Donderdag 50 November 4003 5centiemen per nummer. 57,te Jaar 3797 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Roode lasterzucht. HET GEHEIM Over schooldwang. Onze missionarissen. A T H A L I E. Rechterlijke kronijk. AELST. DE DENDERBODE Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /angen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. COIQLE MJUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen ep 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 29 NOVEMBER igo5 Gedurig beweren de socialisten dat zij alleen het welzijn van den werkersstand betrachten, en zich niet bekreunen met den eeredienst dat er beleden wordt i.a.w. dat catholieken, protestanten en vrijden kers hun even lief zijn, doch zij toonen ge durig aan dat zij, in der waarheid, zulke razende religiehaters zijn als de Fransche Combisten of liever, papenvreters. Wij willen aan onze geachte lezers een bewijs onder oogen brengen van den hel- schen haat dien de roode van allen dee- sem de weerlooze priesters en kloosterlin gen toedragen. Le Peuple het Brusselsche roode orgaan sehreef over eenige dagen Een drama inVIaitnderen. De goede Zusters van St-Vincentius bezitten een overgroot gesticht te Hoog* lede, bij Brugge (src Verleden nacht waakte eene der goede Zusters en ontwaarde zij eenen man in den hof. Zij riep om hulp men klepte alarm en de boeren uit den omtrek kwamen toe- geioopen. met spaden en vorken gewa pend. Weldra hielden zij der. rondlooper aan, die niets had aangeraakt en die ver giffenis vroeg. Ondanks dat begonnen de boeren hem handen en voeten te binden waarna zij, onder de oogen der goede Zusters, hem op de verschrikkelijkste wijze mis handelden. De ongelukkige kon op zijne beenen niet meer staan hij verloor zijn bloed uit verscheidene vreese.lijke wonden en in dien toestand laadde men hem op eene kar, om hem naar het kot van het dorp te voeren, waar men hem dezen morgend dood gevonden heeft. Al de dagbladen teekenen verzet aan tegen die wreedheid en wij meenen dat een streng onderzoek noodzakelijk is. In afwachting, wat zullen wij zeggen van die goede christene zielen, van die godvruchtige vrouwen, die een armen duivel van een christen laten vermoorden, welke misschien slechts eene schuilplaats zocht om er den nacht over te brengen De Patrie, dat verhaal besprekende, zegt dat het zooveel... onnauwkeurigheden en dwalingen (om niet te zeggen leugens) als regels bevat en voegt erbij Onze lezers kennen, gelijk overigens iedereen, de omstandigheden welke het drama van Hooglede hebben verge zeld. De Zusters, gerucht hoorende, heb ben de noodklok gekleptpersonen die in de buurt eene bruiloft vierden, kwamen toegeloopen en hebben den minst vluggen of den minst gelukkigen der dieven die, bij middel van inbraak, in hel klooster gedrongen waren, gevat. De man, zich ontdekt ziende en het hoofd verliezende, verbrijzelde eene ven sterruit, in de hoop langs daar te ont snappen. Doch toen hij door het venster wilde springen had hij zijnen sprong zoo slecht berekend dat hij, als in eene mui zenval, met het lijf half in, half uit, vast bleef zitten in de opening welke hij ge maakt had. De lieden die op het noodgeklep waren toegesneld, willende den inbreker daaruit trekken, deden dat, zooals men wel den ken kan, met niet veel zachtheid. Werd de man ook nadien nog ruw be handeld en hard geslagen Dat is het wat het rechterlijk onderzoek tracht op te helderen. In alle geval heeft men den inbreker 's anderdaags morgends in de dorpsgevangenis dood gevonden. De lijkschouwing schijnt bewezen te hebben dat de dood zou veroorzaakt zijn door eene bloedstorting in de hersens, waarschijnlijk te weeg gebracht door eenen slag op het hoofd. Zoo iets kan in elke ontmoeting met misdadigers voor vallen. Het is klaar dat de Zusters van Hoog lede volstrekt niets te zien hebben m dien droevigen afloop der zaak, doch 't was genoeg dat het drama naar aanleiding eener inbraak in haar klooster heeft plaats gehad om den anti-klerikalen slier van le Peuple rood te doen zien en hem tegen die onschuldige slachtoffers van zijnen vrijdenkershaat te doen uitvallen, met eene razernij welke deze der geweldigste liberale vrijdenkers overtreft. Door alzoo met geweld aan zijn razend anti-klerikalism lucht te willen geven heeft le Peuple eene gemeene lafheid begaan, lafheid waarvan de schande op geheel de socialistische partij terugvalt. ning zij zijn overtuigd, dat de school dwang weinig meer regelmatigheid in 't volgen der klassen zou kunnen bewer ken zij kunnen er zelfs niet eens aan twijfelen dat de schoolplicht nooit streng zal kunnen toegepast worden. De Belgen houden niet van al dat inkrimpen hunner vrijheden, die onze tegenstrevers hun onder allerlei voorwendsels, willen op dringen. Overigens, om de uitwerksels van den schooldwang te kennen, hoeft men maar te zien welke uitslagen hij elders oplevert. In Frankrijk zijn er niet min dan 171,315 kinderen, die hoegenaamd geen onderwijs genieten in Engeland zijn er 1,022.701. En nochtans bestaat in beide landen het verplichtend onderwijs sedert jaren. In een land, waar het onderwijs zoo degelijk is ingericht als in België, waar de kinderen meestal maar eenige stappen te gaan hebben om de school te bereiken, zijn het slechts de mocdwilligen die hun ne zonen en dochters van de weldaden der opvoeding verstoken laten, 't Zijn lieden, die aan God noch gebod geloo- ven die geen begrip hebben van de weerde der ziel; geen gedacht van 's men- schen eeuwige bestemming geen denk beeld van hunne ouderlijke plichten, 't Zijn menschen, die in hunne kinderen enkel werktuigen zien om ze geld of voor deel te doen opbrengen. Zulke lieden zijn door geenen school dwang te bewegen om hunne kinderen eene behoorlijke opleiding te bezorgen. De invoering van den schooldwang zal dus nutteloos zijn. Ook is het niet uit belangstelling in de volksontwikkeling, dat de antiklerikalen den schoolplicht willen tot stand bren gen maar wel, omdat zij hopen daardoor de verspreiding van hun onzijdig onder wijs te kunnen begunstigen. Zij zullen er echter de kans niet toe hebben. Voor dit dwangstelsel vindt men geene meerderheid bij 's lands gekozenen De liberalen zijn hevige voorstanders van 't verplichtend onderwijs. Om die denkwijze te verdedigen komen ze immer voor den dag met hunne bezorgdheid voor de volksontwikkeling. Daarover groote woorden en ronkende volzinnen uitkramen, dat kost hun geene moeite. En toch zijn wij overtuigd, dat zij bit ter weinig lieden om den tuin leiden met al die grootsprekerij. Want enkel groot- sprekeiij, enkel geveinsheid is het, wan neer zij beweren den schooldwang aan te bevelen uit liefde tot het volk. Immers, zij weten zoo goed als wij, dat de vrijheid, in ons land, de heerlijkste vruchten afwerpt in zake schoolbijwo- 85* Vervolg. Het nieuws verbaasde hem zeer, hij had er blijkbaar nog niets van gehoord. Ha zoo, is de oude man dood, zegde hij. Komaan, dat is voor u zooveel te be ter het was zijne voortdurend belcedi- gende houding tegenover mij, die mij wegdreef. Ik zwoer dat ik hem nooit wil de terugzien. De groote twistappel tus- schen ons, is thans uit den weg geruimd. En dat zoo zijnde, antwoordde ik met een spottenden lach, want ik was nog zeer boos, hebt gij toch nooit de moeite geno men, cm te onderzoeken, of hij al of niet nog in leven was. Karei geraakte hierdoor in verwarring. Als gij alles wist, zoudt gij zien, in welke moeilijkbeden ik zit, zegde hij. Ik heb u steeds lief gehad, Madeleine. Het Op het oogenblik dat er, naar aanleiding van de Congozaken zoo veel van onze missionarissen gesproken wordt, is het wel de moeite weerd de volgende statis tiek over te nemen. De congregatie van Scheut telt i° In het apostolisch vicariaat van Bel- gisch-Congo, 22 priesters, 8 broeders coadjutors, i5 zusters van liefdadigheid van Gent en 16 Franciscanersen van Gooreind 3331 christenen, 9517 cate chumenen, 3368 kinderen. 2° In de apostolische prefectuur van Boven Kassai 17 priesters, 7 broeders was mijn eerzucht om rijk te worden en u gelukkig te maken. Te Tours, waar uw vader mij steeds in de wielen reed, want gij weet zeer goed, dat 't zoo was, was er niet de minste kans om vooruit te ko men, vooral ook, omdat hij steeds wei gerde een cent te voegen, bij de ellendige som die Lij u als bruidschat meê ten hu welijk gegeven had. Dat voelde ik, en toen M. Prevol mij ontsloeg, begreep ik, dat de tijd gekomen was, om eene veran dering in mijn toestand te maken. Ik wist, dat er zorg voor u gedragen zou worden cu ik vluchtte, vreezendc. dat gij anders veroordeeld zoudt zijn rond te moeter. zwerven met een doodarm man, die geheel afhankelijk was van zijn eigen werkkracht. Ik ging naar Lyon, waar ik zoo gelukkig was, eene weinig bezol digde betrekking te vinden. Mijne kennis, van de engelsche taal als een geboren Engelschman, bewoog mijn patroon mij naar dit land te zenden om zijn handel alhier te bevorderen. Thans is het oogen blik gekomen, waarop rijkdom binnen mijn bereik ligt. Ik heb mijn plan, nog niet uitgevoerd ware zulks het geval, dan zoudt gij van mij gehoord hebben, Madeleine. Ik had het plan u te verrassen door een grootsn slag. Dat zweer ik u Hat was een geliefkoosd denkbeeld van coadjutors, ia liefdezusters van Gent, 4i5o christenen en 1767 catechumenen. De S.-J. (apostolische prefectuur van den Kwango) telt17 priesters, 10 broe ders^ zusters van 0.-L.-V.,van Namen, 238o christenen, 2178 catechumenen, 2 name scholen cn 200 hoeven-kapel len-scholen. De witte paters van Cardinaal Lavigérie (apostolisch vicariaat van Boven-Congo) tellen 24 priesters, 8 broeders, 8 witte zusters, 4447 christenen, 19,000 catechu menen en 35oo kinderen, 32 scholen en 14 weezenhuizen. De priesters van het H. Hart van esus(apostolische prefectuur der Stanley- 'alls) tellen i5 priesters, 5 broeders, 5 zusters van Gooreind 2800 christenen, 3ooo catechumenen, 5oo kinderen, eene school. De monikken van Premonstreit van Tongerloo-Westerloo (apostolische pre fectuur van Uellé) tellen 9 priesters, ia broeders, 12 zusters van het II. Hart van Maria van Berlaer, 2800 christenen, 3ooo catechumenen, 1600 kinderen, 2 scholen. De paters redemptoristen i3 priesters, 9 broeders, 5 liefdezusters van Gent, 565 christenen, 687 catechumenen, 35o kin deren, vijf scholen: De paters trappisten van Westmalle 7 priesters, 5 broeders, n zusters. 1000 christenen, 3ooo catechumenen, 3oo kin deren, drie scholen. Dit maakt in't geheel 124 priesters, 64 broeders, 99 zusters, 22,073 chris tenen, 42,138 catechumenen, 9638 kin deren, 58 voorname scholen. De hulp posten zijn 491 in getal. Treurspel door RACINE. Wie zich te gelegenheid der opvoering het klassieke werkje wil bezorgen, wende zich ten Bureele van De Denderbode I*rij» 125 centiemen. Ziehier den titel van het werkje Racine. ATHALIE, tragédie tirée de l'Ecriture Sainte. Nouvelle édition (texte de 1697) avec les sentiments de 1'Académie par J. L. Edition S* Augus- tin 1905. Zij was niet tevreden.Eene boter- boerin uit eene Waalsche gemeentewas reeds meermaals betrapt op vervalsching en werd nu voor de zooveelste maal ter rechtbank gedaagd. Zij kreeg 100 fr. boet en 1 maand gevangenis. Zoo erg had zij het niet verwacht en zij ging in beroep. Weet men wat de voorzitter van het beroepghof zegde De hoogste straf die men u kan toe kennen is twee maanden gevangenis en aoo fr boet. Gij zijt nu reeds tien keeren veroordeeld, en dat is genoeg om u de hoogste straf te geven. Komt gij die hier zoeken De rechtbank heeft u zeer ge nadig behandeld. Ga dus henen en zorg dat gij niet meer terugkomt. 1 Een wilde. In Juli laatstleden had in de gemeente Steenhuffel, bij Londer- zeel een woest tooneel plaats. Een boer, Rousseau, die aan zijnen gebuur een gloeienden haat had gezworen over eene afsluitingskwestie, besloot aan die veete een einde te stellen. Hij kwam, met een kapmes gewapend, bij zijnen gebuur, Vastenaegel binnen en verbrijzelde alles wat hij treffen kon.Toen haalde hij zijn geweer en schoot in 't wilde, doch niemand treffende, nam hij eene handzaag en greep de oude moeder van zijnen vijand vast om haar te ont hoofden. Op dat oogenblik snelden de boeren toe en ontwapenden den wildeman, die nu door de rechtbank tot 2 jaar gevangenis veroordeeld werd. mij om eens op een dag als een prins voor u te verschijnen, om u vader te be wijzen, hoezeer hij zich vergist had in zijn oordeel omtrent mij en u dan op te cischen, geliefde vrouw. Gij hebt mijn plan thans geheel in duigen geworpen, of liever een ongelukkig toeval was hier van de oorzaak, maar nog ligt het in uwe hand om u niet te plaatsen tusschen uw en mijn geluk, of liever de rijkdommen, die binnen kort ons beider eigendom zul len worden. Lieve Marianne, gij kunt u niet voor stellen met hoeveel vuur en ernst Karei sprak. Evenals vroeger werd ik ook we der thans geheel hetooverd. Mijn drift bedaarde geheel. Op dit oogenblik zag Karei den een of anderen, dien hij ken de, in de verte en hij werd uiterst zenuw achtig. Men moet mij niet zien, zegde hij. Indien gij nog eenige liefde voor mij ge voelt, zult gij mij laten gaan zonder mij te laten volgen. Ik smeek er u om. Ik wil u nogmaals ontmoeten ik zal u schrij ven. Waar kan ik u vinden In zoo wei nig woorden als mogelijk was, vertelde ik hem de voorzorgsmaatregelen, die ik genomen had om onbekend te blijven en van het huis, waarin ik mijn intrek ge nomen had. Hij scheen zeer ingenomen met hetgeen VaUch bankpapier. De kassier der Nationale Bank te Brussel heeft al de gelddragers en kasbedienden voorzichtigheid opgelegd bij het ontvan gen van valsche 100 franksbriefjes Het is in de stempeling dat de goed geoefende oogen het bedrog konden ontdekken, en dit nog na lang zoeken. Men heeft toen bevonden dat twee biljetten in den mid denstempel hetzelfde nummer droegen. Ook is in de valsche briefjes het fili- graam 100 iets minder zichtbaar dan in de echte, terwijl op de keerzijde, de blauwe streepjes, aan het achtergedeelte van het peerd, dat den Wagen des Vooruitgangs trekt, afwezig zijn. Zij zijn nagemaakt op de reeks, dra gende de handteekening van MM. Ver- straete, schatbewaarder-bestuurder enVan Hougaerden, gouverneur. Men heeft reeds een twaalftal dier bil jetten in handen. Creemboter. Markt van Woensdag 39 Novem. 1905. 78 kilogrammen ter markt, Prijifr. 3,10 tot 0,00 per kil. ik gedaan had. Gij hebt mij toch lief, Madeleine, riep hij uit. Ik wist dat gij een brave vrouw waart De Hemel ze- gene u, beminde vrouw. Thans moet ik noodzakelijk weg, maar gij zult van mij hooren. Hij verliet mij. Ik was als een volg zaam lam en, ik deed hetgeen hij mij verzocht. Op den avond van den zelfden dag, toen ik op den weg voor het huis, waar ik mijn intrek genomen had, op en neêr liep, zag ik den postbode komen. Ik voelde, dat hij een brief voor mij had. Het was werkelijk zoo op mijn verzoek reikte hij hem mij dadelijk over. Ik snelde naar mijne slaapkamer. De brief was ge schreven met eene verdraaide hund, maar ik herkende zijn schrift oogenblikkelijk. Hij smeekte mij nogmaals om niet te snel een besluit te nemen. Daar hebt gij het, dat moet de brief geweest zijn, waarvan onze vriend Po wer een stuk gevonden heeft, riep Bru- sel, den lezer hier in de rede vallende. Het kan niet anders. M. Hunter knikte, om te bewijzen dat hij dezelfde meening was toegedaan en M. Duvivier vervolgde. i, Hij smeekte mij nogmaals om nht te snel een besluit te nemen, herhaalde de oude Franschman, en zijne zaken niet in de war te brengen, door eene dwaas heid. Hij beloofde alles duidelijk te zul len maken en wees een stil punt van het strand aan, waar hij mij den volgenden dag zou kunnen spreken. Ik behoef u niet te zeggen, lieve zuster, dat ik aan de afspraak gevolg gaf. Ik kwam vóór het vastgestelde uur, maar hij wachtte er reeds en o, zoo aangenaam, zoo vriende lijk en innemend 1 Weet gij wie eigenlijk den grondslag gelegd heeft van zijn for tuin Dat zoudt gij nooit kunnen raden. Een leelijk engelsch wijf met een verba zend groot vermogen, die hem benoemd heeft tot haar rentmeester. Geholpen door dezen persoon Karei verzekert mij, dat zij afschuwelijk leelijk is heeft hij een veld gewonnen voor zijne werk kracht. Hij zit thans in een aantal prach tige ondernemingen, die zijne zakken met goud gevuld hebben. Zij is de geldschie ter, begrijpt gij, en hij is de man, die alles bestuurt. Zij deelen de voordeelen, die prachtig zijn. Daar de ondernemingen nog loopen- de zijn, heeft hij haar steun voor het oogenblik nog noodig en dat is het, wat hem zoo beangst maakte, toen ik zoo on verwachts voor hem stond en in zijne woede alles dreigde te bederven. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1