Ditjes en datjes. f Sterfgeval. Stad Aalst.-Werkbeurs Belgie's Onafhankelijkheid. Priesterlijke benoemingen AELST. Allerhande nieuws. Aan de Hopplanters. Hp Tnmhnlfl voor de nieuwe .Ue lOmDOId caiholieke School gaat goed vooruit. De prijzen zijn prach tig en talrijk, er zijn er reeds 350. Deze week nog is uit Afrika toegekomen een kolossale grootc EI van een struisvogel, ee.i ware zeldzaamheid in België. De prijzen mogen gezonden worden ter dekenij. De Tentoonstelling zal plaats hebben in de Kerkstraat, 24, te beginnen van Zaterdag g September. Ons bier in Zuid Afrika. België heeft tot nu toe nog maar ééne biersoort weten in te voeren in Transvaal: de geuzenlambiek. In 't geheel voerde Transvaal in 1904- igo5 in voor 1,500,000 fr. bier, waarvan 780,000 fr. door Engeland en Duitsch- land het overige door de andere landen. De meeste der Engelsche bieren zijn te zwaar voor het verbruik in den zomer, waardoor de Duitsche biersoorten meer gewild worden. Onze brouwers zouden goed doen, hier het oog op te houden. Kleine burgerij. Het is den i8n September aanstaande dat, te Luik, het nationaal congres der kleine burgerij zal geopend worden. In dat congres zal er beraadslaagd wor den over de belangrijke vraagpunten van het beroepskrediet, het vakonderwijs en de algemeene belangen der kleiue bur gerij. Een ware catholieke democraat verlaat de rangen niet der catholieke Partij, maar strijdt onder de catholieke vlag voor de belangen van zijnen stand. Integendeel de christene democraat ofte scheurmaker bevecht door alle mid delen de afkeurlijkste 't eerst, de catho lieke Partij hij sluit verbond met de blauwen en roode er. durft dan nog eischen, dat de catholieken voor de scheurmakende candidaten zouden stem- O spotternij!... 't Zou oprecht komiek zijn, indien het zou wagelijk niet ware 1 Wat hebben de liberalen gedaan voor de werkersstanden Zij hebben de lagere standen de werklieden en den middenstand met misprijzen verwaarloosd. WIJ zeggen dat niet. Het is een libe raal, M. Dumont-Wilden, een liberale gazetschrijver van Brussel, welke de libe ralen deze waarheid onder den neus wrijft, in de Revue bleue van Parijs. Het verwijtsel is bloedig, flak in 't aan gezicht der geuzen, maar't is er niet te minder waar om Nooit heeft het klein volk van stad of te lande bij de liberalen den vaderlijken en standvastigen steun gevonden, dien de catholieken die menschen aanboden. De liberalen laten de menschen loo- pen zij, zij peizen er maar op als 't kie zing is en als zij meester zijn om ze te Onbetwistbaar bestaan er gematige liberalen. Maar 't liberalismus als partij aanschouwd kan op geene gematigheid aanspraak maken. Immers 't LiberaliS' mus is een voortvloeisel der vrijmetselarij en is altijd vijandig aan de vrijheid van Godsdienst. Slaagt uwe blikken naar Frankrijk. Alle ambtenaren en bedienden moeten in godsdienstzaken dansen lijk het libe raal ministerie schuifelt. Alle officieren die handelen volgens hunne catholieke overtuiging worden aangeklaagd. Men poogt er het godsdienstig onderwijs te vernietigen door de verbanning der kloosterorden en den roof hunner goede ren. Men werpt er het H. Kruisbeeld uit de scholen en gerechtshoven op den mest hoop. Men schendt het concordaat met den H. Stoel. Mag men dat verdraagzaamheid hee- ten Voorwaar, neen I 't Is meer dan onverdraagzaamheid, 't is dweepzuchtige dwingelandij En de liberale schrijvelaars die gedurig de verdraagzaamheid hunner patronen bezingen, beleedigen en lasteren gedurig Paus, Bisschoppen en Priesters, bespot ten de ceremomën van den R. C. Gods dienst en verloochenen de Godheid en dit alles uit liberale verdraagzaamheid Waren zij nu niet eens verdraagzaam zou het dan wel wezen Er is geen huisje zonder kruisje Ook geen kruis is zonder roos Laat geen kruis ons doen versagen Laat elk 't zijne moedig dragen, Kracht naar 't kruis geeft God altoos. DENDERGALM, de Aalstersche liberale spuwbak vaart tegen ons in razige woede uit omdat wij dan en dan eens een uittreksel meèdeelen van 't verslag van Notaris De Windt over den toestand van de iibcrale kliek in ons Arrondissement van Aalst. Wij bekommeren ons weinig met de beleedigingen die Notaris De Windt, gewone medewerker aan Dendbsgalm, ons naar 't hoofd slingert. Ze kunnen im mers van niet lager komen. Overigens dat zal ons niet beletten, van tijd tot tijd als 't pas, geeft het factum van den liberalen Notaris De Windt te ontle den en er gevolgtrekkingen uit af te leiden die ons weer eens eene vlag beleedigingen zullen over 't hoofd halen... Dit zij ge noeg voor heden. Varens als groente. Aan gaande de eetbaarheid der varens waarover wij reeds gesproken hebben zendt een apotheker aan la Gazette de vdgende inlichtingen De pater Lazarist Hue geeft in zijn boek Htrtnneringtn eener reis in Tariarië, Thibet en China het volgend Chineesch recept Een tweede gerecht, niet minder sma kelijk dan het voorgaande, werd ons ge leverd door eene plant die zeer gemeen is in Europa en waarvan men misschien tot hiertoe de verdienste niet genoeg heeft ge waardeerd wij willen spreken van jonge scheuten der varens. Wanneer men die zeer jong plukt, vooraleer er wol op komt en terwijl de eerste bladeren geplooid en ineengerold zijn, is het voldoende ze te laten koken in zuiver water om een gerecht als van smakelijke aspergiên te bekomen. Indien onze woorden eenigen invloed konden hebben zouden wij die kostbare plant, die thans zonder nut op onze bergen en in onze bosschen woekert, den minister van landbouw aanbevelen. Wij zouden hem eveneens den brand netel, gewoonlijk tingel genaamd. in 't Latijn urticare urens aanbeve len, die volgens ons geschikt is om voor- deelig de spinazie te vervangen. Meer dan eens hebben wij gelegenheid gehad er eene gelukkige proef mede te doen. De c tingels 1 moeten geplukt worden als zij nog maar zeer jong uitgeschoten en de bladeren nog zacht zijn. Men trekt de gehcele plant uit, met een deel van hare wortelen. Om zich te be hoeden tegen het zuur en bijtend vocht dat uit hare stekels ontsnapt is het goed zijne hand met een dicht geweven doek te omwinden. Eens dat de brandnetel of tingel in kokend water is geweest bijt hij niet meer. Deze uitwendig zoo wilde plant heeft een zeer aangenamen smaak. Bericht aan de nieuwsgierige lekker bekken Klimmende ellende. Le Peuple, hoofdorgaan der socialisten, schrijft het volgende De inschrijvingen voor de reis van 3 September naar Parijs, in buitbngewone voorwaarden van goedkoop, komen in het Maison du Peuple van Brussel toe gestroomd. Die buitengewone voorwaarden van foedkoop zegt de Patriots zijn e volgende 20, 22 of 3o frank voor de reis, zonder de bijkomende kosten, het geen,. met het verlies van dagloon, wel een vijftigtal franken zal bereiken. Als dat goedkoop is voor de werk lieden, des te beter, 't is dat het er af mag en dat de roode leiders de eenigen niet zijn die de middels hebben om zich eens goed te vermaken. Intusschentijd zullen deze laatsten zich bezighouden met artikels en redevoerin gen gereed te maken over de klimmen de ellende van den werkersstand I Een trouwring. Twee jaren geleden, zoo vertelt la Croix de l'Aube, kwamen eene dame en een heer die er vader uitzag, in eene kerk van Troyes (Frankrijk). De dame sprak den eersten priester aan dien zij in de kerk aantrof on ver zocht hem den trouwring te wijden, die haar echtgenoot haar zooëven had ge schonken, daar haar eerste trouwring, zoo verzekerde zij, verloren was. De priester, getroffen door de stich tende houding van de dame en van den heer die gewijd water nemende, een groot kruisteeken hadden gemaakt, stemde toe in het verzoek en wijdde den ring de heer stak hem over den vinger der dame en den priester een zilverstuk aanbieden de, zegde hij dat is voor uwe armen, mijnheer de pastoor. Dat f:it bevat in zichzelven niets bij zonders, doch het wordt belangrijk als men weet wie de handelende personen waren. Welnu, deze waren niemand an ders dan gezel Pelletan, destijds sociali stische minister van zeewezen in Frank rijk en zijne echtgenoole, met welke hij enkel burge&lij* en niet voor de Kerk getrouwd was, Dat moet overigens, niemand yeryvon- deren. Velen van die haantjes vooruit zijn godloochenaars in 't openbaar, doch als zij alleep zijn voelen zij onvoldane ver langens en verzuchtingen, welke zij zoe ken te bevredigen. Als verscheidene eeu wen zullen voorbijgegaan zijn en niemand meer zal weten dat er eens een Pelletan, minister, heeft bestaan, zullen de gehuw den nog altijd verlangen dat hunne ver- eeniging gezegend worde. Het laatste woord der gezond heidsleer Om het prachtig Hotel St-Riges, dat te New-York zijne poorten geopend heeft, te vei luchter, hebben de eigenaars een bijzonder stelsel uitgevon den. Eerst en vooral worden de vensters ge sloten krachtige elektrieke zuigmachie- nen slorpen dan al het stof en de slechte lucht, welke zich binnen da appartemen- tementen bevinden, op, en een bijzonder systeem van verluchtingen brengt eene nieuw gezuiverde lucht binnen. De logeerdcr regelt zelf de warmte zij ner kamer. Daarvoor heeft hij slechts den zelfwerkenden warmtegeyer. die zich in zijne kamer bevindt, iii werking te bren gen. Vaag en pluimborstels zijn streng uit het hotel verbannen en stof zou er niet te vinden zijn, indien de reizigers het niet zelf medt brachten. Met welke vrouw moet men trouwen Trouw enkel met eene vrouw, die kleiner is dan gij zelf zijt. Trouw niet met eene vrouw, die niet van harte lachen kan. Trouw met eene wouw die van een grapje houdt en die alle din gen van den goeden kant ziet. Trouw niet met eene vrouw, die op alles wat aan te merken heeft en die hare vriendinnen uit lacht zoo gouw ze haar rug gedraaid beb ben. Trouw met eene vrouw, die een goed woord over heeft ter verdediging van hem, welke men in hare tegenwoordig heid belastert. Als gij een bedelaar tegenkomt, en hem wat geven wilt, trouw dan niet met Jï vrouw, die in zoo'n oogenblik tegen u zegtMisschien is 't wel een bedrieger, die er meê naar de kroeg gaat. Als gij zelf deze opmerking maakt en het meisje zegtOch, 't is vandaag zoo warm laat den man ook een glas hebben,» trouw dan met haar. Trouw niet met eene wouw, die haar lachen spaart voor weemden en hare slechte gezindheid voor hare huisgenooten ze is voor het huwe lijks leven geschapen. Als gij een meisje een bezoek brengt en ze laat u een i/t uur wachten om fijntjes opgesmukt voor den dag te komen, trouw dan nir.t met haar. Maar als ze onmiddelijk komt zooals ze is, h(t haar vlug, eenvoudig opgestoken, in een huiskleed, dan is ze praktisch trouw met haar. Groot wereldcongres van Melknij- verheid te Parijs. In October toe komende zal te Parijs het tweede groot internationaal congres plaats hebben over Melkerijnijverheid.Velebelangrijke kwes- tiën zullen besproken worden. M. Maen- haut, volksvertegenwoordiger van Gent, die hem sedert lange jaren bezighoudt met de melkkwestie, is gelast verslag te doen over de groote kwestie De overeen komst van al de landen om de verval- sching der boter te bevechten. VLAANDERENS BEDEVAART naar 't verre Lourdes.8e Pelgrims tocht, goedgekeurd en gezegend door Mgr. den Bisschop van Brugge. Heenreizen uit Kortiijk den 5® Sep tember, rond middag; Terug den i3" Sep tember. Te Lourdes, groote feesten met O.-L.- Vrouw Geboorte (8° September!. Mgr. Meerschaert, Oostvlaamsche Bisschop uit Amerika,heeft het Voor zitterschap aanveerd en bedevaart meé. Voorwaarden en inlichtingen bij 't Be stuur te Kortrijk, Beggijnhofetraat, 22, of bij den E. H.Van Beveren, onderpastoor op St-Joseph, te Aalst. Donderdag 11. is alhier godvruchtig overleden, in den nog jeugdigen ouder dom van 58 jaren den heer Ivo-Isidorvs VLASSEN BROEK, Secretaris van onzen Catholieken Werk manskring vereerd met het Pauselijk Eerekruis (Pro Ecclesia Pontifice) en het Burgerlijk Eereteeken van 2e klas, Oud lid van den Werkrechtersraad. De eerzame overledene heeft als Secre taris van onzen Catholieken Werkmans kring uitstekende diensten bewezen aan onze zaak van behoud onzer christelijke samenleving en gehechtheid aan onze nationale instellingen. M. Vlassenbroek was algemeen en vooral door de Leden des Krings bemind om zijne toewijding aan hunne belangen ook zal zijne nage dachtenis bewaard blijven. Lijkdienst en Begrafenis Maandag 4 September om 9 7/2 uren. Worden gevraagd Een bakkersgast, leerjongen. Een Haarkapper. Een kleermaker. Een'meestergast voor fabriek, breiwerk. Twee schrijnwerkers. Vragen werk Een magazijnier. Daglooners en fabriekwerkers. Komt te ver schijnen en te ver krijgen ten Bureele van Den Denderbo- de. Benedictus' Kalender en Almanak van O.L.V. van Affligem voor 't jaar 1906. Prijs 3o centiemen. Iti' janr van Te verkrijgen ten bureele van dit blad al de geillustreerd briefkaarten van 's lands onafhankelijkheid. Te Deum 10 kaarten. Historische stoet 3o id. Vaderlapd. feesten te Laeken 20 id. Vlaggenstoet 20 id. Steekspel (Tournoi) 40 id. Luchtballenfeest 10 id. Feestelijkheden Poelaertplaats 20 id. De Koning de eerste steen leg gende van 't Coloniaal In stituut te Tervuren 4 id. Defile der Scholen. 12 id. Te samen 166 !d. die voor onze Lezers franco tegen postbon van fr. 8.3o zullen geleverd worden. De prijs is anders 16.60 zijnde 10 centiemen 't stuk. Congregatie van O.-L.-Vr. Hemelvaart Te beginnen van 4 October aanstaande, eiken Woensdag van 8 tot 9 u. 's avonds SOCIOLOGISCHE STUDIÈN onder de leiding van Pater J. Van de Ven, S. J. Personen die geen deel maken vgn de Congregatie kunnen ook deze lessen volgen mits voorafgaand exaam. Inschrijving voor het jaar, 10 frank, op voorhand tebetalen. Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Vleckem,den E. H. Stevens, bestuurder der Visitatie te Mariakerke, in verVa"aing van den E. H. Ghys, ontslag gever. Lzeraar in 't Klein Seminarie te Sini- Nicolaas, den E. H. Baert, candidaat in Wijsbegeerte en Letteren in 't College van Ronsse, den E. H. De Cock, candi.- daat in Wijsbegeerte en Letteren. JAARLIJKSCHE BEDEVAART naar het Heiligdom van den H.Jozef te Leuven, den 11 September igo5. Voor nadere inlichtingen wende men rich ten bureele van het blad of tot Madame Teurrekens, Vrijheidstraat, Aalst. Creemboter. Markt van Zaterdag 2 Scptem. igo5. 170 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 325 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2600 kilogr. SMf* Ongevallenwet. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender- bode i. Aangiften van arbeidsongeval, Model Aen Geneeskundig getuigschrift, Model B. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Markt, op Donderdag 7 September 1905,0m 8 l/a ure 's avonds, door de Koninklijke Harmonie onder het bestuur van Mr R. Lenssens. i° Drei Kaiser marsch E. Weissenhorn. 2° Ouverture de l'Op. La Bohémienne M. W. Balfe. 3° Aubade printanière Arr. par M. Krein, P. Lacombe. 4° Mosaïque sur Rigoletto Verdi. solistes M.M. D'boir, De Nul, D'hondt, Heiremans De Wolf. 5° Les Amours d'un Rossignol Solo pour pte flüte. Soliste Mr Breynaert. A. Moussard, Het Bestuur van het Stedelijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebben den, dat het bedrag van den bijleg voor de maand September igo5, vastgesteld is •p vijf en dertig per honderd (35 p. Deze bijleg zal slechts vijf en twintig per honderd (25 °/0) bedragen voor vrouwen en leerjongens. Daar het Bestuur beschikbare mid delen bezit, zullen de vergoedingen voor langdurige werkeloosheid insgelijks uit betaald worden. (Reglement van inwen dige- en dienstorde, art. 43 tot 53). Gebruikt alleen Geraffineerde solfer Canons, merk K. R. gewaarborgd zuiver, zonder mengeling, zonder reuk, zonder arse- nik. Speciale kwaliteit voor de Hop. Elk canon draagt het merk K. R. Weigert de namaaksels. Zakken van 50 kilos, met fabriek merk en loodjes voorzien. Gewicht gewaarborgd. P. S. De Beiersche, Engelsche en Fransehe Hopplanters weigeren solfer te gebruiken, waaraan de minste reuk is. Hulp aan de lijdende. Het vol gende artikel zal misschien de oorzaak van verlichting zijn voor veel lijden hier te Aalst en wij kunnen slechts den geest van edelmoedigheid prijzen, dien onzen buurman aangezet heeft om dje verklaring voor 't algemeen belang te doen. Mm® We L. Coppens, 40 Hovenierstraat te Aalst, zegt ons Sedert meer dan drij maanden was ik van nierpijnen, die mij 's nachts van alle rust beroofden, aange daan, ik sliep onrustig, had zweetingen en stond altijd afgemat op, ik had menig maal bedwelmingen en niettegenstaande al de middelen kon ik mij met van die vreeselijke pijnen, die steeds erger en er ger toenamen, ontlasten, 't is op dit oogen blik dat ik dé Foster Pillen voor de nie ren nam, en verkocht" bij Mr De Valke neer, apotheker. 't Was mij eene groote vreugde toen ik mij na den tweeden dag reeds beter ge voelde, na den zevenden dag werd ik niet meer de minste pijn gewaar geheel mijn toestand was beter en heden kan ik die kostbare pillen op mijne beurt zeer warm aanbevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te ma ken. Een woordje tot de vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn misschien hebben zij eene knagende pijn in de ienden, een neerdrukkend gevoel, hoofdpijn of last van zenuwachtigheid. Denk nu niet dadelijk dat ge eene vrou wenziekte hebt, vele der zoogenaamde vrouwenkwalen zijn gewoon weg nier ziekte. Verlies de moed niet en blijf niet dubben over ingebeelde kwalen. Mis schien zyn uwe nieren in 't spel. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn die mén U geeftmijd U vooral voor na- maaksls met min of mëer gelijkend voor komen en naam, want u zou den ge- wenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,5o fr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Dela cre, 50 Coudeubergstraal, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch he handteeken James Foster op elke doos. P- A. 3. Een erge brand is uitgebroken op de hoeve van den genaamde Van N'ieu- wenkove, op het gehucht Linthout, te Opwyck. De brand heeft de schuren yolkomen vernietigd doch het grootste gedeelte van den oogst is gered. Men heëit ^elukkiglijk 54 paarden en ander vee kunnen redden. Toch zijn er 3 melkkoeien in de vlammen geble ven. De woningen de varkenshokken zyn kunnen bewaard worden, dank aan de krachtige hulp der geburen. De schade beloopt 20,000 frank en is door verzekering gedekt. Verscheidene branden zijn te Bavegem uitgebroken, aan kwaadwil ligheid toe te schrijven. Het parket kwam onderzoek doen en de herberg, waar het afgestapt was, stond eensklaps aan vier kanten tege lijk in brand, zoodat het parket moest vluchten. Men had alle moeite om het vuur te blusschen en stelde 's nachts eene wacht. Maar vrijdagmorgen stond het huis opnieuw in brand en werd het door het vuur gansch vernield. Het parket gelooft op 't spoor van den brandstichter te zijn. Verledene week vrijdag zijn er aan de statie te Burst drie huizen en eenen paardenstal afgebrand. De brand is ontstaan om 10 ure 's avonds bij B. De Brouwer. Alles behalve de beesten is in den brand van dit huis gebleven. Het aanpalende huis van C. Van der Eecken is erg beschadigd aan het dak, daarna is een ander huis, toebehoorende aan F. Van den Sype, ten gronde afgebrand. De bewoner van dit huis, V. Vetten- berg, heeft met moeite eenige meubelen kunnen redden. Rond 11 ure begon het te branden op het er aanpalende hof van de kinderen De Vuyst dank aan den moed der geburen is daar enkel den paardenstal en eene groote hoeveelheid hooi vernield. Alles is door verzekering gedekt. Schrikkelijk ongeluk. Een ge naamde Bontinck, piocheerder, wonende te Schellebelle, gehuwd en vader van twee kinderen, is Woensdag avond rond 7 uren, in de statie te Meirelbeke door eenen trein uit Schaarbeek verrast en vrei selijk vermorzeld. De bloedige overblijfselen van den ongelukkigen zijn naar het doodenhuis gebracht. Kinderen verongelukt. Zou het niet hoog tijd worden, dat ouders en onderwijzers hunne kinderen eens be gonnen te waarschuwen voor het al te dwaas en onvoorzichtig spelen en dat de gemeentebesturen ook de gevaarlijke din gen van de fooren doen verwijderen, die maar al te dikwijls kinderen doen veron gelukken Wij meldden Donderdag het ongeluk te Niel, dat het leven aan een kind kostte en een ander doodrlijk wondde. Een ander ongeluk gebeurde op de ker.nis te Gijsegem, waar, nevens den kerhofmuur eenen touter gesteld is. D:n i5jarige knaap, wonende Dries, is Maandag namiddag uit dien touter ge vallen. Hij kwam met het hoofd op den kerk hofmuur terecht, zoodat zijn schedel gekloven werd. Zijne beide armen en het rechterbeen werden gebroken. De knaap is op den slag doodgebleven. Een derde ongeluk gebeurde te Oorde- gem. Een troep kinderen speelde hier Maan dag op de kiosk op de Dorpplaats. Het zoontje van Jan De Kerpel, been houwer, viel van de kiosk en stuikte op de borst. Het begon bloed te spuwen en stierf eenige oogenblikken later. Te Gent speelde de 4-jarige Achitl Schepens met fosfoorstekjes en stak zijne kleerkes in brand. Zijne ix-jarige zuster opende de deur om hulp te halen en het brandend kind ijlde op straat, waar een voorbijganger het vuur uitdoofde. Het kind is echter erg verbrand aan den buik en de billen, De klachten tegen de bende han delsschuimers en aftruggelaars te Brussel, waarvan er eenigen aangehouden zijn, komen nog maar altijd bij het parket binnen, en voortdurend zoekt men nieu we medeplichtigen. Woensdag is er weer een aangehouden op het oogenblik dat hij zich naar het huis wilde begeven, dat de bedriegers als bewaarplaats van de gestolen koopwaren bezigden. Onder de ingekomen klachten is er een van eenen leerhandelaar vanjJBergen, die eene belangrijke levering deed. Een huis van Turnhqut leverde stoffen en een van Gent kuikstoppen. Van al die koopwaren is nog weinig of niets teruggevonden. In de Zes-EUon- straat werden 40 kruiken vernis en drie groote kisten andere koopwaren ge vonden. In de rue du Serpentin vond de policie een heelen wagen met verf, matten, Vichywater, en twee wagens leege vaten en kisten. De voornaamste betichte is zekere Jos. Deleuzi, die brievenpapier bezat met het opschrift 0 Handelaar in 't groot rn in 't klein. Een Antwerpenaar, Mde ingenieur X., was Dijnsdag avond te Brussel in eene herberg nabij *de Sint-Nicolaaskerk, en betaalde zijn verteer met een brief ken van 20 fr. Op hetzelfde oogenblik betaalde een andere kalant eveneens met zulk bank- brief ken, en de waardin,die statig achter haren toog troonde, begon de beide brief- kens nauwkeurig te onderzoeken. En zij ontdekte dat het eene brief ken onderteekend was Vcrstraeten, direc teur, terwijl 't andere het handteeken droeg C. T'Schaggeny. De herbergierster, niet wetende dat M. Ycislraeten dood is, verkeerde i.i de heilige overtuiging.dat de Antwerpenaar, welke zij niet kende, haar een valsch brief ken in de hand wilde spelen. En zij verwittigde de policie per telefoon. Twee agenten in burgerskleeren waren in een minuut daar. Zij verzochten M. X hen te vergezellen naar het policie- bureel, onder voorwendsel dat eene be langrijke meêdeeling hem wachtte. M. X. volgde zonder verzet, en de bazin ging hem achterna, niet weinig fier omdat zij eenen valschmunter had doen aanhouden. In het policiebureel aangekomen, werd de zaak uiteengezet, de bazin bracht hare beschuldiging in, maar het duurdeniet lang of zij moest, beschaamd over hare onwetendheid, duizendmaal verschooning vragen. Een Engelschman.lid van het inter parlementair congres, te Brussel, M. Thomas Snope, alderman van Liverpool, is zijnen porttmonnaie niet guinjes,bank noten en een Engelsch spoorwegabonne ment, kwijt geraakt. Hij weet niet of hij htm verloren heeft of het slachtoffer is geweest van eenen zakkenroller. De gemeentesecretarissen van Oosl- Vlaandcren hebben een provincialen bond gesticht, onder voorzitterschap van M. Van Meuter, gemeentesecretaris van Ledeberg. Woensdag nacht werd ten nadeele van M. X., te Meirelbeke, eer. ijzeren bareel gestolen, die geplaatst was op den openban-.n weg, onder voorwendsel dat een deel der straat M. X. toebehoorde. Verleden week is de veldwachter geko men met eenen werkman en heeft den barred weggeworpen, doch zoodra de pakkeman weg was. werd deze opnieuw geplaatst dooi voornoemden heer X. Het zonderlingste van het geval is, dat die pakkeman nu op zoek is naar die stoutmoedige dieven. Een olifant die dagelijks in een Brusselsche schouwburg optreedt, is op logement in eene herbere van den Gent- schensteenweg, te St-jans-Molenbeek. Het beest is zeer tam en het is wonderlijk hoe de kolos gehoorzaamt aan zijn mees ter een klein ventje. Een Brusselaar was daar zoo jaloersch over dat hij zich voorstelde den olifant ook wel te kunnen doen werken Donderdag dan, trok hij ongezien den stal binnen en met eenige slagen van een rietje op de knieën van Betsy toegebracht, noodigde hij het dier uit, te knielen... Gnroefp deed eerst deze. Maar daar de pseudo-temmer aandrong, nam Betsy hem bij middel van zijn snuitje op. evenals het beest een amandelnoo(je zou hebben opgenomen eu stootte hem eenige malen tegen de plafondkepers van den stal. Dan liet hij 't ketje zachtjes op het strooi vallen, snapte hem weer vast bij den rug en dwijlde hem met het gezicht over en weer langs den stalvloer. Ten slotte deed hij zijn ongenoodigden meester een halven tuimelaar maken, zoo dat hij te midden van den koer bleef liggen I Bleek van schrik... en rood van bloed, maakte de verschijning van den ongeluk kigen temmer nog al veel sensatie in de herberg. Ik was zoo verschrikt, vertelde hij, dat ik niet eens kon roepen. Al had gij kunnen roepen, ant woordde de herbergier, ik kwam toch niet zien, uit vrees voor een zelfde lot. Op de spoortreinen slapen de die ven ook niet. E;en Hollandsche handels reiziger, M. Arons, tijdelijk verblij vende in een hotel der de Keyserlei të Antwerpen had, van Duitschland ko mende, zijn reiskoffer in den pakwagon Op de Duitsche grens had hij in dien koffer nog de aanwezigheid bestatigd van eene gouden speld, die op zijn kra- wat stak. En toen hij hier aankwam was het voorwerp verdwenen. Het is 150 fr. weerd. Hij heeft eene klacht neergelegd bij den statieoverste. Een lievige strijd is ontstaan tusschen de talrijke onlangs nieuwe bloed zuiverende geneesmiddelen. Maar on danks alle namaaksels mogen onze lezers overtuigd zijn dat de sinds lang beroemde pillen Depratere het beste purgeermiddel blijft dat te gelijkertijd werkt op hét hart, de maag en de blaas. i,5o fr. de groote doos bij den apothe ker Depratere, te Oostende, die in de provincie verzendt op aanvraag Ook te Aalst, bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Zondag is de heer Dumortier met twee reizigers te Haine St-Pierre opge stegen. De wind was zeer hevig en bij de opstijging raakte de mand de kornis van een dak"; een der passagiers sprong op het dak, zonder zich te bezeeren. Te Manage daalde de ballon tot op eenige meters van den grond de mand hotste tegen eenen hinderpaal en de tweede passagier werd met geweld ten gronde geslingerd en zoo erg gewond, dat men voor zijn leven vreest. De ballon steeg dan weer omhoog en daalde eindelijk te Gosselies. na lang over den grond gesleept te zijn. De heer Dumortier bleef ongedeerd. Maandag morgend, rond 9 uren, werd te Gent, de eerw. heer onderpastoor Temmerman aangerand door een dronken kerel, op den Ottergemschen steenweg, buiten de Heuvelpoort. De schandelijk ste scheldwoorden werden naar het hoofd van den priester geworpen, welke zeer aangedaan was. De laffe aanrander is gekend voor een fanatiek socialist. Eenë klacht is ingediend. Een schildersgast, Albert Hoste ge naamd, kwam in de statie van Isegem en daar hij dronken was en de statieoverste hem in den trein niet wilde laten stappeOi sloeg hij er eene ruit aan stukken. Een pohcicagent kwam ter plaats en Hoste werd in de gevangenis opgesloten. Dijns dag nioigend vond men er hem dopd liggen, Hoste had zijn bed in brand ger steken en was door den rook verstikt. De geneesheer kon enkel den dood vast stellen. Het parket van Kortrijk is ver wittigd.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2