VAN POLITIE Donderdag 2G October 1903 Sceiitiemen per rnimiiier. 30ste Jaar 3787 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Vruchten liberalen boom. HET GEHEIM De euveldaden van de verwereldlijkte hospitalen. MAATREGELEN LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter w> ek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vi or zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschiijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3"® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accc ord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele v u dit blad. AALST, a5 OCTOBER xgo5 VAN DEM Een der grootste, der ergste kwalen die hedendaags Frankrijk teisteren, is de ge durige vermindering van het aantal ge boorten. Onvermijdelijk moet die kwaal, indien zij voortwoeden blijft, dit eens zoo mach tige land naar den ondergang voeren. Daarover zijn alle economisten het eens. Wat is de oorzaak dier kwaal Het verlies van den godsdienstzin bij 't volk. Men bestatigt dat de kwaal verergert naar mate de godsdienstige princiepen dalen. Immers daar waar men 't christ. Geloof en tevens de godsdienstige voorschriften van den Godsdienst aangaande de plich ten der gehuwden over het hoofd ziet, moet het cijfer der geboorten al spoedig dalen. Ongelukkiglijk is het in Frankrijk alleen niet dat de kwaal heerscht. Ook in ons land, in onze groote steden kan men, even als in Frankrijk, de betreurlijke gevolgen eener goddelooze opvoeding op zichtbare wijze bestatigen. Te Brussel onder anderen heeft de ver mindering der geboorten zich zoo merke lijk uitgebreid, dat men er zich waarlijk begint over te verontrusten: En inderdaad gedurende het tienjarig tijdvak 1881-1890 stipte inen te Brussel een jaarlijksch cijfer aan van gemiddeld 5344 geboorten. Voor het tijdvak 1891- 1900 daalde dit cijfer tot nog slechts 4,694 geboorten. Sedert daalde het cijfer van jaar tot jaar en het was in 1901 4,621 geboorten 1902 4,381 1902 3,908 1904 3,834 Wat over die cijfers nadenken doet, 't is dat men eene vermeerdering van 't getal huwelijken aanstippen moet. 't Is niet te verwonderen dat die staat van zaken bekommering verwekt bij al wie liet wel meent met beschaving en ze delijkheid, met den bloei en de grootheid des vaderlands. Daar het vooral in de groote steden is waar goddeloosheid en vrijdenkerij het hooge woord voeren dat de kwaal heerscht, moet het aan alle weldenkende lieden doen beseffen wat al kwaad, wat al onheilen de liberale en socialistische leerstelsels en propaganda stichten kunnen. VAN DEN 80® Vervolg. En hield hij die belofte vroeg Power. Ja, zeker. Ik houd het er voor, dat bij toen al een af ander plan in zijn hoofd moet hebben gehad anders ware hij zoo vriendelijk niet geweest. Had ik het tóen maar begrepen Hij kon mij eene plaats bezorgen in Woolchester als portier bij eene firma. Gij begrijpt welk een uitkomst dit voor mij was, doktor Het is voor iemand die gezeten heeft, zoo moeilijk eene fat soenlijke betrekking te krijgen Ik heb in de eerste jaren goed opgepast, dat we«t gij, ik leerde Bessie kennen, ik trouwde haar en was voor het eerst van mijn leven gelukkig Maar het zou niet lang duren. De verleider kwam bij mij, het was om u te doen,ik begreep toen wel niet waarom, ik gaf toe en gij weet de rest Het verhaal van den gevangene was oprecht, daaraan twijfelde Power geen De liberale drukpers overigens predikt onbewimpeld de pratijken aan die tot de vermindering van 't aantal geboorten lei den moet. Andere geusche organen, zelfs boter papiertjes van mindere steden, brengen door hunne aankondigingen het hunne bij om die afschuwelijke pratijken te ver spreiden. Men mag dus stout weg zeggen dat de vermindering van 't aantal geboorten ir, de groote steden en centrums en bijgevolg het verval des lands, gelijken tred houdt met de geusche propaganda, met de ver spreiding der liberale of maconnieke leer stelsels. Landgenooten Indien ge de openbare zedelijkheid behouden wilt, indien gij het verval des vaderlands, gelijk in Frankrijk, afweren wilt, bevecht zonder verpoozen de verspreiding der liberale of macon nieke leerstelsels, en vooral, er is geen beter middel, ondersteunt uit alle uwe krachten de godsdienstige opvoeding der jeugd, der opkomende geslachten I... Een dagblad geeft ter overweging aan de a goede jongens der geuzerij die, uit haat tegen de Kerk, de hospitalen wil len verwereldlijken Er was in 't hospitaal van Dijon een arme kleine soldaat, die zeer ziek was, Théophile Martin, van het 37® linie. Hij was nauwelijks 19 jaaar Een kind Zijne moeder had hem aan het vader land geleend, zeggende 't Is mijn zoon, maar hij is ook de uwe I Gij hebt hem noodig voor uwe verdedigingneem hem. Maar verzorg hem wel, en als hij zijnen tijd voldaan heeft, geef mij mijn kind weder want hij is de vreugde en het genot van mijnen haard. Geef hem dan aan zijnen akker, aan zijn werktuig, aan die hem beminnen weder I En het kind vertrok voor die andere familie, het regiment, maar hij werd ziek, zeer ziek. Men bracht hem naar liet hospitaal. Zijne zwakheid was zoo groot dat hij zijne lakens bevuilde. En op klagenden toon, zooals toen hij klein en bij moeder was, riep hij, dat men hem van lijnwaad zou veranderen... En moeder doet zulke vuile werken met eene glimlachende liefde. Als men bemint dan geeft niets afkeer. Een Broe der, eene Zuster van Liefde ook doet met vreugde zulk werk. oogenblik. Hij had genoeg menschen- kennis opgedaan om te begrijpen, dat zelfs een man als Sint-Alba bij de eerste ontmoeting van den vriend zijner jeugd zich slechts door een gevoel van medelij den had laten bewegen. Het moest eerst later bij hem zijn opgekomen van diens dankbaarheid en slaafsche onderwerping partij te trekken. Al zag het slachtoffer zelf dit zoo niet in, Robert kon zich den loop der zaken duidelijk genoeg voorstel len. Maar hoe zijt gij toen wéér in de handen van het gerecht geraakt ver volgde hij zijn onderzoek, na een tijdlang te hebben gezwegen. Door zijne schuld antwoordde Stanley met een dreigend gebaar. Enkel en alleen door zijne schuld!... Het was zijn geld,dat mij het hoofd op hol bracht! Hij gaf mij zoo veel als ik hebben wilde dat trok mij van mijn werk af ik vond het niet meer noodig mijn post geregeld waar te nemen, als ik toch zoo veel geld kon krijgen als ik noodig had. De schurk hij wist wel, wat hij deed I... Ik was er op gesteld Bessie als eene dame gekleed te zien, ik raakte weer aan het leegloopen en mijn oude liefheb berijen, vooral het stroopen, verslaafd en een ongeluk bracht mij hier. Maar ik ben het niet geweest, die den boschwachter doodschoot, dat kan ik bezweren en dat wisten de rechters ook wel, anders had ik Maar die moeders, die vrouwen met zoete en streelende oogen, met '.achLi handen, met onuitputbare goede lnrten, die de kleine zieke soldaten zoo lief had den als hunne kinderen, en hun lijnwaad veranderden met de toegenegenheid der moeders, die waren voorheen in de hos pitalen. Om zich aldus zelf op te offeren vroe gen zij shch's een stukje brood en een klein beddeken in eer.en hoek. zeer dicht bij hunne lijdenden, met soms een klein verlof om eenige oogenblikken in de kapel te gaan bidden. De geuzerij, helaas slaaf der joderij en vrijmetselarij, heeft deze moeders uil gedreven, en om hen te vervangen be taalde zij leeke verpleegers aan duren prijs. Nu zekeren avond dat ons klein sol daatje stervend uitgestrekt lag op zijn besmeurd bed, waren deze... vertegen woordigers der geuzen liefdadigheid aan 't kaarten in de zaal, op eenige stappen van den stervende. Oh Wat hadden zij plezier en wat maakten zij lawijt. En het arme kind zuchtte, kermde en smeekte voort, dar men hem toch zou lieipCi. 1... Eensklaps springt een der spelers op, door dit gekerm verveeld en opgewonden. Vol toorn nadert hij het bed van den kleinen soldaat, trekt de dtklakens wreed aardig van hem af en werpt alles op het hoofd van den zieken I En dan, alsof hij eene zeer gewone zaak verricht had, gaat hij kalm tot de tafel weder en speelt voort Oh, deze maal kan het spel ongestoord voortgaan men hoorde niets meer. Maar des anderdaags, 5 September las men in de registers van den burgerlijken stand var. ij n c Thcophile Martin, 19 jaar, soldaat van het 37® linie, overleden in het hos pitaal. De kleine soldaat had van lijnwaad ver anderd in plaats van lakens had hij het doodskleed 1 En een der getuigen van dit afschuwe lijk treurspel zeide De soldaten ver pleegd in de hospitalen durven niet kla gen. Zij verdragen alles in stilte, zelfs den honger want zij vreezen geen ver lof te krijgen om hunne genezing te vol trekken, indien zij de ziekenverplegers tegen hebben. N. D. R. Wat in.!ruk maken zulke fei ten op de geuzerij De dooden stemmen niet, en vergaderen niet in syndicaten meer gekregen dan zeven jaar, maar ik was er bij geweest en dat was voldoende Toen ik gevangen werd genomen, kwam kleine Karei bij mij en gaf mij zijn woord, dat bij voor Bessie als voor een broer zou zorgen en nu heeft hij haar aan haar lot overgelaten, eindigde Stanley met een snik, en nu lijdt zij gebrek 1 Maar ik zal mijn woord niet breken, hernam Robert; wees daarvan verzekerd. Ik herhaal u, wat ik gezegd heb lever mij Sinl-Alba in handen en uwe vrouw zal goed verzorgd worden. Luister dan, doktor I vervolgde de veroordeelde. Bessie heeft een brief van hem in haar bezit, dien ik haar aangera den heb als goud te bewaren die brief bewijst alles. Maar vergeet niet gy hebt mij uw woord gegeven, dat zij er niet door in moeilijkheden zal komen, niet waar Zij was er altijd tegen van het begin tot het einde, dat zweer ik u. Het arme schepsel stemde alleen uit liefde tot mij er in toe. Gij zult er haar buiten hou den, niet waar Daar geef ik u mijn woord op antwoordde Power. Vertrouw mij gerust. Maar liet is laat geworden; ik moet maken dat ik weg kom. Nog een ding, gij moet alles wat gij gezegd hebt, morgen in tegenwoordigheid van den gouverneur herhalen 1 Voor den gouverueur? vroeg Stanley verschrikt. tegen de VERVALSCHINGEN der NATUURBOTER. Meermaals hebben wij er op gewezen dat het niet voldoende is maatregelen tegen margarine en andere kunstmatige toebereide vetten te nemen, om de knoeie rijen in den handel van natuurboter te onderdrukken. De natuurboter zelve moet het voorwerp zijn van een aanhoudend en scherp toezicht, om het gewenschte doel in de maat van het doenlijke te be reiken. 't Is in dien zin dat men in Hol land, in den laatsten trjd de boterkon- troie heeft ingevoerd, onder de bescher ming van hel Staatsbestuur. En dat die kontrole wel het vertrouwen van de koo- pers in België schijnt te genieten, dit mogen wij opmaken uit het feit dat de boterinvoer uit Holland bij ons sterk toeneemt. Aldus, terwijl wij verleden jaar, in den tijd van 6 maanden 1,847,127 kgr. boter uit Holland ontvingen, is dit jaar, voor een zelfde tijdsverloop, de invoer tot 2,171,493 kgr. gestegen. Er valt ook weinig aan te twijfelen of een kontrolestelsel, in den aard van de boterkonlrole die bij onze noorderburen is in voege gebracht, zal ook der. eenen of anderen dag bij ons tot stand komen, alhoewel men niet mag ontkennen dat het vooral van belang is voor de landen die, gelijk Holland, veel boter uitvoeren. Op het Internationaal Zuivelcongres dat Maandag aanstaande te Parijsgeopend wordt zal die kwestie overigens tot ern stige besprekingen aanleiding geven. Wij hebben er het bewijs van in de verslagen die er over aan het Congres worden aan geboden. Aldus heeft de heerj. Maen- haut, Volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Gent, die een bijzonder werkzaam deel heeft gtnomen aan aide pogingen welke in de Wetgevende Ka mers zoowel als daarbuiten, in 't werk gesteld werden om in België aan de botervervalschingen een einde te stellen, in een belangrijd verslag dat op het Con gres zal besproKen worden, de volgende besluiten neergelegd a) Geen verbod van invoer, tegen over de landen die de wettelijke verplichting aangenomen hebben, elk vet dat door zekere toebereidingen gemakkelijk met de boter kan vermengd worden of waar van men de aanwezigheid in de boter moeilijk kan vaststellen, met zekere ken merkende stoffen (sesaamolie, zetmeel, enz.) te behandelen, gelijk zulk in België door de wet is opgelegd. b) Verbod van invoer van alle boter die niet bekleed is met het merkt van den Staat, tegenover de landen welke doel treffende maatregelen hebben genomen binnen hunne grenzen om de zuiverheid der uitgevoerde boter door een getuig schrift te waarborgen. c) Volstrekt verbod van invoer tegen over de landen die geene beide voor noemde maatregelen toepassen. Welke ook op het Congres het lot zij van dit voorstel, dat alle kans heeft aan genomen te worden, het beginsel van de boterkonlrole zal door de besprekingen en door de ondersteuning die het aldus ook bij ons zeer terecht komt te vinden, een goede schrede vooruitgeholpen worden. Waren wij, bij de bespreking op het Congres aanwezig, wij zouden niet aar zelen aan het bezadigd en billijk voorstel van den heer Maenhaut onze stem te ver- leenen. p. D. C. Ja zeker, gij moet uwe verklaring ook voor hem afleggen. Daar heb ik den moed niet toe 1 mompelde de gevangene angstig. Dat spijt mij. Ik dacht dat gij meer van uwe vrouw tiieldt, sprak Robert ernstig. Onze afspraak vervalt dan natuur lijk. De veroordeelde drukte den brief van zijne vrouw krampachtig tegen zijne borst en liet een kreunend geluid hoor en. Zou zij dat niet kunnen doen? vroeg bij. Ik zal u een briefje vóórhaar geven, dan zal zij u alles vertellen. Op mijn wootd alles 1 Power schudde het hoofd. Dat is niet voldoende sprak hij beslist. Ik moet uwe verklaring eerst heb ben, uwe vrouw kan ze later bevestigen en aanvullen, en ons de bewijzen leveren, die in hare handen zijn. Maar gij moet beiden spreken. Zij zal er waarlijk den moed niet toe hebben, jammerde Stanley op klagenden toon. Kom kom 1 Gij hebt voor niets te vreezen, hernam Robert om hem moed in te spreken. Het zal uwen toestand vol strekt niet verergeren, ik verzeker het u. En Sii.t-Alba hoeft gij waarlijk niet ie sparen hem zijt gij mets versctiuldigd. Hij heeft u en uwe vrouw bedrogen, zooals hij iedereen bedriegt I... Maar handel zooals gij verkiest I Ik moet u nu Voor kiekenkweekers en liefheb bers. De beste tijd om zich van kiekens te voorzien is het najaar, want vooreerst kan men dan sterke dieren kiezen en is de prijs lager dan in het voorjaar. Vervolgens worden de kiekens in liet najaar en 's winters minder door ziekten aangetast, ze gewennen gemak kelijker en de kweeker, die kiekens houdt om de eiers krijgt met vroegbroed, «tellig zijn uitgaven terug. Men koope daarom vroegbroed van dit jaar en zie niet op tegen eene wellicht wat grootere uiigave, omdat het voordeel door den hoogeren prijs der in den winter gelegde eieren ook niet gering is. Melkerijcongres te Parijs. Het internationaal congres van melkerij te Parijs heelt, over de kwestie der wet- geving, twee wenschen aangenomen, door M. Maenhaut, Belgisch volksver tegenwoordiger, voorgesteld en luidende als volgt Geen verbod zal gedaan worden aan de landen, die de verplichting hebben aangegaan, een aanduidend bestanddeel te voegen bij elke vetstof, die eene be werking heeft ondergaan, welke hare vermenging met boter vergemakkelijkt of waarvan de aanwezigheid in de boter moeilijk kan vastgesteld worden. Volledig verbod voor de landen die hoegenaamd geenen maatregel tegen de vervalsching hebben genomen. De wensch, houdende verbod van alle boter die door den Staat niet gestempeld is teu opzichte der landen die afdoende maatregels tegen de vervalsching hebben genomen, werd door het congres ver worpen. alleen laten gij hebt tot morgen den tijd om er op na te denken en een besluit te nemen. De herinnering aan het laaghartig bedrog van zijnen medeplichtige, maakte een einde aan de aarzeling van den Zigeu- Goed 1 Laat het dan morgen zijn, sprak hij. Ik zal mijn best doen en mij zoo goed houden als ik kan. Bessie zal geen gebrek lijden als ik het verhelpen kan ik zal haar niet in den weg staan, dal heb ik al veel te veel gedaan. Maar gij houdt uw woord, niet waar, doktor. Kom even hier in het licht, als gij wilt, opdat ik u flink in de oogen kan zien... Ja, ik vertrouw u reken van uwen kant op mij. De duisternis viel en de nacht daalde neêr op de sombere gevangenis van Dard- moor en hare ongelukkige bewoner*. Een nacht vol onrust voor menigeen, die onder dat dak den slaap niet kon vinden door de afgrijselijke visioenen, die uit het verleden voor zijnen geest opdoemden een slapelooze nacht voor Robert Power, die zijn doel bereikt had en de ster der hoop weer zag flikkeren een nacht zonder rust voor nummer 37.542, die zich steunend op hel harde leger heen en weer wentelde, tnet den brie! van zijne viouw krampachtig tegen het hart ge drukt 1 Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1