Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. D© Zilveren Jubel feest. der vrije catholieke Scholen ODzer Stad Aalst zal plechtiglijk gevierd worden op ZONDAG 15 OCTOBER AANST. Het programma is voorloopig vastgesteld als volgt Om 10 uren Mis ter St-Marti- nuskerk welke door al de leerlingen zal bijgewoond worden en tot de welke men al de catholieke Maatschappijen, Vereeni- gingen en Kringen met Vaandel en Kar- tel zal uitnoodigen. Vergadering in den Cath. Werkmans kring om zich stoetsgewijze met muzieken naar de kerk te begeven. Na de Mis terug keer naar den Cath. Kring, alwaar feest zitting en uitvoering eener cantaat door 200 kinderen, woorden van den E. H. Roegiers en toonzetting van M.Volckaert, organist. Om 3 uren namiddag plechtige wijding der nieuwe catholieke vnje School Sint- Livinus, op de Hertshage. A88CI1E. Groen* Pie valt tegen De Denderbod* in beleedigin- gen uit nog erger dan de liederlijkste krawat der wereld het zou kunnen doen. En waarom Omdat het verslag dat wij hebben meègedeeld over de hopbetooging te Assche de waarheid bevat. Hoort hem bulderen Laat. ja laat den Denderbode maar liegen en lasteren dat hij twee mijlen ver stinkt... Dien Denderbode is in de catholieke partij aanzien als visch achter staak... En dat walgelijk kraam is nog niet volleefd. Fiore de cagnalia... II n'y a que la vérité qui blesse. Slechts de waarheid kwetst, en ons ver slag meet dus wel de waarheid, ja, de volle waarheid verkonden om de groene volksfoppers zoo zeer te kwetsen. Met al de beleedigingen versmadingen en lasteringen bekommeren wij ons bitter weinig ze worden ons naar 't hoofd ge slingerd door kerels die ond^r 't peil der algemeene verachting zijn gedaald. Maar toch is er iets dat wij niet onbeantwoord willen laten, Denderbode is nog niet volleefd. Wij hopen het vast. Wij her halen hetEr kome wat wil, NOOIT zal De Denderbod*, zoo lang wij leven, Judas worden gelijk gij, Groen* Pie, en Dolf en als een ware cagnalia bevech ten wat wij vroeger hebben verdedigd. En nu wij nogmaals over de betooging te Assche spreken, zullen wij doen be merken dat al de sprekers die optraden zich met de zaak der hop weinig be kreunden en hunne redevoeringen een voudig beleedigende en lasterlijke uit spattingen waren tegen de Catholieken, tegen de Geestelijkheid en voornamelijk tegen den Z. E. H. Pastoor-Deken en den heer De Coster, Burgemeester van Assche... Men verwacht u 't groene volksbedriegers 1... DENDERGALM en nog meer andere armtierige liberale organen, schrij ven dat wij, catholieken, niet ophouden te doen uitschijnen tot welke noodlottige gevolgen de zegepraal van het blauwe en roode kartel België leiden zou. En daarin vinden zij 't bewijs dat wij, catholieken, de poepers krijgen als wij aan de kiezingen van Mei aanst. denken. Maar Le Messager de Bruxelles - dat voorzeker geen catholiek orgaan is, herinnert aan zijne partijgenoten de spreuk Eerst gedaan en dat bedacht heeft menigeen in 't verderf gebracht. En daarom ook vraagt »L* Messagbr». Heeft men er wel aan gedacht, wat er van 's lands hoogste belangen zou ge - worden, wanneer men in liet staatsbe stuur zal gemengd hebben, of minstens zal hebben aanveerd, den zoo duur ver kregen steun eener partij, die aan onze grondwettelijke instellingen den oor log verklaard heeft 1 Welnu, men ontveinze het zich niet, waar de strooming naartoe leidt in den schoot der politieke kringen tot stand gebracht, onderhouden door schier gansch de liberale drukpers en begunstigd door de onthouding of de aftreding van hen, die ze dienden te keer te gaan toen het nog tijd was de zelfstandigheid eener Regeering, volgens hare eigene ingevin gen handelende, verdwijnt bij deze zoo gezegde noodzakelijkheid eener uitslui tend en dikwijls belachelijke antiklerikale politiek.... Men stelt zich natuurlijker wijze de vraag, boe, met zulke samenspanning, de belangen van handel en nationale nijver heid, die zoo nauw verbonden zijn, met den voorspoed des lands, zouden gevrij waard zijn Wat zou er geworden van onze nijve rige gemeenten, wanneer zij als proefveld zouden dienen voor de socialistische gemeenteraden welke ten gevolge eener nieuwe kieswetgeving onafzetbaar zouden zijn Het liberaal orgaan besluit aan te drin gen, opdat toch alle liberalen die bet wel meenen met 's lands welzijn die trouw willen blij ven aan de overleveringen hunner partij, zich zouden beijveren om reden te doen verstaan aan diegenen hunner partijgenooten, die eene samen spanning nastreven welke strookt, noch met de belangen des lands noch met die der liberale partij. Zou het liberaal orgaan dan ook voor allen in de woestijn prediken? Wij hopen het niet... MILITAIRE LASTEN. Wij hebben goed 't verslag te doorlezen voor gedragen door den Voorzitter der liberale Associatie den heer Notaris De Windt, geen woord treffen wij er in aan betrek kelijk het programma der liberalen in zake van militie. Waarom wordt er geen woord gerept over dit punt van 't liberaal programma, Is men dan verveerd het te openbaren Wij gelooven het want men moet beken nen dat onze liberalen zoowel als die van elders voorstaanders zijn van he Alleman Soldaat. En gij, Dendbrgalm, armtierig orgaan tje, zeg ons eens welk stelsel staat ge voor in militiezaken Zijt ge ook voor bet Aluuax Soloui f Het liberaal programma in militiezaken verzwijgen is eenvoudig, onbeschaamde Volksfopperij Het vrije onderwijs. In den algemeenen prijskamp voor het middel baar onderwijs, waarin 8 gepatroneerde vrije collegies met 29 gemeentecollegies en atheneums mededongen, hebben de eersten, met hun achten, 201 onderschei dingen behaald, terwijl de 29 officieele gestichten samen er slechts 227 bekwa men hetwelk per cathoiiïk colh gie geeft 25,1 onderscheidingen en per officieel ge sticht slechts 9,55. Het catholiek collegie van Thielt behaalde er 55, dat van Kor- trijk 34, terwijl het meest bevoordeelde officieel gesticht, het atheneum van Luik, slechts tot 3o geraakte, en dat van Brus sel tot 10. Men ziet dus dat het vrij catholiek on derwijs niet voor het officieele moet on derdoen, integendeel I Goede christen. Onze con frater de Gazette van Kortrijk, deelt in zijn n* van zondag zeer gegronde be merkingen meè welke wij aan 't oordeel onzer geachte lezers onderwerpen Maar ik hoor de Daensisten uitroe pen Gij beschuldigt ons ten onrechte. Wij zijn geloovige christenen, wij zijn trouwe en gehoorzame catholieken, wij willen alleen vrij en onafhankelijk zijn ir de politiek, in onze democratische wer king daarom alleen erkennen wij het gezag der Kerk nietde Godsdienst moet daar buiten blijven. Maar dat is juist het princiep van het Liberalismus daarmeê kan men zelfs socialist worden het is de scheiding van Kerk en Staat. De liberalen, ja zelfs de socialisten, zeggen ook wij zijn tegen den Godsdienst niet en er zijn nog vele liberalen, die naar de kerk gaan, en zeg gen en peizen dat ze goede christenen zijn. Maar in het openbaar leven, in de wetten, in de school, enz., willen zij geen christendom, geenen Godsdienst dus in het openbaar leven zijn zij god deloos, d. w. z. zonder God en Gods dienst. Zoo doen de Daensisten ook. Zij zeggen, wij zijn christen, wij zijr. catho liek in ons bijzonder leven maar in het openbaar, in het maatschappelijk leven kennén wij geenen Godsdienst, en bijge volg, zoo moeten ze besluiten, geenen God. Maar als die vrijheid, in het openbaar of maatschappelijk leven, een recht is voor den mensch, waarom is diezelfde onafhankelijkheid van God en Gods dienst ook niet een recht voor den mensch, in het bijzonder leven Men kan toch den mensch, met zijne eene ziel, met zijn één geweten niet in twee deelen scheiden, waarvan het eene godsdienstig zal zijn en het andere goddeloos. Als bij zondere mensch en als burger kan hij verschi[lende plichten hebben, maar het is dezelfde ééne mensch, met ééne ziel, met één geweten, met ééne verantwoorde lijkheid aan God. En daarom wie zegt, vrijheid en onafhankelijkheid van den Godsdienst is een recht van den mensch als burger, moet datzelfde recht aanveer- den voor het bijzonder leven. 1 Maar *66 de vrijheid willen, wat is dat anders, dan Rationalismus en Natu- ralismus Dat wil zeggen de mensch is zijn eigen heer en meester God heeft niets over hem te zeggenZijne rede, zijn verstand, is onafhankelijk dus geen geloof meer, Zijne natuurlijke behoeften en neigingen zijn de eenige wet voor hem dus geene geboden meer van God en Kerk. Vrij en onafhankelijk 1 Goed gesproken SCHOUWBURG VAN AALST. De!'Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem, geeft op 1 October aanst. haar eerste vertooning. Men zal opvoeren i° TANTE CLARA. Tooneelspel in 3 bedrijven. 2» DAAR IS MIJNHEER. Blijspel met zang in 1 bedrijf. Prijzen der Plaatsen Genummerd-; fr. 2.00 Benedenplaatsen, t* fr. 1.50; Bovenplaatsen, i* fr. 1.00 2^ fr. o.5o. Komt. te ver- achijnen cn te ver krijgen ten Bureele van Den Denderbo de. Benbdictus' Kalender en Almanak van O.L.V. van Affligem voor 't jaar 1906. Prijs 3o centiemen. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 17 September 1905, M. Meganck, Leo- poldstraat. ben ontgraven en 't vleesch gedeeltelijk meêgenomen. Een gedeelte van dit vleesch werd ge vonden ten huize van Verhulst, wonende Paddenhoek. Proces-verbaal is opgesteld. Aan de Hopplauters. Gebruikt alleen Geraffineerde solfer Canons, merk K. R. gewaarborgd zuiver, zonder mengeling, zonder reuk, zonder arse- nik. Speciale kwaliteit voor de Hop. Elk canon draagt het merk K. R. Weigert de namaaksels. Zakken van 50 kilos, met fabriek merk en loodjes voorzien. Qewicht gewaarborgd. Belangrijk Bericht. De nieuwe jaargang van de Nieuwe Vlaamsche Illustratie zal op Zondag 17 September aanvangen. Wie dus verlangt in te schrijven op die schoone uitgaaf, wordt verzocht ons dit zoo spoedig mogelijk te laten weten. De Nieuwe Vlaamacbe Illustratie verschijnt alle weken in ÏO bladzijden, met menigvuldige platen en aangename lectuur. Het is de goedkoopste Illustratie die er bestaat, en kost slechts per jaar Voor Aalst Fr. 3.60 België -l.ÜiO 't Buitenland 6.30 Creemboter. Markt van Zaterdag 16 Septem. 1905. 165 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer- 3oi klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2400 kilogr. Verbond der Pensioenkassen van Aalst en Omliggende. Het Verbond der Pensioenkassen van Aalst en omliggende sal zijne jaarlijksche algemeene Vergadering houden te Her- zele, in de groote zaal van het Klooster, op Woensdag 27 dezer maand September, om 2 uren namiddag. Afgevaardigden der aangeslotene Pen sioenkassen belangrijke mededeelingen zullen U gedaan worden. Allen naar de vergadering.dat niemand ontbreke Groententeelt. De leergang over Moesteelt, sedert eenige jaren met zooveel bijval gegeven, in de lokalen en moestuin van St-Mar- tensgesticht door M. FransD'Haese onzen stadsgenoot, heeft dit jaar door 97 toe hoorders bijgewoond geweest. Elke les telde ruim 5o leerlingen be hoorende tot ongeveer 25 gemeenten van 't omliggende. Op het examen van bekwaamheid, voor den jury van den Staat te Gent, verwier ven de volgende Heeren bet Getuigschrift of Diploma van Moesteelt. M. Moens Lodewijk, onderwijzer te Moorsel Samuel Karei, hovenier te Hof- stade Meuleman Lodewijk, hovenier te Hofstade Haegeman Prosper, hovenier te HerzelePien Frans, hovenier te Lede; Steels Alfons, hovenier te Wichelen Persoons Hendrik, hovenier te Wichelen Proficiat aan de vlijtige toehoorders en aan den bejtwamen en ieverigen leeraar. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd 50 goede breisters om te huis te wer- Een leerjongen voor de boekdrukkerij. Een leerjongen voor de steendrukkerij. Smeders en slotenmakers. Vragen werk 2 bedienden. 3 magazijniers. Een nachtwaker. £eu voerman. Ongevallenwet. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender bode Aangiften van arbeidsongeval, Model A, en Geneeskundig getuigschrift, Model B. "Vrije Col hollek© achool van den II. Liviiiu*, op de HerUhage. De opening is bepaald op Maandag 2 October aanst. om 9 uren. Gansch Aalst zal er dankbaar voor zijn. Kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor verklaringen zooals de volgende, door een onzer huurlieden gedaan, want voor velen var. ons hier te Aalst is het van zeer groot belang. Mr J. Peereboom, 3i St-Camiliestraat te Aalst, zegt ons Sedert eene maand lang leed ik aan de nieren, de pijnen wa ren zoo hevig, dat ik er 's nachts niet kon van slapen, ook stond ik 's morgens gansch afgemat en overmoeid op, ik had zweetingen, loms waren' de pijnen zoo scherp, dat ik alle werk moest staken, hetgeen mij ontmoedigde, ik was zooveel te meer mismoedig, daar al de middelen zonder uitslag bleven en ik nam mijnen toevlucht tot de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr De Valkeneer, apotheker. Ik dierf al het goeds dat men er van zeideniet gelooven, maar de pillen bevie len mij zeer wel, want na eenige dagen heb ik stillekens aan mijne pijnen voelen verdwijnen, na acht dagen was ik einde lijk genezen en tee*emaal op mijn gemak. Ik verklaar het bovenstaande waar cn veroorloof u het kenbaar te maken. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is ze zijn eenig in hunne soort laat u vooral geen namaak sel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,5o fr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Ch. Delacre, 50 Coudenbergstraat, Brus sel. Wacht u voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 5. AALST. Rechtbank van Koop handel.— Zijn benoemd tot Voorzitter, M. Th. De Naeyer, nijveraar tot Rech ter, M. H. Van Steen winkel, koopman drogist tot plaatsvervangend rechter, M Albert Borreman, nijveraar, allen te Aalst. Aalst. Zekere Constant Van de Maele, wonende Moorselsche Baan, op 't Fort, is van de trappen gevallen en be kwam zulke ernstige verwondingen dat zijne overvoering naar 't hospitaal nood zakelijk was. Zekere Roelandt Frans, werkman ter brouwerij Van der Schueren heeft zich bij 't indragen van eene ton bier in eer. kel der twee vingers der rechter hand ge pletterd. Eene koei van Pieter Beygaert, Linde straat, 7, te Aa 1st-Schaarbekewerd woensdag U., uit oorzake van koolziekte afgemaakt en bedolven na ze met petrole te hebben begoten. Nu dit heeft niet be let dat geburea bet beest des nachts heb- P. S. De Belersche, Engelsche en Fransche Hopplauters weigeren solfer te gebruiken, waaraan de minste reuk is. Aalst. Aan wien 't behoort. in dien er een voetpad of bijgang in de stad bestaat die noodzakelijk moet belegd wor den met nieuwe steenen, dan is het wel deze op de Academieplaats, 't Is om er zich bij avond of ontijd den nek te bre ken. Aalst. Op den Gentschen Steenweg, is gister vrijdag een kind van 3 jaren door een venster der tweede verdieping geval len en bekwam verwondingen die zijn leven in gevaar brengen. Vrouw Veldeman van Audegem. 3o jaar oud, was sedert eenige dagen ziek tengevolge van een kraambed. Zondag rond 3 1/2 ure werd de vrouw als waanzinnig van de pijnen. Gedurende de afwezigheid van haren man, die in den stal gegaan was, is zij uit baar bed gesprongen en in het veld geloopen. Zij is in eenen waterput gevallen en ver dronken. Rond 6 uren heeft men haar lijk opge haald. Zij laat een kind van 1 jaar en een van 9 dagen achter. De genaamde Theodoor De Zaeger, wonende te Geeraardsbergen, Molenstraat en brouwersknecht bij de kinderen An- theunus, was Dijnsdag in den namiddag, ledige flesschen op eene plank aan 't zet ten, waaronder eene flesch met vitriool zich bevond zulks niet wetende, keerde hij de flesch boven zich om, en kreeg het gevaarlijke vocht in het aangezicht,waar door hij schrikkelijk verbrand werd. De heer doktoor De Block heeft hem de eerste zorgen toegediend en hij is vervolgens naar zijne woning overgebracht. Zekere K., vroeger boekhouder in een voornaam handelshuis van Brussel, vervolgd voor talrijke schriftvervalschin- gen, was het land uitgevlucht. Sedert eene week was hij te Brussel teruggekeerd, letterlijk op zijn tand- vleesch loopend. Eindelijk is hij, dood van honger, in een policiebureel aangeland, waar hij niets beters verlangde dan een beet brood tusschen de tanden en een dak boven het hoofd Natuurlijk deed hij volledige bekente nissen. De onderzoeksrechter heeft het meisje Schelfhaut van Wambeek Woens dag morgend een langdurig verhoor doen ondergaan en de verdachte is nu niet meer zoo hardnekkig in hare looche ningen. Zij erkent, met haar kind naar Wam beek te zijn gegaan. Terugkomende, had zij den binnenweg nevens de beek ge nomen in plaats van den grooten weg. En, op het oogenblik dat zij de beek overstak gleed zij uit op de kleine brug 1 het kind ontglipte haar. Toen zij er in gelukte, het uit de beek te halen, was het dood. Toen, niet meer wetende wat doen, en vreezende van moord op het kind te zullen verdacht worden, wierp zij het lijkje terug in het water, na de voorzorg te hebben genomen, het te ontkleeden, opdat men het aan de kleeren niet zou herkennen. De onderzoeksrechter heeft de ver dachte in hechtenis gehouden. M. Ivan Flaveroff, Servische afge vaardigde bij het congres der handels kamers, is in zijne slaapkamer, in het hotel dat hij te Brussel betrok, stervend gevonden. Hij was door de gaz verstikt. Op de verdieping daar boven vond men eene dame, de moeder van eenFranschen priester, den eerw. h. Morin, van Vitry, insgelijks dood, eveneens verstikt door de gaz, die uit de lager gelegen kamer was opgestegen. kwam een kerel in volle vlucht afgereden. De policie hield hem slaan. Door vragen in het nauw gebracht deed hij bekentenis sen. Hij zegde den velo 's morgends ge stolen te hebben. De dief gaf den naam op van Oskar Temmerman, wonende te Gent. Hij is naar Terneuzen overgebracht en opgesloten. De plaats, waar de nieuwe basiliek van Koekelberg zal worden gebouwd, wordt thans door een groot schutsel om sloten. De eerste steen zal door den koning gelegd worden op 12 October. August Van den B.... landbouwer te Zomergem, is Dijnsdag morgend, door den eersten tram naar Gent, het hoofd afgereden. Het ongeluk gebeurde tusschen Zomergem en Ursel. Naar men zegt was Van den B., dronken zijnde, opderig- gels in slaap gevallen. Een patroon te Gent zond dezer dagen eenen zijner leerjongens om 10 fr. CARTEi-LETTRES. De jongen die mis ver staan had, kwam terug met 10 fr. var- kens-kotteletten. Dat zal dien baas leeren Fransche boodschappen geven. De kermis van Vorsselaar is Maan dag nacht door een bloedig drama ge stoord. In eene herberg moet twist ont staan zijn, die weldra in een brutaal gevecht ontaarde. Eensklaps werd door de omstaanders een smartkreet gehoord. De genaamde Van Looy zegde dat hij gestoken was en inderdaad 't bloed vloei de geweldig uit eene gapende, wonde, die men hem met een mes had toegebracht. Gezien den gevaarvollen toestand van het slachtofler werd de geneesheer onmidde- lijk geroepen. Deze verklaarde de wonde zeer erg. Inderdaad de longen waren ge kwetst. Het slachtoffer werd Dijnsdag morgend bediend van de laatste sacramenten. De dader scheen des morgends nog niet gekend te zijn. Dijnsdag namiddag was de zaak klaar en de dader gekend. Hij zal dus weldra aangehouden zijn. Het parket van Turnhout werd per telegram verwit tigd. Het heeft onmiddelijk den vrede rechter van Herenthals afgevaardigd om een onderzoek in te stellen. Deze kwam ter plaatse en heeft den gekwetste onder vraagd voor zooveel zijn toestand zulks toeliet. Ook de gendarmen van Herent hals zijn ter plaats geweest. Een zeer stoutmoedigen diefstal is Dijnsdag gepleegd ten nadeele van M. Pletser, rentenier, woonachtig Capucie- nenvest, te Mechelen. Deze heer was Dijnsdag morgend naar Luik vertrokken. Bij zijne terugkomst 's avonds om 11 ure, stond hij niet weinig verbaasd dat de lamp in de keuken brandde. Er was geen twijfel of dieven hadden zijne woning bezocht. Inderdaad al de kassen waren opengebroken en al wat waarde had was verdwenen. De ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen en juweelen zijn van groote waarde. De schelmen hebben vruchteloos gepoogd de brandkas te openen. De policie doet een ieverig on derzoek. Donderdag morgend toen te Den- dermonde de werkmanstrein van Lokeren rond 4 uren de groote brug der Schelde overkwam, sprong dc lokomotief en wel dra een aantal waggons uit de sporen en bonste op den ijzeren vloer der brug. De beide plankieren nevens de spoorbaan zijn vernield,al de ijzeren platen gekromd 1 van een gerukt. Alles bepaalt zich gelukkiglijk bij stoffelijke schade. Men ijst bij de gedachte dat het ongeluk eenige meters verder had kunnen plaats hebben, dan ware heel de trein in de Schelee terecht gekomen. Men is er in gelukt den trein weer op de riggels te plaatsen, welke dan door eene hulplokomotief is weggesleept geworden, het machien gansch ontred derd zijnde. Bij den heer G. Heynderickx, likeurhandelaar te Meirelbeke, op de wijk Kuiël, staan twee kerselaars in vollen bloei. In den nacht van 8 tot 9 dezer was de controleerder der douanen van Nieuw- poort, M. Magnel, vergezeld door den douanier Bener, op ronde tusschen Coxijde enOost-Duinkerke.toen hij eenen persoon op het strand bemerkte, die er geenszins als visscher uitzag. Eene smok- kelpartij vermoedende, hield M. Magnel den persoon aan en loste een revolver schot, om de douaniers, welke in de nabijheid op ronde waren, aandachtig te maken. Een sterke gasreuk werd des morgends ten 4 ure aan de kamerdeur opgemerkt en men drong binnen.Een gasbek was slecht gesloten. Het slachtoffer is naar het hospitaal gevoerd. M. Flaveroff is niet dood, maar zijn toestand is hopeloos. M. Flaveroff is 40 jaar oud bij was naar Brussel gekomen als afgevaardigde van Servië bij het kongres van koophan delskamers. In het zelfde hotel was Maandag avond een Fransch priester afgestapt. M. Morrin genaamd, afkomstig van Dietrich, verge zeld van zijne moeder, 68 jaar oud. De dame was op het tweede verdiep gelogeerd, boven de kamer van den heer Flaveroff. De priester ging rond 6 uren zijne moeder wekken. Hij klopte doch bekwam geen antwoord. Eindelijk brak men de kamer open. De dame lag dood in haar bed. Een sterke gasreuk werd ook hier vastgesteld. De gas uit de kamer van M. Flaveroff was door eene kleine opening in de kamer van Mad. Morrin gedrongen. Woensdag voormiddag werd de heer Toolens, aannemer te Terneuzen, zijnen velo geknipt te Sas-van-Gent. Men verwittigde de policie, die seffens telegra feerde naar de policie van Sas-van-Gent. Dc grens werd afgezet. Om a i/a ure visschers (op i5 Sept. a. s.) het mossel zaad af te werken in de Belgische havens gelegen aan de zeekust. Voorzeker een goed gedacht, daar het mosselzaad anders toch maar in den duin en strand slaat met stormweer, en nu in het levensonder houd van den visscher zal voorzien. Eene facadewet. Dank aan de clerikale wet van 1889, zijn in België 55,000 werkmanswoningen gebouwd, waarvan evenveel werklieden eigenaars zijn of zullen worden. Gerekend aan 5 meters fasade per huis, maakt dat 275 kilometers facade. Dat is dus eene echte fa5adewet, die tot eere strekt van M. Berrnaert, den deken der werkmanswoningen, zooals de Fransche afgevaardigde op het congres n Luik hem noemde. Wij zouden wel eens de facades van de socialisten willen zien. Buiten die van het huis van Demblon, te Fond-Pirette, van het Wit Kasteel van Vandervelde en van de villas van Furnemont, zou het al heel weinig zijn. Is wellicht de socia listische partij slechts eene fa^adepartij voor de werkltede.; er. is het socialism zooals de Socialiste de rYonne zegt soms niets anders dan een goed ambacht voor dezen die er weten gebruik van te maken Dijnsdag nacht zijn dieven gedron gen in de stalling van M. Depercenaire, te Nijvel. Zij namen eene merrie mede en negen veulens volgden. De gendarme rie is op zoek gegaan en vond de beesten terug te Petit-Roeulx. De dieven hadden liet hazenpad gekozen. De brand, uit Gembloers gemeld, is niet zoo erg als men wel vreesde. Het vuur ontstond volgens een later bericht in den ouden klokkentoren van de thans vervangen kerk. Het gevaar was groot voor de redders, daar de naald op 't omvallen stond. Uit veroorzaakte eene soort van paniek en leidde tot het bevel, de omliggende huizen te ontruimen. Rond 11 uren viel de toren om en kwam te recht in den hof der pastorij. De vier klokken, waarvan de grootste 2000 kilos weegt, kwamen terecht op een gemetseld gewelf. De omstaande huizen hebben veel gele den, maar werden niet, zooals bij tele foonbericht luidde, geheel vernield. De pompiers van Namen, die per bij zonderen trein ter plaatse werden gezon den, hebben niet hoeven te werken. De oorzaak wordt aan bliksem toegeschreven. Waai-om hoest men? als de Siroop Depratere op eiken ouderdom in 20 uren den hevigsten hoest geneest. Zij is een onfeilbaar middel tegen de kink hoest, kramphoest, bronchiel en zelfs de tering. Duizende getuigschriften zijn er een sprekend bewijs van. 2 fr. de flesch, te Oostende, bij den apotheker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Calle- baut Dinsdag morgend vond men op de lijn Toerkonje-Oostende, nabij de halte van den Ossenpoot het vermorzelde lijk eener vrouw. Men ging dadelijk op zoek om de identiteit der vrouw vast te stellen en na eenige uren opzoekingen ontdekte men dat het gevonden lijk dat was der echtgenoote Deschamps, van Halewijn, die Maandag namiddag per ijtuig met haren echtgenoot naar de novene van Dadizeele was geweest. Deschamps had in Roncq eenige bood schappen moeten verrichten en zijne vrouw was met het rijtuig alleen wegge reden. Zij was echter niet tehuis geweest en de ongelukkige echtgenoot weet niet wat denken over het droevig einde zijner Op den knal van het revolverschot namen verscheidene kerels, welke door de douaniers eerst niet gezien waren, de vlucht. Op het strand echter zag men eene mandflesch liggen een weinig ver der nog eene. Men ging ze halen, doch toen men naderbij kwam, zag men dat er een zevental waren. Ook een bootje lag op het strand. Er werdt op alles beslag gelegd. Het bootje draagt het merk a N 16 Panne. Het aangeslagene vertegenwoordigt eene waarde aan rechten van meer dan 5000 fr. In den nacht van Maandag tot Dinsdag heeft men te Mechelen eene groote hoeveelheid voorwerpen gestolen, toehoorende aan den ondernemer der waterwerken. De dieven moeten in groot getal geweest zijn, aangezien er balken ontvreemd zijn van 4 meters lengte op 5o centim. breedte en 20 centimeters dikte. Een onderzoek is ingesteld. De policie denkt op het spoor der daders te zijn. De mosselhandel bloeit dit jaar uit stekend Uit de gemeente Philipper.e worden wekelijks naar België en Frank rijk, ongeveer 4000 zakken mosselen ver zonden dit is dan ook te danken aan de goede kwaliteiten. Groote afnemers zijn de Brusselaars, die dagelijks i5o zakken verbruiken. Die mosselen worden ver kocht van fr. 5-5o tot 6 fr. en daarboven daarvoor hebben zij eerste kwaliteiten, hetgeen men moules-parquées noemt. Weldra zal er wederom eene vergune ning verleend worden aan de Belgisch- vrouw. Een onderzoek is geopend. Het parket heeft zich naar Wezen beek begeven, waar ten huize van burge meester de Burbure een brutale diefstal heeft plaats gehad. Een der bedienden had gerucht in de beneden vertrekken gehoord en, meteen geweer en een pis tool gewapend, doorzocht hij de zalen van het kasteel. Plotseling werd hij aan gevallen door den dief, die hem bij de keel greep en eer: messteek in de hand toebracht. Nu ontstond eene worsteling, in welke een schot afging, dat heel het huis te been bracht. De dief maakte ge bruik van de verwarring om de vlucht te nemen. De geneesheeren van Verviers hou den zich bezig met de studie op eene nieuwe soort van zinneloosheid. 't Geldt namelijk eenen inwoner, op wien de alcool de zonderlingste werking uitoefent. Wanneer die man tamelijk dronken is, wordt hij onweerstaanbaar gedreven tot het stelen van meubelen, om die dan in hel water te werpen. Een gek zonder kuren is niets weerd, zegt het spreekwoord. Hongarië. Twee kinderen door eene slang ge dood. Uit Buda-Pest word gemeld dat de twee zonen van den burgemeester van Prezlin, die in een veld speelden, door eene slang werden gedood. De twee lijken werden gevonden en men meende algemeen dat de kinderen door een wild dier waren overvallen ge worden. Eene ware paniek heerschte onder de inwoners der omstreken en men dorst zich op straat niet wagen. Alsdan ontdekte men dat uit den Dierentuin eene slang verdwenen was. Men ging op zoek en vond het dier in eene weide. E«. n onderzoek werd geopend en alsdan kwam aan het licht dat de wachter, die met den oppas van de slang was gelast, verzuimd had deze te eten te geve-?. Mee- nende dat het dier dood was, ging hij de slang in de rivier werpen en verklaarde aan de bestuurders van den Dierentuin, dat de slang ontsnapt was, Toen de bevolking het misdrijf van den oppasser vernam, werd het huis van den wachter bestormd en dezen zoo erg mis handeld, dat hij in bedenkelijken toestand naar het gasthuis moest overgebracht worden.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2