd en verguld is En dan die zwanzerij als zeer ernstig in zitting van onzen Stedelijken Raad zonder eenig onderzoek openbaarlijk komen afgeven... Waarlijk zulk een man kan niet als ern stig aanzien worden. PILATUS DAENS heeft meer dan eens uitgebazuind dat het meervou dig stelsel eene bron is van bedrog die onmogelijk te dempen is. Maar bet be wijzen deed Pilatus nog nooit en om reden De statistiek bewijst immers het tegen deel. Voor de kiezerslijsten van 1904-1905, voor gansch het land werden slechts 14,853 reklamen ingediend bij de schepen colleges en dat alhoewel de lijsten onge veer 2,5oo,ooo namen bevatten. De be roepshoven hadden 5,544 uitspraken te doen, en het verbrekingshof 38. Men ziet het, die cijfers zijn verre van overdreven en, in verhouding, stellig veel geringer dan die der reklamen, welke onder 't cijnsstelsel werden ingediend. Le Soir, een Brusselscb orgaan, dat zeker niet kan verdacht worden van ge negenheid voor het catholiek ministerie, en in 't welk Pilatus meer dan eens zijne gal uitbraakte, erkende zulks wanneer het schreef De cijfers schijnen veeleer te bewij zen, dat het werk van de herziening der kiezerslijsten algemeen goed wordt ver richt door de gemeentebesturen. Op het geheel der herziene kiezerslijsten,25oo.ooo bevattende, zijn slechts 5,544 wijzigingen uitgesproken door de beroepshoven. In werkelijkheid maakt dit ongeveer 2 per 1000, verhouding die geenszins overdre ven is, de ingewikkeldheid der wetgeving in aanmerking genomen, temeer daar er maar 725 dier wijzigingen zijn, die met bewijzen ter staving 0 voorafgaandelijk aan de schepencollege's waren onder worpen geworden. De bewering, als zou het meervoudig stemrecht aanleiding geven tot bedrog en misbruiken is dus enkel eene legende, door de liberalen en groenen uitgevonden om hunne polemiek te kunnen steunen. HAEHDEGEII De Vaderlandsche feesten zullen op Zondag .27 Oogst aangevangen en luisterlijk ge vierd worden. Op Dijnsdag 29 Oogst bijzonderste dag Jaarmarkt, Groote Optocht, Te Deum en broodbedeeling aan de armen, Vaderlandsche gezan gen door de Schoolkinderen, Groot Concert, e»2. eoz. d'Hertshage. Wij vernemen dat Zijne Hoogw.de Bisschop van Genteen prach tig kruisbeeld komt te zenden aan onzen Eerw. Deken voor de Tombola. Er zijn ook verschlllige prijzen toegekomen uit de vreemde landen, namenlijk, uit Enge land, Azia en Afrika, onder andere een ivooren gaanstok en èen rijk geborduurd tafeltapijt verveerdigd in Oost-Indië, als ook een schoon vel van een leopard,pijlen en andere zeldzaamheden uit den Congo. De prijzen mogen gezonden worden naar de dekenij. De Tentoonstelling zal plaats hebben in September. Toekomende maand zal men de loten ten huize komen aan bieden. Bedevaart naar O. L. Vrouw van Lourdes, van 23 tot 3i Augusti 1905. ie Trein, rechtstreeksche reis. 2e Trein, oponthoud te Parijs en te Bordeaux. Deze beide treinen bestaan uit Bel gische rijtuigen met doorgang. 3® Trein, Paray-le-Monial, Lyon, Mar seille. Zich te wenden tot M. C.Van de Putte- Goossens, Bureel u De Denderbode, Aalst, of tot M. Francis, bestuurder van a l'Alliance Catholique, Noordlaan, 45, te Brussel, welke bereidwillig de inlich tingen zal verschaffen nopens de vertoo ningen betrekkelijk het drama der Passie te Nancy. Inden nacht tusschcn i3den en i4d'n Augustus is hier ter stede in den Heer ontslapen de Eerwaarde Pater Hippoliet Nackers, oud-Rector der huizen van Doornik, Charleroi, Aalst en Namen, en in de laatste jaren, Prefect der Studiën te Aalst. Hippoliet Nackers werd den 7den Mei 1848 te Moorsel geboren, deed schitterende studiën in ons Sint- Jozefscollege, trad op zeventien jari gen leeftijd in het Gezelschap van Jezus en kwam korten tijd daarna als professor naar Aalst terug. Al hoewel zwak van gezondheid, wijdde hij zich gedurende zes jaren met hart en ziel aan de vorming van den geest en het karakter zijner leerlingen, en wist hun achting en genegenheid zoo te winnen, dat zij hem in hun man- nejaren nog begroetten als den har- telijksten meester cn den trouwsten leidsman. Na te Leuven zijn philosophische studiën voltrokken te hebben, werd hij als Minister naar het college van Doornik gezonden en nam er wel dra de plaats in van den afgestorven Rector. Sedert dien tijd tot drie jaren vóór zijn dood,stond hij aan het hoofd zijner kloosterbroeders hij bestuurde ze met een zachtmoedig heid, die hem aller harten, met een wijsheid, die hem ieders vertrouwen, met een deugd, die hem de alge meene achting wonnen. Van in zijn kamer, waar hij zich meestal opsloot,, oefende die een voudige, zwakke, maar wijze, moe dige en godvruchtige kloosterling den grootsten invloed uit op de stad, waar hij zich in bevond. Een aantal bezoekers, die om raad of troost kwamen, een menigte briefwisselaars, die over de verscheidenste en ge wichtigste zaken zijn meening vroe gen, de studenten, die hij moest op beuren, zijn onderdanen, die een leiding begeerden, ontroofden hem dagelijks al zijn tijden toch ontving hij eenieder, als haddehij geen werk, maar nog vele ledige uren gehad. Hoe zijn teer lichaamsgestel jaren lang aan dien arbeid heeft weder- staan, was allen, niet het minst den genecsheeren, een raadsel. In liefde en arbeid, in eenvoudige godsvrucht en, eilaas, ook in veel lijden heeft hij zijn leven doorge bracht. Aan zijn lijden stelde een zachte en heilige dood een e>nde zijn verdiensten zijn reeds bekroond in den hemel. Priesters en leeken heeft hij een groot voorbeeld gelaten; hij heeft getoond, wat een mensch. met een bijna krachteloos lichaam vermag, als hij door het gebed on dersteund wordt en verteerd door en ijver der zielen. Een Lijkdienst zal gecelebreerd worden in de parochiale kerk van Moorsel, Dijnsdag 22 Oogst, om 9 u. h. r. i. v: 7J{e jaai* van Te verkrijgen ten bureele van dit blad al degeillustreerd briefkaarten van 's lands onafhankelijkheid. Te Deum 10 kaarten. Historische stoet 3o id. Vaderland, feesten te Laeken 20 id. Vlaggenstoet 20 id. Steekspel (Tournoi) 40 id. Luchtbailenfeest 1 o id. Feestelijkheden Poelaertplaals 20 id. De Koning de eerste steen leg gende van 't Coloniaal In stituut te Tervuren 4 id. Defllé der Scholen. 12 id. Tc samen 166 id. die voor onze Lezers franco tegen postbon van fr. 8.3o zullen geleverd worden. De prijs is apdus ib.Gozijadc 19 centiemen 'tstuk. over inrichten, besturen en boekhou den van maatschappelijke werken. Op het Congres der maatschappelijke werken van het Arrondissement Leuven, gehouden in October 1.1., werd de wensch uitgedrukt leergangen te hebben over het inrichten en besturen en bijzonder over het boekhouden van maatschappelijke werken. Priesters, onderwijzers, landbouwers enz., die met zulke werken bezig zijn of later zullen moeten mede bezig zijn zou den gaarne de wettelijke bepalingen be treffende die inrichtingen beter kennen en nader ingelicht zijn over het boekhou den. Om daarin te voorzien richt de Boe renbond van 11 tot 15 september, te Leu ven, in zijn lokaal, Minderbroedersstraat, 24, vacantieleergangen in, waar over die verschillende zaken zal gehandeld worden. Het is natuurlijk in geen 5 dagen dat men dat alles leeren kan dat is ook het doel niet van die leergangen maar wel dezen die het begeeren op den weg te zetten, hun te wijzen op het meest prakti sche en op de manier waarop zij zich verder in die zaken kunnen bekwamen, ook ze in kennis te brengen met men- schen die hun later nog inlichtingen kun nen verschaffen. Deze leergangen zijn toegankelijk voor al degenen die er de aanvraag zullen van doen. De toetredingen moeten gezonden wor den aan E. HLUYTGAERENS, Boe renbond, Leuven, die ook alle verdere inlichtingen zal verschaffen aangaande de leergangen, het verblijf in de stad (logement, eetmalen) enz. De priesters die het op tijd aanvragen kunnen te huis zijn in het aartsbisschop pelijk St-Pieterscollegie. Hier volgt het Programme der leer gangen. Er zal o. a. uit blijken dat de Donderdag in 't bijzonder bestemd is voor 't bespreken van het boekhouden in de melkerijen. Maandag 11 September 10 1/2. Kennismaking. 11-12. Inleidende voordracht Onze va cantieleergangen, hun doel en inrichting. 2 1/2-3 1/2. De gildelijke inrichting der maatschappelijke werken te lande door H. Luytgacrens, algemeene schrijver van den Belgische Boerenbond. 3 x/2-5. Wettelijke vormen voor de maatschappelijke inrichtingen gilden zonder burgerlijke rechtspersoonlijkheid wettelijke beroepsvereenigingen, samen werkende maatschappijen van onderlin- gen bijstand, door hoogl. E. Vliebergh. 8 1/4 Gezellige avond muziek, liede ren, voordracht van dichtstukken, enz. Dinsdag 9-10. Algemeene beginselen van boek houden door prof. Wagemans, leeraar aan de Hoogere Handelschool der Hooge- school te Leuven. 10-ix 1/2. Bijzondere wetsbepalingen in acht te nemen bij het inrichten en be sturen van maatschappelijke werken door Hoogl. E, Vliebergh. 11 1/2-12 Beantwoorden van vragen te stellen door de toehoorders. 2 1/2-3 1/2. De gildelijke inrichting der maatschappelijke werken door E Luyt- gaerens. 3 1/2. Uitstapje naar Ter-Banck en be zoek aan de maatschappelijke inrichtin gen aldaar. 8 1/2. Voordracht met lichtbeelden door hoogl. Leplae in de Hoogere Landbouw school der Hoogeschool. Woensdag 9-10 1/2. Algemeene beginselen van boekhouden door prof. Wagcmans. 10 1/2-11 1/2. Bijzonderste witsbepa- lingen, enz., door hoogl. E. Vliebergh. 11 1/2-12. Beantwoorden van vragen te stellen door de toehoorders. 2 1/2. Het boekhouden in de Raiffeisen- kassen, door M. A. Van Grunderbeek, opziener der Raiffunsenkassen aangeslo ten bij de Middenkredietkas van den Bel gischen Boerenbond, en beantwoorden var. vragen te stellen door de toehoorders. 8 1/2. Voordracht met lichtbeelden door hoogl. Frateur, in de Hoogere Land bouwschool. Donderdag 9 1/2-12. Het boekhouden in de mel kerijen, door M. August Adriaensen, landbouwingenieur in den Boerenbond. Beantwoorden van vragen te stellen door dtoehoorders. 2 1/2-4. Het boekhouden in de melke rijen, door M. Adriaensen. 4 uur. Uitstapje naar de Melkerijschool in het gesticht van het H. Hart te Hever- lee. 8 1/2. Gezellige avond. Vrijdag 9-11. Het boekhouden in deRaiffeisen- kassen, door Ai. A. Van Grunderbeek. 11 12. Het uittreden van leden uit sa menwerkende melkerijen, door M. Aug. Adriaensen. 2 1/2-3 1/2. Waarop de bestuurders en kassiers der Raifieisenkassen bijzonder moeten letten, door M. Van Grunderbeek. 3 1/2-4 1/2. Samenvatting der leergan gen door E. H. Luylgaerens en M. E. Vliebergh. Afscheid. Worden gevraagd Een bureelbediende. Een kleermaker. Drij schrijnwerkers. Een smeder, halve gast. Vragen werk Es» goede dagloener ?f magazijnier. VLAANDERENS BEDEVAART naar 't verre Lourdes.8® Pelgrims tocht, goedgekeurd en gezegend door Mgr. den Bisschop van Brugge. Heenreizen uit Korttijk den 5° Sep tember, rond middag; Terug den x3" Sep tember. Te Lourdes, groote feesten met O.-L.- Vrouw Geboorte (8n September). Mgr. Meerschaert, Oostvlaamsche Bisschop uit Amerika.heeft het Voor zitterschap aanveerd en bedevaart meé. Voorwaarden en inlichtingen bij 't Be stuur te Korttijk, Begijnhofstraat, 22, of bij den E. H.Van Beveren, onderpastoor op St-Josepli, te Aalst. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 20 Augusti igo5, M. Ghysselinckx, Mo lenstraat. De vader van den Shah. De Shah van Persiën is weêr in 't land, en er wordt veel over dien Oosterling gesproken en geschreven. Die Persische Majesteit verblijft nu te Oostende, alwaar zij er veel blaai en feeste meé maken. De vader van den tegenwoordig en Shah was ook eens naar Europa geko men, en hij trok naar Engeland. Die a koning der koningen, zoo noe men de Shahs hun zeiven, werd door de Engelschen zeer wel ontvangen. De persische vorst trok ook naar Lon den, en 't was de kroonprins, nu koning Eduard, die hem ontving. Er werden allerlei feestelijkheden voor den Shah gehouden, om hem te verzetten en plezier te doen. De prins van Walis, 't zij de kroon prins, noodigde den Aziaat ook eens aan zijne tafel. De prins had verscheidene engelsche grooten ten eten gevraagd, eene geheele tafel vol. De Shah en zijn gevolg waren aange zeten, de groote Persiaan nevens den prins van Walis. De tafel was prachtig gedekt, en de gouden teljooren, vorken, lepels en messen schitterden. Ook de eetzaal was prachtig versierd, en cr waren veel tafeldieners, om het eens wel te doen. Trouwens, die Aziaten, bijzonderlijk als zij Shah heeten, 't zijn grillige en moeielijke klanten. De maaltijd ging aan de magen ston den scherp alles ging goed, en iedereen deed er eer aan. Daar werden d'aspergen opgediend, die soort van u oordjeskeerskes, die niet te misprijzen zijn. Maar, 't schijnt dat er in Persië geene aspergen groeiën want, de Shah kende die dingen niet. Eventwel nam hij eene asperge en at ze alzoo den helft op, maar zonder dat ze gesaust en geëierd was. De groote Aziaat trok een vies gezicht en dat is nog al natuurlijk, als men aspergen alzoo eet. En daar, ongegeneerd zoo de Shahs zijn, hij gooide de reste maar achter hem, daar op den planken vloer. Wel, wel, welk eene gevaarnis!... De tafelgeburen van den Shah waren in de grootste verlegenheid. De prins van Walis wist er middel meê, en deze tegenkomste zou spoedig in het rechte spoor geraken. De prins wilde niet dat zijnen grooten tafelgast kon pelzen iets gedaan te hebben wat niet betaamde. En alzoo droog weg, en alsof hij het al zijn leven gedaan had, gooide hij de reste zijner aspergen op den vloer 1... Nu verstonden al de genoodigden hoe laat het was, en zij deden letterlijk alle maal hetzelfde. De eindjes aspergen vlogen daar, en de tafeldieners dachten dat al de dischge- ncoten zot geworden waren. Moord te Liedekerke. In den nacht van 26 Maart, bracht in eene her berg zekere Berloot den 21 jarigen Aerts een geweldigen messteek toe. Het slacht offer stierf eenigen tijd later. Voor de rechtbank van Brussel kwam dokter De Boeck, wetsdokter, verklaren dat de verantwoordelijkheid van Berloot zeer beperkt is. Deze is tot 18 maanden gevangenis en tot 3ooo frank schadever goeding (aan de ouders van Aerts te be talen) veroordeeld. JAARLIJKSCHE BEDEVAART naar het Heiligdom van den H.Jozef te Leuven, den 11 September igo5. Voor nadere inlichtingen wende men zich ten bureele van het blad of tot Madame Teurrekens, Vrijheidstraat, Aalst. Creemboter. Markt van Zaterdag 19 Oogst igo5. 180 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 287 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2290 kilogr. Ongevallenwet. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender bode Aangiften van arbeidsongeval, Model Aen Geneeskundig getuigschrift, Model B. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Markt, op Donderdag 24Augustus 1905,0m 8 l/i ure 's avonds, door de Koninklijke Harmonie onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1. Art el Travail, marche, Merter.s. 2. Maritana, ouverture, Wallace. 3. Prélude et Marchen uptiale de Lohengrin R. Wagner. 4. Hansel et Gretel, fantaisie de l'Opéra,arr.par Maeck Humperdinck. 5. Czardas, ballet Der Geist der Wouwoden Grossmann. AALST. Verdronken. Dijns dag, O L. Vrouw-Hemelvaart, ging De Neef Alfons oud 14 1/2 jaren, wonende Mijlbeek, met andere jongens van den zelfden ouderdom, omtrent 2 uren 's na middags zwemmen in den Dender, achter de stokerij L'Union en verdronk. Het slachtoffer kon zeer weinig zwem men en zijne makkers in 't geheel niet, Niemand die kon hulp bieden bevondt zich in de nabijheid tenzij eenige jonge lingen van 18 tot 20 jaren die wat verder ook aan 't zwemmen waren. Men riep hunne hulp in doch zij gaven er geen gehoor aan. Hadden ze hulp geboden dan zou men onbetwistbaar geen ongeluk te betreuren hebben. De broeder van den drenkeling was ter plaats doch te jong om hulp te bieden. Stoutmoedige diefstal. Donder dag rond 10 1/2 uren voormiddag zijn twee dieven, gedurende eene kortstondige afwezigheid van den zoon Ernest, ge drongen in den kleergoedwinkel van M. J.Van Branteghem-De Luyck, Lange Zoutslraat en roofden een aantal koepons kleerstoffen ter waarde van ongeveer i5o fr. Op dit oogenblik was een bengel der familie oud 4 jaren, op den dorpel ge zeten en om hem te verwijderen gaven ze hem een nickelstukje van 5 centiemen waarmeê de kleine zich dadelijk munte- bollen ging koopen... De daders zijn onbekend cn al men tot hiertoe weet, ondanks de ieverige opsporingen van den adjunct-commissaris Gits en den agent Kindermans, 't is dat de dieven in de Korte Zoutstraat, omtrent het huis be woond door M. Alb. Mertens, den buit in een zwart linnen hebben geknoopt, langs omwegen de statie hebben bereikt en zondei eenige achterdocht te verwekken, met trein van 11 u. 45 m. in de richting van Brussel zijn vertrokken.Naar 'tschijnt is men op 't speur der dieven. Plaatselijke indrukken. Er is altijd iets ongedwongens en rechtzinnigs in hetgeen ons een inwoner van Aalst zelf zegt en dat nooit nalaat de hierverblijven- de menschen belang in te boezemen. Daar er wekelijks zulke eerlijke bewij zen in onze plaatselijke bladen verschij nen, is er iets meer overtuigend Mr L. Spaens, 5i St-Petrus Coeckstraat te Aalst, zegt ons sedert meer dan eene maand had ik vreeselijke nierpijnen, ik kon mij niet meer buigen voor wat het ook zij, mijn water was troebel en ik had teenemaal den eetlust verloren ik ver kwijnde en was mistroostig, al de geno men middelen bleven zonder uitslag, als dan besloot ik de Foster Pillen voor de nieren te nemen en verkocht bij M. De Yalkeneer, apotheker. Ook welke vreugde toen ik na er gedu rende dnj dagen gebruikt te hebben mij reeds veel beter gevoelde, na eene week dier verpleging waren de pijnen gansch verdwenen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof u het kenbaar te ma ken. Hebt ge ooit vermoed dat uwe nieren de oorzaak uwer ongesteldheid waren Hebt ge pijn in den rug, aan het hoofd of in uwe leden Lijdt ge aan rhumatiek zwakte van het hart of zijt ge waterzuch tig Komt er te veel of te weinig urine met graveel of bezinksel Zijt ge altijd moe, af6emat, zenuwachtig Overweeg. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is ze zijn eenig in hunne soort laat u vooral geen namaak sel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,5o fr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Ch. Delacre, 50 Coudenbergstraat, Brus sel. Wacht u voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 1. Zondag nacht hebben schurken te Maria-Oudenhove, twee ijzeren ploegen van M. Verlinden, brouwer, in stukken geslagen. Men is op het spoor der daders. Bij den kloefenverkooper Jan Cop- pens, is te Strijpen, brand ontstaan. Geheel het huis is vernield. Twee duizend paar kloefen, die juist binnengekomen waren, zijn tot asch ver brand. De schade is belangrijk. Bij Serafun Vergeylen te Lede zijn Dinsdag twee koornmijten door brand geheel vernield. De schade is belangrijk. Zaterdag avond, graasden eenige koeien in eer.e weide langs den ijzerenweg Dendermonde-Lokeren. De dieren von den de weide te eng, zij gelukten er in, den draad te verbreken en liepen op de spoorbaan. Eensklaps kwam een goede rentrein aangestoomd en eer de machi nist het gezien had, reed de locomotief tusschen de koeien. Vijf werden in stukken gereden, de anderen gingen op de vlucht. De dieren hooren toe aan M. De Bacre, veekoopman te Lokeren. Maandag nacht tusschen 1 en 2 ure, zijn te Dendermonde de stallingen der huurhouderij Seraphien Jansegers afge brand al wat er ziek in bevond is de prooi der vlammen geworden, paarden, kleederen der knechten. De gloed was zoo hevig dat het bijna onmogelijk was in de Kerkstraat te staan, het was als een ware vuurregen in de om liggende straten. Dijnsdag morgend om 9 uren waren de pompiers den brand nog niet meester, Verleden Zondag werd er op het kasteel van M.Van Diepenbeeck,tusschen Mechelen en Waalhem een feest gegeven, ter gelegenheid der verloving van Mej. Van Diepenbeeck met M. De Graux. Welk was de verbazing niet van den eigenaar van het kasteel, toen hij Maan dag 's morgends bestatigde dat al het zilverwerk verdwenen was. Men schat de waarde der gestolene voorwerpen op 4000 fr. Het parket vftn Mechelen heeft zich Maandag ter plaatse begeven en doet een ieverig onderzoek. Ttvee jonge advocaten te Brussel die woensdag nacht dronken nuar huis keerden, op hunnen weg zioh vermakende met ruiten te breken, sloegen op de Koninklijke Plaats, aan het Hotkl Bellbvük een heel venster stuk. De portier volgde hen, maar toen do twee 1 echtsgeleerden dit zagen, kozen zij het ha zenpad. Maar een agent ving ze op, hield hen aan en maakte proces-verbaal tegon hen op. Een dier heeren is de zoon van een gekend liberaal personnagio der hoofdstad. Mevrouw Schneider, de echtgenoote van den geneesheer van den Shah, die in een hotel te Luik afgestapt was, had aan den kassier eene valies in bewaring gegeven. De beambte zette haar op een schab, zonder te weten wat zij bev itte. Poen Mevr. Schneider het teschje terug vroeg was bet niet meer te vinden. Het ergst van al dat het voor 50,000 fr. (soinmi- gon zeggen 100,000 fr.) juweelen en weerden bevatte. De policie doet een onderzoek. Het is zoo goed als zeker dat Mev. Schneider het slachtoffer is geweest van eene hotelrat, n die haar reeds vroeger gevolgd was en giste wat het zakje bevatte. Misschien ook iB eene dwaling gebeurd. Over eenige dagen vonden aardewerker S in eeneH hof te Boussu een geraamte. Het onderzoek, dat werd ingesteld leidde tot niets. Maar bejaarde lieden beweeren nu, dat dit het geraamte moest zyn van eenen knecht, over 30 jaar in dienst van zekeren Hoyos, en die spoorloos verdween. Die Hoyos werd verdacht zijne vrouw ge dood te hebben, terwijl hy beweerde dat zy gestorven was van don stamp van een paard. Eene wond aan 't hoofd gaf scbyu van waar heid aan dit gezegde, zoodat Hoyos voor het assisenhof vrijgesproken werd. Hoyos verliet nu de pli ats, nadat het ge rucht was verspreid dat hy ook zijnen knecht had doen verdwijnen. In Frankrijk geplaatst als cultnuroverste, nam hy op het hoofd van eenen neef en naam genoot eene verzekering van 100,000 fr.Korts nadien ging hij met dien neef waudelen, ver moordde hem en liet het lyk door eenen poortrein vermorzelen. Hij meende de 100,000 fr. te trekken, maar het Fransch gerecht hield hem aan, veroordeelde hem ter dood en deed hem in 1889 onthoofden te Beanvaia. Thans is men overtuigd dat het gevonden geraamte dat iB van den vermisten knecht. 0111 laug te leven is het genoeg zich soms het bloed en de spijsorganen te zuiveren door een pilleken Depratere het is het zachtste purgeermiddel dat be staat. Ontelbare getuigschriften bewijzen iiet en een enkele proef zal u overtuigen. i,5o fr. de groote doos bij den apothe ker Depratere, te Oostende, die in de provincie verzendt op aanvraag Ook te Aalst, bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Stoutmoedige bandieterij te Vyve-St.-Elooi. De gezusters Elodie tn Julia Van Nieuwkerken, beiden tus schen 35 en 40 jaar oud, bewonen op de wijk Kauwenhoek, nabij de herberg Den Osse eene hoeve. Di.; hoeve, evenals verscheidene ande re huizen in de huurt, zijn de eigendom der gezusters. Alle avonden komt het i5jarig meisje Vandenhende, wier moeder ook eene zus ter van Elodie en Julia is, bij hare tanten slapen. Maandag nacht hoorde Elodie den wachthond hevig blaffen. Zij ging langs de achterdeur buiten om te zien wat er gaande was, doch zij werd door twee zwartgemaakte kerels vastgegrepen en terug in huis gesleept. Op haar hulpgeroep, was Julia langs de voordeur buitengevlucht, doch zij werd ook door twee zwartgemaakte mannen vastgegrepen en terug in huis gesleept. De bandieten eischten onder doodsbe dreigingen geld. Meer dood dan levend duidden de ongeiukkigen eene kast aan waai de bandieten geld zouden vinden. liet meisje Vandenhende was echter door een venster kunnen ontsnappen en om hulp geloopen bij de weduwe Devos welke dichtbij woont. De zoon Devos sprong onmiddelijk op, greep een geweer en lostte een schot in de lucht om de ge- buren te wekken. Daarna liep hij naar het huis der Van Nieuwkerkens, doch de bandieten waren reeds gevlucht, zonder iets te kunnen stelen. Elodie van Nieuwkerken is in de worste ling aan den hals gewond geworden, doch zij heeft een barer aanvallers in de hand gebeten. Dc gendarmen van Wacken hebben Dinsdag morgend een onderzoek inge steld. De bandieten zijn in de richting van Kortrijk gevlucht. De opschudding in de streek is zeergroot. De toestand van M. Temmerman te Sijsscele is wat gebeterd men mag hopen dai hij volledig zal herstellen. M. Temmerman is niet jn den gemeen* tcraad maar zijn broeder is schepene. M. Temmerman Benediktus, was dien Woensdag toen het gemeenteraadszitting inoesl zijn, naar het dorp gegaan, om in gez.lschap te zijn van de voorname inge zetenen. Men weet wat er gebeurd is. De beweegreden is echter niet alleen politieke haat, maar er is ook persoonlijke wraak tusschen.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2