Zondag 27 Augusti 190 5 centiemen per nummer 3<ï'e Jaar 3590 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. D E Zwarte Bedelaar. Zondagrust. HOPTEELT HOPHANDEL ONDERSTEUNING DE DENDERBODE Pit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kêüing van den volgendon dag. De prijs ervan is -• tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SlI M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v, n dit blad. AALST, 26 AUGUSTI igo5 Dat eene wet op de herstelling der on gevallen soms ingewikkelde en moeilijke gevallen aanbiedt zal niemand betwisten. De zaken zitten soms zoo aardig ineen dat de grootste wijze zonderling zou opzien, moest hij ze plotseling, voor de vuist oplossen. Daarom heeft de minister een soort van raad samengesteld waaraan hij de vragen zal voorleggen welke hem nopens de schadevergoeding zullen gesteld worden. De samenstelling van dien raad, zijne zending en bevoegdheid leert ons art. 34 welke wij overschrijven Art. 34. Bij koninklijk besluit zal er bij het Ministerie van Nijverheid en Arbeid een technisch comiteit worden ingesteld onder de benaming van Com missie voor de arbeidsongevallen. Het zal bestaan uit elf leden, waaronder ten min ste twee actuarissen, één geneesheer, alsmede één vertegenwoordiger der hoof den van ondernemingen en één vertegen woordiger der werklieden, beiden be noemd door den hoogeren arbeidsraad. Onafhankelijk van de ambtsbevoegd heden haar bij deze wet opgedragen, zal de commissie beraadslagen over alle vra gen haar door den minister voorgelegd omtrent de vergoeding der schade voort spruitende uit arbeidsongevallen. Art. 35 machtigt de Algemeene Spaar en Lijfrentkas ook verzekeringen aan te gaan tegen arbeidsongevallen. Hare tarie ven motten door koninklijk besluit, goed gekeurd worden. Zij geniet met de toegelaten gemeen schappelijke kassen het voorrecht bepaald in artikel 33. Artikel 35 luidt als volgt. Art. 35. De algemeene Spaar- en Lijfrentkas wordt gemachtigd verzekerin gen aan te gaan tegen het gevaar van ongevallen, bij deze wet voorzien. De algemeene voorwaarden alsmede de tarieven van deze verzekeringen worden bij koninklijk besluit goedgekeurd. Reeds voor het onstaan der arbeidson- gevallenwet hadden zich vele nijveraars verzekerd tegen de verantwoordelijkheid welke op hun woog. Die polissen worden aangegaan voor een zeker getal jaren. Daar de voorwaarden in die polissen niet in overeenstemming waren met de bepa lingen der ongevallenwet moesten zij verbroken kunnen worden. Dat wordt in artikel 36 gedaan. Al de polissen onderteekend vóór is,tn Januari igo5 kunnen tot 3o juni 1906 opgezegd worden hetzij door den verze keraar of door den verzekerde. De polissen onderteekend en natuurlijk i* vervolg. Xavier loosde een zucht. Dat is de kwaal van gelukkige men- schen, merkte hij aan die kan ik niet hebben. Zoo sprekende vestigde hij een treuri- gen, besluiteloozen blik op zijn metgezel, daarop nam hij plotseling, medegesleept door die behoefte aan mededeeling, welke in het hart van alle jongelingen ligt, de hand van den mulat, drukte die in de zijne en sprak Carral.gij zijt mijn vriend, ik geloof het ik stel vertrouwen in u. Daar gij toch een deel van mijn geheim geraden hebt, wil ik u alles zeggen Ik gevoel mij ongelukkig I Dat is aan u te zien, mijn waarde; maar waarom gevoelt gij u zoo onge lukkig Omdat ik arm ben. Dat is een zeer algemeene kwaal. Ik lijd er eveneens aan. En ik heet Xavier. Ja, ziet ge, dat is een schoone voor naam hernam Carral op verwaanden toon maar ik erken dat er iets op zou jnoeten volgen. Wat mij aangaat, ik heb opgemaakt volgens de grondbeginsels der ongevallenwet na iJteD januari 1905 zijn geldig, 't is te zeggen, kunnen niet opgezegd worden dan volgens de voor schriften en in de gevallen in de polis zelf omschreven. Artikel 36 luidt als volgt Art. 36. De overeenkomsten van verzekering, gesloten zes maanden vóór het in werking treden van deze wet en betrekking hebbende op het gevaar van arbeidsongevallen bij de onderneming en waarop deze wet van toepassing is, kun nen, binnen één jaar, te rekenen van haar in werking treden, door den verzekeraar of door den verzekerde worden opgezegd, hetzij bij schriftelijke verklaring, waarvan een ontvangbewijs wordt afgegeven, hetzij bij buitengerechtelijke akte. Deze opzegging zal eerst van kracht zijn na het in werking treden van deze wet, tenzij het tegendeel is bedongen zij geeft geen aanleiding tot eenige vergoe ding. Daar de wet reeds in voege is, heeft art. 37 geen belang meer wij stappen er dus Reeds vroeger bestonden in de mijnnij- verheid gemeenschappelijke voorzorgs kassen. Ze afschaffen was niet mogelijk en ook niet menschelijk. Om ze op de hoogte te brengen der eischen moeten zij eenige veranderingen ondergaan daar zij OOK pensioenen en onaeisiauasgeiueu verleenden. Zij mogen het nog, maar de rekenwijze moet van de ongevallenvergoeding afge scheiden worden. Verders hoeven ze van zekere bepalingen rekening te houden. Ziehier ten anderen art. 38 cn om te sluiten 39, Art. 40 is zonder belang. Art. 38. Wat betreft de arbeidson- gevallen voorgekomen na het in werking treden van deze wet, genieten de gemeen schappelijke voorzorgskassen ten bate van de werklieden der mijnen, omschre ven bij de wet van 28 Maart 1868, het in artikel 17 voorziene voorrecht van toela ting, onder de volgende voorwaarden i° De kassen moeten door de Regeering erkend zijn hare statuten zullen herzien en aan hare goedk<uring onderworpen worden 20 De kassen moeten de pensioenen of renten, die zijn verschuldigd ter oorzake van ongevallen voorgekomen vóór het in werking treden van deze wet, bij voort- duur betalen 3° De statuten moeten de hierna opge somde regelen bekrachtigen a. De toelagen of bijdragen tot vergoe ding der arbeidsongevallen komen uit sluitend ten laste van de ondernemers b. De kassen zorgen voor het uitbetalen der vergoedingen en uitkeeren der renten in de gevallen bij deze wet voorzien c. Haar beheer en hare comptabiliteit zijn afgescheiden van die betreffende den dienst der pensioenen of onderstandsgel- mij te dien opzichte over het lot niet te beklagen... Wat wilt gij, mijn beste, in dien iedereen van aanzienlijke geboorte ware, zou het geen voorrecht zijn edel man te wezen. En daarbij komt nog.... hernam Xavier, die dat beslissend argument ter nauwernood gehoord had. Maar voor hij den volzin kon volein digen, gingen de deuren der kerk open en stroomden de toehoorders van pater Rozan naar buiten. De beide vrienden staakten hun ge sprek. De zwarte bedelaar maakte met zijne inzameling een aanvang. Onbeweeglijk en de hand uitgestrekt, geleek hij een ebhenhouten standbeeld, daar geplaatst om het medelijden der kerkgangers op te wekken. Bijna iedereen reikte hem eene aal moes, want hij was bekend en dc ver maardheid komt den bedelaar ook ten goede. Xavier had zich over de leuning van het balkon gebogen en keek aandachtig naar beneden. Was zij dus in de vespers vroeg Carral, niet zonder een glimp van spot ternij. Wie antwoordde Xavier, wiens gelaat vuurrood werd. Nog steeds achterhoudend Maar mijne vraag was overbodig, ik weet dat zij er in was daar is zij. den te verleenen wegens invaliditeit of ouderdom d. De kassen vestigen de bij koninklijk besluit bepaalde reservefondsen, borg stellingen of waarborgsommen E. De vergoedingen gaan niet beneden de door deze wet toegekende evenwel kunnen de statuten, voor een ongeval dat den dood veroorzaakte, de toekenning der vergoedingen regelen op eene wijze afwij kende van die in artikel 6 bepaald doch, in haar geheel, mogen deze vergoedingen niet kleiner zijn dan de door genoemd artikel toegekende de statuten kunnen insgelijks de bij het tweede lid van artikel 19 voorziene bepaling behelzen f. De statuten bepalen onder welke voorwaarden een ondernemer van de aansluiting kan afzien. De statuten kunnen bepalen, dat de beslissing over de geschillen betreffende de vergoedingen zal geschieden overeen komstig het tweede lid van artikel 26. De inrichting van de bestendige com missie der oorzorgkassen ten bate van de werklieden der mijnen zal bij konink lijk besluit worden geregeld. De Regeering zal het advies van deze commissie inwinnen bij het uitoefenen der rechten haar door dit artikel toege kend en bijzonderlijk bij het onderzoek der statuten. Art. 3g. Om de drie jaren doet de Regeering verslag aan de Kamers over de uitvoering van deze wet. Daarmee zijn wij ten einde onzer taak gekomen en moeten wij den lezer bedan* ken welke het geduld heeft gebad ons tot het einde te volgen. De zaak is voorzeker van groot belang. Wij raden patroon en werkman ten zeeree aan hunne rechten en plichten goed te doorgronden. Hoe juister het begrip is van ieders recht, hoe gemakke lijker de overeenkomsten van art. 28 zul len kunnen getroffen worden en hoe sneller alles van de hand zal gaan. En dat is gewis zeer gewichtig. Er loopen nog vele dwalingen rond in zake van arbeidsongevallen er zijn er zelfs schroomlijk groote. Daaraan draagt de hatelijke geuzenpers de schuld. Zij beoogt, niet het welzijn van het volk, maar het draaien van den winkel. Zij vindt alles uit, het dwaast t'eerst, om het volk, de werkbazen, tegen een uitmuntend werk op te jagen Hoe edel hoe grootsch III Wij hebben eenige draken getracht te pletten, anderen gaan nog hunnen gang, tot schande van de geuzerij welke ze in 't leven riep. EINDE. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 27 Augusti igo5, M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat. Xavier bewaarde het stilzwijgen en boog zich nog meer voorover. Een jong meisje van eene uitstekende schoonheid, gekleed met die te gelijk eenvoudige en kostbare sierlijkheid,welke het oog zoozeer bekoort en niet beschre ven kan worden, verscheen op dat oogen- blik in het portaal der kerk. Meisjes, die zich met eenvoudigheid kleeden, worden zeldzaam. Een gezelschapsjuffrouw in het strenge kostuum harer betrekking, volgde haar van nabij. Voorbij den zwarten bedelaar gaande legde het jonge meisje ean geldstuk in zijne hand en de bedelaar glimlachte met eene erkentelijkheid welke bijna teederheid was. Vervolgens sloeg het jonge meisje de oogen op en haar oog zwierf over het balkon. Carral grijnslachte zacht, Xavier bloosde. Op hare heurt blikte mistress Blowster, de gezelschapsjuffrouw, naar boven, maar het was enkel om naar het weder te zien. De lucht, die den geheelen dag helder geweest was, was onder de vespers be trokken en er begonnen eenige regen- druppelen te vallen. De Engelsche miss schrikte er blijkbaar van en wierp een onderzoekenden blik om zich heeu. Er was slechts een huurrijtuig te zien, en dat rijtuig, waarvan de koetsier op den bok zat te rooken, stond aan het andere einde van het plein. «n OPROEP tot de Plantors en Kooplieden. Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat er 5 prijskampen worden uitgeschreven voor de Landbouwers welke van hun eigen gewas de beste Hop op de Merkt zullen brengen. De Prijskampen zullen plaats hebben: i° Op Zaterdag 9 Sept. igo5, ten 10 u. 2° idem 16 idem idem 3" idem 23 idem idem 40 idem 3o idem idem 5° idem 7 October 1905 idem Er zullen prijzen verleend worden van 5, 10, i5, 20 fr. in evenredigheid der hoe veelheid op de Merkt te koop gestelde Hop. In het beoordeelen der Hop zal de Jury rekening houden van i° De rijkheid in lupulin (geelstof) en geur (reuk), 20 punten 20 De fraaie kleur, 5 punten 3° I)e verzorgde pluk, 10 pun ten 40 De wijze waarop zij gedroogd is, i5 punten. Iedereen weet dat de Groene Bel de rijkste is in lupulin en dat de Carnau De Hop der landbouwers die hun ge was drogen bij middel van het ijzeren toestel dat de Hop-commissie kosteloos toestaat aan de planters welke hunnen eest wijzigen volgens hare inlichtingen, Heeft altijd eenen fijnen geur en eene fraaie kleur. Op den fijnen geur der Hop heeft groo- ten invloed i° het plukken eer zij rijp is 20 het te laat inoogsten 3° het drogen op eenen hoogen warmtegraad 40 het verkeerd behandelen op den.ecst. De Hop moet zuiver geplukt zijn, zoo danig dat zij noch langt stelen, noch bin ders bevat. Men kan de Hop bederven door het drogen i° Als zij te weinig gedroogd is of te veel gebroken. 2° Als er rook door de bellen gaat, die aan de Hop haren fijnen geur ontneemt. 3° Als men de Hop te dik op de droog- tafei legt en een groot vuur maakt, zoodat de onderste laag bellei; verzengt, terwijl de bovenste laag overvloedig zweet. 40 Als men te vroeg solfer brandt vooral terwijl de Hop zweet. Rook en zwavel dampen lossen zich op in het vocht, kle ven aan de schubben en bederven den geur, de bellen verliezen haren glans, de lupulin wordt bruin, de looistof en de hars verliezen een deel hunner kostbare eigenschappen. Om aan den Prijskamp deel te nemen moet men ten minste 100 kilogr. Hop op Voortreffelijk mompelde Carral halfluid, terwijl mejuffrouw de Rumbrye, gelijk het eene goede Christin betaamt, de godsdienstoefening bijwoont onder de be scherming eener dienstbode, praalt me vrouw de markiezin hare stiefmoeder in het bosch met de staatsiekoets en rijdt mijnheer Alfred des Vallées in de cabrio let van den markies, zijn stiefvader. Zoo behoort het 1 De markies en zijne dochter moeten te voet gaan of zich van een huur rijtuig bedienen. Het was inderdaad niet anders. Het jonge meisje keerde in het portaal terug en mistress Blowster zette met een prijzenswaardige zelfopoffering hare groo te Britsche voeten op de natte straatstee- nen om het huurrijtuig te gaan halen. Ik wil niet onbescheiden zijn, mijn waarde, sprak nu Carral spottend ik ga heen. Intusschen hadden nagenoeg al de kerkgangers het gebouw verlaten. Er was niemand meer op het plein te zien dan de zwarte bedelaar, die nog op zijn post stond. Helena 1 mompelde Xavier halfluid. Helena 1 herhaalde de bedelaar, die als een schildwacht het oor leende en er glimlachend bijvoegde a Oude honden zijn goed waaksch. In het portaal wachtende, mompelde het meisje Mijn vader wil hem spreken I Hoe zal ik hem dat laten weten de Merkt brengen, welke in één of ver scheidene zakken mag bevat zijn. 3oo kilogr. zullen twee loten, 5oo kilogr. drie loten uitmaken, waarmede men naar de prijzen kan dingen. De mededinger moet dit gewicht door een bulletijn der Hopwaag bewijzen. De Hop mag op voorhand niet verkocht zijn, zij moet op de Merkt te koop gesteld worden. Ten einde te vermijden dat dezelfde Hop op verschillende dagen aan den Prijskamp zou deel nemen, moet de me dedinger het bewijs brengen dat zijne Hop vei kocht en geleverd is. Den 23 September zal de groote regionale prijskamp plaats hebben, waaraan alleen de leden der Vakver- eenigingen mogen deel nemen. Er zullen 1000 fr. premies toegekend worden. Elke variëteit. Groene Belle, Witte Rank en Carnau zal een afzon derlijken prijskamp uitmaken. Wij denken de planters te mogen aan raden, hunne Hop van rijke geurige hoe danigheid, zooals de Groene en de Frie- sche niet te vermengen, met deze die arm is in hoedanigheid, zoo als vorige jaren zullen de Brouwers de beste bij voorkeur koopen, zelfs aan een hoogeren prijs. Van heden af kan men verdere inlich tingen bekomen bij de Leden der Hop- commissie. MM. M.-L. Gheeraerdts, Voorzitter Baron Leo de Bethune, L. Boterberg, Schellekens, Od. Van der Schueren, L. Van Overstraeten J. Reyniers, Schrijver. Gedaan te Aalst, den 6 Augusti igo5. De Buigemeester, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, Oscar REYNTENS. voor de Genlaclie Kat oenhewerkurs. (Onder dien titel schrijft het Volksblad, ortraan onzer Mechelschc vrienden Die staking is thans hare negende week aan den gang niets laat voorzien, dat haar einde nabij is. De werkstaking werd uitsluitelijk op touw gezet, uitgeroepen en geleid door de socialisten. Zoogezeid was het doel hooger loonen en minder werkuren te bekomen, doelein den die zonder twijfel in het geval ge wettigd waren. Doch de werkstaking is in zulke om standigheden aangegaan, dat zij om zoo te zeggen geen de minste kans heeft van te gelukken. Zij kan den werkman niet brengen dan veel ellende en armoede, en weinig of geene lotsverbetering. Daarom ook hebben de christene vak bonden van Gent het uitroepen der werk- De arme Xavier kon gewis die woorden niet vernemen, welke de lippen van het meisje nauw hoorbaar gelispeld hadden. Was die zwarte bedelaar met witten baard een toovenaar Terwijl het rijtuig welke de gezel schapsjuffrouw gehaald had, snel over het plaveisel van het plein rolde, mompelde hij Haarvader Het rijtuig hield voor de kerk stil, ging open, sloot zich zoodra het jonge meisje ingestapt was en reed weder weg. Xavier's blik teekendeeene smartelijke besluiteloosheid zonder zich misschien bewust te zijn, dat hij hardop dacht, zegde hij Zal ik gaan Ja, antwoordde onder het balkon de ernstige en holle stem van den neger. En daar de oogen van Xavier hem ondervroegen, voegde hij er bij Haar vader wil het. Ik dank u I hernam Xavier. Wie drommel bedankt gij daar toch, mijn waarde vroeg Carral terug- keerende. Xavier keerde zich om. De treurige uitdrukking, die straks zijn gelaat be wolkte, was verdwenen. Dc blijde glim lach speelde om zijn mond. Ik spreek overluid tot mij zeiven, antwoordde hij. A propos, ik zal u van avond geen gezelschap kunnen houden.,. Ik ga naar het hotel Rumbrye. staking uit al hunne macht bestreden daarom ook werd door hun toedoen de helft der fabrieken aan't draaien gehouden en is er de werkstaking vermeden. In de overige zijn de socialisten de baas en moeten onze vrienden buigen voor de roode leiders. Ook is de werkstaking meer en meer geworden, wat zij van den beginne af aan is geweest in den geest der socialistische menners een oorlogs tuig, min tegen de fabrikanten dan wel tegen de christene vakbonden van Gent gericht. De socialisten zijn bang geworden voor de doortastende werking van Pater Rutten en zijn algemeen secretariaat en het orde woord is rondgegaan in de rangen der socialisten de christene vakvereenigingen moeten klein gemaakt worden, Ook heeft Vooruit met volle handen en dagelijks verdachtmakingen, leugens, las tertaal, persoonlijke aanvallen uitgegoten op den vrijen Katoenbewerkersbond, met het gevolg, door hem zeker niet gewild, dat de christene vakvereeniging, die VOOR de staking bijna 55o leden telde, er nu over de 900 sterk is. De ondersteuning door onze vrienden van Gent tot hiertoe aan hunne gedwon gen stakers uitgereikt, heeft reeds de som overtroffen van 32.000 frank. Het oogenblik is gekomen onze Gent- sche werkbroeders niet alléén in den strijd te laten, maar hun kloek terzijde te ïkT socialisten Hebben" voor hunne stakende leden inschrijvingen geopend gansch het land door,en de inschrijvingen vloeien toe. Zullen wij, christenen, minder doen uit liefde, dan zij doen uit haat Dit stelsel van wederzijdschen steun en hulpbetoon in de werkstakingen bestaat nog weinig, te weinig bij de leden onzer christene vereenigingen. Nochtans die is er noodig om sterk te staan in den strijd naar billijke lotsverbetering.Daarom doen wij vandaag een beroep op U, Christene werklieden, leden van Catholieke Werk- manskringen en van de Vakvereenigingen en wij openen eene inschrijvingslijst voor onze catholieke werkbroeders van Gent, die onder den dwang van Vooruit aan honger en ellende bloot gesteld zijn. Vrienden, verspreidt onder uwe mede werklieden di christene offerwilligheid leert hun zich eene opoffering getroosten om lijdende broeders van elders bij te staan. Den arme gegeven is Gode geleend en hier geldt het diegenen te helpen en bij te staan, die lijden en strijden voor het goed, voor hetgene eenen werkman het dichtste aan het hert moet liggen de zegepraal der christene vakbeweging. De hulp, die gij nu aan anderen brengt, zal u op tijd en stond overvloedig weder be taald worden, als gij op uwe beurt mis schien hulp en steun van elders in recht- veerdigen strijd zult moeten afsmeeken. Aha!.., Gij weet immers dat ik eenige dagen geleden eene uilnoodigiug ontvangen had Ik had het geheel vergeten... Kind, dat gij zijt I hernam Carral op liefdevollen en eenigszins bescher menden toon, gij geeft u veel moeite om uw hart voor mij gesloten te houden. Weet gij dan niet, dat ik al uwe kleine geheimen ken evengoed als gij zelf... misschien zelf nog beter. Het voorhoofd van Xavier bewolkte weder zijn mond verloor den glimlach. Gij zijt zeer stoutmoedig, zsgde Carral er bij. Waanzinnig I wilt gij zeggen, pre velde Xavier met bitterheid. In het geheel niet ik heb gezegd stoutmoedig en dat houd ik vol. Uwe partij staat niet schoon, maar zij kan ge wonnen worden. Gij zijt wel gelukkig, gij, Carral I Ach, ware ik rijk riep Xavier uit. Dat zou een troef meer in uwe kaart zijn, mijn waarde, anders niets. Wat gij zoudt behoeven is een goedklinkende naam... een naam, gelijk de mijne, bij voorbeeld Maar van den anderen kant, al kreegt gij den schoonsten naam van Frankrijk, zoudt gij nog altijd een hin derpaal voor uwe voeten vinden. Welke hinderpaal Carral's stem werd ernstig. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1