Zondag 22 October 1905 5 centiemen per nummer. 56* Jaar 3786 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zwarte Bedelaar. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Hoe de catholieke Duitschers ingericht zijn. D E Razende Onniachtigen. De Vrijheid, hoe de liberalen ze verstaan. Zondagrust. Ditjes en (latjes. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE MJIIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele v. n dit blad. AALST, 2i OCTOBER igo5 De laatste algemeene catholiekendag te Straatsburg beeft nog eens te meer de aandacht getrokken op al de gods dienstige en sociale werken waarmee de catholieken in Duitschland zich be zighouden. Kort samengevat kan men die werken in drie reeksen verdeelen werken 1° voor de arbeiders 2° voor de burger lijke partijen 3° voor de ontwikkelde klassen. De werken voor de arbeiders bestaan uit drie klassen A. werken voorde leerlingen Lehrlinoverein. In deze vereenigingen worden de jongens, die de lagere school verlaten hebben, opge nomen en behoedt men ze voor degroote gevaren van hunne jeugdige jaren. Men leert hun daar den catechismus. Men geeft hun herhalingscursussen om, wat zij op de lagere school geleerd heb ben, niet te vergeten. Alle zes of acht weken gaan ze ter heilige Tafel. Op 't oogenblik bestaan er in Duitschland ongeveer 850 van deze vereenigingen, met ongeveer 180,000 leden. B. Werken voor de gezellen Gezel- lenvereeniging, door Adolf Kolping in -1849 te Keulen geslicht. Deze heeft ten doel de jongelieden tegen de sociale gevaren te beschermen. Zij bezit afdee- lingen met eigen gebouwen in alle belangrijke steden, waar hare leden gratis kunnen logeeren. De vereeniging helpt hare leden aan eene betrekking en ondersteunt ze in hunne behoeften door verschillende zeer goed ingerichte kassen. Een wijze wet schrijft voor, dat elke gezel, alvorens in zijn ambacht meester te worden, een examen moet doen. De gezellenver- eeniging bereidt de gezellen tot dit examen voor en leent hun de middelen om zich te vestigen. G. De werken voor arbeiders, die geen gezellen zijn, vooral voor arbei ders van fabriek-mijnen,enz. arbei dersverenigingen. Deze zijn de belang rijkste onder al de werken voor de arbeiders want deze verschaffen na de Volksvereeniging de grootste rijen van catholieke kiezers. De Arbeidersver- eenigingen»hebben, zooals al de andere vereenigingen, hun apologetische en sociale cursussen, hun kassen en feesten. De leden der burgers zijn eveneens in drie afdeelingen georganiseerd. A. Organisatie der jongelieden jon- gelingsvereenigingen, die er zich op toeleggen hunne leden in den handel eene betrekking te bezorgen. B. De Wind thorst-vereeniging vormt hare leden voor het politieke leven, om er later de leiders van de catholieken van te maken in de voorsteden en de stadswijken, mannen van vertrouwen ten tijde der verkiezingen. C. Casino's burgersvereenigingen, gezelschappen van catholieke burgers. Het doel dezer casino's is de eenheid onder de catholieken van iedere stad te verzekeren. Men heeft ze niet zonder eenige ironie de loges genoemd van catholieke vrijmetselaars Voor de ontwikkelde kringen bestaan er verschillende werken. De voornaam ste zijn A. de catholieke studenten- vereenigingen, opgericht aan alle uni versiteiten. Men weet, dat de liberale studenten (liberaal is synoniem met anticlericaal) hun sedert eenige maanden, een oorlog aandoen op leven en dood. Maar de regeering verdedigt hen en juist door en in den strijd worden ze sterker. Uit deze studentenvereenigingen ko men de meeste leiders voort der catho lieke partij. Vele studenten der theolo gie maken er deel van uit. De vereeni gingen geven aan de Duitsche catholie ken hunne rechters, advokaten, officie ren, geneesheeren, ambtenaren. B. De Gorres-Verein is een ver eeniging van geleerde catholieken. Onder hare leden telt ze professoren van de lyceums, universiteiten, schrij vers, enz. Ilaar doel is de catholieke wetenschap te bevorderen, aan te moe digen, en ze aan de eischen des tijds te doen beantwoorden. Alvorens te eindigen, laten we hier de volgende bemerkingen volgen i° Elk der acht klassen, hierboven opge noemd. is ingericht overgeheel Duitsch land. Elke klas heeft hare centralisatie, die de eenheid van inzichten en inrich ting waarborgt. 2° Aan 't hoofd van elk werk of van elke filiaal, succursaal of onderafdee- ling staat een priester, die er de ziel van is. Eene uitzondering is natuurlijk gemaakt voor de derde categorie de werken voor de studenten en de geleer den. Dóar zoekt men overal het leeken- element naar den voorgrond te schui ven. 3° De werken voor de jongelieden lcerlingen-enjongelingsvereenigingen, zijn op zeer vele plaatsen terzeifdertijd jongelingscongregatiën. Maar over 't algemeen dragen de werken der Duitsche catholieken geen godsdienstig karakter. Ze zijn catholiek en eischen van hunne leden de getrouwe naleving van hunne godsdienstige plichten. Elk werk, behalve die welke voor de jeugd zijn opgericht, heeft zijne feesten, dikwijls met dans. Men zoekt daardoor de jonge catholieke meisjes, ook in vereenigingen en congregaties inge richt, in de fatsoenlijke gelegenheid te stellen met catholieke jongelingen ken nis te maken, om zoodoende zooveel mogelijk de gemengde huwelijken te voorkomen, die zulk een groot ongeluk voor de Duitsche Kerk zijn. 9* vervolg. Zij had tot zich zelve gezegd, dat in dien zij met behendigheid de persoonlijke pogingen van Alfred ter hulp kwam, er niets gemakkelijker zou zijn dan het jonge meisje een teeder gevoel in te boezemen voor zulk een volmaakt jonkman. Bij ongeluk beantwoordde de uitkomst geenszins aan hare verwachting Helena bleef even koel voor den soon als voor de moeder. Welke ontzaglijke moeite Alfred zich ook gaf zich zooveel mogelijk in al den luister van zijne fraaiste excentrieke toi letten aan haar te vertoonen, verwaar digde Helena hem ternauwernood met een blik of sloeg zelfs in het geheel geen acht op hem. Op zich zelve beschouwd was dit zeer verklaarbaar en volstrekt niet te verwon deren. Meisjes, met gezond verstand en geest begaafd, hebben een natuurlijken afkeer voor de levende ingeregen, opge vulde ledepoppen, om zoo te zeggen in hun omhulsel geperst, gelijk mijnheer £lfred Lefebvre des Vallées er een was. Maar mevrouw de markiezin, die noch tans eene vrouw van smaak was, werd blind zoodra het haar grooten lummel van een zoon gold. Om inijn Alfred te minachten, zeide zij bij zich zelve, moet die kleine zottin betooverd zijn geworden Bij ongeluk kende zij dengene, die zich aan die betoovering had schuldig ge maakt het was Xavier. Xavier, een schamele student, die twee maanden lang hetzelfde kostuum droeg Xavier .een bedeesde, onnoozele jongen, dien mijnheer des Vallés over het hoofd zag en in alle opzichten verre overtrof dat was niet alleen spijtig, maar zelfs vernederend Dat i iep om wraak en me vrouw de markiezin begon in het geheim de vijandelijkheden gelijk de wilde stam men in Amerika, zonder voorafgaande oorlogsverklaring. Carral, haar willooze handlanger, werd als verspieder op het vijandelijk grondgebied gezonden. Hij ontving bevel, zich bij Xavier in te drin gen, hem eene Parijsche opvoeding a te geven, dat is te zeggen, lusteloosheid in de studie en teugellooze zucht naar ver maken in hem op te wekken, kortom, hem alles te leeren liefhebben wat een jonk» man reddeloos ten verderve moet voeren. Carral, was een voor zulk eene taak uiterst geschikt leermeester hij had zijne diplo ma s. Mevrouw de Rumbrye ging hierin met een duivelachtige sluwheid te werk zij 4° De Volks-Verein de catholieke volksvereeniging omvat alle catholie ken, die tot geen der bovengenoemde werken behooren en het meerendeel der leden dier zelfde werken. Ze houdt zich voor alles bezig met de sociale vraagstukken en strijdt met de revolu- tionnaire strooming onder de socialis ten. 5° Het einddoel van al do catholieke werken in Duitschland zijn de verkie zingen Men wil van de Duitsche catholieken goede kiezers maken, floor ze allereerst te vormen tot goede catho lieken, practikeerende catholieken, OVERTUIGD van de WAARHEID van HUN GODSDIENST. Zóó zou het ook moeten zijn hier te Het Vlaamsch Heelal, van Borger- hout, geeft van de zoogenaamde chris- tene demokraten de volgende schets, waarvan de gelijkenis door niemand kan betwist worden Naarmate de kiezingen naderen, 't is echter nog een heel tijdje, wor den sommige politiekers door razernij aangedaan, zoodanig zijn zij overtuigd van hunne onmacht. Razende onmachtigen is hier het ech te woord Wij hebben reeds dikwijls beslatigd dat de socialisten, op 't woord betrapt, niets beters kunnen dan hunne tegen strevers leugenachtig te heeten. 't Is een gemakkelijk middel, vooral voor eene partij, die op de onwetendheid of op de dweepzucht der menigte re kent, om zich uit den slag te trekken en haar ongelijk niet te moeten hekennen. Wie evenwel nog razender te werk gaan dat zijn de zoogezegde christen demokraten, heilige menschen die op weg zijn om apostels van 't Heil leger te worden. Zij schelden iedereen uit voor fari- zeër, schijnheiligaard, huichelaar, en al wat men tegen hen aanhaalt, is inge geven door kwade trouw. De Bien Public kreeg aldus deze week eene karrevracht verwijtingen naar het hoofd, van eene dier heilige demokraten, die niet kunnen lijden dat men hen beoordeelt, maar die zeiven andere menschen beoordeelen in den meer smadelijken zin. Wie hen beoordeelt, is een farizeër wanneer zij echter andere menschen be oordeelen en beleedigen, dan zijn zij heiligen.... 't Scheelt maar weinig of zij stellen zich gelijk met Christus, dien zij gedu rig inroepen om hunne fa ri zeers taal te verschoonen. Zoo deden zij het ook met den Paus, maar deze heeft onlangs een stuksken van hunne tong geknipt, zoodat dit hen wilde dat Xavier zich zeiven, door zijn gedrag, de ongenade van den markies de Rumbrye op den hals zou halen, en dien tengevolge uit hun kring, waartoe hij met rechtens behoorde, doch toegelaten werd, verwijderd zou worden. Had nu mevrouw de markiezin, gelijk wij gezien hebben, dit plan, na eenige overweging, voor een ander opgegeven, dan moest dit andere zeker meer kans lot welslagen aanbieden. IV. Eene geschiedenis bij het dessert. Zoodra mevrouw de markiezin Je zaal binnengetreden was, wierp zij een vor- schenden blik om zich heen, zonder den kleinsten hoek over te slaan. Carral was niet aanwezig Eene wolk verduisterde het voorhoofd van mevrouw de Rumbrye. Die dwaas zal beproeven zijne ke tenen te verbreken dacht zij. De heer de Rumbrye, die met Xavier in een vensternis stond te klappen, ging op zijne vrouw toe en groette haar, Wij maakten ons ongerust, mevrouw zeide hij fluisterend. In deze woorden lag eene vraag opge sloten. Alvorens te antwoorden groette de Creoolsche met een van bare innemendste glimlachjes Xavier. die den markies niet verlaten had. wel zal beletten zich nog achter hem te verschuilen. Overtuigd van hunne onmacht en van hun slecht werk, trachten zij te doen gelooven dat deze of gene deel maakt of deel heeft gemaakt van hunne zooge zegde partij, alhoewel daar geen woord van waar is. En toch zijn zij heilige menschen, terwijl alwie niet in bewondering staat voor hun verraad tegenover de catho lieke partij, een farizeër is, een man vol kwade tróuw, onwaardig de nestels hunner schoenen te ontbinden... Al treft men tusschen lien meesten deels gelukzoekers aan, zonder overtui ging of godsdienst, zonder eergevoel of deftigheid, zonder eenige liefde voor noodlijdenden, toch meenen zij alleen de kruim der samenleving te zijn, ter wijl zij alle andere menschen als vijan den van 't volk voorstellen, volk waar voor zij zeiven niets doen en liet enkel uithuiten om hunne heb- en eerzucht te voldoen. Al de nulliteiten van andere partijen die-in die partijen niets kunnen worden, alle niet betrouwbare mannen, die in die partijen van geenen tel zijn en er geschuwd worden, al die rapsodie vormt een nieuw Heilleger, zoodat liet daar aan geene vieze apostels mangelt... Tusschen hen treil men geen enkelen farizeër aan, geen enkelen die te kwa der trouw is, zelfs geen enkelen mein- eedige 't zijn altemaal heilige men schen, wont cij solvon .-lOffgfon hol... Hun grootste heiligheid bestaat in het eischen van gelijkheid, terwijl zij zel- ven van ongelijkheid loven in 't eischen van voordeelen voor 't volk, terwijl zij zeiven die voord eelen binnen palmen en meer andore deugdzame da den, die hen hemelhoog verheffen boven' het vulgüM pecus ofgemeene volk, bo ven allerhande oprechte weldoeners van 't volk, die toch maar farizeërs kunnen zijn, en boven alle overtuigde lieden, die immer en altijd eene les van dezelfde partij aankleefden. Wie in de heiligheid der volksbedrie gers niet wil gelooven, is dus niet alleen een farizeër, maar zelfs een man vol kwade trouw, hijzonder wanneer hij die mannen met hunnen neus in hunne eigene vuiligheid steekt. Dan gaan zij te werk als ontsnapten uit het een of ander pandemonium, als duiveltjes in een wijwatervat. Och arme Hildebrand Ziedaar Pilatus, Groene Pie, Leeuw- ke Plancquaert en het gansche rom melzoo der groene volksfopperij naar 't leven geschilderd. Meer dan eens deden wij liet ook, maar men geloofde ons niet te Gent en wierp ons den steen. Maar zie ze kenden daar de groene vogels zoo goed niet dan wij men werd bedrogen door een schijnheilig geschuifel onder bege leiding van zekere heeren Gij zijt wel goed, mijnheer, ant woordde zij vervolgens. Gij doet er mij aan denken,, dat ik mijn dank moet be tuigen aan onze lieve Helena, die mij on getwijfeld tijdens mijne onvrijwillige al- wezigheid vervangen heeft. Mijne doctiter heeft de honneurs van haar eigen huis waargenomen, me vrouw, gij zijt haar geen dank schuldig. Ik hoop toch, dat gij niet ongesteld ge weest zijt De markiezin voelde den steek, maar liet er op haar aangezicht niets van blij ken. Met de grootste kalmte antwoordde "i Ik ben te laat begonnen aan mijn toilet, omdat ik heden avond mijne armen bezocht en mij bij ben wat lang opgehou den heb. De heer de Rumbrye boog opnieuw en ruimde het veld voor Alfred Lefebvre des Vallées, die zijne moeder kwam begroe ten. Middelerwijl was Xavier, Helena voor den contradans gaan afhalen. Hebt gij mijnheer de Carral niet ge zien, Alfred v roeg de markiezin. Op mijn woord van eer, mevrouw, antwoordde Alfred, met dien geslepen tongval, welke destijds te Parijs in de mode begon te komen, ik sla hoegenaamd geen acht op dien mijnheer de Carral, ge lijk gij wel denken kunt. Hoe vindt gij mijn vest Zeer smaakvol niet waar Wel zeker Hoe dikwerf hebben wij de liberale gazetten van allen kaliber niet hooren uitroepen dat wij, Belgen onder de heerschappij van 't Catholieke Ministerie gebukt gaan dat de vrijheid verworgt. De liberalen alleen zijn de voorstaan ders der vrijheid en zij alleen kunnen ons de ware vrijheid brengen die wij hedendaags missen. Doch zoodra eene vlaag van rechtzin nigheid hun beheerscht dan beken nen zij openhartig dat de Belgen zich nooit op meer vrijheid, op meer vooruit gang hebben mogen roemen, dan op de zen welke zij, sedert 21 jaren, onafge broken genoten hebben. Indien er partijen de vrijheid in Bel gië willen worgen dau zijn het wel de liberale en socialistische. En inderdaad eene der vrijheden waaraan wij ook zeer houden is de vrij heid van onderwijs. Die vrijheid willen de blauwen en rooden door bestuurlijke maatregelen worgen. Hoe zullen zij het aan boord leggen t L' Opinion libérale van Namen, zegt het ons in zijn n. van 4 October 11. De komst van een nieuw ministerie zal een einde stellen aan hel maken van diploma's verleend aan honderde clerikale onderwijzeressen en onder- wijzers, hedendaags belast met de kin- n deren der gemeentescholen te ver- rdirisstftluken. de tremeenteoudei-^U- zers ontbrekende. Het is onmogelijk dat het anders zij, het getal der Staats- normaalscholen, maar dertien meer zijnde, terwijl dil der normaalscholen door geestelijken bestierd (écoles nor- males congréganistes) een en veertig beloopt. Een en veertig diplomafabrieken welke de Staat met eene schuldige welwillendheie aanneemt Het is tyd dat de liberale partij, ge- steund door de hecle oppositie, hare politieke overlevering vervolgende, aan het onderwijs ter hulp kunne ko- men, de gesloten normaalscholen ope- ne en eischen van de onderwijzers en onderwijzeressen de vereischte hoeda- u nigheden om aan anderen te onder- wijzen, hoedanigheden welke ontbre- ken aan de opvoeders gekomen uit de normaalscholen door geestelijken be- stierd. Dus door de afschaffing der vrije catholieke normaalscholen zal men tot de afschaffing der vrije catholieke scho len geraken.... en dan zal, volgens de liberalen en socialisten, de vrijheid in België herboren worden maar zeggen wij liever geworgd worden Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 22 October 1905, M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat. Het is niet van Staub, mevrouw, dat verklaar ik op mijn woord van eer. Dat verwondert u Staub, is te alge meen gezocht tegenwoordig. Het is een geringe kleermaker, dien ik vorm, zonder er iemand iets van te zeggen. Hij zal het ver brengen, dat verzeker ik u, op mijn woord van iter. Ik wil het wel gelooven, antwoordde de markiezin verstoord. Op mijn woord van eer, Rij luistert niet naar mij riep Alfred lachende uit dat is verwonderlijk Alfred hernam mevrouw de Rum brye, ik zou gaarne mijnheer de Carral spreken. Doe mij het genoegen hem, zoo dra gij hem ziet, raar mij toe te zenden. Staub heeft zijn tijd gehad, dat is zonneklaar, merkte de heer Lefebvre des Vallées aan, hij behoort tot de oude ge schiedenis. Langzaam slenterde hij vervolgens door de salons om Carral te zoeken maar nergens vond hij hem. Ik weet niet wat mama verzint om mij dien kerel te laten zoeken, dacht hij. Ik ga een bouillotte spelen. De contredans werd intusschen voort gezet. Helena en Xavier stonden stilzwij gend naast elkander. Eerst bij de tweede figuur zeide Helena Gij waart ons in langen tijd niet meer komen bezoeken papa betuigde daarvoor herhaaldelijk zijne bevreemding en verlangde er naar u te zien. WIJ ROEPEN de bijzondere aan dacht in van onze geachte lezers op het artikel Razende Onmachtigen in 't welk Pilatus, Groene Pik, Leecwke Plancquaert en liet gansche rommel zoo der groene volksfoppery naar 't leven worden afgeschilderd. SEDERT do uitvinding der rij wielen, motocycles en aulotnobielen, zijn de voetgangers fel Ie beklagen. Terwijl zij hunne mededingers zien voorbysnorren met eene snelheid van ten minste 15en soms wel van 20 kilo meters pt»r uur, moeten zij, terwijl zij zich afbeulen 0111 hunne 5 kilometers per uur af te leggen, nog gedurig op hunne hoede zijn om binst die lastige oefening, niet doodgereden of ten min ste armen of beenen gebroken te wor den. Welnu, aan dien ondergeschikten toestand gaat eeneindo komen.Het blad Basler Naciï richten. verschijnende te Bazel in Zwitserland, meldt dat een ingenieur van die stad eene wonderlijke uitvinding heeAgedaan, namelijk die van... automobielen of zeifbewegende laarzen Die laarzen zijn voorzien van kleine motors, in den vorm van schaatzen. Met dergelijke laarzen geschoeid legt men gemakkelijk zijne vier4meters per second, zijne veertien kilometers per uur af. /.uo zullen do laarzen van zeven mij len op den duur nog eene wezenlijkheid worden. Maar als zulk een automobiel voet ganger in botsing komt met een auto mobiel rijtuig of met eenen motocycle, wat zal er dan van den man nog over blijven Brr Te Weenen werd er, over 14 dagen, een Congres gehouden ora de ongevallen op liet werk te bespreken. Een Belg, M. Dubois, algemeen Be stuurder van ons Arbeidstoezicht, vond er de yelegenheid om onze Belgische wet op de vergoeding bij ongevallen op het werk te doen kennen. Al de afgevaardigden van andere landen zelfs de socialist Millerand, oud Fransche Minister, waren het eens 0111 onze Belgische wetgeving op maatschap pelijk gebied te verheffen en Ie loven. België heeft de beste en de volle digste wetgeving voor het werk En dan durven de socialisten nog roepen dal het catholiek Landsbestuur NIET GENOEG gedaan heelt voor de werklieden IN FRANKRIJK werd de verlo- dene week eene kloosterzuster, om hare zelfopoffering, gedecoreerd en 's ande rendaags hel land uitgejaagd. Men noemt dat verstandig handelen in Frankrijk, en onze liberalen benijden tegenwoordig dat Fransch verstand Schroomvallig gelijk bijna alle ingeto gen jongelingen zocht Xavier een ant woord op die vriendelijke bemerking, doch vond er geen. Bij de derde figuur hernam Helena Heeft hij u ni-1 geschreven Neen, antwoordde Xavier. Dus zijt gij uit u zelvcn gekomen Neen, antwoordde Xavier wederom: niet geheel en al ten minste iemand heeft mij gezegd Hij bleef plotseling steken, dewijl zijn volzin in de onmogelijke bekentenis uit riep dat hij gekomen was, dewijl de zwarte bedelaar van Saint-Germains-des- Pré6 onder zijn raam tot hem gezegd had. Haai vadea wacht u. Hoe kon hij dat zeggen en waartoe diende het I De laatste figuur acheidde hen een oogenblik, toen zij weder bij elkander kwamen, fluisterde Helena hem haastig toe Er is iemand die u verfoeit 1 Mij riep Xavier verrast uit. Spreek zachter, wat ik u bidden mag. Er lag angst in den toon van Helena's stem, Xavier zweeg dadelijk. Nu nog schoonei hernam zij eenig- zins wrevelig, nu spreekt gij in het ge heel niet. En daar Xavier haar geheel bedrem meld aanzag, liet zij er op volgen (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1