mmmva mum Donderdag November 1905 5ceiitieiueii per uummet j37sU> Jaar 5795 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Een waar portret. Onpartijdige hulde. HET GEHEIM II X EX ANDER. DE DENDERBOD E, Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee keuing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter wvek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschiyving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Mon schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE «H M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdap in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v<u dit blad AALST, iS NOVEMBER xgo5 Onze lezers hebben zeker nog wel hoo- ren spreken van Godfried Kurth, hoog leeraar te Luik. Zij weten zeker wel dat deze de eerste de beste niet is, maar een man van buitengewone geleerdheid, hoog leeraar al sedert 35 jaar, en een der beste geschiedschrijvers van geheel Europa. Het woord van Cicero is zijne leuze Wat er gebeurd is, moet eene les zijn voor wat er gebeuren zal. Kurth houdt zich ook wel eens bezig met de politiek, doch alleen als de poli tiek het welzijn van Kerk en Maatschap pij kan bevorderen. Hij is dan ook een man van zijnen tyd, die de maatschappe lijke toestanden aanneemt zoo als zij zich voordoen, en die tracht er nut uit te trek ken. Hoogleeraar Kurth verafschuwt zulke menschen, die wetens en willens de maat schappelijke toestanden willen doen die nen als werktuigen ten dienste van hun nen razenden haat tegen de catholieke Kerk en de christelijke inrichting der maatschappij. Daardoor komt het dal Kurth de libe ralen zoo wel de waarheid kan zeggen, en het is zeker niet nutteloos eens te laten hooren wat hij over de mannen van het liberalisme peist, die zoo zoetsappig voor den dag komen met dien ouden rommel VAN NIET TEGEN DEN GODSDIENST TE ZIJN. Ziehier het portret, geschilderd naar het leven. a Liberalisme en socialisme zijn twee n plagen, de eene zoo noodlottig en ver- i) derfelijk als de andere. Maar rechtuit gesproken, de socialistische werkman b komt mij min verachtelijk voor, dan de goddelooze voltariaar.sche burger deze immers weet gewoonlijk en begrijpt dat hij kwaad doet en omwentelingen voorbereidt. b Al van over 25 jaar, heeft men het de goddelooze liberale burgerij op alle b tonen gezegd Gij speelt met vuur. Gij weet waartoe een volk zonder gods- »B dienst bekwaam is. Gij hebt in Frank- »b rijk voorbeelden gehad. En niets miek as indruk op u. b Zoodra eene kiezing ten voordeele b der liberalen uitviel, herbegonnen zij b den strijd tegen de Kerk, dien dommen b strijd, die zoo oneindig veel kwaad stichtte en de liberalen zeiven ten gron- b de wierp. Wie zou nog eenigen eerbied voor het liberalisme kunnen hebben 1 De «liberalen zijn het, en zij alleen, die boven onze hoofden die donkere on- i) weêrswolken deden samenpakken, waar- t uit het orkaan losbrak dat nu woedt en i> voor hetwelk de dapperste zelf beeft. En als nog hier of daar de liberalen de i) medehulp der catholieken aanveerden, i) omdat de catholieken alleen nog red- middels bezitten, dan is het altijd met het gedacht- in 't hert Wacht maar tot dat het on weder voorbij is dan »b werpen wij die kalotten overboord Een socialistische werkman is te be- klagen, omdat hij veelal een onwetende is, van de Kerk losgescheurd door ge- wetenlooze liberale bazen, die hem in i hel ongeluk hebben gestort. Een catholiek moet de edelmoedigste pogingen aanwenden, omdat verdoolde schaap terug te leiden naar den schoot der Kerk. De liberale burgerij, die alzoo het verderf heeft gezaaid, verdient geen i medelijden. Enkel verdient die ziele- i roovende partij diepe verachting. Van i dat liberalisme wendt de catholiek met i afkeer het hoofd af, als van een dood i dier, dat ligt te iotten. n Volmaakt, niet waar Een blad dat zich volstrekt niet met de politiek bezighoudt, de Economie Finan- cière. wijdde onlangs een artikel aan de Belgische begrooting voor 1906 en bracht hulde aan het beheer der catholieke re- geering. Het slot van dat merkwaardig artikel handelt over de openbare schuld en luidt als volgt In 1878 bedroeg onze openbare schuld 1,253,994.648 frank, sedert 1884 is zij van 1,768,022,000 fr. geklommen tot 3,i 17,038,000 frank. Deze vermeerderine is aanzienlijk. De vraag is nu of het geza menlijk bezit van België in evenredigheid is aangegroeid en of de lasten der schuld, per inwoner berekend, in evenredigheid niet zwaarder geworden zijn. Eene tafel, bij het vertoog geveegd, bewijst het te genovergestelde. Rekenen wij te beginnen van 1884 op dat tijdstip bedroeg de openbare schuld, zooals men hooger heeft gezien, 1,768,022,000 frank. De jaarlijksche last, uit dien hooide door het land te dragen, beliep 81,824,024 frank. Het zuivere in komen der ontleende kapitalen bedroeg 42,799.324 frank. Het verschil tusschen deze beide getallen vertegenwoordigt den wezenlijken last wegende op de lastenbe- talers, welke last geene tegenwaarde heeft in dc vermeerdering van den opbrengen- den rijkdom. Deze last bedroeg 39.024,700 frank of fr. 6,75 per inwoner. Twintig jaren later, op 3i December 1904, bedroeg de openbare schuld, 3,117,038,000 frank. De jaarlijksche last uit dien hoofde op de Schatkist wegende beliep, 116,135,433 frank. Doch het zui ver inkomen der vermeerderde kapitalen had eene veel spoedigere vermeerdering ordergaan het bedroeg 93,023.839 frank. Verschil 23,ii 1,004 frank of fr. 3,27 per inwoner, zijnde, in twintig jaren, eene vermindering van meer dan de helft. Wanneer men die cijfers overweegt be" grijpt men dat de regeering het rech1 heeft fier te zijn over haar geldelijk be heer. Voor den onpartijdigen waarnemer, die zich buiten de partijtwisten houdt, brengt het geenen wanklank in het jubel lied van de vijf en zeventigste verjaring der Belgische Onafhankelijkheid. Het tafereel zou wellicht minder la chend zijn, indien wij ons onderzoek moesten uitbreiden tot de gezamenlijke lasten welke dc kosten van het stoffelijk leven regelendat laatste is, onbetwist baar, duurder geworden. Doch dat is eene alge.meene wet, waaraan ons land niet kon ontsnappen en waarvan het voorzeker minder de uitwerksels heeft ge voeld dan de naburige landen. Die onpartijdige hulde zegt Het Fondsenblad aan de catholieke regee ring gebracht, stelt voor goed een einde aan het gezaag onzer tegenstrevers, die be .veren dat het ministerie, door de ver meerdering der openbare schuld, het land op den boord van den afgrond heeft ge bracht. Het verschil tusschen het catholiek be heer sedert 1884 en dat van het liberaal ministerie, van 1878 tot 1884, ligt hierin dat de liberalen de ontleende miljoenen verkwistten aan uitgaven welke voor het land geen nut of voordeel opleverden, terwijl de catholieke regeering de aange gane leeningen heeft besteed aan den af koop van vergunde spoorwegen, aan de verbetering van onze havens en verkeer- middelen, kortom aan de uitvoering van werken die gedurig den gezamenlijken rijkdom van het land hebben vermeerderd en waarvan de steeds aangroeiende op brengsten de lasten ('oor de openbare schuld veroorzaakt, gedurig verminderen, zoodat die lasten thans, per inwomr, de helft minder bedragen dan in 1884. Zooals men ziet verkeert ons land verre van ten onder te gaan in een geldelijken toestand dien de andere lan den vooral Frankrijk, het voorbeeld van onze anticlerikalen alle redens hebben ons te benijden. VAN DEN 83" Vervolg. Het is lang, zeer lang geleden sinds Madeleine mij persoonlijk schreef, sta melde zij. Ik was er wel zeker van riep M. Duvivier uit. Mijn arm kind, bereid u voor op een zwaren slag, voegde hij er diep bedroefd bij. Zooals ik u reeds zeg de, gij zijt op de meest wreedaardige wijze bedrogen. Bedrogen Wat is er dan toch met Madeleine gebeurd O,ik smeek u, mijn heer, zeg het mij. Laat mij met langer in spanning e zug{er .g dood> prcve|de M. Duvivier met een heesche stem. Dood I Ach neen 1 dat kan ik met gelooven. Zij is vermoord Mevrouw Ferron legde de handen op hare borst, naar lucht snakende. Groote God wat zegt gij daar, mijn heer Gij jaagt mij een doodelijktn schrik aan. Maar gij vergist u werkelijk. Made leine leeft, is wel en gelukkig. Haar echt genoot, die thans met mijn man op reis is, heeft het ons persoonlijk meêgedeeld. Op dit oogenblik trad Brusel langzaam vooruit met iets plechtigs in zijn ge baren. Ik heb hier iets, zegde hij, uit zijn borstzak een pakje le voorschijn halende, dat een einde zal maken aan allen twijfel. Moed, mevrouw, wees sterk in het leed. Gij zult waarschijnlijk al uwe krachten noodig hebben. Ik hoop van neen, maar ik vrees het ergste. Ziet herkent gij hierin uwe zuster Hij had eene photographie te voor schijn gehaald van de jonge, schoone vrouw, die vermoord gevonden was in de bovenkamer van Rob-Roy-Villa. Op be vel der justicie was de beeltenis kort na den dood genomen en M. Brusel had er een afdruk van gekregen, dat hij steeds bij zich droeg. De photoliraphie was ge maakt door den bekwaamsten man in zijn vak te Sandbank, dat als druk bezochte banplaats verschillende bekwamen pheto- grafen telde. Het beeld gaf geheel den indruk weer van het lijk zooals hel ge vonden was. Het was gekleed, de gol vende lokken lagen over het kussen verspreid en <ie doodelijk verschrikte oogen waren wijd geopend,bewegingloos starend. Zwarte strepen wezen de wonden aan, aan den linkenkant van den hals. Een nevelachtige wolk hing over de- om geving,de kamer en een deel van het bed. Het volle licht viel geheel op het gelaat Bond der Belgiache Blin den. Een koninklijk besluit ran 12 October laatstleden, geeft de toelating voor inrichten van eenen TOMBOLA, met de uitgifte van biljetten in gansch het koninkrijk, ten voordeele van der. Bond der f elgische Blinden en der werken door den bond beschermd. Al deze werken hebben een volstrekt menschlievend en nationaal doel. Het inrichtend comiteit vraagt drin gend personen die zich willen gelasten met het plaatsen der biljetten. Voor de conditiën zich te wenden tot den Voorzitter, Mijnheer F. Steppe, Pe perstraat, 19, Gent. (Medegedeeld) VERWONDERLIJK Een genees heer wordt geacht en vereerd om zijne bezorgdheid voor zijne zieken een ad vocaat wordt geroemd om zijne vlijt en verknochtheid aan de belangen zijner cliënten een vader die de wegen van zijn huis gadeslaat, en waakt op zijne kinde ren als op een heilig pand... een notaris, een bankier die het geld, hun toever trouwd, met evenveel of zelfs meer zorg bewaren dan hun eigen goed.... die wor den hooggeacht en geprezen.... de pries ter alleen wordt uitgemaakt voor moeial, twiststoker, vervallen dienaar van den zachtmoedigen Christus omdat hij waakt over den schat des Geloofs, over de zielen hem toevertrouwd, voor welke hij verant woordelijk staat, voor areike hij, als een echte herder, zijn leven zoude moeten geven. Verlangen de Paus, de Bisschoppen en Priesters iets vuriger dan rust, vrede en vrijheid Om die weldaden te beko men of te bewaren, doen zij de grootste opofferingen, leggen zij de uiterste toege vendheid aan den dag, Maar wie voeren etn onverpoosden oorlog tegen 't Geloof Wie dreigen Christus' Kerk te vernielen, de priesteis op te knoopen, den aardbo dem te kuischen var. t' ongediert der papen, b he t vrije catholieke onderwijs te. dooden, gansch de jeugd te ontchris- tenen, dat is, ineen lieidenschen vorm te gieten, de christcne ouders te berooven van hun natuurlijk recht op hun kroost, wie De liberalen, en zij nemen kwalijk als de herders zich togen de nakende wolven wapenen zij dulden niet dat de door God aangestelde verdedigers van den Godsdienst in de bres springen, zij zou den hun liever gemuilband zien en vluch tende als laffe huurlingen. Maar zegt God zelf niet 't Zijn slechte waakhonden DIE NIET BASSEN, ALS DE DIEP KOMT. en het lichaam der vermoorde vrouw. Mevr. Ferron staarde op het afschu welijke beeld. Dat is Madeleine I Dat is mijne zuster gilde zij, en verpletterd viel zij bewusteloos in de armen van M. Duvi vier. die haar ter hulp snelde. XXXI Toen Mevr. Ferron tot zich zeiven kwam, weende zij hartstochtelijk. Dit schonk haar verlichting. Na geschreid te hebben, maakte de drift zich van haar meester, en dc zucht naar wraak ont waakte in haar hart. Het monster riep zij uit. Het wreed, afschuwelijk monster O, mijne arme Madeleine, mijne arme, arme zus ter. Gij zult gewroken worden Wij zijn hier gekomen om u daarin de behulpzame hand te bieden, mijn arm kind, troostte M. Duvivier. Hij zal niet aan de gerechtigheid ontkomen. En te bedenken, dat hij thans met mijnen man op reis is zegde de dame, in een plotselingen aanval van angst. Ik beef bij de gedachte daaraan. Koester geen vrees voor de veilig heid v.in uw echtgenoot, antwoordde M. Duvivier. De schurk zal hem niet trach ten te deren. Daarvoor heeft hij gelukkig, niet de minste reden. Tracht thans '.00 kalm mogelijk te blijven en bied ons de behulpzame hand. Het is van het hoogste belang, dat gij ons geheel op de hoogste Zuiver politiek, daarmede moeten noch mogen priesters zich bemoeien, maar be vechten moeten zij, op godsdienstig ter rein, uit heiligen plicht, alle godsdienst- hatende politiek en allen wie deze voor staan. Steenkolen in Vlaanderen. Men meldt uit Meylegem dat eene groep nijve- raars hier eene groote uitgestrektheid grond heeft gekocht om boringen te doen r.acr koollagcn die men denkt hier te zullen vinden. Hospitaal voor visschen. Te Weenen worden zieke waterdieren, sedert eenige dagen, in een hospitaal bijeen ge bracht... Wat zal men nog al hooren. Daar vindt men karpels die met de pokken liggen of die geplaagd zijn met appeudicites (ontsteking van den blinden dirm, ziekte die nu straf in de mode valt). Daar zwemmen bruinvisschen die liggen te hoesten zij zijn trouwens aan gedaan van longontsteking. Daar zwem men ook forellen dik van 't water of ver blind deor dobbele cataracte. Na de oogen gepeeld te zijn, zullen zij waar schijnlijk eenenbril dragen. Een Spanjaard, Corrcs Queredo, zegt eene uitvinding gedaan te hebben, waar mede hij met behulp van Marconi's toe stel een ledige motorboot, op zee van den wal uit, in beweging brengen en sturen kan en ook kan doen stil houden. Hij beweert ook op onbemande reddings booten, onderzeesche schepen, torpedo's en luchtvaartuigen zijn vinding te kunnen toepassen. Hij noemt zijn toestel 0 Tele- kino. b Te Arenos, bij Bilbao, heeft hij Dijnsdag geslaagde proefnemingen met een motorboot gedaan. Zoodat men voortaan geen zeelieden noch machinisten meer noodig zal heb ben om een schip van de eene haven naar een andere te sturen en men alzoo geen mer.schenltvcns meer zal te betreuren hebben, in geval van schipbreuk, door storm of aanvaring ontstaan. Men wil te Oostende stoomvisch- sloepen doen bouwen, welke i3 i5 knoo pen zullen loopen en bestemd zijn voor de visscherij op de kusten van Marokko, waar visch in overvloed word aange troffen. De snelvarende trawlers zouden even snel den afstand tusschen Oostende en Marokko afleggen als de thans be staande stoomsloepen tijd noodig hebben om naar IJsland te gaan. stelt van al hetgeen er voorgevallen is. Ik stel mij geheel ter uwer b' schik king, zegde Mevr. Ferron. Madeleine is dood. Madeleine moet gewroken worden 1 Dat is alles, wat ik vraag. Welk was de dagteekening van den laatsten brief, dien gij van uwe zuster ontvangen hebt vroeg M. Duvivier, Al hare brieven heb ik boven, ant woordde Mevr. Ferron. Wees zoo goed mij te volgen, dan zal ik ze u laten zien. Daar zullen wij ook niet gestoord worden. Den winkel overlatende aan de zorg van eenen bediende, ging Mevr. Ferron hare bezoekers voor, naar een schoon ingericht vertrek op de eerste verdieping, met een uitzicht op de straat, en een prachtig gezicht op de domkerk. Uit een schrijflessenaar nam zij een pakje brieven. Hier zijn ze alle, zegde zij ik heb nu geen geheim meer voor u. Ik geef u en deze hoeren volkomen de vrijheid ze te lezen. De heeren Hunter, Duvivier en Brusel zetten zich neer, en de oud burgemeester van Rouaan haalde zijn bril te voor schijn, met het doel om de briefwisseling van de doode vrouw voor te 1: zen. De brieven droegen geheel bet innige karakter van de eene lief hebbende zuster, die aan de andere hare meest geheime gedachten van hoop en vrees meedeelt. De eerste was geschreven uit het Cha ring Cross hotel te Londen, den 27 Octo ber. Hij was zeer kort. Ik ben zooeven aangekomen, luidde hij. Ik kwam, God zij dank, zonder ongeval over en het besluit om mijn plan te volvoeren is vaster dan ooit. Gij weet beter dan iemand anders in welk een toestand ik verkeerd heb, sedert M. Ro- quette ons vertelde dat hij Karei in Lon den ontmoet heelt. Roquette kon zich niet vergist hebben, daarvoor heeft hij Karei te goed gekend. Hoe jammer dat hij n>ets anders kon te weten komen dan dat hij den naam weder heeft aange nomen, dien hij droeg, voor hij zich als Franschman liet naturaliseercr. Maar als Sint-Alba zal ik hem vinden. Het is mijn noodlot, dat voel ik. om dien man nog maals te ontmoeten, die mij zoo wreed aardig verlaten heeft. Dit groote Londen boezemt mij schrik in het is zoo onme telijk uitgebreid. Maar ik ben vol moed. Het weinige eugclsch, dat ik in de goede, vroegere dagen leerde om Karei plezier te doen, is mij thans van zeer veel nut geweest. Bid voor mij, lieve zuster gij zijt zoo gelukkig met den goeden Alcide, en ik zoo diep ellendig Gij zilt missctiien wenschen te weten, wie die M. Roquette is. vroeg Mevr. Ferron,de tranen onderdrukkende, die het lezen van Madeleine's brief bij haar te voorschijn riep. Hij is eeri hadels- reiziger, die zaken met ons deed, en goed bekend was met dat monster, den echtge noot mijner zuster. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1