Terechtwijzing. Landbouwers, opgelet Muzikaal Avondfeest Vriend FRITZ Goddank de tafol is gedekt Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. De Denderbode Allerhande nieuws. KERS TM I S. tls Kerstdag Neen 't, 't en kraakt geen [snee', 't en rijmt, 't en vriest, 't en ijzelt Toch lijden de arme menschen wee en wordt hun hert verbrijzeld Ze willen werken, maar't en valt geen werk, geen loon, geen eten Wiens hert, van ijs of ijzer, zal 't, nu 't Kerstdag is, vergeten Geeft milde, geeft, die hebt en houdt van God zoo milde gaven 't wordt anders al, uw geld en goud, naast u in 't graf gegraven. Geeft milde, gij die kersten zijt en Kerstdag komt te vieren geeft milde, alzoo m'in vroeger tijd gaf milde aan mensche en dieren en Hij die mensche en dier bemint, die u, o mensch verheven, vergodlijkt heeft, Hij zal 't zijn kind, o mensch, eens wedergeven Guido Gizelle. Domine, salvam fac rempublicam. Alzoo begon het gebed dat in Frankrijk, den zondag na de hoogmis, in de kerken gezongen werd. Van te voren was het salvum fac regem, en id Belgiën is het nu nog het aloud koningsgebed. In Frankrijk, sedert de aankomst der Republiek, bad men ook voor het welzijn van de Republiek. Nu met de scheiding tusschen Kerk en Staat, is dit gebed in de kerken in zeke ren zin niet meer passend. Het is de Republiek die op geweldige wijze de scheiding heef: doorgedreven, na eerst de Kerk te hebben bestolen en haar alleszins ook vijandig te hebben be handeld. Mgr Turinac, bisschop van Nancy, heeft bevolen dat men nu voor den Paus zal bidden, in de plaatse van voor de Republiek. Alzoo werd zon dag te Nancy reeds gedaan. IN VLAANDEREN werd het geboor tefeest van den Heiland weleer met bij zonderen luister gevierd. Op Kerstavond,om negen uren.opende men de deuren der kerken om tien uren zong men de metten. Te middernacht begon de Kerstmis. In St-Martenskerk te Kortrijk speel den de priesters in Kerssavonde de ge boorte van onzen Heere Dat staat in de kerkrekening over het jaar 1450. Onze mysteriespelen zijn verloren ge gaan maar Sepet heeft een Fransch stuk gevonden en uitgegeven L'office des Pasteurs. Wij vertalen enkele regels Herders, wien zoekt gij in de krib? Den Zaligmaker, Christus, den Heer: het Kindje, in doeken gewonden, volgens het woord van het Evangelie. Hier is het, dit kleine wicht, met Maria, zijn Moeder, van wie, reeds lang geleden, Isaias voorspelde Eene maagd zal eenen zoon ontvangen en baren. Gaat dan en zegt, dat Hij geboren isAlle luia, alleluia I Ja, wij weten nu stellig.dat Christus op de wereld gekomen is. Zingt allen zijne verschijning, en rofept met den pro feet Een kind is ons geboren I (Gaz. v. Kortrijk). •k 190ii. Het jaar dat gaat eindigen biedt de bijzonderheid aan dat het 53 Zondagen telt. Het is op eenen Zondag begonnen en de laatste is ook eeu Zondag. De laatste trimester telt veertien Zon dagen terwijl een trimester gewoonlijk maar 13 Zondagen heeft. Jaren met 53 Zondagen komen alle 5-6 jaren voor, telkens Nieuwjaar op eenen Zondag valt. Het zal in veie gevallen nuttig zijn dat niet te vergeten, als men juiste rekenin gen wil maken. Le Peuple, het roode orgaan, gewagen de van het wetsvoorstel Woests, betrek kelijk het bedeelen van soep en kleederen aan de leerlingen der gemeentescholen, schrijft Van het voorstel-Woeste zal dit feit overblijven dat de catholieken liever de arme kinders zondrr brood laten dan het hun te verzekeren door de Ge meente. Mis gepierd, manHet ontwerp-Woeste houdt volstrekt geen verbod van school- cantienen in te richten met de penningen van iedereen, maar doet verbod dat men zich van dat geld bediene om op de ouders drukking uit te oefenen door alleen de leerlingen van zekere scholen, bij uit sluiting van anderen, tot het voordeel der schoolcantienen toe te laten. De liberalen en socialisten verzetten zich tegen het wetstel-Woeste en wai bewijst dit eens te meer Wol dat de liberalen en socialisten verstokte vijanden zijn der vrijheid van geweten en van on derwijs.... DE WINTER is volgens de sterrekun- digen begonnen Vrijdag namiddag, vier minuten namiddag. Alsdan bereikte de zon het verste zuidelijke punt van haren loop. Wij hebben thans de kortste dagen en de langste nachten, doch op het ein der maand zullen de dagen reeds drie minuten langer zijn. •k De Beestenbevolking in België. De jaarlijksche landbouwopntmi: g voor 1904 is geëindigd. De inlichtingen w< .kc de uitslagen opgeven zijn zeer leerrijk. In de paardenbevolking wordt een lichte achteruitgang waargenomen. Inderdaad, man treft slechts 245,781 paarden aan, tegen a48,5o3 in igo3. Het getal geboorten is nochtans bijna hetzelfde 39,471 tegen 39,833 in 1903 het verlies door sterfte is erg afgenomen. Het is thans slechts nog 8,726, zijnde ongeveer 3 0/o der geheele bevolking. Voor het hoornvee wordt eene groote vermeerdering waargenomen. In 1904 waren er 62,000 stuks meer dan in igo3 en 140,000 meer dan in 1902. Het totale cijfer voor 1904 is 1,782,290. Het getal geboorten vermeerdert ook nog. In 1904 werden meer dan 760,000 stuks hoornvee geboren. De verliezen door sterfte verminderen ook. Het getal varkens is in 1904 met onge veer 40.000 verminderd. Niettemin is het totaal nog hooger dan in 1900, 1901 en 1902. Het getal geboorten is natuurlijk ook verminderd. Van 1,773,25a in igo3 is het gedaald op 1,738,952. Het is dus bijzonderlijk op den kweek van hoornvee dat onze landbouwers zich toeleggen. De gebeurtenisren toonen aan dat de landbouwers goed doen de raadgevingen welke hen sedert eenigen tijd gegeven wórden te volgen. In ons verslag over de Zitting des Gemeenteraad*, Zitting van 16 Decem ber, verschenen in ons nummer van 24 December 11. hebben wij in den mond van onzen achtbaren Schepen, M. de Bethune de volgende woorden geplaatst 't Is op uitdrukkelijk bevel van den Burgemeester dat er, op 14 Oogst 1901, een klacht, door den Commissaris van Politie bij de justitie werd neérgelegd om een onzedelijk feit met eene vrouw die ik hier niet noemen zal. De Procureur des Konings zond de klacht terug met een blaam voor den Burgemeester. Deze laatste volzin in cursief gedrukt is ,door de gedurige onderbrekingen, bij vergissing op eene gansch onnauwkeurige wijze weergegeven. Men leze De Procureur des Konings zond de klacht aan den heer Burgemeester terug met een blaam voor Commerman. De heer de Bethune verzoekt ons te willen doen opmerken dat hij gezegd heeft De eerste klacht tegen Cornmciman dagteekent niet van over 3 jaar gelijk M. Van d^r Schueren het zou wenschen zij dagteekent van 14 Augusti 1901 en zij is gedaan door M. der Commissaris van politie aan den Heer Procureur des Konings, op uitdrukkelijk bevel, zoo schrijft de Commissaris, van M.den Bur gemeester. Dit stuk is het eerste van het dossier waarover het gerecht thans beschikt. Het goldt alsdan zekere onzedige feiten met eene vrouw D....,en na rechterlijk onder zoek werd er door het gerecht eene ordon- nancie van niet vervolgingen gegeven. Doch de Heer Procureur-Generaal paste den heer Commerman een blaam toe voor lichtzinnigheid in een gesprek met bo vengemelde vrouw. n Die berisping werd bevestigd doorM. den Burgemeester in mijne tegenwoor digheid met uitdrukkelijk advies aan Commerman van zich ernstig te gedragen, op bedreiging van afstelling in geval van hervalling. Wij voldoen gaarne aan die terecht wijzing, des te meer daar wij van goede bron weten Jat er nooit eenige oneenig- heid in die droeve zaak heeft bestaan tusschen het Parket en het Gemeentebe stuur welke beiden gansch hun plicht hebben vervuld. Men maakt op dit oogenblik veel pro paganda ten einde de landbouwers en de syndikaten van samenaankoop aan te zetten om van nu af de noodige hoeveel heid sodanitraat te koopen voor de aan staande lente. Aldus werd onlangs aan zekere syndi katen eenen naainloozen omzendbrief ge stuurd den naam van den drukker zelfs was er niet op vermeld. Die omzendbrieven voorspellen een aanzienlijken opslag. Onder de hoofding Bijzondere inlichtingen leest men ond r meer Het wordt bevestigd dat de. verzendingen uil Chili op Novtmber- December, minder zullen zijn dan deze d van verleden jaar op hetzelfde tijdstip. Wij voorzien dat het voorzichtig zou zijn te koopen, want al de Europeesche markten zullen volop in opslag komen, en dien opslag zal des te aanzienlijker zij ouit redi n dat er zou kunnen ge- brek aan sodanitraat zijn in de maanden o Maart-April. Op nndere plaatsen derzelfde omzend brieven vertelt men zooveel onwaarschijn lijkheden dat het nagejaagde doel bij eiken volzin doorstraalt, cn dat enkel de goedzakkigen er zich zouden door laten beetnemen. Nochtans, achten wij het niettemin nuttig de aandacht der belanghebbenden op die slinksche pogingen in te roepen, te meer daar de landbouwers soms al heel wemig op de hoogte zijn der beursopera- tiën en allerlei reclame middels. Vriend lezer, wilt ge rechtuit onze zienswijze kennrn Welnu, zonder het minste den profeet te willen spelen, ge- looven wij dat de huidige propaganda het werk is van groote beursmannen, die on getwijfeld eenen aanzienlijken voorraad sodanitraat aan hooge prijzen gekocht .ebben, en vreezende dat er kortelings «ene werkelijke ialing zal plaats hebben, er zich wenschen van te ontmaken. Inderdaad, de hoeveelheden sodani- 1 traat in Europa ingevoerd of in 't zicht, zijn grooter dan die van verleden jaar op hetzelfde lijdstip, en wellicht belangrijker dan voor het verbruik zal gevraagd wor den. Immers, .tengevolge van den afslag van het suiker, zullen de beetenplanters, het is het algemeen gedacht, veel minder suikerbeeten zetten en dit zal natuurlijk een minder verbruik van nitraat voor ge volg hebben. Van eenen anderen kant deelt-n de groote dag-en vakbladen mede, dat ,t syndikaat der nitraatmijnen ontbonden is, ten gevolge van oneensgezindheid. In dat geval denken en hopen wij dat de mededinging, welke de voortbrengers zich onderling zullen aandoen, noodzakelijk eene merkelijke daling zal voor gevolg hebben. Dusvolgens bestaat er meer kans op af dan op opslag. Ook raden wij de landbouwers aan, gezien den hoogen prijs dier messtof, voor den oogenblik nog niet te koopen. In alle geval geen geloof te hechten aan hooger genoemde omzendbrieven, En moesten wij ons bedriegen niette genstaande de gegronde redens die wij opgeven, 't is te zeggen, moest het soda nitraat nog in prijs stijgen, dan kunnen wij nog onzen toevlucht tot andere stik- stofmester. nemen, die even goed zijn als nitraat, b. v. het zwavelzuur ammoniak, dat, aan den huidigen prijs de eenheid stikstof reeds beterkoop levert. Buitengewoon OP MAANDAG 22 JANUARI, om 5 1/2 uren, ten voordeele der gods dienstige en sociale werken der St. Mar- tensparochie, in de groote Feestzaal van den Werkmanskring. Uitvoering der prachtige Feestcantate van Mr Volkaert, organic onzer Hoofd kerk. Meer dan 200 Zangers. Het feest zal opgeluisterd worden door de medewerking der wijdvermaarde A Capella van Gent. Deze week zullen de kaarten aangebo den worden. Voorbehouden plaats, 3 fr.; Eerste plaats, 2 fr.; Tweede plaats, 1 fr. SCHOUWBURG VAN AALST. L AMD VAM RIEM. Vertooning op Zondag31 December 1905, om 17 uri-n, met de medewerking van Mej. Bruilandt, Janssens en Dieltjens. comedie in 3 bedrijven naar het Fransch: l'ami Fritz door Erckman-Chatrian. blijspel in een bedrijf, door Napoleon Destanberg. Prijzen Genummerde fr. 2,00. Beneden fr. 1,50. Boven fr. 1,00. 2* rang fr. o,5o, en lokale Land van Riem, Nieuwstraat, nr 3, van Zondag 18 December 1905, te verkrijgen. Prachtige Visietkaarten worden ten bureele van dit blad aan fr. 1,00 de 100 afgeleverd. Zend uw naam en adres ten bureele van dit blad een postbon of fr. 1,10 in post zegels en gij ontvangt vrachtvrij 100 net afgewerkte visietkaarten. Vragen werk Een Bakkersgast. Een Beenhauwersgast. Een Kleermakersgast. Een scbrijnwerkersgast. Een Smedersgast. Een persoon vraagt plaats voor bood schappen te doen of voor schrijfwerk te doen. Creemboter. Markt van Woensdag 27 Decern. 1905 65 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. De Denderbode verschijnt den Woensdag en Zaterdag van elke week. Voor de stad fr. 5.oo. Voor den buiten met de Post verzonden twee maai ter week fr. 6.00 een maal ter week des Zondags fr. 4.00. Betaalbaar op voorhand. Sedert 25 September 11. is DE DEN DERBODE ».zijn 57* jaargang ingetre den. Ons programma is altijd vervat ge weest in de volgende woorden Gods dienst, Huisgezin. Eigendom, Vader land, Taal en Vrijheid. Dit programma heeft De Denderbode altijd eerlijk en moedig in de maat zijner krachten verdedigd. Aan dit programma zal De Denderbode trachten getrouw te blijven. Wij rekenen dus op de ondersteuning onier partijgenooten. A L MI MAK. Vraagt ten onze Bureele, in d' Abdij Affligem en bij alle IJveraars en IJveraar- sters den alomvermaarden Almanak van Affligem, prijs fr. o,3o, franco t' huis fr. o,36 en den Franschen Almanach National prijs fr. o,5o, franco t' huis fr. o,56. Van de Fransche uitgave bestaat een prachtexemplaar, prijs fr. 1,00, franco t' huis fr. 1,20. De prachtuitgave op slechts 100 exemplaren gedrukt, is alleen in Affligem te bekomen. Bond tegen het vloeken. De Bond tegen het vloeken en de onzedelijkheid in gesprekken en gezangen, heeft, Zondag laatst, zijne Kerstvergadering gehouden in den Katholieken Kling, te Kortrijk, onder voorzitterschap van den errbied- waardigen Staatsminister, M. Tack. M. Becelaere heeft eene uitmuntende redevoering uitgesproken over de bestrij ding van het zedenbederf. Hij werd geestdriftig toegejuicht en de bestuurder van het Werk, de eeiw. heer Dassonville, heeft hem, namens den Bond hartelijke bedankingen toegestuurd. AALST. Dijnsdag voormiddag rond 8 uren is er een begin van brand ont staan ter brouwerij van M. Leopold Van de Maele, Hovenierstraat. Het strooi van den peerdenstal stond in vuur. Men ver moedt kwaadwilligheid 't is de tweede maal dat het voorvalt en men vermoedt dat straatbengels de daders zijn. Bij de weduwe Van den Abeele, winkelhoudster te Lede, hebben onbe kende dieven getracht binnen te breken. Een persoon die in den winkel sliep ge rucht hoorende, heeft de dieven op de vlucht gejaagd. Een onderzoek is geopend maar tot hiertoe niet in gelukt de dieven te ont dekken. ERONDEGEM. Op Kerstdag wa ren de geburen verwonderd hun gebuur een alleen wonende ouderling van in de 70 jaren gelijk gewoonlijk niet te zien verschijnen. Men ging eens kijken en vond den ongelukkige doodgeslagen in 't geitenhok. Ook werd er in zijn huisje binnengedrongen en diefstal gepleegd. Meerdere inlichtingen ontbreken voor 't oogenblik. Een voerman die in de Musschen- straat, te Brussel eene kamer op de der de verdieping bewoont, was dronken 't huis gekomen. Alvorens slapen te gaan wilde hij eene vriendin bezoeken, die in hetzelfde huis eene kamer bewoont. Maar het meisje, hem dronken hoorende, sloot hare deur. Hij wilde deze met gewéld openen, doch twee politieagenten belet ten het hem. De dronkaard wierp hen eenvoudig van de trappen. Zij kwamen terug, vergezeld van twee collegas en braken nu zijne deur open. Doch in plaats van nog verzet van zijnentwege te ontmoeten, vonden zij hem kronkelen van de pijn op den grond liggen. Hij had zich vergiftigd. In wanhopigen toe stand werd hij naar het gasthuis gebracht. Een broedertwist zal te Etterbeek een menschenleven kosten. Charles en Georges X.., haten elkander. Zaterdag avond ontmoetten zij elkaar in eene her berg der Korenbloemstraat, en werden handgemeen. Charles greep eer.e bijl en sloeg er zijnen broeder mede op het hoofd. Erg gekwetst vluchtte deze, doch zonk neer in de Louis Hapstraat, waar hij 's nachts door voorbijgangers bezwijmd werd gevonden. Hij werd naar het gast huis gebracht en men vreest voor zijn leven. De dader werd aangehouden. Op den Brusselschen steenweg heeft de chauffeur van M. Stiénon-Dupré van Mariakerke met de automobiel van dezen laatsten een kind van 7 jaren om vergereden. Het bleef op den slag dood. Uit het onderzoek is gebleken dat liet kind achter eenen wagen had geloopen en omverre geworpen werd toen bet den steenweg wilde verlaten. De chauffeur stopte dadelijk en begaf zich naar het po- litiebureel om zijne verklaringen af te leggen, Ongeval. Vrijdag namiddag, rond 2 en half ure, is 111 het in opbouw zijnde zinnenloozengesticht, te Melle, een binnenmuur ingestort. Een werkman is aan het hoofd ge kwetst en naar het hospitaal van Gent- brugge overgedragen. Zekere Thomas, metsel sknaap, wonende op Melle-Dries, is ook bedlegerig. Zes of zeven anderen hebben min of meer lichte kneuzingen bekomen. Alles bepaalt zich verder tot wat stoffelijke schade. De gekwetsten zijn allen metserskna- pen, de metsers en timmerlieden waren juist weggegaan. Zondag morgend, rond 6 ure, is te Watervliet een moord gepleegd. De koewachter van pachter Karei Dossche, 18 jaar oud, is in zijn bed dood gestoken. De moordenaar heeft ook een schot gelost op pachter Dossche, die in 't gelaat getroffen werd. De man is onlangs in het huwelijk getreden. Zijn toestand is erg. Hij wordt verzorgd door dokter Lowie. De dader is onbekend. Deze dubbele misdaad heeft groote op schudding verwekt. Men verwacht 't par ket. Het parket van Leuven doet in eene naburige gemeente onderzoek no pens het verdwijnen van talrijke brieven die aan nijveraars of kasteelbewoners ge adresseerd waren. Nog dezer dagen ver miste men een brief met 1000 fr Ver scheidene postbedienden werden reeds vruchteloos ondervraagd. In het Backerstraatje te Lokeren woont een eenvoudig werkman, Louis Bontinck, met zijnen negentienjarigen zoon in een nog al afgelegen huis het Beekhuizeken genaamd. Zondag mor gen, terwijl de vader met zijnen jongen naar de 6uren mis was, zijn dieven in de woning binnengebroken, en hebben al de spaarpenningen der arme lieden, eene som van 80 fr. geroofd. De policié heeft een onderzoek ingesteld ten tinde de da ders van dit gemeen schelmstuk te ont dekken De houtkoopman Valgaren van Has selt, was in de schouder gebeten door zijn paard. In plaats van etn geneesheer te halen volgde hij den raad van een kwakz-lver, die hem zegde koeidrek op de wond te leggen Het koudvuur kwam er in en den ongelukkige weid de arm afgezet. Dat hielp niet en de man is thans in het gasthuis van Leuven na een lan gen en vreeselijken doodstrijd overleden. Visscher die te Blankenberghe de haven zijn binnengevarenverspreiden het verschrikkelijk nieuws, dat de Blan- kenbergsche sloep n. 38 toebehoorende aan Leopold De Ryckere met man en muis is vergaan. De bemanning is sa mengesteld uit Cornelius De Coeq, pa troon I. Vernieuwe en P. Arents. Allen zouden in de golven omgekomen zijn. De slachtoffers laten twee weduwen met veischeidene kinderen achter. Er is nog geen het minste nieuws over het onderzoek aangaande den moord op den Boulevard Dolez, te Bergen. Al leen is geweten dat een statiebediende, kort na de misdaad was gepleegd, aan drie kerels van verdacht uiterlijk, reis- kaartjes heeft verkocht. Zij waren van eene vrouw vergezeld. Alhoewel er niet toe verplicht, in gevolge hare overeenkomst met de werk lieden, heeft de administratie van de mij nen van Mariemont beslist, het loon harer werklieden met 5 t. h. te vermeer deren. De stoelzetster uit te St-Nicolaas- kerk te Brussel, heeft twee kerels betrapt, terwijl deze, meenende niet gezien te wor den, bezig waren met het ledigen der offerblokken. De vrouw verwittigde de policie en de twee dieven werden aange houden. Zij waren in bezit van de ge stolen geldstukken en een aantal corset- baleincn, waarvan het eene eind met vo- geltecr was bestreken. In het museum van Somzée is Vrij dag een belangrijke diefstal gepleegd.Een dief heeft verschillige meubelen openge broken en er juweelen, kanten en andere vooi werpen van aanzienlijke waarde uit gestolen. Het gemeentebestuur van Moustier- sur-Sambre had de huisvaders uitgenoo- digd, in het gemeentehuis, bij wijze van volksstemming,hun oordeel uitte brengen over het uitvoeren van zekere wegenis- werken en de kosten, die deze zouden veroorzaken, 244 huisvaders namen er deel aan, waarvan 174 voor de werken stemden. In de statie van Landelies stapte eene vrouw uit den trein met een vierjarie dochteike op den arm. Een schok van den wagon deed de vrouw het evenwicht verliezen, zoodat zij het kind liet vallen. Dit rolde onder de wielen, die het hoofdje van het wicht verpletterden onder het oog der moeder. Deze is om zinneloos te wordi n. Rapedius is de welgepaste naam van den slimmen dief en inbreker, die uit de Luikschc gevangenis wist te ontsnappen en dus bewijst het urrbreken even goed te verstaan als het iNbreken. Toen nun den bestuurder der gevan genis St-Leonard verwittigde dat men in de Mathieu Laensbergstraat een reepel linnen aan de muren zag wapperen, werd de optelling der gevangenen gedaan en men bestatigde dat allen sliepen en nie mand ontbrak. Die optelling 's nachts bestaat uit het werpen van eer. e ,,3lag in iedere cel. De bestuurder begaf uch zelf dan in de cellen om de zaak nader te onderzoeken. Toen men aan deze van Rapedius kwam, ant woordde de slaper r.iet op het geroep. Men ging tot aan de slaapstede en men zag dat er eene groote pop, gemaakt van allerhande vodden op het bed lag. Rape dius zelf was verdwenen. De gevangene had ijzeren staven van zijn venster losgewrongen. Vandaar had hij zich op het dak geheschen en is ver volgens over de daken van de vrouwen- afdeeling en der kapel tot aan den buiten muur geraakt. Daar heeft hij aan de gootbuis den langen linnen band, voort komende van zijne in reepels gescheurde beddelakens, vastgemaakt en zich in de straat laten afglijden. Alle opzoekingen om den vluchtelingen terug te vinden, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Rapedius is 34 jaren oud en van Duit- schen oorsprong. Zijne specialiteit s was het plunderen der kapstokken in de gangen der woningen. Men had hem eerst in den omtrek van Luik gezocht. Toen herinnerde men zich dat hij ergens in eene Luxemburgsche gemeente een lief had en men zocht in die richting. Ditmaal was men op het goede spoor. Rap dius was daar en op cen-twee-drie waren de gendarmen er aan de deur. Maar terwijl de pakkemannen langs de deur binnen kwamen, sprong Rapedius langs een achtervenster uit en was in een oogwenk in den dikken mist verdwenen. Rapedius wat hen weer te rap geweest.

De Denderbode | 1905 | | pagina 2