Zondag 5 December 11*03 Vrij onafhankelijk volks GOUSDIENST, HUISGEZIN. EIGEN Of ze verstan diger worden D E Zwarte Bedelaar. Hevig incident. Goede raad voor de Landbouwers. Prachtig Avondfeest DE Dl i'it blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter w»-ek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zee maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkoston der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. cuique •nim. Niet opgenomen nauuM-um.,,.. rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijW*g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemd* landen zich te wenden ten bureela vsu dit blad. AALST, a DECEMBER igo5 Gedurig laten de socialisten de min acht rg blijken die zij tegen over hunne liberale bondgenooten inwendig voeden. En inderdaad hoe meer de liberalen aandringen om cartels te sluiten met de socialisten hoe meer ook deze laatsten hen doen gevoelen dat het uitsluitend in hun eigen belang en voordeel is, dat zij zich geweerdigen, hier en daar, hulp te gunnen aan de geuzenkliek. Men denke niet dat de socialisten een millimeter van hunne princiepen laten varen hunne leerstelsels op't achterplan schuiven, veinzen verstandiger, bezadi- ger te zijn, neen, dat weigeren zij te laten blijken. In zijn nummer van Donderdag der voorlaatste week deelde Le Peuple b een schrijven meé van gezel Hambursin over 't blauw-rood cartel waar wij de aandacht op inroepen v In den kiesstrijd die gaat beginnen, of liever die reeds begonnen is, in de ar rondissementen waar onze vrienden het nuttig geoordeeld hebben een verbond aan te gaan zoowel als in die waar wij alleen strijden, is het wel verstaan dat men de begoochelingen zal doen ver dwijnen van onze tijdelijke bondge nooten, die veinzen te denken dat de werkerapartij wijzer wordt (zoonIs ze zeggen) en pogen het te doen gelooven aan de vreesachtige burgers-capita- Jisten, welke men alzoo tracht gerust te stellen, om ;e te gemakkelijker in het politiek net te kunnen lokken. b Wat mij betrtft, ik meen dat wij meer dan toil-ons programma moeten vooruit- zetten, h:t in zijn geheel ontwikkelen, doen uitschijnt i) dat de punten van dal programma welke gelijk schijnen met tiie der liberale partij, slechts gelijk zijn in den tekst en niet in den grond, dat hun ne verwezenlijking geheel verschillend kan zijn, volgei s dat zij ons werk zal zijn of het hunne en dat, eindelijk, wat zij nis een te bereiken doel beschouwen, voor ons slechts een middel is, een stap nader tot ons ideaal. b Ik denk dat het niet is op 't oogenblik dat een wind van opstand over geheel Europa waait, waarop de massas der Russische proletariërs, in eeno bewonde renswaardige beweging van opstand, dank aan eene krachtdadigheid, aan eene standvastigheid, aan eene zeifverh oche- ning, aan opofferingen, aan eene gelijk heid van wil zonder voorgaande, door de algi meene werkstaking, door den knout, door de ellende, door den honger, door het gevang en dooi den dood, bewijs ge ven van eenen moed, waarover onze kleinmoedigheid soms zou moeten biozen, dat wij er moeten aan denken, door middelen onwaardig van ons, van i5* vervolg. Daar zij voor een klein gerucht niet vervaard was, lokte zij eene verklaring uit waarbij zij vruchteloos al de kunstgrepen van hare overredingskracht ten toon spreidde. De tijd was lang voorbij dat zij aan ka pitein Lefebvre den door de natuur inge geven brief geschreven had. Zij was mar kiezin de revolutionaire dwaasheden waren niet meer in de mode heden moest zij hare positie behouden zij hield zich in. Maar het was nog wel altijd dezelfde vrouw, want hoewel overwonnen, zwoer zij dat niemand anders dan haar zoon het vermogen van Helena zou bezitten. Wij weten dat zij aan het volvoeren harer plannen werkzaam was. Zoolang de i.itgewekenen te Londen bleven, poogde zij, zender gevolg, maar zonder den moed te verliezen, het voor altijd verloren terrein te herwinnen. Toen de herstelling van den oudsten tak der Bourbons kwam en de familie de Rum- brye in Frankrijk terugkeerde, mengde zij zich huichelachtig in de strooming van innige godsvrucht en vurige naastenliefde onze groote partij, van ons glanzend ideaal, eene burgerpartij te helpen om aan het bewind eene andere burger partij te vervangen. n Voorzeker trachten wij de capitalisti- sche clerikale regeering, de hatelijkste die tr kan bestaan, omver te werpen, doch dat kan slechts gebeuren met ten strijde te trekken met de roode vlag fier ont plooid, zonder ons te bekommeren met dezen die schoorvoetend aan onze zijde zullen gaan, in den anticlerikalen strijd, maar die vastberaden tegen ons zullen zijn op het gebied van den maatschappelijken strijd, i 't Is onbetwistbaar de roode leiders heb ben geen ander doel dan de verspreiding, de toepassing hunner revolutionnaire leerstelsels en dit desnoods naar 't voor beeld der Russissche opstandelingen, dus bij middel van werkstaking, diefstal, brandstichting en moord. Men bemerke wel dat zoo de rooden erin toestemmen met de liberalen samen te loopen ten einde eenige hervormingen te veroveren, hel dan toch niet is om de hervormingen zeiven maar wel omdat zij ze aanschouwen als een middel tot ge makkelijkere verspreiding hunner prin ciepen en hunne eischen beter te doen kermen. Overigens citoyen Hambursin wint er geene doekskens om. Maar dat «le liberale organen die roode verklaringen zorgvuldig verzwijgen hoeft bijna niet gezegd le worden. Ze zwijgen als versmoord en maken liever' aan hunne lezers wijs flat de socialisten verstandiger, wijzer en bezadiger zijn gewoider.. En later als de kat zal op de koorde dansen, zullen zij rich de v< rantwoorde- lijkheid van den rug schudden Ter zitin g der Voikskamer,Donderdag dtr verledcne wtek is er een hevig inci dent ontstaan tusschen de heeren Woeste en Beirnaert, die veel opschudding in 't Land en vooral bij de Calholieken heeft verwekt. Ten einde onze geachte lezers te laten oordeelen over 't doel.dat onze Volksver tegenwoordiger,den heer Woeste,beoogde, willen wij de correspondence van den parlementairen verslaggever van Het Handelsblad ovci bedoeld incident la ten volgen HET INCIDENT WOESTE- BEERNAERT. Brussel, 23 Nov. Het incident, dat heden in de Kamer, M.M. Woeste en Beernaert tegenover elkander d. td slaan, heeft in de parle mentaire kringen eene zeer levendige opschudding teweeg gebracht. Werd het incident verwacht Werd het eenvoudig uitgelokt door eene zin- waaraan Parijs zich toen tot de uitboeting van zoovele misdaden toewijdde. De heer de Rumbrye bleef hoffelijk, maar koud. Carral bevond zich eveneens te Panjs. Hij had niet verzuimd zich deze gelegen heid ten nutte te maken, om toegang te verkrijgen tot de aanzienlijkste gezel schappen. De ongelukkige was er geko men, gelijk hij zich overal heen begaf waar' gewoel en drukte was Parijs was ook nog altijd het brandpunt van allerlei feesten en vermaken. Wie toch zou hem herkend hebben on der zijn mom van Spaanscb hidalgo Maar eensklaps veranderde zijne blijd schap in vertwijfeling Florence-Angèle had aan iemand den oorlog verklaard, zij moest haar blind werktuig hebben. Florence-Angèle sprak een woord -en Carral voelde zwaarder dan ooit zijn keten om zijn wil knellen. Hij boog het hoofd en gehoorzaamde. VI De Bekoring. Maar laat ons naar het kasteel van me vrouw de markiezin de Rumbrye terug- keeren. Op het oogenblik, dat deze laatste, na de onderwerping vap den mulat, van hem scheidde, bood de heer de Rumbrye He lena den arm aan en verlieten beiden speling van M. Var.dervelde op eene over drie weken door M. Woeste uitgesproken redevoering Men is niet verplicht het te gelooven. M. Woeste is een te verstandig en, laat hit ons er bijvoegen, een te be hendig parlementair, om zich onbesuisd zulke cr«e onderbreking te veroorloven en vooral om. ondanks het gewoel op de banken der rechterzij, aan te dringen, door e-r bij te voegen dat de algeheele waarheid toch eens moest gebezigd wor den. B Gelooft mij vrij, dit incident werd gewild, was besloten sedert lang in den geest en in den wil van M. Woeste, die flan enkc I maar wachtte op de gele genheid, om zijne woorden te plaatsen. Nu kan men den toon van den acht baren Staatsminister voor het oogenblik te bitsig vinden dat is appreciatie. Maar in den grond diende er iets gezegd, iets gedaan te worden. De rechterzij had, veroorloof mij de uitdrukking, een kan kergezwel, en M. Woeste heeft het met een mes opengesneden en men mag zeggen dat zoowel M. Vandervelde als M. Ruzette zich bedriegen, ja, totaal zich bedriegen, wanneer zij bewesren, dat M. Woeste den uitslag niet bereikt heeft,dien hij betrachtte. Wat zocht M. Woeste door aldus tus schen te komen Heel eenvoudig aan M. Beernaert te doen zeggen wat hij gezegd heeft, name lijk, dat M. Beernaert niet bereid was de opvolging van M. de Smet de Naeyer te aanvaarden, moest deze op volging open vallen in hem in de zede lijke onmogelijkheid stellen, die porte feuille aan tc nemen, den dag dat zij ter iemand anders beschikking zou vallen. Hetzelfde heeft ldj doen zeggen aan M. de Lanisheer««, die tot hiertoe als een der ministrables b van morgen werd aanzien en daarenboven heeft hij aan diegenen, die wat opmeikingsgeest be- zitt'-n, liet stilzwijgen laten ::ien der vrienden van M. Beernaert, die ook be reid zijn tot het aanvaarden van vacante portefeuilles. M. de Lantshcere, die niet al de om wegen kent in het politiek Serail,waarvan zijn vader al de geheimen kende, heeft woorden ungesproken die op zijne poli tieke toekomst kunnen wegen in zoo ver hij ooit eene politieke toekomst zal hebben, wat ik betwijfel. Maar de andere, de ware en zichtbare hoofden der oppositie, op de banken «Ier rechterzij tegen de regerring ingericht, hebben gezwegen. Dit stilzwijgen is eene bekentenis en het is die bekentenis, wij betwijfelen het geen oogenblik, oie M. Woeste wiide uitlokken. M. Woeste heeft nooit voor iemand zijn gedacht verborgen, dal er in den grond van heel die zaak, die het land overhoop zet, een jeuksel van persoon lijke ambities is, gegriffeld op den, laat h :t ons bekennen, weinig edelen wensch, zekere ministers over boord te wer pen, die, om zekere redenen, niet langer persona grata zijn bij een min of meer Xavier. In den donkersten hoek van het salon zittende, beschouwde deze met lusteloos heid de langs hem heen zwevende schit terende paren. 2 ijn voorkomen was even droevig als zijn hart. Want zooiira Xavier niet meer opge wekt werd door den klank eener vriend schappelijke stem, werd zijne ziel door kwellende gedachten bestormd. Hij ver geleek zich met andere jongelingen van zijn leeftijd en die vergelijking maakte hem ongelukkig. Anderen hadden eene familie, een va der, waarop zij zich konden verhoovaar- digen, eene moeder, eene moeder vooral, aan wie zij hunne droefenissen en hunne vreugden konden toevertrouwen Hij stond alleen, alleen op dc wijde wereld, waar niemand hem steun of hulp schuldig was. Zijne gedachten vereenigden zich ten laatste in een puntHelena I Anderen zochten hare gunst en daar hij zich niet met hen op eene lijn kon stellen, zou zij op een hunner hare keuze vestigen. Voor die pijnigende vrees verdwenen alle andere zorgen. Hij vergat al zijne overige strevingen hij gedacht niet meer die vage maar zoo krachtige hoop, die hem vroeger bijna aanhoudend vervulde eenmaal zijne ouders te leertn kennen, zijne moeder te kunnen omhelzen. Hij benijdde, maar alleen uit hoofde aanzienlijk getal leden van de rechterzij. Over drie maanden schreef ik u, dat de oppositie, die men op de banken der rechterzij voerde tegen de regeeririgsoni- werpen, niet zoo zeer gericht was ugen dis ontwerpen zëlf, maar vooral tegen de mannen, die aan 't bewind zijn. Ik voegde er bij, zoo ik mij niet be drieg, dat er rechts een heele clan onvol dane leden was, lieden die niet ongaarne in troebel water zouden visschen om er iets uit op te halen ik zegde, dan wan neer de oppositie zich enkel bepaalde bij het militair gedeelte, dat men desnoods ook h« t havengedeelte zou bevechten,aan gezien het doel toch maar was per fas et ne fas oppositie te maken. Parlementsleden zegden mij toen dat ik slecht oordeelde, dat de Helleputte's en consoorten enkel het welzijn des lands in 't aleemeen en dat van Antwerpen in 't bijzonder voor doel hadden zij beves tigden, dat er in geen enkel hart rechts eenige ambitie schuilde. Kortom, moest men hen gelooven, dan was M. de Smet de Naeyer voor hen een soort o taboe een wezen dat niemand hunner dacht aan te raken. Niettemin schreef ik u dat zekere clan der rechterzij het u afschepen b gezworen had var. M. de Smet de Naeyer, welken men allerlei doodzonden die in werke lijkheid maar pekelzonden waren wist te verwijten. Nu, waar ik toen dc waarheid schetste, heeft M. Woeste ze nu vandaag ruw weg afgeschilderd. Gelcof mij vrij, in heel de oppositie, die men tegen de regeering maakt naar aanleiding der ontwerpen van Antwerpen, is er maar eene kwestie van personen,b eene recht droevige vijandsciiap, waarvan de bron is gelegen, voorde eenen in het niet inwilligen van zekere locale klach ten, voor de anderen, helaas in den wensch, die zij koesteren om ouderen te vervangen dn naar het oordeel hunner ambitie, wat al te lang aan het bewind blijven. Voor zekere lieden zijn dan ook alle middelen goed. Zoo nu dezer dagen in de Kólnische Volkszeitung, het groote cathoiieke Duitsche dagblad, een brief uit Brussel verschenen, in welken de koning en onze cathoiieke regeering met de grootste onrechtvaardigheid worden bejegend. Van de regeering wordt gezegd dat zij jaren lang alle maatschappelijke hervor mingen bekampt heeft dat M. de Smet de Naeyer.de minister der belastingen is; dat hij enkel in staat is gebrekkelijke en overhaastige ontwerpen in ie dienen en dat het grootste gevaar voor het catho iieke België, de Smet de Naeyer heet. Indien het een ongeoorloofd feit is, voor een catholiek blad in Duitschland, zulke aanvallen tegen de regeering van een land op te nemen, wat moet men denken van de lieden die zulle aanvallen aan den correspondent van dit blad in blazen van Helena, degenen die een naam en fortuin bezaten. Onder allen benijdde hij het meest den armen jongen Alfred Le febvre des Vallées, die het inderdaad niet vetdiende. Maar de onervarenheid van Xavier deed hem de kinderachtige fatte- righeid en de gezochte voornaamheid van den zoon der Creoolsclie als gewichtige voordeelen beschouwen. Hij was eerst twee en twintig jaar Als hij tot zich zeiven zeide Ware ik toch maar rijk dan was dit omdat hij begreep, dat de fortuin de afstanden ver kort. Als hij rijk geweest was, zou hij ge zegd hebben Ware ik maar van adel Rijk en van adel zou hij geen reden gehad hebben om iemand te benijden, want onder de jongelingen, die de salons van het hotel vulden, zou hij degenen geweest zijn, dien fle heer de Rumbrye bij voorkeur boven allen tot zijn schoon zoon zou gekozen hebben. Terwijl hij zoo zat te peinsen, kwam Alfred Lefebvre des Vallées juist langs hem heen, arm in arm met een dikken Anglomaan, wiens das zes duim breed was. Zijt gij van nacht gelukkig geweest, mij dear vroeg de kleine dikke. Gij kunt mij gelooven als gij wilt, Santenac, antwoordje Alfred Lefebvre des Vallées ik heb slechts vijf honderd louis bij mijn laatste spel gewonnen. Tien duizend franks 1 dacht Xavier verstomd. Er moet met kracht en geweld aan dit alles een einde komen. En, door te spre ken zooals hij gedaan heeftheeft inder daad M. Woeste den vinger gelegd op den kanker, die knaagt aan onze partij. Zeker, had ik of een ander correspon dent het zoo brutaal gezegd, men zou het ons moeilijk vergeven. Maar, komend van M. Woeste, ir. volle Kamer, moeten die woorden doen nadenken. Zij krimpen het debat in zij zeggen luidde, wat velen denken in stilte en onthullen de neven gedachten van velen. Van M. Beernaert, die niet wenscht het bewind te h< rnemen dat is ver staan van M. Beernaert, die gaarne an deren aan het bewind zou zien dat is duidelijk van de fractie der jonge onge- duldigen, die wel Melot kunnen heeten en van hen die 't wachten beu worden, die MM. Helleputte en Verhaegen met een natten vinger kunnen aanwijzen. 't Zijn stellig bestatigingen, die droevig om maken zijn maar, zooals M. Wosste verklaarde, 't is noodig de algeheele waarheid te zeggen. Men neme wel in acht dat wij die cor respondence slechts meèdeelen ten titel van inlichting. Geliefde landbouwers, reeds hebt gij onzen raad gevolgd door uw vee te ver meerderen. Gij hebt daar veel bij gewonnen, want vee en boter zijn zeer winstgevend op dit oogenblik. Nu moet ge eer. stapverder doen ge 0 moet nu uw getal kiekens vermeerderen, 1 want eieren en kiekens brengen voor- b deel bij gij moet het dusdanig aan- leggen met len hoenderkweek, dat we b noch kiekens noch eieren in de vreemde b moeten koopen. i> Ziehier den toestand der opbrengst van het neerhof in België Volgene ene optelling, onlangs gedaan, is het getal gevogelte van het neerhof, in België bestaande, omtrent 10 millioen sinds 1864 zou het dus verdubbeld zijn. Per hoofd inwoners zouden er in België 1 1/2 kiekens bestaan dal is minder dan Denemarken, hetwelk 2 1/2 kiekens per inwoner bezit, maar het is meer dan Duitschland dat zelfs g«;en enkel kieken p«r inwoner telt. België blijft eene invoerstreek, voor wat aangaat de voortbrengselen van het gevogelte. In igo3 zijn eruit Duitschland, Hol land, Oosti-i.rijk-Hongarië 5ao,ooo kilos levend gevogelte in België ingevoerd. Bel gië heeft er voor 368,000 kilos, bijzonder lijk naar Frankrijk, uitgevoerd. Boven dien heef: zij voor 48,700 kilos gedood gekocht in den vreemde en er voor 431,000 kilos verkocht, bijzonderlijk in Duitschland, Frankrijk en Engeland. Dat beteekent niet veel 1 hernam de Anglomaan, it is a very... En daar hij het woord niet kon vinden, voleindigde hij zijn volzin, met een of ander viecmd woord, dat hem te binnen schoot cn waaraan hij een Engelschen klank gaf. De zucht om voor een sportman door te gaan was destijds nog in haar eerste ont wikkelingstijdperk. Op mijn woord van eer 1 riep Alfred uit, ik heb dat woord nooit in Engeland hooren gebruiken, Santenac. Wel mogelijk, antwoordde de dikke gevat, bet is lersch. Dat is wat anders, Santenac... Om op ons a propos terug te komen, die kromme Imbert de Presznc... gij weet wel, die Im- bert de Presme, die... Ja, ja, ik ken hem wel. Gij kunt mij gelooven als gij wilt, Santenac. hij heeft tien duizend pond van lord Sydney Sturm gewonnen. Dat is een mooi winstje Zij gingen verder. Tien duizend pond, mompelde Xa vier, twee hor.derd vijftig duizend franks. Droomt gij dat gij millionnair zijt, vriend klonk de stem van Carral in zijn oor. Xavier werd vuurrood. Welk tene dwaasheid stotterde hij. Doch zich dra herstellende, liet hij er op volgen En uwe schoone dame van gisteren De eiereninvoer, die in igoo 145,000 duizend bedroeg, klom in igoi tot i5g,ooo, in 1902 tot 184,000, in igo3 tot 189,000, in 1904 tot 221,000, terwijl de uitvoer volgend- uitslag gaf 110,000 126,000, 135.000. 119.000, 134.000. Dimsvolgens is er steeds bij het invoeren een voordeel dat verschilt van 3a,000 tot 86,000 duizenden. Met 750,000 kiekens meer, hetzij 1 kieken per 9 inwoners, halen wij het verschil in. Daaruit blijkt dat elke landbouwer b zijn neerhof slechts door enkele kiekens b moet vermeerderen b oin in den vreemde noch kieken noch eieren meer te moeten koopen. Landbouwers en liefhebbers van ge vogelte, wij raden u aan te trachten dit doe! te bereiken met dien raad te volgen zal het geld u in den zak komen gerold. J.M. Cathoiieke Werkmanskring. te gelegenheid der Vierde algemeene verplichtende Vergade ring van Zondag 3 December igo5. Om SS ure 'a avonds stipt, aan de Leden van den Werkmanskring en tevens aan de Leden van het Verbond der Pensioenkassen van de Stad Aalst aange boden, voorafgegaan, van 3 tot 4 uren 's namiddags, met de verkiezing van twee raadsleden in iedere sectie. Benevens het muzikaal gedeelte zal er een verslag gegeven worden over het ver bond der Pensioenkassen van Aalst door den Heer Romaan Moyersoen, Voorzit ter van het Verbond en eene voordracht over De Pensioenkassen b door den Heer Vincent Dierickx, gewezen Volks vertegenwoordiger van 't Arrondissement van Aalst. Na het feestInschrijving voor de eer ste reeks van den eersten algemeenen Prijskamp, de werkende Leden van den Catholieken Werkmanskring aangeboden. Deze eerste reeks bevat het Jasspel, het Whitstspel. het Zoljen jagen en het Bak- spel waarmeê er tc winnen valt,4 schoone stoven, 30 liters kolen, 4 broeken en 8 lekkere krentenbrooden. Allen op post 1 Het Bestuur. PAROCHIE VAN O. L. VROUW (MIJLBEKE.) Wij komen te vernemen dat de eerw. heer Pastoor een groot beeld van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen gaat plaatsen boven den ingang der kapel op de Moorselbaan om door dien uitwendi- gen eerdienst de bescherming van Maria over zijne parochie meer en meer te be komen. Dit beeld zal plechtig ingewijd worden op Zondag io December, om 4 uren. Tc dier gelegenheid zal 's avonds om 5 uren eene prachtige verlichting rondom het beeld geschieden. avond Hebt gij mij niets omtrent haar mede te deelen Carral's voorhoofd betrok zichtbaar. Mijn waarde, zeide hij bits, gij zult mij verplichten mij daar nooit over te spreken willen wij de zalen eens door wandelen Xavier stond op en nam den arm van den mulat. Zij gingen verscheidene zalen stilzwij gend door. Xavier was afgetrokken. Car ral scheen over een onderwerp te willen spreken, dat hij niet goed wist in te lei den. Eindelijk herhaalde Xavier, door eene soort van idêe fixb medegesleept, werktuigelijk en zonder het te weten Twee honderd vijftigduizend franks 1 Wat vroeg Carral verbaasd. Ik heb nooit gespeeld, zeide Xavier zenuwachtig, terwijl hij zijn vriend scherp aankeek, en ook geen spelen gekend is het waar dat men bij het spel op eenen avond twee honderd vijftig duizend franks kan winnen Het dubbele... het driedubbele, het tiendubbele sprak Carral, op eiken term van die tooverachtige reeks diukkende. Waarlijk? vroeg Xavier, men kan dus arm aan eene speeltafel plaats nemen en... Drie of vier maal millionair opstaan, vulde Carral aan. Dat ziet men alle dagen. Waarlijk vroeg Xavier, in zijne mijmering hervallende. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1