Donderdag 7 December 19U3 3centiemen per .nimmer 57sle Jaar 5799 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. In de verwereld- lijke gasthuizen. HET GEHEIM Laat de kinderen Een probaat middel. Kweekscholen van Zotten. TOMBOLA DE DENDER BODE. I klad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vc or zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE aUHM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 6 DECEMBER igo5 Het Kruis, dat de Fransche vrijdenkers de oogen uitstak, gelijk het den blik kwetst van alle booze lieden, beeft de non uit de gasthuizen doen verwijderen. Had zij Christusbeeld van haar hart willen rukken, men zou haar bezongen hebben gefeest, uitgekreten voor het edelste menschenkind, dat ooit de aarde mocht dragen. Want zij lenigde 's werelds ramp en leed, alsof zij het van de engelen afleerde en was zoo goddelijk goed, dat zij de oudste, de verstokste booswichten het vloeken af en het weenen aanleeren kon. Wie moest zoo een wezen niet zegenen Zij verliet haar ouders, zusters en broe ders, zij vermaakte aan liefde en eigen kroost om zich op te sluiten met het onge luk en de gevolgen der zonde. Zij wierd de moeder van elke wees, de vriendin van eiken verschoppeling zij troostte het grievendste leed en balsemde de afzichte lijkste wonde. Wis meer dan zij verdiende dus bewon dering en lof, zij, die heldin van mede lijden en opoffering, die twee deugden, welke het duidelijkste kenteeken zijn eener veredelde menschheid. Maar dat kruis, det kruis op de borst, dat teeken van haat en vrees voor duivels en voltairianen. Men wilde het de zuster van haar hart rukken, maar zij klampte er zich aan ▼ast. Toen wierp men haar met kruis en al aan de deur de goddelijke Boom en zijne heerlijke vruchten van genade en troost werden samen gehannen en ver volgd, en een heel leger met geladen geweer dreigde de zuster, die door broe derliefde bekoord, tot het ziekbed werd getrokken. Sinds dolen de zusters rond, en worden zij opgejaagd als een troep fielten, wien het land ontzegd is wegens roof en moord. Geene week gaat voorbij, of men rukt er hier of daar eene voor den rechter, onder beschuldiging met eene andere zuster onder hetzelfde dak te hebben ge slapen of onderwijs gegeven te hebben aan eenige hunner oud-leerlingen. Ondertusschen heeft men in de gast huizen de zieken aan wereldlijke zorgen toevertrouwd, aan lieden die van liefde werk, broodwinning maken, en broeder lijkheid plegen uit berekening. Arme zieken 1 86* Vervolg. De Engelsche dame weet natuurlijk niet, dat Karei een gehuwd man is en hoewel er natuurlijk tusschen hen niets anders bestaat dan een handelsbetrekking, zou zij hem nooit vergeven, haar niet in zijn vertrouwen genomen te hebben. De En- gelschen, zoo Karei mij vertelde, hebben zeer nauw gezette begrippen omtrent de verhouding tusschen man en vrouw, en zij zou het afschuwelijk vinden, als zij vernam, dat wij zoolang gescheiden ge leefd hebben. En nu, lieve Marianne, komt het beste van alles. Karei heeft al lerlei plezierige denkbeelden. Het is nu in hem opgekomen om die Engelsche dame voor eenigen tijd te laten loopen. Zij is hier te Sandbank, waar zij beiden in de weer zijn om gronden aan te koopen voor een prachtig hotel, en daarom moet hij uiterst voorzichtig zijn. Maar hij heeft nu een alleraardigst plan. Reken er op, zus ter lief, dat gij nu hartelijk zult moeten lachen. Hij zal voorwenden gedurende In Le bien Public van Dyon en een blad van Roubaix, vernemen wij stich tende dingen nopens de manier, waar op de ziekenbehandeling verwereldlijkt werd. Op 5 September verscheen Theo» phiel Martin, ig jaar, soldaat bij het 27® linie op de doodenlijst der week. De arme knaap was in de zaal der koortsigen overleden. Een ander soldaat, die naast Martin's bed sliep, verhaalde volgenderwijze des jongelings doodstrijd a Zoo uiterst zwak was hij, dat hij zijne lakens vuil maakte, en een overdragclijke geur uit zijne legerstede opging. De rampzalige was toch nog bewust van zijnen toestand, en smeekte, bad, weende om verversching. Zijne bede werd niet aanhoord. In de zaal immers waren de ZIEKENDIENERS AAN HET KAARTSPEL en wilden niet gestoord worden aan het par tijken. De jongen bleef voort klagen en dan zag de getuige volgend feit Een der dieners sprong op en in woede tot Mar tin's bed genaderd, rukte hij de vuile lakens van onder den lijder, bolde die tot eenen hoop en duwde ze den lijder op het hoofd. Van dan af kon hij ongestoord zij* partijken vervolgen de arme soldaat gaf het klagen cp, en nu zal hij nog min opspannen, want hij steekt zes voet onder de aarde. Het is nu bij uitzondering, dat een soldaat heeft durven spreken. Gewoonlijk zwijgen zij als een graf, uit vrees hun herstellingsverlof onttrokken te worden, want het is meer dan eens gebeurd, dat hij, die eenige reclaam dorst doen geldei;, als carottier door de ziekendienaars werd aangeklaagd. Het ander feit viel voor in het Beaujon- hospitaal, te Parijs, en ten aanzien van de personage die er de held van was, be kwam het weerklank heel Frankrijk door. Zekere heer Juliet werd naar gezegd hos pitaal gebracht, doch men vond niemand om den stervende aan te nemen. Men moest lang parlementeeren, voor een be diende, dien men toevallig tegenkwam, voor den zieltogende een bed aanwees, en de dienaars verwittigde. Het duurde nog een hetle tijd voor vier of vijf knechten te voorschijn kwamen en, met de cigaret tusschen de lippen, kwamen zien wat er scheelde. Deze hee ren schenen erg ontsticht over de stoor nis, en moesten eerst weten, waar het slachtoffer woonde, voor zij er de hand aan steken wilden. In zulke handen zijn thans Frankrijk's zaken, zoo handelt men nu met de kin deren des volks. GeluLkiglijk, dat nu en dan een begoede er tusschen loopt, en de onmenschelijke doenwijze aldus heel het land door wordt verkondigd. Zegt, Belgen, dorst gij soms naar der gelijke zorg en moet gij hier Le parti de la France niet aan het bewind brengen, die u zeker Fransche hospitalen sal aan de hand doen Maar neen, dat wilt gij niet, en daarom zult gij niet alleen de liberalen en de socialisten, maar ook hunne bondge- nooten, de valsche democraten, naar... den duivel zénden in plaats van naar de Kamers... eenige dagen noodzakelijk op reis te moeten, maar in plaats van werkelijk te gaan, zal hij bij mij komen, en dan zal hij mij medenemen naar een stil, rustig plekje, waar wij voor een korten tijd al lergelukkigst kunnen leven tot ik terug keer naar Frankrijk, waar ik zijne terug komst afwacht. En hoe denkt gij nu wel, dat hij zich voorstelt dit plan uit te voeren Door zich als vrouw te vermommen. Ik zegde hem dat hij er heel lief en aardig zou uit zien. Ik moet de huisjuffrouw er op voor bereiden en hij vroeg mij, hem zooveel als mogelijk te beschermen voor hare nieuwsgierige oogen. Hij zal komen als het donker is en den volgenden morgend gaan wij weg. Op deze manier bestaat er geen gevaar dat hij herkend wordt door moeiallen, en de Engelsche vrouw zal aar dig bedod worden. Wat zegt gij nu wel van zoo'n grap De grap is goed, niet waar Karei zal mij opnieuw schrijven, als alles gereed is. Gij zult begrijpen, hoe voorzichtig wij moeten zijn, als ik u ver tel, dat Karel's brieven niet alleen ge schreven zijn met een vermomde hand. maar bovendien dringt hij er op aan, ze dadelijk te vernietigen, opdat niemand zc te zien krijgt. Maar gij moogt mij van harte gelukwenschen, lieve Marianne. Ik heb mij weer meester gemaakt van mijn ronddolenden echtgenoot en gij zult mij schreeuwen, zingen, lachen, enz. In het bekend Engelsch geneeskundig tijdschrift The Lancet,» geeft dr Harry Campbell eene pleidooi voor de luidruch tigheid bij kinderen. Kindergeschreeuw wordt in den regel voor onaangenaam gehouden. Maar, zegt dr Campbell, een kind kan niet anders plezier maken. Het moet onder het spelen gillen en schreeu wen, en als het dat niet doet, is het ziek. Al die uitingen van vreugd hoe ver moeiend en wanluidend ook, zijn physio- logisch zeer goed te verklaren. Wilden zijn ook niet kalm en eigen lijk is niemand het, die plezier heeft. De uitingen bij het plezier maken zijn nuttig en gezond, daar ze zorgen voor de ver lichting der longen en voor den goeden bloedsomloop. Vooral zij die aan hartaan- doeningen lijden, hebben gebrek aan de krachtige verluchting der longen, aan dat betere vloeien van het bloed die uit stekend werken op den gemoed en ge zondheidstoestand van den mensch. SCHREEUWEN, mits bij tusschen- poozen aangewend, maakt het effekt nog krachtiger, omdat het ademhalen dan dieper is. Wie kwaad is, moet eens goed kunnen schreeuwen, razen, dat geeft ver lichting. Hartstochtelijke uitbarstingen worden vooral bij onze kinderen gevolgd dooi tijdperken van goed gedrag, terwijl de gezondheid er door verzekerd is. ZINGEN is eveneens nuttig en gezond en doet de kansen op een lang leven stijgen. Dat LACHEN gezond is, was van ouds bekend, 't Is het gevolg van eene vroolijke gemoedstemming,en deze draagt zeker bij tot de gezondheid en de verlen ging van het leven. WEENEN of tranen storten op zijn tijd is eveneens heiizaam. Dat weten de vrouwen wel. De goede gevolgen ervan zijn een groote mate van opluchting en verkwikking, opdat de bloeddrukking op spoedig terugzien als eene geheel veran derde. Vaarwel, of liever tot weerziens. Uw innig gelukkige zuster Madeleine. Aan den keten van gebeurtenissen, die geleid had tot het treurspel in de Rob- Roy-Villa, ontbrak thans geen enkele meer. De rest was gemakkelijk te gissen. Arme. beminnende, bedrogen vrouw, zegde de heer Duvivier, met een gebro ken stem. Wat een schurk 1 riep de heer Hun- ter. Mevrouw Ferron schreide bitter, maar sprak geen woord. Thane rust op ons de taak om dien schurk te pakken, zegde de heer Brusel. Dese brieven, met de getuigenis van deze dame, zullen voldoende bewijsgronden opleveren. Wij hebben niets meer noo- dig. En Charlotte zal de vrijheid her krijgen, fluisterde de heer Hunter. God zij gedankt. Waar is die man vervolg !e de heer Brusel, zich tot mevrouw Ferron rich tende. Hij is op reis met Alcide, antwoordde Madeleine's zuster. Zij zijn naar Lyon en naar andere plaatsen, maar zij zijn niet alleen. Er is niemand in hun gezelschap. Iemand anders vroeg de detective, Ja, de Engelsche vrouw, waarvan de arme Madeleine in haar laatsten brief sprak. de hersenen er door vermindert en de bloedsomloop en de werking der inge wanden door het snikken een gunstigen invloed ondergaan. De neiging der vrou wen om te weenen moet men daarom niet geheel onderdrukken. Als zij er nu en dan aan toegeven, blijven de vrouwen ongetwijfeld langer jong. Diep zuchten en gapen als men er be hoefte aan gevoelt, zijn ook zeer aan te bevelen.... behalve in gezelschap. o Geen beter middel, schrijft de libe rale Indépendance om de samenwer king der liberalen met de socialisten te verrechtvaardigen, geen beter middel om het socialismus te ontwapenen dan tot de (socialistische) democratie te gaan zoodoende ontneemt men den socialisten de voornaamste grieven, door welke zij hunne geweldenarijen verrechtvaardigen. Dat is zoo slecht niet uitgedacht Als gij ooit door een bandiet wordt aangevallen, die u de beurs of het leven» vraagt, verweer u dan niet, maar geef hem goedsmoeds uwe beurs zoo doende be neemt gij hem de voornaamste reden waarom hij geweld tegen u zou plegen, en moogt gij hopen dat hij u het leven laten zal. Als een stroom zijne dijken dreigt door te breken en alles te verwoesten, weet gij wat gij dan doen moet Breek zelf de dijken door, dan zal de stroom het niet doen. Is dat geen probaat middel Hoe zot de godsdienshaat kan doen raaskallen leeren wij in La Flandrb Li bérale. Om tot de gevolgtrekking te komen dat het onderwijs kosteloos, verplichtend en vooral godsdienstloos moet gemaakt wor den, somt het Gentsche blad de kwalen op, die de godsdiensten in het mensche- lijk geslacht aanrichten. Wel is waar handelt het artikel over de godsdiensten in het algemeen, zonder onderscheid te maken tusschen den catho- lieken godsdienst en andere ge zindheden; maar dewijl de Flandrb Libérale te Gent in Belgiö verschijnt en bijgevolg alleen voor Belgen schrijft, is het klaar dat het artikel het vooral op den catholieken godsdienst gemunt heeft. XXXII. Mevrouw Sint-Alba I riepen de hee ren Brusel en Hunter, als uiteen mond. Wat kan dat te beduiden hebben vroeg Brusel. Daar Mevr. Ferron hem aanzag met een blik, stom van verbazing, achtte hij thans den tijd gekomen om haar in te lichten, omtrent de ware ver houding tusschen deze dame en Made leine's echtgenoot, maar ook vroig hij, hoe het mogelijk was, dat zij cr niets van gemerkt had, hoe de vork eigenlijk in den steel stak. Alcide en ik hadden niet het minste kwade vermoeden, antwoordde Mevr. Ferron. Zij kwam twee dagen geleden op uitnoodiging van dat monster. Hij ver telde ons, dat zij eene schatrijke dame was, die haar vermogen, aan zijne zorgen had toevertrouwd. Zijn verhaal was wer kelijk hetzelfde dat hij, zooals uit bien brief blijkt, aan Madeleine gedaan had. Maar onder welk voorwendsel deed hij haar overkomen vroeg M. Hunter. Dat zou ik wel eens willen weten. Daaromtrent kan ik u wel het een en ander vertellen, antwoordde Mevr. Ferron. In de eerste plaats moet gij weten dat Karei, o, ik moet hem niet langer Ka- rel noemen I Ik bedoel den moordenaar mijner arme zuster, korten tijd geleden, bij ons kwam. Hij bracht ons nieuws om trent Madeleine. Zij was in den besten welstand en gelukkig cn hij had haar Ziehier nu welke rampzalige gevolgen er in worden opgesomd De godsdiensten hebben dit bedroe vend gevolg gehad, dat zij de rede doen afdwalen. Zij hebben er nog andere niet min betreurenswaardige gehad. Zij heb ben het geweten vervalscht het oordeel verduisterd den vrijen wil versmacht eene ziekelijke en huichelachtige zedeleer in de plaats gesteld van eene natuurlijke en gezonde onze wetten, gewoonten en overeenkomsten doordrongen van enge, willekeurige en roofgierige denkbeelden de opvoeding vergiftigd het begrip van rechtvaardigheid), schoonheid en goed heid bedorven. Vooral hebben zij de har ten verdord door voor een ingebeelden God al die schatten van teederheid en liefde te vragen, welke, zij, alleen, indien zij zich over de aarde uitstortten, vol doende waren om dezer aanschijn te ver anderen enz. Op dien toon gaat heel het artikel voort, om op het einde te besluiten laat ons dus de godsdienstleer uit de scholen verbannen, en de christelijke zedeleer met een. Och neen, Flandrb Libérale, uwe pleitrede voor het geuzenonderwijs heeft ons nog volstrekt niet overtuigd want, als de schrijver van uw artikel ons ééne zaak bewezen heeft, dan is het dat bij hem zelf eene schroef los zit, anders niets; en, daar wij moeten denken dat zulks de vrucht is van zijn godsdienstloos onder wijs, gevoelen wij maar weinig lust om onze kinderen dergelijk onderwijs te laten geven Wij willen geen kweekscholen van zotten. voor de Scholen en de nieuwe Patro nage op de parochie van O. L. Vrouw, te Mijlbeke. De loting zal plaats hebben op Twkbdi Kerstdac. Meer dan 5oo prijzen zijn reeds geschonken, waaronder onlangs nog een schoon tafelservies voor 12 personen. Het Naaimachien van azo franken, dienstig in al de huisgezinnen, mag legen een zwaarder van 250 frs. verwisseld worden, indien het lot aan eenen kleer maker valt. Ingerien dc belangrijkheid en de nood zakelijkheid van het goed werk, zal ieder een het ter herte nemen en zich eenige loten willen verschaffen. Loten zijn te verkrijgen in de Pastorij, in het Klooster der Moorselbaan, en bij de Heeren Meesters Pieyns en De Paepe en bij Mr Frans De Bruyn. achtergelaten bij goede vrienden in Enge- 6^ kunt er zeker van zijn, dat hij zijne schurkachtige verhalen van te voren goed overdacht had Hij had, zoo als hij vertelde, de gelegenheid gevonden om persoonlijk over te komen, ten einde ons gerust te stellen. Hij was in de meest opgeruimde stemming en had overvloed van geld. Daar Alcide en ik afgingen op Madeleine's brief, geloofden wij hem na tuurlijk, en ter wille van haar, verzoenden wij ons met hem. Vooral Alcide werd ge heel door hem ingepakt. Het monster wist mijn echtgenoot warm te maken door allerlei verhalen op te disschen, van groote ondernemingen en reusachtige za ken. Er was een millioen te verdienen in de zijde. Hij had een plan, dat de goed keuring wegdroeg van zijn geldschietster, en Alcide zou cr kunnen 111 deelen als hij wilde, waardoor hij schatrijk zou worden. Alcide is uit het zuiden van Frankrijk en laat zich nogal gemakkelijk overhalen. Dadelijk achtte hij het zeker, dat zijn for tuin gemaakt was. Om eerlijk te zijn, moet ik erkennen, dat ik hetzelfde dacht, want het plan van dien schurk was inderdaad zeer vernuftig. Het eenige waaraan hij behoefte had, was kapitaal en hieraan was geen gebrek meer. De Engelsche vrouw zcu overkomen, en als Alcide dan wilde onderhandelen met de groothandelaars in zijde was de zaak beklonken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1905 | | pagina 1