Ditjes en datjes. Alex Knabps. Voordrachtgever van den Staat. Prijs van deugdzaamheid. Deze week werd te Parijs de prijs toege kend van deugzaamheid. 't Was M. Paul Deschanel gewezen voorzitter der Fran- sche Kamer, die de redevoering uitsprak. De eerste prijs werd toegekend aan eene.. kloosterzuster. Hoort, 't is de gewezen voorzitter die hare geschiedenis verhaalt Zuster Julie Hartmann, geboren in l83o te Sinte-Marie-aux-Mines, beschikte in het klooster te gaan als zij 20 jaar oud was. Maar ze wierd weeze met 5 jongere broeders en zusters. Binst i5 jaar strikte zij de jongere tot moeder, en als zij allen geharnast waren voor het leven, dan nam zij het kloosterkleed aan. In 1868 werd zij overste van eene moederschool te Beau- vais en binst 36 jaar bracht zij er de kin- ders op van het volk. Zij is nu 75 jaar oud en zij heeft de kinders van drie ge slachten groot gekweekt, kinders die haar eeren én beminnen én hoogachten. Wanneer ".Êl'-jrE Vriend FRITZ Goddank de tafel is gedekt Voordracht. Zondagrust. Kunstavond. Priesterlijke benoemingen Weldadigheid en politiek. Aalst-Mij lbeek. _eYn'S" - Rechterlijke kronijk. De Denderbode Kerk der Theresianen. KERSTBOOM. AELST. Allerhande nieuws. 4*4 Staatspoorwegen. Onze Volksvertegenwoordiger, M. L. de Be- thune heeft van wege den heer Minister Liebaert, het bericht ontvangen dat, fe rekenen van 3 Januari aanstaande de trein vertrekkende uit Denderleeuw naar Aalst om 5 u. 7 m. te Denberleeuw zal verach- terd worden derwijze er de corresponden tie op te nemen van den lokaaltreiu aan komende uit Brussel om 5 u 3i en rijden- dende naar Sottegem, Audenaerde, Kort- rijk, enz. 4*4 Tegen de Catholieken. De protestantsche dominé Pannier, secreta ris der protestantsche studenten van den Cercle du Luxembourg schrijft aan de Libre Parole De wet der scheiding zal den protes- tantschen eeredienst weinig hinderen zij is veeleer gericht tegen de catho- i lieken dan tegen ons en indien wij er nog eenige nadeelige gevol genvan on- dergaan, het is slechts door den weer- a slag van hetgeen tegen u wordt ge daan. De Belgische vrijmetselaars durven be weren dat de scheiding door Z. H. den Paus is gewild en gezocht. Het zou dus Z. H. Pius X zijn die den apostaat Combes gedwongen heeft de scheiding te doen stemmen die, volgens de getui genis der protestanten uitsluitend tegen de catholieken is gericht. De groene Judas heult met de vrijmet selaars en schrijft in De Werkman dat de afschaffing van 't concordaat of de scheiding volgens Z. H. den Paus, de schuld is der Catholieken en politieke Priesters. Dus, Judas, verontschuldigt de vrij metselaars... 't Is toch voorzeker voor zijne schoone oogen of voetjes niet dat de vrijmetse laars te Parijs, in hunne loge, eene om haling deden voor Filatus Daens en die 8o fr. opbracht. Pilatus heeft de 8o fr. opgestreken en maakte er goed sier meê aan 't zeestrand. Nu die tachtig fr. heb ben heden de zelfde weerde als de 3o zilverlingen die Judas als loon van zijn verraad ontving. 4*4 NOG ALTIJD hebben wij 't recht Groene Pie als aartslogenaar uit tr krijten. Ondanks onze herhaalde uitda ging en blijft hijweigeren de personen aan te wijzen die hem, in naam der catho lieken van onsArrondissement,voorstellen van verzoening en vrede deden en hem de tweede plaats op de cath. candidatenlijst aanboden. Wij dagen u nogmaals uit, groene volksfopper. Maar zwijgen zult ge, ia, maar ook aartslogenaar blijven, chef van eene armzalige kliek die slechts var. leugens en bedrog leeft, 4*4 WAARLIJK de held die in Dbn- dbrgalm uitkraamde dat het klerikaal ministerie in Engeland om zeep is moet ne klepper zijn die van de Engelsche po litiek zooveel verstand heeft als de os van eiers te pellen. En het klerikalism is in Engeland voor goed den berg af om plaats te maken voor een liberaal gouvernement, zegt de klep per... Die klepper denkt dus dat het er in Engeland toegaat gelijk hier in België lijk hier te lande waar de liberalen de doodsvijanden der vrijheid zijn en vooral van de godsdienstvrijheid.Neon de Engel sche liberalen zijn de vijanden niet der vrijheden die de catholieken er genieten. De politieke partijen in Engeland zijn niet verdeeld op wijsgeerig of godsdienstig gebied, maar wel op het economische. In het zoogezegd catholiek ministerie dat komt te vallen zetelden overtuigde catholieken en onder anderen lord Glad- Alzoo verteert het voedsel gemakkelijker en verwarmt de hen, hoogstnoodig tot het rijpen van den eierkans en het bevoor- deeligen van leg. Daarbij zorgt voor warme of verwarmde, zuivere en drooge slaapkotten. Geeft hun haver een weinig kempzaad, lauwen keukenafval kalkstof- fen, kalkphosphaat en zuiver drinken waarin een weinig groenen aluin opgelost stone, zoon. Nu, in het nieuw zoogezegd liberaal ministerie tieft men aan den Markies de Ripon, algemeenen Voorzitter der Confe- renciën van St-Vincentius Paulo in Groot-Bretagne. Dus een zonderlinge liberaal of wurger der catholieke vrijhe den. Verder zetelen in dat zoo gezegd liberaal ministerie ook verscheidene over tuigde voorstaanders der catholieke Ieren en waarvan deze laatsten veel goeds mo gen verwachten. Ziedaar en zoo een klep per wil meê klappen over Europeesche politieke zaken. Geeft hem 'nen babbe leer dat hij lekke. 4*4 NU wij van Dbndergalm gewagen, zeggen wij Smeerig vuil was hij soms. maar nooit was hij smeer igcre, vuilere godsdiensthater en papenvreter dan Zon dag 11.. 't Is om het zelfs met de tang niet aan te raken. Maar of de gelasterden er zullen vrede meë hebben dat zullen wij afwachten. DE WINTERLEGGERS. Reeds meermalen is ons de vraag gesteld. Winterleggcrs, wat is dat toch voor een hoenderras Winterleggers zijn bepaald geen hoenderras, maar door verstandige wijzen van kweeken voortgebracht. Al te weinig, geachte lezers hecht men belang aan het neerhof, verzorgt men de kiekens. Nochtans zou iedereen bin.-t den winter vele eiren willen rapen, zonder de mid delen, die men ter band heeft, te gebrui ken. Veel geld besteedt men wel aan poeiers zonder weerde, die volgens aankondigin gen den leg verhaasten, en zeker 't onmo gelijke, de hennen a5o tot 280 eieren per jaar doen leggen. Ja, daar geeft men ge loof aao, dat snuiven velen op,in de plaais van naar wijzen raad en onderrichtingen steunende op ondervinding en weten schap te luisteren. Neen, dat kost te veel moeite. Het is gemakkelijker poeiers van kwakzalvers te koopen dan zijne kiekens te verzorgen gelijk het behoort, en met den vooruitgang meê te gaan. Om nut en voordeel uit zijnen kieken stapel te uekken, om vele eieren te ver wachten, moet men de hennen ten zeerste verzorgen voor wet het eten, het kieken hok en het uitkiezen vap het ras aangaat. De meeste kippenhouders meenen dal het overvloedig voeden tot leggen aanzet. Integendeel, en bijzonder bij wintertij, dan is de hen weinig of niet zoeklustig. Men hoeft de hennen regelmatig en doel matig te voeden, ze in beweging houden. Om de volgende jaren nog beter en aanhoudend te gelukken, zal men met het kweekseizoen gelijkvormige, middel matige, versche eieren uitkiezen, voortko mende van de beste en sterkste legster gepaard met een flinken wel gebouwden onverwanten haan. Merchtem, 24 Oct. M. Deschanel brengt eerbiedige en welverdiende hulde aan het leven van opoffering en deugd dier eerbiedweerdige zuster. En morgen misschien leest men in de dagbladen dat zuster Emerentia,'t if haren naam het land is uitgejaagd om dat zij... kloosterzuster is... Arm Frankrijk 4*4 Bier en suiker. In 1890 dronk ieder inwoner van België 178 liters bier per jaar. In 1896 was dit cijfer tot 200 en in 1904 tot 220 liters geklommen. Het suikerverbruik dat voor den afslag 60 millioeu kilos bedroeg is nu met 20 millioen kilos toegenomen. De accijnsen en douanenrechten op al- cool hebben opgebracht, volgens eene officieële statistiek, bij de 29 milllioen in 1884 40 millioen in 1890 58 millioen in 1900 en 53 millioen in 1904. De suiker bracht op in 1884, meer dan 7 millioen in 1890, 6 en half millioen in 1900, 6 millioen, en in 1904,16,800,000 franken. 4*4 Liberale vrijheid. De libe rale Gazette de Charleroi, vaststellend dat het meestal de oud-leerlingen der vrije scholen zijn, die in de openbare wedstrijden met de plaatsen weggaan schrijft daarop De wedstrijd is dus geen middel om de klerikale indringers tege n te houden, en we zullen later moeten zien, andere af doende maatregels te nemen. Wij zijn en blijven de vrijheid onderwijs genegen, maar het vrij onder wijs geeft aan zijne leerlingen 't recht niet openbare plaatsen te bedienen. - De Staat mag zeer wel beslissen, zondr daardoor bewijs van drukking te geven, dat zijn personeel slechts onder de oud-leerlingen der officieele scholen mag aangeworven worden, Wat zegt ge van de vrijheidsliefde 4*4 Theorie en toepassing. Spre kend over den roof der kerkgoede ren, zegde socialist Coutant, die er warm in zit, in de Fransche Kamer, dat men het geld moet nemen waar het is. De Figaro vertelt nu het volgende. De rekening zijner keukenmeid inzien de, bemerkte M. Coutant dat ze vreeselijk gepeperd was. Hij stoof op en schold de meid voor diefegge uit. Maar deze gaf hem voor antwoord «Moet men het geld niet nemen waar het is M. Coutant werd 's avonds door een straatslijter beroofd van zijn uurwerk en zijne beurs. Hij betrapte den dief op 't feit, maar deze sloeg hem ten gronde en riep hem als vaarwel toe MCou tant heeft gezegil dat men het geld moet nemen waar het is Wat had hij te klagen 't Was zijne eigene leering die toege past werd. 4*4 Aan 't volk den last. De Pbu- ple treedt den algemeenen kazerndwang van den liberalen Hymans bij. De roode redders van het volk, die 't zoo lastig vinden dat een deel der Bel gische jongelingen soldatendienst moet doen, vinden het daarentegen goed dat alle jongelingen aan dien dwang zouden onderworpen worden. Begrijpe wie kan meenteraadsleden vervallen verklaard ge worden, omdat zij geene kiezers meer rijn voor den Goedemannenraad sedert I December 11. De liberale heeren De Wael, Verbestel en Nys verkeeren in 't zelfde geval, wan neer trekken zij er van door Wij gelooven dat de wet hier te Aalst zoowel van kracht is dan te St-Joos-ten Noode en te Laeken. De minister van rechtswezen heeft de deeling verboden, in zulke voorwaarden gedaan disch en hoapicen zijn daar bui ten hunne bevoegdheid gegaan, zegt hij. Indien de stad rechtstreeks zulke deeling wil doen, zij mag. Zoo denkt de minister. M. Woeste aanvaardt niet dat de ge meente alzoo de kinderen zou mogen uit sluiten omdat zij. gebruik makende van de vrijheid van onderwijs, eene catholieke school bezoeken. Indien de tegenwoor dige wetgeving zulks moest toelaten, ver klaarde M. Woeste, hewel, ik zou eene nieuwe wet voorstellen, om zulke on rechtvaardigheid te beletten. M. Woeste is reeds zijn woord nage komen. Hij heeft een ontwerp van wet aangeboden, de bepalingan der wet van 7 Mei 1888 toepasselijk verklarend op de gemeenteraden, op deszelfs leden en be dienden, die het toekennen van school- soep, kleederen of alle andere gift zouden doen afhangen van de voorwaarden, ver boden door gezegde wet. Ziehier den tekst van dit wetsvoorstel I)e voorschriften der wet van 7 mei 1888, betreffende de beteugeling van sommige misbruiken, gepleegd door openbare besturen van weldadigheid, zijn toepasselijk op de gemeenteraden, alsook op de leden en bedienden van gemeentebesturen, die beslissingen zou- den nemen of het bedeelen van school- soep, kieedingstukken of andere gunsten zouden afhankelijk maken van voor- waarden door gezegde voorschriften verboden. Hoogerbedoelde wet van 7 Mei 1 straft met eene boet van 5o tot 5oo frank (100 a 1000 fr. bij hervalling) de leden en bedienden van weldadigheidsbesturen.die de begiftiging van hulpgelden doen afhan gen van de school, door de kinderen gevolgd alle dergelijke beslissing der weldadigheidsbureelen is nietig, krachtens dezelfde wet. Wij juichen van ganscher harte dit voorstel toe, dat geschikt is om een einde te stellen aan het ongehoord misbruik, dat de papenvreters van alle kleur willen invoeren, ten einde de kinderen van de officieele scholen te begunstigen ten na deele van de anderen. Hopen wij dat deze stap naar de ge lijkheid der arme kinders voor de stoffe lijke gunsten eerstdaags gevolgd weze door een slap naar de gelijkheid dier zelfde kinderen voorde zedelijke of geeste lijke gunsten, 't is te zeggen, dat het onderwijs op gelijken voet gesteld worde voor wat de ondersteuning vanwege de openbare besturen betreft. Prachtige Visietkaarten worden ten bureele van dit blad aan fr. 1,00 de 100 afgeleverd. Zend uw naam en adres ten bureele van dit blad een postbon of fr. i,xo in post zegels en gij ontvangt vrachtvrij 100 net afgewerkte visietkaarten. SCHOUWBURG VAN AALST. L AMD VAM RIEM. Vertooning op Zondag 31 December 1905, om 17 uren, met de medewerking van Mej. Bruilandt, Janssens en Dieltjens. comedie in 3 bedrijven naar het Fransch l'ami Fritz door Erckman-Chatrian. blijspel in een bedrijf, door Napoleon Destanberg. Prijzen Genummerde fr. 2,00. Beneden fr. 1,50. Boven fr. 1,00. 2* rang fr. o,5o, ten lokale Land van Riem, Nieuwstraat, nr 3, van Zondag 18 December 1905, te ■erkrijgen. Naar wij vernemen, geeft de Congo- leeache en Afrikaamce Vereeniging van het Roode Kruis (Onder-comiteit van Aalst), als laatste feest van dit jaar, eene Voordracht, met lichtbeelden, op 19 De cember, ten schouwburge der Stad. De spreker, advokaat Emiel De Meuse, van het Beroepshof van Brussel, onverschrok ken reiziger en boeiende redenaar,zal ons onderhouden over de kunst van te reizen. Beurtelings zullen de bijzon derste landen van Europa en Afrika voor onze oogen voorbijgaan. Wij meenen insgelijks te mogen bevestigen dat het jaarlijksch Concert, waarvoor van nu af de medewerking van gekende artisten verzekerd is, in de maand Februari, zal plaats hebben. (Medegedeeld). Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 17 December. M. Van Caelenbergh, Leo- poldstraat. Op Zondag, 21 Januari 1906, zal, in de ruime zaal van het College der Eer waarde Paters Jesuieten, een toonkun dige Kunstavond plaats hebben ten voordeele der godsdienstige en sociale werken van Sint-Martinusparochie. Te dier gelegenheid, zal de Cantate van het Zilvren Jubelfeest der Vrije Ca tholieke Scholen onzer Stad, dit over heerlijk gewrocht van M. A. Volckaert, den welbefaamden orgelist onzer Sint- Martinuskerk, andermaal worden ten ge- hoore gebracht. Verscheidene uitgelezen altisten zan gers van het wijdvermaard A Capella,) van Gent, zullen onder het geleide van M. Hullebroeck, dtn stichter-bestuurder van dien Kunstkring.hunne medewerking tot dit feest verleenen. Het programma, dat belooft puik te wezen, zal later wor den medegedeeld. Zijne Hoogw. heeft pastoor benoemd te Sint-Pauwels, den E. H. Van den Breen, pastoor te Wanzele. TOMBOLA. De loting van den allerprachtigsten tombola ingericht ten voordeele der patronagie en scholen van Mijlbeek, zal plaats hebben op 2e Kerstdag aanstaande. Elk is er meê bezig, 't Is waarlijk de moeite weerd de prijzen zijn wonderschoon. Loten zijn nog te verkrijgen in de Pas torij, als ook bij de Heeren Pieyns, be stuurder der jongensschool, JMoorselbaan en A. De Faepe, onderwijzer, Molen dries, 25. Het Bureel van Weldadigheid en de burgerlijke Godshuizen der stad Thienen deelen soep uit aan de schoolkinderen. Dat is een schoon werk, zult ge zeggen, Zoo zeere nietDisch en hospicen voe gen erbij Al wie naar catholieke scholen gaat, wordt uitgesloten van die deeltng. Ziedaar de liberale dwingelandij en brood- rpoyerij I Al wie den sierlijken voorgevel van het klooster der Zusters, Moorselbaan, voor bijging, vroeg zich af bij 't aanschouwen van de nis boven den ingang der kapel Wanneer gaat een beeld dit schoon werk bekronen Men weet echter, als de onvermoeibare Heer Pastoor van Mijl beek iets besloten heeft er niet lang naar de uitvoering ervan te wachten valt. Ook kon Zaterdag laatstleden een overheerlijk beeld van O. L.V, Onbevlekt Ontvangen boven den ingang der kapel bewonderen. Zondag namiddag, om 3 uren, werd het plechtig gewijd in 't bij zijn der C011- greganisten, die er van aan de kerk in stoet naartoe getrokken waren, 's Avonds was het beeld luisterrijk verlicht, wat niet weinig volk rond het klooster uitlokte. (Een Mijlbekenaar). Socialisten hebben de grootste verach ting voor de burgerjusticie deze zal denkelijk rog vermeerderen door de vol gende misrekening van gezel Pepin Eenige dagen voor de laatste kiezingen was gezel Pepin, volksvertegenwoordiger en dienstdoende burgemeester van Patu- aages, het voorwerp van eenen aanval van wege eenen onbekende, die hem, bij middel van een mes, eene lichte schram 1 den nek toebracht. De gezel-volksvertegenwoordiger, af ziende van zijne socialistische vooringe nomenheid tegen de burgerjusticie, wend de zich tot deze laatste en schreef aan M. de Patoul, onderzoeksrechter te Bergen, eenen brief waarin hij den scheper,e. Achiel Quenon, beschuldigde, zijnen aan valler, dien hij beweerde een zekere Lim- lette te zijn, te hebben betaald, Limelette werd vrijgesproken en aan stonds daarop spande de schepen Quenon een proces voor laster in tegen gezel Pe pin. De burgelij ke rechtbank van Bergen heeft uitspraak gedaan en gezel Pepin veroordeeld tot 5oo fr. schadelostelling en tot inlassching van het vonnis in een blad van bet canton Paturages. Alwie voor gansch 't jaar 1906 inschrijft zal ons blad van heden af tot 31 Decem ber kosteloos toegezonden worden De Denderbode verschijnt den Woensdagen Zaterdag van elke week. Voor de slad fr. 5.00. Voor den buiten met de Post verzonden twee maal ter week fr. 6.00 een maal ter week des Zondags fr. 4.00. Betaalbaar op voorhand. Sedert 25 September 11. is DE DEN DERBODE zijn 57'jaargang ingetre den. Ons programma is altijd vervat ge weest in de volgende woorden Gods dienst, Huisgezin, Eigendom, Vader land, Taal en Vrijheid. Dit programma heeft De Denderbode altijd eerlijk en moedig in de maat zijner krachten verdedigd. Aan dit programma zal De Denderbode trachten getrouw te blijven. Wij rekenen dus op de ondersteuning onzer partijgenooten. VOLLEN AFLAAT, ter gelegen heid van de Gedurige Aanbidding, den Zondag, 24 December 1905. De Goddelijke Diensten als volgt Zondag, 24 December, ten 6 1/2 uren, de eerste Mis om 9 uren, de plechtige Hoogmis, 's Namiddags, ten 4 uren, sslemneel Lof en Te Deum. Catholieke Werkmanskring. Kerstdag is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote Prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met oprechte dankbaarheid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave Burgerij met dezen Kerstdag wederom onze catholieke werklieden edel moedig zal indachtig zijn. Alle voorwerpen worden met erkentenis aanvaard. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Noterman. Be stuurder van den Kring, aan den heer De Kegel, Secretaris van den Kring of ten lokale Korte Zoutstraat, zelve. Namens het Bestuur De Bestuurder, E. H. Noterman. De Schrijver, De Voorzitter, C. De Kegel. Bn Leode Bethune. Creemboter. Markt van Zaterdag 16 Decern. 1905 i53 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3*io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 318 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3^40 kilogr. AALST. Woensdag avond werd de agent De Coninck verwittigd dat er ten nadeele van Wellekens, zoons, koop- mans in aardappelen, enz., zakken wor tels ontvreemd werden. De voerman. Karei V. de W., oud 19 jaar, reed met eenen wagen om en weer naar de statie. Onderweg had hij in de snzame Walstraat, waar de leege karren van zijnen meester staan, reeds twee ge vulde zakken met wortels verborgen. De agenten De Coninck en Pyck in hurgerkleedij vielen op zijnen nek en hielden hem aan. AALST.— Vrijdag in den voormiddag is er een begin van brand ontstaan in den kelder van den heer Polidoor Van Ghyse- ;hem, Dirk-Martensstraat.Een deel houts- colen in de nabijheid van brandhout had vuur gevat en het aan 't hout meêgedeeld. De schade is gering. Aalst. Bij een landbouwer van Lede was Zaterdag eene koe gestorven, en, volgens de verklaring van den veearts, moest het dier gedolven worden. Des nachts werd de koe gestolen. De politiecommissaris van Lede en de ad- junkt Gits, van Aalst, stelden een onder zoek in. Het dier werd te Aalst bij eenen been houwer ontdekt. Het vleesch is naar het slachthuis over gebracht. Aalst.gt-Lievenssw'.hool. Met vreugde vernemen wij dat er in de reeds zoo bloeiende school der Drij- sleutelsstraat, des Zondags een deugdelijk o n d e r w ij s zal gegeven worden van Vlaamsch en Fransch, van lezen, schrij ven en rekenen. Alle jongelingen, boven de 12 jaar, mogen er zich laten opschrijven Zondag aanstaande, van 2 tot 4 uren namiddag. PLAATSELIJK BEL AM G Gansche bladen van ver nieuws mogen in ons blad ver schijnen, maar meestentijds daar zulks ons niet raakt, nemen wij er geene aan dacht op, maar wanneer het een plaatse lijk feit geldt, betreffende een peisoon van Aalst stellen wij er aanstonds belang in, want wij zijn getrouw aan ons land en zijn welzijn is ook het onze en hetgeen onze buurman zegt is altijd goed om te weten. Madame V. De Bolster, 16, Moorsel- schebaan te Aalst, zegt ons Sedert zes maanden leed ik aan de Nieren, ik had hevige pijnen, mijne nachten waren be wogen en 's morgens stond ik altijd ver moeider op dan daags te voren, ik had soms zoo duizelingen dat het mij scheen of ik ging alle oogenblikken vallen niet tegenstaande menige middelen bekwam ik niet de minste verlichting en ik wan hoopte niet meer wetende wat doen, toen ik van de «Foster Pillen voor de Nieren» hoorde spreken, verkocht bij M. De Val keneer, apotheker, en ik beproefde ze onmiddellijk. Goed beviel het mij want na verloop van den derden dag ondervond ik eene greote verlichting in gansch mijnen toe stand en na de eerste week gevoelde ik niet meer de minste pijn, al mijne smar ten waren als bij tooverslag verdwenen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het k< nbaar te maken. Verzekert u dat men u de Foster's Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M* De Bolster gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen fr. 3,5° doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht u voor namoaksels, eisch het handteeken James Foster op elke doos. J D. A 18. EREMBODEGEM TERJODEN. De wijk Terjoden onder Erembodegem, komt, door Koninklijk Besluit als kerke lijke parochie gesticht te worden. Een gevecht is ontstaan op den Molenhoek, te Impe, tusschen eenige jongelingen der gemeente en eenige van Smetledezekere Boelaert heeft eenen messteek bekomen. Ktigolo is de beste en de fijnste der oude genevers. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bekaert, is de beste der gezondheidsh- keur, J*) E;ne vrouw te Ninove die haren man verlaten heeft, had, met haar kind van vijf maanden op den arm, eenige herbergen en danszalen bezocht. Daags nadien vertelde zij, zonderde minste ont roering, dat, toen zij des morgends ont waakte, het kind dood naast haar lag. Het parket is verwittigd. Een jachtwachter bevond zich dijns- dag voormiddag, om 12 uren, in de her berg de Kroon, gehouden door Jacob Van Loo, te Maldegem. De jachtwachter trok eene looze kar does uit zijn geweer en stak er eene op met zaad. Eensklaps ging een schot af. De vrouw Van Loo kreeg de volle la ding in de borst en viel doodelijk ge kwetst ten gronde. De eerw. heer pastoor werd ter plaats geroepen, alsook een drietal geneesheeren. De 89 jarige Van de Porre, die fn de fabriek van dee heer Dobbelare te Sleidinge soms boodschappen doet, was Dinsdag voormiddag op den stoomketel geklommen en kapte er stoofhout. Eensklaps liet de veiligheidsklep van den ketel stoom ontsnappen. De ouderlinge bekwam zeer erge brand wonden. Men denkt dat een stuk hout op de klep zal gebotst zijn, wat stoomontsnap- ping voor gevolg had, Naar het schijnt zou het onderzoek in zake de valsche bankbiljetten een groo- ten stap hebben gedaan men sou name lijk zoo goed als zeker zij n dat zij niet in het zuiden van Frankrijk werden gefabri- keerd, maar in of nabij Brussel zelf. De drukletters, door de vervalschers gebe zigd, zijn dezelfden als die. door de druk kerij der Bank gebruikt men kan zelfs met een vergrootglas geen verschil in den druk vinden. Men begrijpt dat het onder zoek nu gebeurt in de wereld der bankbe dienden en werklie zelf. Het getal inge komen valsche bankbriefkens bedraagt tot nu toe 67. Het grootste getal werd te Antwerpen in omloop gebracht. In de Voorzienigheidstraat te Brus sel, was door het ontploffen van eene lamp, brand in et ne slaapkamer ontitaan, waar de marmer bewerker Geertsen zich bevond met zijne vrouw en twee kinde ren. Het beddegoed vatte vuur en Geert sen en zijne vrouw hadden juist tijd ge noeg om met hunne kinderen naar beneden te vluchten. Op hun geroep snelden ook de andere huurders naar buiten, doch twee vrouwen, wier echt- genooten reeds van den vroegen morgend naar hun werk waren, durfden zich niet meer op den trap wagen, daar de toegang wegens den rook onmogelijk was.Schreeu wend kwamen zij, met hare kinderen in den arm, aan de vensters en zouden zelfs naar buiten gesprongen sijn, indien de geburen, door het rechten van leeren hen niet buiten gevaar hadden gebracht. Het huis is gedeeltelijk uitgebrand. PIANOS. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pia nos, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaar waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 3a, (tegenover de Bagattenstraat). Eene vrouw uit de Sint-Catharina- straat te Gent, bereidde Woensdagavond phenisch zuur met het gedacht, de kamer te ontsmetten waar haar kindje ziek lag. Zij beging de onvoorzichtigheid, het fleschje op de nachttafel te zetten nevens andere, geneesmiddelen inhoudende. Donderdag morgend rond 2 ure, willende het kind de voorgeschievene geneesmid dels geven, vergiste zij zich van flesch en gaf een lepel van het ontsmettingsmiddel. De misgreep heeft het leven gekost van het kindje, dat rond 6 uur in den morgen overleed, na verschrikkelijke pijnen door staan te hebben. Twee vrienden reden op de baan van Leuven naar Aarschot, de een per velo, getrokken door den ander, die een mote- cyclet bereed, iets wat men op de groote wegen wel meer ziet. Zij reden tamelijk snel voort, toen de motorijder eensklaps eenen boomstronk op den weg zag liggen. Hij moest, om dien hinderpaal te mijden, eene plotse linge trending maken en de koord trok nu natuurlijk den velo van zijnen vriend omverre. Deze laatste, Aug. N., vloog met het hoofd tegen eenen kilometerpaal. Zijn gezel kwam hem ter hulp, maar ziende dat August geen teeken van leven meer gaf, ging hij bijstand halen in eene nabu rige hoeve. Een geneesheer werd geroepen en deze bestatigde eene schedelbreuk welke den dood voor gevolg had, onder de behande ling zelf van den dokter. Het slachtoffer heeft geen woord meer kunnen spreken. Verleden nacht drongen kwaaddoe ners binnen op de hofstede van landbou wer Storme te Vassenaere.bij Brugge. De waakhond sprong eensklaps uit zijn hok en viel de dieven aan, die op de vlucht gingfen. Maar de hond wierp een der roovers ten gronde en een verwoed ge vecht had plaats tusschen de man en het trouwe dier. Dit laatste motst het onder spit delven de dief na het half verwurgd te hebben maakte het af met een zwaren stok. wanneer op eens de twee zonen een knecht der hoeve, door het geblaf wakker gemaakt, buiten sprongen en den kwaad doener aanhielden wiens kleeren aan flarden waren getrokken en die erg gebe ten was. Hij werdin de hofstede opgeslo ten en heden morgend in de handen der gendarmen geleverd, H<=t is een gevaar- loke kwaaddoener en ten gekende wild- strooper* —■WAAROM NOG HOESTEN?— wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene flesch BORSTSIROOP DE PRATERE altijd voldoende is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop Depratere genomen heeft kan niet nalaten zijne voldoening uit te druk ken en zegt aan al wie het hooren wilt dat is waarlijk eene goede borstremedie. Te bekomen in alle goede apotheken aan 2 franken de flesch, te Oostende, bij den apothe ker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut SB GENEZING. Een onderzoek is ingesteld naar aanleiding van eene geheimzinnige zaak te Thielt. Een geneesheer werd Woens dag avond bij bet naar huis gaan, aange vallen door eene onbekende vrouw, die hem twee messteken toebracht, een in de dij en een in den hals, en daarop de vlucht nam Maar de steek werd met zoo veel geweld toegebracht, dat men geloofd dat de vrouw werkelijk een in vrouw verkleed man was. De toestand van den dokter schijnt nog al erg. De streek rond Virton wordt door- loopen door eene bende wolven iets wat in jaren niet gsbeurde en wat men als een voorteeken van een strengen winter a inziet. Des avonds hoort men hun bangmakend gehuil nabij de dorpen en vele menschen vreezen dat weer, gelijk over een dertigtal jaren, de schaapskud den, zelfs dc groote runderen en paarden, gevaar zullen loopen. De dorpsbewoners richten klopjachten in,

De Denderbode | 1905 | | pagina 2