Donderdag 2! December 1905 5 centiemen per nummer. 579te Jaar 580 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. CONGO. HET GEHEIM Verluchting der Woningen. Godsdienst en Zedenleer. DE DENDERBODE i it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kcuing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vcor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8MJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3<»e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v*n dit blad. AALST, 20 DECEMBER igo5 Na al de beschuldigingen tegen de Missionarissen van den Congo uitge bracht, in het officiëel versing van het onderzoekscomiteit van den Onafhanke- lijken Staat,doet het deugd aan het catho- liek hert te zien, dat de officiëele mannen van den Congostaat de verdiensten van de catholiekc Missionarissen naar weerde prijzen en hoogachten. Men heeft ons eenen brief ter lezing gegeven van den Hoog Eerw. Pater Banckaert, een Bruggeling, en Aposto lische Prefect van Cwango-missie, die aan de Paters Jesulten is toevertrouwd, en in het officiëele verslag bijzonder genoemd wordt. Men had hen in het bijzonder be schuldigd de kinderen uit te buiten. Ziehier wat de Hoog Eerw. Pater, na zijne weldoeners bedankt te hebben, daaromtrent schrijft (i De Staat heeft ons de voogdij der weezenkinderen toevertrouwd.Een ma il gistraat doet nu de ronde van onze standplaatsen, om een onderzoek te doen naar den staat dezer ongelukkige kleinen. Indien de Missionarissen de kinderen zoo slecht behandelen, dan zou de Staat ze aan hunne uitbuiting onttrekken en zc elders plaatsen, en zeer zeker geene nieuwe slachtoffers hun overleveren. Ziehier nu den uitslag van dat onder zoek. a In eertien dagen, gaat P. Banckaert voott, heeft hij bier, de Zusters van O. L. Vrouw meer dan honderd weezei, gezonden. Dientengevolge is het getal kinderen hier te Kisantu, bij de Zus- ters,drie honderd dertig, en te Nlemfu, t in de tachtig. Indien wij van den eenen kant de Voorzienigheid moeten liedan- b ken, van den anderen kant, worden wij genoodzaakt bij te bouwen, om dat klein volkje onder dak te brengen. Daarna komt de kleeding en de voe- ding, om ze groot te brengen en er chiistelijke moeders van te maken. Dat werkt verdient zeker de ondersteuning van de vrienden der missie, want het is op de christelijke moeders, dat de Mis- sionaris zijne hoop heeft gesteld. Eindelijk, ten bewijze, dat onze zende lingen nog zoo slecht niet te werk gaan, schrijft nog P. Banckaert Wij hebben hier, op het einde van. n September, het bezoek gehad van den Gouverneur-Generaal. Op weg naar b den Opper-Congo. Hij was ten uiterste voldaan over zijn bezoek. Met mannen UIII1IHI3 O 88" Vervolg. Voor den detective waren deze korte brieijes echter volkomen voldoende. Hij zag er tot zijne groote vreugde uit, dat Sint Alba en zijne vrouw zich geheel veilig waanden en dat zij derhalve zondei de minste achterdocht te koesteren te gelegener tijd in Tours zouden terugko men. Dat was hem het voornaamste. M. Hunter en Duvivier waren intus- schen lang niet zoo rustig. De eerste ver- langde niets liever dan een einde aan de zaak te maken, terwijl de Franschman zich over zijn nichtje bezorgd maakte en den angst met van zich kon weren, dat er een of ander ongeluk zou gebeuren. Tom Brusel deed al zijn best om den ouden heer gerust te stellen door hem mede te deulen, dat de stukken, die omtrent Srnt- Alha's schuld geen twijfel meer overlie ten, reeds in Engeland zouden zijn aange komen en dat M. Norfolk ongetwijfeld zijn best zou gedaan hebben om Char lotte, zoo hij haar al niet kon doen ont slaan, toch zeker die gemakken bezorgen, die haren toestand veel dragelijker zou- zooals baron Wahis, kon men goed werk doen. Hij is de missiën genegen, en als hij maatregels neemt of bevelen geeft, wil hij dat ze uitgevoerd worden, wat met anderen het geval niet is. Zoo handelt de hoogste gezagvoerder van Congoland. Niet alleen, wij, catholieken, zijn over de lasterlijke beschuldiging verontwaar digd, ook treft men liberalen aan die het niet min zijn dan wij. Zoo lezen wij in l'Echo d'Ostende sen liberaal orgaan Naar ons inzien is het verslag der onderzoekscommissie overdreven streng tegenover de catholieke Missionarissen. Het oordeel dat de commissie heeft kun nen vellen berust slechts op enkele en heel betwistbare getuigenissen. Onze hoe danigheid van liberalen hindert ons in het geheel niet om te verklaren: in opzicht van beschaving is de door de catholieke Missionarissen bekomen uitslag merk waardig, en laat de onbeduidende grie ven, welke men hun zou kunnen ten laste leggen, in de scihaduw. n Hetzelfde kar, het Oostendsche blad niet zeggen van de protestantsche mis sionarissen, voor welke het verslag zich zoo minzaam toont. Er is een punt, schrijft het. dat alwie iet of wat met de zaken van Alrika bekend is, verwondert, dat namelijk de onder zoekscommissie.zoo streng voor de catho lieke missiën, niets dan pluimpjes heeft voor de protestantsche zendingen, In algemeenen regel zijn de protes tantsche missionarissen noch vredestich ters, noch apostelen van beschaving, zij zijn meestal noch min noch meer dan handeldrijvers met allesbehalve eerzame betrachtingen, met allerlaagste hebzucht bezield. b Voor den Onaf hankelijken Staat zijn zij gevaarlijke tweedrachtstokers, eene heimelijke partij van bespieding, van internationale verklikking, even weinig onbaatzuchtig als rechtzinnig Binnen in het land leggen zij er zich op toe om wantrouwen en opstand by de inboorlingen te zaaien, en er buiten om tegen de regeering van het land, da» hun de grootste gastvrijheid verleent, haar te wekken. Dikwijls geven zij het voorbeeld van de schaamtelooste zedeloosheid, en gaan zoover dat zij, op enkele inzage van por tretten, achtereenvolgens vier huwelijken aangaan met blanke meisjes, hen opzet telijk uit Europa toegezonden. i) De protestansche missies of liever, zooals men ze noemt, de protestantsche sociëteiten van evangeliseering zijn, in den maken. De overtuiging, dat haar onschuld weldra aan 't licht zou komen, zou haar zeker moed geven om hare in vrijheidstelling geduldig af te wachten. Eene onverwachte gebeurtenis gaf eene afleiding in deze dagen van spanning en angstige verwachting. Op eenen morgend, toen de vrienden aan 't ontbijt zaten, trad een flink, breedgeschouderd jongman de eetzaal binnen. Power 1 Bij alles wat mogelijk is riep Brusel uit, zijn ines latende vallen cn met drift op den binnenkomende toe- loopendc en hem met kracht en hartelijk heid de hand schuddende. Power, oude jongen 1 gij hier Waar komt gij in 's he melsnaam vandaan Van Londen, natuurlijk! antwoord de Robert, glimlachend oter den ijver van zijnen vriend. Ik hoorde dat gij nier waart met M. Hur.ter en M. Duvivier en wilde ook geerne van de partij zijn De beide heeren waren natuurlijk niet minder verheugd Power terug te zien en heetten hem van harte welkom. Robert had hun eene heele geschiedenis te vertellen. Gelukkig bracht hij niets dan goed nieuws. Jacob Stanley had woord gehouden. Hij had zijne bekente nis in het bijzijn van den gouverneur der Dartmoorsche gevangenis herhaald en een brief aan zijne vrouw geschreven met de inlichting hoe zij handelen moest. Met dit stuk gewapend, had Robert zich tegenoverstelling met de catholieke, vol strekt niet kiesch in het aanvaarden van hunne bedienaars, en menige gedpklas- seerden, menige in de straten van Londen opgeraapte nietsdoeners, die niet meer weten van wat hout pijlen te maken, laten zich met vreugde aanwerven in het leger der vreemdsoortige opvoeders, die in Congo en elders hun winstgevend stieltje uitoefenen, b Een ander liberaal blad, Le Carillon, kondigt aan dat -de Afrikaansche Kring,» waar bijna al de gewezen officieren, onder-officieren en andere Belgen, die in Congo verbleven hebben, d;el van ma ken, de aanvallen der enkwestmannen tegen onze missionarissen luidop gaat af keuren. Een der aanzienlijkste zijner leden, een gekend vrijmetselaar en die zijne philo- sophische denkbeelden niet wegstopt, zegde deeaangaande Ik houd niet veel noch van monniken noch van pastoors, toch moet ik ter wille van de waarheid verklaren dat in Congo de Missionarissen de tenigen zijn.die werken en beschaven. Men ziet ze aan de zijde dtr negers hunne landerijen bebouwen, hunne kinderen onderwijzen, hun een ambacht leeren, en '.v s met eene onbaatzuchtigheid wel ke al de Europeanen hebben kunnen be wonderen, Maar die onbaatzuchtigheid zelve mishaagt aan sommige handel drijvers, wier eenige bekommernis is zoo veel ivoor te verzamelen als maar moge lijk is. Wat geven zij er om negers te hebben, die schoen- of kleermakers of timmerlieden of andere ambachtsmannen zijn; zij,zij zoeken niets dan lastdragers, ellendige schepselen die caoutchouc ver garen in ivoor aanbrengen. En deze drijven zij met den stok vooruit, klinken zij in de boeien als zij weerstaan, en de opperhoofden der negers binden zij vast aan palen. Neen, de missionarissen ma ken geen misbruik van de negers. Zonder de Missionarissen zou de beschaving in Congo geen stap vooruitgegaan zijn. Ik herhaal het, schrijft de correspon dent van Le Carillon, b 't is een vrijmetselaar, die zoo over onze Missiona rissen sprak. Voegen wij, om te eindigen bij de hoo- ger aangehaalde nog de getuigenis van een Belgischen officier. Commandant Le- maire, die verscheidene jaren in Congo heeft doorgebracht. Zooals hij zelf ver klaart, heeft hij geen geloof, wat onge lukkig is voor hem, maar des meer ge wicht geeft aan zijne getuigenis omtrent de Missionarissen. Nu dan, in eene conferentie, te Brussel gegeven in den Touring-club,zegde Com mandant Lemaire o. a. Opdat eene coloniale onderneming gelukke, moc-t men er slechts mannen aan hechten, die hunne voldoening alleen zoeken in dt vervulling van hunnen plicht en slechts ten doel hebben hun vaderland zonder cenige nevenbedoeling te dienen. Welnu, alhoewel ik zelf geen geloof hebbe, altijd heb ik de Missiona rissen bewonderd en nooit heb ik de be schuldigingen kunnen begrijpen, waarvan zij het voorwerp zijn... De leden der com missie moeten zich bedrogen hebben en slecht ingelicht geweest ziju. b Deze verschooning der commissie kan ongelukkig niet worden aangenomen. Het blijkt ten duidelijkste dat de com missie wel is ingelicht geweest, maar de beschuldigingen tegen onze Missionaris sen in haar verslag heeft opgenomen alleen om voldoening te geven aan de vrijmetselarij en aan de Engelsche protes tantsche uitzendelingen. Wat zijn onze catholieke Missionarissen schoon gewroken De boeren moeten niet alleen zorgen dat de stallen, waarin hunne dieren staan, verlucht worden, zij moeten dat ook doen voor hunne eigene woning Zulks is bij zonder noodig in den winter, omdat als dan deuren en vensters zorgvuldig wor den gesloten uit vrees voor de koude, terwijl ze in den zomer veelal, het meeste van den tijd, wagenwijd open staan. Zij moeten daar in den winter vooral acht op geven ook nog om de volgende redenen": omdat er alsdan den ganschen dag door vuur wordt gestookt, omdat de avon den lang zijnde, de lamp of kinket uren en uren brandt, omdat rond de stoof gezeten, het mansvolk daar pijp op pijp smoort, omdat in vele kleine gebrui ken, 's avonds en ook door den dag, in de gewone verblijfplaats eten voor de dieren wordt gekookt, koeketels worden afgestookt, die de vertrekken met dampen en geuren vervullen. Dat zijn al oorzaken van luchtbederf? En daarom moet er, in den winter, op het verluchten der wonin gen bijzonder worden gelet. Ook de slaapkamers mag men niet ver geten. 's Morgens, zoodra men uit het bed is, moeten dekens en lakens worden afge nomen en op stoelen worden open ge spreid. Dan moeten de vensters worden geopend, en als later de versche lucht hare werking heeft uitgeoefend, dan eerst mag het bed worden opgemaakt en de vensters gesloten. Strijdlustige hanen. Al» hanen te strijdlustig zijn bindt men de jooten sa men met een sterken wollen dtaad, zoo dat zij slechts stappen en niet locpen kun nen. Na een paar dagen is het vechtdier bedaard en vreedzaam geworden. Een der opstellers van »ji Gaulois heeft den heer F. Brunetière ondervraagd over de zedenleer. De bestuurder van La Revue des deux Mondes antwoordde B lk verstoot de wetenschappelijke ze denleer van Bertholet en de metaphysi- sche zedenleer van Fouilleé. Uit haren aard moet dn zedenleer gods dienstig zijn en zij mag maar zedenleer beeteo, als zij eene lahrre bekrachtiging heeft. Er bestaat geene zedenleer zonder het grondbeginsel van l"on en straf. Ja, de daden, die wij, in di« sterfelijk leven verrichten, moeten in het toekomende le ven geloond of gestraft worden anders ware het plichtgevoel een bedrog. Hoe zou de samenleving er uitzien met eene wetenschappelijke o. metaphysiscbe zedenleer Maak eens. aan de menschen wijs, dat zij hunne driften niet mogen voldoen, dat zij niet mogen stelen, dat zij niet mogen moorden, als gij hun leert, dat de dood aan alles een einde stelt, dat er geen eeuwigheid bestaat.... De zedenleer moet op don godsdienst steunen, ik herhaal het en druk er op. Zoo sprak M. Brunetièie, een der grootste denkers van onzen tijd. En zekere schoolmeesters weigeren in hunne domme verwaandheid den cate chismus in de volksscholen tc onderwij zen En de gemeentebesturen zijn, in ons catholieke België verplicht, die kerels te dulden en... te betalen onmiddellijk naar Londen begeven om in de eerste plaats M. Norfolk te raadple gen. Zijn broeder Jan, doctor Norfolk, waa bij de samenkomst tegenwoordig geweest en had den raad gegeven eene commissie van geneeskundigen te doen benoemen, ten einde de oorzaak van den docilvan M. Gallo te bestatigen een verlof tot opgraving van het lijk was daarbij aangevraagd. Tot zijn groot ge noegen had Power van den hoofdinspec teur de verzekering ontvangen, dat Stan ley noch zijne vrouw verder in de zaak zouden worden gemoeid, terwijl doctor Norfolk de taak op zich had genomen in Robert's plaats voor de vrouw te zorgen hij was reeds dadelijk in staat haar meer winstgevend en minder zwaar werk te verschaften. Toen al deze zaken geregeld waren, de geneeskundige commissie zich gevormd en haar taak met ijver en voortvarendheid ter hand genomen had, vord M. Norfolk het voor Power onnoodig zich langer in Londen op te houden en gaf gij hem den raad zijr. vrienden in Frankrijk op te zoeken cn hen in hun moeilijke onderne ming ter zijde te staan. En waarom denkt gij nu wel, zegde Robert Power, aan liet eind van zijn ver haal gekomen, dat die brief, dien de vrouw van Stanley zoo zorgvuldig be waard heeft, voor den schurk zoo goed als een doodvonnis is Hij schrijft er in, dat hij Stanley rijk zal maken, zoodra de weduwe van den geldwolf daar is natuurlijk Gallo meë bedoeld zijn vrouw zal zijn geworden. Die brief is niet onderteekend, gij begrijpt wel, dat hij daarvoor slim genoeg was, maar... hij is geschreven in hetzelfde spinpootachtige handschrilt, dat ik dadelijk herkende,toen ik in de kamer van de vermoorde vrouw het afgescheurde stuk van den brief vond Eindelijk kwam 't uur om handelend op te treden. Kort na Robett Power's komst te Tours, meldde M. Ferron aan zijne vrouw, dat hij den volgenden dag zou terugkeeren met M. Courtin (anders gezegd Sint-Alba) en diens rijke reisgenoote. Op het bepaalde uur was natuurlijk alles in gereedheid om 8hen te ontvangen. Het bevelschrift om Sint-Alba te arres teeren was gekomen en bevond zich veilig en wel in den zak van M. Brusel, De Commissaris van politie te Tours was in het geheim ingelicht, omtrent hetgeen sr zou gebeuren, en hij had beloofd zijne medewerking te zullen veileenen. Eenige policieagenten, onder bevel van een bri gadier, werden ter beschikking gesteld van M. Brusel en wachtten op zijne beve- len. Nu zal ik u eens vertellen, hoe wij 't moeten inrichten, zeide de inspekteur. 't ls natuurlijk gewenscht, dat wij dit Bij de verplanting van boomen ge bruikte men nooit verschen mest, daar de wortels, waar ze met onverteerde mesten in aanraking komen, licht rotten. Daar door wordt het vormen van nieuwe wor tels zeer bemoeilijkt. Wie eene nieuwe beplanting wil maken, moet ovtr eene voldoende hoeveelheid goed verteerden mest beschikken, en als dit niet het geval is, alleen voedzame tuinaarde in de plant- kuilen brengen. zaakje doen afloopen met de minst moge lijke opschudding, ter wille van die arme Mevr. Ferron en haren echtgenoot, die eene zaak hebben en natuurlijk den wensch koesteren om zoo min mogelijk door de buren bebabbeld te worden. Dat zijn wij haar verplicht voor de hulp, die zij ons geboden heeft. Wij kunnen het zoo inrichten Mevr. Ferron gaat naar den trein en doet even alsof er niets ge beurd was. Zij brengt hare gasten te huis en zendt ons bericht, als zij veilig en wel in de woning zijn. Zoodra wij een teeken krijgen, dringen wij naar binnen en een, twee, drie, de slag is geslagen I Wat denkt gij van dat plannetje XXXIII. De voorstellen van M. Brusel droegeri de goedkeuring weg van de andere partij- genooten.AUeen Robert maakte tegenwer ping. Zou Mevr. Ferron sterk genoeg zijn om geen achterdocht op te wekken bij Sint-Alba Dat heerschap liet niet met zich spelen. Het minst 'onvoorzichtige woord, of een enkele blik, waren vol doende om hem op zijne hoede te doen zijn en hem eene kans te geven tot dt vlucht. Indien Mevr. Ferron niet bepaald overtuigd was zich te kunnen beheer- schtn, zou het beter zijn eene wijziging te brengen in het plan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1