VERLICHTING KERSTBOOM. De Denderbode ZondagTust. T O M B O L A De volgende brief w e r d Voordracht. Vriend FRITZ Sint-Martinuskerk. AELST. Allerhande nieuws. Als een Pastoor of Onderpastoor ge- weldig tegen de Democratie werkt en loopt, ge moet niet vragen wie hij is Het is ofwel een Priester van kortzichtig verstand die niets weet van de sociale kwestie, ofwel een trotsch gemoed dat de rijke menschen wilt vleien, ofwel n een Priester die zich ongelukkig vergeet in den drank, ofwel een oude kalant van Sint-Jans ten Deo Geleerde en godvruchtige Priesters zal men nooit in 't gareel zien liggen van 't oud weg- stervende en volkshatende conserva- tismus. Dus al deEE. HH. Pastoors en Onder pastoors die niet willen dansen lijk Pila- tus Daens, baas Fonteyne, Groene Pie, Smid Lambrecht, Leeuwke Plancquaert, enz. schuifelen zijn van kortzichtig verstand, domkoppen,schuimloopers, dronkaards, ontsnapten uit Sint Jan van God... En priesters Daens en Fonteyne alleen zijn geleerd en godvruchtig... Is het beleedigend en lasterlijk genoeg? Maar kom, kom, hebben wij liever me delijden mei hem voorzeker is hij weer eens geweldig van 't zeal aangedaan Lastertrukken. Honderden, duizende keeren heeft de catholieke druk pers er op gewezen hoe de vijanden van Kerk en Priesters zorgvuldig vermijden in hunne beschuldigingen namen te noe men. De pastoor K. heeft dit gedaan te X..., de pater Y. heeft te Z. dat uitge meten. Voorde lezers die opzulken kost Verlekkerd zijn is dat voldoende. Het schijnt dat er toch zijn die zich daarmede niet vergenoegen, want de vrij metselaars zijn op zoek naar iets anders, om hunne kalanten te bevredigen. Alzoo heeft een logeblad van Parijs dezer dagen aangekondigd dat het een gebed had ontdekt waarin duidelijk de listigheid des Priesters en de domheid der kweze laars uitstraalden. En om niet verdacht te worden van beschuldiging zonder be wijs, voegde het blad erbij, dat dit n gebed onder de oogen was gebracht van den Aartsbisschop van Dairèze en met volle handen verspreid te Saint- Elloff. Dat was doorslaande. Doch, de Univers zegt daarop Ontroerd door de onthullingen hebben wij naarstig gezocht in den Dictionnaire des Communes naar de plaats te Saint- Elloff heet. Zij is onvindbaar. Met dezelfde zorg hebben wij de lijst der Aartsbisdommen en Bisdommen, der apostolische Vikariaten en Prefekturen van de geheele wereld geraadpleegd. De zetel van Dairèze was volkomen on vindbaar. Dat belet niet dat Dairèze en Saint ElloÉf de ronde doen van de vrijmetse- loar?drukp« rs en dat zonder het minste gevaar voor rechterlijke vervolging. Die maatregel van voorzichtigheid ware zeer goed voor den Petit Blew, le Pbuplb en De Vlaamsche Gazet die, voor eens dat zij eenen pater, die in levenden lijve bestaat, van diefstal hebben beschuldigd, er rekening moeten over geven vóór Moe der Justicia, waar hunne schuld zoo klaar blijkt, dat hunne advokaten ver plicht zijn zich te beroepen op de ver zachtende omstandigheden 4 De socialisten en het Vader land. In de Fransche Kamer heeft de socialistische afgevaardigde Sembat eene verklaring afgelegd die duidelijk toont welke gevoelens de socialisten bezielen. Hij trachtte te bewijzen dat de werk man, ongelukkig in zijn eigen land, geen begrip kan hebben van vaderlandsliefde. Hij haalde het voorbeeld aan der werk lieden van Longwy die, volgens hem, het bitterste te lijden hadden van hunr.e pa troons en van de ministers. Daarop onder brak hem M. Ribot, zeggende Maar, indien dat nu alles waar was, is dat eene reden om toe te laten dat men de soldateu ophitste tot het vermoorden der officieren JA, antwoordde Sembat ja inge val de officieren zouden bevelen op de werkstakers te schieten, keur ik die raad geving goed; het zou de straf der moor denaars zijn Daar onze Belgische socialisten dage lijks beweren dat er tusschen hen eene internationale solidariteit of gezamenlijke verantwoordelijkheid bestaat, zouden wij kunnen zeggen dat de meening van Sem bat ook die van onze roodjes is. Wij willen dat echter niet doen en, vooraleer Vooruit er verantwoordelijk voor te maken, vragen wij hem wat zijne meening is over de woorden van gezel Sembat. In eene middelbare school. Ee"n ""berichtgever van den XX* Siècle deelt aan dat blad de volgende, zeer kenmerkende en stichtende samenspraak mede De bestuurder eener middelbare school ziet den leeraar van godsdienst binnen komen, daags na den woordentwist tus schen MM. Woeste en Beernaert inde Kamer. D* bestuurder. Weiboe gij durf: hier nog komen De leeraar. Waarom niet De bestuurder. Na hetgeen giste ren in du Kamer heeft plaats gehad I (De leeraar van godsdienst heft de schouders op.) De bestuurder. Wel, mijn vriend, uwe partij is zeer ziek De leeraar. Toch niet ziek genoeg om U in de aanstaande kiezing geer.u klopping ta kunnen geven. 7~)r bestuurder (tot eenen leerling). Wij zu.'ltn dat niet laieu gebeuren, niet waar, kanr.*1*®^ En de leerling', gelukkig eens van hc- 2tlfd= gevoelen te fijn als zijn dikbmk.Ke bestuurder, knikt terstond toestemmend. Dat geval - zegt de bet.cblgcver zal wellicht ongeloomjkschynem^t is nochtans volkomen echt. Het kenmerkt goed den politieken drift die zekere amb tenaars, tegen de regeering, bezielt. Die ambtenaars blijven niettemin in bedie ning enmen beschuldigt de catho- lieken van onverdraagzaamheid Een telegram uit Parijs meldt het volgende De gansche wet op de scheiding van Kerk en Staat is door den Franschen Senaat aangenomen met 181 stemmen tegen 102. De combistische linkerzijde stond recht en juichte toe, roepend Leve de repu bliek I De rechterzijde en 't centrum ant woordden met den kreet Leve de vrij heid Onze Belgische liberalen en socialisten zullen er ook aan toejuichen en branden van verlangen om hunne Fransche logie- broers le kunnen navolgen. STAD AALST. Het Gemeentebestuur van de Stad Aalst laat weten dat den 8 Mei 1912 van rechtswege zal eindigen de huidige Con cessie van dc verlichting en de verwar ming door de gaz binst het grondgebied der Stad. Het doet eenen oproep tot de belang hebbenden om vóór 1 April 1906 voor stellen te bekomen betrekkelijk eene nieuwe vergunning van de verlichting hetzij door gaz, hetzij door electriciteit, hetzij door Acetylene. Inlichtingen kunnen gevraagd worden ten Bureele van den Gemeentesecretaris ten Stadhuize te Aalst, 's Maandags en 's Vrijdags van iedere week, van tien uren tot 's middags. Catholieke Werkmanskring. Kerstdag is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote Prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met oprechte dankbaarheid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave Burgerij met dezen Kerstdag wederom onze catholieke werklieden edel moedig zal indachtig zijn. Alle voorwerpen worden met erkentenis aanvaard. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Noterman, Be stuurder van den Kring, aan den heer De Kegel, Secretaris van den Kring of ten lokale Korte Zoutstraat, zelve. Namens het Bestuur De Bestuurder. E. H. Noterman. De Schiijver, Dc Voorzitter, C. De Kegel. Bn Leode Bethune- Alwie voer gansch 't jaar 1906 inschrijft zal ons blad var heden af tot 3i Decem ber kosteloos toegezonden worden u De Denderboürt verschijnt den Woensdag en Zaterdag van elke week. Voor de stad fr. 5.00. Voor den buiten met de Post verzonden twee maal ter week fr. 6.00 een maal ter week des Zondags fr. 4.00. Betaalbaar op voorband. Sedert 25 September 11. is DE DEN DERBODE zijn 57* jaargang ingetre den. Ons programma is altijd vervat ge weest in de volgende woorden Gods dienst, Huisgezin, Eigendom, Vader land, Taal en Vrijheid. Dit programma heeft De Denderbode altijd eerlijk cn moedig in de maat zijner krachten verdedigd. Aan dit programma zal De Denderbode trachten getrouw te blijven. Wij rekenen dus op de ondersteuning onzer partijgenooten Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 10 December. M. Meirschout, Korte Zout straat. Wetielijke besluiten. De gemeente Woubrechtegem is ge machtigd, door tusschenkomst van het Gemeentekrediet, eene leening van frank 14,000 aan te gaan. voor de Scholen en de nieuwe Patro nage op de parochie van O. L. Vrouw, te Mijlbeke. De loting zal plaats hebben op Tweede Kerstdag. Meer dan 5oo prijzen zijn reeds geschonken, waaronder onlangs nog een schoon tafelservies voor ia personen. Het Naaimachien van 220 franken, dienstig in al de huisgezinnen, mag legen eer. zwaarder van 250 frs. verwisseld worden, indien het loi aan eenen kleer maker valt. Ingcsicn dc belangrijkheid en de nood zakelijkheid van het goed werk, zal ieder een het ter herte nemen en zich eenige loten willen verschaffen. Loten zijn te verkrijgen in de Pastorij, in het Klooster der Moorselbaan, en bij de Heeren Meesters Pieyns en De Paepe en bij Mr Frans De Bruyn. Donderdag aan den heer Uitgever van Dendergalm toegestuurd Aalst, 7 December 1905. Heer uitgever van Dendergalm, Uw schrijvelaar zal ongetwijfeld ver wonderd zijn geweest in De Denderbode van Zondag 11. niets meer aan te treffen over de zaak Commerman. Nu, ik hoop dat men zal willen aanne men dat zoo lang een rechterlijk onder zoek niet is gesloten, het betaamt dat de drukpers zich onthoude en bijzonderlijk als de verdachte zich onder macht van 't Gerecht bevindt. Gij drukt in cursief 't volg- tide van mijn schrijven over i Wij vernemen later dat M. Commer- man slechts beschuldigd wordt van onzedelijke feiten en niets meer. En dan laat men met verwondering volgen Slechts van zedenlooze feilen en niets meer Weet uw schrijvelaar dan meer dan het mandaat van arrest vermeldt Het mandaat van arrest spreekt nog- thans van niets anders dan van onzede lijke feilen of aanslag tegen de zeden, gelijk gij het noemen wilt. Of zou uw schrijvelaar wellicht geloof hechten aan 't gene hier, uit politieke be rekening, werd uitgebazuind, namelijk, dat M. Commerman een andere Courtois is, een der medeplichtigen in den diefstal der Koolstraat (Er was daar een lange vos bij, zegde men). En om de zaak nog gruwelijker voor te stellen voegde men er bij dat hij de wacht deed houden door twee.... Ik moet het niet herhalen 't is algemeen geweten... Er is nog meer. Wat liberale politieke haat toch ver zinnen kan tn dat uit loutere berekening. Ziedaar de zeeveraars Men moet met uiterste kwade trouw behept zijn om mij te durven voorstellen als de verdediger van M. Commerman. Wanneer ik de maatregel van le boeien, te knevelen, te bewaken te streng vind, dan blijf ik aan den plicht getrouw der Drukpers opgelegd van den zwakke tegen den machtige te verdedigen. Ik heb dus de handelwijze tegenover M. Commerman le streng gevonden en honderden, zelfs liberalen, denken er over zoo als ik. Men vraagt Wat mag Denderbode beduiden door zijne zinspeling op ver wantschap En ik die nu toch dacht dat hel waar heid was dat de liberalen al 't verstand en kundigheden der wereld in pacht hebben !?l+ Welke ontgoocheling 1... Een oogen blikje... Men schrijft immers verder Is hij (Denderbode) misschien gewoon de verdediging op zich te nemen van alle slach van kerels als deze maar ver- wsntschap zijn met een zijner meesters Zou Commerman of wie ook voor hem min schuldig zijn indien hij een bloedverwant ware van M. Gl-eeraerdts, van M. Eeman of van M.Van de Putte? i) Men zou't haast gaan gelooven Opgelet en ik hoop dat men het zal verstaan Indien M.M. Gheeraerdts, Eeman en Van de Putte, bij ongeluk, en 't gene zij niet zouden kunnen gebeteren, in hunne familiebetrekkingen iemand moesten ont moeten beschuldigd van misdaad en zelfs wanneer het maar een aangetrouwd lid zou zijn, ze zouden toch zooveel verstand toonen, toch zooveel tastzin bezitten, om zich niet naar den koer van 't stadhuis te bege ven en er zich, als een lummt 1, open baarlijk uit politieke berekening, in den val zelfs van een aangetrouwd familielid te verheugen en er aan toejuichen. Heeft men het vast Wie 't schoentje past trekke het maar aan. Men vraagt de liberale heeren te noe- Niet noodig, neen, neen ze worden met den vinger aangewezen. De zeeveraars heb ik hooger aangeduid. Ik eisch, heer uitgever, dat mijn schrij ven worde afgekondigd naar eisch van 't dekreet op de drukpers en gelieve mijne groetenis te aanveerden. C. Van de Putte. Naar wij vernemen, geeft de Congo- leesche en Afrikaansce Vereeniging van het Roode Kruis (Onder-comiteit van Aalst), als laatste feest van dit jaar, eene Voordracht, met lichtbeelden, op 19 De cember, ten schouwburge der Stad. De spreker, advokaat Emiel De Meuse, van het Beroepshof van Brussel, onverschrok ken reiziger cn boeiende redenaar,zal ons onderhouden over u dc kunst van te reizen. Beurtelings zullen de bijzon derste landen van Europa en Afrika voor onze oogen voorbijgaan. Wij meenen insgelijks te mogen bevestigen dat het jaarlijksch Concert, waarvoor van nu af de medewerking van gekende artisten verzekerd is, in de maand Februari, zal plaats hebben. (Medegedeeld). AalslCatholieke Werk- munekrintc.. Zondag 11., was het de 40* algemcene Vergadering der leden. Te dezer gelegenheid zou men ook spreken over de Pensioenkas, en talrijke bestuurders en leden dezer instellingen waren dan ook tegenwoordig. De heer Vincent Diericx, Oudvolksver tegenwoordiger onzes Arrondissements hield eene Voordracht over de voordeelen aan de Pensioenkaseen verbonden en sprak met die eigenaardigende overtui gende welsprekendheid die de aandacht der toehoorders aan zijne lippen boeit. De heer Rom. Moyersoen gaf een kortbondig verslag over de werkzaamheden der Pen sioenkassen en wees op al de moeite welke men zich heeft getroost om den geest van spaarzaamheid bij 't volk te doen doordringen. Het muzikaal en tooneelkundig ge deelte liep goed van stapel. Na het feest lieten zich nog al talrijke leden bij de Pensioenkas Leo XIII in lijven. SCHOUWBURG VAN AALST. LAND VAN RIEM. Vertooning op Zondag 31 December 1905, om 17 urm, met de medewerking van Mej. Bruilandt, Janssens en Dieltjens. comedie in 3 bedrijven raar het Fransch: l'ami Fritz door Crekman-Chatrian. Goddank de tafel is gedekt blijspel in een bedrijf, door Napoleon Destamberg. Prijzen Genummerde fr. 2,00. Beneden fr. 1,50. Boven fr. 1,00. 2e rang fr. o,5o, ten lokale Land van Riem, Nieuwstraat, nr 3, van Zondag 18 December igo5, te verkrijgen. Zondag ro December, Solemniteit van de Onbevlekte OntvangenisOm 9 uren Solemnele Hoogmis om 4 uren aller- plechtigste Lof. VOLLE AFLAAT. Creemboter. Markt van Zaterdag 9 December igo5 143 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 307 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2460 kiiogr. AALST. Een dei werklieden aan de in opbouw zijnde maga lijnen der fir ma De Wolf-Cosyns, is dijnsJag 11., dcor eene vout gevallen ter boogie van 4 me ters. Naar geneeskundige zorgen te heb ben ontvangen, werd hij naar 't hospitaal gevoerd. De verkregene verwondingen leveren geen stervensgevaar op. I» geen onbekende hier. Hetgcm merkweerdig is in het volgende, is dat het geen min of meer waar vertelsel is van eenen onbekende op zulk eene verwijderde afstand wonende, dat alle toezient onmogelijk is, maar wel de rechtzinnige verklaring van iemand van hier. Zulks boezemt vertrouwen in, want dan is het ten minste gemakkelijk er zich zei ven van te overtuigen. M. C. Dezaar, 1, Stoofstraat, te Aalst, zegt ons Sedert zes maanden leed ik zoo aan de Nieren, dat ik maar slechts met groote moeite mijn werk kon verrichten icderen dag stond ik vermoeider op en van onverdraaglijke pijnen ondermijnd. Al de middelen hadden mij geen goi d gedaan, toen men mij de u Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Val keneer, apotheker, aanried. In weinigen tijd werkten ze op eene merkbare wijze in gansch mijnen toestand; die beternis deed niets dan toenemen, zoowel dat ik in minder dan eene week gansch genezen was. Ik verklaar het bovenstaande waar cn veroorloof U het kenbaar te maken. Het gevaar der nierziekte. Nierziekte nadert langzamerhand, verraderlijk en kan jaren lang in het gestel geweest zijn, voordat de zieke de ware oorzaak van zijne ongesteldheden vermoedde. Het kan zijn dat hij hoofdpijn, pijn in de leden, zenuwpijn, jicht, rhumatiek, een zenuw achtig, opgewonden of een zwak, atgemat gevoel, zwakte van het hart, waterzucht, enz., gehad heeft. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn eenig in hun ne soort laat u bijzonder geen namaak sel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3,5o tr. de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50 Coudenbergstraat, Brussel. Wacht u voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 17. Zaterdag namiddag kwam de heer DrVan Nieuwenhove van Lebbeke met paard en rijtuig door de gemeente Wieze gereden. Daar hij uitstak voor een ander rijtuig is t zijne omgekanteld. De heer Van Nieuwenhove werd met geweld op de straatsteenen geworpen en heeft zich erg bezeerd Het rijtuig is erg beschadigd. Men zal zich herinneren dat men in het begin van dezen zomer te Welle ge tracht heeft den sneltrein te doen ontrig- gelen met spoorbalken over dc riggels te leggen. Door 't vochtig weder mislukte die aanslag. Naar het schijnt zou die aanslag diefstal voor doel gehad hebben, tijdens de paniek die zou ontstaan heb ben. Vroeger heeft men hier op de vetmeer- schen eene koe gestolen die men op de weide zelf in stukken gesneden en mede gedaan had. Vroeger heelt men nog eene strooimijt in brand gesloken en in 't huis van dezes eigenaar willen inbreken. Welnu, 't schijnt dat men op 't spoor der misdadigers is, en dit nog door den klap der wijven 1 Men spreekt er hier van. De gendarmen zijn hier gedurig om 't onderzoek voort te zetten. 't Ware te wenschen dat alles klaar kwame. ERONDEGEM. Beeldstorme rij en Kerkhofschennis. Wij hebben reeds hic-rover Donderdag jl. gesproken, doch wij vernamen later wat er wezenlijk gebeurd is. Aan de achterzijde der woning van den heer Burgemeester Van den Eeckhout, hangt een groot Christusbeeld. Daarnevens een beeld van den H. Joannes en van de andere zijde dat der H. The- resia. Onbekende bandieten hebben het beeld van den H. Joannes afgerukt en in stuk geslagen. Vroeger bad men van dit beeld een hand afgeslagen. Daarna zijn de schurken naar 't Kerkhof getrokken en sloegen in den grond of verbrijzelden ver scheidene kruisen op de graven geplaatst. Twee groote kruisen werden aan de kerk deur geplaatst. De garsche parochie is verontweerdigd en iedereen stelt de vraag Wie mogen toch die beeldstormers zijn Een on derzoek is geopend n laat ons hopen dat dc plichtigen zullen ontdekt en voorbeel dig gestraft worden. Delhalze Frères O® LE LION. Occasions exception- nelles. Grand vin chüteau Pichon- Longueville igoo,2e crü classé(estampés) a 2 frs la bout. Chateau Marrin 1900, 2* crü S' Emilion, k fr, i.5o la bout. (1) Zekere Em. De Mol, schilder wer kende in het klooster te Wichelen, is van eene stelling gevallen door 't breken eener plank. De man heeft zich erg bezeerd en is huiswaarts gedragen. Hij wordt ver zot gd door den geneesheer Savoir. Dinsdag avond wilde de 80 jarige Jozef Michiels, die eene kamer bewoont van het huis n° 6 der Kaodelaarstreat, te Brussel, zijn petroollamp aansteken. Hij deed brand ontstaan. Seffens kwamen de grburen op zijne hulpkreten aangesneld. Men bracht de ouderling weg. De pompiers waren ter plaats gekomen en begonnen de reddingswerken. De politie hoorde eensklaps noodkre ten van de mansardekamers van het huis. Daar bevonden zich nog de af jarige vrouw Van Neste, hare kinderen 5,2 jaar en 6 maanden oud op een tweede ka mertje bevond zich de echtgenoote De Bièvre, 48 jaar oud, en hare twee doch ters Catharina en Joanna i3 en 7 jaar. De pompiers konden al deze personen redden. Zij hadden echter reeds erge brandwonden bekomen, In bet hospitaal bezweken weldra Ma rie De Nonne. echtgenoote De Bièvre hare twee dochters Catharina en Joanna en de kleine Ernestina Van Neste. Jozef Michiels verkeert in bedenkelij- ken toestand. Een goed reglement zal binrten kort. worden in toepassing gebracht dat een einde zal stellen aan de willekeurigheden van zekere bedienden, die daarmeê groote profijten wisten te maken. Men zal name lijk het paleis van justicie te Brussel mogen bezoeken, mits een ii.koomtaks van 10 centiemen. De policie van Spa onderzoekt een zonderlingen diefstal. De tribuun van het koersplein was het mikpunt der dieven. Daar verdwenen beurteling- planken van, zoo dat net houten gebouw weldra tot geheele verdwijning veroordeeld scheen. Eindelijk heeft de policie, op loer liggen de den dief afgevangen, een boerke uit den omtrek, die zegde dat hij bezig was een kleinen loer tc spelen. Men heeft op zijn erf een hcelen stapel gestolen planken gevonden. In eene der laatste assisenzaken wees de verdediger op het peil van zede lijkheid, lot 't welk zekere buitenbevol king gedaald was, die wedde op de vrij spraak en de veroordeeling van eenen beschuldigde. Maar wat naam zal men geven aan de zaak, die nu door liet Brusselsche parket wordt onderzocht en waarin een genees heer en zeker soort van beschaafde menschen gemengd zijn. Eene vroedvrouw had zich met dien geneesheer verstaan om de vrouwen, die haar zekere misdadige diensten kwamen vragen, geld af te zetten. De vroedvrouw ontving de klanten in pensioen, de ge neesheer werd na eenige dagen geroepen en verklaarde dat eene operatie noodza kelijk was, die 2 a 3ooo fr. zou kosten. Eene tweede en derde operatie werd aan bevolen en kostte 5 a 10,000 fr. volgens de fortuin der gefopten. Er gebeurde de klanten geen kwaad, doch deze bevonden weldra dat zij bedrogen en bestolen waren en vertrokken, doch durfden geene klacht indienen uit vrees voor schandaal. Het schijnt dat de vroedvrouw aldus jaar in, jaar uit 100,000 fr. won, de ge neesheer wat minder. Dc zaak is nu ein delijk uitgekomen en het parket heeft Maandag avond een bezoek afgelegd ten huize der vroedvrouw. De magistraten vonden er eene zieke vrouw, die volstrekt weigerde haren naam te doen kennen en die naar het gasthuis gebracht is. De vroedvrouw is aangehouden zij wordt tot nu toe enkel beschuldigd van aftrug- gelarij. Dal gebeurt nu in zekere «beschaafde» standen De Gentsche nijverheid heeft Dijns- dag officieel tijdingen gekregen over den volledigen kafoenoogst van 1905 deze bedraagt 10 millioen 167,000 balen, wat een slechte oogst uitmaakt en rijzing in de grondstof doet verwachten. Dat is een groot gevaar voor de Gentsche katoen- tabrieken, waar het getal spiillen sedert 1904 met t5o,ooo vermeerderd is. Het kato-n is dit jaar voordurend gestegen. Het ruwe steeg van 45 cent. tot 75 het pond het gesponnen garen van fr. i,5o per kilo tot fr. 2,i5. Verleden jaar be droeg de oogst i3,5oo,ooo balen dit maakt dit jaar eene vermindering van 2,3oo,000 balen. Men hoeft dus redenen om zich aan een ernstige katoencrisis te verwachten. Alle liefhebber» drinken de fijne oude genever Rigolo. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bekaert, is de fijnste en aangenaamste Kindermoord door eenen vader. Het parket van Oudenaarde onder zoekt eene erge zaak ten laste van eenen persoon, uit eene gemeente nabij Ninove, wiens kind van zes maanden onlangs on verwacht gestorven was. Geruchten onder het volk trokken de aandacht van het Gerecht en het lijkje werd opgegraven en onderzocht. Uit de lijkschouwing zou blijken, dat het kind met eenen stok doodgeslagen werd. En, wat vermoedens op den vader doet vallen, is dat hij dc vluch heeft ge- Hij was dronkend thuis gekomen, had met de vrouw getwist en in eenen aanval van woede had hij het kind dood ge slagen. Als de dorpeling: n hem vinden, wacht hem het zelfde lot. Over de misdaad te Becquevoort zijn nu andere inlichtingen aan den dag gekomen. Het is een moord, zoo gruwe lijk als die van Heerne-Galmaarden, waarmee het parket van Brussel zich reeds sedert maanden onledig houdt. Smolders, een boer. met eene vrouw en acht kinderen, woont of woonde naast den steenweg, die naar Scherpen- heuvel leidt. Rust heerschtte er niet in dat groote huisgezin, maar wel veel ruzie doch niet zco erg, dat men zich aan een drama kon verwachten, als dit welk nu het parket van Leuven bezig houdt. Boer Smolders werd, niet verre van zijn huis doed in het water gevonden. En on der algemeene deelneming zou het lijk Zaterdag begraven worden, toen onver wachts een tegenbevel van het gerecht kwam. Er waren vermoidens van misdaad gs- uit, vermoedens, die bevestigd werden door de gezegden van een der jongere kinderen een min of meer onnoozcl jongs- ke. En, vergezeld van de gendarmerie van Scherpenheuvel, kwam het parket een onderzoek doen. Uit de lijkschouwing scheen te blijken dat de man niet verdronken, maar dood in het water geworpen was. De dood zou aan verwurging toe te schrijven zijn. Ook waren er sporen van slagen op het lichaam zichtbaar. De vrouw en eene der dochters werden na eene eerste ondervraging aangehou den. Een der zonen, Emiel genaamd, was het huis ontvlucht en vruchteloos werd bij overal opgezocht. Het is een gewezen soldaat, 24 jaar oud, die reeds vroeger werd veroordeeld voor mishandelingen op zijnen vader. diet onnoozele jongske dat de zaak uit bracht, werd door eene vlaag van vallen de ziekte aangetast, toen de gendarmen verschenen en men heeft het naar Leuven in een Weldadigheidsgesticht moeten brengen om het te verzorgen. Twee andere zonen, die in Holland verblijven, zijn nu teruggekeerd om de hoeve te verzorgen. Men begrijpt dat de misdaad, over wel ker bijzonderheden men nog niets weet, niet weinig opschudding in de streek maakt. Dinsdag nacht is een paard gestolen bij den voerman Van Lancker. te Eecke. Men deukt dat de diefts gepleegd werd door dezelfde kerels die te Huisse een paard poogden te stelen. Woensdag namiddag kwamen twee verhuiswagens achtereen in het smalste gedeelte der Nieuwstraat te St-Nicolaas gereden; Marie Suy, 18 jaar, sigaar maakster, werd dcor het achterste wiel van een der verhuiswagens ten gronde gewoipen, met hst ongelukkig gevolg dat haar arm gebroken werd. Men leidde het meisje in eene herberg, waar een dokter den arm heeft ineengezet. Zij werd dan naar huis geleid. Het ware noodig dat de stad die straat, welke rechtstreeks op de markt uitkomt, deed verbreeden, om verdere ongelukken te vermijden want het is er gedurig een gedrang van de rijtuigen. Zondag 3 December, waren de ge- naamden Jan Van Remoortere en Lieven Oudenaerdt, beiden wonende te St-Jan- Steen (Holland), per rijwiel r.aar St-Niko- laas jaarmarkt gereden. Bij net huiswaarts keeren, gekomen te Kemseke, wijk den Strooper, is Oudenaerdt in een putje ge reden, waar een boom uitgedaan was. Van Remoortere, die de voorste was, was reeds meer dan 1/4 uur ver, eer hij wist dat hij zijnen gezel miste hij keerde dan terug, doch de heeren Van Gelder en Frans De Schryver, wonende te Kemseke- Tromp, hadden Oudenaert reeds gevon den, die levenloos op den grond uitge strekt lag. Doktor Temmerman, van Kemseke, in allerhaust geroepen, kon enkel den dood vaststellen. Hierna is het lijk bij de moeder.de weduwe Oudenaerdt overgebracht. De droefheid is groot, want het slachtoffer was zeer oppassend en slechts 18 jaar oud. Indien m«n de pulten dadelijk vulde na het uitdoen der boomen, zou men zul ke ongelukken niet tc betreuren hebben. Bijna overal laat men de putten zeer lang open liggen. Dame» en Juffers die van tijd tot tijd een pilleken Depratere nemen zuh len altijd een zuivere gelaatskleur hebben en moeten noch de maandstonden noch het keeren der jaren vreezen. i,5o fr. de groote doos bij den apothe ker Depratere, te Oostende, die 111 de provincie verzendt op aanvraag Ook te Aalst, bij de apothekers De Valkeneer en Callbbaut. H I parket is naar Thollembeek ge- wees;, om onderzoek te doen ter plaatse van het drama, dat in het gehucht Oetin- gen het leven aan den koster kostte, op den avond van het St-Ceciliafeest. De verdachte blijft, ondanks de overtuigend-

De Denderbode | 1905 | | pagina 2