BERICHT. J" O Z E F. Vriend FRITZ Muzikaal Avondfeest ÉAELST. Allerhande nieuws. Catholieke Grondwettelijke Vereeni ging van het Arrondissement Aalst De H.H. catholieke Kiezbrs van ons Arrondissement, die, vanwege onze tegen strevers, een aanbevolen brief ontvangen hebben bij denwelke hunne afschrabbing ofwel vermindering van stemmen voor de Kiezerslijsten 1906-1907 gevraagd wordt, zijn vriendelijk en dringend verzocht zelfde brief met de noodige stukken hun recht op het hen toegekende getal stem men stavende, voor io* Januari 1906, ten bureele der Vereeniging Groote Markt, 24, te Aalst in te dienen alwaar hunne rechten met de meeste zorg zullen verdedigd worden. GENT. De prachtige opvoeringen van Jozef, het meesterstuk van Mehul, ten profijte van de Catholieke Scholen van Gent, hebben een ongehoorden bijval genoten. De dagbladen en de kunstkritie- kers noemen ze eene echte gebeurtenis in de kunstwereld. Meer dan 1000 personen verdrongen zich in de groote feestzaal van S. Jozefslokaal (Holstraat, 69) bij eike der twee vertooningen, en van wijd en zijd is er gevraagd om nog andere ver tooningen te geven. Diensvolgens komt het inrichtings- comiteit te beslissen dat er nog twee opvoeringen zullen plaats hebben, name lijk den 14 en den 2» Januari, telkens om 3 ure, derwijze dat alles zal geëindigd zijn vóór 7 ure 's avonds, om de toehoorders van buiten Gent alle gemak te verschaffen voor het naar huis keeren. Ingangkaarten zijn te verkrijgen in Gent bij MM. Siffer, Kruisstraat Bal- lion, Kalanderberg Rousseeuw-Arys, Savaenstraat; Huyshauwtr en Scheerder, Hoogpoort, alsook in S. Jozefslokaal, (Wellinckstraat) en in het lokaal van den AnlisocialistischenWcrkliedenbond (Oud- burg). Voor het nummeren der plaatsen, ge lieve men zich te wenden tot M. Lam- brecht, S. Jozefslokaal, Wellinckstraat, 24, Gent. De personen van buiten Gent kunnen ook genummerde ingangkaarten bekomen, 't zij met ze schriftelijk recht streek te vragen aan M. Lambrecht, S. Jozefslokaal, Wellinckstraat, 24, 't zij met ze te bestellen in het bureel van ons blad. Ditjes en datjes. Schandalige l>elee<ii- giiigen en lasteringen Wij moeten terugkomen op de ongehoorde beleedigingen en lasteringen die den laaggedaalden schrijvelaar van Dender- galm gedurig naar 't hoofd van zijne catholieke tegenstrevers slingert. Wij wil len er eenige uittreksels uit meêdeelen opdat men oordeele kunne De klerikale burgerij aapt dien edel- dom na en tracht dan ook de eene of andere naamsverandering te bekomen om met den titel van graaf of ridder ook den zelfden weg te kunnen opgaan. Velen verkoopen hun van naam en invloed om als uitsteekberd te dienen voor geldklopperijen, uitgeven van actiën, van goud, zilver, ijzer, kaas, slijk, vleesch, suiker of andere mijnen in China of Patagonie helpen den a minderen man pluimen, maar zijn altijd a de kloeke voorvechters van God en Vaderland, hoog aangeschreven bij bisschoppen en prelaten, pastoors en paters en nonnen van alle kleur, a Is bet schandaleus genoeg Catholieke medeburgers nu is de beurt aan U allen. Ja, gij allen zijt mannen, die uw geweten voor 't lieve geldeken hebt verschacherd..., Opgelet l En nog verder, winkelier, herber- a gier, bediende, notaris, rechter, champetter, apotheker, brouwer, onderpastoor en dokter, allen ver- a koopen hunne ziel aan den klerika- len winkel om toch maar van het a manna onder de geuaante van goud stukken en bankbriefjes deelachtig a te worden, a Allen verkochte zielen dus, gij catho lieke Medeburgers I Is het krapuleus genoeg Alle politieke mannen vereeren zich door de medewerking aan de Drukpers hunner denkwijze ja, zij aanzien ais een politieke eeretitel. Nu, zoo is 't geval niet met M. Notaris De Windt, Voorzitter der liberale Asso ciatie van Aalst. Die liberale Voorzitter moet de pole miek van Dendergalm a zoo schanda leus vinden dat hij door zijn advocaat, M. Rens, voor de Rechtbank van Den- dermonde, deed pleiten dat hij, liberale Voorzitter, noch de gewone, noch de toevallige medewerker is aan Den dergalm. Die liberale Voorzitter deed dus zijn advocaat, uit schaamte Dendergalm verloochenen, en om de verantwoorde lijkheid van de krapu leuze polemiek van een eerloozen broodschrijver van zich al te weren. De laakbare polemiek in Dender galm gevoerd dagteekent niet van gis ter. Ze duurt reeds maanden, jaren en zouden de Vooizilter en anuere Bestuui- leden dei liberale Associatie daar niets 111 te zien, niets aan te zeggen hebben Is uit aannemelijk dat de uberaie Associati niet zou tusschen te komen hebben bij eene gazet die zich betiteld als liberaal weekblad voor het Arrondissement Aalst, en dit bijzonderlijk als liberale chefs er de eerste viool spelen.. i\og een woord ten iglo Lie. Wij, catholieken zouden al die schandaleuze beleedigingen en lasteringen stilzwijgend moeten verdu ren wij hebben ze maar te verkroppen of het ons lust of niet. En dan nog boven dien, als een liberale chef in 't openb iar den onbeschofterik uithangt,z ouden wij het moeten verzwijgen of anders is Mijn heer vol duivels gestampt... Zoo niet ge boerd man De Aalitenaars moeten dat weten, ja. ze moeten het weten I V** Zekere liberale scbrijvelaars zijn door hunne driftige vijandschap tegen het catholiek Ministerie soms zoo zeer van hun routje geraakt dat ze, over de zelfde zaak, heden wit, morgen zwart schrijven. Zoo schreef La Chroniqub in Fe bruari 11. De arbeid heeft in België, dank aan den geest van voorhandneming en aan de mededinging, eene buitengewone uitbreiding genomen. Wij zijn, in 0 wezenlijkheid, in verhouding van ons grondgebied, het rijkste, het meest bevolkte land van de werell en de be- staar,middels zijn i ons land beter verdeeld dan bij één onzer mede- dingers. Door zijn maconnieke drift vervoerd, vergat de liberale schrijvelaar wat hij vroeger in Februari schreef en vaarde nu 11., in een hevigen aanvai uit tegen de catholieke regeering Wij hebben eene ontzaglijke open- a bare schuld, zware belastingen, eene verpletterende oorlogsbegrooting, een zeer klein leger, ijzerenwegen die in a de war loopen de regeering bestrijdt haar eigen onderwijs het land krielt a van kloosterlingen en het hoofd van a het ministerie is een die niet weet wat a hij wil. Ondanks dat leeft België nog het a moet wel eene goede gezondheid heb- a ben.Het clerikalism is er niet in gelukt het geheel te vermoorden. Dus in Februari 11. was België rijk en voorspoedig en in December daarna is het arm, ramspoedig, ellendig en zijn ondergang nabij. Hoe knoopt men dat nu toch aaneen.... 't Is weerdig van Groene Pie HET PRIESTERKLEED.— De Fransche dagbladen melden dat. te rekenen van 1 Januari aanstaande, het art. '25g van het strafwetboek, waarbij straffen worden bepaald tegen het onwet tig dragen van kostumen, uniformen en dekoratiën, niet meer zal toepasselijk zijn op het dragen van priesterkleeren. De anti-cUrikale drukpers juicht daar over en voegt er bij men zal er te Parijs het uitwerksel van zien in den aan staanden karnaval 1 Een der eerste gevolgen van de schei- dingswet zal dus zijn dat men, in Frank rijk voortaan, ongestraft, het priester kleed door het slijk zal mogen sleuren. Wat een zegepraal voor de partij der verdraagzaamheid en van het licht Wanneer de liberalen en socialisten hier zullen meester zijn, dan zullen wij 't zelfde zien gebeuren. Onze blauwe en roode godverloochenaars branden van verlangen om *t voorbeeld hunner Fran sche paitijgenooten te kunnen navolgen. En zeggen d?* Pilatus Daens en hospes Fonteyne niet de liberalen en socialisten heulen EEN CATHOLIEK DAGBLAD. Le XX" Siècle, maakie onlangs, naar aanleiding der loterijen, door de Com missie der Tentoonstelling van Luik ingelicht, eenige beschouwingen,die zeer gegrond zijn. Het blad deed uitschijnen, dat derge lijke loterijen, waarin groote geldprijzen te winnen zijn,eenen noodlottigen invloed uitoefenen op den geest des volks. Inder daad de mogelijkheid van eenen prijs van duizenden franken te winnen met een enkel loterijbriefje, is wel geschikt om vele hoofden op hol te brengen. Men zegt bij zich zeiven waarom zou het lot mij niet gunstig kunnen zijn als een ander en men bedenkt niet, dat duizenden en duizenden dezelfde hoop koesteren. En men waagt één, twee, vijf of meer franks, natuurlijk om ze, bij uitzondering van een zeer, zeer gering getal begunstig den, te verliezen. En dit verlies is meestal nog het ergste niet der gevolgen, welke uit de deelneming aan -le loterij voort spruiten. Die eerste stap immers, sleept er gewoonlijk meer anders r a zich men wil Herkansen de berichten der dagbla den, welke met veel ophef en bijzonder heden over de gelukkige winners, hun toestand en hunne plannen voor de toe komst uitweiden, zetten tot nieuwe proef nemingen aan. En men leeft bestendig in onrust en koortsige verwachting men voelt zich niet meer geschikt om regel matig te arbeiden de speeldrift is opge wekt. De loterijen, welke telkens ter gelegen heid der algemeene tentoonstelling wor den ingericht, zijn zoowel een kansspel als vele anderen, die door de wet verbo den worden. Zij oefenen eenen invloed uit, welke aes te verderflijkcr is, daar hij zich algemeener doet gevoelen. Er bestaat dus reden om ernstig in overweging te nemen, ot er nitts moet gedaan woiden om den terugkeer van die gedurig herbaalde en zoo behendig en geestdriftig aangeprezen loterijen te voor kómen. De Belgische renten staan op de beurs het hoogst geschat van alle staats- renten. Hier is de be-ursprijs Belgische rente 3 ten °/0 99,60 Fransche 3 9«>77 Nederiar.dsche 3 go,83 Dunsche 3 88,12 Russische a 3 71.47 Dai liet dus in Bt igië, vergeleken met andere landen, goej staat, is niet te be twisten. Oosi-VVest, 't Luis best, is dus van de Belgen het juiste spreekwoord. Zij zuden dan ook aan 't land weten te bewa ren het catholieke Bestuur, aan hetwelk wij dien voorspoed scnuld g zijn. Nederland en Belgie. Men verzekert dat eene groep leden der Bel gische wetgeving en eene groep Neder- landsche wetgevers voornemens zijn eene samenkomst te houden om de middelen eener nauwere aaneensluiting der beide landen te bespreken. Van Belgische zijde zegt men worden de onderhandelingen gevoerd door MM. Descamps-David en Wiener, senators. Beernaert en Carton de Wiart volksvertegenwoordigers. Aan 't hoofd der Hollandsche groep zouden staan MM. Tydeman, liberale en Van Nisch- Van Asch, behoudsgezinde afgevaardigde bij de Tweede Kame,. De samenkomst, die te Brussel zou ge houden worden, zou geen officieel ka rakter hebben. KWAKZALVERS. Tot hier toe hadden de liberalen den kerstboom afgekeurd niettegenstaande het aan de werkersgezinnen hulp en bij stand mcê- brengt. De liberalen zijn nn van gedacht ver anderd en zij ook hebben een keistboom ingericht, allerhande prijzen dragende. Maar wat verwonderde 't is dat er bij die prijzen Christusbeelden, O. L. Vrouw beelden bemerkt werden ja dat baarde verwondering bij velen daar het geweten is dat de liberalen niet veel houden van kerken kluis en godsdienstige beelden. En dat begrijpen velen niet. Nu, 't is nochtrns zoo moeielijk niet. Wel die Christusbeelden, die O. L. Vrouwbeel den dienen om aan de leden die nog wat geloof hebben te doen aannemen dat de liberalen tegen den Godsdienst zijn.. Begrepen WAT POLITIEKE KWAKZALVERS niet waar AALST. 8t. Marti- nuHkerk. Een onzer achtbare Kerkmeesters riep onze aandacht in op 't feit dat er aan 't onderste gedeelte der kolommetjes in de middenbeuk eene ijzeren pin was aangebracht en dat onze voorouders het onbetwistDaar hadden ge daan met het inzicht er een ornamentje aan te vestigen. Het Kerkbestuur, voegde hij er bij, heeft besloten, dit werk te laten uitvoeren en reeds heeft, men er 2 modellen aan vastgehecht. Ze werden ons aange toond het eene was te groot maar het schoonste. Toen wij de kerk langs 't portaal der oude Koornmerkt verlieten bemerkten wij de houten beschutsels, ten deele reeds ver dwenen neven het autaar van St Elisius en wij herinnerden ons dat, eenigen tijd geleden, onze St-Martinuskerk met een vreemdeling bezoekende, hij ons zegde Uwe kerk is prachtig hersteld. Waarom die vervallen houten beschutsels bewaren? Het maakt een slecht effict, het ir isstaat. En zich naar 't autaar van St-Huibrecbt begevende zegde hij ook Waarom dat beschutsel toch bewaren en 't portaaltje naar den toren verduiken, iets dat zoo eerlijk is gebeiteld Zelfde bemerkingen aan 't portaal langs de Pontstraat en voor de zitbanken lang» de aiitaars van St- Elisius en Barbara. Wij roepen hierop de aandacht in van den achtbaren Kerkmeester welke on» over de kolommetjes sprak. Wij zijn het eens met den hooger bedoelden vreem deling en denken ook dat het noodig is die vei vallen houten beschutsels te doen verdwijueri. NATIONALE BANK. De Moniteur bevat de volgende nota Langs verschillige zijden, in de pers en in openbare vergaderingen, is de wensch geopperd dat de Nationale Bank zoo gauw mogelijk bankbriefjes van 100 fr. zou uilgeven, waarvan het type alle verwarrinp met de valsche bankbriefjes van 100 fr. onmogelijk maakt. Het beheer van de Bank heeft hier aan voldoening willen geven, zelfs vóór dat een type van bankbriefje in vier kleu ren, heelemaal nieuw, al de thans in om loop zijnde bneljes vervangen kon. Het veranderd bankbriefje dat op- volgenlijk te Brussel en in de provincie in omloop komt, is volgenderwijze te herkennen Aan de voorzijde is het blauw vignet behouden, doch de waarborgdruk ver schilt heelemaal met het huidig bank briefje de kleur is geel en niet meer roetbruin, tevens overschrijdt de kleur op de vier kanten de grenslijn van 't blauw vignet. 0 De opschriften zijn dezelfde gebleven, doch de cijfers 100 en de woorden cent francs, zijn roodbruin gedrukt in stede van zwart. De uitgifte van dit veranderd type zal geenzins de uitgifte van het nieuwe bank briefje, in vier kleuren vertragen. Het voorloopig bankbriefje wordt alsoan niet alle andere bankbriefjes van 100 fr. van vroegere uitgiften, ingetrokken, n Er zijn nu in 't geheel i5o valsche bank biljetten ingekomen in de Nationale Bank. Antwerpen schijnt het middenpunt der uitgifte geweest te zijn, waar het voor naamste onderzoek plaats heeft. Eenige anderen werden ook in omloop gebracht ie Brussel, Gent, Luik en Bergen. Donderdag is een Antwerpsch policie- officier te Brussel geweest, om zekere in lichtingen mee te deelen en orders te ontvangen in de bureeien der Bank. DUIVEN PRIJSKAMPEN. In den nationalen wedstrijd van het aan staande jaar zal eene nieuwigheid worden ingevoeld, bij Je prijsvlucht van Dax, gehouden ter gelegenheid der nationale feesten en de Brusselsche kermis Er zal namelijk een kaïnpionnaat plaats hebben voor in 1906 geboren en geringde duiven. Het ringen zal plaats hebben van af 6 Januari. Kolenopbrengst. Uit de statistie ken blijki dat men, gedurende het jaar 1904, in België heelt bovengehaald, 22,741,430 ton kolen,waaronder 4.610,430 in clc kotunatreek van Bergen, 3,5io,ooo in het Centrum, 8,o3i,ooo in de kom van Charleroi, 721,320 in de provincie Na men en 3,867,340 in de provincie Luik. De koolmijnen hebben 138,567 menschen werk gegeven. In 1903 hadden zij er 139,392 in 't werk gehad. Moniteuravlaamsch.Aan den Franschen kant van bladz. 6753 lezen wij bericht van eene aanbesteding, le doen door den service de manutention wat aan den Vlaamschen kant vertaald is door dienst der verplegingsinrich- tingen. Verplegingsinrichtingen En de te le veren waren zijn blik, tin, lood, noodig voor het fabriek van verduurzaamde levensmiddelen. Maar, hoe gaat men dat verplegen Om beschuit, vleesch of andere eetwaren in eene blikken doos te soldeeren heeft meu toch geen verplegers noodig I dat doen gewoonlijk blikslagers of lood gieters. Zaak Joris Een Ant werpenaar, zekere Joris, is door eene Turksche Rechtbank veroordeeld tot der dood als medeplichtige in een aanslag op het leven van den Sultan Vele lieden willen, uit kracht der trak taten met Turkei het leven van Joris redden en wij zijn verre van het afkeuren dat die pogingen worden aangewend. Nu er werden te Antwerpen, le Brussel en elders wellicht ook meetingen gehou den om de krachtdadige tusschenkomst van onze Belgische Regeering te verwek ken. En onze GROENE PIE bemoeide zich ook met de zaak alhoewel hij zooveel verstand heeft van die tractaten als de Os van eiers te pellen. GROENE PIE trok dus naar Brussel en verscheen ter meeting op 't preekge- stoelte. Pie zeeverde er als gewoonlijk en bleef er zeeveren vreesefijk, geweldig en sprak van niet min dar. van den groo- ten turk den kop af te bijten. Brrrrr.... Men seinde de groene zeevering naar Constantinopel over en nauwelijks was de Sultan, de groote Turk, er meê bekend of hij viel uit ontzetting van zijn stekken, roepende Chouffe qui péééé I... en zijn gansche Harem ging op den loop recht naar de moskee om hulp en bijstand van Mahomed af te smeeken 1 SCHOUWBURG VAN AALST. LAND VAN RIEM. Vertooning op Zondag 31 December 1905, om 17 uren, met de medewerking van Mej. Bruilandt, Janssens en Dieltjens. comedie in 3 bedrijven naar het Fransch: l'ami Fritz door Erckman-Chatrian. Goddank de tafel is gedekt blijspel in een bedrijf, door Napoleon Destanberg. Prijzen Genummerde fr. 2,00. Beneden fr. 1,50. Boven fr. i,oo. 2® rang fr. o,5o, Gordijnom 25 ure heel stipt, Buitengewoon OP MAANDAG 22 JANUARI, om 5 1/2 uren, ten voordeele der gods dienstige en sociale werken der St. Mar- tensparochie, in de groote Feestzaal van den Werkmanskring. Uitvoering der prachtige Feestcantate van Mr Volkaert, organi-t onzer Hoofd kerk. Meer dan 200 Zangers. Het feest zal opgeluisterd worden door de medewerking der wijdvermaarde A Capella van Gent. Deze week zullen de kaarten aangebo den worden. Voorbehouden plaats, 3 fr.; Eerste plaats, 2 li.; Tweede plaats, z fr. j- Sterfgevallen Men meldt ons het afsterven op a5 Xber laatst, te St Lievens-Haulhem, in den gezegenden ouderdom van $5 jaar, van den heer schepenen Jan-baptist BROECKAERT. De achtbare overledene, vereerd met het Burgelijk Eerekruis van il*klas, was voorzeker de oudste schepene van geheel het Land onafgebroken sedert i836 tot heden dus, sedert ongeveer 70 jaar heeft hij dat ambt met onverpoosden iever be kleed tot verledea jaar nog vertegen woordigde hij in persoon zijn plaatslijk Bestuur op de lotingen op de militieraad. Hij was daarbij sedert i852, of sedert 54 jaar Voorzitter van het Armbestuur. Het is aan weinigen gegeven eene zoo werkzame en langdurige levensbaan te beloopen. H. R. I. Vrede. Stad Aalst.-Werkbeurs Vragen werk Een Bakkersgast. Een Beenhauwersgast. Een Kleermakersgast. Een schrijnwerkersgast. Een Smedersgast. Een persoon vraagt plaats voor bood schappen te doen of voor schrijfwerk te doen. Creemboter. Markt van Zaterdag 3o Decern. 1905 146 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 275 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen aaoo kilogr. De verspreiding en ondersteuning der ealho- liekegazetten ia heden van het grootste belang; voor 't bestaan en 't behoud der partij, vooral de plaatselij ke die haar de meeste dien sten kunnen bewij/.en en de zwaarst e slagen aan de tegenpartij toebrengen. Priesterliike benoemingen Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Etichove, den E. H. Im- pens, pastoor te Meylescm op Terjoden (Erembodegem), den E. H. De Paep, onderpastoor te Erembodegem; te Meyle- gem, den E. H. De Gheest, onderpastoor te Berlare Proost te Luchteren, den E. H. Ver hasselt bestuurder te Eyne Bestuurder te Sint-Amandsberg, den E. H. Cnockaert, onderpastoor te Cleyt Bestuurder der Visitatie en onderpas toor te Eyne, den Eerw. Heer Dumongh, onderpastoor te Stekene Onderpastoor te Gent in Sint-Jozefs- kerk, den Eerw. Heer Van Nieuwenhove, oud-coadjutor te Sint-Pauwels te Ste kene, den E. H. Herpelinck, coadjutor aldaarte Segelsem, der. Eerw. Heer Amcels, leeraar te Audeuaarde Coadjutor te Soinergem, den E. H. Vermoesen, coadjutor te Etichove Leeraar te Ledeberg, den E. H Ple- tinckx, priester in het Seminarie. Na zijue opsporing. Eenige der inwoners van Luik kunnen U zeggen waar het te vmden in. Indien gij aan erne huidjeuking, aan prikkelend eczema of droog speen lijdt, tracht gij eenige verzachting te bekomen en gij zoekt een middel. Een inwoner van Luik heeft een middel tegen die ouderwetsche ziekten ontdekthij spreekt er van leest Ik haast mij U te melden dat uwe a Foster's Zalf verkocht bij M. Dc Valkeneer, apotheker te Aalst, mij eenen schoonen uitslag toegebracht heeft het was reeds zes maanden dat ik vreeselijk aai: eczema aan de voeten leed; de kwaal was ten hoogste hinderend en zeer pijn lijk voor 't gaan 't was nutteloos dat ik den geneesheer geraadpleegd had, de voorgeschrevene zorgen bleven zonder uitslag, uwe zalf werd mij aangeraden, welke vreugde toen ik mij na twee toepas singen reeds meer op mijn gemak gevoel de, en na vijf dagen verpleging was ik teenemaal genezen. Ziedaar nu reeds meer dan acht maanden en sinds heb ik niet meer de minste pijn gevoeld. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Geteekend Antoon Hoen, 3, Jonfossestraat, Luik. De jeukingen, alsook eczema, speen, en al de huidaandoeningen in 't algemeen zijn eene aanhoudende kwelling dc prikkeling is er des te meer onverdraaglijk van daar alle rust onmogelijk is; het leven is een ware last en de gezondheid wordt ondermijnd. De Foster's Zalf verlicht altijd en verzacht reeds van de eerste toe passing gelijk welke huidaandoening, zooals eczema, bloedend of droog speen, pijpzweren, aderspattige zweren, voch tige korsten, impetigo, melkkorst, puist jes, dauwworm, jeukingen, winterhanden en voeten, barsten, enz. Voor al de gewone gevallen is eene doos altijd voldoende om niet alleenlijk eene onmiddellijke verlichting, maar eene krachtige, blijvende genezing tc geven zonder herval. De Foster's Zalf gelukt altijd, daar zelfs waar al de zorgen mis lukten. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf geve van dezelide soort als dte welke M. Hoen gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o, Coudtnberg- straat, Brussel. D. A. 20. Alle liel hebbers drinken de fijne oude genever Kigolo. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Ëekaert is de fijnste en aangenaamste, In een der volkrijkste wijken van Ninove woont bij eene gekende familie een 7ojangen grijsaard in, die aan die lieden heel zijn fortuintje liet, op voor waarde dat men hem eene jaarlijksche rente uitbetaald. Sinds verscheidene maanden was de ouderling niet meer buiten gezien en de geburen spraken daar veel over. Het ging zoover dat een hunner op het dak klou- terde en door het dakvenster vaststelde dat de oude mishandeld werd. Dit werd aan de poiicie gesignaleerd en deze deed een onderzoek. Men heeft geene sporen van mishande ling op het lichaam Van den ouden man vastgesteld, maar üe opsluiting wordt door het parket nu verder onderzocht. ERONDEGEM. De ouderling die. gelijk het gerucht werd verspreid, doodgeslagen werd in zijn geitenhok, is eene natuurlijke dood gestorven. Volgens 't verslag der wetsgeneesheeren is hij be zweken aan beroerte. In den val werd hij verwond aan 't aangezicht en katten of ratteu hebben zijn aangezicht zoodanig afgevreten dat mj onkennelijk was ge worden. Sipido in 't leger. Sipido, de Brusselaar, die eenige jaren geledc-n op gesloten werd voor den aanslag gepleegd op üen prins van Walis (ihans koning Edward VII;, moest op 28 December de gevangenis van Gent verlaten. Daar hij echter een slecht nummer getrokken had in de milicjeloting, is hij Woensdag naar Antwerpen overgebracht, om er in het leger ingelijfd te worden. 't Ware beter, nu heelemaal over den jongen te zwijgen, doch daar iedereen er over spreekt, moeten wij het ook doen. Daarom ook heeft de militaire overheid goed gedaan, hem niet in een regiment in te lijven, maar hem in eenen bestuurpost te plaatsen, waar hij weinig of niet met de manschappen in aanraking zal komen. Te Sint-Gillis, bij Brussel, leefden twee photografen in vrede en gemeen schap van zaken, tot een hunner, X., het in den kop kreeg te trouwen. De andere, een bultenaar, werd ver liefd op de jonge vrouw van zijnen ven noot en hiermee was natuurlijk de vrede gebroken. Alle dagen was er ruzie in het huishouden van deze drie personen. Nu Dinsdag hadden, na eenige dagen van kalmte, X. en zijne vrouw den avond doorgebracht in de kamer van zijnen gezel, toen X. eindelijk naar boven ging, om zich ter ruste te begeven. Korts nadien weer beneden komend zag hij dat de bult zijne vrouw kuste. Eene uitbersting van woede volgde X. greep den bult vast om hem af te ranse len, maar deze, ziende dat hij het ging verliezen nam eenen revolver uit den zak en loste zes schoten, die X. echter niet troffen, daar hij er in gelukte, eene naast gelegen kamer le bereiken. De bult volgde hem al schietende, doch no^ altijd zonder te trelen tot eindelijk de geburen opdaagden, die den razend vei liefden bult onschadelijk maakten en aan de politie leverden. PIANOS. Einoe van seizoen. Verkoop eeuer groote keus r.ieuwe Pia nos, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaar waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 3a, (tegenover de Bagattenstraat). Internationale Tentoonstelling van Huishoudkunde te Antwerpen. Hoog Beschermheer Z. K. H. Prins Albert van België. De groep VII dezer Tentoonstelling,die inApril-Mei 1906, in de lokalen der Koninklijke Har moniemaatschappij zal gehouden worden, bevat de maatschappelijke werken en onder anderen de bescherming der werk manskinderen. het beroepsonderwijs, de samenwerkende bonden van voortbrengst of van krediet, de beroepssyndikaten, de werkmanswoningen, de instellingen voor de verstandelijke en zedelijke ontwikke ling der werklieden, de voorzienigheids instellingen. De bijtredingen zijn volksmen koste loos. De aanvragen van deelneming moeten gezonden worden aan 't Beheer der Ten toonstelling, Leopoldslei, 104, te Ant werpen. Op het gehucht de Zilverberg, te Rumbeke, in de herberg de Kapelle, had de baas Ch. Lecluse, een twistzoeker aan de deur gezet. De baas kreeg eenen messteek in het hoofd. De hersens waren geraakt, 's Mor- gends om 5 uren is de ongelukkige ge storven. De dader is 's nachts om 1 uur gevan gen genomen door de gendarmen van Roeselaere. De bevolking hield de wacht aan het huis van den dader, opdat hij niet zou kunnen vluchten hebben. De dader is een van de naaste geburen van het slacht offer. De echtgenoote R. te Leuven, had het echtelijk huis verlaten, na getwist te hebben met haren man, die haar met den dood had bedreigd. De man wendde vruchtelooze pogingen aan om het ge meenschappelijk leven te hervatten en ging zich beklagen bij zijne schoonmoe der, bij welken zij haren intrek genomen had. Korts nadat hij daar binnen was ge gaan kwam hij huilend buiten, het gelaat en den hals deerlijk verbrand en het voorhoofd gekwetst door een revolver schot. Hij werd bij den apotheker ge bracht cn verzorgdterwijl hij verklaarde dat zijne vrouw, hem met vitriool gewor pen cn toen een schot op hem gelost had. De vrouw, op hare bant ondervraagd zijnde, beweert dat R., het eerst schoot, dat hare moeder getroffen werd en dat hij toen zich zei ven door den kop wilde schie ten. De echtgenooten R, zijn slechts drie jaar getrouwd. Delbaize Broeders C*s DE LEEUW. Buitengewone occa sies. Groote wijn, Kasicel Pichon- Longueville 1900, 2* geklasseerde gewas (gestempeld) a 2 fr. de ficsch. Kasteel Marrin 2* gewas S' Emilion, a fr. i.5o de fiesch. (1) Dinsdag morgend, ten half 8, wilde een jongen tabak gaan koopen in een winkel der Gretrystraat, 193, gehouden door Mej. Gilberte Wilms, gérante. In strijd met dagelijksche gewoonte, was er niemand te zien en de winkel was geheel ledig. Hij liep naar buiten om de politie te roepen en de agent Woyeux, die hem zag, bemerkte aanstonds hoe de schrik op zijn gelaat te lezen stond. Beiden gingen zij weer binnen, dit maal tot i i dc tweede plaats en daar von den zij Je ongelukkige winkelierster op den grond, met eene prop in den mond en geen teeken van leven meer gevend. Volgens de bestatiging der geneeshee- ren, was de dood veroorzaakt door ver wurging. Men meende eerst dat Jufv. Wilms van schrik was gestorven, maar sporen van vingeren aan den hals, deden weldra de waarheid kennen. Diefsial is de drijfveer der misdaad ge weest. Eene schuil was opengebroken en geledigd. Zij kon een 100-talfr. bevatten. De mansardekamer, welke het slachtoffer bewoonde, was ongedeerd gebleven. Het bed was zelfs niet ontschikt, éen bewijs dat de misdaad 's avonds te voren ge pleegd was. Mej. Wilms was 23 jaar en woonde te Seraing. Zij hield den winkel open voor eene fabriek van Antheit en

De Denderbode | 1905 | | pagina 2