Zwarte Bedelaar. Zondag 17 December 1903 5centiemen per nummer 37sle Jaar 3802 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Op uwe hoede, Ouders D E Is leenen schande? Over boord Groot Concert Mendelssohn-Bartholdy. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt deu Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 veor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE SUIIM Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3— bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich'te wenden ten bureele vcn dit blad. AALST, i6 DECEMBER tgo5 Wie hoorde nog niet een en ander over den bond der officieele onderwijzers In Maart 11. werd die bond uit den diepen slaap gewekt waarin hij verzonken lag. En M Buis, Oud-burgemeester van Brussel trad als voorzitter op. De officieele onderwijzers besloten, te gelegenheid der Luiksche Tentoonstelling Congres te houden. De heer Minister van Openbaar Onder wijs, de Trooz, werd het eerevoorzitter- schap aangeboden, doch weigerde kort weg en om reden. Bedoeld congres besloot een veldtocht te openen ten voordeele van 't openbaar onderwijs. Voor welk openbaar onderwijs Zij verzwegen het. Maar men moet niet heel klaarziende zijn, om te bestatigen dat er alleen kwestie was van het onzijdig, of liever, goddeloos onderwijs. De officieele of liberale onderwijzers bond heeft zijn veldtocht geopend door een strik te spannen in den welken zij vele onbedachte menschen hopen te vangen. Die strik bestaat in een verzoekschrift ter onderteekening aan alle Belgen aan geboden om den leerplicht in te voeren. Dit verzoekschrift luidt n De ondergeteekenden verzoeken de wetgevende Kamers, zonder uitstel, ovtr te gaan tot de stemming eener wet de ouders verplichtende, hunne kinders it een lager onderwijs te doen geven,hetzij THUIS, hetzij IN EENE SCHOOL NAAR KEUS.» Wat al list in die weinige regelen De ouders zullen verplicht zijn aan hunne kinders een lager onderwijs te ver schaffen THUIS. Hoeveel huisgezinnen zijner wel waar de kinders thuis kunnen onderwezen worden Men moet bemiddeld zijn 't Is de uitzondering. Dus bijna alle kinders zouden moeten ter school gaan. Maar ze zouden mogen de school bij wonen door hunne ouders verkozen. Hierin bestaat de dubbelzinnigheid, de valschheid... De ouritis zouden dus het recht ver krijgen van hunne kinders naar de school te zendtn die ze verkiezer... ais ze be staat Maar dit recht hoeven ze niet meer te verkrijgen, het is hun immers reeds jaren dcoronze Grondwet gewaarborgd. Wil dit zeggen dat de Staat overal scholen zal stichten, die aan aller ver wachting zullen beantwoorden Zal dc Staat overal scholen inrichten voor catholieken, liberalen, socialisten, anarchisten, vrijdenkers, papenvreters, enz «O» 17* vervolg. Het eenige gerucht wat men hoorde, was het hoefgetrappel der paarden in den modder en den meesterachtigen toon der lakeien, die de equipages nepen. Carral en Xavier vonden met groote moeite een vigilante, die hen hotsende naar het plein Saint-Germain-des Prés bracht. Dus gaan wij morgen vroeg Car ral bij hunne tehuiskomst. Wij zullen gaan antwoordde Xavier. VII DE RUE SERVANDONI. Den volgenden dag was het, toen onze beide vrienden ontwaakten, reeds over twaalven. Carral sprong haastig uit zijn bed en begon terstond aan zijn loilet. Xavier toonde zich langzamer hij was eenige uren in een zwaaren afmatten- den slaap verzonken geweest meer dan eens hadden zijne droomen hem in het hotel Rumbrye verplaatst maar tusschen Helena en hem stelde zich altijd het on beduidende gelaat van Alfred Lefebvre des Vallêes, die van tijd tot tijd zijnen jnet fraaie, hagelwitte tanden bezetten- Is het dat wat men \yil Nu, indien hei dat is wat ge wilt waarom het verzwe gen Maar, neen dat is tiet niet wat ge ver langt...Wij hooren het immers de liberale redenaars uitbazuinen en het door de liberale organen herhalen Geen duit voor de cathoiieke scholen De christelijke leering of catechism en het H. Kruis builen de school De officieele school moet onzijdig zijn En die wet zou moeten ZONDER UITSTEL gestemd worden. Waarom vraagt men dat ?- Wel omdat, moesten de catholieken het verplichtend onderwijs met vrijen keus der school invoeren, de liberalen, zoo zij in Mei zegepralen, alle toelagen aan de cathoiieke vrije scholen dadelijk zouden afschaffen en de officieele scholen onzij dig, of liever, goddeloos maken. Al te haastig vangt niets. Uw list is te dwaas... Wat wilt ge anders dan het werk van 't verhoopte liberaal ministerie voorbereiden om het te vergemakkelijken Het vertoogschrift heeft geen ander doel dan aan de liberale redenaars en Organen de gelegenheid verschaffen i m te kunnen uitroepen Zooveel duizenden Belgen vragen onderwezen te worden.. Het land is met ons Door huichelarij hoopt men handteeke- ningen van catholieken te ontfutselen. Cathoiieke Ouders, op uwe hoede I... weigert uwe handteekening en zendt de géusche huichelaars naar de maan Dat leenen eene schande is, is een der vooroordeelen die het meest op het platte land verspreid zijn, schrijft De Land bouw Vele landlieden, inderdaad, beschou wen hunne eer gekrenkt, wanneer zij verplicht zijn geweest t-enc leening aan te g.ian. Wanneer zij tol dit uiterste zijn genoodzaakt, zullen zij dit met alle zorg geheim houden Hebben die landbouwers gelijk Is leenên werkelijk eene schande Om die vragen te beantwoorden, moet men maar gedurende eenige oogenblikken de wereld beschouwen en bestatigen op welke wijze de stoffelijke vooruitgang verwezen lijkt werd. Een der belangrijkste economische fei ten, waarvan de laatste eeuw getuige was, is voorzeker de uil vinding en de uitbrei ding der spoorwegen. Hoe is het mogelijk geweest zoo talrijke spoorweg lijnen tot stand te. brengen Het is aan het crediet dat wij dit te danken hebben. Het zijn capitalislen, die in de nieuwe uitvinding vertrouwen had den, die aan de maatschappijen geld voor geschoten hebben om die grootsche on dernemingen te beginnen. Eene geld leening is de oorsprong ge weest van dit grootsche ontwikkeling der spoorwegen. Zijn d>- meeste groote fabrieken op dezelfde wijze niet ingericht geworden Overal waar de nijverheid zich geves tigd heeft, is het meesttijds toe te schrijven aan het crediet. Het is ook door het crediet dat die talrijke nijverheden behouden worden. De banken, die in de steden bestaan, zijn instellingen dit voor hoofddoel heb ben aan de fabrikanten geld te leenen om hunne zaken voort te zetten. Zijn de nijveraars beschaamd wanneer zij geld ter leenir.g vragen Integendeel. In de Nijverheid en in den Handel is het een eeretitel te mogen zeg gen dat men een groot crediet geniet iri eene bank. Ziedaar voorbeelden die onze landbou wers zouden moeten volgen. Dit wil met zeggen dat men voor alle doel geld moet ontleenen. Een boer die schulden zou maken om zich meubelen, kleederen, en dergelijke voorwerpen aan te schaffen, zal voorzeker slechte zaken doen en allengskens ten "^dergaan. Eene leening mag uitsluitelijk voor een winstgevend doel aangegaan worden. Ziedaar het onderscheid dat onze land lieden beter zouden moeten begrijpen. Wat vestaat men door een winstgevend doel Eenige voorbeelden zullen onze ge dachten vatbaar maken. Een boer bemerkt in het begin van het voorjaar dat hij voeder genoeg zal hebben om eene koe meer te houden maar terzelvertijd bestatigt hij dat in zijne beurs Let geld ontbreekt om het beest te koopen. Gaat hij eene leening aan om de koe te koopen dn- hij noodig heeft, dan zal hij na oen zomer, wel is waar eenige franken intrest betalen, maar hoe groot zal ook zijn profijt niet zijn Een andere landbouwer zaait eenen vochtigen akker, die gedraaineerd zou moeten worden om wel op te brengen. Hier ook, mits eene leening, zal hij zijn doel bereiken en daardoor eene aan zienlijke winst verwezenlijken. Eén derde landbouwer heeft bij een gebuur eenen rosmolen zien werken en de voordeden ervan bcsiatigd. Bezat hij zulk een machien, dan zou hij op het dagloon, dat hij jaarlijks aan werklieden moet betalen, vee! kunnen sparen. Indien hij het geld niet bezit, zal eene leening den aankoop van zulk een werk tuig toelaten. Maar. aangezien dat de landbouw zich in denzelfden toestand niet bevindt als de nijverheid en de handel, moeten de lee ningen door landbouwers aangegaan, aan dezen andere voorwaarden aanbieden dan die door de banken aan nijveraars en handelaars toegestaan. De landbouwverrichtingen leveren mond opendeed om deze betooverende woorden uit te galmen Tien duizend pond sterling Terwijl, Xavier zich kleedde, weifelde hij evenwel nog. Het denkbeeld van een speelhol te bezoeden boezemde hem eener. onoverkomelijken walg in. Van den anderen kant kwam-n dedaags te voren door Carral gebezigde woorden. De eerste maal dat men speelt wint men altijd, hem voor den geest en wekten zijn verlangen op. Ik ga niet meer dan eens zeide hij. tegen zijn geweten de zaak van zijn gril pleitende, Men moet alles leeren kennen Het is eene redeneering. die men dik wijls hoort, maar zij houdt geen steek. Toen Xavier de kamer van Carral bin nentrad. zat deze aan zijn schrijftafel te schrijven. Ik heb dadelijk gedaan, zeide hij, als ware hij bevreesd dat Xavier dicht genoeg naderde om over zijn schouders te kunnen lezen ik heb nog maar een minuut werk. Xavier keerde in zijn slaapkamer terug. Met een paar pennetrekken eindigde Car ral zijn brief hij schreef het adres; open de het raam en wenkte den commission- nair van den hoek om bij bem te komen. De zwarte bedelaar was op zijn post, roerloos en op zijn langen stok geleund, stond hij naast de kerkdeur. Bij het ge rucht van het openmaken der raamdeur maar hun profijt op na verschillende maanden, somtijds slechts na eenige jaren. Daarom mag de terugbetaling der schuld alleenlijk geéischt worden na het verloop van den tijd die noodig is om de land- bouwverrichtmg te volbrengen, waarvoor de leening gedaan wordt. Voor wel te zijn, moet de landman die geld ontleent, zijne schuld met jaarlijk- sche of halfjaarlijksche afkortingen kun nen terugbetalen. Dit alles overwegende is te Gent, dank aan de Heeren P. Verhaegtn, provincie raadslid en advokaat, J. Nève, advokaat en Fréd. Vergauwen, advokaat en schrij ver van den Landbouwersbond van Oost- Vlaandrren. een Landbouwkantoor inge richt. dat dank aan de tusschenkomst der algemeene Spaar- en Lijfrentkas onder waarborg van Jen Staat, tegen kleinen intrest en voor langen termijn (voor 9 jaren), aan landbouwers geld zal voor schieten. De intrest is vastgesteld op 3.50 en 3,75 ten honderd, naarmate de leening meer of min dan 10,000 frank bedraagt. Dank aan de wettelijke erkenning, aan de Landbouwkantoren toegestaan door de wet van i5 April 1884, zijn de enre- gistrementskosten van fr. 1,40 op fr. o.65 teruggebracht, en de kosten van hypothe caire inschrijving, die fr. i.af per duizend bedragen, worden voor de schuldenaars der landbouwkantoren niet geéischt. Daardoor ziet men welk aanzienlijk voordeel de klanten der Landbouwkan toren genieten De terugbetaling der leeningen kan door jaarlijksche afkortingen geschieden. De leeningsakten worden opgemaakt door den notaris, die door den ontleener zelf wordt aangewezen. Voor verdere inlichtingen zich te be vragen bij den heer Fred. Vergauwen, advokaat en schrijver van den Landbou wersbond, Landbou wershnis. Gouden Leeuwplaats, 12, Gent. Deze heer is aldaar sprekelijk alle vrij dagen van 10 tot 12 ure 's morgens. wendde hij het hoofd naar h.;t balkon, maar keek dadelijk weder onverschillig voor zich, toen hij Carral bemeikte. Bezorg dit briefje aan zijn adres, beval deze laatste den commissionnair, die intusschen genaderd was. De commissionnair ving den brief in de vlucht op, maar in plaats van heen te gaan, ging hij op een der treden van het portaal zitten. Wat doet gij daar riep Carral hem driftg toe. Tot oenig antwoord begor. de eenvou dige bergbewoner overluid de letters van het adres tr spellen. Aan Mijnheer den... mijnheer den.. Zwijg riep de mulat. De bedelaar, die tot dusverre onver- schilig toeschouwer geweest was, hief het hoofd op en luisterde. Den com... missa... ris., spelde de Auvergnaat met veel moeite. Het balkon liep langs den smallen ge vel van het gehede huis en het half ge opende raam van Xavier deed den jonk man zien, die, voor een spiegel staande- de laatste hand aan zijn toilet legde. Carral wierp een bekommerden blik ter zijde. Houd den mond, zeg ik u, hernam hij met gedempte stem, gij kunt het adres onderweg lezen. De Auvergnaat, verdiept in zijn arbeid, dien wij niet beter kunnen vergelijken Het Recht, 't orgaan van Leeuwke Plancquaert, jammert lijk een ar,der Jere- mias over de onbehendigheid der libe ralen en socialisten die voorzeker de schuld zullen zijn der mislukking van den strijd tegen het catholiek ministerie in Mei aanst. Die Kruisbrave groenen betreuren dat de liberalen van Kortrijk hunne voor stellen van cartel hebben van de han gewezen, hun over boord hebben gewor pen en lievei een verbond met de rooden alleen hebben gesloten. Die zonderlinge groene christenen be weren dat he-t behendiger zou geweest zijn hunne medehulp te aanveerden. En dan zouden de liberalen en socialisten zich, volgens hen, schijnheiliger hebben kunnen vertoonen en de kiezers over hun ne ware inzichten bedriegen of misleiden, namelijk, over den godsdienstoorlog,over den schoolstrijd, het alleman soldaat die ze hier willen invoeren. En die groene volksverleiders beweren godsdienstiger, catholieker te zijn dan wie ook. Het Journal de Bruxelles het be doeld schrijven van Het Recht besprekende maar het onder een ander oogpunt beschouwende, doet uitschijnen hoe de chefs der groene volksfopperij, om hunne schijnheilige tweezakkerij hunne verdiende straf oploopen. Het Journal schrijft De schismocraten, die zich christe- nen noemen hebben hei vertrouwen verloren, vooral uit hoofde van twee d grove fouten door de liberalen-jocia- listen begaan Te Roeselare-Thielt weigeren de liberalen cenc plaats aan de schismocraten af ie staan en te Kort- rijk weigeren zij de tweede candidaten toe te kennen aan eenen der bijzonder- ste leiders der Daensistenpartij. De li lt beralen leggen die schandalige han- delwijze uit zeggende Dat het Daen- i) sism tot op niets is gesmolten. Die betwistingen hebban voor ons d geen rechtstreeksch belang, doch wij 11 willen niettimin den toestand aandui- den waarin de partij der schismocraten b zich bevindt. Om van de cati olieken 1 afbreuk te doen, hebben die schismo- craten zich in de oppositie geworpen. En nu wil de oppositie wel de weinig b verloren stemmen aannemen welke zij kunnen aanbrengen alles is koren op den molen van het Verbond maar zij weigert niet minachting de candi- b daten der schismocratie op hare lijsten b te aanvaarden. De straf is streng, maar b zij is verdiend. 1 En ind' rdaad meer dan eens zagen en hoorden wij liberalen en socialisten den lof zingen der groene foppers om de hulp en bijstand die zij hun bijbrengen in den strijd tegen ons, catholieken. Maar zoo er spraak is van de groenen den prijs var. hun verraad anders dan met duimkruid te betalen, van ze als candidaat op de lijst van 't blauw-rood cartel te aanveer den, 'worden zij met klank over boord geworpen. Maar wat wil men Verachting en misprijzen, zelfs van dezen die hen als hunne handlangers gebruikten,is ten allen tijde 't lot geweest der judassen I Bankbriefkens. Het zal wel vijf maanden duren, eer ds nationale bank de nieuwe briefkens van 100 fr, zal kunnen uitgeven. Maar niettemin gaat het bankbestuur voort met de briefkens, dr gende de handteekens Vanhoegaerde en Verstraeten, in te trekken. In afwachting van de verschijning der nieuwe zal er een voorloopig briefken verschijnen, van de vroegere type, maar waarvan de achterzijde in c; nc andere kleur gedrukt is. Is dat om de warboel en het wantrouwen nog wat grooter te ma ken dan met de inspanning van een oudheid kundige die een papyrus handschrift ont cijfert. sloeg volstrekt geen ac t opdit be vel en vervolgde Van... policie... van de wijk... Ellendeling I schreeuwde Carral buiten zich zelven. Xavier verscheen boven zijn raam. Tegen wien hebt gij het toch, Cor ral vroeg hij. Het is niets... volstrekt niets stot terde Carral onthutst. Sint Sulpicius, voleindigde de com missionnair doodbedaard. Hij stond op en nain zijn muts af. Het is goed, mijnheer, sprak hij welbekend Moet er antwoord op Neen, antwoordde de mulit. ga De commissionnair ging. Aan mijnheer den commissair der wijk Sint Selpicius I dacht de zwarte be delaar die alles gehooid had. Wat moet dat beteekenen En hij scheen te vree zen, dat mijnheer Xavier hem kon ver staan 1... Ik heb wel veel werk. maar ik zal toch waken I... Zoodra de commissionnair verdwenen was, herkreeg Carral zijne gewone kalm- Welru vroeg hij lachende aan Xa vier, gaan wij ons geluk beproeven Vandaag niet, antwoordde Xavier. Gij treedt terug, mijn waarde, dat is niet goed I Ik weet het niet... ik kan er niet toe STAD AALST. Groote Feestzaal van het Stadhuis. te gelegenheid der PRIJSDEELING aan de leerlingen der Muziekschool, Maandag 18 December, om 5 uren stipt 's avonds. P R O G R A M M A 1. Adagio et Allegro uit de Symphonie Nr II, voor Orkest Joseph Haydn. 2. Rondo Capriccioso opus 24, voor Piano, (Juff. H. Callebaut) 3. 2e Solo de Concert, voor Bazuin,(M.L. Van den Hauwe) De Mersseman. 4. Menuetto et presto uit de Symphonie Nr II, voor Orkest Joseph Haydn. 5. Fantaisie Pastorale voorSaxophone- Alto,(M. J.Van den Bergh 1 Singblé. 6. Rondo in Mi-B -Maj. opus 62, voor Piano (M. K. Van d-r Meirsch) C. M. von Weber. 7. Zan gers groet, Feestzang voor ge mengd Koor, Knapen-Koor en Sym- phonischOrkest.Woorden van Emiel VANGoETHEM,muziekvaoOsc.RoELS. N. B. De volgende Liederen komen in dezen zang voor Beiaardlied uit de Rubenscantate, van P. Benoit. Arteveldelied uit de Cantate van Jacob Van Artevelde, van F. A. Gevaert. Het Refrein uit het lied De Klokke Roeland van Edw. Blaes. 8. PRIJSUITREIKING aan de be kroonde Leerlingen. Koor en Orkest onder de leiding van M. Gustaaf Pape, Bestuurder. De toegang tothet Concert is kosteloos Morgen Zondag, 17 December, om 10 4/t uren, openbare algemeene her haling ter hierboven aangewezen feestzaal. HOF8TADE. Men schrijft ons uit deze gemeente Onze geliefde St-Amandusgilde komt zich weerom te onderscheiden op eene wereldtentoonstelling van Hofgevogelte. Dit maal was het te Antwerpen I Zes inzendingen wierden gedaan, in kamping met zoovele andere uit alle stre ken aangekomen. En de Gilde spant de krone Eereprijsaan M. Alfons Bessems, voor zijne jonge gouden Braekelsche hen (gebloemd) te en 2* prijs aan M. Ferdi nand De Wit, voor zijne jonge g. Br. hennen (gestreept)2* prijs aan M. Louis Moernaut, voor zijne g. Br. hen 2* prijs aan M. Jan-Baptist Daelman, voor zijne oude Soitegeinsche zwartekop zeer eer volle melding aan M. Cyriel De Keghel, voor een jong zilver Braekelsch haantje. Alle weldenkende kiekenkweekers onzer gemeente om de leden der St-Amandus gilde eenen hartelijken proficiat te wen- schen I besluiten... Buitendien, wij zijn in de eerste dagen der maand en ik heb geen geld. Is het anders niets, riep Carral, ik zal het u leenen. Terwijl hij dit zeide, stiet hij met den voet tegen een klein pakje, dat op den steenen vloer van het balkon lag. En zie eens, ging hij, het oprapende voort, de weldadige toovergodin, die u onder hare bescherming genomen heeft, is dezen nacht hier geweest gij zult niet eens behoeven te leenen. Ziehier de ge heimzinnige gave en dezen keer komt zij juist van pas Xavier maakte het pakje los, dat vol gens gewoonte, vijf en twintig louis be vatte, Naar het schijnt is het de wil van het noodlot, prevelde hij. Welaan 1 het zij zoo laat ons gaan. Carral had moeite zijne blijdschap te vtibergen. Toen zij buiten kwamen, hield de bedelaar volgens zijn gewoonte, de hand voor Xavier op die hem in zijne overspanning niets gaf en aan Carral vroeg Waar is het Achter de Sint Sulpicius, inde rue Servandor.i, antwoordde Carral. De bedelaar liet met treurigheid het hoofd zinken. Dat is de eerste maal, dat hij mij niet geeft -I mompelde hij die man zal zijn hert bederven... maar daar bedenk ik iets achter de Sint Sulpicius heeft hy gezegd... en die brief was voor den com missaris van de wijk Sint Sulpicius. Ik begrijp het niet, maar ik word angstig. Zonder zich verder te bezinnen, snelde hij de beide vrienden achterna. Dezen waren hem een goed eind wegs vooruit de bedelaar kreeg hen eerst in het oog, toen zij den hoek van het plein Sl-Germain in omsloegen Om sneller te kunnen loopen, nam hij zijn zware met spijkers beslagen schoenen in de band en zette zich in een draf. Op het oogenblik dat hij de rue Servandoni in ging, ver dwenen de beide vrienden dobr een lage deur uit zijne oogen. De bedelaar zette niettemin zijn weg voort en bleef eerst staan voor de deur zelve, welke degenen, die hij achtervolg de, doorgegaan waren. Deze deur voerde in een nauwen, don keren gang, aan welks einde men een wenteltrap ontwaarde. Op het eerste gezicht scheen het huis onbewoond. De ramen gelijkvloers waren allen gesloten, en jaloezieën, waarvan de latten het onder ite boven gekeerd stón den, dat wil zeggen naar binnen hellende, beletten het bespiedende oog door hare groene afsluiting te dringen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1