De Hopoogst in 1905. AELST. Allerhande nieuws. zoowel voor officieren als cadetten. Ove rigens is het rooken van sigaretten in alle klassen en op eiken leeftijd vrij algemeen. In Italië is in de zeevaartkundige en de militaire scholen het rooken geoor loofd in de uren van uitspanning. Pijpen rooken is verboden. Rooken is verlboden in scholen maar er bestaan geene bepalingen voor hoogeschool en seminariën. In Japan is het rooken verboden aan jongelingen beneden de 20 jaar. Ouders of voogden en ook de verkooper van de tabak, worden bij overtreding ge boet. In andere landen bestaan geene beperkende bepalingen. 't Ie eene kreemerij. Wij hebben Groene Pie menigmaal uit gedaagd den persoon of personen aan te wijzen die hem, in naam der cat hol i eken van ons Arrondissement, voorstellen van toenadering en vrede hebben gedaan of deden... Weken en weken heeft de groote groene Jan, die twee sigaren oprooken kan en dan er nog eene kon van weggeven, onze uitdaging onbeantwoord gelaten en zon dag jl. geweerdigt hij zich zijnen groenen mond te openen, niet om de persoon of personen aan te wijzen die hem het vre deverdrag voorstelden, maar om te zeg gen u Wat de uitdaging aangaat van Denderbode wegens de ons gedane voorstellen, dat is eene laffe kree- merij. Eene laffe kreemerij 1 onze uitda ging Wij dagen u uit uwe bevesti gingen, niet alleen in 't Land van Ailst, maar zelfs ter Volkskamer gedaan, goed te maken, 't is te zeggen, te bewijzen dat gc niet gelogen hebt, en eindelijk in het nauw gedrongen, denkt gij u, op eene uiterst ellendige wijze, uit den slag te trekken. G'hebt dus gelogen, Groene Pie, lijk een gemeine Poetj... Indien er politieke laffe kreemers in België te vinden 2ijn dan zijn het wel de groene chefs die niets anders dan met volksfopperij omgaan, die om de eenvou dige menschen des te beter te verleiden een kleed blijven dragen waarvan zij on- weerdig zijn geworden Ziedaar laffe kreemerij I.... Men vraagt ons nogmaals of het dan toch waar is dat baas Fonteyr.e, te Antwerpen in zijne herberg, burgersklee- deren aantrekt en maar met zijn priester kleed verschijnt op de meetingen en be toogingen om de groene leugens, versma dingen en lasteringen, de valsche beloften door de snullen te doen slikken Wij weten het niet, wij hebben het persoonlijk niet bestatigd 't schijnt nochthans waar te zijn. In alle geval 't ware niet te verwonderen, de groene kreemers zijn tot alles in staat.... De onzijdige schoolmeesters hielden onlangs congres te Luik dat voor gezeten was door de haat volste godsdienst hater der vrijmetselarij van België en vreemde landen. Natuurlijk was het con gres tegen den R. C. Godsdienst gericht en het groot thema was dan ook het ver plichtend onderwijs. Maar dit verplich tend onderwijs moet onzijdig zijn en waarom Omdat, zeggen zij in hun verslag, de onderwijzer aan geen geloofspunt mag onderworpen zijn... Onze armtierige Dendergalm, de spuwbak waarin zekere liberale school- pedanten hunne duivelsche gal uitspu wen, eischt het onzijdig verplichtend onderwijs. Welk doel willen de liberalen bereiken De Toekomst van Limburg een Hasseltsche geuzenorgaan zegt onbe wimpeld Omdat het verplichtend onder- wijs het middel is om de kinderen buiten de religie te onderwijzen en op te voeden. Ouders hoort ge dat De gekende hengst Cains toebehoorende aan M. Edmond Blanc, is verkocht aan den Duitschen sportman, baron Ed. von Oppenheim, van Keulen, voor de som van 3oo,ooo fr. Van 1902 tot igo5 behaalde CaIns 40 eerste prijzen. VRIJDENKERSCONGRES. Om onze geachte lezers een gedacht te geven van wat het vrijdenkers-congres te Parijs is geweest waar ook de roode chefs Hector Denis en Furnémo it, in naam der Belgische vrijdenkers het woord voerden, laten wij den beknopten inhoud volgen van de besluitselen der verschillige ver slagen die daar werden voorgelezen en er letterlijk uit overgeschreven. Attentie De inenscb is een maatschappelijk dier. Evenals de planten, de dieren, de sterren en de stof is hij bepaald, 't is te zeggen, dat hij niet vrij is, maar ver plicht te handelen, uit hoofde van het maaksel der cellen waaruit hij bestaat, volgens gebiedende, ontwijkbare regels, die hem geleiden naar onbekende doel einden. b Zijne daden hangen af van oorzaken, welke hij ondergaat zonder ze te besturen. Hij kan er dus niet voor verantwoor delijk gehouden worden. Het straf wetboek moet geheel heromgewerkt worden, want het is de samenleving die moet verantwoordelijk gesteld worden voor de misdaden die in haar midden worden gepleegd. De misdadi gers zijn zieken I b De zedeleer is, volgens de nieu we wetenschappelijke opvattingen, een voortbrengsel van de gewone natuur- scheikundige werking van onze cel len. Zij is een natuurlijk feit, aan het welk men noch eenen oorsprong noch een gezag mag toeschrijven die ze in 't bij zonder verschillend maakt van al de andere werken van den menschelijken geest. b pijgevolg de zedeleer verandert, evenals de samenleving, door en voor welke zij gemaakt is. Pilatus Daens is kwaad, verbolgen vol duivels gestampt omdat men te Assche aan de groene volksfoppers verboden heeft meeting te houden op de straat. Nu M. De Coster, Burgemeester van Assche, is daar de schuld van en Pilatus vraagt u Hoe is 't mogelijk dat M. De Coster, die sedert drie jaren in de Bel- gische Kamer zwijgt en luistert, den zin nog niet verstaat van 't art. 14 der Grondwet dat luidt als volgt De vrijheid van zijne denkwijze in alle za- ken openlijk te bctoogen is gewaar borgd. En de heer De Coster zal het zich ge denken want hij, Pilatus, zal het minis terie interpelleeren over zijne handelwijze want u M. De Coster als Burgemeester en nis Volksvertegenwoordiger, heeft een dubbelen eed van getrouwheid aan de Grondwet afgelegd en op zondag 3 September, door politiek fanatisinus b gedreven, heeft hij zijnen eed geschon- b den. b Wij zouden willen tegenwoordig zijn bij die interpellatie van Pilatus. Ons dunkt ons de heer Minister te hooren antwoorden Hoe is 't mogelijk dat het Brabantsche kiezerskorps nen fopjier naar Volkskamer heeft gezonden uil genoeg om niet te weten dat het art. 19 on zer Grondwet bepaalt dat de meetingen langs den openbaren weg aan de regle menten van politie onderworpen zijn, i. a. w., dat om in t openbaar meeting te mogen houden men er voorafgaande lijk de toelating moet toe verkrijgen van den heer Burgemeester der plaatselijk heid En zeggen dat zoo 'nen uil ook ter Volkskanur zetelt TOEVALLIG viel ons deze week een nr van 't Land van Ablst, van 17 Mei 1891 in handen. Men weet dat be doeld blad gedurig raast over de armoede die in onze stad zoo zeer woedt, dat ze de muren oploopt. Nu welk is de oorzaak hiervan volgens 't Land van Aelst Wat komt er alles verpesten vraagt b 't Land. Wat is d'armoede (in de stad) 't verdriet en de schande der huishou- dens zelfs met de grootste daghuren 't Zedebederf, d'ontucht... Dus, zij die armoede lijden, zelfs met de grootsle daghuren, zijn zedenverder- vers, ontuchtigaards.... Dat is eenvoudig eene vuige lastering naar 't hoofd onzer werklieden geslingerd waar tegen de voorbeeldige levenswijze van onze werklieden protest aanteekent... En de groene krawatterij stelt zich aan als de voorstaanster der werkersbelangen. Achteruit, 't is ongehoord I DENDERGALM, het orgaantje onzer libeialen, komt altijd met eene schijnheilige tronie beweren dat de libe ralen geene vijanden zijn van den Gods dienst, integendeel dat ze het H. Geloof onzer voorvaderen eerbiedigen. Men zou dit allicht aannemen, ware het niet dat hier en daar liberalen worden aangetroffen die het doel van 't liberalism zonder doekjes laten kennen. Zoo drukt Lb Reveil b het orgaan der Bruggesche liberalen, in zijn nummer van 25 Oogst 11. zijne vreugde uit omdat er in de Oogstmaand een Congres van vrijdenkers te Parijs gehouden werd en zoo, Frankrijk een voorbeeld gaf dat beurtelings door alle volkeren moet nageleefd worden Strijd tegen de Kerk en het Geloof. Zedenleer zonder God Scheiding van Kerk en Staat propaganda voor de Vrijdenkerij. Ir» afwachting dat de roode en blauwe broers van 't antikleri kaal leger arm aan arm ter stembus trek ken, zitten zij malkaar, tot tijdverdrijf, nu en dan eens in 't hair. Ziehier de laatste kamming, die de geuzenpartij tan de roode Marjan opliep zij werd toegediend door Vooruit u Het liberalism, schreef dit blad, be streed al de bevredigingswetten, die sedert 1893, door de wetgeving gestemd werden. b De catholieken, wijzer dan de libe ralen, zagen sedert 1886, den toestand in zooals hij zich voordeed en voerden de de arbeidswetgeving in. b Ondanks zijne onloochenbare anti- clerikale strekking heeft de Belgische socialistische partij, van socialistisch oog punt beschouwd, meer te danken aan de clerikalen, dan aan 't liberaal bestuur. b Het onverzettelijk en hardnekkig manchesteriimsm der liberale partij, is opnieuw gebleken tijdens de bespreking der wet op de Zondagrust. De echte en eenige reden van het liberaal verzet is zijne verslaving aan het grondbeginsel van laten doen, laten begaan En dan beweren de liberalen dat ze werkmansvrienden zijn 4 Oude pruiken. La Chronique maakte het volgende portret van de libe rale partij, waar zij een orgaan van is. Levende in een midden, dat noch van de ellende noch van de vervolgingen der politiek iets te duchten heeft, neemt de doctrinair niet aan, dat er buiten hem lieden zijn die wroeten en lijden voor een denkbeeld, die worstelen met on verzette- lijken wil om verbetering van levenslot te bekomen Hij is openhartig, wanneer hij als gevaarlijke lieden aanduidde, deze die aan het heerlijk maatschappelijk ge bouw, door dc vrijheid onzer vadem opgericht, eenen steen willen veranderen al ware die ook vermolmd. De doctri naire is een man zonder beginselen. La Gazette, ook een geuzen blad, voeg bij dit portret het volgende opschrift De kiezers zullen langen tijd nog hun vertrouwen schenken aan de Catholieken, die de ecnig mogelijke regeeringspartij uitmaken. Onze kleinkinderen zullen hel einde niet zien dercatholieke Regeering.» Wieooren heeft, hoore.... LUTHER of liever LOEDER.— De Lutheraansche Dominés zouden van Luther een heilige willen maken. Ja, Luther die door de Daensen als een def tig monnik wordt verheerlijkt, maar die een vuilbaard was. Nu al waren de Lutheraansche Domi nés nog zoo kwaad, wij gaan nog wat over 't zwijn Luther meédeelen Luther of Loeder werd geboren in 1483. Veertien jaar oud zijnde werd zijn gezel op weg naar school door den blik sem dood geslagen. Dit maakte op hem zulken diepen indruk dat hij, na voltrek king zijner studiën, naar een Augustijner- klooster trok en pater werd. Weldra vatte hij zulkeu onmetelijken hoogmoed opdat hij van wege zijne over heid geene hoegenaamdc opmerking ver- drotg en de onfaalbare leering der Ktrk begoti aan tc randen. Inlusschen besloot Z. H. Paus Leo X de christene prinsen te wapen te roepen tegen de Turken die het christendom aan vielen en ook de Kerk van Sint-Pieter te Rome op te bouwen. E< n afla.it werd geschonken aan alwie tot deze beide goe de werken zou bijdragen. Luther hoopte dat zijne orde en hij bij zonderlijk zouden verkozen worden om dien aflaat te prediken maar Leo X wees de Paters Dominicanen aan. En Luther schoot in gramschap hij was miskend en van dan af waren er geene palen meer aan der. geest van oproer die hem over stelpte. Hij schreef boeken op boeken om de sacramenten, het vagevuur, de aflaten, de Pauzen aan te randen. Hij wierp openbaarlijk de bulle in 't vuur door dewelke zijne ketterijen veroordeeld werden en scholdt de Pauuit voor Anti christ. In een zijner werken schrijft Luther zelve dat hij in betrekkingen leefde met den duivel die zijn leermeester was en die hem, op straf van eeuwige verdoemenis, verbood mis te lezen. Om de mogendheden, keizers, konin gen en prinsen zijne leeringen te doen bijtreden liet hij een boek verschijnen in 't welk hij hen het recht toekende de goe deren van kerken, kloosters en geestelijke gemeenten aan te slagen of liever te roo ven. Weldra smeet Luther de kap over d'haag, en hij,die priester was gewijd,lok te een non uit haar klooster en b;gon er in onkuischheid meê te leven ('t Moest een beeldeken zijn 1) Hij schreef ook een boek om alle priesters en kloosterlingen aan te zetten zijn voorbeeld na te leven, bewe rende dat het zelfs toegelaten was talrijke vrouwen te hebben Na zich een dag er nacht in slempernij en hoereeren te heb ben overgebracht en dronken lijk duizend polakken, hing hij zich, volgens de getui genis van zijn knecht, aan een der stijlen van zijn bed op. Op een bijbel in de Vaticaansche bi bliotheek bewaard, leest men op de laatste bladzijde Duitsche versen er eigenhandig door Luther opgeschreven in dewelke hi God smeekt hem te verleenen kleeren, hoeden, vette kalvers, ossen, veersen, scha pen, veel vrouwen en weinig kinderen, Wel drinken, wel eten, is het middel om zich niet te vervelen... Ziedaar eene beknopte levenschets van 't zwijn Luther van den vuilbaard, die, volgens de Daensen, een deftig klooster ling was die tegen de misbruiken van zijnen tijd optrad. De Lutheraansche Dominés kunnen er nu een puntje aan zuigen. En gij groene helden, waar heeft de wraakzucht u gevoerd?.... In welke afgronden zijt ge verzonken Kostelijke historie. De werk lieden van de fabrieken Siemens-Schilc- kert, in Duitschland, allen aangesloten bij de socialistische partij, bezitten eene coöperatief van verbruik. De bedienden dezer samenwerkende instelling hebben onlangs eene verhooging van loon en de bepaling van den werkdag op 9 uren ger vraagd. De beheerders der coöperatief hebben dit vlakaf geweigerd, zoodat de bedienden verplicht zijn geweest hunne toevlucht tot de werkstaking te nemen. De werkstakers beschuldigen hunne socialistische bazen van hardvochtigheid, dwingelandij, schandalige uitbuiting en autocratische burgersmanieren. (Alluren burgerlicher Scharfmacher). Gp de mee tingen en vergaderingen werden de socia listische grootsprekers den bol gcwasschen naar de laatste piode. Het feit is echt vermakelijk en toont aan welke kluchtspelers er in het roode kamp rondloopen. Volgens hen is ieder patroon, die zijne werklieden langer dan 8 uren doet arbeiden minstens een onmensch. Maar als hunne eigene bedienden eenen werk dag van 9 uren vragen, worden ze heel brutaal afgewezen. En toch beweren die heeren de wereld te zullen redden DE BASILIEK VAN KOEKEL- BERG. Het leggen van den eersten steen der nationale Basiliek van Koekel- berg zal met groote plechtigheid, in tegenwoordigheid des Konings, plaats hebben den 12 October aanstaande. Al de Bisschoppen en Prelaten van België zullen deze plechtigheid bijwonen. Thans is men bezig eene afsluiting van kloeke balken te plaatsen rond de 2 hekt- aren 67 aren grond, welke voor de oprich ting van dien monumentalen tempel noo- dig zijn. STAD AELST. o - Volledige uitslag van den Turn-Prijskamp van Namen, voor de maatschappij Willen is Kunnen onzer stad. Vrije oefeningen met tuigen 1e Prijs Wapenoefeningen (boxe) ie Prijs Pyramieden zonder tuigen re Frijs Toestellen, (hoogste graad) i* Prijs Persoonlijke prijskamp. Van de 16 prijzen voor de turners der 27 deelnemende maatschappijen bestemd heeft Willen is Kunnen 5 prijzen be- haaid jn de volgende orde 4e prijs P. Camphyn. 9® prijs A. De Schutter. ii® prijs P. Callebaut. 128 prijs Emm. Amant. x5* prijs H. Mar- coen. Bohemen Duitschland. Eugeland De hoeveelheid hop, welke men dit jaar zal inoogstrn, zal die dir laatste jaren overtreffen. 1905 zal eene der eerste jlaalsen onder de jaren van groote op brengst innemen. Men kan nopens de opbrengst, nog geene zekere schattingen uitbrengen. De volgende cijfers nochtans mogen aanzien worden als zeer nabijkomend juist te zijn Voortbrengst in 1904 in 1905 130,000 kwintalen 300,000 450,000 550,000 280,000 500,000 90,000 115,000 Frankrijk 50,000 70,000 Vereenigde Staten 420,000 500,000 De opbrengst van 1905 wordt beraamd, voor geheel de aarde, op omtrent 2,25o.ooo kwintalen. tegen 1,600,000 in 1904, ma kende eene meeropbrengst van omtrent 65o,ooo kwintalen. Wij moeten nochtans doen opmerken dat het niet zeker is dat al die hop zal kunnen ingeoogst worden, want als het weder slecht blijft, dan zal veel hop zoo danig slecht worden, dat men zich de moeite niet zal willen aandoen ze te plukken. Die afval zal zeker eenen mer- kelijken invloed uitoefenen op den prijs. In alle geval, is het zeker dat men hop, wezenlijk van goede kwaliteit, goed rijp, wel geplukt en behoorlijk droog, aan loonende prijzen zal kunnen afzetten. Verbond der Pensioenkassen van Aalst en Omliggende. Het Verbond der Pensioenkassen van Aalst en omliggende zal zijne jaarlijksche algemeene Vergadering houden te Her- zele, in de groote zaal van het Klooster, op Woensdag 27 dezer maand September, om 2 uren namiddag. Afgevaardigden der aangeslotene Pen sioenkassen I belangrijke mededeelingen zullen U gedaan worden. Allen naar de vergadering,dat niemand ontbreke Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Onderpastoor te Petegem-Deynze,den E. H.Yzeiman, surveillant in St-Lievens- gesticht te Gent te Destelbergen, den E. H. Gahide, onderpastoor op St-Eligius- Genlbrugge op St-Eligius Gentbrugge, den E. H. De l'Arbre, surveillant te Audenaarde te Moerbeke-Waas, den E. H. Moortgat.piofessor in de Normaal school te St-Nikolaas. Surveillant te Geeraardsbergen, den E. H. Du Four, priester in het Semi narie in St-Lievensgesticht te Gent, den Eerw. Heer Seyssens, priest-r in het Seminarie; te Audenaarde, den E. H.Van Driessche, priester in het Seminarie. Leeraar in de Normaalschool te St-Ni- kolaas, den E. PI. Stads, student in Ma thesis en Physica bij de Hoogeschool van Leuven. SCHOUWBURG VAN AALST. De Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem, geeft op 1 October aanst. haar eerste vertooning. Men zal opvoeren i° TANTE CLARA, Tooneelspel in 3 bedrijven. 2" DAAR IS MIJNHEER. Blijspel met zang in 1 bedrijf. Prijzen der Plaatsen Genummerde fr. 2.00 Benedenplaatsen, i* fr. 1.50 Bovenplaatsen, re fr. 1.00 2de fr. o.5o. Creemboter. Markt van Zaterdag 23 Septem. 1905 80 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 3og klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2470 kilogr. Ongevallenwet. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender bode i. Aangiften van arbeidsongeval, Model Aen Geneeskundig getuigschrift, Model B. TOMBOLA in de Kerkstraat. vrijen ingang.Open 's Zaterdags voor middag, gatisch den Zondag,'s Maandags namiddag. 5oo schoone prijzen. Loten aan 5o centiemen. Bericht aan cle Ouders. Een nieuwe kostelooze Bewaarschool zal geopend worden op 2 October a staande, bij de Damen van Maria. Inschrijving op 29 September in de Onderwijsstraat, (vroeger Achterstraat). Vrije Catliolleke school van den II. L.ivinus, op cle Her tshu^e. De opening is bepaald op Maandag 2 October aa.ist. om 9 uren Nijverbeidschool. De prijsdee- ling aan de leerlingen der Nijverheids school zal plaats hebben den Zondag 1 October, ten 11 ure, ten lokale der school, Esplanade 7. De klassen hernemen den Dijnsdag, 3 October, ten 7 ure 's avonds. De inschrijvingen kunnen genomen wor (len Zondag 24 September en volgende dagen van 8 tot 10 ure voormiddag. St. Martensgesticht. De her opening der klassen in de Bisschoppelijke Middelbare school St.-Martinus is vast gesteld op Maandag 25 September ten 8 ure. —- De plechtige mis van den H. Geest, ten 9 ure in St. Jozef kerk. PROGRAMMA van het laatste Zomerconcert welke zal gegeven worden ter Groote Markt, op Zondag 24 Septem ber 1905,0m 11 lliUT", door de Konink lijke Haimonie onder het bestuur van Mr R. Lenssens. Hervraagd. Drei Kaiser marsch E. Weissenhorn. 2° Ouverture de l'Op. La Bohémienne M. W. Balfe. 3° Aubade printanière Arr. par M. Krein, P. Lacombe. 4° Mosaïque sur Rigoletto Verdi. solistes M.M. D'hoir, De Nul, D'homlt, Hurc-mans De Wolf. 5° Les Amotiis d'un Rossignol Soliste Mr Breynaert. A. Moussard. 6" La Brabargonne V. Campenhout. Plaatselijk bewijs. Indien er eene zaak is, die. ons hier te Aalst meer dan eene andere belang inboezemt, is het wel zeker een goed nieuws betreffende een ■onzer geburen. Er kan gi en boter en nut tiger bewijs gegeven worden dan hetgeen waarvan de volgende rechtzinnige verkla ring spreekt: M. A. Coppens, 47 Gazometerstraat te Aalst, zegt ons Sedert meer dan elf jaren leed ik schrikkelijk veel aan de nieren, 's avonds waren de pijnen zoo hevig, dat ik mij niet te bed kon leggen dan met de hulp mijner vrouw en 's nachts was ik van alle rust beroofd, alle werk was mij lastig, ik had den eetlust verloren en niettegen staande, al hetgeen ik gebruikte had ik geene enkele verlichting, ik wanhoopte toen ik de krachtdadigheid vernam der Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr De Valkeneer, apotheker. De uitslag was zeer gelukkig, want na vier dagen bekwam ik eene zeer merkbare beternis en na eene week ondervond ik niet meer de minste pijn, ik was eindelijk genezen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te ma- kei. Doet iedere verkoudheid U huiveren en heeft zij dadelijk invloed op uwen rug ge volgd door stoornis in de werking der nieren Zijt gij spoedig boos en lastig gevallen voor kleinigheden Hebt gij koude handen en voeten Zwellen uwe beenen en voeten op Hebt ge wallen on der de oogen Lijdt ge aan rhumatiek hoofd- of rugpijn Wordt de werking der nieren onregelmatig en brengt zij gruis voort Indien er zich een van deze ken- teekens voordoet, 't is dat er bij U of zwakte of ziekte der nieren is en deze ken- teekens waarschuwen U voor meer ge vaarlijke ziekten. Verzekert u dat men u de Foster Pil len voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Coppens gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre 5o Coudenbergstraat, Brussel. Wacht u voor namaaksels, eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 6. Nationale Bond van Vogelkweekers. Ge meente Hofstade. Zondag 24 September van 10 tot 6 ure tentoon stelling van hofgevogelte gegeven door de St. Amandusgilde, aan hare leden in het lokaal der school, Dorp. Vrijen ingang voor eenieder en welkom voor al de kiekenkweekers der gemeente en van het omliggende. Het schijnt dat de afdeeling Gouden Braekel buiten alle verwachting zijn zal. PIANOS. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pia nos, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaar waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, (tegenover de Bagattenstraat). NIEUWERKERKEN. De kermis is hier niet voorbijgegaan zonder wanordelijkheden. Zondag rond 7 uren 's avonds kwamen een tiental jonge kerels van Edixvtlde die niet beter vroegen dan eens te vechten, het dorp ingetreden. Zij ontmoetten Leonard Van Mol en Louis Schouppe twee jongens van Sint-Job. Zonder dat er twist geweest was, vielen zij deze aan, Van Mol bekwam een mes steek en Schouppe een ergen slag inet een pintglas op het hoofd, de heer dokter Jacobs heeft de wonden moeten toenaaien. Ei is proces verbaal opgemaakt en het is te hopen dat de laffe schelmen hunne verdiende straf niet zullen ontloopen. Baevegem. Maandag namiddag is er brand ontstaan op de hofstede van mad. wed. Quatacker. De dochter was alleen 't huis bij 't ontwaren der vlammen. De schuur is ten gronde afgebrand alsook den dorschmolen eenen wagen en eene aaikar zijn door de vlammen vernield ge worden. De oorzaak er van is tot hiertoe onbekend. Aan de Kopplanters. Gebruikt alleen Geraffineerde solfer Canons, merk K. R. gewaarborgd zuiver, zonder mengeling, zonder reuk, zonder arse- nik. Speciale kwaliteit voor de Hop. Elk canon draagt het merk K. R. Weigert de namaaksels. Zakken van 50 kilos, mét fabriek merk en loodjes voorzien. Gewield gewaarborgd. P. S. De Beiersche, Engelsche en Fransche Kopplanters weigeren solfer te gebruiken, waaraan de minste reuk is. In de herberg van Matthys, Molen hoek. te Impe, heeft een dronkaard ecu pintglas naar het hoofd van den veld wachter geworpen. Vervolgens begon hij tegen den poli- cieman te vechten. De gendarmen van Oordegem hebben den kerel op hun notaboekje aangetee- kend. D. A. 6. Het Burgerlijk Eereteeken is verleend Kruis van eerste klas aan M. Van der Eist, Gemeenteraadslid, te Erpc; Medalie van 2e klas aan M.M. De Cock, Oud-schepen, te Herdersem en Doncker- wolke, Secretaris, te Sarlardinge. Onze beste gelukwenschen. In een huis der Arduinstraat te Brussel hoorde men eensklaps een revol verschot klinken. Men ging zien en vond Marie S. die hier met haren minnaar en diens broer woonde,op den grond liggen. Een kogel had haar in den buik getroffen. Zij verhaalde dat gezegde broer haar het mecanisme van eenen revolver willende toom n, onverzichtigerwijze het schot deed afgaan. Haar toestand is gevaarlijk. Eene goede belooning aan al die zou kunnen bewijzen dat tegen gal, zuur, slijmen en verstoptheid of opdrang van bloed naar het hoofd er eene betere remedie bestaat dan de pillen Depratere, sinds lange jaren wereldberoemd zij alléén werken zonder krampen. i,5o fr. de groote doos bij den apothe ker Depratere, te Oostende, die in de provincie verzendt op aanvraag Ook te Aalst, bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut, M. Geldhof, eigenaar, wonende Sta tiestraat, te Gent, ging Dijnsdag avond in gezelschap van zijnen knecht, J. Echel poel, naar den koolkelder van zijn huis, om te zien hoe ver dc voorraad brandstof nog strekte. De knecht droeg het licht. Nauwelijks was de kelderdeur open of eene vreeselijke ontploffing weerklonk. De beide personen werden ten gronde geslagen en hunne kleeren vatten vuur. De knecht had nog de macht, tot aan den trap te gaan en om hulp te roepen. Toen viel hij bewusteloos neer. De bedienden vergezeld van eenen geneesheer, M. Christiaens, kwamen toegeloopen en ge lukten er in, de beide slachtoffers de brandende kleeren van het lichaam te rukken en een begin van brand, dat ont staan was, uit te dooven. Beide slachtoffers hebben erge brand wonden bekomen aan het hoofd en dit lichaamsdeel is- erg gezwollen. Genees- heeren die ontboden werden, dienden hun de eerste zorgen toe. Er bestaat groote vrees dat de knecht het gebruik zijner handen zal verliezen. In den kool kelder ligt geene gasleiding. Men weet dus niet waaraan de ontploffing moet toe geschreven worden. Erge beschuldigingen tegen eenen Gentschen nachtwaker. Een meisje van Gentbrugge, 19 jaar oud, heeft eene klacht ingediend tegen eenen nacht waker, die zij beschuldigt van eenen eerloozen aanslag. De nachtwaker loo chent stellig plichtig te zijn. Hij is na het neêrleggen der aanklacht dadelijk opgeschorst en ter beschikking van het parket gesteld. Een onderzoek is ingesteld. Het verhoor bij den heer onderzoeks rechter Herssens heeft Donderdag van 8 uren 's morgens tot 's middags geduurd. Het meisje vertelt het volgende Ze ging Maandagnacht met haren min naar, de vrouw bij welke zij inwoont en eenen gebuur naar huis. Haar minnaar ging op de Kasteellaan voort naar huis. Het meisje en hare twee gezellen gin gen door de Heirnis naar Gentbrugge. In de Heirnis werden zij aangesproken door eenen nachtwaker vergezeld vaq zijner, hond De nachtwaker zou gezegd hebben dat het meisje met hem bij den brigadier moest gaan. Er ontstond daarover eene woorden: wisseling. Het slot zou geweest zijn dat het meisje moest méégaan dat de nachtwaker de twee anderen verbood meê te gaan of te volgen. Alleen zijnde zou de nachtwaker zijn misdadig voornemen ten uitvoer gebracht hebben. Te huis gekomen zijnde is het meisje met zijne huisgenooten naar de perma- nencie van Gent gegaan vanwaar ze naar het bureel der lliirnis gezonden zijn. Daar heeft dadelijk een eerste onderzoek plaats gehad. Wat de echte waarheid ig dat zal het onderzoek moeten uitwijzen. De zaak is zeer erg, zooals men be- grijpb Is de beschuldiging gegrond dan is ze erg voor den nachtwaker is ze niet ge grond, dan is ze erg voor de aanklaagster. l)e plegers van dezen gruwelijken moord te Heerne-Galmaerden werden, tot vaststelling van hunne verantwoordelijk heid, geneeskundig onderzocht en dit on derzoek nu afgeloopen zijnde, hebben de geneesheeren hun verslag ingediend. Marie Jacobs, weduwe Bauwens, de vrouw van den vermoorde was niet jn staat van zinsverdwaling toen de moortj gebeurde. Zij is dus volkomen verant woordelijk. Het zelfde wordt gezegd van Karel- Louis Bauwens, en van Leo Bauwens, die eveneens beiden in volle besef van hunne daden handelden. Justina is, zeggende dokters, aangetast door zekeren graad van onnoozelheid en en misschien wel door vallende ziekte. Hetzelfde is het geval met de andere doch ter Louise, en de geneesheeren raden het gerecht aan, hare opsluiting in een bij zonder gesticht te bevelen. Men mag er zich aan verwachten dat een bevel van aanhbuding weldra zal wor den gegeven tegen de moeder, in afwach ting van hare verschijning voor de assisen te samen met hare twee zonen. Men meldt uit Kortrijk dat de win ner van de 15,000 fr. der laatste loterij van Luik, een holleblokmaker van Harle- beke is, zekere K. Van Hoverbroek. De gelukkige, die drie lotjes bezat, heeft zich nu eerst bekead gemaakt,

De Denderbode | 1905 | | pagina 2