Donderdag 21 September 1905 3centiemen per nummer 56ste Jaar 3597 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het Catholiek onderwijs in België. HET GEHEIM IMUlllU l'/ll Kartel tusschen libe ralen en socialisten. Democratische maatregel. DENDERBODË l it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 vi or zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UU1M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v.n dit blad. AALST, 20 SEPTEMBER 1905 Hoe dikwijls hebben onze tegenstrevers ons riet verweten dat de catholieken de afbrekers zijn van het onderwijs, en noch tans, rechtuit gesproken, is ereene poli tieke partij in België welke meer scholen gesticht heeft, welke meer opofferingen gedaan heeft om het onderwijs op een goeden voet te brengen En zoo België heden aan de spits der volkeren staat om haar onderwijs, getui gen de groote onderscheidingen dc-or het Belgisch onderwijs bekomen op de ten toonstellingen van Parijs en Chicago, is het riet het vrije catholieke onderwijs welke het meest tot het bekomen van deze uitslagen bijgebracht heeft Wij kunnen gerust JA antwoorden, zeker dat wij niet kunnen gelogenstraft worden door de uitslagen der wedstrijden welke jaarlijks tusschen de officieele en vrije gestichten plaats hebben. Voor het lager onderwijs is het nog enkel op landbouwgebied dat er wedstrij den ingericht worden, en zooals wij het onlangs bewezen, bekleedt hier het vrije catholiek onderwijs eene schitterende plaats. Heden willen wij de aandacht vestigen op de uilslagen der wedstrijden van de welke het Staatsblad de uitslagen komt bekend te maken, wedstrijden welke jaar lijks plaats hebben tusschen de gemeente collegiën, de atheneums en de gepatron neerde collegiën. Hoe men de cijfers ook draaie, altijd staan de gepatronneerde collegiën op den eersten rang. Om alle misverstand te vermijden, zul len wij doen opmerkt n dat 8 gepatron- neerd: collegiën en 28 officieele gestichten (atheneums, gemeente-collegiën, aanhan gende afdeelingen) aan de wedstrijden deel genomen hebben en dat wij rekening houden alleenlijk van de wedstrijden in dewelke de leerlingen van de verschil lende gestichten te samer. hebben ge kampt. In de 14 verschillende vakken van deze wedstrijden hebben de 8 gepatroneerde gestichten 201 onderscheidingen behaald, terwijl de 29 officieele gestichten er slechts 277 behalen, hetgeen maakt dat ieder catholiek gesticht gemiddeld 25,1 onder scheidingen behaalde tegen 9,55 per offi cieel gesticht. Zooals men ziet is de ver gelijking verpletterend voor de officieele gestichten. VAN DEN O 75® Vervolg. XXVIII. Het nummer, waarop Jacob Stanley ingeschreven stond, was 37542 en hij was gekerkerk op de derde verdieping in gang A, cel 42. Op de inspectie, of op we§* naar de schoenmakerswerkplaats,waar hij arbeid de,gaf de ring om zijn arm alle mogelijke inlichtingen omtrent zijn vonnis. Het opschrift luidde aldus D. A. 37>542 7 De twee bovenste letters beduidden, Dwang-Arbeid.de volgende cijfers wezen het nummer aanwaarop hij ingeschre ven was, terwijl het derde teeken inlich tingen verschafte omtrent den tijd, dien hij in dc gevangenis moest doorbrengen. Dus zeven jaren dwangarbeid. Hoewel Jacob Stanley een Zigeuner was, en een groot deel van zijn leven Er is nog beter de 8 gepatroneerde collegiën behalen alleen meer onderschei dingen dan de 26 minst bevoordeelde officieele gestichten. Neemt men ieder gesticht afzonderlijk, dan zijn het weer de catholieke collegiën welke vooraan de lijst komen. Ziehier deBaangaande eenige zeer be langwekkende cijfers Thielt, catholiek, behaalt 55 onder scheidingen Kortrijk, catholiek, 34 St«Truiden, catholiek, 29 Herenthals, catholiek, 29 Poperinghe, catholiek, 22 terwijl de groote atheneums er maar arm- zaliglijk van afkomen Luik, 3o onderscheidingen Antwerpen, 25 Elsene, 23 Gent, 19 Brussel, 10 Bergen en Brugge, 9 Aarlen, 12 Men zal opwerpen dat er maar weinig leerlingen zijn in de grieksch-latijnsche, de eenige waarvan hier rekening ge houden is van deze atheneums Deze opmerking houdt geen stand,daar in 1902 de atheneums van Luik, 210 Brussel, i38 Antwerpen, i3o en Bergen, 108 leerlingen telden voor de Grieksch-Latijn- sche studiën. Geen enkel gepatronneerd gesticht heeft zooveel leerlingen in hare grieksch-latijnsche afdeeling als Luik Poperinghe telde er zelfs maar 84 in 1902. Zoo men een genoegzaam aantal offi cieele gestichten nemp, zooilat zij door hun aantal leerlingen merkelijk de 8 gepatronneerde gestichten overtreffen, dan nog blijft de overwinning aan deze laatste. Nemen wij bijvoorbeeld,al de gemeente collegiën, bijna allen ondersteund door liberale gemeentebesturen, bevolkt met liberale leeraars, dan komen zij nog niet de hoogte der zolen van het meeren- deel der gepatronneerde gestichten afzon derlijk genomen. De 7 gemeente collegiën behalen in derdaad slechts 18 onderscheidingen allen bijeen geteld, terwijl Thielt, Kortrijk, St- Truiden, Herenthals, Poperinghe, er wederzijdsch 55 34 29 23 en 22 behalen. Is het alleen in 't latijn en in 't griekseh dat de catholieke gestichten onderschei dingen behalen O neen, want in al de vakken de wiskunde, de wetenschap per,, het fransch, het vlaamsch, en het duitsch overal zien wij ze vooraan. in de open lucht had doorgebracht, was hij zwaar ziek geweest en de genetsheer der gevangenis had bevolen hem slechts licht werk te doen verrichtten. Daarom was hij geplaatst in de schoenmakers werkplaats, waarvan het gevolg was, dat hij de gevangenis nooit verliet, daar het buitenwerk voor hem te zwaar geacht werd. De doktors hadden hiermeê eene goede bedoeling, maar zij sloegen de plank toch mis. Jacob Stanley was juist ziek gewor den, omdat hij, steeds gewoon zijnde aan versche lucht en veel beweging, zich niet kon gewennen aan het leven in de gevangenis. Hij miste het gezicht van het gras, de groene boomen en de warmte der zonnestralen. De verplaatsing naar den werkwinkel deed hem kwaad in plaats van goed. Ware hij slechts ge plaatst aan de boerderij der gevangenis, om de peerden en het vee te verzorgen, om te graven en te spitten. Of had men hem slechts gebruikt om turf te steken, dan zou zijne gezondheid wel terugge keerd zijn. Daar hij van zijne kindsche jaren af gewoon was aan het leven in de opei. luebt, zou hij ongetwijfeld beter dan anderen weerstand hebben geboden aan vochiigheid en koude. Thans was Jacob Stanley de schaduw van een mensch ge worden, zoowel wat lichaam als geest betrof. Het rapport omtrent dien man, dat Robert van den hoofd-cipier ontving, In de klas van rhetorica hebben de catholieke collegiën gemiddeld 1 onder scheiding behaald terwijl de officieele ge stichten er slechts gemiddeld 0,75 beha len. Doze cijfers welke onzen catholieken Brusselsche confrater Le Patriote uit het Staatsblad trekt, bewijzen genoeg welk eene schitterende overwinning de catholieke gepatronneerde gestichten be haald hebben. 't Is een klinkend antwoord op de laste- rige aantijgingen der liberale en socialis tische pers, welke in deze laatste tijd weer vol waren van partij der dompers, de catholieken willen niet dat het volk onder wezen wordt, en nog wat vertelseltjes van dezelfde soort. De ouders, van hunnen kant, aange moedigd door deze schitterende uilslagen, zullen hun vertrouwen blijven gunnen aan het catholiek onderwijs. In deze ge- slichten hebben zij waarborg, dat hunne kinderen onderwezen worden in vlaamsch, fransch, duitsch, de wetenschappen, enz. doch ook, en dit is eene zeer belangrijke waarborg, dat hunne kinderen er eene christelijke opvoeding bekomen, dat in geen ei kei officieelgesticht kan gegeven worden. Wij kunnen dan ook niet genoeg, de ouders aanzetten, nu dat wij het einde der verlofdagen naderen, er ernstig op na te denken aan welke gestichten zij hunne kinderen zullen toevertrouwen, dat zij ernstig inzien of het uitgekozen ge sticht alle waarborgen oplevert zoo voor de godsdienstige als voor de wetenschap pelijke opvoeding. De uitslag is niet twij felachtig, wat wij hierboven onder de oogen onzer lezers stellen, bewijst het khar en duidelijk. Catholiek. De socialisten verklaren zich bereid in de kamerkiezingen van Mei aanstaande met dj liberalen samen te loopen. Zulks moet men afleiden uit hunne verklaringen en handelwijze. Wat onbetwistbaar is, 't is dat zij zich hoegenaamd geene moeite geven om het kartel met hunne blauwe bondgenooten te vergemakkelijken en het door de vrees- achtigen te doen bijtreden. Verre van zich bezadiger in hunne po lemiek en toegevender in hunne eischen te toonen, verdedigen zij openlijk weg hunne leerstelsels, laten geen enkel grond beginsel varen en weigeren zelfs er eeni- gerwijze over te zwijgen. was over het algemeen gunstig. De ver oordeelde 37,542 had geen lastig karakter. Hij gehoorzaamde aan de regels,was zeer bedaard en deed zijn uiterste best om met lof vermeld te worden, in de hoop voor verkorting van straftijd in aanmerking te komen. Zijn iever was zoo groot, dat hij zelfs geweigerd had om opgenomen te worden in de ziekenzaal, hoewel zijne slechte gezondheid hem hiertoe recht gaf. Maar gedurende het verblijf in het hospi taal kon een gevangene zich niet onder scheiden door goed gedrag, zoodat hij dan ook de kans verloor om vermindering van straf te krijgen, Jacob Stanley, die hiermeê volkomen op de hoogte was, had bepaald geweigerd zich ziek te melden, verkiezende om zoolang te werken als zijne vervallen krachten dit toelieten. In den lesten tijd echter was er het een of ander gebeurd, dat hem uiterst droevig had gemaakt. Eene bepaalde overtreding van het reglement had zelfs ten gevolge gehad, dat hem een brief van een familie lid, waarnaar hij zoolang hartstochtelijk verlangd had, onthouden was. Alleen, in geval hij zich goed gedroeg,zou men hem den brief overhandigen. Robert Power werd als hulp-cipier ge plaatst op de derde verdieping, Het was de tweede dag na zijne aankomst, om streeks het middaguur, waarop de gevan genen hun middagmaal krijgen. De eene troep na de andere verlaat de werk plaatsen, de deuren van de cellen slaan Men bemerkt het klaar en duidelijk dat de rooden het vast besluit hebben geno men hunne medewerking aan de blauwen peperduur te verkoopen. Zij zijn van de machteloosheid der blauwen bewust en zij willen er van ge bruik maken om hunnen rooden haring te doen braden. Onze liberalen wezen er van overtuigd de socialisten zullen hen hunne mede werking niet toestaan om slechts anti godsdienstige politiek te kunnen maken zij bedriegen zich grootelijks. 't Is alleen als colectivisten en republikeinen dat ze de liberale kliek willen steunen. Overi gens de roode chefs verklaarden het on langs zonder omwegen. Meer dan een onbewimpelde verklaring in dien aard zijn er aan te stippen bijna wekelijks treft men er aan. Nog onlangs trof men in Le Pkuple het Brussel sche roode orgaan, gen schrijven aan geti teld Republiek en Koningdom door 't welk de republiek als regeeringsvorm voor ons land voorgestaan wordt. Be doeld schrijven besluit met smaadvolle beleedigingen tegen Z. M, Onzen Koning en ten slotte leest men Het Koninkdom leidt, uit fijnen 11 aard zelf, tot de dwingelandij hiervoor ii er geene ware democratie buiten de republiek Hoe kunnen de liberalen die zich als koningsgezinden voorstellen me» de roode republikeinen samen gaan. Aan Deneergalm is 't woord om dit ui1 te leggen I... beurzen bestonden, zien hunne cliënteel vertiend ubbelen. Ook is er nooit zooveel gereisd als dit jaar. Men meende eerst dat de tentoon stelling van Luik aan de badsteden eene zware concurrentie zou doen, dat Brus sel, Antwerpen, Brugge en de Ardennen- streek minder bezocht zouden worden. Juist het tegendeel is gebeurd. Men ging niet van huis, alleen om Luik te zien, maar om daar zijne omreis door het land te beginnen of te eindigen. De vijfdaagsche abonnementen zegt de Petit Bleu. hebben tot waarlijk buiten gewone uitslagen geleid, over welke zoo wel het bestuur als het publiek zich geluk mag wenscheu. En het blad geeft cijfers, om zijn ge zegde te staven. Alleen in Augusti igo5 werden er 68,511 abonnementen van vijf dagen ge nomen, tegen 32,000 in hetzelfde tijdver loop van 1904. Wat de vcertiendaagsche abonnemen ten betreft, deze beliepen in Augusti 190410111,951 en in Augusti 190J tot 15,057, ofschoon men gevreesd had dat de vijfdaagsche abonnementen die van veertien dagen zouden hebben doen ver minderen. Dit alles zal echter niet beletten dat bij de eerste de beste gelegenheid, bij voor beeld, tegen de kiezing, de liberalen de ministers als dompers en achteruitkrui pers zullen willen doen doorgaan. Of zij, die er van profiteerden, daar naar zullen luisteren, is een ander paar Indien ooit een ministerie een maatre gel heeft genomen, die van aard wrs om de algemeene tevredenheid uit te lokken, was het wel die der vijfdaagsche spoor wegabonnementen. Niet een enkel blad, zegt het Han delsblad, hoe hevig anti-ministerieel ook, heeft er een woord van afkeuring over laten hooren, wel integendeel. E11 elk profiteert er bij kleine burgers en werklieden, die nooit op reis gingen spoorweg- en treinbedienden voor wien de controol veel vergemakkelijkt is sta tieoverste die weinig of geen aanvraag meer hebben voor pleziertreinen. Dat is voor 't geen de bedienden be treft doch er is iets anders. Kleine ste den, waar vroeger nooit toeristen kwa men kleine hotels, die voor burgers open en dicht. Dan komen de manden met brood en tinnen borden met soep en hutsepot, en vervolgens wordt er ge- eten Op raad van den vriendelijken hoofd cipier, had Robert dit oogenblik gekozen, om zich te vertoonen. Elke veroordeel.le krijgt een uur voor het gebruik van zijn maal. Gedurende dezen tijd heeft hij ruimschoots den tijd om te eten, zijne hangmat op te rollen en zijne cel te reini gen. Is hij hiermeê gereed, dan mag hij, als hij kan lezen, een boek ter hand ne men, want de gevangenis heeft eene boekverzameling, en de gevangenen die zich zeer goed gedragen, kunnen er ge bruik van maken. Indien hij daartoe lust gevoelt, mag hij gaan slapen, in de cel op en neer wandelen,of zich op zoodanige wijze bezig houden als binnen de grens valt van de weinige middelen, die ter zijner beschikking staan, 't Is ook gedu rende het middaguur, dat de dokter zijne ronde doet om de gevangenen te bezoe ken, die ziel 1 ziek gemeld hebben, en de commandant is dan genegen om de klachten te vernemen. Dit achtte men het meest geschikte tijd perk om op te treden. Stanley kwain den trap op, te midden van eene bende, die zich haastte naar de cellen, niettegen staande cr strikt bevel gegeven was, dat men slechts bedaard en kalm door de gangen mochtloopen. De Zigeuner ech ter toonde geen haast. Zijn gang was Bijgeloovigheid. Trrs Bits schrijft het volgende over de bijgeloovigheid der Engelsche inbrekers De inbrekers zullen nooit trachten in een huis binnen te dringen, waar eene scheele dienstmeid is. Wanneer een dief over dag drie paar den heeft zien nederliggen, zal hij nooit den volgenden nacht gaan stelen. Een inbreker deelmakende van eene gevreesde bende, had zich eens door de politie laten bij de ooren nemen. Hij verklaarde dat de leden zijner ben de nooit zullen inbreken in huizen welke de volgende nummers dragen 22, 111 en 444. 't Is mogelijk, maar wij denken dat ons galgenaas zoo nauw niet kijkt. vermoeid, zijn bleek gelaat was op de borst gebogen en hij toonde niet de min ste blijdschap over net vooruitzicht, dat het middagmaal hem wachtte. Hij was een mager man, van middelbaren leeftijd, met donker haar en baard,kort afgesneden natuurlijk. Robert merkte dadelijk op, dat zijne oogen dezelfde eigenaardige, sta rende uitdrukking hadden, die ook zoo opvallend was bij M. Sint-Alba. Bekend met beider afkomst van Zigeuners, ver wonderde deze gelijkenis hem in geenen dtele. Groote, starende oogen waren blijkbaar eene eigenaardigheid van dit geslacht. Toen hij de cel naderde, in welker nabijheid Robert stond, zag Stanley op. In een oogwenk herkende hij den jongen "inspecteur, niettegenstaande de uniform van gevangenbewaarder, en zoo bleek als een doode, deed hij huiverend eene schrede achterwaarts. De dokter 1 riep hij uit. De dokter I Zoo, zoo, herkent gij mij 1 zegde Robert, terwijl hij met eenig medelijden den veroordeelde, die voor hem stond, van het hoofd tot de voeten opnam, 't Was moeilijk in dezen verworpeling der maatschappij den man terug te vin den, dien hij in Woolchester ontmoet had. Ja, zegde de gevangene, naar lucht snakkend en nog niet van zijne verbazing bekomen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1