Grondwettelijke Vereeniging Onze Zondagscholen. Catholieke Werr.manskr.Dg- Aalst-Jlijlbeek. in geheel België nieuwe Vlaamsche Illustratie Priesterlijke "benoeming Zondagrust. Bokkenrijders. AELST. Allerhande nieuws. Wanneer plant men best hoo rnen - Men plant de boomen altijd in het doode seizoen, hetzij vóór ot' na den winter, Beide tijdstippen zijn noch tans niet even goed, want plantin gen, die in het voorjaar geschieden, mislukken dikwijls. Het boompje, im mers is blootgesteld aan de zoo ruwe en gevaarlijke Oosterwinden en, daar het nog geen wortel heeft geschoten, bezwijkt het vaak. Het planten na den winter is voor alle boomen toch niet even schadelijk. Alzoo de boomen van zeer laten groei en met vleezige wortels, zooals de moerbezie en nootenboomen en de wijngaarden, lijden minder van de planting in het voorjaar. Buiten die gevallen is het nooit voordeelig na den winter te plan ten, tenzij in natte en zware gronden. Sommigen verkiezen, in vochtige gron den, toch voor den winter te planten, maar dan doen zij het boven op, zoodat men zou zeggen, dat de boomen aange aard of verhoogd zijn. Het best is dus te planten voorden winter, van half October tot half No vember, en zelfs nog later, tot zoolang het niet vriest of te nal wordt. De groene Waarheid van Kor- trijk wordt gansch opgesteld in den geest van 't gene wij sedert weldra vijf tien jaren in 't Land van Aelst en De Werkman zien verschijnen, 't Zijn dezelfde beleedigingen, de zelfde laste ringen, de zelfde verdachtmakingen, tegen de R. C. Kerk en hare dienaren. Men oordeele Zij (de Kerk) kan om zoo te zeggen de Kerk der armen niet meer zijn, en is de dienaresse der hoogere stan- den, vooral hier in België. (Nr 15 Oct. 11.) Hebben Pilatus Daens, baasFonteyne, Groene Pie, enz., anders geschreven en gezegd Wat moet men daaruit besluiten ^Weldatde groene dominés gedurig 't volk toeroepen Menschen Daar de R. C. Kerk nu heden de Kerk der armen, der werklie den niet zijn kan, dan moet gij er geen gemeens meer meè hebben, verlaat ze. trekt er uit. De daensisterij is dus eene soort van protestantism geworden, wellicht een afzetsel van 'tLuteranism. Immers meer dan eens zongen de helden van chipka den lof van 't vuil zwijn Luther. De leugenaars der logie.Men weet nog dat Waldeck-Rousseau en de andere logiemannen in igoi in Frankrijk zegden Laat ons het kloostergoed stelen er is er voor een miljard daarmedr zullen wij aan de weiklieden pensioenen toekennen. L-.Het Fransch gouvernement heeft de kloosters gestolen, en waar blijven de werkmanspensioenen? Waar is het mil jard De optelling van het miljard, zoo beweerden zij, was nogtans zoojuist ge daan, op een centiem na Hier zijn twee voorbeelden. Een kloos ter van Nancy was geschat op 400,000 fr. In openbare verkooping na zes zitda gen is het voor 28,000 fr. afgeslagen. In eene andere stad bestonden er twaalf vrouwenkloosters, te zamen geschat op 2,200,000. In loten zijn zij openbaai verkocht voor 140,000 fr. een vriend van het gouvernement der kloosterdieven ooi- deelt zelf dat, als alle de onkosten, be taald zijn, het rooven der kloosters van geheel Frankrijk nog geene acht miljoen zal opbrengen, dat is nauwelijks tien eens capitaal voor eiken Frantcbman. Betaalt daar pensioenen meê I Het blijft aliijd waar gestolen goed verrijkt met. Het Christendom is eenvolledig stel sel van beschaving dat alles omvat de wetenschap van God, de wetenschap der wereld, de wetenschap der menschen, de kennis van ooi sprong en einde. Wie uit deze bronnen van wijsheid put,weet meer als Plato, is wijzer als Socrates. Donoso Cortes. Wie niet tevreden zijn, dat zijn dc Hollandsche socialisten, die geholpen hebben om de liberalen in dit land aan 't bewind ie brengen. Het eeisle werk van 't geuzencabinet is geweest de werkmanswettcn in te treh- ktn, die door de vorige catbolieke reget- xing waren neergelegd. Van ecrien anderen kant heeft het zich ook verklaard tegen eene herziening di.r grondwet, voor doei hebbende het kies recht uit te breiden. In Holland, België of elders, overal zijn de geuzen van denselfden deeg oveiai zijn zij vijanden van den werkman en van maatschappelijke hervormingen. In lijn van kitzing beioven zij wel dei. arbeiüti :<-• zullen begunstigen, zijne be langen u uilen behartigen doch hei blijlt immer oij beloften. Daden, nooit! Zou zouden de roodjes hier in Belgie waren. Vette plaatskens. Het Franscl. ministerie Méline had ieeds tot alge- meencn gouverntur van Inüo-Cninu be noemd M. Doumeic, een der hevigste socialisten van dien tijd, die thans voor zitter der Kamer is en drager der groot- linten van talrijke ridderoiders. Het le-genwocrdige ministerie Rouvier gaat nog verder. Het is bezig met eene gansctie leeks socialistische hoofdmannen 101 hooge staatsambten te benoemen. Gezel Mirman is benoemd tot direc teur van den openbaren bijstand en der openbare gezonuheidsvoorzorg, bij het ministene van bmnenlandsche zaken. De geneesheer Augagneur, afgevaardigde en socialistische buigemeester van Lyon, slaat benoemd ie worden tot algemeenen gouverneur van Madagascar. Gezel Hub bard kiijgt eene plaats 111 het Collége de Fkancr. Zooals men ziet is het socialism in Frankiijk, voor de hoofdmannen, goed om aan vette postjes te geraken. Moesten de blauwen en rooden hier meester worden, ze zouden ook voor vriendjes en maagdekens zorgen. Forten van Antwer pen. De Volkskamer heeft zich ver daagd tot Dijnsdag 7 November om de beraadslaging voort te zetten. Vadsige luiaards 5 Dat is de naam die het deftige Laagste Nieuws geeft aan onze Klooster lingen in 't algemeen. Men moet voorwaar van den duivel bezeten zijn en tevens de onbeschaamd- ste leugenaar van de wereld om zoo iets te durven schrijven. Weihoe, de Cellebroeders, die onze zinneloozen verplegen de Zusters van Liefde, die arme, verlatene ouderlingen opnemen en herbergen en zich daartoe tot het bedelen vernederen; de Zieken zusters, die de zieken oppassen in onze gods- en gasthuizen de Paters, die in verre landen over zee de melaalschen ver plegen de Trappisten, die de dorre heide bewerken tot vruchtbare gronden de Kloosterlingen, die zich op de studie van de wetenschap op elk gebied toeleggen en aan de spits van de geleerde wereld staan door huni.e wetenschappe lijke werken en bijdragen, zijn allen maar vadsige luiaards I 1» Toe, onbeschaamde schrijvelaars van het Laagste Nieuws, geeft het goede voorbeeld schaft al die vadsige lui aards af, zooals uwe Fransche strijd- genooten doen, en neemt hun werk op u. Gaat de zinneloozen en melaatschen ver plegen gaat de zieken oppassen gaat de dorre heide bewerken. Of wij daartoe lang zullen moeten wachten, dient niet te worden gezegd. Drij maal Ezel. Groene Pie deelt in De Werkman van gister Vrijdag eene briefwisseling meê zooge zegd uit St-Nicolaas, maar wezenlijk uit Chipka. Onder meer andere ezelarijen treffen wij bijzonderlijk het i* punt aan, luidende a De ongevallenwet gaat op den buiten een gansch legioen bedelaars en leur- ders storten de gebrekkelijken der 1) fabrieken, die nu weggezonden wor- den. Wij zeggen dat degene die dat heeft geschreven een dr ij dubbele ezel is, die niets van de ongevallenwet kent, en van iets spreekt waarvan hij zelfs geen begrip heeft. En dat zetelt ter Volkskamer 1... CATHOLIEKE van het Arrondissement van Aalst. Secretariaat Catholieke Kring, Groote Markt, 24, Aalst. Bureel van kostelooze raadplegingen Opsn voor alle Catholieken van ons Ar rondissement, den Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van iedere week van 9 tot 11 ure 's morgends. Den eersten Zaterdag van iedere maand van 9 tot 11 ure bijzondere zitting voor de Steenbakkers en de Fransch- mans. Den heer Duprez van Gent houdt zich alsdan ter hunner beschikking en zal hun al de noodige inlichtingen geven. Verleden Maandag, 23 dezer, had de jaarlijksche prijsdeeling plaats der Zon dagscholen van Smt-Martinus. Helder scheen het zonneken aan den blauwen hemel, wanneer's morgens de ontelbare schaar jongens en meisjes kerkwaarts trok, om, volgeDS oude en loffelijke ge woonte, de plechtige H. Mis te gaan bij wonen. Het was alsof het weder zijne zoudagskletderen aangetrokken had, om met de juichende kinderherten meè te feesten. Wanneer te 9 uren de Mis begon, was onze Sint-Martenekerk als in eenen kindertuin herschapen ruim twee dui zend kinderen bevonden zich daar. en als wij dat zagen dan voelden we ons ont roerden wij dankten God voor dien bloei onzer Zondagscholen, die toch zooveel goed teweeg brengen in de stad. Onder de Mis weid een treffend gelegenheids- sermoen gepredikt door den Zeer Eeiw. Heer Rumbaut, Pastoor te Hillegem en gewezen Bestuurder der Zondagschool. De levervolle priester richtte zich eeist tot de kinderen en vervolgens tot de Ilee- ren-Meesters Juffrouwen-Meesteressen. Hij prees deze laatsten om hun edelmoe dig streven, en moedigde hen aan tot het voortzetten dier verhevene taak. Na de Mis nam de prijsdeeling aan vang. Benevens onzen Zeer Eerw. Heer Deken, bt merkten wij de Geestelijkheid der drie paiochitkerken, evenals den heer F. De Hert, bchepene. Het was een irehend schouwspel al de kinderen éen voor éen hunnen prijs te zien afhalen, terwijl hunne lieve aangezichten straalden van biijdtchap. Het duurde meer dan een uur eer al de prijzen uitgedeeld waren, en de laatste kinderen de kerk verlieten. 's Namiddags om 1 uur hielden de iieeren Meesters een Banket in de zaal van den caihoheken Burgerskring. Veer tig Meesters waren daar verecnigd, veer tig ieverige werkers voor het goede I Of het er lusiig toeging, hoeft met gezegd te worden wie de Meesters van de Zondag school kent, weel dat het vroolijke gasten zijn, onvermoeibaar in het werken ja, doch onovertrefbaar in leute en pltziei! Eene ongeveinsde gulhartigheid heerschte daar aan tafel, en Dracht niet weinig bij om de spijsvertering te bevorderen, en de lekkere spijzen, voortkomende uit eene echt Vlaamschekeuken, eere aan te doen. Menig opwekkend lied werd er gezongen menig voerval in lang vervlogen tijden werd wudeiom voor een geest gebrac.i en menige heildronk, op hartelijke wijze ingesteld, bracht de begeestering len top Eindelijk, na het ledigen van nog meer dan eenen lekkeren beker, liep het vrien denmaal ten einde de ouden gevoelden zfch weer jong, de jongeren waren nog vuriger geworden, en allen waren Jjeaielü met nieuwe moed en nieuwe krachten om de onderbrokene taak te hernemen, met meer zelfopoffering dan ooit 1 En toch was 't nog niet gedaan met feesten immers, 's avonds, te 6 uren, gaf de tooneelafdeeling der Meesters eene prachtige vertooning, in den Catho lieken Werkmanskring. Een uitgelezen publiek vervulde de ruime zaal ook meest al dc Eerweerde Heeren Geeste lijken der stad waren aanwezig. Men voerde op De Zoon van den Werk staker, n drama in diie bedrijven. Het zou ons te verre brengen, moesten wij hier namen opnoemen. Bepalen wij ons enkel met te zeggen dat de Meesters der Zondagschool ditmaal hun zeiven over troffen hebben. Nog nooit hebben wij beter gelukte vertolking van een tooneel- stuk bijgewoond Iedere speler, niemand uitgezonderd, heeft zijnen rol op meester lijke wijze weergegeven. En wanneer men denkt hoe die moedige jongelingen, verre van al hunnen tijd te besteden aan tooneeloefening gelijk vele andere maat schappijen doen, enkel eene vertooning 's jaars geven ten voordeele hunner Zon dagschool, dan staat men terecht verwon derd dat zij het zoover gebracht hebben. Die uitslag is voorzeker grootelijks te danken aan den goeden wil, aan de een dracht en de onderlinge liefde welke hen bezielen. Ook het blijspel Eene goed onthou- dene Les liep even goed van stapel, en deed al heel spoedig de tranen opdroo- gen welke tijdens het drama zoo over vloedig gestort werden. In een woord, het was een schoon en welgelukt avond feest, waarvan de herinnering ons nog lang zal bijblijven. (r Achtbare Meesters en Meesteressen der Zondagschool De tijd van feestvieren is nog eens voorbij, en van Zondag af zult gij wederom uwe lastige en moeilijke taak hernemen. Wij wenschen u veel heil en zegen op den ingeslagen weg. Mochten uwen iever en uwe zelfsopoffering steeds dezelfde blijven, mochte uw verheven werk nog meer bloeien en leven tot groot geluk onzer dierbare catholieke jeugd, en tot meerdere eer en glorie van God L. C. (Ingang Zonnestraat.) Op Zondag 29 Oktober, om 6 uren 's avonds stipt, bieden de H.H. Meesters van de Zondagschool aan de Leden van den Catholieken Werkmanskring een prachtig feest. Men zal opvoeren De zoon van den Werkstaker, drama Eene goed onthoudene les. blijspel. Schikkingen: i° De toegang geldt enkel voor de LEDEN voorzien van hunne persoon lijke kaart. 20 Daar dit feest insgelijks voor de Leden des Burgerskrings wordt gegeven, zullen de Leden van den Werkmanskring plaats nemen RECHTS der zaal. (Muur kant). Wij verhopen dat de Eereleden het als plicht zullen aanzien dit feest door hunne tegenwoordigheid te vereeren. Het Bestuur. MUZIEKSCHOOL VAN AALST. A vond klas van J^otenleer voor volwassene Jongelingen «o» De Commissie brengt ter kennis van het publiek dat voormelde klas wordt gegeven op de volgende dagen en uren Eerste afdeeling. Donderdag en Zaterdag van 8 s/* tot 9 4/z uren. Tweede afdeeling. Dijnsdag van 8 a/* tot 9 i/t uren. Zaterdag van 8 tot 8 8/« uren. Derde afdeeling. Dijnsdag en Donderdag van 8 tot 8 uren. Aalst, den 27 October 1905. De Secretaris, De Voorzitter, Edm. Scheerlinckx. V. De Gheest. Daar zal het er gaan spannen 1 De nieuwe zaal der Patronagie, terwijl ieder een vroeg waar men ze ging bouwen, staat er groot en prachtig. Men is er volop aan 't schilderen: nog eenige dagen en ze is gansch gereed. De plechtige inwijding er van zal plaats hebben op Zondag 12 November aan staande en te dezer gelegenheid zullen de jongens der Patronagie en hunne ouders op een gezellig Avondfeest vergast wor den. Den Zondag nadien, 20 November zal de Tooneelknng «Vrbuqd in Deugd» een prachtig Concert geven waarvan wij binnen acht dagen het programma zullen mededeelen. Mijlbetk blijft voorzeker in niets ach teruit... Ook zijn alle Mijlbekenaren hun nen ieverigen herder dankbaar om zijn onverpoosd werken voor het geestelijk en tijdelijk welzijn zijner schagen. bestaat er geen enkele Illustratie die zoo schoon is uitgevoerd, zulke prachtige platen heeft en tegelijk zoo goedkoop is als de Voor slechts fr. 3.60 per geheelen jaar gang bekomt men elke week een blad vol met prachtige gravuren, met schoone lezing en vroolijke taal. Wie daaiop wil inschrijven vrage de Iiiusiratie spoedigst aan het bureel van dit blad waar proefnummers verkrijgbaar zijn. Zijne Hoogw. heeft leeraar benoemd in het Seminarie te Gent, den E. H. Van Crombrugghe, S. T. D. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 29 October tgo5, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraaj. Woensdag i November (Allerheiligen), M. De Waele, Kerkstraat. MAATSCHAPPIJ DE Qp baandag 3o Octo ber aanst. zal De Catholieke Rijders- bond, de 3g* verjaring zijner stichting plechtig vieren. ATHALIE, door Racine, dat meesterstuk van 't Fransch tooneel, zal gespeeld worden door de Catholieke Jonge Wacht van Korlrijk, Zondag 3 Decem ber, in de groote feestzaal van St-Jozefs collegie te Aalst. Creemboter. Markt van Zaterdag 28 October igo5. i5o kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer en 289 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 23io kilogr. Aan ons nummer van heden be hoort een bijvoegsel. De openbare leergangen van Itoomleeit en Groen tenteelt zullen kortelings aanvangen. 12 November, ie les van boomteelt. ig November, i* les van groenten- teelt. De lessen worden gegeven door MM. Jan De Clercq en Frans D'Haese, gedi plomeerde teeltkundigen te Aalst in uit voering van 't ministerieel besluit van 22 October igo5. Lokaal en Moeshof van 't Sint-Martinuscollegie, Esplanade plein, telkens om 9 uren voormiddag. AALST. Donderdag voormiddag is de genaamde Louis Meert, leurder met fruit,wonende Gentsche Steenweg,ingang Duivenkeet, in een aanval van zenuw kwaal, op zijne brandende stoof gevallen met 't noodlottige gevolg dat zijne klee deren in brand geraakten. De verslageDe bekwam zulke erge brandwonden aan beenen en armen dat zijn overvoer naar 't hospitaal noodzakelijk was. Zijn toe stand levert nog thans geen stervensgevaar OP. Aalst. Beenhouwers gefopt. Deze week bood hier bij zekeren onzer beenhouwers, een persoon aan om hunne zagen te scherpen. Zonder argwaan ver trouwden zij hem dit gereedschap toe doch kwam niet meer teiug. Naar het schijnt zou hij de zagen onder weg naar Gent hier en daar verkocht hebben. Eiers. Vrijdag voormiddag leurde in de Lange Zoutstraat alhier, een zooge zegde landbouwer, van huis tot huis met een handkorfje waarin 25 eiers die hij zegde heel versch te zijn. Of hij ze kwijt geiaakt is weten wij niet in alle geval wie ze kocht,heeft ongetwijfeld opgelegde eiers. De kerel trok het huis van M. De Canck, pasteibakker voorbij, ongetwijfeld vreesde hij dat men daar zijne fopperij zou ontdekken, 't Is de eerste maal niet dat het hier is bestaugd geworden en men passé dus op. 1'iuaiHelijke ineening. De meening van eenen inwoner van Aaist heeft altijd voor ons meer belang, bijzonder als het een feit geldt dat op de ondervinding 6teunt,zooals het volgende: M. F. Walleze, i, Ledebaan te Aalst, zegt ons Sedert meer dan drij jaren was ik van vreeseiijke nierpijuen aangetast die pijnen benamen mij 's nachts alle rust,ik kon mij niet meer voor het minste werk bukken en was mistroostig niet meer wetende wat doen, want na vele middelen nutteloos gebruikt te hebben hoopte ik, tengevolge mijner zeventig jaren, gecne genezing meer zonder veel hoop nam ik niettemin de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. De uitslag overtrof alle verwachting, want na drij dagen bekwam ik reeds eene zeer merkbare beternis, na tien dagen was ik reeds teenemaal genezen en zulks tot mijne groote tevredenheid. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Hoop voor de bejaarden. Honderde menschen tusschen de 70 en 90 jaren zijn volkomen van pijn in de nieren en üe blaas door net gebruik der (Foster Pillen» geuezen. Dit middel verlicht en geneest op eene aanhoudende wijze de nieren der oude zoowel als die der jonge menschen. 't Is een bijzonder en éénig middel voor de nieren. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft mijd U vooral voor na maaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet veikrijgen. Men kan ze in alle apotneken bekomen tegen 3.5o fr. de aoos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Eugelsche Apotheek Ch. Delacre, 50 Couuenbeigsiraat, Brussel. Wacht u voor namaaksels, eisen hel handtecken James Foster op elke doos. D. A. XI. SINT-MARTINUSKERK. Feestdag van den H. Hubertus. De plechtige Mis der broodwijding zal gecelerbreerd worden om 5 1/2 uren in plaats van om 6 uren. AALST. Patronage H. Joseph, Meuleschettestraat, morgen Zondag 29 October, om 5 1/2 uren stipt, zal de heer Van der Motten van Gent, eene Voor dracht houden. LEDE. Het Parket van Dender- monde is hier te Lede Dijnsdag jl. afge stapt, tot onderzoek eener erge zaak. Een meisje van 12 jaar was nabij den Keyberg aangepakt geweest Maandag 11. Zij ver haalde het geval aan hare onderwijzeres welke er den heer Commissaris meê be kend maakte. Dadelijk spande hij een onderzoek in en verwittigde het Parket. Een tiental kinders van 7 tot 12 jaar oud zijn onderhoord geworden. De vuile kerel die lont had geroken is op den loop ge gaan naar Frankrijk denkt men. Een mandaat van aanhouding is gegeven ge worden. WIJ vernemen dat het huis DELHAIZE Gebroeders en C,e, t Den Leeuw, d buiten wedstrijd, lid van den jury in de Klas-Voedingsmiddelen, in de Wereldtentoonstelling van Luik de hoog ste onderscheiding heeft bekomen, name lijk de Grooten Prijs in de Klas-KooPHAN- del en een Grooten Prijs in de Klas- Sociale Huishoudkunde. Van verschillende kanten te Brussel worden verdwijningen gemeld van jonge meisjes. Vooral wordt een koppel Russen opgezocht, afkomstig uit Odessa, 't Is de Eugelsche policie die de aankomst der twee ellendelingen, die handel drijven in blanke slavinnen, gesignaleerd heeft. Twee policiebeambten zijn te Brus sel in hun bureel bijna verstikt gevonden, onder de volgende omstandigheden. Toen de agent van dienst in 't pohciebureel der Lignestraat 's nachts in het bureel der bijzondere agenten kwam, zag bij de plaats gevuld door dikken rook. De agent opende spoedig de vensters en zag dan den policieofficier en den agent van dienst zonder kennis in een zetel liggen. Beiden konden, na goede verzorging, terug tot het bewustzijn gebracht worden. Te Vorst werden Zondag twee dron kaards in den bak gestoken, 's Nachts stak een hunner zijnen strooizak in brand; de andere dronkaard werd wakker en riep om hulp. De agent haalde er de twee mannen half verstikt uit. De brandstichter werd ter beschikking van het parket ge steld. De statieoverste van Opwyck ont dekte Maandag avond, dat het signaal- licht nabij de wisselnaald verbrijzeld en de wiek er uit getrokken was, dat de hef boom van gezegde wisselnaald was ver wrongen en een houten balk over de baan was gelegd. De eerste aanstoomende trein moest onvermijdelijk ontsporen. En die trein moest reeds 10 minuten later passeeren. Er diende dus spoedig voor de opruiming der baan en de vervanging van het signaallicht te worden gezorgd, wat ook in alle haast gebeurde. De gen darmerie doet een ondeizoek. In een herberggevecht te Brussel wilde een policie-ageut in burgerkleeding de vechtenden scheiden. Dit bekwam hem slecht, want een der strijders loBte een schot op hem. De kogel trof den agent in de kin en vloog langs het oor uit. De wonde schijnt niet gevaarlijk. De plichtige, die de vlucht had geno men, is later aangehouden, 't 16 een auto mobielchauffeur. Dinsdag morgend werd de Hene- gouwlaan te Brussel, in opschudding ge bracht door een feilen brand, ontstaan in een huis, door talrijke familiën bewoond, onder anderen door een fabuhant in kam men en andere kramersartikelen. Drie uren lang heeft het pompierskorps gewerkt om het vuur te dooven. Het liep bij het begin zoo snel voort, dat de bewo ners in de grootste haast de vlucht moes ten nemen, wilden zij er het leven niet bij inschieten. De oorzaak wordt hieraan geweten dat een rukwind de vlam der stoof naar bene den joeg en de doozen, waarmee het magazijn gevuld was, deed vuur vatten. En de voorwerpen in celluloid, die er ingepakt stonden waren een te gemakke lijk voedsel om nog aan blusschen te kunnen denken. De schade bedraagt, voor de koopwaren alleen, 75,000 fr. Diefstal van 310.000 Ir. In de Société Générale te Brussel. Een diefstal ten bedrage van bovengemelde som is ontdekt in de «Société Générale», Warandeberg (Park), te Brussel. De pleger is zekere Jules D., een ongetrouwde bediende bediende der maatschappij, 49 jaar oud, wonende to Sint-Gilles. Hij was sedert zeven jaar in dienst der maatschappij, en sedert vijf jaar gelast met den dienst der kas van doorgangstitels, waar de rekeningen van aan- en inkoop worden geregeld. Zaterdag had hij, volgens gewoonte zijne titels per categorie gerangschikt. De twee kassiers van het huis hadden zijn weik nagezien en niets onregelmatigs bevonden de rekening der waaiden was volmaakt in orde. En 's avonds, bij het sluiten der buree- len tusschen 4 en 5 ure, had D. de twee kassiers geholpen gelijk hij overigens alle dagen deed de pakken titels in de brandkasten van den toren te sluiten. Van de gelegenheid eener lichte onop lettendheid der kassiers moet hij op dit oogenblik gebruik hebben gemaakt, om 3i titels van 10,000 fr.elk, uit eene liassb te trekken waar 100 zulke siukken in waren, en die met ongelooflijke behen- uigneidtusschen zijne kieeren te moffelen. Len der titels was gevallen en een kas sier die met den rug naar hem stond, zag hem het papier oprapen en het met de grootste kalmte bij de liasse voegen, alsof er niets ongewoons was gebeurd. Zoodia D. de baak verlaten bad, ging hij naar zijne woning te St-Gilles, waar hij aan zijne huisbazin zegde naar Qua- regnon te gaan zooals alle Zaterdagen waar zijne ouders wonen. Hij voegde er bij dat hij acht dagen verlof had gekre gen en dus eenigen tijd zou wegblijven. Maandag kwam in de bureelen van de a Société Générale een telegram melden dat D. niet kon komen, daar zijn vader plotseling gevaarlijk ziek was geworden. Dinsdag kwam hij nog niet en, daar hij niets van zich liet hooren, kreeg men arg waan dat er iets gebeurd moest zijn. De kassiers gingen de pakken nazien, die D. mede in de brandkas had helpen bergen en ontdekten dadelijk den diefstal. Men nam inlichtingen en kwam te weten dat vader D., een achtbaar be ambte van de koolmijnmaatschappij van Flénu, hoegenaamd niet ziek was. De zoon was Zaterdag, volgens ge woonte thuis gekomen, had den Zondag in familie overgebracht en was Maandag morgend weer zoo men meende, naar Brussel vertrokken. In zijn verblijf te St-Gilles had men hem echter niet gezien. Nu wist men genoeg. Eene klacht werd neergelegd en opzoekingen bevolen. In zijne woning werd eene huiszoeking gedaan, doch die heeft geen uitslag opgeleverd. D. was een zeer regelmatig bediende, zeer spaarzaam, zelfs eenigzins gierig, en in alles de nauwgezetheid tot het uiterste drijvende, zoodat hij eiken dag tot zijne kleinste uitgaven aanteekende. Hij deed zijn dienst op eene wijze, die nooit de minste aanleiding tot klachten gaf. Zijn signalement is rond gezonden. Dijnsdag avond rond 8 ure is de genaamde Jul. Marivoet, 18 jaren oud, manoeuvre in de statie van Boom, tus schen de buffels van twee manceuvree- reude waggons gevat en om zoo te zeggen op den slag gedood. Dr Spillemaekers, in alle haast geroe pen, heeft slechts den dood kunnen besta* tigen. De verongelukte was een braaf en oppassend jongeling, wiens ouders en familieleden allen even werkzaam en vooibeeldig van gedrag zijn. De vader is ook werkman in de statie. De policietoezichter Van Ooster- wijck en de agent Voets van de opspo ringsbrigade te Antwerpen, hebben de band kunnen leggen op eenen behendi- gen bedrieger, die onder den valschen schijn van liefdadigheid aan geld wist te geraken. Deze bedrieger, zekere Alfred L., 34 jaar, wonende in de tweede wijk, is een gewezen onderofficier en thans klerk. Tijdens het bestaan van eene maatschappij tot onderstand van weduwen en weeaen der onderofficieren van het leger, was hij daar secretaris van en had dan ook den stempel der maatschappij, welken hij, toen deze ontbonden werd, in zijn bezit hield. Hij heeft daarvan nu gebruik gemaakt om eenen inteekenlijst te maken, ten voordeele der weduwen en weezen van overledene onderofficieren, natuurlijk met den bewusten zegel bekleed. Hij bood die lijst bij de overheden en bijzondere inge zetenen aan. Hij was daarmee begonnen op i5 Juli en had reeds over de 2000 fr. ingezameld, die bij in dien korten tijd ook geheel heeft opgeteerd. Toen hij verleden week de lijst in een huis der Verschansingstraat aanbood, kreeg men achterdocht. Inlichtingen wer den genomen en men bevond toen dat men met een lagen bedrieger te doen had, dien men toen eindelijk bij den kraag heeft kunnen vatten. Een goede vangst mag men dit heeten. Op het gehucht Potijze te Ieperen, had een jonge koeiwachter het leizeel rond het lichaam gedaan, toen het beest, dat hij naar den stal moest brengen, voor eene kar schrikte en op den loop ging. De arme knaap werd aoo meters verre medegesleept, tot moedige landlieden de razende koei konden tegenhouden. De jongen, een kind van 9 jaar, verkeert in erbarmelijken toestand. Waarom hoest men als de Siroop Depratere op eiken ouderdom in 20 uren den hevigsten hoest geneest. Zij is een onfeilbaai middel tegen de kink hoest, kramphoest, bronchiet en zelfs de tering. Duizende getuigschriften zijn er een sprekend bewijs van. 2 fr. de flesch, te Oostende, bij den apotheker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Calle- baut, Vermaarde Keerskensprocessie te Scherpenheuvel. Aanstaanden Zondag 5 November zal alhier de wijd vermaarde kaarskensprocessie haren jaar- lijkscben omgang doen. De vespers worden gezongen om 2 1/2 ure, waarna uitgang der processie. De missen zullen geschieden om 5, 6, 7, 8, 9 en 10 uren. Bijzondere treinen zijn ingericht ten dienste der duizenden Bedevaarders die jaarlijks dezen dag, den geliefkoosden heuvel der Moeder Gods komen bezoeken. Zondag nacht zijn kwaaddoeners men denkt dat zij met vieren waren in het kasteel gedrongen van Mev. de gravin d'Ursel, w° van den gewezen gouverneur van West-Vlaandsren, te Oostcamp bij Brugge. De dieven zijn langs de kelders binnengegaan. Eene zware kelderdeur hebben zij eerst met eene menigte gaten doorboord, zoodat zij eindelijk een der panneelen konden uitnemen, zij zijn langs deze opening binnengedrongen. Al de meubels van het gelijkvloers zijn openge broken en geledigd, een groot getal kunst voorwerpen van groote waarde zijn ver dwenen. Deze diefstal getuigt van eene onbegrijpelijke stoutmoedigheid, want de gravin bcvondt zich met hare kinderen en talrijke dienstboden op 't kasteel. Zelfs is een dezer gelast twee maal 's nachts eene ronde te doen rond 't kasteel. Rond i i/a

De Denderbode | 1905 | | pagina 2