C01IMS M POLITIE HET GEHEIM Kieskronijk. Het tempeest. Bokkenrijders. Rechterlijke kronijk. Kerk der Theresianen. VOLLEN AFLAET Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. Nieuwaoortige duivenprijskamp. Zondag had een wedstrijd plaats van eene nieuwe soort, ingericht door de Sportaf- deeling van de Brusselsche Duivbncoö- PIRATIIF. Elke deelnemer gaf eene of meer reek sen van twee duiven meè, waarvan de eene te Jemelle, de andere te Oostende beiden uo kilometers in tegenoverstelde richting van Brussel opgelaten werd. De prijzen werden niet toegewezen voor de aangekomen duiven afzonderlijk, maar aan de twee duiven van eene zelfde serie. De wedstrijd had veel bijval, maar was maandag morgend nog niet geëindigd. De XX* Siècle zet dijnsdag, in een artikel, andermaal de meerderheid aan, de beide ontwerpen de forten en den doorsteek naar eene commissie van on derzoek te zenden en intusschcn de uit voering van het dokker.kanaal te stem men. Het blad betoogt dat deze oplossing het eenige middel is om eene ministe- rieele crisis en toekomend jaar eene neér- laag bij de kiezingen te voorkomen. De nieuwe decoratie. De uitrei king van de herinneringsmedalie zal ein de dezer week beginnen, De leden der beide Kamers komen eerst aan de beurt. Dan de verschillige ministeriën. De uit reiking zal tot in Februari voortduren. Prentkaarten. Naar het voorbeeld van Frankrijk en Duitschland aanvaardt het postbeheer van Nederland zooals wij gemeld hebben thans ook aan het tarief der postkaarten, de prentkaarten, waarop hetgeen men te schrijver, heeft langs den kant van het adres geschreven is. Dat zal voortaan ook in België gedaan worden. Alzoo zullen wij de taksen niet meer te betalen hebben, welke tot nu toe, tot last van het publiek, daarop werden geheven en in 't geheel niet verrechtvaar- digd zijn. Vetvlekken in laken maakt men weg met salmiak. Kragen van frakken bijvoorbeeld. Men maakt ze nat, laat de salmiak even intrekken en wrijft het vet weg met den rug van een mes. A«n wien de wereldtentoonstelling? Wij hebben gemeld dat Geut zich het recht van voorkeur toekent voor de vol gende wereldtentoonstelling in België. En dat men het daar goed meent, blijkt uit het feit dat eenige mannen van initia tief zich bereid verklaren, de koppen en ook de beurzen bijeen te steken, om aan de zaak een begin van uitvoering te geven. Maar. dan kent ge Brussel nietVan zoodra de Brusselaar hoort dat eene stad eene tentoonstelling op touw zet, roept hij: Eerst ik 1 Dit is nu weer hier het geval en de gemeenten uit den omtrek volgen. De gemeenteraad van Laeken heeft vrijdag, op voorstel van M.VanCoelst, een wenscb gestemd strekkende als plaats voor de aanstaande wereldtentoonsU Hing te zien kiezer, de gronden gelegen op de grenzen van Laeken, Neder-over-Heem beek en Strombeek, nabij de fontein van Bologna, den Chineeschen toren en het koninklijk park. MM. Neyberg en de burgemeester ondersteunen beurtelings den wensch, die met algemeene stemmen bijgetreden werd hij zal aan den koning en de regeering overgemaakt worden. Het college zal een gehoor vragen aan den minister van financies en openbare werken om hemden wensc'.i van de ge meente Laeken voor te leggen. Natuurlijk zullen nu al de andere ge meenten van den Brusselschen omtrek eene geschiktere plaats voorstellen... op hun grondgebied I VAN DEN O 78* Vervolg. Hij laat haar aan haar lot over 1 Zij lijdt gebrek de arme vrouw Och God, doktor 1 begrijp mij toch zij lijdt ge brek... Gebrek Wie lijdt gebrek vroeg Power, zich steeds even verwonderd hou dende. Mijne vrouw, mijne arme vrouw 1 antwoordde de andere wanhopig. En wie laat haar gebrek lijden Hij 1... die kerel Hij, die het beloofd had, die tr zich toe verbonden had haar en mij te helpen Ik begrijp u niet, Stanley I sprak Robert bedaard. Vertel mij wat er is. Maar de Zigeuner gaf geen antwoord. Met woeste gebaren liep hij de bekrom pen ruimte van zijne cel op en neer, onder het mompelen van driftige uitdruk kingen in zijne Zigeunertaal, waarvan Power natuurlijk geen woord verstond. Het is uit I Ik wil niets meer met hem te maken hebben I riep hij uit, zijn gebalde vuist schuddende. Nooit I Nooit meer 1... Verscheidene malen achtereen herhaal- Te Chimay had zondag eene gedeelte lijke gemeentekiezing plaats. De catholieke candidaat prins Alfons de Chimay behaalde 745 en de liberale, M. Focquet, oud schepene 699 stemmen. Die uitslag verplaatst de meerderheid van de liberale naar de catholieke zijde. Cartel te Mechelen. Wij lezen in een liberaal blad De anticlerikale verstandhouding te Mechelen mag als gesloten worden aan zien voor de verkiezingen van 1906. De socialistische groepen hadden aan dr Liberale Associatie voorgesteld, eene plaats op de lijst te bekomen, eender de welke, met toepassing van de for.nulier Janson, dit is dat eenieder zou recht heb ben op den stembrief te 1 doppen naar verkiezen. De Liberale Bond van 't Arrondisse ment heeft dit voorstel in aanmerking ge nomen en gevraagd dat er in de eerstko mende vergadering over gestemd worde. Op den stembrief zullen de twee eer ste plaatsen van litelvoerende candidaten worden bekleed door liberale candidaten, alsmede de twee plaatsen van plaatsver vangende candidaten. De derde titelvoerende candidatuur komt toe aan de socialistan die bij de stemming op den naam van hunnen can didaat zullen stemmei terwijl de libera len doppen bovtn aan de lijst. Op die wijze blijven alle rechten gevrijwaard. de hij zijne onverstaanbare verwenschin- gen. Hij kwam eerst langzaam tot bedaren, toen zijne oogen die van Power ontmoet ten, welke hem in al zijne bewegingen waren blijven volgen. Zijne gedachten schenen een anderen keer te nemen. Hij bleef voor Robert staan en greep hem bij de hand. Gij zijt goed voor mij geweest, dok tor 1 hernam bij kalmer, ofschoon ik het waarlijk niet aan u verdiend heb I Maar ik zal het u vergelden, en daarom luister, doktor I De man, die mij en Bessie, dat is mijne vrouw, opstookte, was niemand anders dan de kleine Karei,mijn boezem vriend, toen wij nog jongens waren I Wat babbelt gij toch, man vroeg Power, die hem wel begreep, maar liever eene duidelijker bekentenis wilde uit lokken. Och ja 1 Ik vergat dat gij niet alles weet! antwoordde de Zigeuner. Ik zegde, dat de man, die zich Sint-Alba noemt, en niemand anders, mijne vrouw en mij heeft opgestookt om u ongelukkig te maken. Sint-Alba dus. Ik wist het reeds. Gij vertelt mij geen nieuws, Stanley. Ik vermoedde het sedert lang. Zoo waar als ik hier voor u sta, hij is het geweest. De vervloekte schurk I Ik wilde, dat ik nooit een cent van hem had aangenomen. Zijn geld heeft mij niets dan ongeluk aangebracht. Zonder hem zat ik niet hier Jacob Stanley was blijkbaar in eene Verscheidene rampen. Sedert eenige dagen woedt een hevig tempeest over de Noordzee. Vele schepen welke uit Antwerpen ver trokken waren en ih de Schelde door het tempeest overvallen werden liggen te Vlissingen stil. Allen wachten tot hot tem peest over zij om in volle zee te gaar. De loodsdienst is zeer moeilijk en uiterst ge vaarlijk, daar dc sleepen gedurig gevaar loopen tegen een der op anker liggende schepen geslingerd te worden. Donderdag namiddag is te Vlissingen de Duitsche stoomèr Markgraf, komende van Zuid-Afrika aangekomen. Tengevolge van het slechte weder, is het schip in botsing gekomen met het Portugeesche jacht Olivia. De schok was zoo hevig, dat de Olivia geheel omkeerde. Er waren vijf personen aan boord en ondanks alle pogingen, kon er slechts een van gered worden. De Engelsche stoomer Europe, capi- tein Dsoudie, van Newcastle naar Ant- wirpen varende, is tengevolge van het tempeest, op de Oosterbank geloopen. Het schip kon zich gelukkiglijk loswer ken en heeft zijne reis voortgezet. Men weet niet of er schade aangericht is. Te Vlissingen is ook nog een doodelijk ongeluk gebeurd. De Engelsche stoomer Cata, komende van Huil en naar Ant werpen varende, werd vervoegd door het loodsbootje. Ten gevolge dergroote golven, was het zeer moeilijk dichtbij de Cata te komen. Daarom wierp men van den stoomer eenen kabel op het loodsbootje. Een lid der bemanning van het bootje werd door den kabel getroffen en in zee geslingerd. Aanstonds werden alle pogingen inge spannen om den drenkeling t'; redden doch men vond hem niet terug. Toen men den kabel weder aan boord van den Cata wilde trekken, zag men er den drenkeling aan hangen. De ongelukkige was reeds bezwe ken. Hij laat eene weduwe met verschei dene kinderen achter. Eene tijding uit Reykiavik (IJsland) meldt dat eene zeilsloep nabij de kaap Akra gezonken is. Geheel de bemanning, bestaande uit elf koppen is verdronken. Te Bomhem is een cirkus geheel ver nield geworden. Van meest alle huizen werden dakpannen afgerukt of venster ruiten verbrijzeld. Op de baan naar Temsche zijn ontelbare boomen ontwor teld. Te Wommelghem zijn de kap en de zeilen van eenen molen, staande nabij den Antwerpschen steenweg, afgewaaid, en een honderdtal meters verder ir, eenen moestuin geslingerd geworden. Twee kindeien die in den t-in speelden werden door de stukken van de zeilen erg gekwetst. fier van het verbrekingshof, is uit de brandkast, zonder een spoor van braak een-; som van 1,500 fr. verdwenen. De diefstal moet dus gepleegd zijn bij middel van een valschen sleutel en door iemand, die het geheim van het slot kende. De luchtreiziger Henrolin was Zon dag namiddag te Elsene opgestegen met zijnen ballon l'Ixellois, vergezeld van drie passagiers. Op geringe hoogte zwee- vend raakte de ballon een telegraafdraad en veroorzaakte eene scheur. De gas ont snapte en de ballon begon met groote snelheid te dalen. Al wie dit zag vreesde eene ramp. De luchtreiziger kon door het uitwerpen van ballast den val verzachten en de mand werd, nabij Terkamerenbosch over eene groote uitgestrektheid, langs den grond gesleept. Toch liep alles zon der ongelukken af. De handelaars der voorsteden van Brussel werden sedert eenigen tijd beet genomen door eene jonge vrouw welke op naain van goed gekende personen der stad allerhande koopwaren kwam halea. Vrijdag namiddag werd de dievegge aan gehouden door den policicofficier Geers, op het cogenblik dat zij bij eene oude kleerkoopstcr een pak vrouwenhemden ter waarde van 180 fr. te koop aanbood. De dievegge heeft een dertigtal dief stallen bekend. stemming om meer los te laten zijn woeste drift deed hem zijne gewone voor zichtigheid uit het oog verliezen. Robert wcnschte zicbzelven met deze omstandig heid geluk en besloot de gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Hoor eens, Stanley sprak hij ern stig. Die Sint-Alba heeft mij ongelukkig gemaakt en u, zoo ik bemerk, niet veel goed gedaan. Het is een man, die tot veel erger dingen in staat is, daar heb ik de zekerheid van. Grooter schurk is er ner gens, zelfs hier in de gevangenis niet te vinden. Ik begrijp, dat hij u beloofd had voor uwe vrouw te zullen zorgen, zoolang gij hier waart en nu heeft hij u bedrogen. Er was niets anders van hem te verwach ten die man heeft geen hart, geen gevoel en geen geweten... Dat is juist wat zij schrijft 1 viel de veroordeelde hem in de rede. Maar ik zal mij wreken 1 vervolgde hij met zijn oude drift. Zoo waar als ik leef, ik zal mij wie ken I Komaan, zegde Robert, willen wij samen een koop sluiten Wat wilt gij er voor geven, als ik u op mijn eerewoord beloof, dat er voor u zal gezorgd worden en dat zij nooit meer gebrek zal lijden Voor geven Alles riep Stanley hartstochtelijk uit. Daar wil ik alles voor geven, alle» voor doenl Zeg maar' wat gij van mij wilt I... O, die brief van haar breekt mij het hart I Zij schrijft niet veel, maar het is genoeg I... Hij laat haar aan haar lot over, hij laat haar gebrek lijden 1 Arme, arme vrouw I Zij is niet van ons volk, ik ben buiten mijnen stam getrouwd en daarom heeft zij nu niemand meer dan mij, die voor haar zorgen kan 1 God, dokter, het is zoo vreeselijk Wat kan ik voor haar doen Ik zit hier gevangen, onmachtig En zij is door mij en dien vervloekten schurk in het ongeluk ge komen. Ik zweer u, zij heeft geene schuld aan de zaak iK heb er haar toe aang.-zet, omdat ik mij door zijn geld liet verblin den zij was er tegen van het begin tot het einde Zij deed het alleen voor mij 1 Welnu, Stanley luister dan naar hetgeen ik u zal zeggen vertel mij alles, verstaat gij, alles, en ik zweer u dat uwe vrouw verzorgd zal worden Maar. begon de Zigeuner angstig, gij zweert mij ook, niet waar, dat zij niet in moeielijkheden zal komen, door het geen ik u-vertellen zal Gij zult er haar buiten houden Ik verzeker u, dat het niet uwe vrouw is, die ik zoek, zij was slechts een werktuig. Ik moet Sint-Alba hebben En gij zult hem hebben 1 riep Stan ley levendig uit. Gij kunt er op rekenen, dokter 1 Mijne uitspraak als veroordeelde, zal voor de rechters niet veel gewicht in de schaal leggen, maar de hare wel En zij zal hare getuigenis afleggen, dat zweer ik u, als gij belooft haar uit de moeilijk heden te houden. Zij weet genoeg om hem aan de galg te brengen, maar zij mag er niet door in het ongeluk komen I Power verheugde zich niet weinig over den keer, dien de zaken namen. Hij had onverwachts een doel bereikt, waarnaar hij sedert zoovele weken verlangend had uitgezien. Ik geloof u te kunnen verzekeren, dat men uwe vrouw niet den minsten last zal aandoen, hernam hij. Maak u daar omtrent geen zorg; ik heb machtige vrien den, die haar helpen zullen als zij ons Sint-Atba in handen levert. Vertel mij nu maar, welke reden die man er voor had u en uwe vrouw over te halen om mij on gelukkig te maken. Ik heb hem nooit iets gedaan I Kunt gij waarlijk niet raden, wat het was, doktor vroeg Stanley eenigszins verwonderd. Ik begreep het dadelijk van het eerste oogenblik af, toen hij bij mij kwam en tegen mij zegde Jacob wij kunnen samen ons fortuin maken, als gij mij helpen wilt 1 Ezel, die ik was om niet in te zien, dat hij zijn eigen fortuin bedoelde en dathij mij zou laten loopen zoodra hij mij niet meer noodig had I... Maar ik zal het hem doen betalen, dien schurk 1 Maak u nu maar niet meer kwaad, sprak Robert op kalmen toon, om hem weder tot bedaren te brengen, en vertel geregeld verder Ik sta er op, de waar heid uit uw eigen mond te vernemen. (Wordt voortgezet). MAATSCHAPPIJ D E Op Maandag 3o Octo ber aanst. zalDe Catholieke Rijders- bond, de 39* verjaring zijner stichting plechtig vieren. Om 10 uren, plechtige Mis ter Sint- Martinuskerk, voor al de afgestorvene Leden. Vergadering om 9 uren ten Lokale Catholieken Kring Groote Markt, om zich van daar ter Kerk te begeven. Om 7 uren 's avonds, Avondmaal en Luisterrijk Concert. Verleden maand had de boetstraffelijke Rechtbank twee inwoners van Molenbeek, de genaamden Renders en Desmedt, tot 3 jaar gevangenis veroordeeld voor op lichting en opsluiting van twee meisjes, welke zij aan slechte huizen wilden ver- jachelen. De zaak is in beroep gekomm en het hof heeft bij die straf nog 4 jaar gevangenis en 3 jaar waakzaamheid der politie gevoegd, omdat de kerels hunne twee slachtoffers hadden willen mishan delen. Vrouw Renders was voor mede plichtigheid tot 6 maanden gevangenis veroordeeld het hof heeft die straf be krachtigd. Van honger. Wij hebben het geval al vertdii van den iSjarigen jongeling van Gent die in September laatst naar Brussel gegaan was om werk te zoeken. Hij vond er geen en 11a vijf dagen waren de weinige franken die hij had meegehad, verteerd. De jongeling was dood van honger en op de Noordlaan eene dame ziende komen die een kleine kabas aan de hand droeg, ontrukte hij haar den kabas en nam er mede de vlucht, maar hij werd weldra aangehouden. Hij is Zaterdag voor de rechtbank ver schenen en verwezen tot 4 maand gevang, wegens diefstal met geweld. De straf is echter voorwaardelijk, want zijn vorig gedrag was goed. De jongeling, die tot dan toe had ge vangen gezeten, is dadelijk in vrijheid gesteld en naar Gent bij zijne ouders weergekeerd. SOLEMNELE OCTAAF met ter eere van de H. Seraphiensche Maagd Theresia van Jesua. De goddelijke diensten als volgt Zondag i5 October. Feest der H. Theresia. Ten 6 uren, de eerste Mis, waaronder het H. Sacrament wordt uit gesteld. Ten 9 uren, de solemnele Mis. 's Namiddags, ten 5 uren, plech tig Lof en Vlaamsch Sermoen. Dijnsdag 17 October. Verjaardag der Instelling van het H. Kind Jesus van Praag. Ten 9 uren, solemnele Mis met Fransch Sermoen, door eenen E. P. Car- meliet Discals. Zondag 22 October. Ten 6 uren, de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste. Ten 9 uren, plechtige Hoogmis. 's Namiddags, ten 5 uren, plechtig Lof en Vlaamsch Sermoen. STERFGEVAL. De eerw. heer kannunik Nobels, algemeen overste van de Zusters der heilige Kinschheid, is te Gent overleden in den ouderdom van 77 jaren. Hij was ridder der Leopolds orde. Worden gevraagd 50 goede breisters om te huis te wer. ken. Een leerjongen voor de boekdrukkerij. Smeders en slotenmakers. Vragen werk 2 bedienden. 3 magazijniers. Een nachtwaker. Eon voerman. Creemboter. Markt van Woensdag 11 October igo5. 60 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. TOMBOLA in de Kerkstraat. vrijen ingang.Open 's Zaterdags voor middag, gansch den Zondag,'s Maandags namiddag. 5oo schoone prijzen. Loten aan 5o centiemen. AALST. Brand. - Zondagna middag, tusschen 3 en 4 ure, is een begin van brand ontstaan in de woning van Frans De Veylder, koopman in visch en kaas, Moorselschebaan. Eenige kleeding- stukken zijn vernield. Dank aan de moe dige tu^schenkomst der geburen was alles spoedig gebluscht. Oorzaak van den brand onbekend. Gered. Zondag namiddag, rond 3 ure, is het kind Emilia Luyckx, 8 jaar oud, dochter van Leopold, wonende Scherreveldstraat, al spelende in het Sas gevallen en zou verdronken geweest zijn zonder den moed van Alexander Clai ssens en dezes schoonbroeder, die gansch ge kleed in het Sas zijn gesprongen en, met de hulp van eenen schipper, het kind nog levend aan wal konden brengen. Ten gevolge van het hevig stroo- mend water, is op het hof van Marie Clincke te Lede, eene diepe uitholing ontstaan. De vrouw ging 's avonds ëens buiten eene dunne aardlaag, welke de uitholling onzichtbaar maakte,stortte in en de vrouw stuikte in den put. Men heeft gelukkiglijk de vrouw kun nen redden. In een gevecht tusschen burgers en soldaten, dat te Etterbeek werd geleverd, en waarin de laatsten hunne sabels had den gebezigd, warden bloedige wonden toegebracht. De soldaten werden ontwa pend en op hunne beurtgewond en, zon der de tusschenkomst der policie zou er zeker een doode gebleven zijn. Het ge vecht werd veroorzaakt door de soldaten, die twee jongelingen van hunne meisjes wilden berooven. Er blijkt uit een verslag van de CoOPÉRATIVE CoLOMBOPHILE BrUXELL^ISE, dat er in een omtrek van 6 kilometers van het stadhuis, 3500 duivenliefhebbers zijn, die gemiddeld elk 3o duiven bezitten. In het overige der provincie zijn er nog i5oo liefhebbers en in geheel het land 16.000, met 480,000 duiven 1 Dievenbenden doorkruisen thans den omtrek van Brussel om leegstaande en zelfs bewoonde buitenverblijven te bestelen. Zoo hebben zij Donderdag nacht eenen inval gedaan in het kasteel van graaf Marnix van Sinte-Aldegondis, gelegen op den boord van het Soniën- bosch, te Overysche. De bedienden von den des morgends in den salon de schui ven der kassen leeggeworpen en den in houd over de tapijt gestrooid. Voor 3ooo fr. zilverwerk was verdwenen. In het justiciepaleis te Brussel, in de bureelen van M. Vergaats, hoofdgrif- Een erg ongeval, heeft zich Zater dag avond te Gent voorgedaan aan den barreel van den ijzen nweg, Zwijnaard- schen steenweg, op de lijn Gent-Kortrijk. Op het oogenblik dat een rijtuig, toe- hooiende aan den huurhouder Vande- vyver, Kortrijkschen steenweg en gevoerd door den koetsier L De Rudder, zich op de baan bevond, kwam een buitengewone trein aangereden. De koetsier, het gevaar bemerkende, kon gelukkig van den bok van het rijtuig springen. Het paard werd door de lokomotief gevat en i5o meters ver meêgesleept waar de trein stopte.Men haalde de bloedige stukken vleesch van het gedoode paard van onder de lokomo tief. Gansch het rijtuig is vernield. Een opschuddingwekkende aanhou ding had te Koekelberg plaats. Een naam- looze brief had een welgekenden koopman der gemeente aangeklaagd als hebbende zich medeplichtig gemaakt aan misdadige handelingen op een 15 jarig meisje. Hij zou het kind verleid en toen bij eene vrouw van dezelfde gemeente hebben gebracht, om door deze behandeld te worden. De koopman is 5o jaar, getrouwd en huisvader. De vrouw in kwestie, door het parket ondervraagd, heeft volledige bekentenisen gedaan. Het kind eveneens. Later is de koopman weerlosgelaten. Een schrikkelijk drama heeft te Koe kelberg plaats gehad. De echtgenooten G., wonende met hunne kinderen in de Dubois-Thornstraat maakten dikwijls ruzie. Maar Zondagavond waren de echtelin gen toch samen uitgegaan. In 't naar huis keeren raakten zij weer in 't twist en zelfs aan 't vechten. Talrijke personen zagen dit lieve tooneeltje na. Eensklaps trok de man een mes uit den zak en stak het twee maal in de borst der vrouw, eer iemand den tijd had gehad toe te springen om het te beletten. De ongelukkige slaakte een vreeselijke kreet en stortte dood neer. De aanwezigen grepen nu den moorde naar vast en leiden hem naar 't policiebu- reel van Molenbeek, van waar hij naar dit van Koekelberg werd overgebracht. De commissaris Ryckmans deed de eerste ondervraging. G. zegde dat hij in zijne woede gestoken had zonder te weten wat hij deed, hij betreurt levendig het gebeurde. Het parket is verwittigd en de moorde naar opgesloten. (Nadere bijzonderheden.) Adolf Geerts, de persoon van Koe kelberg (Brussel), die zijne vrouw op straat vermoordde, was een schildersgast zijne vrouw was reeds meermaals de echte lijke woning ontvlucht voor de mishande lingen van haren man. Men had den man verteld dat de vrouw zich slecht gedroeg, en dit had zijne jaloezie opgewekt. Nu Zondag was zij weer van huis en

De Denderbode | 1905 | | pagina 2