Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'J Arrondissement van Aalst. Op de zelfde baan. Donderdag 25 November 1903 3 centiemen per nummer. 379le Jaar 5793 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM EEN EN AND Elf. De Denderbode Rechterlijke kronijk. Graaf van Vlaanderen. DEDENDERBODE. I it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keiiing van den volgenden dag. De |»rys ervan is tweemaal ter w. ek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vcor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschiyving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 81. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE HIIL'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accrord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v, u dit blad. AALST, 22 NOVEMBER igo5 Niet van lieden of van gister is het dat het liberalism met de kerkvervolgers heult altijd heeft het dat gedaan en 't is bij vele liberalen een gewoonte, een twee de natuur gewordenVoegen wij er ook bij dat het kerkvervolgen, om zoo te zeg gen, de eenige rede is van hun bestaan. Neemt de kerkvervolging weg en wat blijft er over van 't liberalism Toen de ijzeren kanselier Bismark, in Duitschlad den culturkampf onketende, werd hij door de liberalen niet min toege juicht en opgehemeld dan den Franschen apostaat Combes. De liberale drukpers was het toen eens om luidop te verklaren dat er in Duitsch- land navolgensweerdige voorbeelden wer den gegeven. Geen wonder dan ook ver mits er de vrije uitoefening van den R.C. Godsdienst werd gestremd en de vrijheid der R. Catholieken aan bar.den gelegd. Uit zijne natuur is het liberalism geneigd immer als eene liberale zegepraal te aan schouwen, alle inbreuk die op de rechten den R. Catholieken wordt gemaakt Van daar dan ook die bewondering der daden van den ijzeren kanselier... De liberalen zullen zich slechts als vol komen vrij aanschouwen, dan wanneer zij alle andersdenkenden onder hunnen dwang zullen kunnen verpletleren. Pergameni een hoogleeraar der vrije, of liever, maconnieke hoogschool van Brussel, zegde reeds in 1875, naar aan leiding der kerkvervolging in Duitsch- land Het gevang, de boeten en de verban- ning zijn wettelijke wapenen waarom er zich niet van bedienen?... Willen wij ernstig werk verrichten dan moeten wij de leerstelsels van i83o vergeten en onze schoone vrijheidsdroomen op zijde zetten. Men bewcrke het wel om hunne zucht naar overheersching te voldoen, waren onze liberalen toen reeds bereid onze grondwettelijke vrijheden aan hunnen godsdiensthaat op te offeren. In i87gschreef «La Flandre libérale» een hunner hoofdorganen De hervorming van het onderwijs in wereldlijken zin, de afschaffing van het kloosterleven, zullen tusschen de eerste daden van het nieuw bestuurstelsel moeten gerekend worden. Welnu, dat zijn brandende kwestiën, in België zoo- wel als in Frankrijk. De oplossing, welke zij bij onze naburen zullen beko- mer., zullen onze taak merkelijk verge- 84' Vervolg. M. Duvivier ging voort. De tweede brief was ook uit Londen, gedagteekend 19 October Eindelijk iets nieuws, mijn liefste Marianne O, ik deed er verstandig aan, niet naar u en Alcide te luisteren Gij drongt er zoo op aan, bij u te blijven en niet meer aan hem te denken. Maar hoe was dat mogelijk Ik eene getrouwde vrouw en toch geen getrouwde vrouw Hij is mijn echtgenoot, hoe slecht hij zich dan ook tegenover mij gedragen moge hebben. Zoudt gij er u meê tevreden stel len om op die wijze eeuwig van Alcide gescheiden te ieven Neen. Ik ken u beter. Gij zoudt hem de geheele wereld doorzoeken. Ik ben niet de geheele we reld doorgetrokken, ja, ik was zelfs nog niet in een dozijn straten van Londen. Waar denkt gij, dat ik zijn adres gevon den heb In een groot, dik boek, waarop stond Adresboek van Londen en dat mijne aandacht trok. Het schijnt, dat zij er in alle hotels hier zulke nuttige boeken op nahouden. Met zeer weinig moeite vond ik zijn naam, cn beste Marianne, ik makkelijken noodzakelijkerwijs zullen wij gedwongen zijn te doen zooals zij... Men zal den Belgischen bodem moe- ten zuiveren van den kanker der kloosters die hem verknaagt, wil men onze natio- naliteit en onze onafhankelijkheid niet in gevaar brengen. De ongelukswet van 1879 was eene eerste poging om de liberale plannen ten uitvoer te brengen. Doch zij is tot ons groot geluk, dank aan onzen wederstand en opofferingen, mislukt. Nu dit bewijst niet dat de libe ralen er aan verzaakt hebben, dat ze hunne plannen hebben laten varen,neen; ze gaan immer voort met in de duistere krochten der vrijmetselaarslogiën te be ramen hoe zij hun doel bereiken zullen. Het is dan ook niet te verwonderen dat onze Belgische geuzen den apostaat en kerkvervolger Combes toejuichen en ver heerlijken. Die Fransche godsdiensthater toont hen den weg aan dien zij, sedert vele jaren, met welbehagen verlangen te volgen. Ziedaar waarom zij met uiterste vol doening zijne handelwijze Daspeuren Het tegenovergestelde zou verwonde ring baren. De wanordelijke tooneelen duren in de statie van Sint-Pieters-Jette voort. Een twaalftal werklieden, die te laat kwamen, klommen over de afsluiting en stapten langs der. verkeerden kant in eenen wa gon van 3e klas, die zij stormenderhand innamen en waarvan zij dan de portel- deur lieten open staan. Een dezer deuren werd met groot ge rucht stuk geslagen door eenen anderen trein, die uij Ie tegenovergestelde rich ting kwam. Gelukkig werd niemand ge kwetst. Er werden door andere reizigers klach ten aangeteekend in het klachtenboek der Noordstatie. Een der klagers vraagt zelfs gendarmenposten in de staiies, bij het vertrek der werkmanstreinen. Beter laat dan niet. Het spoor- wegbestuur heeft eindelijk het dienstper soneel het overwerk betaald, verricht gedurende den tijd van de Luiksche ten toonstelling en het jubeljaar. Vandaag werden de werklieden betaald. De bedienden en ambtenaars zullen vol gen. Luide klachten worden geuit door talrijke agenten, die in zekeren zin dag en nacht op de bres stonden en die in de categories der vergoedingen niet begrepen ben aan zijn huis geweest Verbeeld u eens, hij heeft woord gehouden. Toen hij mij verliet legde hij de belofte af, dat bij zijn fortuin zou maken, om dan terug te keeren en zijne rechten op mij te doen gelden. Helaas Hij keerde niet terug, maar hij heeft zijn fortuin gemaakt. Hij woont in een prachtig huis. De deur werd geopend door een knecht in livrei, een heel deftig persoon, wel tweemaal zoo groot als Alcide. Ik kan u niet zeggen, hoe mijn hart klopte en hoe ik beefde. Ik durfde nauwelijks een woord spreken, want ik verwachtte elk oogenblik de stem van Karei te hooren, en van aangezicht tot aangezicht tegenover hem te staan. Maar dit geschiedde niet. Hij was niet in Londen, maar bracht de zomermaanden door aan het strand, in een plaatske, dat Sandbank genoemd wordt. Dat was alles wat ik uit dien livreiknecht met zijn ge poederde haren en dikke beenen kon krijgen, want ik wilde natuurlijk niet zeg gen, wie ik was, uit vrees, dat dit Karei onaangenaam zou zijn. Ik zal u wel niet behoeven te zeggen, dat ik naar Sand bank ga. Maar ik ben wel een weinig bang voor mijn fijnen mijnheer. Alles is zoo grootsch bij hem ingericht, dat ik mij niet begrijpen kan, hoe hij zich met een nederig vrouwtje als ik ben, tevreden zal kunnen stellen. Ik ken zijn karakter te goed, om het te wagen hem te overval len, te midden van zijne deftige vrienden. zlJn, terwijl anderen, tot den algemeenen dienst behoorende en die niet het minste buitengewoon werk verrichtten, groote vergoedingen zullen krijgen, Gebruik van Margarine. M. de minister van landbouw heeft aan de amb tenaars die met de zaak gelast zijn, strenge onderrichtingen gezonden voor de stipte toepassing van het reglement betreffende het gebruik van margarine in de hotels en spijshuizen. Het gebruik van margarine is hun niet volstrekt verboden maar indien zekere schotels bij middel van margarine toebe reid zijn, moet daarvan kennis gegeven worden bij middel van een opschrift lui dende als volgt Schotel bereid met margarine Wij denken dat.ondanks al de ministe- rieele omzendbrieven, deze bepaling lang naar hare toepassing zal mogen wachten. Nieuwe ziekte. Dat is de automo bielziekte. Hartstochtelijke chauffeurs, die eiken dae rijden, krijgen door de samendruk- king van de onderbuikstreek een hinder lijk gevoel, dat na lange tochten de bedoelde lichaamsdeelen gevoelig doet worden en deze bij aanraking pijn doen. Men heeft dit verschijnsel de automo bielziekte genoemd. De ziekte wordt veroorzaakt door de voortdurende schokken van de ingewan den tegen de wanden van den onderbuik. Men zegt dat een specialist een middel tegen deze ziekte uitgevonden heeft. Tegen slapeloosheid. Een eenvou dig middpl tegen slapeloosheid, wordt door den Parijschen geneesheer Dr De- mouche aan de hand gedaan en voor de toepassing van zijn recept is niets noodig dan de hand. De hand, en vooral de handpalm, is zeer rijk aan bloedvaten en daardoor een warmtebron, welker uitstraling geschikt is de uitzetting der bloedvaten en tenge volge daarvan het komen van den slaap te bevorderen. De hand moet licht gekromd, zoodanig tegen het voorhoofd worden gelegd, dat zij in het langst de middellijn van het aangezicht bedekt. De wortel van de hand moet ongeveer ter hoogte van dc neus gaten zijn. Op die wijze wordt een vrij sterke ver warming van de bovenste helft van het gelaat verkregen, en die wordt nog ver meerderd door den adem, welke langs de hand naar diezelfde plaats word geleid. Ik ben besloten voor het oogenblik den naam aan te nemen van onze dierbare moeder en mij dar. met de grootste om zichtigheid bij hem aan te melden. Ik weet niet. hoe ik u mijn adres kan opge ven, maar mocht gij soms schrijven, zend den brief dan aan mejufvrouw Madeleine Faure. Zoo spoedig mogelijk zal ik u iets meer van mij doen hooren. De brief eindigde met enkele uitdruk kingen vol innige genegenheid en met een bede om deelname. M. Duvivier, die vol belangstelling was, greep met verklaarbaar ongeduld naar den derden brief, die de leste. Met even groote nieuwsgierigheid wachtten M.M. Hunter en Brusel de onthulling van het sombere geheim. Brief nummer drie was geschreven van Rob Roy-Villa, op den Hamiltonsci en weg. en gedagteekend den 22 October. Hoe zal ik aanvangen, lieve Mari anne las M. Duvivier. Hoe zal ik u beschrijven, wat er gebeurd is Ik heb hem gezien en ik heb hem gesproken. Hoe ontving hij u Dat is, denk ik, de vraag die gij oogenblikkelijk zoudt doen. Laat ik u echter eerst vertellen, hoe ik hier kwam. Niet wetende wat er zou kun nen gebeuren, besloot ik zeer zuinig te zijn. Ik wilde niet dat gij en de goede Alcide verplicht zouden zijn, mij geld ie zenden, om, zocals gij het noemdet, mij te steunen in mijne dwaasheid, vóór het Het middel heeft in elk geval het voor deel, dat iedereen het zonder moeite of schade kan beproeven. Alwie voer gansch 't jaar 1906 inschrijft zal ons blad van heden af tot 3i Decem ber kosteloos toegezonden worden De Denderbode verschijnt den Woensdag en Zaterdag van elke week. Voor de stad fr. 5.oo. Voor den buiten met de Post verzonden twee maal ter week fr. 6.00 een maal ter week des Zondags fr. 4.00. Betaalbaar op voorhand. Sedert 25 September 11. is DE DEN DERBODE zijn 57* jaargang ingetre den. Ons programma is altijd vervat ge weest in de volgende woorden Gods dienst, Huisgezin, Eigendom, Vader land, Taal en Vrijheid. Dit programma heeft De Denderbode altijd eerlijk en moedig in de maat zijner krachten verdedigd. Aan dit programma zal De Denderbode trachten getrouw te blijven. Wij rekenen dus op de ondersteuning onzer partijgenooten. Tegen de botervervalsching. M. de volksvertegenwoordiger Maenhaut heeft 111 de Kamer aan den heer minister van landbouw de volgende vraag gedaan: Zekere vette stoffen welke uit de koko getrokken zijn, worden gebezigd om de boter te vervalschen. Denkt het bestuur van den landbouw er niet aan de wet van 4 Mei 1900 toe te passen op alle vette stof fen welke eene bewerking hebben onder gaan om ze des te gemakkelijker in lioter te verwerken of om de bestatigiig harer aanwezigheid in de boter te bemoei lijken Ik hoop dat de heer minister de wet ^al doen toepassen en dat het vervalschen der boter met kokovet zal tekeer gegaan worden. De laatste zaak voor de assisen v?n Brabant opheroepen, is die van Frederik Cox, die te Halle Boeyenhoven bij Leu ven een moord pleegde. De geburen hoorden in den winkel van Philip Cisé een vervaarlijk hulpgeroep. Men ging zien en vond de winkeljuf- bepaald noodzakelijk was. De eigenaar vrn het hotel waarheen ik mij begaf na mijne aankomst alhier, was een goedaar dige, spraakzame man, dien ik zonder omwegen vroeg, hoe ik op de goedkoop ste wijze kon leven. Hij beval mij het adr<-s aan, dat ik hier boven reeds ver meldde. Zulk een koddige, goedige, oude huisjuffrouw en zoo'n gekke bedienning, alles in eens op tafel I Maar ik kan mij wel voorstellen hoe ongeduldig gij moet zijn daarom zal ik nu ter zake komen. Ik begreep natuurlijk, dat hij zich moest bevinden in een der eerste hotels. Ik vond spoedig uit, dat het voornaamste bet Marine hotel was en gisteren morgen maakte ik eene wandeling in die richting. Wie anders dan Karei moest ik ontmoe ten Karei, die er beter dan ooit uitzag en zoo prachtig gekleed Herkende hij mij Ja, dadelijk. Schrikte of beefde hij Ik was tc zenuwachtig om het op te mer ken. Maar gij weet, welk een zelfbeheer- schende kracht hij heeft. Toen ik hem het volgend oogenblik aanzag, kwam het mij voor, alsof hij mij eerst gisteren verlaten had. Zoo, hebt gij mij eindelijk ge vonden, zegde hij, en nu zijt gij zeker gekomen, om mij hier te berispen, ver moed ik. Die woorden wartn brutaal, en werden gesproken op dien ijskouden toon, die mij vroeger reeds meermalen zooveel leed heeft berokkend. Maar het leed, dat hij mij heeft aangedaan, gaf mij kracht vrouw, Jozefien Heuzen, dood en gansch bebloed op den vloer liggen. De moordenaar, die bij middel van braak was binnengekomen, had Mej. Heuzen, welke de zaak dreef voor den eigenaar Cisé, overvallen om haar te bestelen. De geburen zagen hem nog als eene schaduw de vlucht nemen. Een klak, een mes en een knuppel, alsook sporen van voetstappen, leidden tot de ontdekking van den plichtige. Hij werd pliebtig verklaard en tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Socialistische meeting en anarchis tische oorvegen. Men herinnert zich dat over eenige maanden op eene neo- malthusianistische meeting, te Luik, de anarchist Moineau het woord had ge vraagd, welk hem geweigerd werd door den voorzitter Demblon. Daarop werd de eerste kwaad, schold den socialist uit voor jesui t cn sloeg hem om de ooren dat het klonk door de zaal. Die zaak werd Maandag voor de recht bank van Luik behandeld. Demblon verhaalde de zaak op zijne manier en Moineau droeg zelf zijne ver dediging voor. De rechtbank veroordeelde den laatste tot 26 fr. boet voor slagen en tot 10 fr. voor beleediging. Beide helden werden bij hel verlaten van de rechtbank door hunne vrienden begeleid. Begrafenis van Z. K. H. den Heden Woensdag heeft de plechtige Begrafenis plaats gehad van Z. K. H. Mgr. den Graaf van Vlaanderen welke door Z. M. den Koning. Prins Albrecht en de gansche Koninklijke Familië, en de burgerlijke en militaire Overheden werd bijgewoond. De Lijkdienst werd in Sinte-Gudula- kerk gecelebreerd door Z. E. den Cardi- naal Goossens van Mechelen bijgestaan door de Bisschoppen van België. Na de kerkelijke plechtigheden werd het stoffelijk overblijfsel bijgezet in den Koninklijken grafkelder te Laeken. De lijkkist dia ruim twee meters lang is, weegt 285 kgr. De lijkwagen was getrokken door 8 peerden geleverd door het Brusselsche Stadsbestuur. De rouwbekleedsels der peerden waren met gouden franges bezet in plaats van met zilveren. om te antwoorden Heb ik niet het recht om aldus te handelen, na uwe han delwijze tegenover mij Hij zag rond, om te zien, er ook iemand naar ons zag, maar er was geen sterveling te zien. Gij zijt zeer dwaas, Madeleine, zegde hij daarop, met gefronst voorhoofd. Ik ver zeker u, dat gij een zeer ongelukkig oogen blik gekozen hebt, om 11 te vertoonen. Uwe tegenwoordigheid alhier zal mijn ondergang tengevolge hebben dat is de waarheid. En als u dat gelukt is, zal ik weten wat ik met u doen zal, wees daar van verzekerd. Bij deze woorden begon het in mij te koken van drift. Ik ben niet bang voor bedreigingen, riep ik hem toe. Uwe bru taliteit tegenover uwe vrouw, nadat gij haar gedurende jaren moedwillig verlaten hebt. maakt mij mcedongenloos. De wereld zal mijn lijden en uw schandelijk gedrag leeren kennen 1 Mijne blikken zegden dat ik het meende, want hij sloeg een anderen toon aan. Kom, wees verstandig, Madeleine, zegde hij. Gij weet niet wat ik doorge maakt heb,sinds ik u in wanhoop verliet, toen uw vader, de oude gek, die mij nooit naar weerde wist te schatten, mij de deur wees. Zwijg viel ik hem in de rede. Hij is dood Ik ontzeg u het recht, om op oncerbitdige wijze te spreken over mijn goeden vader. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1