IS Zondag 10 September 190,1 5 centiemen per nummer .1(>s" Jaar 3594 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM - - VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Niet tegen den Godsdienst. D E Zwarte Bedelaar. Iedereen soldaat. Zondagrust. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedore week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan ie tweemaal ter wvek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vi or zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschiijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8LLM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accr ord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v?n dit blad. AALST, 9 SEPTEMBER xqo5 De kerkhatende schrijvers van Den dergalm hebben nog eens de behoefte gevoeld een masker op te zetten, hun geuzentronie te verbergen om uit te roepen Wy zyn niet tegen den Gods dienst. Rechtuit gesproken, ge moet nu tocli alle eergevoel hebben verloren om in de 20e eeuw nog te durven beweren dat de liberalen, dat de liberale partij de partij niet is van den godsdiensthaat, van den oorlog aan Kerk en Gods dienst. Of ellendig bekrompen of aartsslecht de fameuze schrijver of huichelaar uit den armtierige mag kiezen. Hij is ellendig bekrompen als hij niet weet wat dan eigenlijk de partij waar toe hij behoort in haar schild voert. De bewijzen zyn te menigvuldig. Een lijvig boekdeel zou men kunnen vol schrijven moest men al de aanvallen aanhalen door geuzen of door hunne bladen en schriften gericht niet tegen de Kerk alleen, waarop onzen artist het. gemunt heeft., maar tegen den Godsdienst. Tegen den Godsdienst, hoort gij dat? Dendergalm. Als gij niet ziende blind zijt, moet gij er ook gelezen hebben. Koevele verklaringen zouden wij niet kunnen aanhalen van verkondi gingen van goddeloosheid, atheismus en materialismus Gij zelfs, armtierige, hebt de God heid van onzen Zaligmaker geloochend. Jesus is slechts voor u een zachtaar dig man en zijne discipelen hebben hem aanbeden alsof hij God was. Gij hebt Gods almacht geloochend, armtierige weel gij dat niet meer Arme man Gfj hebt gezegd dat een mirakel onmogelijk was of er zou geen natuur meer zijn. Dat hebt gij geschreven. Nuals God is hij almachtig en is bijgevolg een mirakel mogelijk. God heeft de wereld geschapen en hem aan zijne wetten onderworpen.Die wetten heeft hij vrijwillig afgekondigd. Dus kau Hij die ook in hunne normale werking onderbreken. Gij hebt den Piemel geloochend. Gij durlt zelf geen klaar woord zeg gen nopens de zelfstandigheid der ziel, nopens hare onsterfelijkheid, zelfs niet nopens hare vrije werking, dat is de vrye wil. Bijgevolg Slechts het 2e deel van ons dilcmna is op u toepasselijk. Gij hebt de waarheid met de voeten getreden gij hebt een masker opgezet 3® vervolg. Welk een prachtig gespan riep Xavier, blijde heel het gesprek te kunnen afbreken. In plaats van te antwoorden veegde Carral met zenuwachtige haast de glazen van zijn lorgnon af, dat hij op het wapen van de koets vestigde. Rumbrye 1 stottterde hij. Het is te laat om naar de kerk te gaan, merkte Xavier op, die den uittoep van Carral niet gehoord had. Het is waar schijnlijk een adellijk bezoek voor een onzer buren. Carral was van kleur veranderd en zijn lorgnon beefde in zijne hand. Voor u misschien, daar gij niets zegt ging Xavier voort. Het portier der koets ging open. Eene dame met een zeir voorname houding steeg uit en bekeek het hotel. De zwarte bedelaar, die tot dusverre onbeweeglijk op zijn post was gebleven en onder het uitstekende portaal scheen te staan slapen, naderde nu en strekte de hand uit. Maar de schoonc dame wipte hem vlug voorbij en ging het hotel binnen. om te kunnen liegen, liegen tegen de sterren op Uw werk heet huichelen Wie hui chelt is huichelaar huichelen is liet werk van bedriegers. Gij wilt de kiezers bedriegen, om den tuin leiden door uwe schijnbare ge- matigheid.Met eene schijnheilige tronie roept gij thans De burgemeester op het stadhuis, de pastoor in de kerk i Die rimram heeft geen zin. Het men- schelijke leven, de werken, de hande lingen van den mensch in de samen leving kan onmogelijk in twee compar timenten verdeeld worden,goed beperkt en bepaald. De zaken zijn wat meer ingewikkeld, ineen gestrengeld, ineen gedrongen,om zoo meteen tooversprëuk te kunnen gesplitst worden. Er zijn zaken die alleen het stadhuis raken en die zal de pastoor graag aan den burgemeester overlaten. Er zijn zaken welke alleen de kerk raken en hier zou ook de burgemeester bescheiden genoeg moeten zijn om er niet tusschen'te komen. Ongelukkiglijk die liberale burge meester is nog al een geus en mengt zich graag met hetgeen hij zou moeten aanzien als hem niet aangaande. Er zijn verders zaken welke door beiden moeten heslist worden in alle verdraagzaamheid en rechtveerdigheid. Een Bisschop wilde eens met eene processie door de straten trekken. Gij zult. zeggen iedereen heeft liet recht zijn gedacht vrij te uiten. De burge meester moet dat recht beschermen tegen degenen die het met de voelen willen treden. Doch geuzen zij zijn tegen den Godsdienst niethadden aangekondigd dat zij er op los zouden gaan, en de processie aanvallen, lijk zij het deden met de bedevaarders van Oostacker te Gent. Wal doet die burgemeester Hij zal de ruststoorders tot de orde brengen, hij zal ze door de politie verdrijven; hij zat het recht doen eerbiedigen Doch die burgemeester was een geus. Hij zond zijne politie op de processie los en liet aan den Bisschop weten dat hij in zijne kerk blijven moest. De kerk wierd omringd lijk een roovershol en met opgetrokken sabel wierden de geloovigen gedwongen in het gebouw te blijven. Daar buiten op het plein, mocht het goddelooze grauw huilen en fluiten, vloeken cn tieren. De straat was voor hen. Zij wierden beschermd in hunne drift het recht van anderen met de voeten te treden Dat alles heeft Dendergalm goed ge keurd, opgehemeld, toegejuicht! En hij is niet tegen den Godsdienst. Hij wil slechts de Pastoors naar de galg voeren voor het geluk van den Gods dienst (sic) Zou ik goed geraden hebben riep Xavier. Carral boog bet hoofd. Dat is eer zonderlinge gelijkenis mompelde de bedelaar, wiens zwart aan gezicht verbazing en argwaan uitdrukte, maar ik meen haar overal te zien. Intusschen klom de dame de trap van het hotel op. Wat den bedelaar aangaat, hij nam be daard zijne plaats op de stoep weder in. Na verloop van eenige seconden werd er driemaal zacht geklopt op de deur der kamer, waarin onze jongelingen zich be vonden. Hoe langer hoe beter merkte Xa vier schertsende aan, het is voor u of voor mij. Het geldt u niet, antwoordde Carral met eene gesmoorde stem het is voor mij... helaas Xavier hoorde dit laatste woord niet. Carral deed open. Eene dame trad bin nen, wier gelaat gedekt was met een voile, die ondoorzichtbaar was door de zwarte borduursels. Xavier boog \oor de gesluierde dame en ging heen. Zocdra Xavier verdwenen was, veran derde het voorkomen van Carral plotse ling zijne ingebeeldheid en opgeblazen heid waren als door een tooverslag ver dwenen. Hij boog het hoofd met onder danige nederigheid en het zou nog niet genoeg gezegd zijn, zijne houding te Men weet het, in zake van militairen dienst zijn onze liberalen en groene volksfoppers voorstaanders van de af schaffing der plaatsvervanging in liet leger en van den persoonlijken dienst plicht. De Courrier DE Bruxelles O heeft aan de partijgangers van die hervor ming doen opmerken dat de persoon lijke dienstplicht, met behoud der loting, niets verbetert aan den tegen- woordigen toestand, dien zij onrecht vaardig noemen. Immers, als het on rechtvaardig is dat iemand vrijwillig, mits overeengekomene vergelding, een ander in het leger vervangt, hoe kan het rechtvaardig zijn dat iemand ge dwongen soldaat moet zijn terwijl zijn gebuur vrij is, omdat het lot er zoo heeft over heslist Indien de krijgsdienst een plicht is, waarvan het niet toegelaten is zich vrij te koopen, hoeveel onzedelijker is het dan niet, voor het al of niet vervullen van dien plicht te loten. De liberalen, verstaande dat er op die redeneering niets af te dingen valt, maar niet willende afzien van hun stok paardje, aarzelen niet het afschaffen der loting bij te treden en vragen niets minder dan den verplichtenden alge- meenen krijgsdienst of alleman sol daat Reeds vroeger hebben de liberale organen «La Gazette» en «La Chroni- qoe» den verplichtenden algemeenen dienst voorgestaan. Nu, L'Indépendance belge ant woordende op de bewijsvoeringen van Le Courrier de Bruxelles beveelt op hare beurt het stelsel aan en schrijft Hij (de Courrier) verklaart dat indien de plaatsvervanging onrecht vaardig is, de loting het insgelijks is en dat men, om logiek te zijn, den ver- plichtenden algemeenen dienst zou moeten vragen. Dat is juist, en wij denken, voor ons deel, dat de verplich tende algemeene dienst alleen ons een leger kan geven in staat de verdediging van het land te verzekeren. Het is maar rechtvaardig, billijk cn eerlijk dal elke burger zijn aandeel drage in hetgeen voor het algemeen welzijn moet gedaan worden. De Courrier de Bruxelles antwoordt dadelijk met de volgende regelen, welke wij in de ernstige aandacht onzer lezers aanbevelen Wij nemen de vrijheid le twijfelen 01'de Indépendance, vooraleer te schrij ven, de moeite heeft gedaan eens te overwegen wat die woorden ver plichtende algemeene dienst voor België beteekenen. Verplichtende algemeene dienst, dat wil niet alleen zeggen«de pastoors met den ransel op den rug zooals vele anti-clerikalen het zich genoegelijk vergelijken met die van een knecht. Meesteres sprak hij met eene doffe stem, waarom neemt gij de moeite tot mij te komen 1 een enkel woord ware genoeg geweest. Ik heb niet vergeten, dat ik u gehoorzaamheid schuldig ben. II. NARCISSUS De binnengetreden dame was eene vrouw van eene middelmatige, doch zeer fraaie gestalte. Haar gelaat had de frisch- heid der eerste jeugd verloren, maar het was nog schoon en men mocht gelooven dat de bleekheid harer wangen en het donker der kringen rondom hare dieplig gende, grooto zwarte oogen, eerder het gevolg waren van de stormen dec levens dan dat der jaren. Het was een van die vrouwen omlrent welker leeftijd men geen weddenschap moet aangaan, tenzij men hare geboorte akte in den zak hebbe. Eenigen zouden haar dertig jaren gege ven hebben anderen, die het beter wis ten, spraken van in de veertig. Indien deze laatste gissing waar was, moeten wij on partijdig verklaren, dat de tijd onmerk baar over haar bekoorlijk gelaat heenge gleden was. Wat in haar op het eerste gezicht trof, was die langzaamheid van bewegingen, die achteloosheid, eigen aan de dochters der keerkringen. voorstellen; dat beteekent in wezenlijk heid 50,000 jongelingen, ieder jaar, bij het leger ingelijfd. Het getal der ingeschrevenen voor de milicie, voor het jaar 1903, bedroeg 63,892. Van dat getal moeten afgetrok ken worden 3791 voor goed vrijgestel den en 7580 vrijgestelden voor één jaar, te zamen 11,371Er blijven over 52,521 weerbare mannen, welke de algemeene dienstplicht allen naar de kazerne zou zenden. In die voorwaarden zou het. jaarlijksch kontingent meer mannen tellen dan nu het geheele leger, dat uit 44,220 man bestaat, al de wapens als ook de gendarmerie inbegrepen. Daar de diensttijd van twee jaar de korlste is dien de vakmannen verklaren noodig te zijn voorde vorming van den soldaat, zouden wij gedurig twee klas sen onder de wapens moeten hebben. Het cijfer der mannen in soldij zou dus ineens van 44220 gebracht worden op 105042 man. Ziedaar wat de algemeene dienstplicht in België zijn zou. 't Is le zot er aan te denken of te veronderstel len dat onze onzijdigheid ooit zulke wapeningen zal vereischen. Daarenboven is het eene onmoge lijkheid, daar de uitgaven, door zulk eenen legerstaat vereischt, verplette rend zouden zijn, buiten alle verhouding met onze wezenlijke macht, en wij die, ondanks den gunstigen geldelijken toe stand van het land, niet zouden kunnen volhouden. Met zijne tegenwoordige getal sterkte vereischt ons leger, op vredes- voet, eene begrooting van 65 miljoen 's jaars. Met eene getalsterkte van 105,000 man zou de uitgave, voor het onderhoud der troepen alleen, op 148 miljoen moeten gebracht worden. Daar bij zouden al de andere uitgaven voor bewapening, bouwen van kazernen, enz., in dezelfde verhouding moeten vermeerderen. Hebben wij dan geen gelijk te zeggen dat de stelling dor Indépendance ongerijmd en onmogelijk is? Wie zou ernstig aan het land dur ven verklaren dat zulke opofferingen zouden gewettigd zijn Onbetwistbaar Le Courrier de Bruxelles heelt gelijk en zelfs over schotvan gelijk. Maar wat ongehoord is, "t is dat de liberalen en groenen die de militaire lasten in blopd en met millioenen zoo zeer willen verzwaren, onbeschaamd genoeg zijn om de catholieken van geld verkwisting voor het leger te beschul digen. Zal men nu wel voorde liberalen moeten stemmen om vermindering dor militaire lasten te verkrijgen?... Van 's middags tot middernacht et-nige dienstdoende Apotheker, op Zondag ro September igo5, M. Van Caclenbergh, Leopoldstraat. Vele dichters hebben dc Creoolschcn bezongen men heeft tot vervelens toe met begeleiding van piano en zelfs van guitaar, gezegd, dat onder hare schijnbare lusteloosheid eene vreeselijke geestkracht huisde. Zij vertellen sinds eene halve eeuw. dat die schoone achteloozen, als zij willen, springen kunnen als leeuwinnen en dat hare blanke handen, waarvoor het moesselin niet zacht genoeg schijnt, die handen zoo zwak, dat het gewicht van een waaier ze vermoeit, zich soms ballen en tot brekens toe de stevige nand van een man omknellen kunnen. Daar de dichters liet verzekeren, moet men hen wel geloo ven, ofschoon ik Creoolschen gekend heb, die zeer levendig waren en niemand mis handelden. Mevrouw de markiezin de Rumbrye was een Creolin, maar het was ook eene Parisienne. Zij paarde aan de colonniale bevalligheid dc niet minder aantrekkelijke bevalligheden, welke het verblijf in Parijs zelfs aan de vreemde dames leert. Zij beantwoordde den groet van Xavier zonder haar gelaat te ontblooten maar zoodra hij weg was, sloeg zij de v. il. op, terwijl Carral haar onderdanig vro g Meesteres, waarom nebt gij u de moeite getroost om tot mij te kom> n Zooveel onderwerpiog ontwapende de schoone mevr. de Rumbrye niet. Herinnert gij u du6 eindelijk dat gij slaaf zijt, mulat? sprak zij ijskoud, met den vinger op een zetel wijzende. Diljes cn datjes. Het zilveren Jubelfeest der vrye catholieke Scholen zal hier le Aalst plechtig gevierd worden op Zondag 8 October aanst. Kanunnik der Hoofdkerk. - De Giornale d'Italia in 't Vlaamsch Dagblad van Italië, heeft ook in België een correspondent. 'I Moet 'nen feilen klepper zijn te oordeelen aan 'I volgende dat hij aan bedoeld dagblad heeft ge schreven De geestelijkheid, schrijft hij, is in de Kamer vertegenwoordigd door den achtbaren heer Adolf Daens.volksver- tegenwoordige!' van Brussel, kar.un- nik der hoofdkerk van de groep der christen democraten. Met zoo 'nen kanunnik en zes cents DOMINE ware beter geweest. In den gemeenteraad van Gent was er spraak eene toelage van 7000 franken te stemmen, ten voordeele der schoolcoloniën. De catholieken stemden tegen omdat de geuzen de kinderen der catholieke scholen niets geven. Twee socialisten stemden ook tegen, en daarom moeten ze nu weg... aan de deur De andere socialisten steraden MET DE LIBERALEN en om welke reden Mijnheer Lampens zegde Wat beteekent de gezondheid van twee of drie honderd kleine kinders tegen over ons recht om in het schepencol- legie te zitten Mijnheer Anseele riep uitDe werklieden moeten kunnen lijden in hen zeiven, in huune vrouw en kin deren zij moeten willen sterven, 't zij door den honger, 't zij door de ballen, voor de verovering van ons heilig recht. En dat alles opdat de twee sprekers Schepenen der stad Gent zouden kun nen worden. Dus, om twee vetbetaalde plaatsen aan twee leiders,om 2 Schepen-sjarpen, moet de gezondheid lijden van lionderde kinderen, en de welvaart van heel eene werkersbevolking. Reizigersstatie Aalst. In het verslag namens de middenafdeeling uitgebracht door M. Helleputle, over de begrooting van buitengewone ontvang sten en uitgaven voor het dienstjaar 1905, bemerken wij de 6® vraag en het antwoord er op Vraag Wanneer worden de wer- ken der statie Aalst aanbesteed Antwoord Het Bestuur bezit nog niet al de noodige gronden tot vcr- grootingder statie Aalst Toch wordt voorzien dat die werken in den loop van het laatste kwartaal dezes jaars zullen kunnen aanbesteed worden. Laat het ons hopen. Carral haastte zich den zetel naderbij te schuiven. Ik heb u nooit vergeten, antwoord de hij. Mevrouw de Rumbrye ging zitten, schikte achteloos de plooien van haar zij den kleed en besteedde een paar seconden met het zoeken naar de gemakkelijkste houding. Toen zij deze gevonden had, boog zij het hoofd op haren schouder en sloot half de oogen. Ik kom tot u, Juan de Carral, begon zij op snijdenden toon, omdat gij het Guitje van den meester niet meer herkent. Sedert wanneer is een woord van mij niet meer voldoende om u te roepen De mulat opende den mond om zich te verontschuldigen, maar een gebaar van de markiezin legde hem het zwijgen op. Dat gebaar wees hem eenvoudig op een voetbankje, dat aan het andere einde der kamer stond. Carral ging het bankje halen, en zette het voor de voeten van mevrouw de Rum brye neder. De Creoolsche zette er hare voeten op, verschoof nog een weinig en zich nu ge noegzaam op haar gemak bevindende, slaakte zij een zucht van bevrediging. Zwijgend, met neergeslagen oogen, bleef Carral voor haar staan. Ik heb tweemaal geschreven, hernam mevr. de Rumbrye, tweemaal... aan u... ik I Waarom hebt gij mij niet geant woord Beiaard of Klokkenspel. Onze confrater «De Gazette van Kort- Rijkd, deelt hierover een cn ander meê. Men neemt algemeen aan. dat in 1485, te Aalst, het eerste klokkenspel voltooid werd. Maar de rekeningen 0 van de Domkerk te Utrecht bewijzen, dat de Domtoren reeds in het midden «.der XV* eeuw zijn voorslag gelijk men toen een klokkenspel noemde, had. In de rekeningen van Oudenaarde wordt melding gemaakt van een voorslag dat in 1408door zekeren Cloppin bespeeld werd. Verder blijkt uit de rekening der St- Martinuskerk te Kortrijk over 1442-43 dat er in den toren lang voor 1485 een beiaard speelde. In de geschiedenis der Stad Aalst door de heeren F. De Potter en J. Broeckaert treffen wij aan Te Aalst bestond er eene stadsuur" o klok in 1395 en beiaardde men dag en nacht in 1432 voor de geboorte van den prins de persoon die met dit werk gelast was, heette Mobnkinne DEN BeYAERDERE. Nergens heeft men tot hiertoe 't bewijs gevonden dat de Aalstersche stadsuur- klok van 1395 van een voorslag» voor zien was, doch het is te veronderstellen. Wij nemen met de geschiedschrijvers aan dat niets nochtans aanduidt, dat men liet hier te doen had met eenen regel matigen beiaard, bewogen door klavier, evenmin als te Oudenaarde alwaar van een dergelijk gelui in 1409 spraak is. Vermoedelijk zal het. thans geweest zijn gelijk heden nog in eeni- ge dorpen- van West-Vlaanderen (en ook van Oost-Vlaanderen) op feest- on kermistijd geschiedt, namelijk, men zal op do klokken hebben geslagen, om alzoo rapper en levendiger geluid voor te brengen dan door luiden en kleppen verkregen kan worden. De rekening onzer Stad Aalst van 14G0 en 1461 bewijst dat er alsdan eene nieuwe stadsuurklok werd gemaakt eu geleverd door Vrancke Wauls van Mechelen. Item is nog besteet an meester Vran" ken den oorloymakere van Mecheline te makene ende leverno een oorloy slaende up de clocke ende appeel- kens vanden voors, beelfroote hue- re ende halve huere, wyaende up den wyser en den loop van de maene, al wel ende meesterlic ghe- maect alst behoort, elc pond omuie Ills. p. Dit alles bewijst toch niet dat Bartho- lomeus Goecke, in 1484, geen stolsel met klavier heeft uitgevonden en ge maakt dat toelaat te heiaarden op 't uur dat men het verlangt, zonder de tus- schenkomst der oorloy slaende up de clocke ende appeelkens. Ik durfde niet... Gij durfdet niet waarom Omdat gij mij ongehoorzaam geweest zijt Neen, meesteres uwe bevelen zijn uitgevoerd. Het voorhoofd der markiezin kleurde °P' Gij zijt een goede jongen, Narcissus, zeide zij vriendelijker. Komaan, spreek, wat hebt gij gedaan Ik heb mij met den jonkman be vriend" gemaakt, antwoordde Carral sinds eene maand zijn wij onafscheidelijk van elkander. Gelijk «ij ziet, leven wij als broeders in een zelfde kwartier voor ons beiden. Het is goed I ik wist dat gij een slimme jongen waart. Verder Ik ken zijne geschiedenis en zijne hartsgeheimen. Uitmuntend Vervolgens Meesteres, sprak Carral op treurigen en smeekenden toon, die Xavier is slechts een arme knaap. Sinds langen tijd heeft niemand mij liefgehad. Ik vraag u genade voor hem, doe hem geen kwaad Bravo Narcissus! lispelde de mar kiezin, haar hoofd tegen den rug van den stoel achterover latende zinken. Er lag in hare trekken een onverbidde lijke spotternij. Do mulat voelde zijne tanden klapperen. Een opwelling van ver woeden haat deed zijn hart bonsen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1