Donderdag 9 November 1905 5 centiemen per nummer. 57*" Jaar 5791 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De liberalen hunne kroost. HET GEHEIM OOHMI8& Blauw en groen. Een kleine raad. DE DENDERBODE rit blad verschynt deu Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes Maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Puttü-Goossens. Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE «H M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen ep 3d0 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accr ord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele Vi>n dit blad. AALST, 8 NOVEMBER igo5 Hoe dikwerf is het reeds niet heerhaald geworden de liberalen verwekten de radikalen, de radikalen of blauwe socia listen de roode socialistende roode socia listen de anarchisten. Die stamboom wordt door de libera len uit politieke berekening verloochend, maar de waarheid, de onbetwiste waar heid verloochenen is zoo onmogelijk als zon of maan met de handen te grijpen. Het doctrinarism heeft het radicalism verwekt en dit laatste heeft langzamer hand al de vooruitstrevers van 't doctri narism in eene partij vereenigd. Nu, in die nieuwe partij waren er lie den die nog meer wilden vooruitstreven, zij vormden eene andere nieuwe partij en zoo kwam het roode socialism tot stand. Die verwantschap van 't socialism met het doctrinarism schijnt nog klaarder en duidelijker uit als men uit 't oog niet ver liest dat al de groote chefs der roode socialisterij gewezen doctrinairen zijn. En dan in de roode socialisterij trofmen niet weinig bemiddelde Heden aan, die weldra bemerkten dat men hen appelen voor citroenen verkocht en op logische wijze de leerstelsels hunner partij uitbrei dende en toepassende, als anaicbisten optraden. Zoo komt het dat de anliclerikale fami lie een uitgebreid afstammelingschap telt namelijk doctrinairen, radikalen, socia listen en anarchisten. Wie zijne gebuurte beziet, beziet de gansche wereld zegt t' spreekword en wie dus in het rond wil kijken en dan de voortzetting der anticlerikale gedachten bij vele liberale familiën zijner kennis wil nagaan, zal kunnen waarnemen dat wit wij hier hooger schrijven over den stamboom der anticlerikalen wel de een voudige waarheid is. Wat zal men vinden Veelal dat de vader of grootvader onzer hedendaagsche radikalen een gematigd liberaal, een doc trinair, is geweest; hij hoorde des zondags Mis, volbracht zelfs zijne christelijke plichten en was verdraagzaam ten op zichte der Geestelijkheid en Catholiekcn. De zoon of soms de kleinzoon is een radi- kaal geworden hij zet geen voet meer in eene kerk en is een fanatieke geus, een godsdiensthater en papenvreter. Zijn zoon 82* Vervolg. Mevr. Courtin O, ja antwoordde Mevr. Ferron. Is... is Mevr. Courtin nog in leven vroeg M. Duvivier, eenigszins aarzelend. In leven I riep Mevr. Ferron uit. Madeleine in leven Ja natuurlijk is zij dat 1 Daar de geheele aandacht der Fransche dame in beslag genomen werd door de haar gestelde vragen, was het haar ont gaan, welk een zonderlingen indruk het noemen van den naam Madeleine op hare bezoekers had gemaakt. De oud burgemeester van Rouaan was bleek ge worden. M. Brusel kon niet nalaten enkele blijken van gejaagdheid te geven. Gij zijt er dus van overtuigd, dat zij leeft... en wel is vervolgde M. Du vivier. Ja, antwoordde Mevr. Ferron, ter wijl hare verbazing toenam. Maar waarom vraagt gij mij dat toch Vergeef mij, als ik eene andere die hem opvolgt is een vrucht der onzij dige of liever goddelooze school hij spot met God, geloofsleer en godsdienstige ce remoniën hij loopt te koop met zijne vrijdenkersgedachten hij trouwt niet voor de kerk en laat zijne kinders niet doopen enz. Nog altijd is hij liberaal maar 't is slechts bij naam en is maar behoudsge zind wanneer zijne ouders begoede lieden zijn met wel voorziene brandkast. In te genovergesteld geval heult hij meesten- deel met de socialisten en helt naar 't anar chism over. En zoo hij nog geen anar chist is geworden, houd er rekening van dat zijn zoon het worden zal. Nog een geslacht of twee en de achterkleinzoon van den gematigden liberaal, van den doctrinair is voor 't anarchism gewonnen en is plannen aan 't smeden om alles te verwoesten en tot greuzelamenten te ver delgen. Zoo schakelt de stamboom onzer libe ralen zich in een. Wie onze samenleving naar de afgron den van 't anarchism niet wilt voeren, be- vechte dus onverpoosd de liberalen en de socialisten voor alle kleur en deesem. Aangaande de betrekking tusschen liberalen en zoogezegde christenc demo- kraten deelt de Gazette van Brugge het volgende mede Er zijn onderhandelingen aange knoopt geweest te Roeselare, te Kortrijk en te Brugge, tusschen de liberalen en de chrislene demokraten. Het doel was liberalen en demokraten te versmelten docr op ééne en dezelfde lijst op le ko men. in de Kamerkiezingen van 1906. Te Roeselare is er geene overeen komst kunnen gesloten worden, niette genstaande de persoonlijke tusschenkomst van priester Daens, die zich verschillige keeren ten huize van M. Delaere, inrich ter van burgerlijke begravingen en voor zitter der liberale vereeniging van Roe selare, begaf. Elk van de twee partijen wilde te veel het deksel al zijnen kant trekken. Er werd dan beslist dat elk der twee partijen afzonderlijk tegen de catho- lieken zou opkomen. Te Koririjk duurden de onderhan delingen langer. Er werden wel eene halve dozijn bijeenkomsten gehouden tusschen de afgevaardigden der logie en der demokraten. Men is ook tot geen ak koord gekomen. M. Hector Plancquacrt, hoofdman der christene demokraten en plaatsvervangende liberale Volksverte- vraag doe, voor ik u antwoord, zegde M. Duvivier. Uwe zuster, Mevr. Courtin, is op het oogenblik te Tours Mevr. Ferron zag meer en meer ver baasd op. Neen, mijnheer. Zij is niet in Tours. Zij verliet ons eenigen tijd ge leden, voegde zij er bij, op een toon, waarin een zekere achterdocht klonk, alsof het haar onaangenaam was, dat vreemden zich met hare familiezaken be moeiden. Als Mevr. Courtin niet te Tours is, bevind zij zich soms dan nog in Frank rijk vroeg M. Duvivier met volharding. Waarom stelt gij zooveel belang in Madeleine vroeg Mevr. Ferron. Deze heeren, uwe vrienden, komen uit Enge land, zooals gij zegt. Wat hebben zij en gij met mijne zuster uitstaande Het doet mij leed, mij op dit oogen blik niet duidelijk te kunnen uitdrukken, mevrouw, zegde M. Duvivier zeer aan gedaan. Ik moet een beroep doen op uwe tegevendheid. Ik ben een oud man, oud genoeg om uw vader te zijn. Ik ben uw landgenoot. Wees overtuigd, dat mijne beweegredenen verheven zijn boven allen twijfel. Wij zijn geen bemoei-allen, die zich geerne met zaken van anderen inla ten. Wij hebben zeer ernstige redenen om alzoo te handelen. De ernst van den ouden Franschman miste zijne uitwerking niet. De kwade vermoedens van Mevr. Ferron verdwenen genwoordiger van Dondermonde, was de voornaamste zaakvoeder in die omstan digheid. Te Brugge zijn, bij onze wete, de cnderhandelinhen nog niet geëindigd. In GRONDBEGiN zijn de logiepartij en de deinokratenpaitij t'akkoord. De eenige zaak die hangende blijft is de verdeeling der candidahiren. Ten minste zoo meldt men ons. Is 't mis,de anti-catholieken zullen er ons de wete van laten. Zwijgen zij, men zal dit stilzwijgen als eerie be kentenis uitleggen. Voor het oogenblik zullen wij geene bemerkingen maken. Het feit alleen dat zulke onderhandelingen mogelijk zijn, toont hoe verre de christene demo kraten gekomen zijn. Dat zegt meer dan honderd duizend artikels. Nonnen en president. Wij lezen in den Parijzer Gaulois De president der Republiek trekt naar Spanje. Hij komt te Irun, de eerste Spaan- sche statie. 1 Zij is prachtig versierd en schitterend vorlich:. Precies vijf minuten geleden, kwam een trein uit Hendaye binnen. Er waren vijf kloosterlingen mcê. 't Waren er vijf die uit Frankrijk ge bannen waren, van de laatste, en in Spanje eene schuilplaats zochten. Daar kwam nu M. Loubet in de statie, samen met M. Rouvier, die te samen naar Madrid trokken. Het troepke nonnen werd verzocht zich stille te houden, daar in den hoek, en van niets te gebaien. M. Loubet mocht ze niet zien De zuslus deden het, en lazen hun nen Roozenkrans. Alzoo verhaalt de Gaulois. M. Loubet mocht ze niet zien 1 Is die Mijnheer dan zoo vreeselijk Wel neen I Maar, hij mocht ze niet zien. Men wilde hem verwijt en knaging van ge weten hesparen. Uit Frankrijk verjaagd. In Spanje ont vangen. Dat mocht M. Loubet niet zien, niet opmerken ATHAL1E, door Racine, dat meesterstuk van 't Fransch toon eel, zal gespeeld worden door deCatholieke Jonge Wacht van Kortrijk, Zondag 3 Decem ber, in de groote feestzaal van St-Jozefs collegie te Aalst. en haar afwerende houding werd vriende lijker. Ik kan niet aan uwe woorden twij felen, zegde zij. Als de vriend mijns vaders zoudt gij niet zoo wreed en eerloos zijn om ons te bespieden. Ik zal uwe vraag beantwoorden. Madeleine is op het oogenblik in Engeland, in het land waar vandaan gij met deze heeren komt. Ha in Engeland Hebt gij tijding van haar riep M. Duvivier uit. Natuurlijk Madeleine was altijd eene trouwe schrijfster. En wanneer hebt gij het leste van haar gehoord Niet later dan gisteren, antwoordde Mevr. Ferron met de uiterste kalmte. De drie heeren zagen elkander aan alsof zij het te Keulen hoorden donderen. Gisteren riepen zij. Ja, gisteren, herhaalde Mevr. Fer ron nog eens, terwijl zij de vreemden met de uiterste verbazing aanzag. In de verste verte vermoedde zij niet welk een indruk dit onverwacht antwoord op hare bezoekers maakte. De drie heeren hadden onderweg voortdurend gesproken over den man, dien M. Duvivier gekend had als Courtin. Toen Brusel vernam in welke verhouding de oud-burgemeester van Rouaan tot dien persoon gestaan had was het ook hem niet meer uit het hoofd te krijgen, dat Sint-Alba en Courtin een en dezelfde persoon was. Daar hij het een en het ander wist van het leven der Zi- Tot huiselijk geluk moeten man en vrouw samen werken. Het is niet genoeg dat de vrouw oppassend en spaarzaam wez", 'it ook is vereischt van denman en bijgevolg mag deze geen dronkaard zijn. Daarom zeg ik u, jonge dochters neemt geenen dronkaard, dit wil zeggen, geenen jongeling die aan den drank ver slaafd is. Dat een man of jongeling bij buitenge wone omstandigheden een glas te veel drinkt, staat hem ».eker niet fraai doch gelijk eene vrouw, die al eens geerne een koutje voert, niet aanstonds eene babbe laarster mag genoemd worden, zoo min mag een man, die soms al een pintje te veel drinkt, niet aanstonds met den schan- digen naam van dronkaard gekenmerkt worden. Dronkaards noem ik diegenen, die gelegenheid zoeken om zich te bedrin ken, die a.m de gelegenheden, die zich zoo dikwijls voordoen, niet kunnen weer staan, voor wie verdriet en blijdschap, ge luk en ongeluk redens zijn om te drinken. Al deed zulke jongeling de schoonste beloften, al bezat hij zakken vol geld, neemt hem niet. Die beloften zijn als zand voor den wind, want gelijk een Fransche schrijver zegt de gewoonte wordt eene tweede natuur, en verjaagd de natuur, zij komt te paard weder. Is hij als jongeling een drinker, als man zal hij nog grooter drinker zijn zijne fortuin, al is zij nog zoo groot, zal smelten als de sneeuw, en wat gij van huis zult mede brengen, dat zal denzelfden weg ingaan als het zijne en u zal alleen verdriet en ellende overblijven. Moet ik u zeggen wat het huisgezin van den dronkaard is Vraagt het aan die ongelukkige slavinnen, die hun lot aan dat van een dronkaard verbonden hebben. Zij zullen u zeggen, in wat hel van getier en gevloek zij leven, wat armoede en ellende zij lijden, wat smart en schande zij verkroppen wat verwijtingen, verwen- schingen en mishandelingen zij te verdu ren hebben. Wat wreede drama's der dronkenschap melden ons dagelijks de nieuwsbladen 1 En wat zeggen van de ongelukkige schepseltjes die in zulk huisgezin geboren worden Dikwijls komen zij misvormd ter wereld, bijna altijd behebt met onge neesbare kwalen, zwak van gestel, bloot gesteld als eene gemakkelijke prooi aan alle ziekten, bestemd gewoonlijk om als kleine martelaren een stond te leven en dan een vroegtijdigen dood le sterven ofwel, zoo zij bij uitzondering leven, door de zwakheid van hun gestel of de bekrom penheid van hunne geestvermogens be stemd om ten laste te vallen aan de open bare besturen en liefdadige instellingen, geuners, was hij overtuigd, dat Sint-Alba wel degelijk spionnendiensten had ver richt en zijne redding slechts dankte aan zijne geslepenheid, die hem nooil in den steek liet. Hij had M. Duvivier eenvoudig om den tuin geleid met een verhaal van een overval, waarvan hij het slachtoffer geweest zou zijn. Door al de omstandig heden nogmaals te wikken en te wegen, achtte Brusel het boven allen twijfel ver heven, dat het, door een onderzoek in te stellen naar Mevr. Courtin, zou gelukken het geheim van den moord te Sandbank te doorgronden, daar de Fransche vrouw van Sinte-Alba vermoedelijk het onbe kende slachtoffer was. De wijze, waarop de bekwame policiebeambtc de feiten wist te ontleden, had MM. Hunter en Duvivier geheel overtuigd. Toen Mevr. in hunne tegenwoordigheid van hare zuster Madeleine gesproken had, was alle twijf.il, zou deze nog bestond, geheel verdwenen. De vermoorde vrouw heette Madeleine. Was het mogelijk, dat twee vrouwen denzelfden naam zouden dragen, onder zulke omstandigheden Natuuilijk niet. Men zal thans kunnen bewijzen, hoe verbaasd zij waren, te vernemen, dat Mevr.Ferron den voiigen dag nog tijding van hare zuster had ontvangen, terwijl zij zeer beslist op eenen toon sprak, alsof er geen twijfel kon bestaan aan het wel zijn van Madeleine of afging op het zeer vaag vermoeden, dat geene tijding, goede ofwel, wat nog erger is, bestemd om vroegtijdig bedorven door de slechte voor beelden, hun van jongs af door vader gegeven, den weg der misdaad op te gaan, en te eindigen in verbeteringshuizen en gevangenissen. Ik wil niet verder aan dringen, doch herhaal nog eens met nadruk neemt nooit eenen dronkaard. Zeg niet al drinkt de jongen hij is toch eene goede ziel. Eene goede ziel zal hij misschien zijn voor anderen, altoos bereid om aan anderen plezier le doen, maar die naar zijn eigen huisgezin niet zal omzien, of er slechts als beul zal ver schijnen eene goede ziel, om zijn geld voor an leren ten beste tc geven, maar vrouw en kinderen van ellende laat ver gaan eene goede ziel, die 's morgends de beste voornemens zal maken, maar des avonds vergeet naar huis weer te keeren. Wat doet gij met zulke goede ziel, die hare goedheid in vreemden overstort, en voor haar eigen huisgezin slechts gal over houdt Ne;n, blijft liever wat gij zijt, gemakkelijker en gelukkiger zult gij on gehuwd uwe levensbaan afmaken, dan uw ellendig leven te slepen aan de zijde van eenen dronkaard. Denkt niet dat ik overdrijf om u te over tuigen vraagt het maar aan de vrouwen- martelaressen, die hun levenslot aan dat eens dronkaards verbonden, en die dage lijks hare onbezonnenheid met bloedige tranen beweenen. ('t Land van Oudenaarde). Verbond dor catholieke Jonge Wachten. Zondag 12 November aanstaande, ten 10 uren 's morgends, zal het Verbond ia het lo kaal Patria, Parkateeg, te Brussel, eene groote algemeene vergadering houden op dewelke de Voorzitter en de Secretaris van ieder Jonge Wacht uitgenoodigd zijn, of, in gaval van belet, de maaatschappij te doen vertegenwoordigen door twee afgevaardigden. De groote algemeene verkiezingen van toekomend jaar, welke over de toekomst van België zullen beslissen en de hope- looze aanvallen onzer tegenstrevers, vra gen voor onze jeugd eene nieuwe opoffe ring en een krachtig optreden. Dagorde i° Aanvaarding van nieuwe Jonge Wachten a° Benoeming van een lid van 'c bureel in vervanging van M. Fievet 3° Uitvoering der besluiten, ge nomen op de laatste algemeene vergade ring 40 Beslissing voor de algemeene vergadering 5° Verandering der statu ten 6° Verkiezing van 5 Bestuurleden in vervanging van MM. Pirmez, Eeman, Baron Ruzette, Claeys, Van der Cruyssen; 7 Propagandemaatregelen voor de kie zingen van 1906. tijding was. Zij moest in leven zijn en zich in goeden welstand bevinden. Hebt gij gisteren nog iets van Mevr. Courtin gehoord riep M. Duvivier uit, zoodra hij genoegzaam van zijne verba zing herkomen was, om een woord te kunnen uitbrengen. Hebt gij een brief van haar ontvangen. Neen, dat heb ik niet gezegd, ant woordde Mevr. Ferron, ik zei enkel, dan dat ik van haar gehoord heb. Van wien hebt gij die inlichtingen dan ontvangen vroeg M. Duvivier met nadruk. Mevrouw Ferron aarzelde. Gij moet mij verontschuldigen, mijnheer, maar ik gelooi niet de vrijheid te hebben, u daarop te antwoorden. Komaan, mevrouw, de zaak is wer kelijk te ernstig, om omwegen tc maken, zeide de oude Franschman driftig, na een heteekenisvollen blik met zijne vrienden gewisseld te hebben. Mijne vrienden en ik hebben reden om te vermoeden, dat gij op do meest wreedaardige wijze be drogen zijt. Beantwoord deze vraag, dat verzoek ik u dringend. Hoe lang is het geleden, sedert gij een brief ontvangen hebt van Mevr. Courtin ik bedoel na tuurlijk door haar zelve geschreven niet door iemand anders Mevrouw Ferron keek verschrikt op door den gejaagden toon van mijnbeer Duvivier. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1