Donderdag 5 October 1905 5centiemen per nummer. 50sle Jaar 5401 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. O neen ze zijn de religie niet De Lijfrentkas in de School. HET GEHEIM De forten van Antwerpen DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. M m schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIIIQÏIE «IIL'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accr ord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele v, n dit blad. AALST, 4 OCTOBER 1305 TEGEN Hoort ze schijnheilig weg over de daken uitbazuinen Wij zijn niet tegen de Religie.... Ja, dat bazuinen gedurig uit de mannen die noch van God, noch van zijn gebod noch van kerk of kluis willen weten Ja, dat bazuinen zij gedurig uit zij die de Fransche Combisten bewonderen Zij die de kerk- en kloostergoederen willen inpalmen, of liever, rooven Zij die den laatsten Bisschop, Priester en Kloosterling tot ballingschap zouden vtroordeelen. Maar wat ze ook uitbazuinen, die schijn heilige volksverleiders, 't is dat ze voor- staanders zijn van 't verplichtend onzij dig onderwijs. En waarom Omdat het verplichtend onzijdig staats onderwijs het beste, het doeltreffendste -middel is om de Religie te bevechten. Nu reeds kan men bcstatigen wat in de zoogezegde onzijdige scholen gebeurt. La Gazette de Liége deelt hierover een schrijven meê dat wij willen laten volgen Wie is er nog die niet weet dat, bui ten de zoo rare oogenblikken, dat de priester in de onzijdige scholen komt, in die scholen een onderwijs zonder God en zonder Religie wordt gegeven Hier en daar kunnen er nog eenige meesters er nog eenige meesteressen zijn, die in hun hart nog gelooven en in hun privaat leven nog catholiek zijn. B Maar zijn zij niet, zoodra zij in hunne klas zijn, gehouden en verplicht door re glementen, inspecties en circulairs, zich alle gebed te ontzeggen, tot het minste woordje godsdienstig moraal te verzwij gen, en op vele plaatsen boeken te ge bruiken waar zelfs de naam van God niet ■meer mag in genoemd worden, niet meer f meer mag gesproken worden van toekom stig leven, van de ziel, van den hemel f «En naast die meesters en meesteres sen zijn de meesten of vrijmetselaars, of ongeloovigen, of gepatenteerde versprei ders van ongeloofdikwijls menschen die zelfs met voor de kerk getrouwd zijn velen die socialist zijn of openlijk of te minste in het geheim. Onzijdige meesters Verleden jaar was er te Luik een die in de grofste bewoordingen een kind beleedigdc omdat het zich voorbereidde tot zijne Eerste Communie in het bijzijn van al de kin deren had hij den spot gedreven met de Eerste Communie. Liberalen en socia listen spanden samen om hem te excu- seeren en toen het Gouvernement hem strafte, kwamen liberalen en socialisten wederom bijeen om te beraadslagen over eene schadevergoeding die zij hem wilden geven omdat hij gestraft was Zij hebben hun congres wederom ge houden die onzijdige meesters en wat werd daar gestemd Dat de onderwij zer aan geen geloofspunt moet onderwor pen zijn zij juichten Demblon toe, die hetzelfde herhaalde en nog meer eenen Franschman die verklaarde dat het on derwijs moet gegeven worden buiten alle geloofspunt hetzij godsdienstig punt, het zij pliilosophisch punt, hetzij pedagogisch punt. Het heel Congres draaide hier op uit een onderwijs voor te bereiden zon der God of Godsdienst. u Zoo werken zij mede, die onzijdige onderwijzers, met de liberalen die alles in 't werk stellen bij de ouders opdat deze hunne kinderen ook zouden ontslaan van de les van Godsdienst en Catechismus in de lagere school en in het Atheneum. Catholieke ouders, herinnert u dit alles En gij, catholieke kiezers, herinnert u dit als de liberalen met hunne leugens van wij eijn niet tegen do Religie u een» stem zullen komen afbedelen voor man nen die maar céne school kennen de school zonder God en zonder Religie. Het laatst verschenen jaarlijksch ver slag over de werkzaamheden der Alge- meene Spaar- en Lijfrentkas, meldt ons, dat op een totaal van 5o53 maatschap pijen van Onderlingen Bijstand, heb bende tot cp einde 1904 in de Lijfrentkas eene som gestort van 5,971,075,17 fran ken, er 744 schoolmutualiteiten zijn die sedert hun ontstaan stortingen deden voor n bediag van 519,486,00 fr. Deze laatste cijfers zullen wel ee-nigs- sins de verwondering, en tevens ook de bewondering wekken van diegenen welke bekend met het feit, bestatigd op het laat ste Congres der Union Nationale, terecht mcenen dat in de groote Vlaamsche stad, waar bedoeld Congres plaats greep, en ook nog in vele andere groote steden, alle propaganda ten voordeele van de Lijf rentkas in de school, volkomen nutteloos en ondoeltreffend is. De vraag rijst hier onwillekeurig op hoe komt het, dat, niettegenstaande het o 77® Vervolg. In de Dangerfieldstraat. Tegenover het huis van Sint-Alba. Zij is dus bij hem geweest, zoo, zoo, prevelde Jacob Stanley in zichzelf. Dan zal ook wel alles in orde zijn. Deze tijding scheen hem eenige v lichting te schenken en zijn gelaat kreeg een vriendelijker trek. Gij hebt mij innig gelukkig ge maakt, dokter, zegde hij. Thans ben ik een weinig gerust gesteld, nu ik weet, dat zij leeft en wel is. Zij is niet sterk en zwaar werk zou haar er spoedig onder brengen. Maar het zal wel gaan,- als hij voor baar zorgt, bromde hij, troost put tende uit dat denkbeeld. Als zij hem maar opzoekt, dan zal hij haar wel voor gebrek behoeden. Gij zoudt gelukkiger zijn, als men u den brief gaf, vermoed ik? vroeg Robert na een poosje. Ik zou er een wereld voor geven antwoordde de Zigeuner opgt wonden. Ik kan niets beloven maar als uw gedrag goed is, zei Robert, dan zal ik het voor u probeeren. In ieder geval zal ik hooge erkende gezag, én als mutualist, én als redenaar, én als openbaar fonction- naris van den persoon welke op zich ge nomen had op den Landdag in kwestie, eene voordracht te geven over de Lijf rentkas in de school, er zich geen enkel onderwijzer, noch onderwijzeres van de talrijke stadsscholen, gewaardigd had de schriftelijke uitnoodiging te beant woorden en waarem men verzuimt mutualiteiten op te richten in duizenden scholen, waarom men niet practisch toe past hetgeen men theoretisch den leerlin gen aanleert, waarom men geene stortin gen ontvangt voor de Lijfrentkas evenals voor de Spaarkas De onderwijzer, zal antwoorden ik heb geen tijd, 'k heb overlast van werk, mijne jaarwedde is te gering. Vrijwillig doe ik niets ten voordeele der Lijfrentkas, en gedwongen zal ik het met tegenzin doen. Wij hebben al meer dan te veel werk met de Spaarkas. Geef mij hooger loon, minder 't huiswerk en dan.... dan zal het misschien gaan. Ondervraagt één stadsonderwijzer, on dervraagt ze allen, overal hetzelfde ant woord. En moeten wij, mutualisten, daar zoo maar het hoofd bij leggen en geduldig blijven aanzien dat er geene verandering gebracht wordt aan di.?n onuitstaanbaren toestand Wetnoe, ik r.eo verscneiucue kinderen boven de zes jaar, ik '.age gaarne dat zc wekelijks naar de school hun eigen centje zouden meêdragen tot vorming van hun eigen pensioen, en bier in de groote volksstad, is het mij onmogelijk aan de verlangen te voldoen De 744 schoolmutualiteiten bestaan grootendeels in de buitengemeenten zij zijn gesticht, zij worden beheerd door onderwijzers, vaak aan het hoofd van klassen, tcMnde 5o, 60 en meer leerlin gen door onderwijzers meestal werkende voor eene spolwedde velen hunner zijn gezegend met een talrijk kroost zij heb ben niet minder last, niet minder hoofd brekingen, niet minder diensturen dan hunne collegas uit de stad en nochtans, vol toewijding en zelfopoffering, leiden zij het kind op de wegen van vooruitzicht en spaarzaamheid Mij dunkens, slechts ééne oplossing is mogelijk de gemeentebesturen, welke nu reeds in hunne schoolreglementen schreven dat de onderwijzers verplicht zijn de gelden te aanvaarden voor de Spaarkas, zouden hetzelfde moeten bepa len wat betreft de stortingen te doen door leerlingen, ten voordeele van hun pen sioen. Eene voorwaarde zou daarbij kunnen gesteld wordenhetzelfde kind mag slechts aangesloten worden bij ééne instelling, ofwel bij Spaarkas, ofwel bij Lijfrentkas. Meer werk zou de aangeduide verplich ting niet meêbrengen, aangezien de stor tingen gedaan door leden van school- en andere mutualiteiten slechts drijmaande- lijks moeten overgebracht worden in de Lijfrentkas, terwijl de stortingen in de Spaarkas wekelijks gebeuren. Tegen het systematisch tegenstribbelen, tegen den vastgestelden onwil van de on derwijzers, de opvoeders van de jeugd moet worden gewerkt. Alle mutualisten dienden zich de zaak ter harte te nemen, want het betreft hier de opleiding tot eene verzekerde toekomst van het opko mend geslacht, het geldt hier de ontwik keling van de vooruitziende gevoelens onzer kinderen dringen wij in onze mutualiteiten aan opdat er voetstappen aangewend worden bij de gemeentebe sturen, ten einde de voorgestelde hervor ming in te voeren, en dra zullen wij er mogen wijzen op de verkregene uitsla gen. Vergeten wij niet dat de schoolmaat- schappijen van Onderlingen Bijstand, de voorposten zijn van het groote, machtige mutual'stenleger. (De Mutualist). De Oostenrijksche regeering heeft voor een half millioen Gouvernant van Edm. Blanc aangekocht. Gouvernant heeft tot hiertoe op 26 koersen 16 overwinningen behaald en 725,000 fr. verdiend. De Patriot* deelt breede uittreksels mede uit eenen brief uit België, versche nen in het blad la Liberté van Freiburg (Zwitserland) welke brief zegt onze confrater waarschijnlijk voortkomt van een lid der Belgische Kamer. In dien brief wordt het regeeringsont- werp betreffende de werken van Antwer pen breedvoerig besproken. Wij deelen er hier het slot van mede dat, onzes in ziens, eene heilzame waarschuwing bevat. Het luidt als volgt Een onloochenbaar feit is dat de aan bieding van die ontwerpen, in de omstan digheden waarin zij heeft plaats gehad, eene politieke fout is. Een niet minder onloochenbaar feit is dat zij, in de catho lieke partij eene groote opschudding heeft veroorzaakt, dat zij bij de eenen verbitte ring en bij de anderen ontmoediging heeft verwekt en bij allen oneenigheden heeft goed woord voor 11 doen, want ik heb geen plan u hard te behandelen. Tracht u nu maar goed te houden. Naar de ir.eening van den inspecteur had het gesprek voor dezen dag lang genoeg geduurd. Het was tegen de regels om met de gevangenen te spreken en het was niet voorzichtig het geduld van den opper-cipier op een te zware proef te stellen. Daarom opende hij de celdeur weder en ging den gang op. Toen Robert hem verliet, zag Stanley hem vragend aan. - 't Is toch wel zeker, dat gij niet met mij speelt zegde hij. Gij ziet er niet naar uit, maar ik kan mijn geluk nauwe lijks gelooven. 't Is natuurlijk herhaalde hij, met het hoofd schuddende, want ik heb zulks niet aar. u verdiend. Maar Robert was reeds weg, eer Stanley die op ruwen toon uitgesproken woorden had voleindigd, cn de gevangene, weder overgelaten aan de eenzaamheid "van zijn cel, bedekte het gelaat met de handen en bleef verzonken in diepe gedachten, tot het teeken gegeven werd om weder naar de werkplaatsen te gaan. XXIX. Er verliepen eenige dagen, maar Ro bert Power vond het lever, in de gevan genis niet eentoonig. Een man, die een bepaald doel h' eft, stoort zich niet aan enkele ongemakken en aan een onaange name omgeving. De plaats en de too- neelen, waarvan hij dagelijks getuige was, hadden voor hem al het aantrekke lijke der nieuwheid. Hij vervulde zijne plichten trouw en zijne slimheid, luim en werkzaamheid vielen zeer in den smaak van den hoofd-cipier. Met zijn kameraden kon Robert zich ook goed verstaan. Hij had behalve Jacob Stanley, nog een groot aantal andere veroordeelden leeren ken nen. Onder anderen ontmoette hij twee inbrekers, die door zijn toedoen te Sand bank aangehouden waren, om welk feit hij was verhoogd. Deze sinjeurs herkenden hem dadelijk. Het waren beiden personen van zeer op- gewekten, zelfs vroolijken aard en zij groetten Robert zoo vriendelijk, dat hij geheel verbaasd was, daar hij het toch was, aan wien zij hun tegenwoordig ver blijf in de gevangenis te danken hadden. Maar zoo is dat volkje zij erkenden ten volle, dat hij zijn werk even goed gedaan had, als zij het hunne. De fortuin had hun parten gespeeld en niets meer. Een van hen riep, zoodra hij Robert zag wat weerga, kameraad zijt gij daar Dit is een alleraangenaamste verrassing. Hoe is het met uw schouder Ik hoop toch dat gij er niets kwaads van over ge houden hebt De andere grijnsde met den mond van het eene oor tot het andere en hij maakte eenige danspassen, tot hem dit belet werd door een nijdigen cipier, die hem bij de teweeggebracht welke het onmogelijk is te beletten. n Eene zaak schijnt te vr nezen te zijn. Indien M. De Smet de Naeyer zegepraalt over den tegenstand van een gedeelte zijner meerderheid en indien het hem gelukt zijne ontwerpen te doen aannemen, dan is het de catholieke partij die voor hem zal betalen, die bet bewind zal ver liezen in eene aanstaande kiezing en die, verdeeld en ontredderd, weer minderheid zal worden. Al die vooruitzichten zijn valsch I roe pen vastberaden de zeldzame ondersteu ners van het ontwerp welke man in de rechterzij aantreft. Laat ons aan het kie zerskorps den tijd geven tot inkeer te komen en te erkennen dat het zich be drogen heeft liet zal eensgezinder en sterker dan ooit tot ons terugkeeren. Gevaarlijke begoochelingen, antwoordt men van den anderen kant. De catholieke partij is voor geene luidruchtige betoogin gen, maar zij blijft niettemin verbitterd over de Antwerpsche ontwerpen. In vele arrondissementen zijn de cat holieke kiezers zelfs niet uitgenoodigd ge weest openbaarlijk hun gevoelen te doen kennen. Dat was, onder andere, het geval te Kortrijk, te Leuven, te Namen, te Brugge. Deukt men dat de catholieke kiezers van die arrondissementen de ont- Wat mij betreft, ik zie veel menschen en ik heb vrienden in al de klassen der samenleving. Ik moet getuigen dat de indruk overal slecht is. Loochenen dat het zoo is, dat ware den struisvogel navolgen, die den bek in de pluimen steekt om het gevaar niet meer te zien. In welke maat behooit men rekening te houden met dien toestand der catholieke denkwijze Nog eens, ik neem het niet op mij die vraag op ie lossen, maar ik bezweer dezen die de verantwoordelijk heid van den toestand dragen er tweemaal over na te denken. Wat er van zij ik zou het als hoogst onpolitiek beschouwen voort te gaan met weerstand te bieden aan een verzet als dat welk zich tegen het ontwerp der wer ken van Antwerpen heeft veropenbaard, a Ons dunkt ook dat de bovenstaande overwegingen, geheel in overeenkomst met de bedenkingen welke reeds vroeger in 't midden werden gebracht, door de leiders der catholieke partij verdienen in ernstige aandacht genomen te worden. Immers, het Vlaamsche spreekwoord zegt als 't kalf verdronken is, dan is het te laat om den put te vullen. kraag vatte en in zijne cel wierp. Daar zij gewoonlijk buitenshuis werkten, zag Ro bert hen niet dikwijls. Hij hoorde echter dat zij tot de ondeugendste gevangenen behoorden, zware lastposten voor hen die belast waren met de moeilijke taak, hen te bewaken. Ook met andere gevangenen kwam Robert in aanraking. Mannen, die hij verbaasd was in hun tegenwoordigen toe stand te vinden, mannen, wier namen hem uit vroegere jaren wel bekend in het oor klonken. Enkelen had hij gekend en dezen sloegen beschaamd den blik neet, zoodra zij hem zagen. Maar zoo is het altijd in Dartmoor, zoowel als in andere gevangenissen. Iemand, die in zijn leven in aanraking is geweest met duizenden menschen, zal, als hij de tuchthuizen be zoekt, steeds oude bekenden ontmoeten, die in de afschuwelijke kleedij van den tuchthuisboef boeten voor de zonden hun ner jeugd. Intusschen was de toeBtand van Jacob Stanley wel iets vooruitgegaan. Robert had den dokter gesproken en hem ernstig op het hart gedrukt, iets voor den man te doen. Het gevolg hiervan was geweest, dat Stanley's zaak de aandacht trok. De versche lucht, waarnaar hij zoo verlangd had en waarvan het gemis zijn gestel aan tastte, werd hem gegeven. Te zwak om in de steengroeven te werken, had hij, zooals de meestee van zijn geslacht, veel kennis om met peerden en vee om te gaan en daarom werd hij aan het werk gezet op de boerderij, Een paar dagen waren vol doende om een opmerkelijke verandering bij hem teweeg te brengen. Zijn eetlust keerde terug, zijne geestdrift herleefde en zijn vermagerd gelaat werd ronder en minder lijkachtig. Jacob wist natuurlijk zeer goed, aan wien hij deze veranderin gen te danken had en op zijne manier was hij Robert uitermate dankbaar. Eindelijk kwam de dag, waarop werd toegestaan, dat de veroordeelde den brief zou ontvangen, dien men hem als straf onthouden had. Robert was er niet bij tegenwoordig toen hij hem kreeg, maar hij zag Stanley des avonds, toen de ge vangenen eten ontvingen. Stanley's gelaat was donker, zijn oogen puilden hem uit het hoofd, zijne handen beefden en dikke, opgezwollen aderen vertoonden zich op zijn voorhoofd. Ho 1 Wat beteekent dat nu riep Robert uit. Ik dacht dat die brief u zoo veel genoegen zou doen gij hebt er zoo naar verlangd en nu ziet gij er nog slech ter uit dan te voren Die schurk I was alles wat Stanley kon uitbrengen. Zijn gelaat was vaalbleek geworden Hij deed blijkbaar moeite om zijnen drift te bedwingen. Die schurk herhaalde hij en vervolg de toen op zachter toon (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1