Donderdag 7 September 1903 3 centiemen per nummer 36ste Jaar 3393 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Liberalen en Vrijdenkers. HET GEHEIM Wereldlijk onderwijs. EEN EN ANDER. Zoogezeide schandalen.- DËDENDERBOLE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ktaing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank '8 jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Man schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. COIQIIE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v, n dit blad. AALST, 6 SEPTEMBER iqo5 De vrijdenkers maken op 't oogenblik veel gerucht, 't Is Congres op congres dat ze houden. Over weinige dagen was het te Luik en nu op 't oogenblik is Parijs de zetel van een ander. Waarom dien iever Uit geest van propaganda. De vrijden kers worden gewaar dat de wind in hunne zeilen blaast en ze trachten vooruit te gaan. 't Zijn de socialisten die aan 't hoofd der beweging staan en zij weten maar al te wel dat hunnen haring niet beter braden kan dan door de verspreiding der godvei loochening. Van daar dien iever. 't Is ook niet te verwonderen dat de liberalen de beweging bijtreden en ze steunen. Immers het Liberalism is de vrij denkerij of ze is niets schreef het Journal de Gand. Het godsdiensthatend orgaan Le Ralliement 't welk de samenspanning van liberalen en socialisten tracht te bevorderen, doet een oproep tot zijne partijgenoten om ze aan te zetten het Congres van Parijs zoo talrijk mogelijk bij te wonen. Die oproep is geschreven in eene zulke onbewimpelde goddelooze bewoording dat wij er eenige regelen willen uit meê- deelen om er de aandacht onzer geachte lezers op in te roepen en ook in de hoop dat zekere lieden door de liberalen misleid de oogen zullen openen. OPGELET 1 Niet genoeg kan men herhalen, schrijft Le Ralliement, dat de huis- houdkundige hervormingen maar moge- lijk zijn naarmate de geesten worden ontvoogd van de verstomping der i geloofsleer. De zedelijke en verstande- lijke ontvoogding moet de huishoud- kundige ontvoogding voorafgaan, zoo- niet zou deze weldra versmoren en teloorgaan in de afgronden der onwe- tendheid en der dwaling. Ferdinand Buisson schreef verder Zoolang gij niet zult begrepen heb- ben, dat hst godsdienstig vraagstuk de eerste aller polite.ke vraagstukken is, zult ge maar schermutselingen en on- beduidende worstelingen hebben. De groote overwinning welke dient behaald te worden, is die der vrouwen en kin- deren. De laatste vijand die de democra- tie overal zal te overwinnen hebben, VAN DEN is het dogma, het mirakel, het blind geloof aan den priester en de pas- toor, aan den Paus.aan den Bijbel. Laat ons hopen dat vele lieden catho- liek van geloof maar liberaal en socialist in de politiek eindelijk zullen begrijpen dat zij de vrijdenkerij, de godverlooche- rung in de hand werken en dat het onmo gelijk is, lijk een liberaal orgaan schreef, catholiek van religie en liberaal in de politiek te wezen. Talrijke Fransche schrijvers en staats mannen hebben, in den laatsten tijd ge wezen op het gevaar waarmede Frankrijk bedreigd wordt, door de betreurens waardigste internationalistische denkbeel den die er in de schoolwereld heerschen. Men heeft eensklaps ontdekt dat de anti-vaderlandsche leerstelsels van Her- vé, den man die de Fransche vlag op eenen mesthoop wilde planten, veel meer vooruitgang hebben gedaan dan men had kunnen gelooven. Van verscheidene kan ten werden alarmkreten gehoord en de regeering zelve is er moeten tusschen- komen en heeft maatregelen moeten ne men. Dien toestand besprekende in de Vérité frangaise maakt de uitstekende dagblad schrijver Arthur Loth daarover de vol gende opmerkingen Sedert 1880 werd ten minste een miljard uitgegeven om het godsdienstig onderwijs te vernietigen en het te ver vangen door het wereldlijk onderwijs. 1 En welk is de uitslag van die ver vanging geweest Men stelt er reeds meer dan een vast en zij zijn van den meest bedroevenden aard. Men heeft, bij voorbeeld, uit de officieele statistieken kunnen opmaken dat de vooruitgang der misdaad onder de jeugd gelijken tred heeft gehouden met de uitbreiding van het wereldlijk onderwijs. Dat is de eenige onrustwekkende uitslag niet van deze zoogezegde hervorming. Er is nog een ander, dat voor iedereen gevoeliger is. Na de vernietiging der christene scholen en de uitdrijving der kloosterlingen-onderwijzers en; onderwij zeressen, na eene ontzaglijke verkwisting der openbare gelden voor de inrichting van het nieuw onderwijs, heeft men moe ten vaststellen dat de wereldlijke school een openbaar gevaar wordt voor het land. Eensklaps is een nieuw gevaar opge rezen voor de oogen van eiken goeden Franschman. Terwijl de openbare machten al hunne pogingen aanwendden om het zoogezegd klerikaal gevaar te bestrij den, deden zij zeiven hetschoolgevaar# ontstaan.dat veel wezenlijker en veel meer te duchten is. Op zekeren dag is men gewaar geworden dat de wereldlijke scholen, de scholen met groote kosten gesticht en waarvan het onderhoud zoo zwaar drukt op de begrooting.niet alleen lijk scholen zijn van ongeloof en godloo chening, heteeen volkomen aan haar programma beantwoordt, maar dat zij tevens scholen zijn van internationaal anarchism. Men heeft, uit de onvader- landsche en te gelijk vrijdenkende hou ding, door een groot getal onderwijzers en onderwijzeressen van het nieuw ge slacht aangenomen, en uit die gewel digste betoogingen hunner anarchistische gevoelens, begrepen dat de wereldlijke school het land met een groot gevaar be dreigt. Ziedaar hoe ver de werkingen der vrij metselarij het ongelukkige Frankrijk hebben gebracht De godsdiensthaters bekommeren zich, overigens, weinig met dien toestand. Zij hebben hun doel be reikt, dat was aan de Kerk al de slagen t-^e te brengen welke haar konden toege bracht worden. Zij hebhen tegen Haar een hardnekkigen, verwoeden oorlog ge voerd en maken zich gereed om ze in het graf te delven 1 zooals men hier in 1879 zegde. Het hooger belang van het land telt voor niets in hunne oogen, in vergelijking met de belangen der gods- diensthatende en godloochenende vrij metselarij. Moge hetgeen wij bij onze zuiderburen zien gebeuren ons tot les verstrekken. Wantrouwen wij de mollen der vrijmet selarij, die het vaderland ondermijnen wantrouwen wij de anti-clerikalen van diverse pi tiiMAGiE, zooals men oudtijds zegde.Laat ons al onze krachten vereeni gen om te beletten dat die razenden ooit het beheer van het land in handen krijgen. De ouderdom der eieren. Als men den ouderdom der eieren vernoemt, isergeene kwestie van oude eieren, maar van zijne mindere of meerdere verschheid. Dit te wete komen, is niet zonder moeilijkheid. In het algemeen, steunt men hiervoor op de grootte van het luchtkamerken, het blaasje op het dikste uiteinde der eieren. Sommige vakmannen kunnen goed den ouderdom der eieren berekeneu, met het ei voor de vlam eener lamp of eene keers te houden. Eene maatschappij van vogel kweekers uit Saksen, heeft den vinder o 72® Vervolg. XXVII Wanneer iemand in de havenstad Ply mouth vroeg opstaat, kan hij een somber, maar geestig schouwspel bijwonen, dat zich schier eiken morgen herhaalt. Gan- sche rijen van gladgeschoren mannen, met kort afgesneden haar, met zware, ijzeren ketens aan elkander vastgeklonken, en allen in hetzelfde eentonige, grijze pak gekleed, verlaten op dat uur de statie van den spoorweg, waarmeê zij uit alle oorden des lands worden aangevoerd. Het zijn de on gelukkigen, die in Enge land bekend staan onder den naam van Harer Majesteits strafgevangenen galei slaven, die hetzij voor levenslang, hetzij voor eenige jaren naar het tweeduizend voet hooger gelegen, eenzame bergland van Dartmoor worden overgebracht, waar zich die vreeselijke strafplaats bevindt. De strafgevangenis te Dartmoor bestaat uit eene sterke vesting, welke in vroegere jaren, in de oorlogen tegen den eersten Napoleon, als bewaarplaats der Fransche krijgsgevangenen gebruikt werd. Het is moeilijk zich een somberder plek op den ganschen aarbodem voor te stellen het bergtafelland is slechts zeer klein, aan alle zijden loopen de bergwanden bijna loodrecht naar beneden, terwijl hunne groote hoogte in de nabijheid van de zee oorzaak is van een mist, die des zomers zelfs door den killen, vochtigen zeewind niet wordt weggevaagd en zich 's winters in eene aanhoudende sneeuwjacht oplost, die schijnbaar nooit in ondoorzichtigheid vermindert. Alle gedachten aan vluchten worden den gevangene hier bij den eersten blik benomen. Toch komt het nu en dan voor, dat er onder degenen, die buiten in de steen groeven werken, eene poging tot ontko ming beproefd wordt. Zulk eene poging is echter even roekeloos als wanhopend. De soldaten, die de bezetting uitmaken, allen oudgedienden, zoowel als de op zichters, zijn allen met geweren en revol vers gewapend. Het is hun scherp inge prent geene genade te gebruiken, maar onmiddellijk op den vluchteling te vuren. De bevelen en verordeningen laten daar omtrent geenen twijfel toe. Maar zelfs al ontkomt de ongelukkige den regen van kogels, die hem wordt achterna gezonden langs de steile paden, wat kan bij dan nog doen Waar kan hij heen?Op het afvuren der geweren, dreunt onmiddellijk het kanon van de vesting, het in den ganschen omtrek welbekende sein, dat een galeislaaf heeft weten te ontvluchten 1 Gewapende patrouilles gaan naar alle kanten uit, de geheele streek raakt in beweging. Geen boerenknecht in de buurt, die de drie zware, doffe slagen van het geschut niet gehoord heeft en niet weet, dat er veertig gulden meê te verdienen is, wanneer hij den vluchteling aanbrengt 1 Wien het om het geld niet te doen is, helpt mee uit vrees, dat een galeiboef, een dief in ieder geval, een wanhopige moordenaar misschien, in den omtrek rondsluipt I De geheele streek raakt op de been I De boer vreest voor zijne kippen, zijn vee, de vrouwen durven niet meer alleen in huis blijven, de man nen willen van den angst ontslagen zijn geen sterveling beeft medelijden. Het is niet meer een mensch, dien men zoekt het is een wild dier, waarop men jaagt, en de omstreek van Dartmoor komt niet eerder tot rust, voor de gevluchte boef doodgeschoten of weder achter de zware muren geborgen is Er zijn, gelijk van zelf spreekt en zooals met iedere gevan genis het geval is, ook uit Dartmoor verscheidene ontsnappingen beproefd, maar geen enkele is gelukt. De meeste vluchtelingen worden dadelijk doodge schoten, enkelen komen om in de sneeuw eener nieuwe manier van berekenen beloond Als men een ei in een vloeistof rechte- gezet op den diksten kant, neemt dit ei, □aarvolgens zijnen ouderdom, van zelfs eene verschillige houding. Hoe ouder het is, hoe meer het neigt om te drijven het draait van langs om meer zijnen dunsten top naar de vlakte van de vloei stof. Zoo heeft men het volgende bestatigd. Een versch ei blijft rechte staan in eene vloeistof een ei van 3 tot 5 dagen oud, helt reeds een einde over. Na 8 dagen, vermeerdert die helling op 45 graden, op 60 na veertien dagen, en op 75 na 3 we ken. Op eene maand tijd, genaakt het uiterste topje van het ei de ophervlakte der vloeistof. Later nog zwemt het ei boven. De vinder van deze bestatiging heft na verschillige proeven een glas geteekend waarmeê men, na een ei erin gelegd te hebben, aanstond weet hoe oud het ei is, door te hellen tot aan dat of een ander schreefke. De liberale gazetten geven regelmatig hunne zoogezeide «clerikale schandalen.» Vroeger, wierd er maar weinig daarachter gekeken, om te logenstraffen en te doen in trekken, maar nu begint het anders te gaan Ons Blad heeft het ondervon den en zijne lezers hebben alzoo zijne groot eerlijkheid en rechtzinnigheid kun nen bestatigen. Hier hebben wij een ander voorbeeld van wederroeping en eerherstelling. Het is van eenen geus van Seraing die tegen de Zusters geschreven had Ziehier de intrekking van dien kerel, 't is letterlijk vertaald, t De ondergeteekende Camille Houart, woon achtig in de rue de la Baume n° 146 te Seraing, erkent dat er niets waar is, in de geschiedenis, die hij, zonder het te weten, verteld heeft op de Zusters van de H. Maria, Cockerilstraat te Seraing. Hij herroeptzonder behouden, de verklaring die hij daarover gedaan heeft. Hij beklaagt de lasterende geruchten, aangaande de Zusters,die in de gemeente verspreid geweest zijn. Hij zendt aan de Zusters die uitdruk kelijke wederroeping,om er het gebruik van te maken dat zij zullen begeeren, en drukt haar al den spijt uit voor het voor val, daar hij nooit het minste inzicht ge had heeft, hare eer te krenken. Geteekend C. Houart. Seraing den 3o Juli. En nu de verledene week. schreef een Fransch geuzenblad 0 Zelfsmoord van een priester. of vallen in den stcilen afgrond te pletter, terwijl de rest door koude en honger ge dreven en nergens een toevlucht vindende, van zelf wel genoodzaakt wordt de gevan genis op te zoeken, waar hun de vreese lijke cachotstraf wacht, die op eene poging tot ontvluchting gesteld is. De gevangenis van Dartmoor had ge rust aan den ingang de bekende woorden kunnen schrijven Gij, die hier binnentreedt, laat alle hoop nu varen Er is geen hoop voor den gevangene vóór zijn straftijd verloopen is, tenzij hij dezen door een voorbeeldig gedrag en de genade der koningin weet te verkorten. De strafgevangenis van Dartmoor is eene wereld op zichzelf. Binnen hare muren bevinden zich mannen van eiken leeftijd en van iederen rang of stand. Van dergelijke maatschappelijke onderschei dingen bespeurt men hier echter niets. Iedere gevangene is alleen bij zijn num mer bekend en toch, welk een verschil naar onze maatschappelijke verhoudingen berekend Zie bijvoorbeeld, nummer 25730 Wat zijn uiterlijk voorkomen be treft, kunt gij hem van nummer 25731 ter nauwernood onderscheiden. Zij dra gen dezelfde klak, dezelfde jas met dezelf de onderscheidingsteekens versierd, de zelfde ruwe wollen kousen, dezelfde plompe, breede schoenen. Het gelaat van a Priester Dumas, pastoor van Alloue, heeft hem opgehangen in zijne schuur een briefje, opgesteld als volgt, werd bij zijn lijk gevonden, Daar ik mijne schuld- eischeis niet kon betalen, heb ik liever een einde aan mijn leven gesteld indien mijne meubels voldoende zijn, om mijne schulden te betalen, zal ik er over tevre den zijn. Men zal ze verkoopen de op brengst zal aan mijne schuldeischers gegeven worden, en alles zal klaar zijn. a Deze zelfsmoord heeft eene groote op schudding verwekt in de streek, waar M. Dumas zeer gekend was. Geen een zijner medebroeders heeft hem met de gewone Oremus willen bejegenen, en na de geneeskundige lijkschouwing is hij recht naar het kerkhof overgevoerd ge weest. Zou men niet zweren dat zulk nieuws niet kan onwaar zijn en nogthans, 't is leugen van 't begin tot 't einde. Een ga zet van ter plaats, La Croix des Cha- rentes schrijft, a dat priester Dumas nooit gedacht heeft hem te kort te doen dat hij zeer welvarend is, uitmuntcud priester en hoogst geacht in zijne paro chie 1 Wat scheelt dit nu voor de razende papenrvetters de poets igespeeld, zij hebben algelijk hun clerikaal schandaal van den laster en den leugen blijft er toch altijd iets over zij weten het, en dat is hun voldoende I C. TOMBOLA*^"oneTe School. De prijzen zullen tentoongesteld wor den in de Kerkstraat, 24, te beginnen van Zaterdag 9 September. De Tentoonstelling zal open zijn gedu rende eene maand op de volgende dagen: Iederen Zaterdag van 8 1/2 tot 12 uren voormiddag iedere Zondag van 10 tot 12 uren voormiddag en van 3 tot 6 uren namiddag iederen Maandag van 3 tot 6 uren namiddag. De ingang is vrij. De loten zijn van 50 centiemen. Eene versch ontdekte oorkonde, rakende den Gulden-Sporenslag. Een koopman in oudheden, van Gent, heeft eene oorkonde ontdekt, die zeer be langrijk moet zijn. Hij vond ze in den omslag van een oud Vlaamsch-Grieksch woordenboek, dat hij onlangs te Bergen gekocht had. Het belangrijke stuk is een deel van een vel perkament, waarop eene bedreven hand met de pen de volgende onderwer pen heeft afgebeeld Op eenen platloopcnden band ontwaart en eene afdeeling krijgslieden, welke eenen goedendag op den schouder dragen; beiden is even glad geschoren, het haar even kort geknipt, ja zeifs de uitdrukking hunner oogen, hunner trekken is langza merhand dezelfde geworden een vreem deling zou moeite hebben, ze van elkander te onderscheiden En toch, welk een verschil, welk een geheel ander verleden hebben die beide mannen achter zich 1 De eene is geboren en opgevoed als een misdadiger. Zijn vader was een bekende dief en inbreker, zijne moeder behoorde tot het laagste slach, hij is groot geworden in eene omgeving van misdaadde eenige school, die hij ooit heeft bezocht, was de school der ondeugd I Hij heeft zijne jongelingsjaren afwisselend doorgebracht in kortstondige oogenblikken van losban dige vrijheid en lange jaren van straf, in bijna alle gevangenissen van Engeland. Eindelijk is hij hier gekomen voor levens lang de letter L op zijne klak duidt het aan, voor hem bestaat er geene toe komst meer hij denkt er ook niet aan. Hij doet zijn werk met de regelmatigheid van eene machicn - want hij kent al de strenge strafbepalingen van buiten en voelt zich thuis in zijne omgeving waar hij eindelijk sterver, zal zooals hij geleefd heeft, als een wild, ontembaar dier, dat ter wille der maatschappelijke orde en zedelijkheid in eene kooi moest opgesloten worden. ^(Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1