Zondag 8 October 1905 5(>sle Jaar 5402 5 centiemen fier nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Waarmee ze heulen. Maconnism. D E Zwarte Bedelaar. CIJFERS. Wat hier te lande ook gebeureD zou. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedore week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. »n in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vün dit blad. AALST, 7 OCTOBER iqoS Dat de christeue i?) democraten, alias de groene socialisten, met de liberalen en roode socialisten heulen is voor nie mand een geheim. Immers men zou ooren hebben en niet hooren, oogen hebben en niet zien om niet te weten hoe geweldig de groene chefs de catholieke partij aanranden in hunne gazetten en in hunne meetingen. Zij beliegen en belasteren gedurig Z. H. den Paus, H.H. HTl. onze Bis schoppen, onze E.R. Priesters en Kloo sterlingen en aldus tegen den Gods dienst. De voorname catholieken heeten zij oübewaarders, en stellen ze voor als uitbuiters en uitzuigers van 't volk, maar over de voorname of rijke libera len en socialisten geen woord. Van het vele goed dat de catholieken voor de werkende klassen reeds tot stand brachten spreken ze ook niet maar alles beknibbelen, alles afkeuren, alles onder een valsch daglicht stellen om haat en afgunst bij de mindere stan den te verwekken. Zy klagen de mis kenning van de rechten van het volk aan zelfs als er van recht geen spraak kan zyn. De christene democraten of groene socialisten voeren dus een hardnekki- gen strijd uitsluitend tegen de catholie ken. Doch ze begrijpen hunne eigene onmacht en zien dat ze niets anders ver mogen dan de catholieke partij zoo zeer te verzwakken dat zy door liberalen en socialisten zou vervangen worden aan 't bestuur des lands. De groene chefs hebben het openlijk geschreven in hunnegazetten en gezegd in hunne meetingen dat ze den val van 't catlioliek ministerie vuriglijk be trachten. Het Land van Aelst, De Werkman, De Volkseeuw, Het Reciit, Onze Tijd zeggen het ons wekelijks en de groene Waarheid van Kortrijk, schreef over dry weken Democraten laat ons van nu af overal propaganda maken... en dan zullen wij ons toekomend jaar in eene schoonezegepraal mogen verheugen. Het gansche rommelzoo van groene volksfoppers zou zich dan verheugen in de aankomst van een blauw-rood mini sterie dat, hier even als in Frankrijk, de godsdiensten schooloorlog zou doen woeden. Maar de groene organen beweren dat het in België, eene onmogelijkheid is. Ónze Grondwet, zeggen zij, zou dien oorlog niet toelaten. De vi-yheid van vereeniging is aan de Belgen gewaar borgd, en dus is een ministerie, op zijn Combes, dat de Godsdienst, Priesters en Kloosterlingen zou vervolgen en ver bannen eene onmogelijkheid. De catholieke organen als zij derge lijke toekomst voorspellen, misleiden het volk, roepen de groene chefs uit. Om die onmogelijkheid te staven, beroepen ze zich op de moeilijkheden die gepaard zijn aan eene grondwet herziening die noodzakelijk wezen zou, Inderdaad onze Grondwet is voor ons, catholieken, eene waarborg. Meermaals is er bewezen geworden door ons en anderen, dat zelfs in geval van zege praal van 't blauw-rood cartel, de in voering b. v. van het zuiver algemeen stemrecht, dat hun stokpaardje is, eene onmogelijkheid zou wezen. Nu. indien de Grondwet de invoering- van het algemeen stemrecht onmogelijk maakt zoo is 't niet wat de godsdienst en gewetensvrijheid betreft. Onze Grondwet was immers ook van kracht onder 't liberaal schrikbewind van 1879 tot 1884. Heeft zij belet dat de liberalen van dien tijd verdrukking en vervolging over België deden woe den?... Ganscli 't Land door kwamen de catholieken en gematigde liberalen in opstand. Geen ware catholieken zijn er die geen schrik hebben die jaren te zien terugkeeren daar ze op voorhand weten dat de verdrukkingen en vervolgingen zouden verfijnd wezen, 't is te zeggen, nog geweldiger en akeliger. De christene democraten lachen daarmeêen gaan maar altijd voort, met door hunne schijnheilige handelwijze, de werkingen der blauwe en roode vrijdenkers te begunstigen. Zij gaan zelfs zoo verre tot de kiezers te zeggen dat ze gerust het hunne mogen bijdra gen om'het catholiek ministerie in den grond te booren zonder vrees voor eene blauw-roode regeering Wat volks foppers toch La Chronique, een Brusselsch geu- zenorgaan, zong dezer dagen den lof van de helsche secte, maconnism of vrijmetselarij geheeten. Het maconnism, heeft volgons het geuzenorgaan vele goede hoedanigheden en onder anderen de volgende De vrijmetselaars zijn de apostels der... broederlijkheid. De beslissingen der vrijmetselaars vergaderingen verschillen van die der conciliën, hierin dat zij geene geloofs punten uitroepen, waaraan men zich moet onderwerpen op straf van in den ban geslagen te worden. De minderheid der vrijmetselarij moet niet buigen voor de meerderheid. i) De vrijmetselarij, vredelievende instelling, vereeniging van studie en vrij onderzoek, wil juist door de broe derlijkheid en de regelmatige uitoefe ning der vrijheid het goed te weeg brengen dal zekere groepen willen be komen bij middel van geweld. Dochter van het vrij onderzoek ver oordeelt de vrijmetselarij geene enkele meening die eerlijk beleden wordt en gesteund is op de uitoefening der vrij heid zij houdt van de bespreking, aangezien zij het licht verlangt. Dit alles zou zeer wel zijn, bemerkt de Joornal de Bruxelles, ware het niet dat de bestaande feiten en daadza ken die beweringen komen logenstraf fen. En onze groote confrater bewijst het als volgt De zoogenaamde apostels der broe derlijkheid hebben nooit geaarzeld, als hun belang in het spel was, vreese- lijke burgeroorlogen te verwekken. De conventen, alhoewel zij geene conciliën zijn en beweren het recht van elkeen, anders te denken dan de meer derheid, te eerbiedigen, aarzelen noch tans niet dezen die niet denken gelijk de meerderheid en die het durven zeg gen, buiten te werpen. Het convent van Parijs heeft er velen aan de deur gezet. De vrijmetselarij, vreedzame instel ling heeft zonder genade de Fransche kloosterlingen van beide geslachten uit hunne huizen geworpen en over de grenzen gejaagd. De vrijmetselaars, partijgangers van het vrij onderzoek, hebben de ver klikking op groote schaal ingéricni. Zij deden door de regeering der Com bisten de loopbaan" verbrijzelen van officieren wier vrouw alleen, of wier kinderen verdacht waren naar de mis te gaan. a Deze feiten en nog anderen, gaat de Journal de Bruxelles voort, laat ons toe niet den lofzang van het geuzen- orgaan te spotten. En volgens dit zelfde geuzenorgaan, zijn de franmassons de vrienden van het licht. Maar om den donder, als ze nu toch zulke vrienden van 'tlicht zijn, waarom houden ze dan hunne vergaderingen in donkere krochten en zijn de ridders van truweel en schootsvel, onder zware straften,veroordeeld tot geheimhouding der plannen die ze smeden tegen de R. C. Kerk Die kwestie zal La Chronique liefst onbeantwoord laten. «O» 7* yervolg. Zalen en gangen vertoonden een zee van licht. Hier en daar onderscheidde men achter een of ander half gesloten gordijn hei gebeeldhouwde lijstwerk der lambrizeeringen of de vergulde lijst van een eeuwenoud familieportret. Het felle licht der lusters drong door het gaas en de zijde der gordijnen henen en hare kristal len prisma's wierpen vluchtige lichtbeel den op de muren der omliggende huizen. Men zag dat alles, maar slechts dan als de koetspoort hare beide vleugeldeuren ontsloot om een met een geslachtswapen prijkend rijtuig door te laten. Was het rijtuig binnen, dan ging de poort dicht, en men zag niets meer. De groote wereld toch laat slechts met weêrzin het volk in hare genietingen blik ken. Het is slechts zelden dat het den gewonen sterveling vergund is een vluch- tigen en nieuwsgierigen oogslag te werpen op de pracht en den luister der aanzien lijke gezelschappen. Een groote menigte verdrong zich voor de poort van het hotel bedelaars en ga pende nieuwsgierigen. De bedelaars wa ren nog zeer talrijk in 1817, zoo dicht bij de omwenteling en de oorlogen van het keizerrijk de nieuwsgierigen zijn er ten alle tijde talloos geweest. Zoo dikwijls de koetspoort openging, vlogen honderd oogen naar binnen, het voorplein over en drongen als zoovele pijlen in de ruime vestibule door. Welke schitterende diamantenzeide de een, een rijk getooide dame uit een rijtuig ziende stappen. Het zijn valsche, antwoordde een ander, de schouders ophalende. Welk een frissche gelaatskleur 1 riep er een. Het is blanketsel I klonk het ant- Dan vielen de zware vleugels dreunend dicht en allen zwegen. Bijwijlen kwam een steunpilaar van de kroeg met onzekeren stap aanwaggelen, en bleef een wijl staan, al vloekende en uitvarende over de onbeschaamdheid en vrekkigheid der rijken, die heeren geven nooit iets anders dan dat aan de armen. Dan strompelde hij verder naar een nabu rige kroeg om te drinken op de gezond heid dergenen, die honger lijden. Tegen elf uren werd het tooneel leven diger de rijtuigen volgden elkander met zooveel snelheid op, dat de suisse de koetspoort wagenwijd moest laten open staan. De nieuwsgierigen konden nu op Zuivelcongres. België zal in dii congres, dat van 16 tot 20 dezer te Parijs wordt gehouden, vertegenwooidigd zijn door MM. Baron Peers, Gedoels, De Vuysl, Andié, algemeene toezic.hter Maenhaut, afgevecrdigde van Gent, enz., die allen zei r belangrijke verslagen voor te dragen hebben. Ook Holland zendt talrijke afgeveer- digden. hun gemak alles afzien, en te vreden met hun avond, keerden zij naar hunne wo ningen, het den hemel tot een verwijt ma kende, dat zij niet insgelijks een half millioen renten te verteren hadden. In het hotel begonnen zich de salons te vullen. Het was geen groot bal, dat mevrouw de Rumbrye gat maar slechts een eenvoudige soirée. Zoo begreep zij het ten minste. Vele eenvoudige mensclien kennen niet goed liet verschil dat er bestaat tusschen eene soirée en een bal in de groote wereld. Ziehier het kenmerkend verschil Voor eene soirée verzoekt men alleen vrienden, terwijl men voor een bal al zijne beken den noodigtmaar de lijst is dezelfde. En, wel beschouwd, zou men al zeer ver dachte bekenden moeten hebben om ze niet onder het getal zijner vrienden te rekenen, als het er enkel op aankomt om ruime salons te bevolken, die een zeer droevigen indruk maken als er geen gc- noegzam aantal genoodigden tegenwoor dig is. Hoe dit ook zij, de soirée van mevrouw de Rumbrey, ofschoon geen bal zijnde, bood eene genoegzame mengeling van vorstelijke toiletten, aan. Het was echter geen zuiver aristocratisch gezelschap, dat zich in het salon bewoog, maar een ge mengd. En de oningewijden zouden zich desnoods kunnen afvragen Wat zou het dan wel zijn, indien mevrouw de markie zin een bal gaf In groote, dikke, vette letters, druk ken de geuzenbladen, dat van Aalst dus ook, dat de clerikalen uit onze zakken over de acht millioen halen voor de scholen. In 't voorbijgaan zij gezegd dat eene school die niet officieel is door de geu zenbladen genoemd wordteen fana tieke winkel. Een bewijs te meer dat de godvruchtige, kwezelachtige libera len niet tegen de catholieke Religie zijn Nu, wij zullen de puntjes eens op de i's zetten in deze schoolkwestie. Er zijn in het land 4476 lagere offlei- eele scholen. Er zijn in het land 1404 aangenomen scholen. Er zijn in het land 1086 private ge subsidieerde scholen. Dat maakt 4476 offlcieele, 2490 vrije. De 4476 offlcieele kosten, de normaal scholen zelfs niet inbegrepen, OVER DE 21 MILLIOEN. De aangenomen scholen maar bij de 4 millioen. Dat is een. De offlcieele bewaarscholen kosten OVER DE 2 MILLIOEN. over de 400 duizend frank. Dat i3 tweo. De private scholen die niet aangeno men zijn, lagere, bewaar- of volwasse- nen-scholen, kosten samen aan Gemeen ten, Provincies en Staat en .Weldadig heidsburelen bijna 3 millioen. Dus de offlcieele scholen van allen aardkosten 25 MILLIOEN ongeveer. De catholieke scholen maar 6 millioen 600 duizend frank. Voeg daarbij toe zicht, enz. dan komt men tot de 8 mil lioen en iets over de 500 duizend frank. Dat is drie. Dus do offlcieele scholen, die maar bijna het dubbel der catholieke scholen uitmaken, kosten DRIEMAAL zooveel als deze laatste. Wie klopt het meeste uit onzen zak Maar nu wat anders, Veronderstelt eens dat de liberalen hunnen droom, van de catholieke scholen af te schaffenzouden kunnen verwezen lijken. dat de Belgische kinderen allen naar do offlcieele scholen moesten, wat dan Dan zou men i° 2400 nieuwe scholen moeten bou wen, dus VOOR 'T MINSTE 100 MIL- In deze vleiende mogelijkheid ligt de bedoeling en de reden van de spitsvon dige onderscheiding, waarvan wij gespro ken hebben. Het was half twaalf. Het orkest had zich doen hooren de meesteres des hui zes was nog niet op haar post. Met die losse bevalligheid en die weêr- galooze gemakkelijkheid, welke de vrou wen van aanzienlijke geboorte als inge schapen is, nam Helena in de afwezigheid harer stiefmoeder, de honneurs waar en kweet zich voortreffelijk van hare taak maar niettemin vroeg toch iedereen zich af waar de markiezin toch mocht blijven mijnheer de Rumbrye had reeds verschei dene keeren bekommerde en ongeduldige blikken gewend naar Je deur, door welke zijne vrouw moest binnenkomen. Eindelijk verscheen zij. Aller oogen vestigden zich op haar die der dames met afgunst, die der heeren met bewonde ring. Een gemompel doorliep de geheele zaal. Voor ons, die haar straks bij haar be zoek aan den mulat Carral in haar waar karakter hebben leeren kennen, vertoonde mevrouw de Rumbrey zich thans g< heel anders. Zij had hare natuurlijke bevallig heid niet afgelegd maar deze ingewijzigd. Er was geen spoor van hare achtelooze houding in haar te bemerken, alles in haar was waardig en afgemeten de Creoolsche speelde hare rol van voorna me dame. LI OEN dus om alles ia orde te hebben eene jaarlijksche vermeerdering van 20 millioen in 'l budget. 2° De normaalscholen zouden moeten uitgebreid worden in evenredigheid dus nog eenige millioenen, neemt maar een 30 millioen Zoo zou het budget te minste verdub beld worden. En wie zou dan geld uil onzen zak kloppen De liberalen en socialisten. Tot hiertoe zegt le Gaulois, van Parijs was het een princiep dal eene wel geene tegenwerkende kracht heeft, 't is te zeggen, dat zij niet toepasselijk is op feiten die van vóór haar bestaan dagteekenen. De Fransche geuzen of Combisten hebben het beter gevonden. Zij wachten niet tot dat de wet op de scheiding van Kerken Staat gestemd zij om ze terug werkend te maken, maar passen ze nu reeds toe, terwijl zij nog in beraadsla ging is voor den Senaat. Die wet, welke nog niet bestaat, wordt sedert meer dan een jaar toegepast in eene gemeente van 1600 zielen, in het departement der Dróme gelegen. Het dak van de parochiekerk dreigde maar deze, uit socialisten en radikalen samengesteld, antwoordde dat de kerk maar moest instorten. Dal gebeurde dan ook in den nacht van 18 Augustus 1904. De kerk onbruik- baar geworden zijnde, wilde de pastoor den dienst inrichten in de pastorij,doch den de gemeenteraad deed hem zooveel moeilijkheden en plagerijen aan dat hij verplicht was de parochie te verlaten. Sedert een jaar is de parochie nu van alle kerkelijke diensten beroofd. Voor de geboorten en de huwelijken is de bevolking verplicht zich, een twaalftal kilometers ver, naar de naaste parochie te begeven. Dit feit toont aan dat het model van een dorp zonder Kerk 't welk een Fransch dagblad ons voor oogen spie gelde, geen verdichtsel is maar dat liet inderdaad van heden af reeds als eene droevige wezenlijkheid bestatigd wordt. Wat zal er dan gebeuren als die helsche godsdiensthaters, die fanatieke papenvreters de scheiding van Kerk en Staat als wet zullen uitgeroepen hebben En onze liberalen en socialisten tot zelfs de groene democraten laten geen woord van afkeuring hooren dier haat- volle godsdienstvervolging integen deel zij laten gedurig hooren dat Frankrijk ons voorbeelden geeft die hier dienen nageleefd te worden. Landgenooten overweegt hetziedaar wat hier te lande ook gebeuren zou, moesten de liberalen en socialisten meester worden Ditjes en datjes. Te overwegen voor de Ouders. De zoon en de dochter van professor Dr Murri, een der beroemde mannen van de vrijdenkerij in Italië, zijn ou- langs veroordeeld wegens moord en medeplichtigheid aan moord met voor bedachtheid. Het slachtoffer was de echtgenoot der dochter. De beide moordenaars waren zorg vuldig opgevoed buiten alle denkbeeld van godsdienst. Hun vader had hun alleenlijk onderwijs, een hooger onder wijs doen geven. Ziehier nu wat een anti-clerikaal vrijdenkersblad, deGiomNALE d'Italia, te dezer gelegenheid, onder andfere, bekent De godsdienst, diep gevoeld, is een hinderpaal voor het kwaad. De catho lieke godsdienst geeft de edelste gevoe lens in, wat de familiebetrekkingen aangaat. Ouders, die voor uwe kinderen een onderwijsgesticht moet kiezen, over weegt wel deze bekentenis van een anti- clerikaal blad. Voor «Ie Ouderlingen. Werklieden, geboren in 1843, opge- Wilt gij binnen 3 jaar 65 frank pen sioen trekken, die de wet geeft aan wie in nood verkeert, hel wordt tijd dat gij eene hoogdringende voorwaarde ver vult indien gij nog ten achteren zijt gebleven. Gij moet immersten minste 18 fran ken stortendie 18 franken moeten verdeeld zijn op drij jaren, vóór 1908, en op ieder dier jaren moet gij ten minste 6 fr. storten. Het wordt dus tijd, want er schieten maar drij jaren meer over 1905, 1906, 1907 Moest gij dit jaar, 1905, laten voorbij gaan zonder ten minste 6 fr. te storten, dan zult gy nooit de 65 fr. kunnen trekken. Om u het werk te vergemakkelijken, ja zelfs om door de toelagen die gij zult bekomen, niet uit uwen zak 18 fr. te moeten storten, hoewel er voor u in de algemeene Lijfrentkas die som zal ge stort worden, sluit u aan bij eene be staande pensioen maatschappij. Op iedere gemeente bestaat zulk eene maatschappij wordt er lid van en uwe oude dag is verzekerd. I)e groene socialisten van Cliipkn teekenen er altijd protest tegen aan als wy hen VOLKS FOPPERS heeten. Maar ze bewijzen zeiven dat ze dien naam verdienen. En inderdaad, in hunne Zij ging langzaam de salon door, in het oneindige hare complimenten en hare glimlachjes afwisselende, en zette zich neder in de nabijheid van freule de Rum brye, de eenige in dat luisterrijke gezel schap, die haar den prijs der schoonheid kon betwisten. Men moet zich niet verbeelden, dat m<-vrouw de markiezin haar tijd sinds haar tehuiskomst verspild had. Toen zij Carral dien avond verlaten had, was het reeds over negenen. Hoe schoon men nu ook wezen mag, vordert het toilet op haar leeftijd veel zorg. Van daar hare vertraging. Bij het binnenkomen wierp zij Helena een vriendelijken hoofdknik toe, welken het jonge meisje met eene eerbiedige bui ging beantwoordde. Er lag in die buiging een weinig gedwongenheid en veel koel heid. Het bal hernam zijn gang. Intusschen zullen wij kennis maken met de neven personen van onze geschiedenis. De markies de Rumbrye was een oud rechtschapen edelman van den echten stempel. Hij had zijne vrouw vroeger innig lief gehad en zijn huwt lijk behoorde voorzeker niet tot die, welke men uit belang noemt, maar de booze tongen beweerden, dat hij haar mettertijd beter had leeren kennen en deze grondiger kennismaking niet ten voordeele van me vrouw de markiezin was uitgevallen. Deze echtvereeniging werd door vele lieden als eene mésalliance beschouwd en de gevolgen er van waren niet geluk kig geweest. De uiterlijke schijn was niettemin be waard gebleven, gelijk het tusschen wel opgevoede echtgenooten betaamt. Iu dit opzicht toonde de heer de Rumbrye zich gestreng. Dit gemis van huiselijke eensgezindheid maakte den heer de Rumbrye norsch en weinig geneigd veel in de wereld te ver- keeren. Oud uitgewekene, met waardighe den en eerbewijzingen door den ouderen tak der Bourbons overladen, onderwierp hij zich aan de eischen van zijne hooge positie cn gaf van tijd tot tijd partijen, maar die feesten hinderden hem cn hij zou het gezelschap zijner gelijken hebben wil len vluchten. Gelijk wij reeds gezegd hebben, had mevrouw de markiezin een zoon uit haar eerste huwelijk. Zij had dien zoon hart stochtelijk en grenzenloos lief, het was misschien het eenige lofwaardige gevoel, dat in het hart van die vrouw huisde, welke het toeval met alle bekoorlijkheden scheen begiftigd te hebben om beter den zwarten en afzichtelijken afgrond van hare ziel te verbergen. Al de genegenheid van den heer de Rumbrye was vereenigd op zijne dochter Helena, die hij ook uit eerste huwelijk had en het verheugde hem geene kinderen uit zijne tegenwoordige echtverbintenis te hebben. (Wordt voortgeaet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1