't Liberaal program. Zwarte Bedelaar. Zondag 10 December 1003 Scentiemen oer nummer 37- Jaar 3800 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM t - VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. D E Valsche bankbriefkens. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE rit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere -week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter woek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /angen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE SUl'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen »p 3d0 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vin dit blad. AALST, 9 DECEMBER igo5 Hoe meer wij de aanst. Meikiezingen naderenhoe duidelijker het maconniek program zich in de blauwe en roodc dag bladen afteekent. Tot nu laatst waren het vooral twee vraagstukken waarmeè die bladen zich onledig hielden de legerkwestie en de onderwijs» of schoolkwestie. Wat willen de liberalen in zake van legerherinrichting Het ontwerp der werken van Antwerpen, heeft aangaande de legerkwestie, penne- twisten uitgelokt waarin hoogst wetens- weerdige verklaringen werden afgelegd. Tot onderrichting willen wij de voor- naamsten dezer verklaringen onder oogen onzer geachte lezers brengen De liberale Gazette de Charleroi schreef (i Wat wij willen, dat is eene volledige oplossing der legerkwestie, welke oplossing voor grondzuil hebbe den persoonlijken dienstplicht, verbon- b den aan het verplichtend onderwijs en het zuiver algemeen stemrecht. Le Courrier de Bruxelles deed op merken dat, daar de liberalen de vrijstel ling der Seminaristen zouden afschaffen, de plaatvervanging het eenig middel van gewoon recht zou zijn om de toekomende piiesters van den militairen dienst te ont slaan en 't bedoeld liberaal orgaan ant woordde Die trukzal niet lukken. Wij zullen alle plaatsvervanging, alle vrijstelling afschaffen. De kleine Seminaristen zullen den ransel dragen lijk ande- ren. De Indépendance Belge drukt ook hare zienswijze uit als volgt Wat ons betreft, wij denken dat de persoonlijke en algemeene dienst- plicht ons een leger zou kunnen vcr- schaffen, bekwaam om de verdediging van het land te verzekeren, Meer dan een ander dag- en weekblad, ook onze armtierige Dendergalm, schre ven artikels in den zelfden zin. La Gazette, een Brusselsche blauw orgaan schreef op hare beurt Men zal den persoonlijken dienst- plicht slechts door het land doen aan- veerden op voorwaarde dat men de b loting afschafte, hetgeen de noodzake- b lijkheid zal naar zich slepen den alge- meenen dienstplicht in te voeren. En La Chroniqub een ander Brus selsche orgaan treedt toe, zeggende De wet zal slechts rechtveerdig zijn als zij gansch de jeugd zal wapenen. Dat is het ideaal I... Zoodus, wij weten wat er ons in zake van legerinrichting zou te wachten staan moest het liberalism meester worden, 't Ware 't regiem van alleman soldaat. Wij moeten nogthans doen bemerken dat de socialisten hunne liberale bondge- - i6e vervolg. Carral beschouwde hem met een blik, waarin tegelijk blijde verrassing en leed wezen te lezen was. Een opmerker zou er uit hebben kunnen opmaken, dat die gedachtenloop van Xavier het geheime oogmerk van den mulat uitmuntend in de hand werkte en dit toch eigenlijk niet naar zijn zin was. Die arme jongen dacht hij. Ik wenschtte er even zeker van te zijn mij op die verfoeilijke vrouw te kunnen wre ken, als dat ik er zeker van ben hem in den afgrond te storten. Hij komt mij hal verwege tegemoet I Als had Xavier die voorspelling willen waar maken, hief hij het hoofd open trok Carrel met zich mede naar de deur van het salon. Laat ons gaan spelen I zeide hij met het vuur van een kind. nooten ir. deze zaak niet al te zeer ter zijde staan. Zij willen immers de gewapende natie, of liever, alle weerbare belg uitgerust en gewapend van hoofd tot de voeten om des te gemakkelijker den burgeroorlog te kunnen doen losbreken. De groene socialisten van Chipka on dersteunen de liberalen. Dus algemeene soldatendienst is een der voornaamste punten van 't liberaal program waarmeè de liberalen in Mei aan6t. zullen ten strijde trekken. Maar of het door 't kiezerskorps zal bijgetreden worden is grootelijks te be twijfelen. Het is niet moeilijk te voor spellen, dat dank aan 't gezond verstand der kiezers, de liberalen en hunne bond- genooten met hun alleman soldaat of de gewapende natie nogmaals naar den weerlicht zullen gezonden worden Om een echt bankbriefke uit een valsch te onderscheiden moet men nagaan of het paard den wagen van den vooruitgang voortslepende, vier kleine blauwe streep jes draagt op zijn achterste deel. II. biljet is goed als 't deze vier streepjes heeft. Een ander middel is dit te bestatigen of de nummers der biljetten juist zijn Er is een klein cijfer, voorafgegaan van eene letter, en een klein cijfer zonder letter dan een grootcijfer... Vermenigvuldig door 25 het cijfer, voorafgegaan van eene lettertrek van het beloop het roodgemaakt ranggetal der letter, tellend te biginnen met Z in een alphabet van 25 letters, waaruit men de J we gcijferde schrijf achter het verschil het klein cijfer, welke niet voorafgegaan is van eene letter en gij zult het groot cijfer van het biljet bekomen. Ziehier eene bewijsvoering op een billet van ioo frank wiens getallen de volgende zouden wezen s'j-> Nemen wij eerst de volgorde der letters, averechts beginnend, de J niet begrepen abcdefgh (25) (24) (23) (22) (21) (20) (19) (18 I K L M N O P Q (17) (16) (O) ("4) U3) ('2) I") M RSTUVWXYZ (9) (8! (7) (8) (5) (4) (3) N, letter van het billet, stemt dus over een met het cijfer i3. Eerst dient men te vermenigvuldigen met a5. het cijfer dat zich naast de letter bevindt 89a X 25 22,3oo, waarvan af te trekken i3 Spelen herhaalde Carral, onmiddelijk het voorzichtige en bescheiden voorko men van een Mentor aannemende, zijt gij krankzinnig geworden, mijn waarde Waarom Staat het niet iedereen vrij om te spelen Op den keper beschouwd, ja ieder is ongetwijfeld vrij maar... Maar wat riep Xavier ongeduldig uit. In uwe plaats zou ik niet spelen... ten minste hier niet, hernam Carral koel bijzonder op het woord hier drukkende. En daar Xavier hem met den blik on dervroeg, voegde de mulat er bij Mijn waarde, gij zijt onnoozeler dan een jong mei:;je hebt gij dan nooit te gen do spelers hooren uitvaren O ja, zeer dikwijls, maar... Ik weet wat gij gaat zeggen Sata- nac speelt, niet waar lord Sturm ook, de commandeur de Keremblas eveneens, de dikke Saint-Didier insgelijks, toege stemd Maar de Burggraaf de Satanac verwacht een reusachtige som op het milliard der schadeloostelling, dat is be kend loid Sturm is een Engelschman, als hij niet speelde zou hij zijn landaard verloochenen Saint-Didier, die logge le depop is aan iedereen geld schuldig, dat houdt zijn crediet staande. De comman deur eindelijk is een Bretagner en hij maakt zijne landerijen op bij heeft recht (volgcijfer van N.) men bekomt 22,287. Voegen wij er bij, het klein cijfer zon der (627) en wij hebben 122,287,627, 't zij liet groot cijfer van het billet. Men ziet, 't is eene kleinigheid zich van de echtheid van een bankbriefken te verzekeren. En als men dan .al die cijfers heeft na gegaan kan men nog gefopt zijn. Immers het eerste valsch biljet dat men in de bank van Brusiel in handen kreeg, was, voor wat de cijfers betreft nauwkeurig juist. Slechts het toeval dat twee biljetten n*ct dezelfde nummers bijeengebracht, leidde tot de ontdekking. Zonder dat had het bedrog nog maanden kunnen duren. Behalve de door de bank opgegeven middelen is er nog een ander om de val sche te ontdekken. Men legt een biljet op eene gladde vlakte, eene marmeren plaat bijvoorbeeld. Men bedekt het «Jan met een wit papier, dat men op de plaats van den filigrane FRANKS-ioo, wrijft met een looden of tin nen voorwerp, als de rug van een lepel of de niet gepuntte zijde van een potlood. Wanneer nu het briefje goed is zal FRANKS-ioo zicb op het wit papier over drukken is het valsch, dan niet. De dagbladen hebben vanwege het secretariaat der bank, te Brussel, het vol gende briefken ontvangen. c Het antwoord, dat M. de minister van financiën gaf, op de vraag van M. Ber- trand, zal voor een groot deel de dwalin gen en overdrijvingen, welke over de zaak der vc-rvalschingen verspreid waren, hebben doen ophouden. Het zal niet onnuttig zijn er eenige bijzonderheden bij te voegen. Volgens zekere geruchten zouden er niet minder dan vier miliioen briefkens van 10 fr. nagemaakt zijn. Men neemt het totale getal der briefkens van het type, geteekend Verstraeten, bestuur der, welk door de bank zelve werd uit gegeven, voor het getal der vervalsch- ten. b In werkelijkheid heeft de bank 4,575,000 briefkens van deze categorie uitgegeven. Zij heeft nu last gegeven, die allen in de kassen te doen terugkeeren. Op datum van 2 December waren er reeds meer dan dc 6/10 binnen gekomen, onder welken er slechts 80 valsche waren. n Sedert dien duurde de intrekking voort en de evenredigheid is sinds dien verminderd in plaats van te vermeerderen. Met de intrekking der valsche brief kens zal de uitgifte van nieuwe typen weldra gelijken trek houden, zooals M. de minister overigens verklaard heeft, n 4*4 Belangrijk Bericht aan de Land bouwers. Binnen eenige dagen zal er te Gent een Landbouwkantoor bestaan. Dit landbouwkantoor, ingericht vol gens de wet van i5 April 1884 over de landbouwontleeningen, zal aan de land- om te spelen. Wat ons betreft, u vooral dat is geheel iets anders. Te drommel, mijn waarde, moet ik dan bij u de punten op de i' s zetten Als men niets anders dan een onbesproken naam bezit, wat een magere bezitting is moet men deze ten minste trachten te behouden op straf fe van... Ik begrijp u, viel Xavier hem, het hoofd latende zakken, in de rede, de lie den, die men uit toegeeflijkheid ontvangt hebben slechts een klein aandeel in de burgerrechten bij u... Ik zal mij niet meer in het hotel de Rumbrye vertoonen. Gij bedriegt u, mijn waarde, merk te Carral koel aan, gij zult wel terugko men men stapt over veel dingen heen om een paar dansen met... frons de wenkbrauwen maar niet ik zwijg. Wat het spel betreft... Ik wil niet spelen. Aha I zeide Carral eenigzins teleur gesteld, zooals gij wilt Ik meende u juist een uitweg voor te stellen. Xavier gaf geen antwoord. Zijn plotseling opgekomen gril had hem weder verlaten. Maar op dat oogen- blik, als had het toeval zich tot taak ge steld die weder op te wekken kwam Al fred Lefrebvre des Vallées voorbij de twee vrienden, arm in arm met den com mandeur Keremblas. bouwers van onze provincie geld ver schieten voor eenen langen termijn tegen den geringen intrest van fr. 3,5o of fr. 3.75 per honderd, naarmate de leening min of meer dan 10,000 frank bedraagt. Zooals men weet hebben de ontleeners, dank aan de wettelijke voordeelen die de Landbouwkantoren genieten, slechts zeer geringe enregistremtnts en hypothecaire onkosten te betalen. De leeningakten mogen opgemaakt worden door den notaris door den ontlee- ner zeiven aangewezen. Voor verdere inlichtingen zich te be vragen bij den heer Fred. Vergauwen, advokaat en schrijver van den Landbou- wersbond van Oost-Vlaanderen, die telker Vrijdag tusschen 10 en 12 ure in het Landbouwershuis, Gouden Leeuwplaats, Gent, te spreken is. 4*4 IN FRANKRIJK, schrijft de Gazet van Antwerpen, dat or.ze blauwe zw.-.t- sers dreigen te zullen navolgen, wordt thans het Protestantismus ondersteund en bevoordeeld ten nadeele der catholieke instellingen.'t Is zelfs een bijzonder geval, ons medegedeeld door een Fransche ver bannen kloosterlinge, dat ons dc pen deed vatten om deze regelen te schrijven. c Wat verandering, zuchtte de vrome ziel, sedert 18 maand, in ons klooster Onze kostschool te Nemours, bij Fontai- nebleau, werd herschapen in een prote- stantsch gesticht. Overal las ik opschriften als Evangelische preek, Zondag Protestantsche school.... Protestantsche avondschool voor jongens... meisjes... it Onze schoone kapel slaat ledig geen altaar, geene heiligenbeelden meer, geen kruisweg, noch biechtstoel, maar de kan sel alleen, voor 't lezen des Bijbels En de catholieken, oude vrienden, vertelden de heiligschenderij, met tranen en zuchten, terwijl ik dacht aan den moed en de fierheid der Belgische catholieken, die ons gastvrijheid schonken. Neen, de Franschtn van onzen tijd zijn de zonen noch van Clovis die uitriep a Acht ware ik met mijn soldaten te Jerusalem ge weest, men hadde Jesus Christus niet gekruisigd n noch van de kruisvaarders, die op vreemden grond Jesus' graf gingen veroveren. Thans laten de Fransche catholieken zich verwurgen in hun eigen land, als schapen, welke zelfs niet blaten durven. E11 't ergste van al, men biedt geld aan de arme catholieken om hunne kinderen te laten doopen door de dominees. En zij aanvaarden niet Eilaas, vele reds aanvaardden vijftig frank voor eenen doop 't Valt niet te loochenen dat de vrij metselarij het Protestantismus aanwendt om het Catholicismus nog meer te ver zwakken, Arme vaderland En de brave dienares Gods valt aan 't weenen. Ik troost haar zooveel ik kan, wel besloten het gevaar waarmede 't Pro testantismus nift alleen Frankrijk maar ook België bedreigt, openbaar te maken. 4*4 HOPKWESTIE. Het comiteit der Federatie van de handels- en nijver heid- Vereenigingen van België hield Zon- Voor de twintigste maal misschien vertelde hij de groote gebeurtenis van dien avond. Gij kunt mij gelooven als gij wilt, Keremblas, zeide hij. die Imbert de Pres- me, gij weet wel Imbert ik mag dood arm worden als hij niet tien duizend pond van lord Sturm gewonnen heeft I Welken uitweg gingt gij mij voor stelen, Carral vroeg Xavier, onverschil ligheid veinzende. Gij wilt immers niet meer I meen de Carral. Neen, dat is zoo,... maar ik ben er toch nieuwsgierig naar. Arme jongen prevelde de mulat. Hij nam Xavier ter zijde en fluisterde met een geheimzinnig voorkomen Ik ben een speler ik heb het u nooit bekend maar ik ben een speler, verstaat gij, Xavier Daarom wil ik niet dat gij een speler zult worden, want het is een vreeselijke en doodende hartstocht. Het was onmogelijk zich in de oprecht heid zijner woorden te vergissen. Carral sprak de waarheid. Terwijl hij van het spel sprak, trilde zijne gevoelige snaar geweldig. Hij was welsprekend, overredend. Maar gij zult een enkelen kear spelen hervatte hij, een enkelen keer, daarin stem ik toe, omdat men de eerste maal dat men speelt altijd wint.... Val mij niet dag jl, eene vergadering te Bergen onder voorzitterschap van M. Canon-Legrand. Hit comiteit aanhoorde een vertoog over Hopkwestie door M. Pieter Grosfils, biouwer te Bruss 1 Een potest zal naar de Kamers gezonden worden tegen het wetsontwerp door de catholieke Volksver tegenwoordigers van Aalst aangeboden, 't welk een inkomrecht van 25 franks per 100 kilogr. voorstelt. 't Zijn dus de liberalen die stokken in de wielen steken. Hopplanters onthoudt het goed 4 4 Groene I*ie is altijd aan 't zeeveren dat de armoede hier te Aalst de muren oploopt. Wat moet het dan zijn te Diest, eene stad tot over twee jaren en gedurende vijftig jaren door liberalen bestuurd. Hier te Aalst met eene bevolking van 32 duizend inwoners genieten 353 huis gezinnen een vastenondeistand cn 174 die tijdelijk geholpen worden, dus te samen 527. Te Diesf met eene bevolking van on geveer 10 duizend inwoners, dus nog het derde niet van Aalst, worden er, volgens verklaring van den liberalen schepen, Kennes 500 huishoudens ondersteund waarvan i5o 200 in geld. Bovendienen worden er nog door de Hospiciën 260 in geld, kolen, kleeren enz. geholpen. Wat zou Groene Pie daar van zeggen?. Wat geluk niet waar van dooi liberalen bestierd te worden 1 4 De Catholieke partij bestuurt ons land sedert 1884 Geen dag is voorbijgegaan, zonder dat liberalen en socialisten schreeuwden, dat de vrijheid in België was vernietigd. Vooral in den laataten tijd werd deze vrijmetselaarsleugen met eene hardnek kige kwade trouw uitgebuit. Welnu, de liberale Journal de Mons, in zijn nummer van Zaterdag 25 Nov. 11. toegevende aan eene laatste opflikkering van eene uitdoovende eerlijkheid, schrijft België is geen Rusland. Het rijk van den Tsar bezat geene enkele vrijheid, wij bezitten alle vrijheden. Bij zulke bekentenis zijn noch uitleg gingen, noch overwegingen noodig. Van Achterdenbosch kan daar nu een puntje aan zuigen. 4*4 DE HAAN. Een goede haan moet dikwijls en schoon kraaien. En waarom De haan die best en meest kraaii is ook die welke best geschikt is om den grootsten troep hennen aan te voeren. In Vlaanderen en in het Walen land zijn wedstrijden van hanenge kraai altijd zeer in de gunst geweest. Het gekraai wördt op vier verschillige manieren beoordeeld. Duur van het gekraai en aangename klank. De kampioen van die soort is de haan van Elberfdd, ook de Bergsche kraaier genoemd. Hij is tamelijk ver spreid in de Rijnprovinciën. Daar houd men meest rekening van den duur van het gekraai. Als de Bergsche haan ten einde zijn koekeloerekoe gekomen is, gaat in de rede, haal de schouders niet op, wat ik u daar zeg is een feit men wint altoos. Luister gij zult niet in een salon spelen, dat zou u uw goeden naam kun nen kosten. Het zal zelfs niet in een pu bliek speelhuis wezen men zou er u kunnen zien en men zou u bekladden. Ik ken eene geheime speelclub... Een speelhol merkte Xavier met afkeer aan. Wat doet het woord ter zake Er komen daar soms voorname personen, maar men is overeengekomen er elkander niet te kennen, dat is de hoofdzaak. Ik zal er nooit toe kunnen besluiten begon Xavier.. Maar de verwijderde stem van Alfred Lefebvrc des Vallées bracht hem deze verleidelijke woorden over De drommel hale mij als hij geen tien duizend pond gewonnen heeft. Ik zal gaan, zeide Xavier, ik zal morgen gaan. Wij zullen samen gaan, hernam dc mulat, met moeite een zegevierenden glimlach verbergende. De gasten begonnen zich langzamer hand te verwijderen. Ook Xavier en Car ral maakten zich gereed om heen tc gaan. Op het oogenblik dat zij de balzaal ver lieten, reikte de heer de Rumbrye, hen bij toeval ontmoetende, aan Xavier de hand met de woorden hij eene heele gamme op, zoo hoog moge lijk, en daalt dan weer zoo laag als hij kan. Heeft dat heerlijk gekraai invloed op de voortbrengst van eieren Wie zal het zeggen Zeker nogtans is het dat de hennen van Elberfeld gekend zijn ala goede legsters. De Spaansche hen die men veel in Hol land vindt is ook eene zeer goede legster en komt voort van de hen van Elberfeld. De beste hanen van al zijn die van de legkiekens die men in Vlaanderen de Brakelsche, en in Antwerpen en Lim burg.de Kempische hen heet. Die worden geoordeeld naar het aantal slagen in een uur. Dan zijn er ook nog wedstrijden die beoordeeld worden naar den ouderdom van den kraaier. En eindelijk heeft mtn dan, voorna melijk bij de walen, de kampstrijden tusschen hanen van de kleinste Rassen. De Walen zijn overtuigd dat het gekraai een wonderbaren invloed heeft op de voortbrengst der eieren. De gebaarde dwerghaan van Antwerpen is de kampioen der kraaiers. De dwerghen is ook eene uitmuntende legster en hare eieren zijn verrassend groot als men ze vergelijkt met die van grootere rassen. De beste hennen welke men in Belgie vindt blijven echter de groote Mechel- sche reuzenhen en de reeds genoemde Brakelsche hen. 4*4 Gemeenteraden. Te Laeken en te St-Joos-ten-Noode werden raadsleden die van de lijst der kiezers voor den Goe- denmannenraad zijn afgeschrabt van hun ambt vervallen verklaard omdat zij de noodige voorwaarden niet meer vervullen en dus geen deel meer kunnen uitmaken van den Gemeenteraad. In Brabant oordeelt men er dus anders over dan in Oost-Vlaanderen. Waren MM. De Wael, Nys en Ver- bestel Gemeenteraadsleden te Laeken of te St-Joos-ten-Noode't zou reeds Adieu mijn meuzelaar zijn met draaitje en al. 4% KLOKKE ROELAND van 26 Novemb. II. is ons te laat in handen ge komen om er over acht dagen van te ge wagen. Uit het antwoord van Dirk aan de aoogezegde Vrije Klok knippen wij Neen, confrater zoek geene koorden b in het huis van den gehangene. Die politieke geldhuwelijken heb- ii ben aan de christene democratie meer kwaad gedaan, dan al hare tegenstre- k vers haar in tien jaar tijds kunnen be- b rokkenen. De overtuiging van de groene helden berust dus in het min of meer grooter ge tal goudstukken dat men er voor aanbiedt. Zij hebben meermaals hun groen zieltje aan den meestbiedende verschachert I... En Dirk moet van wanten weten want hij ook heeft in den kousenwinkel ge woond 4*4 Connlntalie.Groene Pie schreef Zondag in 't Land van Ablst en herhaalt het in De Werkman van Vrijdag volgende Wij vertrekken deze week naar bui ten, om van de laatste schoone dagen te genieten. Ik hoop, mijn jonge vriend, dat wij het genoegen zullen hebben u te zien. Deze geheel toevallige ontmoeting moest een groote rol in Xavier' s lot spe len. De dag begon aan te breken. In de straat strekte zich nog eene lange reeks rijtuigen langs de huizen uit. De onge duldige paarden bricschten de half sla pende koetsiers trokken de wit gepoe derde pruiken dieper over hunne ooren. Het hotel Rumbrye vertoonde niet meer hetzelfde vroolijke voorkomen, dat wij eenige hoofdstukken vroeger gepoogd hebben te beschrijven. Het ruime gebouw verhief zich nu donker en somber tegen den licht wordende achtergrond des he mels. De lichten verbleekten, de hooge ramen wierpen noch slechts door hunne gesloten gordijnen eer. vaal schijnsel naar buiten. De in hare csortiesgewikkelde dames die achtereenvolgens de treden van het bordes afklommen, verborgen hare ver moeide en vaal bleeke gezichten in de zij de van hare kappen, als schaamden zij zich voor den aanbrekenden dag. (Wordt voortgezet(.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1