Woensdag S November 1903 3 centiemen per nummer. 3t>8le Jaar 3789 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Allerheiligen-Allerzielen. HET GEHEIM Zondagrust. Misdadigers ai5 uitvinders. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vcor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschiyving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. M m schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v< u dit blad. AALST, 3i OCTOBER rgo5 Christene zielen, ons aller Moeder, de Kerk. komt ons wcêr bij het einde van het kerkelijk jaar uitnoodigen, om met haar het grootsche feest te vieren van Allerheiligen. Met dit feest huldigt zij haren eeuwigen triomf in de vereering van hare aposte len, hare martelaren, hare belijders hare maagden cn andere dienaren en dienares sen, die zij door de eeuwen heen op hare altaren bracht tot blijvende aanbidding. Maar terzelfdertijd dat de gewijde kerk gebruiken dien eindelonzen triomf ver heerlijken, verdubbelen zij ook de smee kingen voor de lijdende zielen, welke eene noodige beproeving tegen houdt aan den drempel hunner eeuwige lotsbeschik- iking. fi Zoo herdenkt de Kerk tegelijkertijd, in minzame teederheid, hare roemwaardige en hare noodlijdende kinderen. Kunnen wij dus, christene lezers, wij, die ook fier gaan op den naam van kin deren der Kerk, onze Moeder alleen laten zegezingen, alleen laten weenen Neen, van oudsher af vond de uitnoodi- ging der Kerk, om deel te nemen aan hare juichtonen, zoowel als aan hare smartkreten, immer weerklank in de herten barer geloovigen en te midden der beslommeringen der tijden en der beproevingen, die de godsdienst onder stond, behielden de plechtige dagen van Allerheiligen en Allerzielen altijd eene groote aantrekkingskracht, die tot de diepste godsdienstigheid noopte mede met eene bijzondere majesteit, die de onverschilligen zeiven eerbied inboe zemde. Van al de verminkingen, die het pro- testantismus toebracht aan de geheelheid en ongeschondenheid van het oude geloof, is er wellicht geene, die op ellendiger wijze het catliolieke gebouw meer mis vormde en den christen geest meer ver woestte, dan die verachting van den eeredienst der heiligen, en de afschaffing van de gebeden voor de dooden. De vrijmetselarij van onze dagen heeft dit noodlottig werk van verwoesting voortgezet, en zij is er toe gekomen van onder onze oogen en dikwerf op de bru taalste en godslasterendste wijze, het toekomend leven en de onsterfelijkheid der ziel te loochenen. En nochtans, kan er iets zoo zoet aan 'het herte wezen, zoo aanlokkelijk voor het leven, dan die heilige omgang met onze beste vrienden, voorsprekers bij 8x* Vervolg. XXX. MM. Hunter en Duvivier en Thomas Brusel waren intusschen op hunne onder- zoekingsreis. Den eersten nacht waren zij te Parijs gebleven, eensdeels omdat het te laat werd om Tours nog te bereiken, ter wijl de reizigers natuurlijk na de lange reis ook naar rust verlangden en om nieuwe krachten te verzamelen. Den volgenden morgend waren zij weer vroeg uit de veeren en binnen enkele uren bracht de trein hun naar het zoo liefelijk gelegen Tours, een der oudste steden van Frankrijk, met een prachtige gothische domkerk, rijke zijdeweverijen en vele andere goede zaken, waarmede wij op het oogenblik niets te maken hebben. Het eerste wat M. Duvivier deed, na met zijne reisgezellen beraadslaagd te hebben, was eene wandeling naar het het gemeentehuis om aldaar een onder zoek in te stellen. De Franschman be hoefde slechts zijnen naam te noemen, God, die ons alle goed kunnen bekomen door hunne bemiddeling en ons bijzonder, in oogenblikken van droefheid of ellende, hoogst milil kunnen bijstaan Kan er iets zoo aangenaam zijn hier op aarde, kan er ons iets zooveel deugd aan het herte doen, dan dit gezegend verkeer, dat ons nog vereenigt na den dood met hen, die wij beminden tijdens hun leven Gelooven aan de kracht onzer gebeden en smeekii.gen bij Gods vrienden, om hun hulpe te verkrijgen gelooven dat ook die smeekingen en onze goede werken dienen voor de ontlasting van degenen, die wij verloren hebben gelooven, terwijl wij ze beweenen, dat die tranen hen nog kunnen behulpzaam zijn gelooven dat, zelfs in die onzichtbare wereld, waar zij huizen, onze liefde ze nog kan bezoeken door onze weldaden, welk zoet, welk lief geloof En in dit geloof, wat eene ver troosting voor hen, die den dood onder hun dak zagen, en hen met zijne ijskille hand aan het herte sloeg Die vermenging van den godsdienst met de droefheid, van het gebed met de liefde, heeft zoo iets aandoenlijks in zich en zoo iets hemelsch Het geloof, de hoop en de liefde gingen nimmer beter «amen, om God te eeren in de vertroos ting der menschen, en om den troost der levenden te doen dienen tot opbeuring der dooden. De christen godsdienst alleen verschaft ons dit geloof en de vertroosting, die het medebrengt. Dit geloof leert ons dat het aardsche leven slechts eene beproeving is, eene voorbereiding tot het toekomende, waar wij de belooning zullen verwerven, die wij verdiend hebben. In dit begrip zijn de maatschappelijke ongelijkheden, de kwellingen en vreug den, de rijkdommen en de ellenden de meêslagen of de tegenspoeden slechts bij zaken, of liever slechts middelen, die voorzienigheidshalve, gericht zijn tot onze eenige ware en blijvende bestem ming. Hangen wij dan niet te stevig aan al wat vergaan moet, hechten wij geen be lang dan aan den uitslag, die alleen altijd duurzaam moet wezen,en die Gods recht- veerdigheid en goedheid in het bereik van elkeen heeft gesteld. De aarde is slechts een tranendal en een ballingsoord, de hemel alleen is ons ware vaderland Het is naar dit hemelsch vaderland, dat de Kerk ons heden aanzet van onze blikken te wenden en onze herten wijl zij juichend het Sursum Corda zingt. Het is daar dat wij de hoop mogen koesteren van eens het Hoogste Goed te om met de uiterste voorkomendheid ontvangen te worden. De heer Berlin, de kousenfabrikant, en de vader van de jonge vrouw, dien de heer Duvivier had gekend als mevrouw Courtin, die met zooveel innigheid had gesmeekt om het leven van haar als spion verdachten echtgenoot, waren kort gele den gestorven. Dit was den Franschman bekend, daar hij in handelsbetrekking ge slaan had met den heer P.ertin. Aan het stadhuis kon men omtrent een zeer belangrijk punt inlichtingen geven. Aldaar wist men namelijk, dat het huis van wijlen den heer Bertin thans over gegaan was in het huis Ferron. De heer Ferron was gehuwd en zijn opvolger ge worden, daar er geene zoons waren. De winkel, tegenover de domkerk,was onver- derd gebleven. De drie heeren begaven zich nu zon der verder oponthoud naar dien winkel. Dat was de plaats, waar men al de moge lijke verdere inlichtingen zou kunnen krijgen. De zaak maakte bij den eersten aanblik den indruk van bloei. In de win kelkast waren allerlei goederen zeer smaakvol tentoongesteld. M. Duvivier, een bevoegd beoordeelaar in zulke zaken, knikte goedkeurend met liet hoofd. Alles was helder, netjes en solied. De jongelui deden blijkbaar hun uiterste best, om vooruit te komen. Het was een stil uur van den dag en er waren geene klanten in den winkel. bezitten en te genieten, in eene onver stoorbare vrede, te midden het gezelschap der heiligen en de zuivere liefde van hen die wij hier op aarde bemind hebben. Ziedaar de zekere hoop die het christen geloof ons schenkt. Zij is wel in staat om ons te versterken en op te beuren, die op ongelijke wijze, wel is waar. alleen onze aardsche pelgrimreis volvoeren, maar zij is bijzonder opbeurend en versterkend voor de minderen, de armen, de droevi- gen, de lijdenden, en zij, die vervolging uitstaan voor de rechtveerdigheid. Indien Jezus-Christus zich, van op deze wereld reeds, hun bijzonderen vriend getoond heeft, hoeveel te zekerder dan zal hij in het rijk zijns Vaders hun mild dadige vergelder wezen Allerheiligen. - Allerzielen. Blikt naar boven, naar Gods troon, Schouwt omhoog naar de uitverkoren, Die in 't zalig Eden gloren, Smaken 't welverdiende loon. Vestigt dan uw vochtige oogen, Op die lijders die in 't vuur, Zucuten naar 't bevrijdingsuur Christenzielen, hebt meédoogen. Blikt omhoog naar 't Vaderland, Waar de zaalgen zegepralen, Waar men rampen kent noch kwalen... i Derwaarts leidt ook u Gods hand. Derwaarts staat de weg u open Godes leer heeft hem getoond, Ons geleerd wat hij er loont, Wat ons op genA laat hopen. a Zalig zijn ze, luidt Gods leer, Die op aard' hun broeders minnen Liefde voert den hemel binnen 't Hart dat mint, behaagt den Heer. Zuchtend kermen in de smarten, Zielen, smachtend naar hun God Bidt voor haar, verzacht haar lot, Weest barmhartig, Christenharten. En als 't stervensuur zal slaan, En de Rechter u zal dagen. Zullen zij genade vragen, Gij met haar ten hemel gaan. S. B. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Woensdag i NovEMBER(Allerheiligen), M. De Waele, Kerkstraat. Mevrouw Ferron zat achter de toonbank. Een bevallige vrouw van zeven-en-twintig zomers, met een vriendelijk, prettig ge laat, eene rij ivoorwitte tanden en glinste rende oogen. De verschijuing van het drietal ver baasde haar natuurlijk zeer, M. Hunter, zwaar en breed geschouderd, van top tot teen de echte Engelschman, was geen gewone, dagelijksche klant. Evenzoo was zulks het geval met Brusel, die zich bij zonder onderscheidde door zijn langen neus en borstelige wenkbrauwen. M. Du vivier een knevel en baard, en het roode lintje van liet Legioen van Eer in het knoopsgat, was ongetwijfeld een Fransch man, daarin kon men zich onmogelijk vergissen. Wat verlangen de heeren vroeg mevrouw Ferron met een vriendelijk lachje. M. Duvivier, met den hoed in de hand, ernstig, doch uiterst beleefd, belastte zicb met de zaak, om het doel hunner komst uit te leggen. Wij zijn in een hoogst moeilijken toestand begon hij. Misschien zou het beter zijn. als wij M. Ferron persoonlijk konden spreken. Een blik van teloorstelling en van «pijt. Wat een teleursielling voor de heeren. M. Ferron was ongelukkigerwijze juist niet thuis. In de eerste dagen verwachtte zij hem zelfs niet. Mevrouw Ferron was De eenzaamheid geeft iemand de gele genheid tot denken, tot nadenken zij is er zelfs zoo goed als zeker de aanleiding to;, dat men er toe komt te denken over dingen waarmeè men zich anders mis schien in het geheel niet zcu hebben be zig gehouden. En daarom is het niet zoo wonderlijk te vernemen dat meermalen misdadigers terwijl zij in de gevangenis hunne mis daad boetten, daar de eene of andere voor de menschheid nuttige uitvinding hebben gedaan. Zoo ontving bij voorbeeld de Engelsch man Charles Filer voor het patentrecht van eene nieuwe naaimachien, die hij had uitgevonden toen hij eene straf uitzat over hem uitgesproken wegens inbraak, i5,ooo p. st. Deze naaimachien is nu reeds in dertig landen gepatenteerd. Filer is nog maar 21 jaar, reeds betrekkelijk rijk en heeft goede kans nog rijker te worden, want wanneer hij reeds in Enge land voor zijn patent 15,000 p. st. heeft gekregen, zal hij in andere landen daar ook wel een aardig sommeke voor ont vangen. Naar hij zelf toegeeft, dankt hij zijn vermogen aan het feit, dat hij in de ge vangenis werk kreeg in de schoenmakers- werkplaats, en hier kwam hij op de ge dachte van zijne uitvinding, toen hij er naar streefde, zijnen arbeid te vergemak kelijken. In de gevangenis van de Vereenigde Staten, hebben de misdadigers, in het algemeen veel meer gelegenheid hunne kennis te benutten en uit te breiden, dan in de gevangenissen van andere landen, en een gevolg daarvan is het verrassend groote aantal misdadigers, die door uit vindingen op verschillend gebied, naam gemaakt hebben. Zoo werd voor eenige jaren door be middeling van een agent, een patent voor een rijwielschroef verkocht, die een tucht huisboef, een zekere Hammond, had uitgevonden. Het patent werd door een rijwielfabriek voor 20,000 dollars ge kocht. Met dit geld richtte Hammond, een vroegere agent voor een rijwielenfabrlek, die zich schuldig had gemaakt aan valsch- heid in geschrift, eene nieuwe zaak in, deed schitterende zaken en was spoedig in de gelegenheid de firma, die hij door zijn bedrog vroeger schade had berok kend, het geheele bedrag daarvan terug te betalen. In een groot machienfabriek in Pitts burg werd voor korten tijd eene machien aangeboden ter vervaardiging van nestels er zeker van, dat 't hem innig zou spijten, als hij terugkeerende vernam, dat men naar hem gevraagd had. Mevrouw Ferron echter was zoo gelukkig het vertrouwen te deelen van haar echtgenoot. Zou men het met haar niet kunnen doen Zeker, antwoordde de oud-burge meester van Rouaan. Het was slechts om u te sparen voor eene smartelijke gewaar- wording.dat wij naar M. Ferron vroegen. Smart,riep Mevr. Ferron verschrikt. Ach lieve hemel 1 Kan er iets gebeurd zijn met mijn man O neen, hoe dan I Hem kunnen wij niet bedoelen, daar wij zoo even naar hem gevraagd hebben. Maak u niet zoo beangst, vervolgde M. Duvivier. Wij brengen u geen ver ontrustend nieuws, betreffende M. Fer ron. Misschien betreft hetgeen wij u te zeggen, u in geen enkel opzicht. Ik sprak enkel zoo uit voorzichtigheid, maar zon der het doel u noodeloos ongerust te maken. Wat kan het dan zijn vroeg zij nog verwonderd, en den een na den an der aanziende, in de hoop eenige inlich ting te krijgen. Wij zullen u enkele vragen doen, zegde de oudburgemeester, als gij zoo goed wilt zijn om te antwoorden. Zij be treffen uwe familie-aangeleganheden.Maar voor alles, verzoek ïk-u wel in het oog te houden, dat wij niet uit nieuwsgierigheid komen. Mijn naam zal u niet vreemd zijn. Wijlen uw weerdige vader, M. Btr- voor veters waarmeê men 25 percent aan arbeid en 3o percent aan kosten zou kun nen besparen. Deze machien was ook van een tuchthuisboef, Wandson geheeten, die daarmeê een aardig fortuintje had kunnen verdienen. Maar zooals zooveel andere uitvinders, meende ook Wandson dat zijne machien veel meer waard was dan zij werkelijk was hij hield zich aan den eenmaal door hem bepaalden prijs en wees ver schillende schoone aanbiedingen van de hand tot bij stierf. Hij wreekte zich voor den tegenslag, door op zijn sterfbed alle aanteekeningen en het model te vernie tigen. Ook in Engeland zijn dikwijls door gevangenen uitvindingen gedaan. Aan gevangenen die zich goed gedragen,wordt toegestaan, hun vroeger bedrijf in de gevangenis weer ter hand te nemen en soms hebben zij dan ook gelegenheid, in hunne cellen, zich met bijzonderen ar beid bezig te houden. Een beruchte fal saris, John Wiliams was de uitvinder van een zeer practischcn vischhaak die er op zijne beurt duizenden voor maakte. Een andere misdadiger, de moordenair Wainwright, vond in den tijd die ver streek tusschen zijne veroordeeling en zijne terechtstelling, een machien uit om borstels te maken. De metste breckwerktuigen die zoo nu en dan de politie in handen vallen, zijn door inbrekers vervaardigd, die daarvoor natuurlijk geen patent hebben aange vraagd, maar die hun eigen-gevonden werktuig onderhands aan vakgenooten 1 verkochten. De merkwaardigste uitvinding echter is het werk van een Franschen misda diger. Zij bestaat uit een dertig voet langs koord, aan welks einde zich een haak bevindt, die zonder aiankeeren in ieder dak vastgrijpt. Een zeer vernuftige in richting maakt het mogelijk, gemakke lijk lang» die koord op en af te klimmen, zoodat men zonder gevaar over de geheele lengte van de koord kan heen en weer bewegen. Bovendien is het geheele toe stel zoo eenvoudig ingericht dat het ge makkelijk in de broekzak kan worden meêgedragen. Reeds bij een zestal Fransche inbrekers heeft men, bij hunne aanhouding, deze brandladder zooals dit toestel in de dieventaal heet, gevonden. ATHALIE, door Racine, dat meesterstuk van 't Fransch tooneel, zal gespeeld worden door deCatholieke Jonge Wacht van Kortrijk, Zondag 3 Decem ber, in de groote feestzaal van St-Jozefs collegie te Aalst. tin, die mij zeer vriendschappelijk ge zind was, zal hem wel eens genoemd hebben. Zeker, antwoordde Mevr. Ferron, met eer. zeer vriendelijk lachje.Uw naam, M. Duvivier, is mij zeer goed bekend. Hij komt in onze boeken voor. Dezer dagen sprak mijn man er nog over, de betrekkingen met uwe firma weder aan te knoopen. De toegesprokene maakte eene buiging. Dat zal mij hoogst aangenaam zijn, zegde hij. Deze heeren, die gij hier ziet, zijn Engelschen, zoools gij wel bemerkt zult hebben. M. Hunter en M. Brusel, ons beider vriend. Mevr. Ferron maakte eene buiging. Waarmede kan ik u van dienst zijn vroeg zij. Wij zijn, zooals ik u reeds zegde, het kanaal overgestoken om u eenige vragen te doen. Daaruit zal u biijken, hoeveel weerde wij hechten aan de ant woorden, die gij ons kbnt geven. Wees overtuigd, dat ik u geeme in alles van dienst wil zijn, antwoordde Mevr. Ferron ernstig, begrijpende, dat hare bezoekers voor eene hoogst belang rijke zaak kwamen. De vragen, die wij u wenschen te stelten, betreffen uwe zuster, mevrouw Courtin want zij is immers uwe zuster, niet waar (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1