iU s Donderdag 14 December DM15 5oeutieiiK ii per nummer 57ste Jaar 5801 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad se 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. «pi r "*»S- VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Rechtuit gesproken HET GEHEIM KLOOSTERS. TOMBOLA EEN EN ANDER. DE DENDERBOÜE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vcor ze? maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschiyving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, en in alle Postkantoren des Lands. N' Korte Zoutstraat, N' 31, - ClIIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen hij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijd .g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v. n dit blad. AALST, i3 DECEMBER igo5 't Is algemeen gekend dat de roode volksvertegenwoordigers door Le Peu ple op de duimen werden geklopt, omdat zij zich ter Volkskamer te bezadigd gedroegen toen het afsterven van Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen werd meé- gedeeld. Niet alleen Le Peuple maar ook het roode Journal de Charleroi keurt de houding zijner vrienden af er. schrijft Wij zien zelfs socialisten eene politiek van beleefdheid aannemen die slechts hun verzet verslappen kan en den lever i n hunner partijgenooten verkoelen. En zeggen dat men aan de Volkskamer een n rouwbetoog voor den Graaf van Vlaan- deren heeft kunnen opleggen, zonder dat zich een enkel woord van protest heeft laten hooren, zooals onze vriend Emiel Royer het in Le Peuple deed opmerken 1 Nu,aan 't adres van dezen die beweren dat het voor de socialisten geraadzaam was, met het oog op het aanst. samengaan van liberalen en socialisten, zich beza digd te toonen, voegt het roode orgaan erbij Men gaat ons toeroepen Dat zou er nog aan ontbreken. Wanneer de hoop eener omverwerping der catholie- ken, 't welk volgens uwe bekentenis eene zaak van belang is, zeer zwak, of ten minste ver van zeker is, wanneer aller samenhang noodig is om eene kaï.s van lukken te hebben, wilt gij de wanorde in onze rangen brengen en ons met het koningdom overhoop brengen. Daarop antwoorden wij, zegt Le Journal de Charleroi Zoo gij de socialisten tot bondgenoot wilt.ver- bindt gij u tevens met de republi- keinen. In die regels is ontegensprekelijk de bekentenis vervat dat de zaken der anti- catholieke cartelisten niet al te best op wieltjes lo ipen, ondanks zekere organen het willen doen geloovtn en daarom meer maals ter week uitbazuinen dat de val der catholieke Regeering nakende is. Ook is het een advies aan de liberalen dat zij de socialisten, maar te nemen zijn zooals ze in den grond zijn, i. a. w,, als republi keinen en collectivisten, als vijanden van Koningdom en Vorstenhuis. En onze liberalen gebaren van niets, zij handelen of ze geen oogen.geen ooren 87* Vervolg. De Engelsche dame kwam, ver volgde Mevr. Ferron. Ik ontmoette haar niet, want zij bleef in het hotel, en zij ging den volgenden dag op reis, met mijn echtgenoot en... dat monster. Die geheele zaak was dus geen vertelsel, denkt gij niet vroeg dc heer Brussel. Zeker niet, antwoordde Mevrouw Ferron. Zij zijn werkelijk de grootste zij- defabtieken gaan bezoeken. Brusel dacht na. Waarom zou dat niet waar kunnen zijn I Sint-Alba behoeft slechts een persoon te vreezen, en dat is de heer Duvivier, dien hij, zooals hij vermoed, uit den weg gebleven is. Daar op heeft hij blijkbaar getracht tijd te winnen, door de naaste familiebetrekkin gen van de vermoorde vrouw gerust te stellen, en wat was natuurlijker den dat hij het een of ander middeltje zou uit denken, om in hunne nabijheid te blijven en er yooi te waken, dat zij geen kennis hebben ze zijn stom als karpers.... Waarom Omdat ze vreezen de zoo verlangde samenwerking in gevaar te brengen. Maar als ze denken dat 't volk dat niet bemerkt, ze zijn er wel meê Ge zult ze zien vliegen I Onze voorouders hadden een eigenaar dig spreekwoord De staf schut goed. Zij wilden zeggen, dat een klooster een zegen was voor heel de omstreek. De monniken maakten de moerassen droog, ontgonnen dorre streken en voerden nieuwe teelten in. In de kloosters woonden heelmeesters, die de zieken verpleegden, en onderwij zers, die de kinderen opvoedden Ja, de staf schut goed. De groote verstanden onzer dagen slaan eenen anderen toon aan Wat behoeft de godsdienst die tal- i) looze kloosters, vervult met vreemde- lingen, enkel belust op rijkdommen en heerschappij De godsdienst zou, streng genomen, voortbestaan zonder kloosters en klooster lingen maar vermits de H. Kerk de per soonlijke vrijheid van eiken mensch eer biedigt, ja, zelfs steeds verdedigt tegen allerlei dwingelanden, belet 2ij nimmer, dat uitgelezen zielen de wereld ontvluch ten, om te zamen God te loven, onder het ontginnen van bosschen en heidegron den, het onderwijzen der jeugd, het op sporen des verledens, het lenigen der aardsche rampen. Welke lieden lasteren en bulderen tegen de kloosters Niet zij, die wonen in de schaduwe van het kruis, dat deze oorden van vrede beheerscht, maar mannen, die een doodelijken haat zwoeren aan onbe kenden, voor welke zij vluchten met grooteren schrik dan voor wilde dieren. Het valt te betwijfelen of de kloosters talloos zijn. In Frankrijk zijn ze thans gemakkelijk om tellen. In menige landen zijn zij streng bepaald. In België, land van vrijheid bij uitnemendheid, vindt men er betrekkelijk veel, maar veel min der dan slechte kroegen, schouwburgen, cafés-chantants en en ontuchthuizen. L. Veuillot bemerkte terecht.dat de vroegere ovcrvolheid van Frankrijk met monniken heeft plaats gemaakt voor eene ruimere overvolheid van dieven en soldaten. Kloosters kosten aan den Staat geen duit welnu, zij schenken overvloedig zouden krijgen door de dagbladen of iets ar.ders, van hetgeen te Sandbank was voorgevallen. Zijn talent, om ondernemingen op touw te zetten, en zijne groote kennis van den zijdehandel, maakten het gemakkelijk voor hem om een plan te beramen. Maar wat beduide de tegenwoordigheid van Mevr. Sint-Alba Natuurlijk wenschtehij haar in zijne nabijheid te hebben, om haar te onttrekken aan het geheime toe zicht der politie. M. Brusel vermoedde, dat hij de handelwijze van M. Sint-Alba geheel kon doorgronden. Maar al redeneerende, werd hij plot seling getroffen door een nieuw denk beeld Hebt gij, noch uw echtgenoot, in de Fransche gazetten iets gelezen van den moord te Sandbank vroeg hij. Wij lezen niet veel, antwoordde Mevrouw Ferron, en Alcide had het bo vendien te druk met de regeling der zaken van mijn vader, om nog voor iets anders tijd te vinden. Dat lost het raadsel op, merkte M. Hunter op, want indien uw oog gevallen is op de zeer uitvoerige beschrijving van het lijk, die op mijn aandrang in de Fran sche bladen werd geplaatst, dan zou uwe achterdocht zeker zijn opgewekt. De naam van uwe zuster zou reeds voldoende geweest zijn. 't Was alsof er een noodlot op rustte, zegde Mevr. Ferron. M. Roquette, de van hunne goederen aan de noodlijden den zij worden gezegend en gedankt door alle rechtschapen lieden, terwijl de nieuwerwetsche kloosters, de gevange nissen en kazernen, proppensvol bezet met nieuwsoortige ongehuwden, milliar- den kosten aan het publiek. De abdijen maakten een nuttiger gebruik van hunne goederen dan de rijkaards, die ze hebben vervangen. 11 Wie oordeelde zoo De staatsman Thiers die, evenals Taine, weet wat hij bevestigt. Onze grootvader bewoonde een steedje, gezegend met eene abdij. Vóór de Fransche Revolutie, verhaalde hij, was er geen armoede drie uren in den omtrek. De abdijheeren waren de Voor zienigheid der streek. Ze bezaten uitge strekte weiden en landouwen maar wonder mocht hetschijnen.dat die paters schielijk blind werden of hunne kap over het hoofd trokken, telkens dat een boer- ken zijne kar of zijnen kruiwagen laadde met kloostervruchten. Daarbij vond men steeds bij hen artsenij, melk, wijn en soms geld te leen. De erkentenis was gewoonlijk van eeuwigen duur. Dat was de goede tijd En zoo kwam grootvaders besluit over een met dat van... Thiers en Taine Ehwel mcnschen, die ook al eens klaagt over de tallooze kloosters, al ware het maar uit ontzag voor den eenen of anderen gepatenteerden volksvriend, ver gelijkt den huidigen met den verleden toestand in een woord, geitenboerkens van La Hulpe, arme visschers van Wen- duyne, 16 uren-wroeters van Vooruit, waagt eens de kans bij uwe volksmin- nende heeren en meesters, en laat ons vernemen met welke vracht gij zijt huis waarts gekeerd. Vervuld met vreemdelingen. Neen, vervuld met onze vrienden, broeders, kennissen, studiemakkers, echte Vlaam- sche harten, warme vaderlanders, be kwaam heldendaden te verrichten, ter eere van God, voor het heil des lands en hunne geteisterde medeburgers. De H. Kerk, die algemeen is of catho- liek, verbiedt niet, dat vreemde klooster lingen hunnen intrek nemen bij hunne broeders eener andere nationaliteit. Maakt men daar een geheim van Geenszins, de namen der vreemde kloosterlingen worden aanstonds bij den burgerlijken stand op gegeven, en er is maar één viijzinnige magistraat in België, die zulks niet weet: Jan Van Rijswijck, burgemeester van Antwerpen. Tafelspringers, die zuchten onder kar- reiziger, die den ellendeling te Londer. ontmoette en die de dagbladen wel gele zen zou hebben, is toevallig op reis in Spanje. Onder deze omstandigheden mogen wij het nog een wonder noemen, zegde Brusel, dat wij zoo spoedig achter de waarheid gekomen zijn. Maar nu moeten wij den man te pakken krijgen. Wanneer verwacht gij hem terug mevrouw Ik weet er niets van, antwoordde Mevrouw Ferron, maar het zal nog wel eenige dagen aanloopen, Alcide zal het mij wel schrijven. In ieder geval, zegde M. Brusel, zullen wij tijd in overvloed hebben, om een nieuw bevel tot aanhouding te ver krijgen. Ik zal er zoo spoedig mogelijk zorg voordragen. In den tijd, dien ons nog overblijtt, moeten wij een plan be ramen en wachten. Ik zie niet in dat wij iets anders kunnen doen. Vóór alles, mevrouw, raadde M. Hunter, vóór alles, moet gij dit bezoek geheim houden, evenals de verschrikke lijke ontdekking, die gij gedaan hebt. Zelfs uw echtgenoot mag er niet het min ste van hooren, voor zijn terugkomst. Gij kunt op mij vertrouwen, mom pelde Mev. Ferron. Ik hield te veel van Madeleine om er niet naar te verlangen, dat zij gewroken wordt O, waarom is zij ook getrouwd met dat monster Onze arme vader was er altijd tegen en gaf slechts zijne toestemming na Madaleine's revrachten privilegiën en finantiegehei- men, schreeuwen dat de kloosters holen zijn van onnoembare euvels... maar geen slecht huis wordt bespied als een klooster, in geen woning is men minder vrij de logee-asten, immers, zonden meermaals slimme, valsche novicen, die, na hunne wegzending om gebrek aan roeping, niets wisten te vertellen dan dat de paters HEILIGE MENSCHEN ZIJN. Enkel belust op rijkdommen en heerschappij. Niet zoo driftig toch als menige roode en blauwe kopstukken, als de hclsche vrijmetselarij. Nocit verklaarde de rijkste er. machtigste abt wat een groot meester.-. zegde: Willen wij onze plan nen zien gelukken, namelijk, verlangen wij de heerschappij over den aardbodem, eiwel wij moeten alhs in het. werk stel len om de jeugd, het vrouwvolk, tot de priesters toe, als het kan, te bederven door alle slag van zinnelijkheden en wulpsche vermaken. Zonder het bederf der zeden, zullen wij nooit de bovenhand krijgen. Onthoud die woorden, lezer, en wees op uwe hoede, ook in tijden van kiezing voor de Scholen en de nieuwe Patro nage op de parochie van O. L. Vrouw, te Mijlbeke. De loting zal plaats hebben op Tweede Kerstdag. Meer dan 5oo prijzen zijn reeds geschonken, waaronder onlangs nog een schoon tafelservies voor 12 personen. Het Naaimachien van 220 franken, dienstig in al de huisgezinnen, mag tegen een zwaarder van 250 frs. verwisseld worden, indien het lot aan eenen kleer maker valt. Ingezien dc belangrijkheid en de nood zakelijkheid van het goed werk, zal ieder een het ter herte nemen en zich eenige loten willen verschaffen. Loten zijn te verkrijgen in de Pastorij, in het Klooster der Moorselbaan, en bij de Heeren Meesters Pieyns en De Faepe t*. bij Mr Frans De Bruyn. Socialistencongres. Een congres van de Vlaamsche socialistische groep zal plaats hebben in het Maison du Peu ple, te Brussel. Men zal er handelen over de inrichting der propagande in de Vlaamsche gewesten. herhaalde smeekbeden. Waarom verzette hij zich niet met meer kracht. Hij ver moedde niet, dat zijne toestemming haar doodvonnis zou worden I Zooals Brusel terecht had opgemerkt, was er niets anders te doen dan te wach ten. De drie vrienden betrokken kamers in eer. hotel en hielden zich zoo kalm mo gelijk. Mev. Ferron had Brusel de drie bewuste brieven ter hand gesteld. De stukken, die de schuld van Sint-Alba on twijfelbaar vaststelden, waren natuurlijk van onberekenbare weerde. Brusel durfde ze dan ook zelfs niet aan de post toever trouwen, maar hield ze bij zich en ver zond slechts de afschriften aan zijn chef, M. Norfolk, en aan de justicie te Sand bank. Hij had natuurlijk niet nagelaten, Mevr. Ferron herhaaldelijk de noodzake lijkheid om het diepste stilzwijgen te bewaren onder het oog te brengen. Dit bleek echter niet noodig te zijn. Mevr. Ferron hield trouw haar woord zij ver telde niemand iets en deed, alsof er niets gebeurd was. De winkel op de markt tegenover de kerk werd eiken morgen op den gewonen tijd geopend en geen der vertrouwste klanten, ja, zelfs geen van de jufvrouwen, die in den winkel bedienden, konden aan de eigenares niet de minste verandering bespeuren. Zij verborg de smait over bet vreeselijk uiteinde van hare geliefde zuster in haar eigen boezem, en geen sterveling in Tours koesterde eenig Nationale liederen. Men weet dat er een wedstrijd was uitgeschreven door het ministerie van binnenlandsche zaken, voor het schrijven van Fransche Vlaam sche teksten van nationale liederen. De jury heeft nu zijn werk voltooid en zal binnen kort zijn verslag inzenden naar den minister, die in laatsten aanleg be slissen moet. Het schijnt dat de uitslag voor de Fransche teksten maar miserabel is, en dat de toe te kennen premies maar weinig in getal zullen zijn. De Vlaamsche wedstrijd daarentegen is opperbest gelukt en al de premies zul len kunnen worden toegekend. Daar zijn er Eene van 5oo fr., diie van 200, vijf van 100 en twintig van 5o fr. Waarschijnlijk zal de volledige uitslag nog deze week worden bekend gemaakt. Weg met de priesters I zoo schreeu wen overluid onze huidige godsdienst haters liberalen, socialisten en and re dergelijken. Weg met dat gespuis zeg gen zij, waartoe dient dat volkje. Weg daarmeê 1! En de daad bij het woord voegende, hebben zij reeds in Frankrijk,de klooster lingen en kloosterzusters uit het land gedreven en zijn luidruchtig toegejuicht geworden door onze blauwe en roode grootsprekers. Want ja 1 hier ook droo- men liberalen en socialisten van eens de geestelijken over de grenzen van het land te zetten, indien zij slechts kunnen a m 't bewind komen in 1906. O! wat zouden zij in de handen wrijven, mochten zij eens het geluk smaken al de pastoors bui ten te walsen en van «lat clerikaal gebroed verlost te zijn. Dat is hun droom Hun droom alleen Goddank 1 Tan tijde der Republiek werden al de priesters verjaagd, verdronken of ont hoofd. De zoon vermoorde zijn eigen vader omdat deze geen republikein wilde worden. Hij ging zegevierend zijne u hel dendaad aan de kopstukken bekend maken. En zij klapten in hunne handen en juichten den bloedhond toe Dit werd de wereld zonder priesters. En wat deed Napoleon in die akelige tijdsomstandigheden Zette hij een mach tig leger te been om rust in het land te brengen Neen I één man bracht hij meè van Rome, de Paus, die te Parijs Bonaparte kwam tot keizer kronen. De Paus ontsloet de kerken, en de verminkte priesters die nog overbleven, hieven een machtig Tc Deum - aan om God te bedanken, opdat den ijselijken gecsel die Frankrijk teisterde nu een einde nam. vermoeden omtrent de waarheid. Ook de aanwezigheid der vreemdelingen had tot nu toe de aandacht niet getrokken. Op deze wijze verliepen er verscheidene dagen, De drie vrienden hielden zich be zig met een uitgebreide studie van de merkweerdigheden, die een zoo oude stad als Tours in menigte oplevert. Zij verdre ven daarmeê niet alleen den tijd die hen, gelijk men denken kan, zeer lang be gon te vallen maar volgden tevens den besten weg om de nieuwsgierigheid der leegloopers te ontgaan, waarvoor vooral Brusel zeer bevreesd was. Indien Sint- Alba, zooals te verwachten was, in Tours nog vrienden of kennissen had achterge laten, konden deze hem wellicht on willens en onwetend eene waarschu wing doen toekomen, die het geheele plan van Brusel in duigen zou doen vallen. Van tijd tot lijd zocht hij Mevr. Ferron op, om tc hooren, welke tijdingen zij van haren man had ontvangen. De reizigers hadden Lyon en verscheidene andere hoofdplaatsen van «Jé zijde-industrie be zocht en overal hunne maatregelen geno men, die het grootsche plan van Sint-Alba moesten he vorderen. Ferron's brieven waren zeer kort en toonden duidelijk aan, dat hij geheel van de groote onderneming vervuld was en voor niets anders ooren of gedachten had. Het was hem onmoge lijk te zeggen, wanneer zij terug zouden komen. Zij hadden nog heel veel te doen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1