Zilveren Jubelfeest catholieke Scholen. AELST. Allerhande nieuws. Sfcil he bben weer eens hun nen duivel geschoren. Onze geachte lezers zullen zich herinneren wat duivelsche schandaalderij de liberalen onlangs te Thielt hebben ten toon gespreid. Nu over veertien dagen hebben zij weêr eens hunnen duivel geschoren te Thienen. Ziehier wat onze confrater De Wek ker van Thienen er over schrijft De kadodders zyn ditmaal om zeep Daar is, enfin, geen twijfel aan, na de grootsche en deftige manifestatie van Zondag. «Uit alle deelen des lands, (hi 1 hibi I) waren de mannen van vrijheid en licht samengestroomd om aan de ver baasde Thienenaars te toonen dat er nog hier en daar van die rare vogels gevonden werden, die na twintig jaren geslapen te hebben, nu opeens de trompet der ont waking hebben hooren schallen En wat de Thienenaars nog meer verwonderde, dat was de deftige hou ding der manifestanten. O zóó iets deftig is er hier in Thienen nog niet veel te zien geweest En verder De houding der vreemde mani festanten en ook der Thiensche kwa jongens, was oprecht schandalig Ze zongen niet, maar ze huilden van A BAS LA CALOTTE en 't ONGEDIERTE en tevens waren er die zongen van pastoors en nonnen op te hangen, terwijl anderen 't Ave Maria en andere litanies bralden 1 Ge kunt denken hoe schandig en gemeen zich sommige kerels gedroegen, dat de kopstukken van Thienen er zelf beschaamd over waren en tot tweemaal toe hen verzochten hunne gemeene liedjes te staken 1 J uist gelijk te Thielt en Ieperen op 24 September 11. En de liberalen zijn dan tegen den Godsdienst niet I Financiën. Wij hebben in ons n'van 27 Augusti 11. gezegd dat aide lage beleedigingen die men ons, door de armtierige DbndergaLM, zal naar 't hoofd slingeren,ons niet beletten zullen, van tijd tot tijd als 't pas geeft, het ver slag voorgedragen door den voorzitter der liberale Associatie, heer Notaris De Windt, te bespreken. De liberale heer Notaris De Windt schrijft En om u in cijfers de waarde voor te stellen \an 't goevemement dat ons be- a heerd is het alleen noodig u mede te b deelen of te herinneren dat sedert 1884 a de Staatsschuld met \5oo millioenen werd vermeerderd. b Daar is, Mijnheereu, het deficit on- loochenbaar en klaar bewezen. a En om dat tekort aan te vullen, om a die groote lasten te bestrijden heeft ons a gezegend n.inisterie de belastingen a voortdureviö ingewikkeld en ook onop- houdelijk vermeerderd, de verbrui- kingsvoorwerpen bijzonderlijk werden a ür.Tier getroffen en zoo weeral wordt l. .t ■..unonaind»! b»lQnlit ftonr den a ragen man die meer dan iemand a nochtans diende bevoordeeligd te wor- den. a Zoo schrijft ook De Dendbrgalm, 't is dezelfde taal. Ehwel heer liberale Notaris, daar is niets van Ondanks de vermeerdering van het cijfer der openbare schuld is de jaar- lijksche last, door eiken inwoner gedra gen, sedert twintig jaren, nagenoeg met de helft verminderd, dank aan de ver meerdering van het inkomen der ont leende capitalen, welke de regeering heeft weten te besteden aan winstgevende uit gaven. Op 31 December 1878 bedroeg de last, voortspruitende uit de openbare schuld fr. 5,41 per inwoner op 3i December 1884, na zes jaren liberale regeering, was die last geklommen tot fr. 6,75 en op 3i December 1904 was hij gedaald tot fr. 3.27. Naarmate de openbare schuld vermeer dert docr de capitalen ontleend voor onze economische bewerktuiging, ziet men de rechtstreeksche inkomsten van het natio naal domein zoozeer klimmen, dat de last die wezenlijk door de lastenbetalers ge dragen wordt, zonder ophouden ver mindert. Dat is de waarheid en deze moet aan het publiek b< kend gemaakt werden al moesten gij, heer liberale notaris en de liberale alweters er eene hartziekte van kweeken. De persoonlijke dienst ver- \C* bergi den algemeenen soldaten- dienst, zonder vergoeding. '•Rijk Hier is dus wederom liberaal 4mSr bedrog, omdat zij aan het volk niet durven zeggen wat zij betrachten, De groote gazetten zeggen dit maar de gazetjes lijk De Dendergalm; zwijgen daarover dat ze zweeten. De socialisten, zonder dewelke de liberalen mets vermogen en van dewelke zij afhangen, willen van geenen solda tendienst weten. Wat komt een handvol liberalen dus klappen van persoonlijken dienst ledereen moet opgaan, zeggen de libe ralen. Niemand moet opgaan, zeggen de socialisten. Dat is het programma van dat schoone mengelmoes. De persoonlijke dienst is dus een enkel woord eene spreuk zonder bepaalde beteekenis in den mond der liberalen. Klap in den wind dus wederom leu gen en bedrog 1 DE LIBERALEN kwellen, be dreigen vervolgen de aime huisvaders, die hunne kinderen in den godsdunst doen onderwijzen, maar velen van hen zenden hunne kinderen naar catliolieke, zelfs naar kloosterscholen. De liberalen verjagen, waar zij kunnen, de gasthuisnonnen uit de hospitalen,waar de arme kiaakcn verzorgd worden, en bemoeilijken dezen het ontvangen der HH. Sacramenten, maar velen van hen, wanneer zij 2iek zijn, roepen eene zwart zuster of een cellebroeder aan hunne lijdensponde en haasten zich om den priester te zenden, wanneer zij gewaar worden, dat het uur van rekening te geven gaat slaan. De geuzen pochen er immer op, door woord en schrift, de trouwe verdedigers der vrijheid te zijn, en wanneer anders denkenden de stoutheid hebben volgens hunne godsdienstige overtuiging te han delen en te leven, dan bespotten en, zoo mogelijk, dwarsboomen en vervolgen zij hen. De liberalen geven zich uit als de eenige voorstanders van verdraagzaam heid en gewetensvrijheid, en zij houden niet op den zwakke en onderhoorige, die naar de stem van zijn geweten luistert, te beschimpen en te verdrukken. Bij de liberalen is bestendig van toe passing de leuze Hoort naar mijne woor den, maar ziet niet naar mijne daden O, liberale vrijheid 1 BAAS FONTEYNE schrijft in De nieuwe Tijd a van October (loo- pende maand) En de bewaarders, om het christene volk van ons aftekeeren, schrijven en a wrijven, en roepen van op alle daken, a dat wij de bondgenoten zijn \an Gods- haters en Kerkvervolgers en bijgevolg i) dat wij ook slecht volk zijn P-aas Fonteyne loochent dus dat de groene democraten de bondgenoten zijn der liberalen en socialisten. Maar in 1904 waren zij, de groene volksfoppers, de bondgenoolon der libe ralen te Aalst, te Ninove, te Gent. En dan ook hebben die zonderlinge christen hun gioen zieltje aan de liberalen van Brugge verschacherd mits duim kruid En heeft Pilatus Daens de 80 franks der Fransche framassons niet opgestre ken De groene democraten zijn eerst en vooral anti-catholiek en werken om de catholieke meerderheid te doen vallen, 't is te zeggen, om liberalen en socialisten, de vijanden van God, Kerk en Priesters aan 't bewind te brengen. Een der chefs van dc groene socialisterij verklaarde op 't einde November 1904 aan 't Laatste vuil nieuws dat de over- groote meerderheid vurig het kartel of verbond wenscht tusschen de drij anti- catholieke partijen en dat het altijd hun verlangen is geweest van zoo spoedig mogelijk den val te bewerken van het ge hate ministerie. De groene Waarheid van Kortrijk zegde op einde September 11. «Met volle hoop zien wij de kiezing naderen. Democraten, laat ons van nu af propaganda maken.... en dan zullen wij ons toekomende jaar in eene schoo ne zegepraal mogen verheugen, a Wat schijnheilige volksfoppers blijven de groene socialisten toch DER Zondag 11. werd alhier het Zilveren Jubelfeest der vrije catholieke scholen gevierd. Reeds van Zaterdag avond werd het feest aangekondigd door het luiden der klokken onzer drij parochiekerken, het spelen des Beiaards en gedonder der kanons. Door het feestcomiteit werd een blijk van hulde gebracht en een prachtigen bloemkorf den heer Victor Van den Eyn- de aangeboden, den nog overblijvende der martelaren van Hofstade. Zondag van in den vroegen morgend waren al de huizen der catbolieken be- vlagd er waren weinige uitzonderingen. Om 9 1/2 uren vergaderden ter Keizer lijke Plaats de leerlingen der vrije lagere jongens- en meisjesscholen, de school der EE. Bloeders van de christelijke leering, allen onder bewaking van hunne mees ters en meesteressen,alsook tal van catho lieke maatschappijen met hare vlaggen en standaards om een stoet te vormen en zich van daar naar onze Hoofdkerk van St.-Martinus te begeven, alwaar eene plechtige Jubelmis werd gecelebreerd en het Te Deum gezongen. Deze godsdienstige cermonifin werden door eene talrijke menigte geloovigen bij gewoond onze ruime St.-Martinuskerk was letterlijk volzet. Na de godsdienstige plechtighedei. werd de stoet opnieuw gevormd om zich langs de door 't programma aangewezen straten naar 't lokaal van den cath. Werk manskring te begeven. De stoet opgeluis terd door 't gespel van drie muziek korpsen, onze koninklijke Harmonie, de Fanfaars van Willen is Kunnen a en Mijlbeek, Brussclschen Steenweg, en de talrijke standaards, vlaggen en wimpels met opschriften, leverde een overheer- lijken aanblik op. Wat de opschriften betreft 't was ons onmogelijk ze aan te teekenen; men kan de klok niet luiden en in de processie gaan. Wij er berinneren er ons slechts Eer aan de helden van 1879 De godsdienstige school is de ware nationale enz. Een volmaakt orde heerschte op gansch den doortocht, DE FEESTZITTING, 't Was elf uren geslagen toen ze aanving ender voorzitterschap van den Z. E. H. Roe- landts, Kannunik en Pastoor-Deken.Men bemerkte verder MM. M.-L. Gheeraerdts, Burgemeester en plaatsvervangende Se- nateur, L. deBelhui.e, Schepen en Volks vertegenwoordiger, Meert Schuermns, V. DeGheist, F. L)e Hert, Schepenen, A. Calewaert, Vrederechter, R. Eeman, Lid der bestendige Deputatie, R. Moyetsoen en O. Vanderbaegen, provinciale Raads leden. Leirens, Oudsenateur, verscheide ne catholieke Gemeenteraadsleden, Camiel Liéaart, Eere-voorzitter van den cath. Werkmanskring en meer andere voorna me catholieken, de EE. HH. Pastoors en Onderpastoors onzer verschillige paro chiën, de Z. E. H Kannunik Thibaut, Pastoor van 't Begijnhof, de E. P Mar- clial, Rector van ons Jesuïten-collegie, verscheidene Eerw. Broeders der christe lijke scholen, enz. De E. H.Van Heuverswyn, Bestierder der St-Camielschool droeg het verslag voor over de stichting en 't bestaan der vrije catholieke scholen gedurende de ver- loopen 25 laatste jaren. Het is ons onmo gelijk dit hoogst merkweerdig verslag zelfs zeer beknopt weer te geven. Zeggen wij dat hij eene welverdiende hulde van dankbaarheid bracht aan de werkers der eerste uur, aan hen welke, in 1879, den strijd tegen de ongodsdienstige of liberale school zonder God ondernomen om te beletten dat de maconnieke geuzerij de zielen der werkmanskinderen zou rooven en ook aan hen welke het werk door hunne mildadigheid uit liefde tot de werk lieden hebben voortgezet. Hij dankte ook de werklieden die hun nen penning voegden bij 't zilver der burgers en 't goud der rijken. Hulde bracht hij aan den heer Hector Arys en zijne medewerkers van 't Land van Riem, welke van dorp tot dorp ver tooningen en concerts gingen geven en zoo menige catholieke school op den bui ten ter hulpe kwamen. Hulde ook aan de Meesters der Zon dagschool die niet achteruit bleven om middels te vergaren voor 't onderhoud der catholieke scholen. Hulde aan den heer Oudsenateur Lei rens, welke de werklieden werk verschafte die door liberale fabriekanten waren broodeloos gesteld, omdat ze hunne kin- ders naar de geuzenschool niet wilden zenden. Al dat werken heeft op 5 jaren tijd de som van 125 duizend franks opgebracht. Onze vrije catholieke scholen, deze bijgerektnd welke de Z.E. H. Roelandts komt te stichten op Mijlbeek, Drij Sleu- telstra.it, tellen heden 98 klassen, bijge woond door 4450 leerlingen. De Eerw. Verslaggever spi< gelde voor onze oogen de rampen, de vervolgingen en de ellende die, veler, onzer medebur gers, onder de ongelukswet hebben te verduren gehad. Spreker herinnert de zaak van Hofstade, de onrechtveerdige veroordeeling der 4 slachtoffers van het maconniek complot, waarvan een den heer Gustaaf Van Ghyseghem. in 't ge vang te Dendermonde overleed, uitge strekt op een strooizak, verwijderd van zijne ouders en verwanten. Di«' pijnlijke herinnering deed bij velen tranen wellen. Dit verslag 't welk luidruchtig werd toe- gejuichd is weerdig van verspreid te wor den. DE CANTATE. Dan werd de cantate, |3oo uitvoerders) het magistrale werk uitgevoerd, gedicht door den E. H. Roegiers, Pastoor van 't Hospitaal en ge toonzet door den heer Volckaert, Kapel meester onzer St-Martinuskerk. ~WaF zeggen var. die cantate Wij zijn niet bevoegd genoeg om er een ge grond oordeel over te vellen, doch wij hebben bestatigd dat zij, te oordeelen aan de oorverdoovende begeesterende toejui chingen welke zij uitlokte bij zeer be voegde deskundigen, de algemeene goed keuring verwierf. De zaal daverde van de toejuichingen er kwam geen einde aan 't gejubel. Een zeer bevoegd muziekkundige zeg de ons Van den heer A. Volckaert,- den talentvollen orgelist en kapelmeester on zer hoofdkerk, eersten prijs van 't Con servatorium van Gent, mocht men zich aan iets puiks verwachten. Hoe wel was de verontweerdiging der vaders weerge geven 1 Hoe geestdriftig en manhaftig antwoordden daarop de Christen Vlamin gen. Verders, hoe machtig klonken de kreten dooreen God wil het a en Heil Vlaanderen den Leeuw De solo voor baryton gevolgd van een duo voor soprano-tenor was als een balsem op het hert van den zielelijdenden werkman, als een weldoende dauw op zijn versmacht gemoed. Onmogelijk echter den indruk weer te geven, teweeg gebracht door het slotkoorde verheerlijking der christene liefde. Hoe moeten de herten gezwollen hebben van dankbaarheid, als wanneer de machtige koren van kinderen en man nen in eenen indrukwekkenden umsson u Wij loven u >1 aanhieven, waar het mo tief van den kerkzang «Te Deum zoo passend op gebruikt was. De Z. E. H. Roelandts dankte in eene vurige bewoording den E. H. dichter, den heer toonzetter en al dezen welke hunne medewerking hadden willen ver kenen. In naam van het Feestcomiteit bood den Z. E. H. Roelandts aan den heer Volckaert, e;n prachtigen palm aan. Een bijzonder woord van dank zij hier toegestuurd aan dezen die tot het welluk- ken het hunne bijgebracht hebben aan den heer Loockx, die, evenals de heer Volckaert, schitterende studiën gedaan heeft in het Conservatorium van Gent, en wiens compositiën, zooals de Lente, a naar weerde geschat worden ook aan den heer G. Pape, Bestuurder onzer Mu ziekschool, wiens lof in de stad niet meer moet gemaakt wordengetuige daarvan Iwein van Aalst, de cantate van 't Gasthuis, enz. Wij zijn zeker hier het algemeen ge voelen te vertolken, met den wensch uit te drukken, dat wij eerlang de cantate nog eens mogen ten gehoore krijgen. Hiermeé liep de feestzitting ten einde. Om 1 uur vereenigde de Z. E. H. Roe landts de wereldlijke en geestelijke Over lieden, de Werkers van 1879, en de Feest commissie ten getalle van 40 aan zijne tafel. meer dan 3ooo personen letterlijk tegen elkander getascht. Al de nummers van 't programma Alleenspraak, gezang, mu zikale uitvoeringen, het toone Istukje en de pantomime Niets is veranderd, Er is een God, of beter, iets is veranderd, Er is geen God, liepen goed van stapel en verwierven de uitbundigste toejui chingen. DE VOORDRACHT van den heer Beyaert van Brugge was de gansche her innering van den schoolstrijd van 1879 tot 1884 in levendige kleuren en welspre kend aan onze oogen voorgesteld. Na het catholiek onderwijs te hebben verheerlijkt, wees hij op de dwinglandij, de helsche vervolgingen welke zoovele ouders hebben te verduren gehad van wege de geusche beulen der Weldadig- heidsbesturen, omdat ze hunne kinders naar de catholieke scholen zonden. Hij herinnerde ook de geldverspillingen door 't bouwen van nuttelooze schoolpaleizen, de schandelijke brasserijen van het school- enkwi'st, enz. enz. De redenaar voorzegde ons, catholie ken, dat zoo de liberalen terug aan 't be wind moesten komen de schooloorlog nog met meer helsche hevigheid zal woeden dan vroeger. Wat in Frankrijk komt te gebeuren, toont het ons aan. Verder be treurde hij dat de kwestie der forten van Antwerpen een twistappel tusschen de catholieken heeft geworpen die noodlottig zou kunnen wezen voor Je catholieke Partij, enz. Behalve dit laatste, en 't welk in deze feestviering weinig te pas kwam, maakte de merkwaardige redevoering van den gevierden spreker den besten indruk en werd zij menigwerf door goedkeurende betoogingen onderbroken. Ten slotte werd in koor gezongen door kleine jongens en meisjes, onder bege leiding der fanfaar het lied Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind 1 MAATSCHAPPIJ D E Bokkenrijders. Op Maandag 3o Octo ber aanst. zal De Catholieke Rijders- bond, de 3g* verjaring zijner stichting plechtig vieren. DE VOLKSKAMER bespreekt op 't oogenblik het wetsontwerp der haven werken en forten rond Antwerpen. Wat zal de uitslag zijn 't Schijnt onmogelijk het te voorzeggen. Overal bijna in ons Arrondissement is men vijandig aan de foiten en du» valt er uit de oogen te zien. Wie met vuur speelt loopt gevaar van zich te verbranden. LANDBOUW. Algemeene Bond der Geitenkweek- syndicaten van het Arrondissement Aalst. TENTOONSTELLING GEERAARDSBERGEN. Vervolg. Geiten zonder hoornen. Klas I, Geilen met 2 tarulen. ie prijs aan Bon Louis de Bethune Aalst. 2* prijs aan Bauwens Fr. Nederbrakel. 3* prijs Frederic, Voorde. 4* prijs Van Wynendaele, Aspelaere. 5* prijs De Smet Pieter, Oultre. 6® prijs Van der Poorten Adele, Voorde. Klas II, Geiten met 4 of 6 tanden. 1® prijs aan Bauwens Frar.s, Neder brakel. 2e prijs Coppens Eugeen Ne derbrakel. 3® prijs Step, Oultre. 4'prijs Van den Bosch Odilon, Neder brakel. 5® prijs Van Opdenbosch, Meerbeke. 6® prijs Sterck Remi, Ne derbrakel. 7® prijs Jonckheer, St. Jans- Hemelveeidigciu. 8* prijs Van Droo- genbroeck, R. Viane. 9® prijs Van Wynendaele, J.-B. Aspelare. 10® prijs De Maseneer, St. Jans-Hemelveerdigem. Klas IIIGeiten met 8 tanden. i® prijs aan Pycke Petrus, Denderhau- tem. 2* prijs Lyssens Camiel, Voorde. 3® prijs Sorgeloos Constant, Dender- hautem. 4® prijs Van der Snick Isi- door, Geeraardsbergen. 5e prijs Lam- pens Camiel, Nederbrakel. 6® prijs De Rouck Karei, Smeerhebbe. 7e prijs Van Damme Benjamien, Schendelbeke. 8* prijs De Backer August, Aspelaere. Geiten met hoornen. Klas IV, Geiten met 2 landen. ie prijs aan Van dei Stichelen P. Gee raardsbergen. 2* prijs B°* Louis de Bethune, Aalst. 3e prijs Advocaat Co- sijns, Meerbeke. 4® prijs Meganck Ca miel, Denderbautem. 5® prijs Veros sen, Denderhautem. 6® prijs Imbo Oscar, Geeraardsbergen. Klas V, Geiten met 4 of 6 tanden. 1® prijs aan De Sadeleer J.-B. Meer beke. 2® prijs De Leu, Louis, Meer beke. 3e prijs Cieters P. St. Jan-He- melveerdigem. 4® prijs Van Doorn Pe trus, St. Jan-Hemelveerdigem. 5® prijs De Schuyteneer Fr. VianeB Klas VI, Geiten met 8 tanden. 1® prijs aan D'Hondt Desideer. Den derhautem. 2" prijs De Winne Victor, Meerbeke. 3® prijs De Winne Victor, Meerbeke. 4* prijs Hemelryck Ch.- Louis, Steenhuize. 5° prijs Weduwe Van Wayeuberghe, Steenhuyze. 6® prijs Batsslier Petrus, Nederboulaere. Tijdens de tentoonstelling zijn belang rijke verkoopen gedaan een geitenlam, in April geboren, wierd genomen aan 3o frs. verscheidene geiten aan de som van 55 frs., 60 frs. en 65 frs. Onlangs nog verkreeg de Belamie r.° 622 uit ons Herdbook, toebehoorende aan het lid Verleysen Adolf, Df iderhautem, eenen kooper voor 55 frs. I oficiat en Leve de algemeene Bond der Geiten- kweeksyndicaten van het Arrondisse ment van Aalst. HET AVONDFEEST ten lokale van den Cath. Werkmanskring de ouders der leerlingen en de leden des Krir.gs aangeboden, werd zoo talrijk bijgewoond dat de ruime zaal eivol was. Er waren Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogw. heeft Algemeenen Be stuurder benoemd der Zusters van de Kindsheid Jesu, den Z. E. H. Kanunnik Haelte' van Dogix. te Gent. Ph. D. en S. T. B., leeraar in het Groot Seminarie Creemboter. Markt van Zaterdag 21 October 1905. 160 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 289 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2310 kilogr. Hetzelfde te Aalst. Iedereen heeft hier te Aalst verschillige gevallen zooals het volgende gelezen, betreffende de personen der twee geslachten, die het zelfde gezegd hebben, want er gaat geene week voorbij zonder dat er iemand onzer stad op dezelfde wijze met geestdrift en erkentenis spreekt ondanks dit alles zal het volgende ons nog veel belang inboe zemen, want hetgeen een buurman zegt moedigt ons aan en boezemt ons vertrou wen in. Mr P. Backaert, 28, Peperstraat, te Aalst, zegt ons Sedert vier maanden had ik zoo hevige nierpijne» dat ik er des nachts niet kon van slapen en 's morgens stond ik altijd vermoeider op dan daags te voren, ik onderstond soms zoo scherpe pijnen dat ik alle werk moest staken, ik had alles beproefd zonder uitslag alsdan vernam ik de krachtdadigheid der Fos ter Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr De Valckeneer, Apotheker, en ik be proefde ze aanstonds 't Was mij eene groote vreugde want na den tweeden dag voelde ik mij reeds zeer verlicht en na eene week waren de pijnen gansch verdwenen ik was genezen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Verzekert u dat men u de Foster's Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Backaert gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre 5o Coudenbergstraat, Brussel. Wacht u voor namaaksels, eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 10. AALST. - Donderdag namiddag rond 4 1/2 uren is een dief binnengedron gen ter winkel van M. Prosper Guillot, hairkapper, Lange Zoutstraat en roofde eene som van 50 franks uit de tooglade. Dader onbekend. AALST. Een schelm-afbreker lijk er hier vooral des nachts rond loopen heeft een der arduinsteenen waarop het hek rond onze St.-Martinuskerk moet geplaatst worden zoo erg beschadigd dat het zal moeten vervangen worden. Of er liet stuk is afgeslagen of met een steen afgeworpen weet men niet. Zoo er soms geene wraak in de zaak zijn E R P E. Onlangs werd de heer Franciscus Van der Eist door Z. M. den koning met het Burgerlijk Eerekruis van i® klas vereerd ter belooning van meer dan 38 jaren diensten aan de openbare zaken, als Gemeenteraadslid, bewezen. De lieer Van der Eist trad in den Gemeen teraad van Erpe als lid op 1 Januari 1867. Gedurende deze lange reeks van jaren is hij een waar voorbeeld geweest van getrouwvolle en onbaalzuchtige ambts vervulling. De heer Van der Eist is ook Voorzitter van de Kerkfabriek. Maandag aanst. 23 October, zal Let zoo wel verdiende eereteeken hem plech tig behandigd worden in openbare zitting van den Gemeenteraad om 5 uren 's na middags. St.-Lievens-Hautem. De heer Minister van spoorwegen enz. komt aan onzen Volksvertegenwoordiger M. de Be thune. te laten weten dat aan de onder- poslperceptie van St.-Lievens-Hautem een telegraphisch bureel zal gehecht zijn. l>elhaize Broeders O®, De Leeuw. Allerbeste Koffie voor huishouden tegen fr. 0,80 den i/t kilogr. Brandramp. Dijnsdag avond om half zeven is er brand ontstaan te Sinte-Maria-Audenhove, Hoogstraat, ter tweewoonst, bewoond door Livinus Meu- lenyser en O. Roos, landbouwwerklieden. 't Is de schuur die eerst werd aangetast en weldra liep het vuur naar de woon verblijven over. In weinige stonden was alles in volle vuur bij zooverre dat niets kon gered worden. Slechts twee verkens zijn kun nen gered worden. Dank aan moedig werken kon men een huis met strooi ge- dikt langs den overkant der straat gestaan bevrijden. De schade is nog al aenzien- lijk doch door verzekering gedekt. Aan gaande de oorzaak weet men niets. Woensdag 11. werden in de hout zagerij Durant te Ninove vier vingers afgezaagd van den werkman Joseph Goud winkels, van Meerbeke, 16 jaren oud. Het slachtoffer werkte aan de groote ronde zaag. De policie van Dendermonde heeft de hand gelegd op eene bende reizende foorkramers, mannen en vrouwen, die daags te voren te Baesrode eenen ellegoed- winkel hadden leeg geplunderd. Eene menigte gestolen voorwerpen werd in hunne reiswagens gevonden. Maandag is er sneeuw gevallen in het gehucht Plage op 't grondgebied van Ay waille en van Louveigne. Ofschoon het niet lang gesneeuwd heeft, is zulks gansch uitzonderlijk op dit tijdstip des In de Veldstraat te Etterbeek ont stond Maandag nacht twist tusschen de echtgenooten R. De man sloeg zijne vrouw. De i8jarigen zoon wilde zijne moeder beschermen en zijn vader bracht hem ook vele vuistslagen toe. Opeens greep de jongen nu eene flesch en bracht er zijn brut3len vader een slag mede toe op het hoofd. De man werd zoo erg gekwetst, dat hij naar het hospitaal moest worden gevoerd. De jongeling is niet aangehouden. Maar hij is wanhopig over de gevolgen zijner tusschenkomst, die nochtans, men moet het bekennen, verschoonbaar was. De hondsdolheid heerscht nog altijd te Brussel en talrijk zijn steeds de geval len. Woensdag kwam in een kosthuis der Nieuwlandstraat een fox-terrier met het schuim op den muil en huilend binnen geloopen, terwijl al de kostgasten aan tafel zaten. Men begrijpt den schrik. Een der aanwezigen, een policieagent, schoot het ravende beest dood, eer het iemand kon aanvallen. De doode hond is voor onderzoek naar h ;t slachthuis gebracht. Zondag in den namiddag hebben te Exaarde, de genaamden De Clerck, ge broeders eene baldadige rol gespeeld. Sedert eenigen tijd zochten zij moeilijk heden met Augustien Van Laere Zondag was deze in de herberg Dc Gouden Leeuw gehouden door De Bruyne, te Exaarde. Opeens kwamen de gebroeders De Clerck en sloegen al de ruiten en de vensters aan stukken. De veldwachter beeft Augustien Van Laere 's namiddags naar zijn huis ge bracht. Onderweg kwamen de De Clercks weder voor de pinnen en vielen Van Laere aan. De veldwachter was in de onmogelijk heid hem te beschermen. Van Laere heeft zooveel stampen en slagen bekomen dat hij niet werken kan. Daarna hebben zij bij Vital Baete straat- schenderij aangericht doch werden door het volk verjaagd. Petrus De Clerck is 's avonds in het gevang opgesloten. Dokter Schuerman verzorgt Van Laere. u De ouders zijn ontroistbaar de droefheid der ouders is onbeschrijf lijk. Met deze woorden sluiten dikwijls de nieuwskens, die het verongelukken van jonge kinderen vermelden. Zou het geen tijd worden, die woorden te vervangen door iets strengers, door iets dat de ouders tol racer zorg en voorzicti- tigheid aanzet Woensdag zijn alweer twee kinderen te Brussel verongelukt: een kind van 7 jaren dat door den electrieken tram vermorzeld en gedood werd, op den Gentschen steen weg Een ander in de Justus Pipsiusstraat dat in een ketel kokend water viel, en de« avonds in vreeselijke pijnen stierf. Verre van ons, de ouders rechtstreeks te beschuldigen van zorgeloosheid maar het geeft toch stof tot nadenken, dat men een kind van 7 jaren onbewaakt op straat laat spelen wanneer electrieke trams rij den, en dat men een kokenden waschketel op den grond plaatst naast een kind, dat nauwelijks gaan kan. Behalve die twee ongelukken, vermeldt men ook nog het verongelukken van een kind te Namen en een ander te Sint- Truiden. Het eerste viel in eenen put, het tweede in eenen koeiketel. PIANOS. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pia nos, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaar waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 3a, (tegenover de Bagattenstraat). De zoogezegde Statiekermis te Thol- lembeek, is Maandag avond door een schrikkelijk gevecht gekenmerkt. Eene bende van tien bandieten, zoogezegde Longues Pennes, die van Heerne kwam en eene andere groep van dezelfde soort, doch te Thollembeek thuis behoorende, doorkruisten de gemeente, herberg in- herberg uit loopende. De burgemeester, vreezende dat de twee groepen elkaar zouden ontmoeten, riep de gendarmerie van Volliz.ic ter hulp en deed de herbergen en danszalen sluiten. Ondanks al die voorzorgen kwamen de twee benden elkaar toch tegen en, wat gevreesd werd, gebeurde. Een vreeselijk gevecht in welk de messen de hoofdrol speelden, werd geleverd. Gendarmen en veldwachters dreven na eenigen tijd de vechters uiteen, maar twee hunner bleven gekweist en bloedend ten gronde liggen. Edmond Alexander had drie steken in den rug en Omer Gijs had er een in het hoofd en een in den arm. Maar er moeten er nog verscheidene andere gekwetst zijn, want overal in 't ronde waren er plassen en vlekken bloed zichtbaar. Eenigen der vechters zijn aangehouden. Bij hel vertrek te Kortrijk van eenen trein naar Brugge zagen de personen, die nog in de statie stonden, op een 5o-tat meters van daar, een man uit den trein springen en met het hoofd op de sintels van de nevenbaan terecht komen. Het was een kleermaker, die te laat zag dat hij in eenen verkeerden trein zat. Men moest hem haastig ter hulp snellen, zoo niet ware hij door eene aanstoomende locomotief, die van Brugge kwam, ver morzeld geworden. Met bebloed gezicht en omwonden handen kon hij nu op den trein naar Meenen plaats nemen. Woensdag namiddag hadden te Brugge twee policieagenten eenen dron kaard aangehouden. De kerel bood tegen stand en wanneer de agenten hem wilden in een rijtuig stoppen, kwam een hoop schoelies tusschen, die de policie uitjouw- dé, baar stootte en den aangehoudene ophitste in zijnen tegenstand. Zoo werd van eenen agent den linkerpols ontwricht en zijn collega werd erg geslagen in het aangezicht. De koetsier die mot zijn rijtuig kwam aangereden om den aangehoudene

De Denderbode | 1905 | | pagina 2